Li IANQE VEEDSTR .HAARLEM INGEZONDEN (ek A Ziet onze speciale St Kiee'aes-Etelsges Viitpantoffels Knipschoenen of Slobkousen Uit den Omtrek h.ANEGANG Rechtszaken Wat zult U koopen als Sinterklaas ge schenk voor uw vader of uw zoon, uw vriend, uw neet of uw aanstaanden man? Geef hem een mooien zelfbinder, een overhemd, een paar warme handschoenen, een parapiuie, een chique shawl, een paar fijne man- chetknoopen of een paar slobkou sen en U maakt hem blij. En telkens als hij van Uw ïeest- gave gebruik maakt, zal hij uw verstandige keuze prijzen en de geefster dankbaar gedenken, Een nuttig en degelijk St, Nleolaa* cadeau is een paar welke U in ruime keuze voorradig vindt in het schoenenmagazijn van B. JONCKBLOEur EEN „FIJNE" JONGE DAME GEARRES TEERD. Korte Berichten. 'oor des inhoud dezer rubriek sielt A Redactie zich met aansprakelijk. BE STAKING DER MIJ. VRACHT VAART. Be kantonrechter te Goes heeft, uit spraak doende in het geschil tusschen de Mij. Vrachtvaart te Rotterdam en eeni ge van h.aar stakende schippers, de schip pers veroordeeld tot onmiddellijke ontrui ming der schepen, onder bepaling, dat een schadevergoeding van f 100 zal wor den betaald voor iederen dag na de uit spraak, waarop de ontruiming nog niet is voltooid. De meeste schippers hebben de sche pen reeds verlaten. INVALIDITEITSWET. Het kantongerecht te Me pp el heeft d,en landbouwer J. L., te Dwingeloo, die ge weigerd had zegels te plakken voor een arbeider, veroordeeld tot 22 maai f 1.50 boete of 22 maal 3 dagen hechtenis. j»eek van de maand October bi beslag genomen kijn de volgende uit Nederland gesmokkelde krtikelen: 793.730 sigaretten, 1300 sigaren, 850 kilo tabak, 5823 kilo koffie, 10.000 kilo tarwemeel. 143 kilo cacao, 118 kilo zeep. Gevoeglijk kan men, betgeen niet wordt aangehouden op 4 a maal zooveel schatten. In dezelfde week wer den 1525 smokkelaars gearresteerd. MISBRUIK VAN LAXEERMIDDELEN. We lezen in het „Ned. Tijdschrift voor Geneesk.": „Het misbruik, dat niet alieen door het pu bliek, maar soms ook door artsen van laxeer middelen gemaakt wordt, is voor Arredondo .aanleiding geweest hiertegen in de „Medicina ;Social Espanola" krachtig op te komen. Lang niet genoeg wordt bedacht, dat zuike middelen schadelijk kunnen zijn, ja, zelfs den dood kun nen veroorzaken. De schrijver onderscheidt drie groepen van plotselinge ziekten, waarbij het toedienen van laxeermiddelen nutlig, nutteloos of gevaarlijk is Nuttig is een laxeermiddel bij verschijnselen van maag cn darmkatarrh, die te wijten zijn aan het gebruik van bedorven voedsel. Ook de rcllexverschijnselcn, die hiervan het gevolg kun nen zijn. zooals duizeligheid of stuipen bij kin deren. worden hel taste met laxantia bestreden.' Onnootlig noemt de schrijver het nog steeds zeer geliefd toedienen van laxantia bij keel ontstekingen, bronchitis, acuut gewiehtsrneuma- tiek e.d. Beslist verkeerd is hel gebruik van laxeermiddelen bij enkele ziekten, waaronder longontsteking, griep en typhus de voornaamste zijn. Niet zelden zag de schrijver verwikkelin gen na het gemat ik van laxeermiddelen ontstaan. Onnoodig te waarschuwen tegen het gebruik van laxeermiddelen bij bloedende maagzweren, acute blindedarmoutstcking, beklemde breuken cn darmaisluitmgeu. Dc moraal hieruit is, dat, aan gezien bij het publick (en niet alleen in Spanje! Bed.) een aanuoenlijke liefde voor laxeermid delen als middel tegen alles