EERSTE BLAD" BUITENLAND Wat de Jr'ers zegt SIPKES' JAMFABRIEK. MAAKSSftlS 22 üö¥E^33EïS 44ltB JMMKGAM6 Mo 15240 PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f3.571/.} BUREAUX: NASSAU LAAK 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1743. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De R.-K. Bijzondere onderwijzers en de salarisregenng. WAAROM TOCH ONTEVREDEN Men schrijft ont uit vakkringen „Ik mogeden raad geven voortaan wat meer vertrouwen te stellen en in belangrijke za ken overleg te plegen met hen, oie uit den aard der zaak daar voor aangewezen zijn." Baron van Wijnbergen i/d Msb. 27 Maart Avbl. Geachte lezer(es(, ge weet toch, dat de salarieering c^er onderwijzers altijd misere- met-open-kaart is geweest In Ie Ier gevaldaar is geen strijd meer over, daar is ie Ier 't over eens. Minister de Visser heeft ze zelf eens geuoemd een georganiseerd fooienstelsel. En hoe hebben ze o n die fooien nog moeten loopen Tientallen van jaren bleek steeds de schatkist net toevallig weer schoon leeg (pas Waren b v. een paar mooie oorlogs- sc.ieepjes genoteer "1, als de onderwijzers ae aan'1 uitstaken hein ons toch eindelijk eens Vooral de diverse linksehe regee- ringen verstonden 't uitstekend 'n oogje cheat te knijpen, als de onderwijzer-in- 't moeras weer in 't zicht was. Wat 'n moeite kostte het niet tijdens Cort van der Linden om een zeer magere verhoo ging uit de handen van Treub los te krij gen Het jaar 1020 zal echter als een on geluksjaar tot in hoogen ouderdom hun in 't geheugen blijven. Alle onderwijzers en onder vijzeressen hebben tot nu rond moeten zien komen met een salaris, aan merkelijk lager dan dat van 1919. Geen extra naan geen duurtetoeslag als toen, geen kin lertocslagjes die daaraan vast zaten, maar ook geen v^rhooging. Elf maan den tobben ze al rond met f 300 a 800 minder dan 't vorig jaar. Ze krijgen t nu terug hoor! Welzekerl maar wanneer? Een praentproef is 't geweest voor een eventueelen wettelijken spaardwang ±>e scii ooi meester is een lijdzaam beest je. Aroeiaer, cie een moed hebt dit arti kel, ueze einaelooze geschiedenis van senuwdoodend getreuzel te lezen, zeg eens of men 't U had moeten aandoen 't Was pas Maart van dit jaar, toen de nood al begon te nijpen en de vereeni- gingsbesturen drong hun inzichten scher per te formuleeren. Het gevolg was, dat b. v. door ae vereeniging van R. K. bij- Z inhere onderwijzers in 011» diocees op St. Jozef_ag in een goed geslaagde meeting salarisgrenzen van 2200f 45°° werden ver e.igu 0 grond van voorstudie, ver- eischle vakkennis en belangrijkheid van arbeidsprestatie. In een subliem, niet ma terialistisch gestemd betoog, uitgespro ken in een propvolle Diltgentiazaal, in tegen wooruigheid van den toenmaligen Dexen van oen Haag, van vele geestelij ken en van geestelijke en wereldlijke on eer .vijsautoriteiten, sloot rector Möller zien aan bij het program van 't hoofd bestuur oer D. V. Dit bezorgde deii Zeer eer .'aarden spreker een reprimanae van Baron van Wijnbergen, die het passender had gevonden, geen getallen te noemen maar af te wachten, wat de Minister zou geven. (Msb. 23 Maart, Ochtendb ad.) De fout was reetor Möller te vergeven, aangzeien Z pi Eerwaarde slechts centraal adviseur eer R. K. arbeidersorganisaties in den Kaag was en als zoodanig zulk een onge woon stanupunt niet kende. Tevens gaf Baron van W. aen onderwijzers den onge- t ./ijield goeaen raad, die als motto boven