1 tfg* ST. 3KTIOOXjiA.A.S-CA.3DEA.TT^: Een Luxe doos Postpapier blijft steeds een welkom geschenk Naaml. Venn. J. D. POSTHUMUS, Koninklijke Stempelfabrieken - Amsterdam Filiaal Zijlstraat 01 ss Haarlem ss Telefoon 597 Nieuws uit Haarlem Elck wat wils Orde en Arbeid Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws Kunst en Kennis Een enorme sorteering, zoowel in de goedkoopere ais duurdere soorten kunt U aantreffen bij de Uag mag Tuim voldoende zijn vcor hen, öi» in fabrieken machinale bezigheden moeten verrichten, voor de kleine bedrij ven, waar vee! afwisseling i3 en waar bij niet te veel van het pfrysiek wordt gevergd, is hij een onding, vinden bui ten vrijvet allen, die onbevooroordeeld voor hun meening uitkomen. Lanatouw en Vtsscherij HET PLANTEN VAN APPEL EN PEER. stroo; aardappels «n "enkele "peuleft"Baar was de eerste op af gegaan en van kilometers ver hadden de scherpe ocgen van zijn mede dingers hem zien neerstrijken. Gewiekste vogels, die kraaien I Laten we verder gaan. Kijk, een twee gevecht boven het griendhout. Schreeuwend vliegt een zwarte kraai om een kleinen vogel been, die snel alle aanvallen ontwijkt. V/el krachtig, maar lomp gaat de kraai te werk snel en plotseling beweegt zich de klei nere, rankere vogel. Na eenigen tijd geeft de kraai het op; snel wiekt de torenvalk, want zoo heet de ander, verder. Niet ver vpor ons steekt hij den weg over nog wat dichter bij hadden wij zijn rooden rug en witten band op den langen staart kunnen zien, evenals zijn haakvormigen roofvogelsnavel. Let op wat hij nu gaat doen. Na een „aanloopje" in de lucht, zweeft hij even tegen den wind in steil naar boven tot hij stilstaat, spreidt dan zijn staartveeren uit tot een waaier en klapwiekt snel. Hij valt niet, maar blijft zóó wel een minuut in de lucht staan „bidden." Heeft hij dan een muis ontdekt, dan laat hij zich naar beneden vallen, maar meestal ziet hij niets en vliegt weer verder. Die torenvalk is een van onze aardigste roofvogels, die ook wel in steden nestelt en weinig schade doet. Er zitten er heel wat op het land, allen met eigen jachtterrein. Let men er op, dan ziet men bijna altijd een toren valk jagen en bidden boven zijn gebied. Laten we tot de kraaien terugkeeren. Een ander uit de kraaienfamilie ziet men ook nog al eens, namelijk de ekster. Bij deze ziet men bijna altijd mannetje en wijfje trouw bij el kaar. Prachtvogels zijn het, met hun zwart en witteekening en langen staart. Hun vlucht is niet mooi, evenals hun geroep, die lijkt op dien van een kraai, maar dan eenige graden heescher en scherper. De Vlaamsche gaai die ook al tot de kraaien hoort, roept net zoo. Cenir, Uitlotingen. nagEéia «H nusKatfdéBhg,_T5 TtrekeÖ "gevangenis straf. Kone öerichten. In den laatsten tijd werden Lij den agent der Ned. tram te Frederiksoord (O.) herhaaldelijk goederen ontvreemd, die met den tram waren aangekomen, thans is een partij koffie van dezen dief stal afkomstig bij een arbeider te Fre- deriksoord in beslag genomen. UITSPRAKEN VAN DONDERDAG. DE ECHTGENOOTE. De president van eene groote Ameri kaansclie financieele onderneming, die voornamelijk geld op hypotheek leent, vertelde onlangs, dat de grootte van het crediet dat hij een man verleent, afhangt van de soort vroiiw met wie hij getrouwd is. Is de vrouw verkwistend of kinderach tig of zeer gesteld op wereldsche verma ken en zoekt zij het gezelschap van men schen in beteren doen dan zijzelve, dan waagde hij niet veel geld aan den echt genoot. Die man toch zou nooit in staat zijn