Kerk en School Indrukken van den dag BINNENLAND Kunst en Kennis Leger en Vloot Orde en Arbeid Gemengd Nieuws TVRBJDAS 2© NOVEMBER 44ste JAARGANG No 15298 PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BH V00RUITBETALIN9 f 3.57% BUREAUX* NASSAULAAM 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit drie bladen EERST BLAD. B aragen kostprijs Brandstoffen- eenheden. MMlSTESCMSlS AAI LANQ3QUW? Cel VI.TZiliiL. Do „Nieuwe Ort." vertelt: „Jansen en Pietersen, oude schoolken nissen, üie elkaar uit liet oog hadden ver loren, ontmoetten elkander weer na ja- reu. Jansen vertelde van zijn indLehen tijd; hij was nu -eeuige maanden geleden teruggekomen en had in 't vaderland werk gevonden aan een der ai'deelingen van een groote onderneming. Pietersen, minder mededeelzaam, zei sobertjes, dat hij ook „in zaken" was. Maar het bevalt me hier best, zei de 'praatgrage Jansen. JJenk eens aan, niet meer dan 45 uur werk in de week. Vier uur 's morgens, dan een Linke schaft tijd, en vier uur werken 's middags, 's Avonds vrij en dan den heeleu Eatér- middag vrij en natuurlijn den iieelea Eon dag ook.... dietersen keek wat zuinig en mom pelde: da, ja, aA je 't zoo iieot, dan beo je 't goed. Maar zoo heb ik het niet. Ik werk geregeld heel wat meer dan uur per dag en mijn „schafttijd" vliegt er .ikwij is bij in. Als het dagwerk in de zaak gedaan is, neem ik uikwyls nog een en ander moe Daar huis, oukiXW 's avonds al' te doén want anders weet ik den volgenden dag geen raad. Den vrije Za-erdag.uiddag be staat er niet voor mij en de kondag i. eigenlijk ook geen rustdag voor m«j. dansen zette onder deze jammerklacht steeds gnooter go gen op. Maar kerel, wat een slavenleven! Wat een tredmolen! Dn' hoe kan zoo iets voorkomen? De wet zegt toch.... Ja, ja Pietersen viel lrein in de rede ja. De wet verbiedt dat. En het ts een slavenleven. Maar, dat is waar ook: is: vergat te zeggen, dat Lc directeur oen! U- GEMEENSCHAP IS ER GOED VOOR Binnenlandsch Nieuws. DE SALARISREGELING DER0NDZRW11ZERS DE INVOERING DER DAGZEGELS. Op 28 November a,s worden de dag- zegels ingevoerd. De dag^egels zullen voor vele men- schen die oezwaren hadden, omdat zij voor een arbeider, die slechts een dag per week bij hen werkte en voer wiun zij een premie voor een geheele week moesten bei u-en, een ui „komst zijn. .Zij dienen uitsluitend voor aroeiders, die slechts één, twee, of drie. dagen pei week bij iemand werken, b.v. bij naai eters, werkvrouwen, losse ar eiders enz „och niet wanneer vier dagen tot een heele week door een arbeider bij een werkgever gewerkt wordt. Loe worsen nu oia dagzegels gebruikt? Men ga eerst de loonklasse na, waarin iemand valt, dit is voor naaisters, werk vrouwen enz. boven 21 jaar loonklasse 4 en onder 21 jaar loonKiasse 3, voor mannelijke losse aroemors boven 21 jaar oonklasse 5; van 14—18 jaar loonklasse 3, van 18—21 jaar loonklasse 4. De dagzegels bedragen: In loonklasse 1. ct* in loonklasse 2, 7>° fa- In loonklasse 3, 10 y- In loonklasse 4, id--> CL In loonklasse 5, Iff ct* Voor den wachttijd zijn vcor premis- betaling in dag..ege.s afzonderlijke bepa- ingen gemaakt, o.osk den arbeiders wordt in hun eigen belang aaageraaeu te zor gen dat zooveel mogelijk zegels op hunne rentekaart gop.akt worden. De dagzege„s zijn geldig vanaf 28 No vember a.s. en worden vanaf dien datum erkrijgbaor gesteld HUiS DEN KONINGIN. De Tweede Kamer nam Donderdagmid dag hoofdstuk i der Staatsbegrooting (Huis der Koningin) aan met OU tegen lö stemmen. DE MUITEB v. d. LAAR., MARCHANT EN KOLTHEK VEE WORDEN. Donderdagmiddag beeft de Tweede Ka mer de