I Indrukken van den dag BÏNNPATANH Kerk en Schnol WOEHSDASI 24 HOlfESgBER 1920 44ste JAARGANG No IS2Ó PER KWARTAAL 1 3-25 PER WEEKf 0 25 FriANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3 57'A BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 142S, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit drie bladen EERSTE 3LA0. NED R K JOTTHN KLISTENVEREENI- GTNG. Zon-Jag vergaderde- de R. K. Jouraat- liitenvereeriiingr te Utrecht. -Na uitvoe- ri'ra discussies over h*t fcelet i van den secretaris, werd een nieuwe rooster van aftreding vast'-csteld en twee bestuurs leden gjchcen in de vacatures Pa-deloup Cd ie de -ourn.a'i.stiek verliet) en Aleveai. Het bestuur werd verder -no*» met Hve8 'nden uitgebreid en bnstant th'an.3 uit de ''"-eren: J. B. Vest ers, voor'. S. Bruiis- ten, ondervoorzitter, L. J. Stolwijk, se cretaris, J. A. F. Shh'urra, penningmees ter, W. Nieuwenbluis. W. Galcloót en' J. Thomassen; de functies zullen nog na der worden verdeeld. Uit h'ct vefslatr van iDn penningmeester bleek, dat or ir:ooente"l een oversehvdje is, maar dat zal al dadeliik a-ngesp eken worden door htet besluit, hetwelk na breed© discussies werd aangenomen, voortaan een maandblad uit tn geven in plaats van de „Mèdedeelingen," 'die tot nog toe slècNts enkele keeren in 't jaar verschenen. Interessante besprokingen werlen ver der nog gewild aan een vierta' belang, rijke onderwerpen, n.l. Salari ac ie, waar bij b'eek dat d" Inden vo' v-rtrouwen wrn- ren dat EHt'aa'a-h nu'op twil zal 'sreKraöb<t word enóenr ió-elttac' i w a-omt-e t ook in uitzicht kon gesteH worden, dat de journalisten binnen afzienba—'o t;jd op een pensioen kunnen reken n H-t ka- tTVdiek persoencres, dat in hot stadium van voc-rberei'ing is, en do KVb-o'ieke Internationale, bij wier totstandkoming ook de pers een groot woord zal moeten mees ore ken. Nog tal van pörsbelangen kwamen bij de .rondvraag tot ui'ing. Uit den boe zem der vergadering werd ten s'otte, on der algemeen apnlaus, h.u'de gebracht aft het beleid van het rompbestuur in de laatste maanden. Binnen'andrch Nieuwe. KLACHTEN OVER BUDG^'MEESTEFS. In zijn Memorie van Antwoord on Wet Voorlcop.ig Vors'ag der Staatsbegrooting 1921, -deelt Minister Ruys mede, dat h.e" om,€£»?w- Ve reffende den burgem-est r van iMillingen heeft uitgemaakt, dat wel is waar de administratie van Wet levèns- mi 1delentwdrijf nie-t aan al'e eisoh.e-n ,hieeft rev bic aangevraagd van 't vonnis den burgemeester ia zijn beh'eer gepleegd, geen 'sprake is geweest. H© burgemeester van Noorheek (L.) ■Weeft revisie aangevraagd van het vonnis van dien kantonrechter, waarbij hij we gens 'dronkenschap werd veroord-e!d. In a'twach'ting daarvan meent de Minister zijn oordeel te moeten voorbeh'ouden. Het onderzoek naar de klaeh'ten over het beleid van den burgemeester van Deerdai» wees uit, dat zij terug te bren gen Waren, tot grieven, die zijn voortge sproten uit feiten of Wandelingen ten aan zien waarvan den burgemeester hoogstens gemis aan tact kon worden ten laste ge legd. Daar overigens ui; de ambtsberich ten bleek dat Wet bestuur door den bur gemeester gedurende de afgeloopen zes jarige periode gevoerd, tot den bloei der gemeente heeft geleid ea de burgemees ter 'aldus getoond beeft dat de ontwikke ling van de gemeente bij - Wem in goede Wanden is, achtte de Minister zirh gerech tigd diens herbenoeming te bevorderen. In- 'zake Wet bezwaar togen het niet verleenen van vergunnjag door den burge meester 'van Renknm (Geld.) voor eene betooging met muziek der S.D.A.P. op Zondag schaart de Minister zich aan de zijde van die leden, die van oordeel zijn, dat de burgemeester gebruik Weeft ge maakt van eene hem door de gemeente lijke verordening geschonken bevoegd Weid, waarvóór hij dan rok alleen aan den gemeenteraad .veraatwoi rlinj schuldig is. Ten'Overvloede werdt opgemerkt, dat na. ingesteld onderzoek, niet is gebleken de juistheid -van de bewering, als zoude bet meerendeel der ingezetenen van den ge nomen maatregel .niet gediend zijn. hal" risen van getusmtr personeel. In de provincie Groningen en ook elders Web ben gemeente personeel en -ambtenaren telegrammen aan den Minister van Bin- nenlan 'sche Zaken geonjen,' waarin op spoe i j ingrijpen en de spoedige totstand koming van de reeds lang beloofde wet telijke" regeling' der salarissen wordt' Aan gedrongen. DE SUIKER GEHEEL VRIJ. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER AVONDVERGADERING. Lan IbonwbuKpaotiiv». De h'eer v. d. LAAR (C. S. P) vervolg zijn rede met een besorekirug van de fi nancieele positie van land- en tuinbouw, opr. vraagt of de boerenleenbanken op den duur in staat zijn hlst benoodigde kapitaal te versehiaffen. De heer JUTEN (R.-K.) vraagt voort aan geen toestemming te verleenen vcor het omhakken van boomen, indien, in hlet belang van de werkverschaffing, geen waarborgen worden yorJgreftttDj dat de gronden ni-et ongebruikt zullen blijven li^o'GD. heer TEENSTRA (V.-D.) maakt be- zwaar tegen regeeringsiamenging met den landbouw, cok de Landbouwraad wenscht hij niet. Het pachteontract moet herzien worden. De heer WINTEEMANS (R.. K.) ver- dedigt bet beleid van den minister en wijst op diens wetgevenden arbeid. De hteer L. M. HERMANS (S. D. A P) zegt, dat de minister te vlug is rr.et de opruiming van crisismaatregelen en daar bij te weinig let op de belangen der verbruikers. De heer VAN B ER EISTE YN (V.-D.) sluit zich aan bij het betoog van den beer Van Rapyard voer vaste po-sten veer landbouwconstd enten in h'ct b Lenlan-d. Hij maakt dan een opmerking over de kaasmerke t en licht vervolgens een twee tal moties toe. De eene motie spreekt ui., dat de N. U. M.-heffingen slechts n:o -en gevorderd worden bij uilvoer en ncoii,'t den minis ter uit maatregelen te nemen, dat deze hieflingen worden geiestitieerd ingeval er geen uilvoèr heelt plaats gehal. De tweede motie betreft de afgifte van consentgelden voor kaas, welke niet iu overeenstemming zou zijn met het begi t- sel der wet van 1 September 1917 en noodigt den minister uii maatrege.e.i te nemen, opdat deze consentgelden bij li quidatie in 's Rijks kas vlo i:n en de uitgaven voor de melkvoor.ijning met meaewerking van de Staten-Generaal ge« sch.ieden. Beslof en wordt, de mofies op een nader te bepalen dag te behandelen. De beer KETELAAR (V.-D.) spreekt over de kwesfie van het vetoureau en bet ontslag der drie ambtenaren. Hij zegt uat de mi-ister de Kamer 1 c-rêaaldieljk verkeerd beeft ingelicht. Er zijn nu twee krasse modes van den heer Koltbek. Spr. meent, dat alle leden hun stem dus aan die modes moeten geven. De heer SMEENK (A. R.) spreekt over de belangen van de landar, re tiers en dringt aan op 3,-oed met da wijzuing der Landaxbeiderswet. DE AöOSWcMSSlSfRIJS BÊURAftflï VÜOiiHAAaLEM EN AQENTSCaAPPEN 127. MISVERSTAND. Een inzender komt ons aan boord met een op merking, waarvan wij ons met een enkel zinne tje niet willen afmaken, omdat ziin bezwaar ver moedelijk ook door anderen wordt gedeeld en in den kern niets anders is dan een misverstand, dat niet mag blMven voortbestaan Den laatsten tijd, zoo schrijft hij. komen er nog al eens berichten in de krant van geldver- spillende arbeiders, over werklieden, die zich al lerlei luxe permitteeren, die weigeren Argentijnse!) vleesch le eten enz. De redactie van een krant heeft den werklieden niet voor te schrijven, hoe zij hun geld moeten gebruiken; en anderszins, waarom is het altijd „de werkman", die drinkt, die brast enz., waarom krikt men niet eens naar de dure restaurants en vraagt men niet, wie den inhoud van de lecge flesschen