zijne schuld af te lossen en vroeg of laat zou de hypotheek op zijn huis moe ten worden opgezegd. Is de vrouw echter verstandig, zuinig en vlijtig, is ze eene vrouw die haar uitgaven beperkt tot een geringer bedrag dan het inkomen van liaar man bedraagt dan kan hij het er met den man op wagen. Zoo iemand komt bijna zeker vooruit in de wereld, betaalt zijne schulden, komt in het bezit van een eigen huis en zal te zijner tijd zijne plaats onder de schede, welvarende mannen der gemeenschap innemen, zofgiat de bank hem gaarne een ruim crediet verleent. We vragen ons af, hoeveel vrouwen zich zeiven ooit in dit licht bezien en hoe- velen beseffen, dat zij eene werkelijke, tastbare waarde voor haar mannen zin en uat haar geurag en karakter de borg stelling zijn, waarop men den man geld v\ il leenen of het hem weigert. Niet velen - want vrouwen hebben een eigenaaruig, vaag, onzuiver inzicht, hoe zeer de wel stand in het gezin van haar afhangt. De docisneevrouw beschouwt het ver .verven van welvacrt als een geheimzinnige, occu t handeling, aie buiten haar begr p ligt. Zij spreekt over het geluk hebben van degenen, die rijk woruen en zij be schouwt kapitaal maken als een heksen kunst. Sommige mannen verstaan die kunst en anderen met en de vrouw die een man met deze gave trouwt, treft het. Het scnijnt nooit in haar op te komen, dat zijzelve en haar uitgaven iets met nen vooruit- of achteruitgang van het gezin te maken hebben. Toch werkt de wijze, waarop de vrouw het geld uitgeeft, evenveel mee tot het brengen van het gezin tot welvaart of bankroet als de kunst van verdienen van den man. Neen, meer nog, want in ue meeste gezinnen danst de man naar het pijpen van de vrouw. Is zij zuinig en spaarzaam, dan wordt er geld opzij gelegd. Is zij verkwistend en koopz-ek, dan gaat alle verd3enste op. Is zij er op gesteld rijk te worden, dan worden zij rijk is zij zorgeloos en onverschillig, uan is het moo;, indien zij juist rond ko men. Een man moet al een buitenge woon financieel geme zijn om op te kun nen werken tegen eene verkwistende vrouw. Zij kan gemakkelijk tien gulden uitgeven tegen dat hij er één verdient en ten slotte wordt 3e mahTvam zo6Tn* vrouw haast zonder uitzondering moe-' deloos en geeft alle pogingen op, omj rekeningen te betalen, die vlugger aan-1 groeien dan hij ze kan voldoen. Aan den. anderen kant is er niets, dat een man] zoo opwekt tot vernieuwde krachtin spanning als het zien van de zichtoan resultaten van zijn werk in den vorm van' een eigen huis of een aardig stapeltje effecten. j Bijna al iemands kennissen weten pre-, cies voor wat uitgaven men zich kan] veroorloven en wanneer zij zien, dat een? vrouw alle verdiensten aan haar lijf hangt-1 of dat zij rond rijdt in een auto, die al-; leen op crediet kan zijn gekocht, dan! beschouwen zij den man als een dwazen", zwakkeling, die zich door zijne vrou laat ruineeren. Eens vroegen we ee slimmen, berekeneden zakenman waa om hij zekeren vertrouw enspost aan den; eenen bediende had gegeven in plaas-', van aan den anderen, die toch bekwamer was. „Zijne vrouw geeft te veel uit.'ff antwoordde hij. „Zij kleedt zich als een! millionaire op het salaris van een klerk."1 Eene vrouw, die dat doet, brengt haar man in schulden en mannen aie door.i schuldeischers achtervolgd worden, moe ten al heel sterk zijn, zullen zij niet in da verleiding komen zich te vergrijpen, aan het geld dat onder hunne berusting is. We zouden wenschen, dat iedere vrouw die deze regels leest, zich zelve' eens wilde afvragen„Ben