en nog wat bestaat, liet gewenscht is, deze middelen zoover mogelijk buiten het bereik der zieken tc houden. DE R O ïTidiUJAMoO tir. HANDELS- EN LANjjBODWBANK. Woensdagavond hetf. do fcuera ie Rot terdam van de S. I). A. r'. vergaderd ter bespreking van de vraag, of de lieer K. R. van staal om zijn relaas met de Rot- terdamsche Landuouw- en Handelsbank zuu moeten atarerieu als raads.id. Er kwa men ia de vergadering twee moties: de eerste afsomsug van uen Lear Kool, op- \o.ger van den heer Van Staal op de ILijSo voor de Provinciale Staten, die on herroepelijk afireueu eisehie. Over deze mode staakten de stemmen met 164 te gen 164. Veivo.gens werd met kleine meerder heid aangenomen een motie van het Par tij bestuur uie de uitspraak legt in han den van dat bestuur. jjeze unspraaK is niet twijfelachtig, als men weet, dat de heer en Sclno&ser en Van Staal aas leden van de Provinciale Stagen v oor Gouaa en Ridderkerk geuand- baafd blijven, nu zij zich van de notter- damsehe Eandoouw- en Handelsbank ge heel hadden losgemaakt. auei-oarr. Ail, .waTERLAT1NG. TToenRdagihildai, zcu op de 6cheeps- -werl" „Nieuwe Waverweg" te Schiedam het Stalen carcas van het 17.000 tons groote s.o. „Leeruam," oor rekening van de Hol land-Amerika Lijn, te water worden ge laten. xoen dc laatste beletselen waren weg genomen, bemerkte men, dat er iets niet ln orde was, altnaas, het gevaarte ge raakte niet in beweging. Men prooeerde toen er met een hydraulische pers gang in te krijgen, maar ook dat mislukte. Later g.eed het schip eenige decimeters y Ou ruit eu bleef toen weer hangen. Men probeert tlians de „Leerdam" weer ▼ast te leggen, daar anders gevaar voor een onbelemmerde scheepvaart op de Maas niet is uitgesloten, meldt de „N. bellied. Crt." DE JAPANSCHE SCHEERKWASTEN. Naar aanleiding van het in de bladen gepuo-iceerde üeiicbt over deze kwasten, dee.t de Ja panache lega.ie in Den Haag, het volgende mede: „Ofsenoun een goed ontsmettingsmiddel van scheerkwasten reeds in practyk werd gebracht, heeft reeds, voordat verleden jaar uit EngeAnd werd medegedeeld, dat door het georuik van Japausche scheer kwasten miltvuur was ontstaan, de Ja- Ïansche borstel-export-vereenlöing in het egin van den afgeloopen zomer hare le den op het hart gedrukt, nog strenger op de ontsmetting toe te zien. De vereeniging onderzoekt de scheer kwasten zeer zorgvuldig onder leiding van bevoegde autoriteiten of experts en alleen wanneer dit onderzoek een bevredigend resultaat oplevert, wordt een bewijs af gegeven, dat ze goed ontsmet zijn. De ver eeniging weigert artikelen van niet-ont- amet materiaal vervaardigd. Wanneer fa brikanten geen bewijs hebben, dat hun laorikaau ontsmet is, mag het slechts wor den uitgevoerd na een microscopisch on derzoek door de vereeniging. Met tandenborstels gaat uien geheel an ders te werk dan met scheerkwasten. De eerste woruen gebleekt en tot dat doel acht en veerag uur in een mengsel van nmmomum sulfaat en bijtende soda ge legd. Deze behande.ing zuivert de bor stels van alle schaueLyke bacteriën. BIJNA EEN ONTZETTENDE RAMP. Een dertig- A veertigtal reizigers ontsnapten Zondagavond circa half negen aan zeer drei gend levensgevaar op 't station Lage Zwaluwe. Terwijl op lijn 111 de trein voor 's-Bosch reeds drie kwartier stond te wachten op dien van Rot terdam, kwam deze eindelijk. Direct stapten de passagiers uit en liepen langs den gewonen