verorbert, welke men met manden vol aan de deuren van de slijters ziet staan. Deze opmerking bevat voldoenden grond, om er wat (tiener on in te gaan. Op de eerste plaats zijn de berichten, waarop hier wordt gedoeld, in ons blad betrekkelijk schaarsch. Het zou ons gemakkelëk vallen dage lijks een kolom en meer met dergelijke teekenen- de staallies uit andere bladen te vullen. Dat wil zeggen: het is niet onze bedoeling om stelsel matig aan de kaak te stellen, dat een deel der handwerkslieden tegenwoordig, wat men noemt, leeft „boven hun stand". Deden wij zulks, zelfs dat zou te verdedigen zijn. Wij hebben ons tot nu echter bepaald tot het weergeven van enkele zeer sprekende en teekenende gevallen, welke den ti'dgeest van thans tvperren en dus in een nieuwsblad volledigheidshalve niet mogen ontbreken. De tiid zou kunnen komen, dat wij krachtiger stelling moesten nemen, tegen deze misbruiken, evenals wij thans b.v. reeds van tiid tot ti'd moeten wijzen op de gevaren, welke aan den overigens zegenrijken arbt-urendag ver bonden Zijn. Dit is niet enkel een recht, dat wij moeten opeischen, maar een plicht, dien wii niet mogen verzuimen, v.illcn wë aanspraak blijven maken op den titel van Katholiek orgaan. Nu is het zeer goed te verklaren, dat, wie be hoort lot het gilde der ambnchtri'eden ziin stand voelt aangeraakt, wanneer hij leest over misslauden van z;:n standsenooten. Nog ver klaarbaarder is dan de uiting: „maar wii heb ben hel ook altijd gedaan". Toch is dit een misverstand. \\'ij mogen er aan berinneren, dat nog voor korten t;:d o"s 1 lad, zoo goed als heel de Ne- rierlandschc pers dag aan dag het protsige optre den van d-n rieuwbakken rh'kdom, van de zoo genaamde O. W.-ers in allerlei vorm en toonaard hekelde. W'i mogen er aan berinneren, dat ons blad he' vorig jaar een scheme campagne voer de tegen de duurte en de overdreven prijzen, welke door sommige winkeliers werden gemaakt. Dit laatste waarlijk niet tot ons genoegen of voordcel. Ook toen achtte de stand, dieft de criliek betrof, de winkelstand, zich" geraakt en wij hadden grooie moeite den klagers van toen dnideliik te maken, dat onze bemerkingen slechts de uitwassen van den winkelstand, de kwade practh'ken van enkelen betrof en niet óp den stand als zoodanig sloegen. Wij raadden aan: snijdt zelf die rotte plekken uit uw eerlijk be roep- stelt zelf de woekeraars aan den kaak en 'lel 'j'1snoedig gedaan wezen. V ij heten verder geen gelegenheid voorbij- gaan, om geldverspilling en overdreven luxe er 1 l'pn als vooral in deze dagen absoluut on toelaatbaar, te signnteeren en brachten met warm e naar voren, alle vermaningen die door onzen Bisschop, of andere kerkelijke Overheden, door vooraanstaande mannen op congressen! Katholiekendagen enz. in dezen geest werden ge uit. En nu neemt iedereen tegenwoordig een ander afkeurenswaardig versch'!nsel waai*, waaróver te zwijgen verkeerd zou zijn. Op reis, in Winkels, in schouwburg en bioscoop, in restaurants ont waart men een bedenkelijke verkwisting van een riide, waarvan men het niet verwachten zou. Het zijn voornamelijk de -jonge arbeiders van rond de twintig jaar, die, ten gevolge van de bepalingen der collectieve contracten, hooge loonen verdienen en deze niet benutten om te sparen voor hun toekomst of het gezin te steu nen, waarin zij leven en waaruit zij zün voort- gcKomen, maar die hun hoog weekloon voor persoonlijk vermaak besteden. Ook gehuwde ar- ei ers zien wij helaas wel aan den tijdgeest of feren. Laten wij aannemen, dat zij de minder- iei- vormen zeker willen wij toegeven, dat den arbeidersstand als zoodanig deze fout niet mag worden aangewreven. Maar dat de toenemende weelne- en genotzucht ook die kringen heeft aangegrepen is onmiskenbaar. Is het niet ver- keerJ daarvoor de oogen te