ik een hulp of een hinderpaal voor mijn man Brengt de wijze waarop ik geld uitgeef mijn man tot welvaart of haalt zij hem neer tot armoede Wat voor invloed heeft mijne manier van huishouden op de verhouding tusschen hem en zijnen werkgever Zou hij, indien noodig, geld kunnen leenen op de vrouw, die hij heeft of weigert men hem crediet terwille van mij En ben ik een hulp of een hinder paal in andere opzichten Ben ik een Uulp of een hinaerpaal voor zijne ge schiktheid tot werken Houd ik hem krachtig met degelijk voedsel en een ge regeld leven of voed ik hem met blikjes en liflafjes en verniel ik zijn zenuwgestel door hem halve nachten mee naar par- tijen te sleepen Is hij er beter aan toej doordat hij mij getrouwd heeft of slech] ter Is hij er blij om of betreurt hij het Stel u zelf deze vragen, mevrouw de echtgenoote en als gij bemerkt, dat ge aan eten verkeeruen kant staat, stap dan over naar de goede zijde. V. P. H. P. [VRIENDINNEN. Lucy: „Eduard viel aan mijn voeten' zoodra hij me zag." j Suzy: „Zeker er over gestruikeld, hëX'f OVER EN WEER. „Waarom koopt u nooit meer bij me?']) vroeg de slager. „Wel, de lapjes die ik den laatetenj) keer van je kreeg waren zóó taai, dath ik er m'n schoen wel mee had kunneafj ver zooien." „Waarom heb je het niet gedaanf' „Ik kon er geen spijker doorheen kri]> genl" J Uit Boek en Blad. 1 AANMUNTING VAN NIEUWE GELD STUKKEN. In een nola aan de Tweede Kamer deelt de minister san Financiën, naar aanleiding van in de afdeeiingen gemaakte opmerkingen mede, dat de tot dusver aangemunte nikkelen stuiver tjes, allen in omloop zijn gebracht. Het Egt in het voornemen, over te gaan tot de aanmunting van f 1CQ.000 aan 5-centstukken ten behoeve van Nederland en van f 1.000,000 aan 5-cent- stukUen ten behoeve van Nedcrl.-Indië. Dit voor nemen zal echter niet kunnen worden uitge voerd, vóórdat in de zeer dringende behoeften van Nedcrl.-lndië aan zilveren en koperen pas munt zal zijn voorzien. Voorloopig zal 's Rijks Munt uitsluitend voor een zoo spoedig mogelij ke bevrediging van deze behoeften werkzaam moeten zijn. De beeldenaar van den nieuwen gulden zal lich van dien van den ouden onderscheiden, ter wijl «ie minister van oordeel is, dal aan de ui terlijke afwerking van den nieuwen gulden, ook uit artistiek oogpunt, door den ontwerper, den beer J. C. Wïeneeke, alle zorg is besteed. DE LOONACTIE VAN HET SPOORWEG PERSONEEL. Verleden Dinsdag is een gecombineerde be stuursvergadering gehouden van de Ned. Ver- ceniging de B.A.N.S. en Ned. Bond, ter bespre king van den toestand, die geschapen is door de mededeelingen van directie en regeering inzake de nieuwe loonregeling. Besloten werd alsnog pogingen in het werk te stellen, om langs minnelijken weg door bespre king in den loonraad en met te directie, te trachten de verslechtering der nieuwe loonrege ling af te weren, en inwilliging te verkrijgen van hei volgend program van wenschen: Invoering van de nieuwe loonregeling met het ontwerp van den Loonraad als minimalen grond lag, en met premievrij pensioen. Verbetering van de indeeling voor verschil len le categorieën en in verband daarmede ook verhooging, alsnog van de uitkeering. Verlaging van den aftrek voor de z.g. goed koops re standplaatsen. Verbetering der medezeggenschap van het personeel bij te nemen maatregelen inzake wij ziging der arbeidsvoorwaarden (14 dagen grati ficatieregeling kilometergelden, vergoeding voor verblijf buiten de standplaats, overplaatsings misère enz.) Eventueel hier nog aan toe te voegen