mo.ie-van de Laar betreffende verhooging van de rente, uit te keeren ingevoge de mva iaEei swe;, verworpen met 45 tegen 33 stemmen. De motie-Marchant: terugnemen van de artikelen inzake de buitenge tv one t.aete- mentsverhooging uit de ötaatsbegroeting werd eveneeu3 met 45 tegen 33 stemmen verworpen. Vervo.gens werden de moties-Kolthek inzake de gesties van het Rijksbureau voor Vlee3ch en Vetten, afd. Vetten, en betreffende ontslag van 3 ambtenaren aan dat bureau, na eenige discussie, beide verworpen, de eerste met 53 tegen 26 en do tweede met 48 tegen 30 stemmen. Nederland en België ZEN ONDERHOUD MET CARTON DE RT Mengelberg tirug. Willem Mengel berg is te Amsterdam uit Zwitserland teruggekeerd. Ofschoon zijn ge®ondheijs toestand aanmerkelijk is verbeterd, zaj hij nog eenige dagen rust moeten nemen alvorens zijne werkzaam lieden te kunnen hervatten. Uit Boek en Blad. EEN WACHTGELDREGELING? Uit zeer goede bron verneemt de Avond p." dat bij de a.s. leger-organi* satie een wac'/tgeld-regeling zal worden ingevoerd voor Eet personeel, dat over compleet zal worden. MGR. v. d. WETERING. Heden, 26 Nov. herdenkt Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, zija 70steu geboortedag. IIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DC ABüM<cMENrSi?BIJi ÜEUHAAUÏ VOOK HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN I Burgemeester en Wethouders van HEEM STEDE noodigea hen, die aanspraak mecnen te mogen maken op eene bijdrage in den kos- tenden prijs van brandsloffeneenheden, uit, hunne aanvraag daartoe uiterlijk den eersten December a.s. ten Raadhuize xn te dienen. De bijdrage wordt alleen verleend aan hoof den van gezinnen, die een jaarlijksch inkomen hebben van 1500.of minder, vermeerderd '-'-el ?5.voor ieder kind beneden den leef tijd van 14 jaar, mits hun onderhoud, waarbij met eigen inkomsten geen rekening wordt ge houden, geheel voor rekening van het hoofd van het gezin komt. Het inkomen wordt berekend naar het totaal der inkomsten van het geheele gezin over hel tijdvak van 1 November 1919 lot 1 November 1920. Formulieren lot aanvraag zijn kosteloos fe bekomen aan het Distribuliebureau en aan het Dienstgebouw Boekenrodestraat no. 9, iederen werkdag van 9 tot 1 uur. 129. CRISIS AAN LANDBOUW. De mededeeling, dat de Minister van Land bouw gisterenmiddag tijdens de behandeling van zijn begrooling plotseling de beraadslagingen deed slop zetten en daarmee de mogelijkheid van zijn heengaan opwierp, heeft zeker menig een verrast. Om zich hierover te verbazen, be- toeft nien echter geen buitenstaander te zijn. k het grootste deel der Tweede Kamer heeft i zen loop van zaken allerminst verwacht. mister van IJsselsteyn had eerst de meer- fterncid der Kamer aan zijn zijde, toen hel ging om de aanneming of verwerping van en kele onaangename moties van den revolulion- nair Kolthek over onislagen crisis-ambtenaren. Daarbij bleek al wel reeds, dat een deel der uiterste linkerzijde, wars van alle regeeringsver- anlwoordelijkheid, zich niet zou ontzien om lag het aan haar een minislercrisis te ver wekken zonder eenig redelijk motief; maar dal die crisis op dat. oogenblik reeds nabij was, ge loofde niemand. Toen het gevaar van de moties-KoUhek was afgewend, kwam de heer Mare trant met zijn reeds vroeger aangekondigde campagne om te bezuinigen op de kosten van aanstelling van nieuwe ambtenaren. Op de begrooting van Landbouw, Nijverheid en Handel vond hij er ai aanstonds Ivvee: de Minister wilde het hoofd van de aideeling Handel bevorderen tot Directeur- Generaal en verder aan de afdeeling Landbouw een juridischen