Git artikel prijkt. j'e onuerwijzersorganisaties hebben dien raad opgevolgd. Meer dan eens zijn ze in uen loop van dit jaar op bezoek ge weest bij uen voorzitter van de R. K. Kamerclub, Het vertrouwen dat onze kamerleuen zelf bleken te bezitten be- mocxiigue ue al moeilijker en moeilijker met een salaris van 300800 minaer dan in 19*9 voorttobbenue onuer wijzers. Toen aan 00K reents ue motie Osseuaorp, waar in belangrijke verbeteringen werden ge vraagd, verwierp, stemden de onaerwij zers van rechts (de vakbladen kunnen 't getuigen in met ue opmerking, aat de motie overbodig was, daar zi] vertrouwen stelden in uen Mimst.r, die, naar zij ver wachtten, nu wel voor een behoorlijke salarieering zorgen zou. (Kamerverslag) Wat onder behoorlijke salarissen dien de verstaan te werden, had intusschen de Onuerwijsraad einde Maart reeus aan den Minister bericht. De onderwijsraad, gcneel benoemd door den minister zelf zonder enigen invloed van ae organisaties oie onderwijsraad, waarin zelfs geen enkele doodgewone schoolmeester zitting hadwaar van we dus mogen ver..achten, dat ze niet kwajongensachtig den Minister in 't ootje zal nemendie onderwijsraad adviseerde 20004200. De zomer bract nu de behandeling van de lageroncier wijs wet. Toen op Woens dagmiddag 30 Juni (nèt een half jaar, dat de onderwijzers met 300800 min der salaris dan 1919 hadden rondgetobt) om urie uur het historisch moment van de stemming en aanneming der L.O.-wet ■voorbij was, werden ook de verlangens der onderwijzers naar oplossing van him financieele vraagstukken sterker en ster ker. Een schrik voer even door ae rangen, toen ae minister amperaan een voorschot van 150 durfd te geven, omdat de heele te verwachten verbetering wel eens minaer kon bedragen wel werd sommi- ger vertrouwen etentjes gescnokt, toen minister de Vries bij 't voorrekenen, wat hij voor 1919 nog uoodig had voor de onaerwijzersweddeverhooging 4% mil- lioen uittrok (ieder net 150 eerlijk geaeeld), maar dat moest een vergissing zijn. Tijdens de groote vacantie komt het einaelijk zoover, dat de minister het advies vraagt van de Commissie voor Georganiseerd overleg. Deze Commissie, bestaande uit 7 regeeringsvertegenwoor- digers en 7 (één stem elk uitbrengende) tweetallen van leden aangewezen door erkenae ambten aarscentralen, waarin toondertijd geen enkele onderwijzer vertegen woordigd was, dus weer eeu lichaam dat geheel buiten de onderwijzersbelangen stond, deze commissie adviseerde op name in tabel A en grenzen van /2200— f 45«°- Dit advies werd uitgebracht 21 Angus tus j.l. Wat zou de minister doen Dat wisten de onderwijzers al. 13 Maart had minister de Visser verklaard„Het is de vraag of de Commissie van Georgani seerd overleg de zaken meer naar den „zin der belanghebbenden zal regelen „dan de wetgever zou doen." Hij droeg ze ons ng ze dus nog warmer hart toe dan de advi- seerende heeren de meesters konden dus gerust zijn op de ministrieele beslissingen. Men hoorde de eerste weken geen wan klanken. Het eene grootbtad ha het ande re kwam den minister aanraden het ad vies op te volgen ook de redactie van ons hoofdblad de Maasbode, raadde het de regeering in 't belang van het onder wijs aan. Maar de zaak traineerne een beetje. Wachten tot de Eerste Kamer klaar is Komt niets. Eerst moet de wet in 't Staatsblad l Misschien meteen er bij op 26 October l Komt niets. Pessimisteu, (waar heb je die niet beginnen voet te krijgen, maar tot het eind aan toe blijven ae Roomsche onderwijzers (dc vaKbladen getuigen hetgoed vertrou wen. 