Parlementaire p Gemengd ISieuws V3HD&G !9 liOtfEiiSBER 1920. Evenmin ais wie ook, kon de heer Van Vuuren echter den Minister van Finan ciën geheel schoon wasschen ten aanzien van het gevoerde geldelijk beleid. Spr. wees er dan ook op, dat de verkeerde beoordeeling die deze bewindsman heelt ondervonden, voor een gedeelte aan hem zelf te wijten is. Vooreerst verdedigde de heer de Vries met veel ijver juist die belastingen, die naar zijp eigen mee ning pas in de laatste plaats in aanmer king kwamen. Dan was hij ook de heer Van Vuuren toonde dit met voor beelden aan zeer weifelachtig, hetgeen de indruk wekt, dat hij niet altijd zijn plan met 'vasten wil nastreeft. Meermalen moet de Minister door de gunstige resulta ten van 's itijks inkomsten aangenaam zijn verrast, en geholpen. Daardoor kon hij iuet eene jaar nog met gefronst voorhoofd, h,et andere ech ter met een glimlach bij de schiatkist staan. Het eene oogenblik weigert hij een amendement, dat hij het andere oogen blik, ter wille van de Kamer, overneemt. Een minister moet alleen die amendemen ten overnemen, die hij zelf aannemelijk acht, niet om de Kamer een pleizier te doen zei de heer v. Vuuren, die ten slotte herinnerde aan 'sministers houding ten aanzien van den pensioensaftrek van 7 pet., welks opheffing hij eerst weigerde, tater toegaf. Deze weifelachtigheid wekt teleurstellingen, daaraan moet de minis ter denken. Na aldus den schatbewaarder onzer leege schatkist, de les gelezen te hebben, verklaarde de heer Van Vuuren, dat het hi strijd met 's lands belang zou wezen lis hij heenging. Mij, de Minister* had slechfts te willen EERST WIEGEN, I)AN GRAVEN1 EUilEHL. ËEiüUHTEK, geldverspilling. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAS9ER. De heer OSSENDORP (S. D. A. P.) dringt erop aan de interpellatie reede Dinsdag a.s. te houden omdat er diepe te leurstelling is en groote beroering en om dat de interpellatie i:i het onderwijzers- corps ontspanning zal cunnen brv n ,on. Do heer KETELAAR (V.D.) sluii zich hierbij aan. De interpellatie is van groo te r belang dan de algemeene beschou wingen en de La-ndbouwbegrooting. Er zit electriciteit in de lucht. De heer .WIJNKOOP (C.P.) stelt voor de interpellatie terstond te houd,en. De VOORZITTER zegt dat voor a.s. Vrijdag over een week de algemeene be schouwingen niet kunnen zijn afgeloop.n en dat het in het belang is der werk zaamheden dat deze regelmatig worden afgedaan. EEN PEST VOOK DE SAMENLEVING Het smokkelen is een handwerk, een beroep geworden, dat zelfs door de jeugdi systematisch wordt beoefend. De DuL- sche regeering heeft veie en velerlei maatregelen genomen, om den smokKel- iiandel aan de Moilandsehe grens te be teugelen. De vliegende vendels douanen doorkruisen de grensstreken, en de strijd tegen ae smokkelaars kan op eenig suc ces bogen. Op JL/uiisch gebied, tegenover Kerkra- de, werd een auto benaderd, die 40U0 K.G. koiiie frauuuieus vervoerde, t VVan in het holle van den nacht, toen de Duit sche ambtenaren deze groote aanhouding deden. Om een denkbeeld te geven van den reuzenomvang, dien de smokkelarij heeft aangenomen, zij vermeld, dat in een week in de streek tusschen hiet Vaalserk.war- tier en OLeiienkiicheu iu beslag genomen werden: 400 a öOO.uOO sigaretten, 3oüÜ 5000 K.G. koliie, en 3000 K.G. zeep 't Spreekt van zelf, dat slechts een heel klein gedeelte van de smokkelwaar kan worden aangehaald, en dat een leger van vrouwen, mannen en kinderen bij het de- moraliseerende, doch winstgevende srnok- kelaars^aantje is betrokken. Men behoeft zich niet te verwonderen, als men beert, uat in een week duizend smokkelaars zfjn gearresteerd. Merkwaardig is het tevens, dat slechts 10 pUt. der