adviseur aanstellen. Twee pracht-gclegenheden voor den heer Mar- chant om zijn bczuinigingslusl bot te vieren. Het was louter toeval, dat het departemenl van Landbouw enz. daarvan het eerste slachtof fer werd. Want ook op andere departementen heeft mr. Marchant hel gemunt. Minister van IJsselsteyn zei dan ook zeer terecht, dat hij hei proefkonijn werd van deze hebbelijkheid van den vrijziunig-democratischen leider. Maar daar bij had Z.Exc. het moeten laten. Wel had hij in zijn schriftelijke toelichting aan de Kamer ge schreven den juridischen adviseur „absoluut noo- dig" te hebben. Maar daarop had niemand acht geslagen en er zeker niet de bedoeling aan ge hecht, dat de Minister zijn zetel aan een toe- komsiigen stoel van een nieuwen functionaris aan Landbouw zou verbinden. Het is toch onge hoord, dat Ministers om de at of niet benoeming vu een ambtenaar, de portefeuille-kwestie stel len. oe beide motics-Marchant werden aangeno men met een zeer gemengde meerderheid van leden der rechter- en der linkerzijde. Daaron der waren er, die nog kort lo voren hun ver trouwen in het beleid van dezen Minister had den uitgesproken. De afwijzing van 's Ministers wenschen omtrent promotie en aanstelling van enkele ambtenaren kon dus geenszins worden opgevat als een votum van wantrouwen tegen zijn persoon. 't Is daarom zeer te betreuren, dat de heer Van IJsselsteyn zich niet heeft kunnen bedwin gen en het gevaarlijke wapen van schorsing dei beraadslagingen begon te hanleeren. Nog pas heeftMinister De Vries zijn politieke leven gered, op het kantje af; nog pas heeft bel tactvol en bezadigd optreden van den Minister president bij de algemeene beschouwingen den indruk gewekt, dat het rechtsche bewind sterk staat Echter de politieke situatie bleef moeilijk en een crisis-sfeer zou blijven duren .totdat de vandaag aangevangen besprekingen over de on- derwijzerssalarissen en de behandeling van dc oorlogsbegrooling voorbij zouden zijn. Minister van IJsselsteyn had dus moeilijk een slechter moment voor de uiting van zijn korzeligheid kunnen kiezen. Het kabinet is in de wisseting van zijn mi nisters van Oorlog en Marine al niet gelukkig geweest De Minister van Financiën heeft hei regeeren niet iuist gemakkelijk gemaakt Niet dan om zeer gewichtige redenen van hoog be ginsel of landsbelang mogen daarom de vertegen woordigers der Koon op een crisis aansturen. Daarom lijkt de houding van Minister van IJsste'steyn hoewel menschelijkerwijze allicht verklaarbaar ons toch zeer betreurenswaardig en 't is te hopen, dat spoedig een vorm gevonden .wordt om de behandeling van de Laiidbouwbe- grooting met den tegenwoordigen functionaris op den gewonen voet voort te zetten. De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag beide umendementen-Marchant, om de posten voor een directeur-generaal van den Handel en een juridisch adviseur voor het Departement van Landbouw te schrappen, aangenomen met respectievelijk 50 tegen 20 en 36 tegen 34 stem men, nadat de Minister had verklaard, dat beide functies onmisbaar waren. De Minister vroeg schorsing der beraadslagingen, waarna de zit ting werd opgeheven. Nader wordt uit Den Ilaag gemeld: De Minister van L. N. en H., heeft tengevolge van de Kamervergadering van Donderdag geen gevolg kunnen geven aan zijn voornemen tot opening van de Landbouwwinterschool te Hulst. Dit is nu door hem uitgesteld tot Maandag a.s. Uit dit feit kan echter geen gevolgtrekking worden gemaakt omtrent 's ministers voorne men tot al dan niet aanblijven als lid van hel kabinet, na hc-t Kamervotum van gisteren. Te dier