't Was zoo hard noodig. En de school, wat moest er van komen die liep nog harder leeg Het ministerieele voornemen (geachte lezer of lezeres, uw geduld is nu genoeg oeproefd) belooft om de meest bevoegaen van thans, de hoofdakte-bezitters, als ze getrouwd zijn, te doen opklimmen van f 1900 tot f 3300 precies /1200 minder aan de niet-onuerwijzers en regeeringsver- tegenwoora igers auviseeraen. „Ik moge aen raad geven wat meer vertrouwen.enz. enz. enz. DE V£aGADÊ..lNG VAN Dtnl V0LKË..B0ND. Eigen vruchtenkweekerijen. &t«2.atout fcUIK.nL. BERiCHTEfk. DE ABONNEMENTSPRIJS öüüKMüï VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN s DE SAEARIEER1NG DER ONDERWIJZERS, ,,'t Spreekt wel van zelf, dat niemand der col lega's den 17en Nov. 1920 als een blijden dag in zijn leven zal aanleekenen", schrijft het „Katho liek Schoolblad". „De ontevredenheid in vele kringen blijft, wordt grooter en waar ze niet was, komt ze bijna zeker. Een ding hopen we: dat de onderwijzers meer verantwoordelijkheidsgevoel zullen blij ken te bezitten dan degenen, die de „te leurstelling" op hun geweten hebben. Plicht boven allesl Plicht jegens ons werk, onze leerlingen, jegens de ouders, die ons hun kinderen toe vertrouwden. 1 Maar ook plicht jegens ons zelven! Salarisaclie, waarvan-we hoopten nu dan toch eindelijk verlost to worden, moet voor op blijven staan. Er mag niet worden gerust vóór aan onze door ieder weldenkende rechtmatig gevon den, wenschcn ig voldaan. Poen in den crisistijd honderden millioe- nen voor leger en vloot moesten worden gevoteerd, kwamen ze er en niemand zei: We kunnen die sommen niet voldoen. Nu een groot volksbelang goed onder wijs op het spel staat moeten de gelden er komen. 't Zal niemand verwonderen, dat in de Tweede Kamer Ossendorp zal interpeileeren. We verwachten van de Rechlsche Iïamer- grocpen een krachtige houding! Toen in 't .voorjaar bekend werd, dat de Minister van O., K. en W. bij K. B. onze salarissen wilde regelen, hebben sommigen dat toegejuicht. Hij deed dit, zoo zei Z. Exe., op verlan gen der onderwijzers. Maar 't zal niet worden tegengesproken als wij beweren, dat de Tweede Kamer een betere regeling zou hebben gestemd dan ons nu wordt gegeven. Onze hoop is nu gevestigd op onze krachtdadige actie en op 't werk der Twee de Kamer. Want wat ons nu wordt gegeven, is be neden alles. Wil niet het gansche L. O. worden ont wricht, wil niet het werk van Min. de Vis ser, door Rechtsch Nederland dankbaar be jubeld, worden te niet gedaan, dan moet de datum 17 November 1920 worden gevolgu door een anderen. Dan moeten de cijfers minstens 1000 de hoogte in. Salarisaclie blijft het parool!" f HET SPOORWEGKLACHTENBOEK. „Wie redt ons uit de ellende??' vraagt de „Resb.", naar aanleiding van den regen van klachten, die dagelijks de kolommen der dag bladen vullen over beneden peil staand spoor wegverkeer. „Er zijn er, die al in de richting van Staatsexploitatie ad-viseeren. 