In en om Haarlem. EEN NIEUW LIEFDEWERK. Wat de Pers zegt BUI TKi\ LAND BINNENLAND WOENSDAG 24 NOVEMBER 1920. Alweer een Het houdt niet op tegen woordig Zeker weer iets, dat in een drin -genrle behoefte moet voorzien. Waarom niet Welke vereeniging drent zich aan, zonder in beminnelijke naiveteit te mee- nen, dat zij onmisbaar is Ik kan mij verklaren, dat sommige lezers dergelijke gedachten in zich voelen opkomen, wanneer zij het opschrift lezen, waarmede de hoofdzakelijke inhoud van dit artikel wordt aangekondigd. Een liefdewerk vraagt offers dat is nu een maal niet anders.. Ook dit liefdewerk be hoeft dus steun, en er wordt al zooveel gevraagd, telkens en telkens weerzoo veel, dat het haast niet meer is bij te houden. Er behoort dan ook wel een weinig moed toe, om weer met een nieuw liefdewerk te durven aankomen. En toch doe ik het met vertrouwen, om dat, naar ik meen, er niet zooveel voor noodig is, om den lezer van de noodzake lijkheid van dit liefdewerk te overtuigen; maar vooral, omdat ik het doe op last van het hooge kerkelijke gezag. Uit*de N. H Courant heeft de lezer kunnen vernemen, dat schrijver dezes door Z. D. H. den Bis schop is aangesteld tot directeur van het hier op te richten Sint-Franciscus-liefde- werk. Uit liefdewerk voorziet werkelijk in een noodzakelijke behoefte. Het vult een leemte aan in ons zoo nuttig en noodzakelijk gebleken patro- naats wezen een leemte, die des te meer in het oog springt, naarmate het patro naat zijn heilzame werking naar voren brengt. Hoe meer wij het nut bewonderen dat door de patronaten wordt gesticht, des te meer betreuren wij het, dat nog zoovelen niet in de zegeningen van het patronaat kunnen deelen zoovelen, die toch op de allereerste plaats het noodig hebben. Meer nog, dan men oppervlakkig zou denken, zijn er, die, aan zich zei veil overgelaten, onverzorgd daarheen leven. Door liet gewone patmoaat worden zij niet bereikt. Zij voelen er zich niet thuis. Zij passen er ook nietzij zouden voor het gewone patronaatswerk een belemme ring zijn, omdat zij op bijzondere wijze moeten worden behandeld. En toch meer dan anderen hebben zij behoefte aan bescherming, en laten wij toch niet nieenen dat zij die minder waar dig zijn. Och, die jongens zijn zoo kwaad niet. Hun jongensaard verschilt niet van die der anderen. In gunstiger omstandig heden zouden sommigen hunner zekér anderen, hebben voorbijgestreefd, die thans als voorbeelden worden aangewe zen. Kunnen zij het helpen, dat die omstan digheden hun hebben ontbrokendat zij het milieu niet hebben gevonden, waar in hun goede eigenschappen van hart en geest konden werden ontwikkeld en ten goeue geleid Kunnen zij het helpen, dat zij thans gevaar loopen geestelijk en misschien ook maatschappelijk te verongelukken Neen 1 dat kunnen zij niet. Maar zou- do wij niet bij machte zijn hier iets aan te oen En zou *n wij dit niet v illen Zett en.. ..ij hier niet een scnoone gelegenheid wiüen benutten, om aan God onze dank baarheid te bewijzen voor de gave des ge- loofs en de godsdienstige opvoeding, die wij zoo onverdiend ontvingen. Onverschil lig te zijn voor het lot dezer jongens zou weinig in overeenstemming zijn met het verlangen van den hemelschen Vader, die naar het woord van Jezus Christus, zijn knechten uitzendt naar landpaden en we gen, om de armen en gebrekkigen en kreu pelen en blinaen op te sporen, en hen te dwingen binnen te komen, opdat