zake is na de Kamervergadering nog geen geregeld overleg met zijn ambfgenooten geschied. Daartoe zal allicht gelegenheid be staan in de gewone bijeenkomst van den mi nisterraad op lieden, Vrijdag. Er komen van overal berichten over hel slop zetten van sigarenfabrieken. Daarmee liggen dan heel wat arbeiders „op de keien," wat ook wil zeggen, dat de gemeen schap er eerlang voor kati zorgen. Jan belas tingbetaler. De „N. Tilb. Ort." wijst er op, dat al onze katholieke politici bij elkaar hét in dezen tijd waarin de belastingen het volk uitmergelen, niet noodig achten het vraagstuk „aan te snijden van de rechtvaardigheid der belastingen. Er worden overal, rechts en links in Kamers Staten en Raden uitgaven gevoteerd en belas tingen opgelegd zonder dat ooit gevraagd wordt of het rechtvaardig is wat van het volk geëischl wordt Een ding is zeker niet rechtvaardig, schrijft het blad: „Dat industriën, die gedurende den oor logstijd millioenen verdiend hebben, deel ten koste der nationale reputatie zooals som mige sigarenfabrieken, zoodra de slappe tijd intreedt hun arbeiders aan de publieke kassen overdragen, dat kan feitelijk niel door den beugel. Een industrie is ook een organisme, waar bij het heden niet los kan zijn van hel ver leden. Wie er in werken, moeten er van leven en als er vandaag tonnen worden vei diend, is het billijk dat er gereserveerd wórdt ook voor den arbeider als het straks slap is in 't bedrijf." Natuurlijk kent de onchristelijke bedrijfs opvatting zulke leer niet, maar de onscliriste tijke belaslingpohtiek, die er den onschutdigen Joris Goedbloed belastingobject laai opdraaien, richt zich daarom aan het verkeerd adres. R -K. Onderwijzers. De salarismeeling der R.-K. Zuiderbonden en Tan en Openbare Onderwijzersbond, in het Aartsbisdom Utrecht en hel Bisdom Haar lem, zal gehouden worden te VGravenhage op Zaterdag 27 November a.s. 's middags half twee in het gebouw Diligentia. Voorhout De actie der R.-K. Federatie. Het Federatie-bestuur deelt mede: Woensdag was het bestuur der Federatie van R.-K. Onderwijzersverecnigingen den geheelen dag in Den Haag .werkzaam, teneinde .verbete ring in de salarisregeling I# verkrijgen. Het bezocht Ministers en Kamerleden. Definitieve mededeelingen werden niet verkre gen, zooals trouwens te verwachten was, doch bet Federatiebestuur kreeg den indruk: 1. Dat niemand bevreesd behoeft te zijn door de geboden regeling in salaris te zullen terug gaan in vergelijking met 1919 (duurtetoeslag in begrepen); 2. dat onderwijzers zonder hoofdakte min stens zooveel zullen genieten als hulponderwij zeressen A. van art 135; 3. dat stellig wordt verwacht, dat de ver hoogingen voor gehuwden dezelfde zullen zijn voor hoofdakte- en niet-lioofdakte bezitters; 4. dat evenwel de cijfers 2200—4500 over de geheele linie niet zullen bereikt worden. Uitlatingen van Wethouder Albarda. „Het Volk" heeft het oordeel van den Ifaag- schen Wethouder Albarda over de nieuwe sa larisregeling gevraagd. In geen enkel opzicht, verklaarde de heer Al- baida, voldoet de nieuwe regeling aan de recht matige verwachtingen van het onderwijzend per soneel, zoomin als aan de eischen, die in het belang van het onderwijs zelf te stellen zijn. De lieer Albarda heeft het gevoel, dat in het bijzonder Minister De Visser zich van de groote gebreken dezer regeling zeer duidelijk bewust is en dat de regeling hem door anderen en met name door Minister De Vries is opgedrongen. DE AMSTERDAMSCHE 8 JUNl-SÏAKERS. De Amsterdamsctie Federatie van Personeel in Openbaren Dienst heeft, naar de „Tel." meldt een buitengewone