belang rijke wenschen, waartoe het rapport der R.D.V. Staatscommissie aanleiding kan geven, alsmede de kwestie der dienst- en rusttijden. In December zat te Den Haag een gemeen schappelijk congres worden belegd voor afge- vuam.gden der drie organisaties, tot bijwoning waarvan ook de regeering, de directie en de pers zullen worden uitgenoodigd. Op dit congres zuilen de resultaten worden besproken van hel thans aangevangen nadere overleg en zal tevens een beslissing worden genomen omtrent de eventueel verder te voeren actie. Ten aanzien daarvan werden genoemd en besproken: de staking en het lijdelijk verzet Aan het gemeenschappelijk congres vau December zullen vooraf gaan zelfstandige ver- gM «leringen van den Neutr. Bond en de B.A.N.S.. waarin deze organisaties een beslissing zullen nemen, omtrent den vorm van cvenlueele ver dere actie. De Neder! Vereen, heeft zich reeds in haar congres van 26 Juni j.l. uitgesproken, onder de gegeven organisalieverhoudingen in het bedrijf, voor toepassing van het lijdelijk verzet indien directie en regeeding niet op voldoende wij*e tegemoet zouden komen aan de wenschen van Let personeeL Dit beteekent natuurlijk geens zins. dat, wanneer de overige organisaties even tueel de voorkeur mochten geven aan staking, de Nederl. Vereen, tegen zoodanige actie be swaar zou hebben. Er is nog al verschil van meening over, om de boomen in den herfst oi in het voorjaar te verplanten. Dil hangt echter geheel af van de gesteldheid van den bodem, schrijft „Floralia". 1» deze zan dig of van nature droog en het klimaat warm, dan is het aan te raden, in het najaar te plan ten. Is echter de bodem zeer vochtig en het kli maat ruw. dan is het voor de boomen beter, dil in het voorjaar te doen. Als de boom geplanl wordt, moeten de takken en de wortels zooveel mogelijk gespaard blijven. Alleen de be chadigde wortels worden aan de uiteinden zooveel ingekort, als een gladde af snijding cischt Zijn er verder wortels, die aanmerkelijk lan ger zijn dan de andere, dan kunnen deze even- lang worden ingesneden. Elke 'snede aan fle wortels moet schuin van onderen naar boven aangebracht worden, opdat de snede bij het planlen op den grond komt tc rusten en er geen vochiige deeïen in den wond kunnen komen. De kvoontakken of bij andere vonnen de hoofd takken der étages, worden tot op ongeveer de helft der eenjarige scheuten op buitcnoogen te- ruggesneden. Wanneer het niet mogelijk is het gelieelo ter rein te diepspitien, worden de boomen in gaten geplant Het gat moet gemiddeld een wijdte van ongeveer 2 Meter en een diepte van 80 c.M. hebben. Is de bodem zeer slecht, dan moeteh de gaten nog dieper losgemaakt. Het is altijd beter de gaten cenigen tijd, 2 5 3 weken voor het planten te maken. Na een goede bemesting onder den boom, wordt hij zoodanig in het gat geplaatst, dat dc wortelhals gelijk is met den beganen grond of daar even boven uitsteekt; het te diep zetten heeft ziekten (geelzucht en kanker) tengevolge. Tusschen de wortels verdeelen met een losse, fijne aarde, zoo mogelijk oude comrostaarde, welke door hel later volgende gieten tusschen alle kleinere worteltjes gebracht wordt; de dikste wortels worden zorgvuldig: uitgespreid en daarop de aarde vastgedrukt bij lossen grond aantrap pen. Eerst, wanDeer de geheele wortelkroon met aarde bedekt is, wordt er een kleine geul ge vormd om hel aangieten te vergemakkelijken. De verhooging van de aarde om den stam wordt zoo gemaakt, dat hel midden ervan ee- nigszins komvormig is uitgehold. Om den