zijn huis vol worde. Zeker wij moeten trachten tot God te brengen degenen vooral, die Hem nog niet kennen en aaarom van Hem verwij derd leven. Wij moeten trachten hen heen te leiden naar het vaderhuis, waar wij- zelve zoo onverdiend Gods goedheid on dervinden. Wij moeten alzoo met de daad ondersteunen den wensch, de bede, die wij dagelijks zoo menigmaal ten hemel zenuenlaat toekomen uw rijk. Doch de goede wil om te helpe is er wel. Hieraan te twijfelen, waarde lezer, zou een beleeaiging zijn voor uw katholiek ge loof. Maar er is wellicht iets anders, dat in den weg staat. Men staat tegenover dit patronaat min of meer sceptisch. Men zegt misschien! och, wat haalt het uit Waarom zijn krachten verspild Die jongens zijn toch niet bijeen te krij gen daar is toch niets van hen te maken. Gelukkig staan onweerspreekbare fei ten hier tegenover. De ondervinding heeft geleerd, dat door zulke patronaten heel veel goeds kan wor- 'den verricht. Te Amsterdam heeft men riehonderd van zulke jongens vereenigd, en de successen, die men daar boeken kan zijn bewonderenswaardig. Dankbaar voor de gastvrijheid, die de N. H. Courant mij verleent, mag ik daarvan toch niet te ruim gebruik ma ken. Ik kan derhalve omtrent genoemd patronaat niet alles vertellen, wat ik er van hoorde. Gaarne had ik daarom gewild, dat velen, zeer velen de lezing hadden bijgewoond, die de directeur van bet Ainsterdainsche liefdewerk, de Weleerw. Rector Kampenhout, een paar weken geleden liier heeft gehouden. Gaarne had ik gezien, dat hij tot even- zooveel honderden liad gesproken, als hij tientallen voor zich had. Zij zouden verbaasd hebben gestaan bij zooveel succes, waar bij nog slechts een greep deed uit zijn rijke ervaring. Zij hadden kunnen vernemen, hoe niet alleen daar vele jongens werden behouden, maar hoe ook nu en dan door den jongen het geheele gezin tot een vruchtbaar gods dienstig leven werd teruggebracht. Zij zouden daar geleerd hebben in dit pa tronaatswerk te vertrouwen, of in hun vertrouwen zijn gesterkt, bij de gedachte wat daar kan, dat kan ook hier. Ja, waarlijk dat kan ook hier, mits ook hier evenals ginds velen, zeer velen hunne medewerking verleenen. Alge- ineene medewerking is hier noodzake lijk. Persoonlijke medewerking vooreerst van eenige waarlijk apostolische jonge mannen, die een deel van hun vrijen tijd en van hunne krachten willen wij den aan den opbouw, de bestendiging en den bloei van dit liefdewerk. Mede werking daarenboven van velen, die door huii geldelijke bijdrage dit liefde werk steunen. Persoonlijke medewerking wordt meer geschikt op andere wijze gezochtdoch den financiëelen steun vraag ik bij voorkeur door middel van dit Dagblad, opdat mijn bede om hulp zoo ver mogelijk weerklinke en zoovelen, als mogelijk is, worden bereikt. Er is veel noodig om dit liefdewerk te kunnen beginnen, men kan dit gemakkelijk be grijpen. Maar als velen iets bijdragen, komt het wel bij elkaar. Het spreekwoord zegt immers, dat vele kleintjes een groo- te maken. Mogen dan allen, die het kun nen, hunne medewerking tot dit schoone en waarlijk apostolisch werk verleenen.; dan zal dit naar we hopen, onder Gods zegen groeien en bloeien tot heil en ze gen van velen, tot heil en zegen ook van hen zei ven, die tot zijn groei en bloei zoo liefderijk hebben medegewerkt. Alle giften zullen in dank aan het onderstaand adres worden ontvangen. P. J. Th. van EEKEREN, kapelaan. Haarlem, Nieuwe