gearresteerde smokkelaars afkomstig zijn uit Aken en omliggende dorpen, en 90 p(JL uit de Mr. Dresselhuys over Socialisatie. De heer Van Vinnen toont den Minister van Financiën zijn feilen. om den indruk van zwakheid, dien lifg vroeger heeft gewekt, weg te nemen. Wel verklaarde de Kathoieke woord,-- voerder, dat niemand anders dan hij zelf aansprakelijk was voor zijn woorden, maar hij voegde er in één adem aan toe, dat hij geen reden hlad om te vermoeden dat niet al zijn fractie-genooten het' aan blijven van den lieer De Vries in 's lands belang zouden achten. Het „Vaderland" bood in een ironische bui den Minister van Financiën haar ge- Over 't algemeen zijn we niet bijster ingc- lukwensenen aan. «omen met de parlementaire redevoeringen, die zullen oil VOOlbeeld niet volgen, de vrij-liberalo heer Dresselhuys oleegt te hou- J maar afwachten, of de lieer De Vrtes nut «ten. Hij spreekt nog al veel en dan blijkt o.i. 1 f1 Gekke» mt de vingerwijzingen van herhaaldelijk, dat zijn kunst zijn veelweterij op den vriend die hem zijii feilen, met koop tllcrlei gebied niet altijd vermag ie verduwen. °P botersdiap heeft voorgehouden. Ook munt deze bekwame jurist niet uit door i ïiï I Ih1 f^l I A !\J helderheid van betoogtrant. Maar toen hij in de; I jt vJ 1 I XV1 kJ Kamerzitting van Dinsdag j.l. de socialisatie on- j Dh REGLERINGSLRISIS IN GRIEKENLAND, der het ontleedmes zijner critick bracht, had hij Een verklaring van Constantijn. een scnoonen dag. 1bladen puhlicecren een interview met ex ile lieer Dressclhuys dan, Iiekclde Icrcchl het optimisme van den heer Schaper, waar deze van Socialisatie olie goeds voor de in econo misch opzicht vrijwel ontredderde maatschappij verwachtte. Iu dc voorbeelden door hem aangehaald Ier bestrijding van dat inderdaad belachelijke opti misme, was hij zeer gelukkig. Zie, zoo sprak de heer Dressclhuys, als wij den biik naar hel na burige Duitschiand wenden, dan ontmoeten we daar in Berlijn, oen gesocialiseerd bedrijf: de cleclrisehc centrale. Aan dal bedrijf hebben de socialistische arbeiders gestaakt en de heele stad een poos in het donker gezet. Dit alleen wekt hel tegendeel op voor sympathie met bet droom- beedd: de socialisatie. De stellers van het sociali satie rapport in Nederland, mogen nog zulke the- oreihisciic bolicboozen zijn, in Duitschiand rc- geeren de roode heeren, die de socialisatie in praclijk hebben gebracht. Aan de vruchten her kent men den boom. En die vruchten aan den Duilschen socialisalie-boóm smaken niet naar meer. Daar hebben de socialisten 2 jaren geregeerd; daar beschikken ze nu nog over een grooten in vloed in liet Parlement; cellier, daar ook was na de omwenteling het ijzer, dat men voor de socialisatie had willen smeden, al koud. De of- fieieele socialisalic-cominissie, moest er nota bene al heel gauw niets meer van hebben. Na veel geharrewar bleek, dal de nieuwigheid uit draaide op premies voor personeel, directeur enz. Van bescherming der consumenten was geen sprake. De mijnwerkers zagen in socialisatie al leen verbetering van hun eigen positie. Zij wil den heer en meester zijn in de mijnen en zelf het bestuur aanstellen. De socialisatie daar was een verkapte dictatuur van de mijnwerkers. En toch, in Duitschiand, aldus dc heer Dressclhuys, had de Socialisatie beter dan elders kunnen worden ingevoerd; daar waren veel bedrijven reeds in handen van den Staal; daar was het heele mijnbedrijf een trust. En wat is er van te recht gekomen'? Niets. Een doodgeboren kindje met een lam handje. Terecht stelde de vrij-ti- beralc spreker de vraag of hier geen ernstige twijfel past tegenover het Nedcrlandsche sociali- satic-rapport, dat zoowaar, het heele bedrijfsle