grond voor uitdrogen en voor vorst te beschermen, legt men om deu stam een humusachtig strooi sel of korten mest Elke nieuwe aangeplante boom verlangt steun en rust voor zijn wortels, die opnieuw vast in de aarde moeten groeien en welke Iiem slechts verstrekt kunnen worden, als hij aangebonden wordt. Men doet dit aan een of twee palen. Bij het aanbinden aan de palen zorge men, dat dc bast door werking van den winu niet be schadigd wordt. Bosjes mos of slroo tusschen den paal en den boom, alsmede tusschen den band en den boom en verder overal, waar stam en paal elkander raken, kunnen hiervoor goede diensten bewijzen. Dit geldt alleen voor vrij staande boomen. Sierboomen kunnen direct steun aan de leiding vinden, doch alleen dil en niet volledig aanbinden, wat pas in liet voor jaar gebeuren mag. OVER WINTERVOGELS. AI is het winter, toch is er leven genoeg. Vogels zijn er overal, in de stad en buiten, lnlandsche en gevederde vogels uit verre streken, groote en kleine. En thans ook is de vogelstudie zoo gemakkelijk, daar geen hoog gras, geen dicht bladerdak de vcgels aan ons oog onttrekt. Open en bloot ligt thans alles voor onsde meest ondoordringbare wilder nissen van bramen en brandnetels zijn thans slechts een kluwen van dorre, knappende stengels. Thans kan men de vogels leeren ken nen en is kennen niet beminnen in dit geval Laten we beginnen met de meest gewone. Kraaien zijn er nog genoeg, vooral bonte. Iedereen kent ze, die groote donkere vogels met hun zwaren vleugelslag en hun hard, krakend geluid even groot en van denzelfden bouw als de gewone zwarte kraai, en slechts van den laatste te onderscheiden door de mengeling van grijs en zwart in hun sober kleed. Het geheele land zwerven ze door, meestal in troepen, etende wat er eetbaars onder hun oogen komt. Meest door andere kraaien vergezeld gaan ze deftig stappend over hat land, of scharrelen ze in den busch- grond, om wormen, slakken, eikels en derge lijke te vinden. Vaak ziet men ze ook in den polder aan den waterkant, om mosselen te zoeken. Kijk maar eens wat daar een open gebroken en leeggepikte schelpen aan den kant liggen Een dood konijn, een dito hond of rat is voor hen een delicatesse. Ga eens zitten aan den rand van een wei land of akker. Een eenzame kraai komt lang zaam aa w eken. Gezelle schreef dat zoo, schoon Met zwart- en zwaren zwaai aan 't werken door de grauwe, de zonnelooze locht, Ik de oude rave aan- schouwe, die, roeiend op en dóór den schaars gewek- ten wind, gelijk een dwalend spook, eilaas geen ruste en vindt." Stil en behoedzaam strijkt hij neer in een greppel, en met krachtige snavelstooten bewerkt hij zijn buit, telkens schuw omziende. Zal hij alleen van zijn vondst genieten Kaaar, kaaar, klinkt het uit de verre nevjlen en van alle kanten komen donkere gestalten aan, vol uiterlijke deftigheid, vol innerlijke rooflust en hebzucht. De een na den ander strijkt in den greppel neer. Laten we eens stilletjes wat dichterbij komen. Ho maar die listelingen hebben je al lang in de gaten gehadop een vijftig meter afstand vliegen ze op. En wat hadden ze daar gevonden In den greppel ligt wat afval van het land. LOTEN VAN BRUSSEL 1905. Trekking van 15 Nov. 1920. De hoofdprijzen zijn gewonnen door de vol gende nummers: S. 156522 No. V fr. 10000, S. 118976 No. 1 fr. 2500, S. 122185 No. 9 fr. 1000, S. 167786 No. 15 fr. 500, S. 24344 No. 22 fr. 500. J. K., koopman, te Haarlem, opzettelijk en wederrechtelijk eenig goed dat geheel aan een ander toebehoort, vernielen, geldboete van