sluiten? De besten onder de werkliedenleidcrs, zij, die aller respect genieten en hoven Iedere verdenking staan, de ware volksvrienden, die eigen standgénooten op hun fejlen durven svijzen, staan hier aan onze zijde. Laten wij namen noemen als die van Hen ri Hermans, de Bossche Wethouder Krijgsman, de tericratie-secretaris van Rijen en zoovele an deren. zij verheffen herhaaldelijk in de vakbla den en op vergaderingen hun stem tegen de heerschende zorgeloosheid en verkwisting En niet ten onrechte. Op de eerste plaats is de strijd tegen verkwisting en voor spaarzaam heid, een strijd voor behoud van onze volks kracht. Spaarzaamheid is tot nu toe een Neder- landsche deugd geweest en zij weid jui3t in den arbeidersstand en bij de kleine burgers aange troffen. De economische en financieele ontreddering heeft menigeen het evenwicht doen verliezen. Er was een algemeene ren haar vermeerdering van bezit waarneembaar. Zeer velen raakten Hierbij in den klem. Kleine bezitters, midden standers, intolleetueelcn werden het slachtoffer van de ongunst der tijden. De werklieden waren over het algemeen door de kracht van hun or ganisatie in .staat om aan den stijgenden le vensstandaard liet hoofd te bieden, sommige groepen wifUm zelfs In betere conditie dan voor den oorlog te komen. Wie wat breed kijkt, moet zich hierover!verheugen. Maar het is in het be lang der werknemers zelf als in dat der maat schappij, dat die ontwikkeling een stijgende lijn blijft volgen. En dat kan ze slechts, wanneer in de arbeiderskringen zelf de zin tot spaarzaam heid toeneemt met vermeerderde welvaart. Dat alleen toch geeft de noodige moreele kracht. Maar er is nog wat anders, een meer practiscli motief voor zelfbeperking. De algemeen waar neembare zucht naar meer genot en sterker, ma terieel leven, valt juist samen met een aanstaan de economische malaise. Het is n.tn. onmisken baar, dat wij aan den vooravond van een ge weldige crisis staan. In Amerika is reeds een groote inzinking der prüzen aan den gang. Hoe vreemd bet moge klinken, bet is een feit. dat daar reeds een loonsverlaging plaats heeft. Tn Engeland neemt de werkloosheid toe; met den dag worden er meer fabrieken gesloten. Ook bier te lande is de crisis reeds waarneembaar in de sigarenfabricage, textielnijverheid enz. In krin gen van deskundigen verwacht men het volgend jaar een industrieele malaise. Hóe zal die schok werden doorstaan, wanneer men in de kringen der arbeiders zich van den ernst der tiiden niet bewust is? Slechts een moreel krachtig volk zal door eventueele komende ontberingen heen zich omverken tot een beteren ti'd. Maar daar voor is zelfbenerking en levensernst een eerste eisch. En hebben de reken der aarde den plicht het voorbeeld te geven, niet minder moet die eisch aan heel onze arbeidersklasse worden ge steld; zii toch vormt de overgroote meerderheid der bevolking, zij moet dus in den vollen zin vor men de volkskracht. Men kan zich dus, gelijk men ziet, van deze kwestie niet afmaken inet een losse bewering als: „men behoeft ons niet te zeggen, hoe wij ons geld moeten besteden". Voor iederemi blijft deze waarheid van kracht, dat hij is de rent meester van bet hem toevertrouwde goed. Nooit meer dan thans is het goede gebruik van geld en goed door groot en klein, door arm en riik een zaak van den eersten rang: Wie dus op dat gebruik invloed kan uitoefenen, mag dien niet onbenut lM^n. De sedert eenige weken ingetreden zeer belang rijke daling van den suikerprijs op de wereld markt, maakt het onmogelijk het thans be slaande stelsel van levering vim gerantsoeneer de suiker tegen goedkoopen prijs en van niet gerantsoeneerde suiker tegen hoogeren prijs hier in het land nog langer te handhaven. Met 28 November wordt daarom het bonstelsel voor de suiker geëindigd en op