huishoudelijke vergadering gehouden, ter bespreking van dc volgende pun ten: „Onze uittreding uit 't scheidsgerecht en wat te doen, als de 8-Juni-stakers Worden ge straft." De vergadering droeg het Federatiebestuur op. ingeval B. en W. het advies van het scheidsge recht overnemen, door een adres de uitspraak van den Raad uit te lokken, om te vernemen hoe de meerderheid over de strafoplegging denkt. Intusschen zal worden getracht samenwerking te verkrijgen xnet de moderne en de neutrale bonden, om zoo met alle ten dienste staande middelen zich te verweren. Ook zal worden ge tracht, na aanzoek van het N. A. S.-bestuur, sa menwerking (e krijgen met hel N. V. V., daar het deze vakcenlralen waren, die het parool voor de 8-Junislatiing uitvaardigden. Verder kwam ter sprake de samenstelling van het scheidsgerecht, welke reeds van het begin ai ;!e Federatie niet heeft kunnen bevredigen. De uitspraak van het .eheidsgerecht over de Juni-stakers heeft ter vergadering niet den minsten invloed gehuti op de besprekingen. N» uilvóerige discussies, droeg de vergadering het Federatiebestuur op, aan B. en W. en aan den Raad ter kennis te brengen, dat de beide rederalicscbeidsrechters zich uil het scheidsge recht terugtrekken en actie te voeren voor bezet ling van liet scheidsgerecht door verkiezing bij vplslrekte meerderheid van stemmen. NA DE POSTSTAKING. De onderteekenaars van het lijdelijk verzet- manifest. Thans heeft de Minister van Waterstaat beslist, dat drie der acht ontslagen onderteekenaars van het sabotage-manifest tijdens de poststaking weder lot den dienst kunnen worden toegelaten, nadat hem gebleken is, dat zij zich voortaan zullen onthouden van daden, die de goede uil oefening van den post- en telegraafdienst in ge vaar brengen. Ten opzichte van een der onderteekenaars, Assink, die wegens ziekte niet had kunnen deel nemen aan het desbetreffend onderhoud, heeft de Minister zijn beslissing aangehouden. Voor de vier overigen blijft de dienstopzeg ging gehandhaafd. Degenen die weer in dienst worden genomen zijn de bestuurders Freen, Beverloo en Sipmau. De bestuurders van Giessel, v. d. Baan, v. d. Jagl en Roos blijven onislagen. De commissie van beroep bij het Staatsbedrijf der P. T. T. heeft voorgesteld aan de ontsla genen de hoogste uitkeering (70 dagen loon voor elk dienstjaar) uit te keeren. Do regeering heeft aan die commissie thans laten welen dat aan de ontslagenen de hoogste uitkeering niel kan worden gegeven. Heden, Vrijdag, zal de commissie opnieuw daar over vergaderen. Het buitengewoon congres zal half December worden gehouden. Aanvraagformulieren rente volgens de Ouder domswet. Deze formulieren zijn voor een ieder kosteloos verkrijgbaar aan de hoofd-, hulp- en bijkantoren der posterijen en aan de kantoren der Raden van Arbeid. DE INVOER VAN BEPAALDE ARTIKELEN. Naar aanleiding van het bericht in de „Tel volgens hetwelk binnenkort een wetsontwerp zou worden ingediend, waarbij de regeering voorstelt de grens voor den invoer van be paalde artikelen te sluiten, met het oog op den stand der valuta in enkele landen, waardoor de verkoop van artikelen van onze eigen nijverheid en industrie wordt benadeeld, verneemt hel Haagsch correspondentiebureau dat wel over wogen wordt of en zoo ja welke maatregelen genomen dienen te worden in verband met de toenemende crisis in de industrie en de daar uit voortvloeiende gevolgen voor het algemeen welzijn. Ook zijn hierover de nijverheidsraad en de werkloosheidsraad geraadpleegd, doch omtrent de indiening van een desbetreffend wetsontwerp is nog niets beslist. Opheffing van