overweg (die niet was algeslolen) naar den trein Voor 's-Bosch. Op 't zeilde oogenbiik passeerde Cen sneltrein, vermoedelijk die, welke om 8.56 to Dordt moei zijn, full speed het station, ter- Wijl de reizigers hem niet bemerkten, voor hij misschien op 10 A 15 meier afstand was. Won der boven wonder wist ieder het lijf te bergen, doch de meeslen op 't kantje af. Dal het pu bliek verontwaardigd was, laat zich denken en geen wonder. Was de sneltrein 1/10 minuut eer gekomen, het aantal vermorzelden zou niet ge ring geweest zijn, schrijft de ,,'s-Hert Crt.", waaraan we dit onlleenen. .VREEMDE ELEMENTEN IN ZUID-LIMBURG. Militaire politie te Kerkrade hield nachts 27 BA8TELJ0RISSTRAAT 27 AV een paar Duitschers aaB, die niet in het bezit waren van de vcreischte papieren. Bij fouillee ring bleek, dat de heeren niet alleen in het be zit waren van vuurwapenen, doch ook van zil veren horloges, armbanden, messen cu vorken, en ander tafelzilver. Ze bekenden na licel wat moeite, dat dit alles afkomstig was van een diefstal te Alsdorf. Een Duitscher, kleermakersknecht te Kerk rade ontstal zijn patroon 600 gulden en ging ei met dit bedrag van door. De dief is thans te Kohlscbeid aangehouden. Zeer veel diefstallen worden in den laatsten tijd tc Kerkrade gepleegd. De dieven zijn meestal L'uitschers, die zich met het gestolene over de grens weten te begeven. Ten nadeele van een winkelier werden dui zenden sigaren en sigaretten gestolen, en eet: liinke som gelds, bij 'n anderen winkelier wem 's nachts ingebroken en kaas, chocolade, botei sigaren enz., gestolen en de toonbanklade ge ledigd. Bij een grensbewoner werden de konij nen gestolen enz. MOEILIJKE TOESTAND DOOR 'T LAGE WATER. Het water in den Gelderschen IJsel blijft, als gevolg van de aanhoudende droogte, vallen en de toestand voor de scheepvaart wordt hoe lan ger hoe moeilijker. ln Doesburg zijn maatregelen genomen ten aanzien van de scheepvaart op den IJsel. Des nachts mag er niet gevaren worden cn aan de Lonlre Escarpe is een wachthuisje geplaatst, van waaruit ambtenaren van den waterstaat op letten dat het scheepvaart-reglement niet wordt overtreden. De schepen mogen geen grooleren diepgang hebben dan 1.50 M. De schipbrug ligt zoodanig hol, dat de trams slechts met één rijtuig er over rijden en dat is nog buitengewoon gevaarlijk. NOG GOED AFGELOOPEN. Donderdagmiddag, verhaalt het „Hbld." kreeg het marinevliegtuig D. 22, bestuurd door den luit, ter zee Goedhart onder het vliegen boven Helder een defect aan den motor, waardoor de bestuurder genoodzaakt werd te dalen. De vol- piané geschiedde tegen het zonlicht in, waardoor de bestuurder den telegraafdraad, die langs het sdJ. Zwarte Pad loopt, eerst te Iaat bemerkte. Het gelukte hem nochtans daar onder door te komen, doch bij kwam daarna op een met een paar bespannen mestkar terecht, waarna het vliegtuig met de kar in een sloot viel. Wonder boven wonder bleef de bestuurder ongedeerd; ook het paard bekwam geen let sel. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. EEN MOORDENAAR NA TIEN JAAR GEVAT. Op 17 Dec. 1910 werd in een bosch te Haskerborne (Fr.) het lijk gevonden van den bejaarden koopman Tj. de Jong. De man was beroofd, zijn boekje met bankpapier werd niel op het lijk gevonden. Justitie en politie stelden destijds een uitgebreid onderzoek in, de dader werd echter niet gevonden. Thans is na een onderzoek van eenige maan den door den opperwachtmeester der mare chaussee Woltjer te Heerenveen, de dader ge arresteerd, de 45-jarige J. v. d. W. te Oude- haske. Na zijn arrestatie legde de verdachte aan den opperwachtmeester eene volledig bekentenis af. Hij had den ouden man aangevallen, geslagen en beroofd. Woensdag werd le Oss (N. B.) gearresteerd zekere de G., wonende aan den Berchemschen weg. Zij werd door twee Amslerdamsche recher cheurs gevangen genomen en naar de gevange nis in de Hoofdstad overgebracht. Naar de ..Msb." verneemt, gaat het over een diefstal van meer dan een ton aan diamanten waarvoor de gearresteerde jonge „dame" reeds eenigen tijd in voorarrest doorbracht en daarna is losgelaten omdat de nasporingen nog niet compleet wa ren. Inbraken ln de Hoofdstad. Door middel van opensluiting zijn uit een perceel in de le Jan Sleenstraat te Amsterdam een boni, eenige zil veren sieraden en voorwerpen en een bedrag van f 20 ontvreemd. Uit een perceel aan den O. Z. Achterburgwal zijn ontvreemd 475 aan bankbiljetten, f 11.50 aan zilvergeld, een gou den broche en een paar schoenen. Een lUl-jarige. Heden, Vrijdag, is de heer °G- Kamps te Haren (Gron.) 101 jaar geworden. Hij it de oudste inwoner yan de provincie Gro ningen. Hij heeft 5 zoons, resp. 72, 70, 66, 61 en 62 jaar oud. -- Veel bronden. Te Hilvarenbcck (N.-Br.) is de boerderij van den beer Evers totaal in de asch gelegd. Alleen het vee kon gered worden. Te Leedc is afgebrand de boerenhoeve „Het Raadbroek", toebchoorende aan Barend Pe- lechij. Het vee werd gered. Te Haskcma-Opcinde (Fr.) is de behuizing van J. v. d. Meulen totaal afgebrand. Twee buurjongetjes hebben tijdens de afwezigheid der bewoners met lucifers gespeeld. Alles ver brandde, en was laag verzekerd. Te Ingbcr-Gulpen (L). is het woonhuis le- aevens schuur en stallingen van W. 11. in vlam men opgegaan. Oorzaak onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Mijnongeluk. ln een mijn te Kerkrade ïad een z.g. vuurslag-brand plaats, waardoor en vijftal mijnwerkers, waaronder een uit Blij- erheide, zeer ernstige brandwonden opliepen. Een hunner is overleden. - Te Assen is gevankelijk binnengebracht de 'andbouwcr H. B. T. M., te Nieuw Scboonebeek, verdacht van bedreiging en zware mishandeling van zijne huisgenoolen. De gehuwde S. de G. uit Oosiweddcr-Mus- sel i3 te Stadskanaal onder de Iram geraakt en genood. Hij laat een weduwe en acht kinderen achter. In de koffie gestikt. Te Westerhoven bleef zekere Van K- die zich bij het koffiedrin ken verslikte, plotseling dood. Haarlem, 24 November 1920. Mijnheer de Redacteur. Even wilde ik UEdl. nog eenige ruimte vragen, om te antwoorden op de weerleggingen, uitge drukt in de „Indrukken van den Dag" van heden. M. de R., u hebt volkomen gelijk. Wat ik schreef wordt door zeer velen gedeeld. Het be gon velen reusachtig te vervelen, die hatelijke stukjes over den werkman. Dat die berichtjes betrekkelijk schaarse!) zijn, is een kwestie van opvatting. Ik meen dal zij meer dan genoeg voorkomen. Zeker, het is gemakkelijk genoeg dergelijke dingen te schrijven, want, nietwaar, om een hond te slaan, is allicht een stok le vinden. Maar als u 't dan zich tot plicht acht, dergelijke misstanden aan de kaak te stellen, welnu, doe het dan op een anderen toon. Of weet u dan niet, dat alleen van een op bouwende criliek opvoedende kracht uitgaat? Wij arbeiders zijn niet zoo zwak, dat wij geen critiek