bon no. til en volgende zal geen goedkoópe suiker gekocht kunnen wordeft. Voortaan geldt voor suiker slechts één uniforme prijs. De maximumprijs wordt afgeschaft. Met ge noemden datum komen-ook. te vervallen de tot dusverre bestaande maximumprijzen voor suiker van 94 per 100 K.G. in den groothandel, van ,f 95.75 per 100 K.G. in den tHsschenhandel en van 1#J| cent per 'A K.G. voor de gerantsoe neerde op Rijkssuikerbons yerkrrgbaar gestelde huishoudsuiker in den klrinhandel. In verband hiermede hebben suikerprodueen- ten zich verbonden tot nader order de voor bin- nenian'dsch verbruik benóodigde witte 'suiker te leveren tegen een prijs van ten hoogste 80 per 100 K.G., exclusief zak of 81 per 100 K.G. in clusief zak, zoodat er in den groothandel een daling is van 14 per 100 K.G. TEGEN MOEDERSCHAPSZORG. De Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland, beeft aan de ministers en aan do leden van de Tweede Kamer de volgende mo tie aangeboden: „Het bestuur van de Federatie van R.K. Vrou wenbonden in Nederland, vergaderd te Tilburg, richt zich tot de regeering en de volksvertegen woordiging met het dringend verzoek, geen ge hoor te geven aan de door mevrouw Suze Groeneweg in de Tweede Kamer der Staten Ge neraal ingediende motie omtrent moederschaps- zorg. vooral waar ze betreft gelijke bescherming van de gehuwde en de ongehuwde moeder; en vraagt met allen aandrang, haar voorstellen niet tot wet te verheffen. Het bestuur spreekt verder als zijn vast staand oordeel uit, dat de ingediende mot'e leidt tot bevordering van den arbeid der ge huwde vrouw, tot miskenning van den man als hoofd der echtvereeniging en tot ondergang van het gezinsleven." Onnoodig te zeggeft dat wij met deze motie geheel accoord gaan. WET OP DE OORbOGSWINSTBELASTING 191 fi. Ingekomen is een ontwerp van wet tot wij ziging van art. 75 der wet op de oorlogswinst- belasting 1918. Krachlens dit artikel bedraagt de rente, die in geval van een door den Minister van Financiën verleend uitstel van betaling van oorlogswinstbelasting verschuldigd is, vijf ten honderd 's jaars. Nu de rentestand is gestegen, en dit bedrag niet meer als voldoende kan wor den beschouwd, wordt voorgesteld, de bemling van den rentevoet aan den Minister van Finan ciën over te laten. Opheffing van uitvoerverboden. Met ingang van 22 November is het uitvoerverbod van chloorkalk en natriumzouten, van hanen, hen nen en tamme eenden, van bijtende potasch (met inbegrip van potaschloog) en koolzure ootaseh, opgeheven; niet ingang van 26 Nov. het uitvoerverbod van natronloog. STAATSBEGROOTING 1921. Uit de Memorie van Antwoord inzake Hoofd stuk 5 (Binnenl. Zaken) der Staatsbegrooting voor 1921, geven we nog het volgende: De gewezen Duitsche Kroonprins. Zeer kort, nadat de ex-kroonprins onze grens had overschreden, is hem Wieringen als verblijf plaats aangewezen. Uit deze aanwijzing volgde, dat het Rijk ook voor een passend verblijf al daar had te zorgen. Indien er grond is voor een verwijt, zou het zijn, dat de huisvesting eer te eenvoudig dan te weelderig is. Goedkeuring van plaatselijke Detastingverorde- ningen. De vraag, welke' som voor aftrek we gens noodzakelijk levensonderhoud in de ge meenteraadsbesluiten tot heffing van boofdelij- ken omslag of andere directe belastingen naar het inkomen toelaatbaar 'is, kan slechts in ver band met plaatselijke omstandigheden beant woord worden. Burgerwachten c. a. Aan de burgerwachten is een taak weggelegd, welke die der politie en marechaussee aanvult. Moest de Regeering al leen op deze laatste steunen, een geheel on evenredige uitbreiding dezer korpsen ware on vermijdelijk, welke bovendien in normale tijden onnoodig zou zijn. Dat de leiding en de oefening der burger wachten in het algemeen te wenschen zou over laten, wordt