't Zou wel wat mal zijn, als alleen om de vertragingen van stelsel zou veranderd worden, maar, we moeten erkennen, veel er tegen hebben we niet. Overheidsexploitatie van bedrijven slaat wel niet bepaald in gunsligeu roep, maai slechter dan het nu gaat zouden Staatsambtenaren het toch ook wel niet doen. En duurdet ook al niet Intusschen, 't is waarlijk geen wonder, dat de menschen zich gaan afvragen, of de heeren spoorwegbeambten van den Socialis- tischen Bond ook temet reeds bezig zijn hun bedreiging van onlangs, aangaande lij delijk verzet, toe te passen. De dienst is er slecht genoeg -oor. Als die onderstelling van velen bewaarheid wordt, dan zal die Bond ondervinden- dat do sympathie vaii hel Nederlandsche vó.k die voor socialisti sche organisaties toch al het vriespunt na dert elders geplaatst wordt." Daar kunnen ook andere oorzaken zijn. Er is reeds op gewezen, dat dc machinisten van Staatsspoor en Hor' tsche spoor .„thans door elkaar gebruikt worden, zoodat ze geen vaste route alrijden. Dat moet ontegenzeggelijk niet bevorderlijk zijn aan de goede functioneering van den dienst. „Maar, gelet op vroegere verklaringen van hoogerhand, vragen we ons af, of de groote oorzaak der ellende niet is het ver keerde uitgangspunt der directie. Men herin nert zich, dat in de oorlogsjaren alles ge daan werd, om het reizigersverkeer te be perken; daar zat toen niets anders op, om dat er geen kolen waren. Men weet, ook uii de verklaringen van dezen zomer betreffen de het fietsenvervoer, dat de directie toen nog steeds droomde van.beperking, als het beste middel om de fietsen vervoerd te krijgen. We onderstellen, dat die bcperkings- inanie nog steeds woedt op de Spoorbu- reaux. En inderdrad, dat eeuwige te laat ko men, aansluiting missen- en onberekenbaar leizen is het beste middel, om allen lust tot reizen te benemen en alleen op reis te gaan als het dringend noodig is." De directie zou aldus wel haar doel bereiken, maar of ons volk daar maar koelbloedig toe schouwer bij zou blijven, betwijfelen we loch. De sporen zijn er loch heusch niet om hel reizigersverkeer te beperkén.... Uil Genève worden dagelijks uitvoerige rede voeringen overgeseind, door verschillende gede legeerden over allerlei onderwerpen uitgebracht. Wij zullen er het voornaamste van samenvatten. liet vraagstuk der ontwapening. In de vergadering van Zaterdag heeft de Bel gische afgevaardigde La Fontaine gezegd, dat inkrimping van de bewapening een levenskwes tie voor de wereld was, aangezien het militai risme thans meer verslindt dan voorheen. Er moest een internationaal leger komen inplaats van het nationale militairisme. Het is heel ge makkelijk om dit internationale leger le vormen ter redding van Armenië cn de Volkenbond zou een machtige moreele kracht verkrijgen, als hij zou besluiten tot een dergelijke actie. Bij de voortzetting van de vergadering werd, mei betrekking tot de inkrimping van de be wapening nog gezegd, dat men den volkeren moest voorhouden, dat het uur der ontwape ning nog niet heeft geslagen. De opstellers van het verdrag van Parijs hebben dat volkomen begrepen aangezien in de daarop betrekking heb bende artikelen slechls sprake is van inkrim ping van de bewapeningen, die onder een maxi mum behooren te blijven. Rowell, de Canadeesche afgevaardigde, noemde als hoofddoel van den Volkenbond het verhin deren van oorlogen iu den toekomst. De ver deeling van de grondstoffen is een binnenland- sche kwestie, die elk volk voor zich heeft op te lossen. De internationale verdragen, Ten slotle sprak de Zwilsersche gedelegeerde, Molta. Deze verlangde, dat een commissie zou onderzoeken, welke dc verhouding tusschen den Volkenhond, den Volkenbondsraad cn de Alge- raeene Vergadering van den Volkenbond zon zijn. Ook moet worden beslist, welke houding de Volkenbond dient in te nemen tegenover de s!a- ten, die