kunnen velen op onze medearbeiders. Wanneer u zwijgen daarover verkeerd acht, doe het dan in gepasten en geen hatelijken vorm. En, mijnheer de R., ais u denkt, dat weelde en genotzucht den werkmansstand heeft aange tast, ziet u dan niet, dat zij dat overgenomen hebben van de meer gegoeden en dat zij nu eens iets willen genieten na jaren van gebrek en ar moede? Spaarzaamheid, zeker, dat Is goed en aanbe velenswaardig, maar niet zooals vroeger, dal men zijn geheele leven spaarde en ontbeerde, omdat men reeds na jarenlangen arbeid bij den zelfden patroon voor een schandelijk loon met wat of niets aan den kant werd gezet. U zegt zelf, dat de arbeiders door de kracht hunner organisatie betere levensvoorwaarden hebben verkregen, welnu, waarom wordl het hun dan misgund, dat zij daarvan profiteeren. Wat die komende malaise betreft, ook daar maak ik mij nu nog niet zoo angstig over. Ik zie daarin nog niet veel meer dan een poging om den arbeiders schrik aan te jagen. Want, zoo denkt men, zij hebben eerst armoe de geleden toen alles in prijs steeg, nu hel tijd wordt dat alles weer eens gaat dalen, moeten wij trachten de loonen le drukken, dan komt die daling ook we,r door hen armoede le la ten lijden. Of die vlieger op zal gaan, geloof ik uiet. Dan zouden de fabrikanten toch aan hun zelfde winsten blijven. Als tenslotte volgens uw eigen oordeel, ieder rentmeester is van het hem toevertrouwde, nu, dan had ik toch wel gelijk, dat ik schreef dat de Redactie niet bevoegd is te dictecren wat wij met ons geld doen, want dan hebben wij daarover alle verantwoording aan Hem te geven, die ons dat goed toever trouwde. Ik wcnsch daarover echter niet meer te schrijven; ieder kan daar verder zijn eigen mcening over hebben. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, C. P. KERKVLIET. Wij ontvingen naar aanleiding van het inge zonden stuk van den heer Kerkvliet nog de vol gende bemerking. Wijk aan Zee, 20 Nov. 1920, Mijnheer de Redacteur. W ij arbeiders hebben onze posi6c aan ons zelvcn te danken door het gezamenlijk werken met alle vcreenigingen, die op christelijk gebied samen gaan en nu schijnt het of u ons dat be nijdt. Wij hebben als arbeiders nog heel wat goed te maken eer wij allen een mensehwaardig be staan hebben. Moet nu juist door zoo'n enkeling ai onze arbeiders daarmee besmet worden, doordat er een is op de duizenden die zijn geld niet besteed zooals het behoort, er zijn daar entegen veel meer gegoeden die hun geld ver kwisten, schrijft u daar wat meer over en laat ons arbeiders met rust. U Mijnheer de Redaeieur dankend voor de plaatsing. C. SCHELVIS, Voorzitter van den R.K. Volksbond, onderafd. Bouwvakarbeiders Sa. Jozef Wijk aan Zee. Uit het artikel, dat wij aan deze zaak wijd den en uit het naschrift op bovenstaande, moge de inzender besluiten, dat hij en allen die zoo denken, zich vergissen. Een verstandig man helpt misstanden uit eigen omgeving uitroeien. De discussie is hiermede gesloten. Naschrift, Nog een enkel woord en het misverstand is misschien geheel de wereld uit. De geachte inzender schrijft: „Wij, arbeiders, zijn niet zoo zwak, dat wij geen critiek kunnen velen; maar als die noodig is, breng ze dan niel in hatelijken vorm". Maar laten wij elkaar nu goed verstaan: tol nog toe hebben wij geen woord van critiek geleverd op den misstand, waarover het hier gaat. Wij bepaalden ons tot 't opnemen van enkele