door den minister ontkend. Hel onderscheid tusschen den vrijwilligen landstorm en de burgerwacht is hierin gelegen, dat eerstgenoemde is een militaire organisatie, ter beschikking van de regecring, terwijl de bur gerwachten ziin burgerli-'ke organisaties, die, als uitbreiding van de plaatselijke politie, den bur gemeester, indien noodig en ingevolge oproe ping van zijnentwege, ter ziide staan. Bii ver schillende burgerwachten bestaan afdeelineen, ten doei hebbende bij stakingen huln te verlee nen tot het gaande houden der bedriiven waar bij het openbaar behing betrokken is. Samen voeging van vriiwillicenlandstorm en burger wacht, schijnt derhalve, ge'et op het zeer uit- eenloooend karakter van beide organisaties, vooralsnog niet moge!'ik. Met de meening, als zouden de kosten der oolitietroeoen le hoog zijn te achten, kan niet worden inueslemd. BEPERKING VAN DEN INVOER. Naar de „Tel verneemt, zal zeer spoedig hij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden inge diend, waarbij de regeering voorstelt de grens voor den invoer van bepaalde artikelen te stuiten. Zulks met het oog on den stand der valuta in enkele landen, waardoor de verkoop van artike len van onze eigen nijverheid en industrie vordt benadeeld. Vergadering van 23 November. Met 't oog op de interpellatie-Ossendorp over de onderwijzerssalarissen zal de vergadering Vrijdag om 11 uur aanvangen. 4 oorlgezel worden de nlgemeene beschouwingen over de STAATSBEGROOTING. De heer WIJNKOOP (C. P.) vervolgt zijn re de. Hij verwijt aan de sociaal-democratie, spe ciaal den heer Troelstra, dat zij den kapitalis- tisehen strijd voeren tegen het proletariaat en aan de regeering dat zij reactionnair is. Minister RUYS DE BEERENBROUCK ver klaart Jat de regeering voorstellen zal doen om trent de bedrijfsorganisaties en de medezeggen schap der arbeiders, zoodra de tijden daarvoor rijp zijn. Een commissie uit den Hoogeu Raad van Arbeid heeft de kwestie in onderzoek. Verdubbeling der renten van de invaliditeits wet zou 38.7 millioen kosten. De molie v. d. Laar mag dus niet worden aangenomen. Bij den Hoogcn Raad van Arbeid is in onder zoek een ontwerp om dc ziektewet in overeen stemming te brengen met de conventie van Washington, waarbij moederschapssteun van arbeidsters Is voorgeschreven. Overwogen wordt dien steun uit te breiden tot onze minvermo gende gehuwde moeders. Voor verbetering van onze handelsbalans wordt alles gedaan. De regcering aanvaardt de tegenstelling socialisme tegen persoonlijke vrij heid niet. Zij stelt zich op het standpunt der christelijke solidariteit. Zij meent dat de chris telijke coalitie vooralsnog zal blijven bestaan, wat niet beteekent dat samengaan met andere partijen op sommige punten niet mogelijk zal zijn. De regeering meent met de uitvoering van de Arbeidswet op den goeden weg te zijn. Zij acht het nog altijd noodzakelijk waakzaam le zijn ten aanzien van het revolutiegevaar en zal haar burgerwachtpol'tiek handhaven. Spr. dankt de linksche groepen die. de regee ring steunden en doet een beroep op verdere medewerking van die groepen. Minister DE VRIES constateert dat de scherpe critlek op ziin beleid in het Voorloopig Verslag geoefend niet is gehandhaafd. Het Kabinet is ook ten aanzien van het financieel beleid een stemmig. Het ontwerp terzake van bezuiniging is bij de rekenkamer om advies. Spr. verdedigt zich tegen de beschuldiging van onvast beleid en wijst daarbii oo de snel wisselende gebeurtenis sen en omstandigheden. Do middelen zullen over 1920 vermoedelijk 135 mill'oen komen boven de raming. Niettemin zal de buitengewone stbging der uitgaven een zeer aanzienlijk tekort veroorzaken. Voor 1921 is een tekort van minstens 100 millioen, een zeer lage schatting. Neemt men aan dat de middelen 40 millioen boven de raming zullen opbrengen, wat ruim is geschat, dan moet nog worden voorzien in een tekort van 60 millioen. Daartoe komen het eerst in aamerking tabaksbelasting, verhoo ging van successiebelasting en grondbelasting. Uil de directe belastingen kan niets meer worden gehaald. Naast verhooging van de drankaccijns en de weeldebelasting zal verhooging der invoer rechten bij verdere uitgaven onvermijdelijk ziin. Bij de replieken dient de heer MARCHANT. (V.