het Volkenbondsverdrag niet hebben onderteekend, Zwitserland hoopt, dat bij het toepassen van het verdrag, dat de Volkenhond moet uitvoeren, in den geest van rechtvaardig heid en van onpartijdigheid zal worden gehan deld. Dit is vooral noodzakelijk waar het landen geldt, die nog niet tot den Voikenbond behooren. Motta besprak dan de noodzakelijkheid, om alle verdragen op het secretariaat van den Volken bond te doen registreeren en verklaarde, dal Zwitserland de grootste waarde hechtte aan de publicatie der verdragen. Met den Volkenbond moest het tijdperk van de niet-geheime diploma- lie worden ingeluid. Alle verdragen, die tus- szhen verschillende leden van den bond worden gesloten, zouden in hun geheel aan het secreta riaat ter publicatie moeien worden medegedeeld. Met voldoening wees spr. er op, dat van de 9 verdragen, die tot nu toe aan het secretariaat ter registratie zijn ingediend, a van Zwitserland afkomstig zijn. Zwitserland steunt den eisch van Lord Robert Cecil, betreffende de noodzakelijke interventie van den Volkenbond lot redding van het Ar- meenschc voik. De toelating der Centralen. Het „Journal de Genève" verneemt uit de lies- le bron, dal de Japansche delegatie nauwkeu rige instructies heelt ontvangen, om, ingeval de Aig. Verg. van den Volkenbond zich mocht heb ben uit te spreken over de al- of niet-loelaling van Duitschland tot den Bond, voorbehoud te maken en het Fransche standpunt te steunen. Branting stemt in met de weigering van Fiankrijk om Ouitscliland toe te laien, voor l.et zijn verplichtingen is begoimen uit te voe ren. Ook de Australische delegatie staat ver moedelijk aan den kant van Frankrijk. Indien het tot een stemming over toelating van Duitschland mocht komen, zal Duitschland, be halve op Lord Roberl Cecil, waarschijnlijk slechts kunnen rekenen op de slemmen van Noorwe gen, Nederland, Argentinië en Spanje. Meer dan 30 delegaties zullen daarentegen met Frankrijk legen toelating stemmen. Anders staat het met Oostenrijk en Bsigarije, die in officieele brieven om toelating hebben ge vraagd. Deze twee landen zijn reeds begonnen hun verplichtingen uit te voeren en hebben bewijzen van hun goede trouw gegeven. De al- gemeene opinie is derhalve voor inwilliging van het verzoek tot toelating. Men verwacht slechts eenigen tegenstand van den kant v.an Grieken land en Zuid-Slavië. Een protest van Duitschland. Duitschland heelt een officieele protestnola aan den Volkenbond gezonden, waarin het ver klaart dat de geallieerden hun verbintenissen niet zijn nagekomen ten aanzien van de bepalin gen in het verdrag van Versailles, welke de verdeeling der Duitsche koloniën en mandalen betreffen. Daar Duitschland het Volkenbond ver drag heeft ouderteckend, meende het, dat het in den Voikenbond zou worden opgenomen, en mitsdien aan de verdeeling der mandaten deel zou nemen. Nu dat niet is gebeurd acht Duitsch land zich niet langer gebonden aan de bepa ling, volgens welke het zijn koloniën heeft uit geleverd. De nota besluit met het betoog, dat de be schikking over de Duitsche koloniën niet thuis hoort, bij degenen, die ze op het oogenblik be boeren, doch bij den Volkenbond. Fransche intrigues Berichten uit Genève gewagen van het stre ven der Fransche delegatie om de Algemeene Vergadering van den Volkenbond het bereiken van positieve resultaten te bemoeilijken en slechls bcJuilen toe te staan, die den Volken bond lot een werktuig der Fransche politiek