typeerendc staaltjes, zoo als die ons door correspondenten werden toe gezonden, of zooals wij die in andere bladen vonden. Zulke dingen kan een nieuwsblad niel verzwijgen, evenmin als een automobiel- of een spoorwegongeluk. Hel zijn dingen, die in het openbaar gebeuren, die zich vanzelf aan de pu bliciteit opdringen. En wat den vorm betreft: wanneer b.v. een Utreehlsch blad op onderzoek uitgaat, waarom het bevroren vleesch zoo wei nig aftrek vindt cn 't verneemt van de slagers in de arbeiderswijken: de werklieden zeggen „laten ze dat maar op dc Maliebaan vreien", dan is daar toch geen enkel woor van ons bij. Daarom schreven we gisteren: de tijd zou kunnen komen, dat wij ook van redactiewege tegen dit euvel zonden moeten optreden, evenals wij tegen O. W.-ers-luxe, tegen woekerprijzen enz. geschreven hebben. Tot nog toe deden wij het dus nog met; wanneer het zou gebeuren, wij beloven het den inzender, dat onze critiek ais altijd zal trachten opbouwend te zijn. Ten slotte nog dit: buiten „het Volk" en „de Tribune" is er geen dagblad in Nederland aan te wijzen, of het volgt dezelfde gedragslijn als wij en neemt 't onder gemengd nieuws van den dag, soortgelijke berichten op als waarop onze'inzen der aanmerking maakte. Zouden wij nu niet erg partijdig zijn, wanneer wij op heel de Nederlandsche dagbladpers een uitzondering maakten en ons schaarden aan de zijde der socialistische bladen, die hier kenne lijk hun plicht van voorlichting verzaken, alleen om de arbeiders ln 't gevlei te komen? MOORDPOGING OP EEN POLITIEBUREAU. Voor de rechtbank te Maastricht had zich te verantwoorden de 37-jarige monteur G. W. H. v. d. II., wonende te Kerkrade, thans gedeti neerd, terzake van poging tot moord op zijn vrouw A. M. op het politiebureau te Kerkrade. Sedert gcruimen tijd bestond er al geen goede verstandhouding tusschen de echtelieden, ook door dc schuld vau de vrouw. Den Uen Sep tember waren zij beiden in Aken geweest Tij dens het eten was er een woordenwisseling ontstaan, 's Avonds van denzelfden dag was de man gekleed op bed gaan liggen ln dc wo ning van zijn schoonmoeder; zijn vrouw wilde niet moe naar huis gaan, h(j had een revolver in zijn broekzak. Om erger te voorkomen had de schoonmoeder de hulp der politic ingeroepen cn dczchad licm mee naar het buhreau geno men, zijn vrouw cn schoonmoeder waren hem gevolgd. Daar werd hem de revolver en eenige patronen afgenomen, en hij werd verder gefouil leerd, doch eensklaps haalde h(j een brood me j te voorschijn, stak er met groote kracht mee naar zijn vrouw, zoodat mantel en onderkleeren doorboord werden, doch, doordat het mes op een balein afschampte en afbrak, werd de vrouw zelf niet getroffen. Een der agenten had hem het gebroken mes uit de hand genomen. Aücs wat voor beklaagde bezwarend was, wist hij zich niet meer te herinneren, ook wildf hij niet hebben dat zijn vrouw als getuige werd gehoord. Het O, M. zeide in zijn requisitoir dat alles er op wijst, dat beklaagde het voornemen had zijn vrouw te dooden, waarom het een gevan genisstraf eischle voor den tfjd van 10 jaren GASTRIC UM. CASTRICUM, Grondbelasting. Nu de wet in de Tweede Kamer is aangenomen, waarbij bel mogelijk is gemaakt de tpcenlen op. de grondbelasting te verdubbelen, is er een schrijven gekomen van den Minister van Biunenlandsche Zaken om, willen de gemeen- 'ebesluren voor het jaar 1921 profileeren van deze belasting, dan