ven wil socialiseeren. En met reden toornde hij tegen den heer Schaper, die iedereen voor con servatief uitmaakt, als hij in socialisatie niet het heil der wereld zap. Een ander geluid over een ander maar niet minder belangrijk onderwerp, liet de Katholieke afgevaardigde, de heer Van Vuuren hooren. Hij had zich tot taak gesteld, den Minister van Fi nanciën, tegen naar zijn mecning onrechtvaardi ge aanvallen op diens beleid te verdedigen. Om deze niet aangename taak naar behooren te vol brengen, moest de heer Van Vuuren in financi- eete beschouwingen treden. Wat hij ook deed. Hij wees er op, dat de begrooting van 1918, toen de regeering optrad, 336 millioen aan uitgaven lelde, met een tekort van 31.5 millioen. De uit gaven zijn nu geraamd op 601.5 millioen; de meerdere uitgaven zijn te danken aan salarisver- hoogingen als anderszins, hetgeen alles de in stemming der Kamer had. De Minister van Fi nanciën heeft de middelen ter dekking aangewe zen en de toestand is thans zoo, dat voor 1919 gerekend mag worden op een batig slot van 12 millioen, terwijl in 1920 de uitgaven tegen de in komsten zullen opwegen. Voor 1921 is een te kort begroot van 44.5 miliioen, voornamelijk te danken aan de verhoogingen der onderwij- zersjaarwedden. Waar de uitgaven noodzakelijk zijn, die aangevraagd worden, moeten we naar de middelen zoeken, die het tekort behooren te dekken. Er is dus geen reden om een beleid te critiseeren, dat tot een uitkomst heeft gevoerd als spreker hier feitelijk heeft vastgesteld. koning Constantijn. Deze verklaarde, dat hij slachtoffer was van grove verdenkingen. Hij uerd beschuldigd van aile mogelijke schande lijke streken. Al die beschuldigingen zijn nu door de verkiezingen gelogenstraft. Hij zou alleen naar Athene ierugkeeren, als het volk gelegen heid had gehad het verlangen daartoe uit te spreken. Hij zou dan echter terugkeeren als ko ning der Hellenen, niet als koning van een of andere politieke partij. Het was nimmer zijn voornemen oorlog te voeren tegen dc Entente, doch hij wilde zoo leng mogelijk neutraal blij ven. In een interview met de „Excelsior" verklaarde Constantijn, dat hij ten aanzien der Entente de zelfde houding zou aannemen als Venizclos en band in hand zou gaan met de geallieerden. Een belooging voor ex-koning Constantijn. Te Athene is Woensdag een betooging gehou den teu gunste van cx-koning Constantijn. Sol dalen en politic namen eraan deel. De stad is overstroomd met portretten van den ex-koning. De houding der Entente. De „Matin" bevestigt, dat de Franschc cn En- gelsche regeeringen onderhandelen over de Grieksche kwestie en dat Constantijn's terug keer op den troon ongewenscht wordt geacht en Griekenland den steun van Frankrijk cn Enge land door dien terugkeer zou verliezen. Het nieuwe kabinet. Rhnllis lieeft voor den regent den eed afge legd en daarna diens aftreden geëischt. De an dere ministers zulien den eed afleggen aan ko ningin Olga. Een Havas-Reuter-telegram uit Athene meldt, dat dc verkiezingen onder de soldaten in Klein Azië en Thracië de algemeene verkiezingsuitsla gen iets wijzigen. De Venizelisten winnen eenige zeicis cn hopen nu 150 160 zetels te krijgen van de 3GS. Venizclos is naar Nizza vertrokken aan boord van bet jacht „Narcissus", dat door een kruiser en twee Brilsche torpedo-jagers werd begeleid. EEN UITNOODIGING VOOR HARDING. Harding overweegt de uilnöodigïng van een aantal Mexicaansche ambtenaren om een bezoek aan Mexico le brengen gedurende zijn verblijf in het zuiden der V. S. Elias Torres, die de uil- noodiging overbracht, vroeg in het bijzonder of Harding Obregon's inhuldiging als president op 30 November wilde bijwonen. PRIJSDALING IN DE VEREENIGDE