uitvoerverboden. Met in gang van 27 Nov. is opheffing van uitvoerver bod verleend van voertuigen, ingericht voor paardentractie en van het verbod van uitvoer van asbest, en met ingang van 29 November van het verbod van uilvoer van lijm van elke soort, houtskool in eiken vorm, runderhaar en alle daaruit of daarmede vervaardigde artikelen en van alle gesmolten of otigesmollen dierlijke vellen, van mengsels van die vellen onderling en van mengsels daarvan met plantaardige oliën of vetten. De vrijwillige ouderdomsverzekering. Naar gemeld wordt, bestaat er groote reden tot te vredenheid over de deelnoming aan de vrijwil lige ouderdomsverzekering. Over het geheele land gaven zich 135.000 personen voor die ver zekering op. Aan een onderhoud, dat de redacteur va.v dr „Msb." te Brussel, met den Belgischen mi?** ter-president heeft gehad, ontieenen we het vol gende: De minister verklaarde, dat er geen bij zondere rede was om in de regeeringsverklaring te spreken over de politiek van België ten op zichte van Nederland. Immers, de verklaring, aldus de heer Carton, zegt al in algemeene ter men, dat „België zonder eenige bedoeling ie mands rechten te krenken, tot plicht heeft voor de veiligheid van het land te waken en te letten op de wisselvalligheid, waarvan het eens de bittere ondervinding heeft opgedaan." Omtrent dc onderhandelingen tusschen Ne derland en België kon de minister niets rnede- deelen. Van een lid van het tegenwoordige Belgische Kabinet, ontving bovenbedoelde correspondent de bevestiging, dat er wel degelijk een verkla ring betreffende Nederland, was geweest, doch op het laatste oogenblik was die op zij gezet. Wat daarvan de reden was, wist deze minister niet te vertellen, doch hij en ook andere regee- ringspersonen, achtten dit van minder belang want het staat buiten twijfel, dat de meeste le- den van het nieuwe kabinet bezield zijn met oprechte gevoelens om in goede verslandhou ding met Nederland te leven en tot een goede overeenkomst te geraken. De meeste leden, dus niet al de leden van het kabinet Carlon de Wiart, wenschen in vriendschap met ons te leven. Intusschen wordt het lijd, dat de' Belgische Regeering zulks door haar daden aantoont, aan mooie praatjes alleen hebben we niets. van de Textielarbeiders. Door de malaise in de katoenindustrie wordt op de eene fabriek na de andere de werktijd ingekort Voor deze inkrimping van den werk tijd ontvangen de arbeiders uitkeering volgens het WerkloosheidbesluiL Aan deze uitkeering betalen ook de kassen der verschillende textiel arbeidersorganisaties. Door de veie uitkeeringen, welke het vorige jaar geschied zijn, zijn de kas sen der texlielarbeidersorganisaties totaal uit geput, hebben zelfs schuld gemaakt Zoo heeft St Lamberlus over 1619 uitgekeerd pl.m. 150.000 en heeft deze organisatie een schuld van 30.000. St. Lamberius heeft dan ook aan de fabrikan ten bericht, dat ze aan een uitkeering geen financieele medewerking kan verleenen. Daar het niet verleenen van steun een cata strofe zou veroorzaken, hebben enkele gemeen tebesturen gemeend, het initiatief te moeien ne men lot een bespreking. Men meende wederom een wachtgeldregeling in het leven te roepen, waarin door het Rijk voor 57 pet., door de ge meente voor 10 pet. en door de fabrikanten voor 83 pet. zou worden bijgedragen. De fabrikanten hebben echter geweigerd tot deze regeling mede te werken. Zij meenden zich Se moeten onthouden van financieelen steun, waar de regeering hun de verleening van steun heeft onmogelijk gemaakt door hun eerst een gedeelte van hun reserve af te nemen door de Oortogswinstbelasting en de gedwongen Ieening, terwijl ook in de oorlogsjaren steeds door de labrikanten steun verleend is. Verder werd hierbij nog de Arbeidswet in het geding gebracht Er werd op de conferentie door hen te kennen gegeven, dat het weggooien van het geld door de regeering eens een einde moet nemen. Jonker Michiel, zijn zuster Geertrui en zijn broer Erwin, door mevrouw J. B. van der Lans. 