Groenmarkt 12 DRANKCIJFERS. „Het Statistisch Bureau dei' gemeente Utrecht heeit, zegt de „Nederlander," een voortreffelijk went gedaan door Cijfers te verzamelen en te groepeeren inzake de kwestie van htet toenemend drankmis bruik." „Men heeft zich bepaald tot de pro- cessen-veroaal door ,de nou lie onge maakt. Ongetwijfeld zijn er meer fac toren die de aandacht verdienen,en leveren deze cijiers niet genoeg stof om een objectief en aosoluut beeld, te ver krijgen. Maar betrekkelijk zijn de gegevens niettemin van groote waaide. Ze loopen over twaalf jaar en wijzen drieërlei aan. Berst de aantallen der processen-verbaal. Daarna hun verdee ling over den leeftijd der bescbjonke- nen. Eindelijk hun verdeeling over de dagen der week. Het aantal toont sinds 1309 een re gelmatige daling. In la08 js de daling abnormaal groot, zeker omdat toen de jenever was gerantsoeneerd in veroaud niet de geringer productie. Uitwendige dwangmiddelen heipcn ous blijkbaar wel iets: Het jaari9x9 vertoont dan opeens vergeleken bij het vorige jaar een klimming van 331 op 647, d.i. meer dan verduubeling. En tien maanden van 1920 geven reeus een cijier van 842. Uit d,e leeitijd-cijfers, aie overal in teressant zijn, grijpen we slechts dit gegeven op, dat in alle jaren de leei- tijd van 4060 jaar verreweg. Het grootste aantal op.evert. Ken smartelijk getuigenis en aanwijzend, hoeveel kwaad het gewoonte-drinken doet. Wat de dagen der week aangaat: het geen reeas uit tal van gegevens oekend was voor oinnenland en buitenland, wordt hier bevestigd dat de Zaterdagen en do Zondagen altoos het grootste con tingent leveren, dan volgt de Maandag. Om slechts één greep te doen: voor 1920 leveren de Zaterdag en Zondag 50 pOt., de Maandag nog eens 15 p(Jt." De „Nederlander" wijst er ten slotte op, dat als de Minister van Arbeid de cijfer» opvraagt uit aLle gemeenten, hij waarschijnlijk een zeer sprekend ant woord op zijn onlangs gestelde vraag zal ontvangen, of het einde en het begin der week wel valt onder de dagen, waarop do omstandigheden „een grond opleveren om misbruik van sterken drank te vree- zen" naar art. 7 van de Drankwet. Cijfers zijn itoch niet altijd dor. U£ TOES TAND Iri IEkLAMU. DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. 6cif8UITËML BERICHTE* eN.V.„DE TIJDGEEST* Trekking van 500 nummers ten nn Notsrts fl. 6. MULIE, /Dinsdag 23 November 1920U tëinnenlandsch Nieuws. STEUN AAN GROOTE GEZINNEN. De moordpartij in Dublin. De laatste berichten uit Dublin melden, dat 28 personen zijn gedood en meer dan 70 gewond. De militairen legden beslag op een gedeelte tan de City Hall voor het herbergen van troe pen. De officieren, die in hotels wonen, zijn naar de kazernes teruggeroepen. Hel dorp Barna, bij Galway, waar het lijk van den geestelijke Griffins is gevonden, is fei telijk platgebrand. (De priester was de vorige week op geheimzinnige wijze ontvoerd en om het leven gebracht). De correspondent der „Daily Mail te Dublin meldt non over den moord on de officieren in die slad, Hat de moorden in Gresham Hotel, Sackvillc Street,, plaats hadden met een brutali teit, die bewees, dat het plan rijpelijk overlegd was. „Ik had", meldt hij „juist gescheld om wat warm water, toen ik vier pistoolschoten, da dclijk door zes anderen gevolgd, hoorde op dc verdieping boven mij. Toen ontstond een aan grijpende stilte, men hoorde zelfs geen gegil van vrouwen. Van oen