STATEN. De Britsche gezant te Washington deelt in tiet „Board of Trade Journal" mee, dat er een groo- to prijsdaling heeft plaats gehad in dc V. S. Wol en laken zijn 15 tot 25 gedaald, katoenen goederen 20 tot 60 stapelgoederen 10. De ge zant voegt er aan toe, dat de daling een uitge breid gebied van verbruiksartikelen omvat en dat de periode der definitieve prijsdaling onge twijfeld is aangebroken. DE TOESTAND IN IERLAND. Hoe het bij een hinderlaag, waarvan den laatsten tijd in de Iersche steden melding ge maakt wordt, toegaat, heeft de minister voor Ierland, Sir Hamar Greenwood, Maandag in het Lagerhuis meegedeeld. Het betrof het gebeurde op Zaterdag j.l. te Lisvernane, bij Tipperary, waarbij vier politie beambten werden gedood en twee gewond. Een vrachtauto met politie reed voorbij een hinder laag cn alle inzittenden bleven ongedeerd, of schoon er hevig op hen geschoten werd. Doch door een kogel raakte het stuur defect, zoodat de auto in een greppel terecht kwam, waar het voertuig door de aanvallers, zeventig in getal, aan een heftige fusillade werd blootgesteld. De politie beantwoordde het vuur krachtig uit de auto, tot haar positie onhoudbaar werd. De poli tiemannen verborgen zich daarop onder de auto en bleven schieten. Hierbij werden twee con- stabels gedood en de anderen gewond. Tijdens het gevecht werd de olietank van de auto door een kogel doorboord en de ontsnappende olie viel op het lijk van een der constabels, dat deer lijk verbrand werd. Een der constabels moet na hel gevecht gezegd hebben: „Ge wilt ons toch niet verbranden, haal deze lijken eruit", maar de janvailers moeten geweigerd hebben te helpen, waarop de constabel, ofschoon zelf gewond, de lijken zijner gevallen kameraden met veel moeite uit de thans brandende auto trok. Later kwamen er vier vrachtauto's vol solda ten en politie uit Tipperary en zochten de om geving af. Er hadden verschillende arrestaties plaats. Er was een huis dicht bij het tooneel van de hinderlaag, waar, naar gezegd wordt, den gewonden een onderdak was geweigerd. Hel werd tot den grond afgebrand. De laatste mededeeiing wekte gejuich in het Lagerhuis. DE VERKIEZINGEN IN SAKSEN. Het resultaat van de verkiezingen voor den- Saksischen Landdag is een groote teleurstel ling geworden voor de socialistische partijen. Dc meerderheidssocialisten hadden er op ge rekend, dat na de splitsing bij de onafhanke- lijken, de socialistische arbeiders zich weer zou den scharen achter het banier van de ouue sociaal-democratie. Deze verwachting is niet uitgekomen. De sociaal-democratie heeft zware verliezen geleden. Zij kreeg nu 1.029,000 stemmen inplaats van 1,299,000 bij de rijksdagverkiezingen den 6en Juni, 27 man daten inplaats van 42 in de oude Volkskamer van 1919. Deze wreede ontgoocheling zal wel invloed hebben op den politieken toestand in het rijk. De heer Scheidemaan heeft vooral in de laatste .weken, na de. splitsing van de onaf- hankelïjkën, herhaaldelijk er over gesproken, dat in het aanstaande voorjaar nieuwe verkie zingen voor den Rijksdag plaats zouden moeten hebben. In dc hoop natuurlijk, dat dan de sociaal democratie weer het beslissende woord te spre ken krijgt in den Rijksdag, de onafhankelijken en de communisten volkomen te verslaan. Na de verkiezingen in Saksen zal de heer Scheidc- mann zich wel afvragen of deze rekening klopt. Het staat toch vast, dat de aantrekkingskracht van de meeröerheids-sociaal-democralie veel kleiner is geweest dan de aanvoerders dachten, dat er meer meeloopers zijn afgevallen dan ver moed werd en dat vele socialisten niet hebben gestemd, omdat zij geen keus konden doen tus- sclien de vier socialistische groepen. ONGEREGELDHEDEN TUSSCHEN DUIT- SCHERS EN TSJECHEN. Te Praag hebben Woensdag in den loop van den dag groote ongeregeldheden plaats gehad, die tol gevaarlijke vijandelijkheden 'tegen de Duitschers cn de Joden hebben geleid. Reeds vroeg in den morgen verzamelden zich groote troepen demonstranten, die het voornamelijk op de Duitsche en Joodsche winkels hadden voorzien. Zij trokken van winkel tot winkel en dwogen dezen te sluiten, waarbij hel ook tot plunderen en vernielingen kwam. De politie was weer volkomen machteloos. 