maken. DE GRIEKSCHE REGEERINGSCRISIS. De Daily Telegraph meldt, dat Paul Cambon, de Fransche gezant te Londen, een belangrijk bezoek aan het Engelsch ministerie van buiten- landsche zaken heeft gebracht, om het ant woord van zijn regeering mede te deelen op vragen van Engeland nopens Frankrijk's wen- schen ten aanzien van de crisis in Griekenland en hare mogelijke gevolgen. Voor zoover tot nog loe bekend is, zegt het blad, is het Fransche standpunt in deze kwestie het volgende: lo. uat m enKonstantijn's persoonlijk herstel niet kan dulden en dat, indien zulk een gevaar werkelijk ophanden is, men Griekenland moet waarschuwen, dat dan niet langer vriendschap pelijke betrekkingen kunnen bestaan tusschen Griekenland en de geallieerden in het Westen. 2o. dat de beklimming van den Griekschen troon door kroonprins George, die aan evo en wordt als een pis aller, door Vemzelos zelf, voor de geallieerden aannemelijk ZOU Zijn behoudens zekere minisferieele waarborgen. Verder stelt Frankrijk voor, dat de Britsche en Fransche eerste-minister spoedig een bijeen komst zullen hebben om den geheelen toestand in het Naburige- en het Midden-Oosten te over zien alsmede de vooruitzichten van de uitvoe ring van het tractaal van Sèvres, in het licht van de politieke veranderingen in Griekenland. In de Fransche en Britsche kringen heerscht debeste verstandhouding, vervolgt het blad, maar le Londen is men niet geneigd om in zulk een ingewikkelde en kiesche kwestie een overijlde beslissing te nemen. Dc Daily Express meldt, dat de houding van Engeland en Frankrijk in de kwestie van de opvolging in Griekenland pas beslist kan wor den na het bijeenkomen van de nieuwe Griek- sche kamer op Dinsdag. Uit Parijs wordt officieel meegedeeld, dat de Fransche min.-president Leygnes aan den Brit- schen gezant te Parijs heeft medegedeeld, dat Frankrijk er volstrekt tegen is, dat Kouslantijn terugkeert, Leygues gaf de meening le kennen, dat de „beschermende" mogendheden (Frank rijk en Engeland) den toestand zoo spoedig mo gelijk behooren na te gaan. Melelios, aartsbisschop van Athene, is afgezet en vervangen door Theocliles, die in het open baar den banvloek over Venizelos uitsprak. Het nieuwe kabinet hêelt het portret van Konstantijn in de ministeries en gerechtszalen doen ophangen. HET LEGER VAN WRANGEL. De militaire en civiele missies (bij Wrangel) zijn den !8den aan boord van de Waldeck- Rousseau te Konslantinopel aangekomen. Dien zelfden dalum waren ook reeds 105.030 vluch telingen aangekomen, n.l. 81..300 militairen en 24.300 burgers. Men verwacht, dat het aantal vluchtelingen zal slijgen tot 150.000 er zija maal te brengen naar Lemnos en een even groot aan tal Gallipoli. HET NIEUWE BELGISCHE MINISTERIE. Het nieuwe Belgische kabinet telt vier katho lieken: Carton de Wiart, Jaspar, Uuzctte en van de Vijvere, vier socialisten: Anseele, Destrce, Van de Velde en Wauters; drie liberalen; Devèze, Franck en Neujean, en ten siolte een minister, die tot geen enkele partij behoort: Tbcunis. Wat betrelt de indeeling op het gebied der talen: 6 van de nieuwe ministers zijn Brusselaars; Car ton de Wiart, Devèze, Jaspar, Theuuis cn van der Velde; vier Zijn Vlamingen: Anseele, Franck, Ruzelte en van de Vijvere, en drie zijn Walen: Destrée, Neujean en Wauters. Omtrent het program oer nieuwe regeering wordt het volgende gemeld: Art. 310 over het recht van vereeniging en vergadering, zal worden geschrapt, maar