doodclijk verschrikte dienstbode vernam ik, dat de oud-kapitein Mc Cormack en een andere logé, Wilde genaamd, door Sinn Feiners waren dood geschoten. Ik kende beide mannen terloops. Kapitein Mc. Cormack was paardenkooper voor het veeartsenijkundig corps en zeer gezien in sportkringen te Dublin. Hij had al een paar maanden hi het hotai ge logeerd en was van plan binnen veertien dagen naar Kairo, waar hij woonde, terug te fceeren. Hij was een opgewekt man, die niets met den geheimen dienst te doen had. De heer Wilde was een jong man van 34 jaar, en had cenigcn tijd in Spanje doorgebraiht. De klok had negen geslagen toen vijftien jonge mannen, die regenjassen en slappe hoe den droegen, het hotel waren binnen gekomen. De portier had hun gevraagd wat xij wensch' ten, waarop ze geantwoord hadden: „dat zult ge spoedig bemerken." Lij dreigden hem met een revolver en hij werd naar de groote hall gedreven, waar de hoofd- porlier stond te praten met ccnigé hotelgasten. Onder leiding van één man, die niét gewa pend was, hielden de aanvallers de gasten cn het hotelpersoneel in bedwang cn dwongen hen met hun gezicht naar den muur te gaan staan. De gasten in de eetzalen werden ook in be dwang gehouden en drie bladen werden uit het bezoekersboek van het hotel gescheurd. De hoofdportier werd toen gedwongen zeven der mannen den weg te wijzen naar de derde verdieping, terwijl er zeven ande ren beneden bleven. Gekomen in de ka mers van kapitem Mc. Cormack, drongen enkele mannen de kamer binnen en losten vier schoten op den kapitein, die in bed zijn krant' zat te le zen; bij was dadelijk dood. Andere mannen waren dc kamer van den heer Wilde binnen gedrongen, die juist was opgestaan. Het geheele drama was binnen vijf minuten afgespeeld en gedurende dien tijd was een mo tor-lorrie, waarin politie zat, het hotel gepas seerd. De bende verliet het hotel even kalm als zij gekomen was." De Daily Mail" meldt nog, dat er plannen bestaan meer troepen naar Ierland te zenden en dat gevreesd wordt dat moordaanslagen ook in Engeland zullen plaats hebben. liet I.agerliuis-debat uitgesteld'/ In verband met den geestesgesteldheid van het Lagerhuis verwacht men dat het debat ever Ierland, dat heden, Woensdag zou plaats heb ben, xai worden uitgesteld. De Labour-parlij en Ierland. In verband met de geestesgesteldheid van hel stelde de commissie der Labourpartij baar ver trek naar Ierland uit. De partij nam een reso lutie aan, die dc brutale moorden te Dublin even slefk veroordeelt als de door dc politic toegepaste repressailles en verklaart dat de re geling van het ler&ch probleem onmogelijk is, indien de excessen niet van beide zijden «en («inilo rtnmAn Hei internationaal gerechtshof. De derde commissie, die zich met het inlerua- tionaal gerechtshof heeit bezig te houden, nam een rapport van den president Léo» Bourgeois in ontvangst, waarin hy o.m. verklaart dat dc commissie niet uit elkaar zou mogen gaan zon der dat zij het door haar arbeid aan ue verga dering vau den Volkenbond mogelijk had ge maakt, aan de wereld een internationaal, per manent gerechtshof te schenken, ten uit tien leden bestaande commissie van advies werd be last met het onderzoek van de bijzonderheden van het vraagstuk. Vijf van deze leoen zijn deel nemers aan de Haagsche conferentie, waar dc instelling van een internationaal gereciitshoi werd voorbereid. De toelating van Duitschland. Dc Matin" puuliceert