's Avonds liep het gerucht, dat in Pilseu anii- Duitsche relletjes waren voorgekomen. Dit ge rucht werd gisterer.ochlend bevestigd. Verder loopt nog het gerucht, dal te Rcichenberg en Tepli'z anti-Tsjechische beloogingen zijn be gonnen. Het melkproblecin wordt in Frankrijk da gelijks ernstiger, zoo waarschuwt Louis Forest in zijn „Propos d'un Parisien". Ik herhaal dit met een hardnekkigheid, welke misschien tenslotte de redenaars zal treffen; in 1019 zijn van 50,000 te Parijs geboren kinderen, 25000 gestorven. Ik zeg dit niet, maar dc statis tiek van het „Bulletin du Ministerie du Tra vail". Die verhouding is vreeselijk cn verplette rend! En in sommige provinciesteden is het nog erger. Op gevaar at van 'n slecht patriot schijnen, zal ik niet ophouden om dc organisa tors van optochten en plechtigheden, van na tionale feesten en wat dies meer zij, toe ie roe pen, dat er thans slechts één hoofdplicht bestaat: zich uitsluitend en met alle aandacht wijden aan de gezondheid van Frankrijk. Ais men voortgaat zooals men nu doet, dan zuilen spoedig de na tionale feesten gevierd worden zonder Fran- schen. Eerst de wiegen en dan de graven, om de eenige reden, dat er anders over 20 jaar niemand meer over zal zijn om de graven te verzorgen. In die gruwelijke statistiek heeft de slechte melk en het tekort aan melk een groot aandeel. Van dc 500.000 melkkoeien, welke de Duitschers aan ons moesten teruggeven, kregen wij er 70.000. En in Londen weeklaagt men over üe arme Duitsche kinderen, die gebrek aan melk zouden krijgen, indien de Duitschers alle koeien moesten teruggeven. Welen die Engelschen, dat te Parijs 25.000 kinderen zijn geslorven7 Lalcn wij locli al die zaken uit een soort van schroom valligheid niet verzwijgen. Een dwaze schroom valligheid! Het is ten slotte wel wat erg onzin nig om zich langzaam te laten sterven uit pudeur! EEN DREIGENDE STAKING IN HET ENGELSCHE ELECTR1C1TEITSBEDKIJF. Tegen 14 December dreigt er een staking van het technisch personeel in het Engelsche bcdrijt der electridteitsvoorzicuing. De oorzaak is het feit, dat de meeste werkgevers nog niet zijn ingegaan op het advies eener gemengde commissie van werkgevers en werknemers in zake een nieuwe loonregeling, die bijna zes maanden geleden iu .werking zou moeten zijn getreden. Bij een staking zullen alle gemeentelijke en particuliere bedrijven van 1000 kilowatt en meer zijn betrokken. Het totaie aantal daarvan be draagt, met inbegrip vau Londen, twee honderd veertig. De Londensehe centrales zijn voor- loopig echter niet bij het conflict betrokken. De werkgevers-leden der gemengde commissie dringen op aanvaarding Uer regeling aan om een stopzelling te voorkomen. De slakmgs- aankondigingen zullen in werking treden, tenzij op U December de regeling volledig is aan vaard. DE VICE-VOORZlTTERs VAN DEN VOLKENBOND. Bij de plaats gehad hebbende verkiezingen van vice-voorzitters van de vergadering van den Volkenbond, werd jbr. van Karnebcck, eerste gedelegeerde voor Nederland, als tweede gedc- gedelegeerdc voor Nederland, als tweeden vice- voórzittcr gekozen. De Belgische „Standaard wijst onder boven staand opschrift op bol leit, cat de Belgische Hooge commissaris in liet bezette Duitsch ge bied als jaarwedde dc fabelachtige som van 250.000 tr. 