's-Bosch, G. Mosmans zoon. Dat is nog eens een ouderwelsch en daarom onderhoudend boek voor jongens en meisjes. Het wemelt er in van avonturen achtervolging door roovers, wolven enz. die de drie reizi gers beleven op weg naar Rome en op zoek naar hun vader. Natuurlijk wordt aan 't eind die gevaarvolle reis gelukkig, volbracht. Met de platen van Frans van Noorden en in kleurigen, aantrekkelijken omslag, is het een prachtig St Nicolaas-geschenk. Groot verlof. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat op 30 November a.s. alle dienst- pirhtigen bij de militie te land en de landweer öte zich dan nog met onbepaald (klein) verlof mochten bevinden in verband met verzuim ten aanzien, van het inleveren van het zakboekje in het genot van groot verlof moeten worden ge steld. DE WERKLOOSHEID IN DE TWENTSCHE KATOENINDUSTRIE. Woensdagmorgen had te Enschede een be spreking plaats tusschen Burgemeesters en wet houders van de gemeenten Enschedé, Lonneker en Oldenzaal, eenige fabrikanten uit Enschedé en den fabrikant Gclderman uit Oldenzaal. Onder werp dezer bespreking was de .wachtgeldregeling WIL DK EX-KROONPRINS WEG? Het Duifsclie blad de „Freilieit" beweert, dal dc ex-kroonprins van Duiischland in een zijnet laatste brieven den wensch heeft kenbaar ge maakt, dat hij spoedig tiaar Duitscldand zal kunnen lerugkeeren. Het bevalt hem niet langer in hel „goede land" met zijn koeien en de in woners met hun „Klavierbeine". Hij verlangt naar berglucht en een gemzenjacht en het ver heugt hem, dat in Beieren de monarchistische beweging toeneemt, zoodat hij hoopt, binnen niet te langen tijd zijn neef Ruppreclit tot den Beierschen troon le zien lerugkeeren. Voor deze bewering neemt de „Freiheit" naar alle zijden de volle verantwoordelijkheid op zich. DE TIENDE VOLKSTELLING. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft aan de gemeentebesturen de instructies voor de tellers toegezonden. Deze instructie beval tevens een toelichting op de invulling der kaarten. Voor ieder hoofd van een gezin wordt echler tevens een exemplaar dier toelichting toege zonden. Deze toelichting beslaat niet minder dan 6 bladzijden papier van groot formaat. De druk is zeer klein, zoodat bestudeering voor het publiek zeer vermoeiend is en mis schien niet steeds zal plaats hebben. Men vraagt aan de „N. CL" of het met het oog op de kosten, toch niet l(jd wordt, derge lijke papierverspilling achterwege te laten, le meer waar de tellers nauwkeurig acht moeten geven op de invulling der kaarten. EEN VAN DE VELE TEEKENEN DES TIJDS. Voor de betrekking van corcierge aan een der gebouwen der Technische Hoogeschool te Delft, hebben zich 918 sollicitanten aangemeld, onder wie officieren en predikanten, die op een aan vangssalaris van 1600 per jaar plus vrije woning, vuur en licht, graag concierge wilden zijn. OF ER OOK NOG GESMOKKELD WORDT! De tallooze koffiebranderijen te Maastricht, werken nog altijd in volle kracht; heel de stad is doortrokken van den walm van gebrande kof fie. Alles gaat, met of zonder consent de gren zen over. Ais een bewijs dat er nog heel wat gesmokkeld ssordtf kan dienen dat in bet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1