een telegram- van zijn correspondent te Genéve, d.d. 21 Nov. waarin het volgende wordt meegedeeld. De toelating van Duitschland tot den Volken bond kan beschouwd worden als voorgoed te zijn afgedaan door den bona. Gisteravond heeft Viviani in de vijfde com missie, uie belast is met de toelalicg van nieuwe staten in den bond, het volgende voorstel inge diend; Geen enkele nieuwe mogendheid zal lot den Volkenbond worden toegelaten, indien zij niet voldaan heeft aan de vier volgende voorschrif ten: lo. De staat zal moeten hebben voldaan aan alle internationale verplichtingen, welke hij op zich heeft genomen. 2o. De slaat zal een verantwoordelijke regcc- ring moeten hebben, in staat de noodige ver plichtingen op zich te nemen. 3o. De staat zal een organisatie moeten heb ben, welke den Volkenbond aanleiding geeft er op te vertrouwen, dat hij alle verplichtingen van het verdrag zal naleven. 4o. De staat zal bepaalde grenzen moeten hebben, waartusschen zijn bevolking werkelijk leeft als eene natie. De eerste voorwaarde slaat op Duitschland, de andere doelen min of meer rechtstreeks op Rusland. Na een korte beraadslaging heeft de com missie, welke vertegenwoordigers telt van alle staten, met algemeene stemmen het voorstel- Viviani aangenomen. De vertegenwoordiger van Engeland, Fisher, was een der eersten om zijn instemming te be tuigen. Lord Robert Cecil, die aanwezig was heeft zich er ook, zonder tegenkanting, mede vereenigd. Onder deze omstandigheden, besluit de correspondent, is de zaak voor elkaar: noch Duitschland, noch Rusland zullen voorloopig deel uitmaken van den Volkenbond en hun toe lating zal waarschijnlijk niet eens door de Vergadering behandeld worden. DE GRIEKSCHE REGEERINGSCR1SIS. De „Petit Parisien" verneemt uit Londen, dat de. Britsche regeering bij Konstantijn en Rhal- lis stappen heeft gedaan om hen mede te dee len, dat zij den terugkeer van den van den troon vervallen verklaarden koning slecht zou opnemen en dat, zoo deze waarschuwing in den wind werd geslagen, Griekenland niet zou kunnen rekenen op het behoud van de gebie den, die het zijn verzekerd bij het verdrag van Sèvres. Men is er le Londen van overtuigd, dat deze waarschuwing reeds vrachten heeft gedra gen. Venizelos. Venizelos weigerde elk interview. Hij ver klaarde alleen dat ook hij, evenals de Grieksche pers, een algemeene pacificatie wenschle. Hij vertrekt morgenavond naar Nizza. HET NIEUWE BEWIND IN DE VER. STATEN De correspondent van dc „Times" te New York meldt: Harding besloot de senatoren Knox cn Root aan te zoeken voor den post van staatssecretaris van Buitenlandscbe Zaken in de aanstaande regeering. Senator Mc. Cormiek vertrekt spoedig naar Europa voor het voeren van onderhandelingen met staatslieden over een basis van overeen stemming voor de toetreding van Amerika tot een volkengein eenschap. JAPAN EN AMERIKA. Uit Tokio wordt gemeld dat Japan en Amerika lot overeenstemming zijn gekomen inzake ver schillende punten van het imnrigratievraagstuk. De hoofdpunten van de overeenkomst zijn, dat Japan de emigratie naar de Verecnigde Staten geheel zou stop zetten, terwijl de Vereenigdc Sta ten aan de Japaaers, die thans in Amerika zijn het burgerschap zal toekennen. Verwacht wordt dat binnen enkele dagen een definitieve overeenkomst -tot stand zal komen, waarbij de moeilijkheden, die het gevolg zijn van dc Californische wei op het grondbezit, zullen