'sjaars opstrijkt, niet inbegrepen de representatiekosten en vergoedingen voor reis en wat dies meer zij- Hij wensciit behaudeld Ie worden als een on derkoning. Waar liij i" lle' eene of andere sta tion afstapt, wordt hem militaire eer door een piket soldalen bewezen. Het valt op, zegt bet blad, dat een minister 41.000 frank 'sjaaxs verdien! en een Belgisch Hoogen commissaris in het bezette gebied een viervoudig loon uitbetaald wordt. De huidige Belgische commissaris is een oud-ambtenaar van het ministerie van buiteniandsche zaken. „Dat is ongehoordI Maar „den Duitsch" be taalt, niet waar. Toch zijn er andere Belgen, dan de Belgische Hooge commissaris, die ver langen door de Duitschers schadeloos gesteld te worden: onze geteisterden in West-Vlaande- ren, b.v. Volgens de „Soir" is tengevolge van het drankverbod het totaal aantal veroordeeiingen, waarbij de alcohol een rol speelde, van 21.000 in 1913 gedaald tot 1700 in 1919. De gevallen van krankzinnigheid, veroorzaakt door alcohol, in de ziekenhuizen en gestichten, zijn met 98 pet. verminderd vergeleken bij vóór den oorlog. De correspondent van het „Handelsblad van Antwerpen" te Brussel zegt van officieeie zijde te kunnen verzekeren, uat het departement van openbare werken definitief heeft afgezien van het bouwen van een tunnel onder de Schel de tusschen Antwerpen en het Vlaamsche Hoofd. Naar de „Voss. Ztg." bericht, zal de Wes- tem-Union-Cable-Co. het geheele kabelverkeer tusschen de Ver. Slalen en Duitschiand overne men. De maatschappij deelt mee, dat het voor nemen beslaat, een directe kabelverbinding naar Duitschiand aan le leggen, die volkomen onaf hankelijk zal zijn van de Engelsche controle. De onlangs opgetreden nieuwe maire van Melun (Frankrijk) heeft dezer dagen in den raad gewezen op verschillende gevallen van wanbeheer der gemcente-fhianciëu onder den vorigen burgemeester. Zoo heeft hij o.a. ontdekt dat zijn voorganger drie dagen na zijn aftreden nog een voor de gemeente zeer nadeelig con tract had geteekend met de cleclriciteitsmaat- schappij en die onderteekemus heeft geantida teerd. Teneinde eenigen zijner vriendjes en hand langers aan zijn opvolger te kunnen overdoen, had de afgetreden burgemeester hen bij raads besluit doen benoemen in baantjes waaruit zij slechts kunnen worden ontslagen na een opzeg gingstermijn van een jaar en met een schade- loosstelb'ng van twee jaren tractement. Deze be sluiten zijn onwettig, maar liet vroegere ge meentebestuur keek niet zoo nauw, naar het „Journal des Debats" opmerkt, terwijl bet blad er op aandringt, dat liier de regecring zal in grijpen. De arbeiders van Borsig hebben Dinsdag bij geheime stemming besloten het werk op dc door de directie gesielde voorwaarden te her vatten. Naar men zich herinnert, werd door de directie de uitsluiting geproclameerd, daar de arbeiders weigerden een voor Hongarije bestem den cleclirschen smeltoven te laten verzenden. Vergadering van 18 November VOORSTEL RUTGERS. Aan de orde is de stemming over het voorstel van den heer RUTGERS om de motie-VAN DE LAAR betreffende verhooging van de rente-uit- keering volgens de Invaliditeitswet te behandelen bij de begrooiing van Arbeid voor 1921. Dit voorstel wordt VERWORPEN met 35 tegen 23 stemmen. INTERPELLATIE-VAN RAVESTEIJN. Behandeld wordt 't verzoek van den heer Van RAVESTEIJN om verlof tot het richten van vragen aan den Minister van Buiteniandsche Za ken in verband met de instructie van de Nedcr landsche regeering aan de delegatie te Genève. De VOORZITTER wijst er op, dat de Minister van Buiteniandsche Zaken thans te Genève ver toeft en