f 15 subs. 5 dagen hechtenis. H. W. S., timmerman, te Haarlem, diefstal, 3 maanden gevangenisstraf. J. J. v. L., koopman, te Heemstede, mishan deling en opzettelijke en welerrechlelijke vernie ling van eenig g-oed dat geheel aan een ander toebehoort, geldboete van f SO subs. 10 dagen hectenis. J. B. W., koopman, le Haarlemmerliede, we derspannigheid, 14 dagen gevangenisstraf. W. N., los arbeider, te Beverwijk bij verstek het opzettelijk en wederrechtelijk doo'en van een dier dat geheel aan een ander toebehoort, geldboete van f 50, subs. 20 dagen hechtenis, S. S., te Schoten, wederspannigheid, -14 dagen gevangenisstraf. J. G., varensgezel, te Beverwijk, bij verstek mishandeling, geldboete van f 5 subs. 2 dagen hechtenis. J. H. V., koetsier, te Beverwijk, eenvoudige beleediging aangedaan aan een ambtenaar ge durende de rechtmatige uitoefening zijner be diening, geldboete van 20 subs. 10 dagen hechtenis. - Te Woensel is het lijk opgehaald van het 22-jarig Belgisch meisje J. Himpens, uit Beve- ren (België), dat sinds Vrijdagavond vermist werd, toen 't een boodschap deed aan den Woenselschen watermolen. Vermoedelijk deor den dikken mist misleid, is het meisje te water geraakt en jammerlijk verdronken. Verzakking van den grond. Ook bij dc Staatsmijn „Wilhelmina", begint den laatsten tijd de grond te verzakken door de gegraven mijngangen. Te Onderspekholz zijn hierdoor verschillende huizen gescheurd, op enkele plaatsen tot een handbreedte en zijn de waterleidingssbuizen ge broken. Evenals dit bij de mijn „Emma" op Treebeek en bij de mijn „Hendrik" op Rumpen geschiedt, zal de schade door de Staatsmijnen vergoci worden. Het 1%-jarig zoontje van den heer J. v. d. Akker te Wolvega, is gestikt, doordat het een stukje wortel in de keel kreeg. Een melkvaarder te Wartena (Fr.) ving door een forschen greep een snoek van lieu pond zwaar, die waarschijnlijk met de schroef van een stoomboot in aanraking is geweest. I. B. B., smid, te Amsterdam. 2. F. C. O., ar beider te Amsterdam, beiden thans ged. in het Huis van Bewaring te Haarlem, dietsta! van vee uit de weiden, gepleegd door 2 vereenigde personen. Ieder 1 jaar en 6 maanden gev. str. met aftrek prev. hechtenis. II. B., smid, te Amsterdam, thans a.h. gedeti neerd, diefstal van vee uit de weiden. 1 jaar ge vangenisstraf. F. H W. v. O., hvr. B- H. T., te Haarlem, vrijgesproken. C. K., winkelier te Haarlem, bedreiging mei eenig misdrijf letten hel leveü gericht voorw. gev.straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. G. W. B., koopman te Haarlem, wederspan A DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Dr. A. Kuyper. Roerraid tafereel bij een terechtstelling in Ierland. Een dorp van spoorwagens (4 foto's). Vrijmetselarij (3 foto's). Het gouden feest der Fransche Repu-< bliek. Bij de huldiging van den onbeken-: den soldaat. Spannend oogenblik in de ha< ven van Hamburg. Een gevecht van studen ten. Louis Bouwmeester gehuldigd. Begra-: fenis van Dr. A. Kuyper (2 foto's). De Bis-: schoppelijke Kweekschool voor Onderwijzers. i Poppentenloonstelling te Nijmegen, Een reis om de wereld (2 foto's). Onze hedendaagschc. dienstboden, een teekening van Jan Wiegman. I TEKST: Op Akkermans' hoeve, roman door Marie Gijsen. Ode aan een muzikant, door, Max. Vrijmetselarij, door A. Sniits-Govertscn, Opstanding, naar Paul Keller, door H. B. v, d. S. Het witte huis op den heuvel, door Sa- bina-Maria. Een reis om de wereld in 52 da gen, door Martin Berden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6