De Onderwijzerssalarissen in de Tweede Kamer. BINNKNLANü Kunst en Kennis. Vragen bus Orde en Arbeid Gemengd Nieuws ZATERAS 27 NOVEMBER 2920 44«te JAARGANG No I52Sq PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BU VOORUITBETAUNG f 3.57% BUREAUX! NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 2741 EN 1748. ADVERTENT1ÊN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Bij de replieken zei de heer OSSEN DORP o.m. dat de ministers van Finan ciën en van Onderwijs de doodsklok van liet onderwijs luiden. I)e Minister van Financiën heeft ge-egJ, dat het gevraagde stelsel te veel zou kosten. Alsof het geld er niet voor zou zijn. De heer OTTO (U. L.): „Hoe zou het gaan in een socialistisch kabinet? (gewei uig rumoer bij de sovüal-democraten), De heer OSSRNDUiRP betreurt het, dat er wel a.tijd miiliuenen worden beschik baar gesteld voor oorlog en marine, en dat voor onderwijs nooit iets beschik baar is. Spr. dient een motie in, waarbij de Kamer besluit, de door de commissie voer georganiseerd overleg op 27 Aug. voorgestelue rege.tng te aanvaarden. De V OOR-ZIi. XKit stelt voor om bij niet afloopen der bellende.ing beden, de beraada.agingen a.s. Dinsdag voort te zetten. Le heer ALBARDA (S.D.A.P.) dient een voorstel in, waarbij de lvamer. be sluit om bij niet beëindiging hedehnln- dag voort te zetten. Dit voorstel wordt verworpen met 42 tegen 41 stcmineu. ONTWAKEND INZ CHT. KULTHEK TtüEN WUNKObP. 3innenlandsch Nieuws. 0E SALAhlSREGtLiftü UER ONOEhW.JZERS Dit nuirmcr bestaat uit vijf Diaden waaronder het geïllustreerd Zondagsblad •n acht bladzijden. EERSTE BLAD EEN WAARSCHUWING. Eenige dugen geleden kwam itt de grexv te bladen cene advertentie voor van een Deenscbe confectieban del genaamd „De forenede Fabiiker, Klaodevare-Afdelin- gen" te Aarhus, waarin werd medege deeld, dat op bestelling tegen rembours een stuk cheviot (blauw) zou worden af gezonden, tegen betaling van Kr. 31 ot circa lli18 gulden. De Hoofdcommissaris van politie te Ami aterdam treeft ia yerbaod hiermede /jm DE ABOhScMENiS^KUS BEUftAAüï VOOK HAAKhEMtN AQSNTSCHAi'PEIii Yergaaenng van Vrijdag 26 November om 11 uur voormiddag. Er was vooï de lrderpcliatie-Ossendorp. over de undenvijzerssalarissen veel belangstel ling. Voói tit publicKe tribune stond een lange strook mcuschen, die verlangde binnengelaten te worden, doch liet aantal overschreed verre bet aanl.d beschikbare plaatsen. De beide tribunes in de Kamer waren dicht- lie/ct. Tegenwoordig waren de Ministers De .Visser, De Vries en Ruys de Beerenbrouck. l)e onderwijzerssalarissen. Aan de orde is de interpellatie van den heer VAN OSSENDORP, naar aanleiding van den brief van den Minister van O., K. en W., aan de Kamer inzake de onderwijzerssalarissen. De VOORZITTER deelt mede, dal bet in zijn bedoeling ligt. de behandeling, van deze inter pellatie heden te doen alloopen. Daarom zou bij gaarne de stemming der evenlueele moties willen stellen op uiterlijk 5 uur. Hij stelt voor om den spreektijd voor den inlerpeüaut te be palen op I uur en voor repliek op V, uur. De lieer TP.OELSTRA (S. D. A. F.) dringt aan op de aanwezigheid bij de behandeling van den Minister-president, wijl bet hier in het hijzonder geldt liet algemeen beleid van het Kabinet Spr. zou den voorzitter voorts in overweging willen geven, geen spreektijd te bepalen voor overige ■preker». (De beer ltuys de Beerenbrouck komt binnen). De VOORZITTER wil opmerken, dat de heer Troelstra voorbarig is. aangezien hij nog geen spreektijd voor de overige sprekers heeft be paald. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C. H.) dringt er op aan. eerst over rantsoeneering van den spreektijd een beslissing te nemen na bet rotwoord van de regeering. De lieer VAN OSSENDORP (S. D. A. P.) be tm-.gl, dal de salarieering van de onderwijzers nauw verband houdl mei den toesluud waarin bel onderwijs zal komen te verkeeren. De onte vredenheid van de onderwijzers zoowel van de openbare maar niet minder van de bijzondere, vond rijken voedingsgrond. voorat na den briet van den Minister. .Spr. verklaart dat de onder wijzers erg blij waren geweest met de instelling viin een alzonderlijk departement van onderwijs. Tocli werden de onderwijzers door dit departe ment niet vertroeteld en blijven zij verre ach tergesteld bij andere ambtenaren. Reeds de ba lariswel 1914 was onvoldoende en de thans voor gestelde regeling lieeft dezellde gebreken. Zonder overgangsbepaling zullen duizenden onderwijzers belangrijk ill salarieering achteruitgaan. De uilvoering van de genomen besluiten be- trti lende >le ouderwijzers, werden zeer gebrekkig en langzaam uitgevoerd. Hel was of uien dacht „Het is maar voor de onderwijzers". Een extra- suuand heeft men lang moeten wachten. Zoo zou spreker door kunnen gauu met ge rechtvaardigde grieven. Hij wit slechts nog Hoe men tiet voorschot op de sulurisverhoogiug. Dil bad de Minister niet hooger willen stellen ua verinniging van 150 tot J 200, dan 200 omdat tiet wel mogelijk zou kunnen zijn, dat van dil voorschot door de onderwijzers zou uiocteii worden terugbetaald. Ook de toezegging van den Minister in zake teruggave aan de onderwijzers van bun gestorte pensioenbijdrage van 7 pel. vindt nog geen toepassing. Er is nog geen on derwijzer, die iets van deze pensioenslorliug lieell terug ontvangen' en volgens spr, sul het wel December worden. Een andere grief voor de ontstemming van de onderwijzers is gelegen in de vergoeding voor het handwerkonderwijs, buiten de schooluren. Kr zijn lal van onderwijzers, die de laulsle 2 jaren uren en uren les hebben gegeven buiten de schooluren, zonder dat zy hiervoor eeuige vergoeding hebben ontvangen. De hiervoor pas afgekomen regeling was zeer gebrekkig. Als men de salarisbedragen terugbrengt N>t de koopwaarde van het geld van vóór den oor log, dan blijkt hoe weinig de onderwijzers als Koogste salaris op 40-jurigen leeftijd kunnen krijgen. De Regeering zal moeten toegeven, net zoo goed als bij de postambtenaren. Niet door macht, maar door den drang der omstandighe den. Uit een' interview heeft spr. opgemaakt, dat de heer Drusselliuys 4500 ook te veel vindt; maar spr. wijst er op, dut de koopwaarde daarvan is 2075 van vóór den oorlog. Ook de onderwijzer moet ruimte van leven hebben. De eischen van de onderwijzers zijn dus vol strekt niet ie hoog. Er zijn in de groote ge meenten Amsterdam, Rotterdam en Den Haag die 400, 500 minder zullen ontvangen dun thans. Spr. waardeert de houding der onderwijzers cn hij verirouwl dal zij bun leiders zullen blij ven volgen. De onderwijzers zijn lankmoedig. Hij zal niet over staking spreken; maar er is schade gedaan aau het onderwijs, omdat de onderwijzers neergeslagen, neergetrapt zijn. Spr. vermoedt, dal de Regeering uan de voorzitters der examen-commissies een wenk heeft gegeven om in dit voorjaar meer candidaten te doen slagen. Het peil der onderwijzers ganl daarme de echter achteruit. De. schuld daarvan ligt by de Rcgecrirg. Spr. eindigt met de volgende vragen te stel len: i.s de minister bereid: 1o. de selerisrrgeling der onderwijzers op te nemen in Tabel A, fcehoorende bij het Bczoldi- ;,soe:iiuit voor Rijksambtenaren? 2o. het salaris zoor de onderwijzers in bet bezit van de akte, genoemd ia artikel 77 on der b der wet ophcllagcr onderwijs 1878, gelijk te 3t"lle.i met dat van c'c onderwijzers in bel beril -)er akte, bedoeld l.y artikel 134 der La ger Onderwijswet 1S20? 3o. liet salaris voor de onderwijzers in het bezit der akte 77a der vigcerende wet en dal van de onderwijzeressen in bet bezit van di ploma A, bedoeld bij artikel 135 der wet van 1920, gelijk te doen zijn? 4o. om het beslaande verschil in salaris tus- schen onderwijzers met en zonder hoofdakte van f 300 in de nieuwe regeling te handhaven? 5o. om hel verschil in salaris van f 400 tus- schen gehuwden en ongehuwden le doen ver- vajlen? 