de interpellatie dus eerst na diens te rugkeer kan worden gehouden. Dc heer VAN RAVESTEIJN (C, P.) zou wen- schen, dat dc interpellatie wordt behandeld bij dc begrooting van Buiteniandsche Zaken. De VOORZITTER zai mei dezen wensch reke ning houden. INTERPELLATIE-OSSEN IX) IIP. Besloten tvordt den heer Ossendorp verlof to verieenen tot het richtten van vragen aan den Minister van Ondei'wijs naar nonet iding van diens brief aan de Kamer inzake' de onderwij zerssalarissen De VOORZITTER stelt voor de inter pellatie te houden morgen over acht da gen. Het voorstel-WIJNKOOP wordt verworpen met 43 tegen 31 stemmen. (Voor de linkerzijde behalve de lieer Braat cn de heer van de Laar.) Het voorstel van den VOORZITTER wordt aangenomen z. h. s. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. Een voorste! van den heer TEENSTRA (V.D.) om den spreektijd bij de Landbouwbegrooting hedenavond en volgende avonden te bepalen op een half uur, inplaats van 20 minuten, gelijk de Voorzitter voorstelde, wordt verworpen met 39 tegen 35 stemmen. Voorgegaan -wordt met de a'gemcene beschou wingen over de Staatsbegrooting. De beer WIJKERSLOOTH R.-K. betoogt, dat de regeering groole verdienste heeft ten aanzien van de uilvoerpoliiiek door het sluiten van cre- dielovereenkomsleu. Hij weuschle sluiting onzer grenzen voor de pioduclcn uit de landen met lager valulastaud, teneinde onze eigen industrie voor ondergang tc bewaren. De heer HENRI HERMANS R.-K. betoogt dat alleen 't solidarisme door de katholieken voor gestaan, de maatschappij kan redden. Hij be strijdt de socialistische gedachte. Er moet ko men een publiekrecntelijke regeling der bedrijfs organisatie. De heer KUIPER R.-K. bepleit de noodzake lijkheid van ontworsteling aan den militairisti- schen druk. Spr. betoogt verder, dat productie- verhooging alleen is le bereiken door medezeg genschap der arbeiders iu het producliesysteem. De heer DE GEER verdedigt minister De Vries legen de beschuldiging van wisselend be leid. Hij dringt verder aan op groote zuinigheid. De heer RUTGERS A -R. verklaart, dat de anli-revolutionnairen bereid blijven tot samen werking met de andere rechtsche groepen in het belang des lauds. Zij steunen het kabinet om zijn beginsel, om zijn program, om zijn perso nen en om zijn daden. Spr. waarschuwt tegen te groote zuinigheid len aanzi-n der e.isie. De tijd voor vermindering van weerkracht is nog niet aangebroken. AVOND-VERGADERING. De Staatsbegrooting waarbij tevens aan de orde is de voortzetting van de behandeling van de interpellatie en de molie van den heer Kolthek. üe heer KOLTHEK (S. P.)„ betoogt, dat er twee belangrijke punten in deze zaak zijn. de benadeeling van het algemeen belang door hel Rijksbureau voor Vleesch en Vetten, afdeeliu Vetten en dé benadeeling van de belangen van drie ambtenaren, die tegen die algemeene be- nadeeling in verzet kwamen en ontslagen wer- j-den. Spr. acht den Minister verantwoordelijk en drukt dit in een motie uit, o.m. behandelt spr. het optreden tegenover de drie ambtenaren Ross, v. d. Oever en Ebel, die in een schrijven den Mi nister wezen op de onregelmatigheden. Voor hun ontslag stelt spr. den Minister aansprakelijk' en de gevolgen van een dergelijke handelwijze komen voor zijn rekening. De Minister heef! op zettelijk de Kamer misleid. In de plaats van de vroeger ingediende motie stelt hij een nieuwe motie voor, waarin de Ka mer een schadeloosstelling voor genoemde amb tenaren vraagt, vast te stellen door een commis-. sie uit en door de Kamer te benoemen. Beide moties komen tegelijkertijd in behande ling. De heer BRAAT (PI. P.), vraagt om, indien de Zomertijd niet wordt afgeschaft, deze te be perken en één maand