moeten zij zorg dragen, dat verordeningen tot wijziging van ae helling van die opcenten ten spoedigste ter goedkeu ring woruen ingezonden, zoodal do opcentan- hcffing tegelijkertijd kan gebeuren met het uitgaan van de belatsingbiljetten van het Rijk up de hetlïilg van grondbelasting. Is men te laat daarmede dan zullen do gemeentebestu ren eerst van deze gunstige bepaling kun nen gebruik maken voor het belastingjaar 1922. - Strafverordening. Door den Bur gemeester is dezer dagen algekondigd de verordening tot het tegengaan van de beper king van woongelegenheid. Volgens deze ver ordening is de eigenaar gedwougeu een per ceel te verhuren indien de verhuring tegen een redelijken prijs is verzocht, terwijl bo vendien een vernod is vastgesteld tol het ont nemen van perceelen welke voor bewoning i>esleind zijn aan die bestemming. Men zy dus op zijn hoede. Hondenbelasting. Door B. en W, is afgekondigd de verordening tot het heffen van een belasting op de bonden zoouls zij door de Kroon is goedgekeurd. De hondjes- houders zullen dus dezer etagen moeten schokken. Duin en Bosch. Door Ged. Staten is tot geneesheer aan het Provinciaal Gesticht benoemd de heer M. J. teu liaa en wel in •te plaats van Dr. Ie Roy, die in de maand Augustus naar Heerlen vertrok. Zusterwoningen. De bouw van de zusterwoningen op hel terrein Duin en Bosch begint zijn voltooiing le naderen. Zijn de woningen eenmaal betrokken dan, we twijfelen er niet aan, zullen de zusler- verpleegsters der inrichting zich daar ge heet thuis gevoelen. De bouw heelt dezen zomer, een tijd tang vertraging ondervonden door de bekende uit sluiting in de bouwvakken. Woningbouw. Naar ons is mede gedeeld zullen binnen eenigen tijd wederom twee middeuslaiidswouingen verrijzen eu wel voor den chef-machinist van het Provinciaal Gesticht aan den Gestichlswcg en een aan den Rijksstraatweg. Er wordt den taatsten tijd nogal gebouwd. Salaris en loon voorstellen. Zooals bericht werd is door den Burgemeester aan den Raad een nota gericht met betrekking tot de loonen voor Het gemeenlepersoneel, welke als volgt zijn samen tc vallen. De loonen en salarissen bedoelen een tus schen voorstel te zijn in afwachting van de m werking treding van de loonen enz. van oe Staatscommissie ltaaijmakers. le ambtenaar ter secretarie 12500, 2e amb tenaar idem f 1600,3e ambtenaar f 1303, bode 1800.—, Gemeenteveldwachter 12230; slraalmaker en wegwerker 133 p. w.Directeur der be drijven 13000 tot f3400 en vrije woning, vuur en licht; stoker en sloker-tilter f38 en monteur-meteropneming 138 p. wv boven dien het verleden jaar vastgestelde kinder suppletie-loon. ASSENDELFT. De Hanze. Onze afdeeling heeft op eenvoudige wijze haar l2)4-jarig ju bileum gevierd. Bijua alle leden met hun vrou wen waren tegenwoordig. Mede waren aanwe zig de Eerwaarde Parochie-geestelijke, de R.K. wethouder Veenboer, de correspondent van de Hanzebank en de heer Pelle uit Leiden als af gevaardigde van het Hanzebureau. Het prach tige afdeelingsvaandel prijkte tusschen groen en bloemen. De voorzitter de heer Bergfeld opende met gebed en een woord van welkom. Daarna hield hij een rede waarin het verleden der af deeling de revue passeerde. Hierna verkreeg de heer Pelle het woord en slak den lol trompet over de werking der R.K. Hanze, daarbij niet te, kort schietend «a waardeerende woorden aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2