worden geregeld. HET MJSDADIGERSGILDE TE CHICAGO. Volgens een bericht uit Chicago, heeft de poli tie Zondag in verband met de groote toeneming van het aantal misdaden, een over de geheele stad georganiseerden inval gedaan en meer dan achthonderd personen gearresteerd, die van ver schillende vergrijjien worden beschuldigd. De in val strekte zich uit over huizen van verdachte zeden, café's cn vergaderzalen. Men verwacht op zienbarende getuigenverklaringen, daar de poli tie van meening is. dat het toenemen der misda digheid het resultaat is van een „ring", die vroe gere veroordeelden heeft gehuurd om roof te plegen, van welks opbrengst hun een deel wordt toegekend. De politie zal -met de zuivering van Chicago voortgaan. JEUGDIGE ROOVERS. Dc „Daily Marl" verneemt uit New-York Rat twee knapen van 19 en 17 jaar bekend, hebben betrokken te zijn geweest bij een reeks beroe ringen van post treinen, waaruit zij, tusschen Council Bluffs (Iowa) en Omaha (Nebraska) aan geteekende brieven roofden, die waarde bevatten tot een bedrag van 875,000 pond sterling. Be vreesd ontdekt te worden verbrandden zij voor cen waarde van 200,000 pond ia een keukenfor nuis en hielden maar 12 pond voor zich. Zij hadden als medeplichtige eea volwassen man, die in een auto 75 fi00 pond medenam de ove rige 600,000 pond zijn in beslag genomen. De man, die nogv ermist wordt, reed geregeld met zijn auto langs den weg, waarlangs de sjtoorbaan loopt om de postzakken op te rapen, als de jonge roovers ze uit den trein smeten. Het nieuwe telefoontarief in Duitschland, is, niettegenstaande de aanmerkelijke prijsver- houging het abonnement kost per jaar te Berljjn 600 mark plus 1000 mark waart^rgfom, te laag om de kosten te dekken. Volgens de Frankf. Ztg." zal binnen kort den rijksdag wor den gevraagd hoe dit tekort gedekt zal moeten worden: uit de belastingen of door verbooging der tarieven. In het laatste geval moet deze ver hooging ten minste honderd procent bedragen. Troembitsj, de minister van Buitenlandsche Zaken in Zuid-Slavië, heeft zijn ontslag inge diend, daar hij zijn taak als geëindigd be schouwt, nu de grenzen van Zuid-Slavië zijn vastgesteld. „l'Oeuvre" weet te vertellen, dat Deschanel reeds zoo ver hersteld is, dat hij te Parijs een woning zoekt, welke hij in tusschen niet kan vin den, zooals zoovelen anderen. Waarschijnlijk zal de familie „Deschanel" nu op gemeubileerde kamers moeten trekken. Naar draadloos uit Parijs wordt gemeld, heeft de gemeenteraad beslaten Venizelos een adres van sympathie te zenden, terwijl een der Parij&che straten naar hem genoemd zal worden 89 86 >6101 3* 23413606 52I85Ï} 68 38 67 [Prijs van f 2000 12687 - f 1500 8754 15033 f 1000 10004 16366? f 400 2922 12869 f 200 16667 f 100 2234 14804 20049 Prijzen van f 90.— (eigen gald) 34 2209 4264 6917 „963 10336 13453 W0S3 1838® i 54 78 60 24 841104213649 89lS4lf 68 2334 4348 29 9064 '112 68 58 41 841123413606 i 25 2413 94 46 94 f- 70 21 4414 50 9811303 71 68 1 73 29 20 7050 9113 1113743 851 9! 31 4637 71 3511418 62 631 1 254 2540 53 86 36 26 136W 16211 363 53 60 «8 39 99 61 3» 4' i 70 68 94 7150 932011529 72 26I~ 4L7 87 4701 7227 27 66 76 36166} 37 98 29 97 661162013970 7* 85 2600 4817 7324 83 43 14078 85 IBIlJ 518 7 64 31 871172814128 90 75 21 55 67 47 9450 35 51 16X18 9* 622 2728 90 79 64 BS 14240164* 19kp 27 54 4040 7403 89 S61432/ y» A 761 2830 68 7625 9516118691400916613 7-» «51 62 81 77U2 25 91 23 3319517 77 2911 9019 49 5511904 39 10734 1? 