-D.) een motie in met verzoek alle buitenge wone tra ktementsverhoogingen van de begroo ting te schrappen. De MINISTER VAN L., N. en H. begint met de beantwoording van de intcrpellatie-Kolihek. Alle ambtenaren van het Vetbureau zijn thans ontslagen, een rechtsband is er dus niet meer, zoodat van bestraffing geen sprake kan zijn. desbetreffend deel der motie is onuitvoer baar. „,.r. erkent, dat de crisis-enquete-commissie beeft uitgemaakt, dat hij onjuiste mededelin gen deed; hij was afgegaan op ambtelijke in lichtingen en had een persoonlijk onderzoek moeten instellen. Spr.'s voorstelling van feiten is inderdaad onjuist gebleken. Als de eerste molie-Kolthek wordt aangeno men, afkeuring uitsprekend over zijn beleid, dan zal spr. de gevolgen er aan verbinden, welke daaruit voortvloeien. Hierna komt spr. tot de beschouwingen over de landbouwbegrooling. In de handelsbalans komt eenige verbetering, er komen meer kolen en het graan wordt iets goedkooper; maar nu is er weer de stijging van den dollarkoers. Het bruinbrood moet nog eenigen tijd gehand haafd worden; hiervoor zal spr. met een crediet komen. Pogingen worden gedaan om nieuwe afzetge bieden voor onze producten te verkrijgen. De afzet der tuinbouwproducten in het binnenland is ook moeilijk; de gemeentebesturen kunnen hier zelfstandig wel wat doen. Vervolgens bespreekt de minister de organisa tie van den landbouw en betoogt daarbij de wenschelijkheid van instelling van een Land bouwraad, als een centrale instelling. Spr. verdedigt zich tegen de criliek van den heer Teehsfra. De berichten over mond- en klauwzeer ztjn gunstig. De zomertijd zal waarschijnlijk wel beperkt kunnen worden, gelijk de beer Braat aangaf, maar een positieve toezegging kan spr. niet doen. De heer KOLTHEK (Soc. P.) repliceert en critiseert het optreden van den minister bij de interpellatie, hetgeen den VOORZITTER aanlei ding geeft de spreker eenige malen tot de orde te roepen. De heer A. STAALMAN (Middenstandssp.) motiveert nader zijn optreden tegen den heer A. P. Staalman. De heer BEUMER (A. R.) repliceert. De MINISTER, de heer Van IJsselsleijn, be antwoordt nog enkele opmerkingen betreffende de landbouwbegrooling. Het aanvankelijke voornemen is de kotendis- tributic voor huisbrand 1 April a.s. op te hef fen; maar het kantoor dat voor de prijzen-ega- lisatie zorgt, kan nog niet worden opgeheven. Dt algemeene beraadslaging wordt gesloten. De moties-Kolthék komen Donderdag bij den aanvang der vergadering in stemming. DF. EERSTE R.K. SCHOOL VOOR MAAT SCHAPPELIJK BELANG IN NEDERLAND. Het Limburgsche Groene Kruis heeft het plan opgevat de Eerste R-K- school voor Maatschap pelijk Belang in Nederland op te richten. Als plaafs waar deze school zou worden op gericht werd aangewezen de stad Sittard, ge legen in het centrum van Limburg. Als leeraars aan deze inrichting zullen be noemd worden de heeren dr. Eijckel. inspecteur der volksgezondheid te 's-Bosch, dr. Cassianus Hentzen uit Maastricht dr. Sassen, professor ta Rotduc. Chr. Mertz leeraar aan het Bisschoppe lijk College te Sittard, dr. Goossens, gemeente archivaris te Maastricht, benevens eene leerares, welke nog niet benoemd is. Daar de Raad vaa Sittard subsidie toestond, zal spoedig de oproe ping voor leerlingen plaats hebben, zoodat de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1