later te doen aanvangen en één maand vroeger te doen eindigen. De heer VAN RAPPARD (V. L.) bespreekt da consulaire ambtenaren, die z.i. niet in staat zijn voldoende inlichtingen te verschaffen. De heer ENGELS (R. K.) betoogt, dal hel er voor den tuinbouw slecht nitziet, omdat da uitvoer vrijwel geheel stil staat. De heer DECKERS (R. K.), zegt tevreden la zijn over de politiek van den Minister ten aan zien van de crisis-instellingen. Ook brengt hjj hulde aan den Minister voor hetgeen hij in het belang van de agrarische wetgeving heeft gedaan. Voor de kleine boeren doet spr. een beroep op den Minister. De heer ABR. STAALMAN (Midd. P.) brengt ook lof aan den Minister voor zijn ijver om alle kunstmatige regelingen uit den crisistijd op tc ruimen. Spr. wil het rijkscontrolemerk op da kaas niet forceeren. De klachten over het bruin- brood wijt spr. aan de slechte kwaliteit van het regeeringsmeel. De heer BAKKER (C. H.)# betoogt, dat vóór alles noodig is eenheid in het zuivelbedrijf. De heer WEITKAMP (C. H.) zegt, dat da boerenstand geen bevoorrechting vraagt tegen over de stedelijke bevolking, maar ook geen ach terstelling. Spr. bestrijdt eenige sociaal-democratische theorieën die de boereu onder voogdijschap wil len stellen. Hij boopt, dat de Minister aan die theorieën geen gehoor zal geven. Spr. bepleit een pachtwet en een wet op de ruilverkaveling. De heer COLIJN (A. R.) meent, dat deze be- grootmg in de goede richting gaat en meer steun verleent aan den landbouw, o.a. door de in stelling van den landbouwraad. Dc beer POELS (R. K.}, vraagt den Minister o.m. het huishoudonderwijs nog krachtiger te bevorderen. De beer VAN DE LAAR (Chr. Soc.), pleit o.m. voor steun aan de kleinere landbouwers. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 1 STAKING VAN ONDERWIJZERS. Wij lezen in de „Maasb." Woensdagmorgen om 9 uur Leeft het onder wijzend personeel der scholen aan de Messtraat, Badhuiskade en Stevinstraat te 's Hage, de schoolgebouwen verlaten en zich begeven naar den voorzitter der plaatselijke bondsafdeeling, den heer Posthumus, ten einde hem te vragen een demonstratieve staking af le kondigen voor heel Den Haag. Deze weigerde aan het verzoek te voldoen, wees op het onorganisatorisch ka rakter van hun optreden en heeft hen bewogen weder naar hun scholen terug te gaan. Hieraan werd voldaan. Toen het personeel omstreeks half elf uur weer in de klassen kwam, bleek, dat in twee scholen de kinderen door het hoofd waren bijeengehouden, doch in de derde waren ze reeds naar huis gezonden. DE LOSLIPPIGE HEER DUYS. De „NederL" brengt een kicin onvoorzichtig- heidje uit van het Kamerlid Duys. waaraan deze, loslippige onder de staaislieden zich dezer dagen in dc Tweede Kamer heeft schuldig ge maakt Bij een zijner gewone in-de-rede-vallin- gen werd hem iets geantwoord dat hij blijkbaar verkeerd verstond. Hij antwoordde dan ook: „Ik groot-kapitalist? Was het maar waar. ...1" De laatste vier woorden vindt men niet in d< verslagen. EEN VRIJWILLIGE HONGERSTAKER. Het kwam aan de buren vreemd voor, dat een man, die aan de Da Coslakaue te Amster dam boog achter alleen woont, in geen dagen de deur uit was gegaan, vertelt de „TeL" Het bleek zelfs, dat hij de deur van zyn ka mer had afgesloten. De politie werd er bij ge haaid, die de deur opende en den bewusun man, die stadsaanpiakser is. op bed voad. Hij was erg zwak. Ondervraagd, ol hij soms ziek was, verklaarde hij, sinds Dinsdag niet gegeten te hebben, daar hij op zichzelt een vrijwillige hongerstaking had toegepast De man, die niet heel wel bij het hoofd is, werd per auto-brancard naar het Wilüelmina- ziekenhuis vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9