94 13 43 63 5812u99 tb '16 881 34 5225 7824 951221214721 96 2* 1009 3019 29 II 9631 21 44 16BM19& 82 32 56 79® 97J7 48 40 B» 1930S* 1140 37 5421 6018 23 65 8546630 fi 1211 45 5528 6a 41 12320 93 fil A 1 48 3171 62 65 9804 23 96 17la6 ItelJ 59 80 57al 68 25 79146X1730/ 2l 72 87 5611 8195 29 80 «B TB «4 07 3254 59/4 82f5 35 83UM6 38 V 13u0 67 6uöy 6320 8312422 42 7*i S 1 3318 6106 3i 9914 39 47 So 2 59 31 8 42 46 «3 691744830^» 1426 50 17 8410 59 791512# OvzuW» 31 82 6224 li 10005 T252Ï 7751120*1» 92 91 57 18 13 29 69 36 fi 1562 3480 54 22 10102 79 15*4170» 20*4 1602 3515 6334 29 1021I 120» 13612 41 0» 68 17 60 53 10 B7 0/ 1772» 7» 73 37 81 8577 10.05 94154*9 80 2062» m 64 bi 98 lü 12709 06 90 09 1751 36t0 6421 8603 53 9315644 17ato2Wi4 13U2 23 34 11 831287s U to j4 1903 87 51 55 10433 12sW H17925 Jd - V 10 3709 6521 rs HO vï 153» 41 13 62 46 8707 92 63 57 4o2Ö&P 27 3839 6620 «n 1Ü52D 130*1 7» 74 23 34 3904 42 63lUouO 96 83 63 81 13 6715 880J 0/ 13225 60 XShU 84 37 68 31 10(32 48 ma lab* 2023 4CBS 6813 8H2 33 95 03 *4 33 68 *0 2110618 5015HJB 2138 4128 31 39 3i 941X43 vó n 43 57 52 8613368 «9 21 «4 INSTELLING VAN GEZONDHEIDSDIENSTEN. Hel bij de Tweede Kamer ingediend wetsont werp tot instelling jvan Gezondheici&iiensten, heelt volgens de Memorie van Antwoord, de strekking: 1. voor alle gemeenten gezondheids diensten in het leven te roepen; 2. de organisa tie daarvan los te maken van de grenzen der afzonderlijke gemeenten; 3. eenheid te bewer ken zóó, dat alle behartiging van gezondheids belangen in één hand kome. Tot dusver behoorde de behartiging van de gezondheidsbelangen tot de zuiver gemeentelij ke aangelegenbeden. Bij de organisatie van de diensten is nu het voorbeeld van de Warenwet gevolgd. Er zul len dus komen gezondheidsdislricten mst dien sten, die gevestigd zijn in de aan te wijzen cen trumgemeenten. Hoe groot de districten zullen zijn, is niet vooraf le zeggen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de groote steden een afzonderlijk district vormen de eiscben var. die sleden zijn op dit stuk sterk verschillend van die van het platteland. Even tueel zullen de districlsdiensten moeten samen werken ter bereiking van een gemeenschappelijk doel. Lie diensten zullen moeten werken binnen de grenzen van wet en verordening. Wat de besmettelijke ziekten betreft, geldt <- wet van 1872. Deze wet vordert dringend her ziening. die wordt ter hand genomen De ge «mdheidsdien .en zij» "aarbij een onmisbare grondslag. Wat de kinderhvgiëne betreft, zul len plaatselijke verordeningen eventueel wettelij ke voorschriften grondslag voor den dienst moe ten zijn. Volgens het ontwerp zal het Rijk op het voet spoor van de urm wel betalen U van de kos- len van de dienste». Er zal een verandering plaats grijpen ten aanzien van de fczondhciJscommissies Deze zullen haar bemoeiingen met de volkshuisves ting behouden. Enk. lijsten staat2M5 m z. 1945. 2*5 mz. 1985»' 2134 tn.*. 2034. 2220 en 227» tn i 242i en 70 11981 mi. il984. HOió-lTBéS^jwi en >2^5 mz- 12H1-66-75-81. I2ll6-12"fi, 1 at-.ten r 12115-36-63. 12221-12267 cn i3wrm*7T«£» 61-87. 