daarna zal een wet worden ingediend, waarbij de indivi- dueeie vrijheid van den arbeid wordl gewaar borgd. Wat betreft de Vlaatnsche kwestie: Men moet niet verwachten, dat de wet, die thans bij t parlement aanhangig is, zal woruen aangenomen Men zal evenwel trachten om voldoening te geven door onmiddellijke verdubbeling der leer gangen, wat belrelt het hooger onderwijs. Ten slotte: de militaire diensttijd van tien maanden zal worden toegepast, le beginnen bij de volgende lichting, voor de infanterie. Voor de andere wapens zal i% een oplossing w orden ge vonden. Men zou zich bepalen tot 12 of 14 maanden ten hoogste. SPOORWEGSTAKING IN OOSTENRIJK. De spoorweglieden in Tyrol en Stiermarken zijn in slaking gegaan wegens de slechte kwali teit van het brood. De spoorwegstaking heeft zich over een groot deel van Oostenrijk uitgebreid. Er gaan nog treinen tusschen Weenen en Salzburg, Weenen en de Tsjecho-Slowaksche grens, verder naai Hongarije en Duitschland. Het verkeer met Italië is aigebroseu, hetgeen levensmiddelen- transporten uoet ophouden. Het verkeer met Zwitserland is ook verbroken. De tieinen daar heen moeten via Duitschland gaan. De voorzitter van ae vakvereen.ging roept op tot het hervatten van den arbeid en lol onder handelen met de regeering. Tot nu toe bleef de oproep zonder gevolg. HET DRAGEN VAN ZIJDEN KOUSEN. Het aantal vrouwen, dat de laatste dagen te Parijs met pleuritis of longontsteking in de zie kenhuizen wordt opgenomen, moet ougewooa groot zijn. Gezwegen van het aantal vrouwen, dat in haar eigen huis ziek ligt. Een redacteur van l'Oeuvre heett aan een ptotessor in de ge neeskunde gevraagd of men hier soms weel met een golf van griep te doen had. Volstrekt niet. heeft de hooggeleerde geantwoord, eenvoudig met een golf koude.... aan de beenen: de dunne zijden kousen. Auto-banüielen. hebben een goudsmtdswin- kei te Suresnes geplunderd. Ze verwondden de eigenares, schoten op de voorbijgangers cn ontkwamen. SMOKKELHANDEL. In het belastingdistrict Keulen zijn volgens of ficieele gegevens in October 1.1. 753,730 sigaret ten, 1630 sigaren, 10.000K. G. tarwemeel, 143 K-G. cacao, 5323 K.G. koffie, 856 K.G. tabak, 118 K.G. zeep, een paard en vele andere goede ren in beslag genomen en 1525 smokkelaars ge arresteerd. In het zes douanekantoren omvat tende kleine rayon tusschen Vaals en Geilen- kirchen werden in ééne week in October plm. y, tniilioeu sigaretten, 6000 K.G. koffie en 400 K.G. zeep, behalve natuurlijk al hel andere in beslag genomen en meer dan 1000 smokkelaars ingerekend. Volgens beweringen van de douane ambtenaren te Kleef, Kranenburg en omgeving vermindert den laatsten tijd de frauduleuse uit voer van koftie, tabak en dergelijke veel en zijn de trams en treinen uit de richting der grenzen ook lang zoo vol niet meer. Nu ech ter gaat men zich meer op den frauduleusen in voer van runderen en paarden en op den uitvoer van huishoudelijke artikelen (kachels, pannen, emmers, e.d.) en kleedingstukken (bonten, stof fen, schoenen enz.) toeleggen. Toch zijn in de districten Goch en Cranen- burg de laatste dagen nog twee smokkelaar* doodgeschoten. Bebalve met vuurwapens zijn de kommiezen nu als iets nieuws ookmet gummistokken uit gerust. De Italiaansche Kamer heeft met 240 le« gen 10 stemmen het kiesrecht voor vrouwen op gelijken voet met de mannen aangenomen. Het verplicht stellen van het stemmen is niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1