16138 nuz. 16IS3. Volgens een hooge raming zuilen de kosten totaal voor het tand (de terotkmg rekenende o,» zond 7 uüliioenj, J 1.400.000 bedragen, waar van de gemeenten rez-uaenhjl de eene helft, het Rijk de nadere helft zal hebben te betalen. Aan de gemeen<cbesUi-*« wordt zooveel moge lijk vrijheid var. beweging gelaten. Op het voetspoor van de regeling in de Waren wet zal de gemeente, waar «te gezondheidsdienst wordt gevestigd, mi tien zorgen, dat de dienst behoorlijk wordt ingericht. De gemeenteraad zal ket personeel stoeten benoemen Voorzien is in 't geval dat een gemeente van een district de een of andere speciale inrichting beeft, waaraan zij behoefte gevoelt, maar die noodig is. Het is thhjs. uat die gemeente dan alleen de helft van de kosten drage. Minister Aatberse heeft op de vragen van den heer Wittert van Hoogland, lid der Eerste Kamer, inzake een wettelijke regeling van de steunverleening aan groote gezinnen geantwoord dat hij in beginsel sympathiek staat tegenover het denkbeeld van een wettelijke regeling van de steunverleening aan groote gezinnen. Indien de ze steunverleening van staatswege zou zijn te geschieden, zou zulks naar zijn meening op de doeltreffendste wijze kunnen geschieden door de instelling van een Rijkskinderfonds met ver plichte verzekering. Hij is met het oog op zijn toch reeds uitge breid werkprogram alleen bereid een wettelijke regeling betreffende deze steunverleening voor te bereiden, wanneer hem blijkt, dat zoodanig wets voorstel een redelijke kans van slagen zal heb ben. HET KRANKZINNIGEN-WEZEN. In zijn memorie van Antwoord op Hoofdstuk: Binnen]. Zaken, Staalsbegrooting 1921, ver klaart Minister Ruys bereid le zijn, met de in specteurs overleg te plegen betreffende de wen- schelijkheid van een herziening der Krankzinni genwet. Daarbij zal de vraag onder de o ogen worden gezien, of die wet niet meer past bij de bedendaagsche eiscben voor krankzinnigenver pleging en zal worden nagegaan of de wette lijke bepalingen omtrent de opsluiting in de ge stichten al dan niet wijziging behoeven. Van den Minister zijn geen voorstellen te ver wachten tot verhooging van de tegenwoordige rijksbijdrage in de kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen. Op die meening is hij niet teruggekomen. De Rijksbedrage is nimmer bedoeld" als een evenredige bijdrage in de kos ten van verpleging. De regeering kan allerminst erkennen de wenschelijkheid om de geheele kos ten ten laste van den Staat te brengen. De fi nanciële gevolgen van dat stelsel zouden met te overzien zijn. GEEN OPHEFFING VAN HET RIJKSKOLEN- BUREAU? Naar aanleiding van het bericht in de ,.Msb- dat wanneer er zich geen ongunstigei omstandig heden voordoen, de Rijkskoleiubsln u -e nu Auril van het volgend jaar. zou worden opge- Ap if., Haagsche Corr. Bur. van heven, verneemt nei ai- bevoegde zijde, dat dienaangaande nog mets 1» beslist, en dat de zaak nog tn betzelfde stadium verkeert als bij het verschijnen van de Memorie van Antwoord, in zake de begrooting van Land bouw, waarin de minister heeit medegedeeld, dat tot opheffing van de Rijkskolendistrihutie voor alsnog niet kan worden overgegaan. Ook omtrent den datum van opheffing van 't Rijksgraanbureau is nog geen beslissing geno men. n De Haagsche correspondent van de „Msb." schrijft naar aanleiding van deze tegenspraak, dat deze bij aandachtige lezing meer den indruk van een bevestiging dan van een ontkenning maakt. „Men laat aldus de correspondent meedeelden, dat „nog niets is beslist. In o»s be richt hebben wij niet van een beslissing gcsp.o- ken, doch slechts de mogelijkheid van een op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9