0o om de nieuwe salarisbedragen in overeen stemming te brengen met het acjvies dat door de commissie voor georganiseerd overleg aan de. Regeering is uitgebracht? In het belang van het onderwij» en de on derwijzers hoopt spr. dal de Regeering zich niet zat stellen op een hoog standpunt, maar door drongen van den ernst van den toestand, zat bedenken, dal art 192 der Grondwet ook voor naar nog altijd geldt. De MINISTER VAN ONDERWIJS treedt in uitvoerige beschouwingen, waarin hij zijn sa larisslelsel verdedigt en de voorgestelde regeling der commissie van overleg aan criliek onder werpt. Zou deze regeling worden ingevoerd, dan zou een onderwijzer op 18-jarigen leeftijd niets meer hebben uit te voeren en zou hij geleidelijk lot bet inaximum-sularis van 4200 opklimmen. Een dergelijke regeling acht de minister voor het onderwijs verderfelijk. Wat betreft de gelijkstelling in salaris met andere ambtenaren, wil de minister vragen, of men een dergelijk salaris mag geven aan iemand, van wien uien berekend heeft, dat hij gemid deld 2 >4 uur per dag werkt. Resumeerend zegt spr. dat zijn stelsel hel onderwijs veel beter zul dienen dan dat van de commissie voor georganiseerd overleg (rumoer). De ontvangen klachten over den achteruitgang in salaris van verschillende onderwijzers wil de minister op rekening schuiven van het feit, dat de extra maand salaris als vusl bij dat sala ris was opgeleid. Hem is echter geen enkel ge val gebleken, waarbij door de voorgestelde 're geling een onderwijzer in saiaris zou achter uit gegaan zijn. (Verontwaardigde uitroepen). De MINISTER VAN FINANCIEN, zet uiteen dat alvorens men tot de door (Je commissie voor georganiseerd overleg voorgestelde sajarissen overging, moest nagegaan worden welke, kosten dil voor den staal nu en in de toekomst zou meebrengen. De commissie stelde bijv. voor hel hoofd van een kleine school 5200 voor; wat zou van dergelijke salarieering hel gevolg zijn? Dat alle andere salarissen eveneens moesten worden verhoogd. De kosten van het door de cominis sie voorgestelde stelsel zouden bedragen in totaal 122,5 millioen. Thans wordt voor de on derwijzers intotaal betaald 62,4 millioen'. zoodat een verhooging werd gevraagd van rond 69 millioen. Aanvaarding van het stelsel der commissie zou tot gevolg hebben een salaris- verhooging der ambtenaren over de geheele lijn met 30 pet. De schatkist kan een dergelijke ver liooging niet dragen en daarom moest de Mi nister van Onderwijs mét een redelijke regeling komen. Deze regeling wordt door liet geheele kabinet goedgekeurd. Hierna wordt de vergadering geschorst. Na heropening der vergadering om kwurt voor twee deelt de VOORZITTERmede. dat 17 leden zijn ingeschreven. Daarom wil hij voorstellen, den spreektijd voor iederen spreker te bepalen op een kwartier. Na discussie wordt op voorstel van den heer KETELAAR (V. D.) bestolen aan de sprekers elk een half uur ie geven. De heer KETELAAR herinnert aan de groote hulde, den Minister van Onderwijs gebracht voor bet vele goede door hem aan het onder wijs strricht. En nu juist ontvangt spr. een adres van ruim 3200 onderwijzers uit Amster dam, waaruit groote verslagenheid blijkt. De heer WIJNKOOP C. P.: Staken is de ecnige manier. De heer KETELAAR: Neen, mijnheer Wijn koop. ziet u maar eens naar de staking bij de Postambtenaren.'' Geroep; „Zc-er juist!" Spr. vindt hel een schande, dat dé Minister over zijn stelsel nog zoo tevreden durft le we zen. Hij vindt liet verwonderlijk, dal Wel 125 millioen kan worden toegestaan voor de Oor- logsbegrooting. Geroep; Zeer juistl De heer Ketelaar blijft het gebeurde een j schande vinden voor bet geheele kabinet. De j Minister van Onderwijs brengt door zijn hou ding den dood aan het volksonderwijs. De heer WIJNKOOP dient een uiolie van or de in, waarbij de Kamer besluit om bij niet- beëindiging morgen om 10 uur opnieuw le ver gaderen. De VOORZITTER wil dit voorstel in stem ming brengen. Verschillende stemmen van rechts: Dat kan niet, dau gaan wij wegl De heer DUYS S. D. A P.: Dan gaan jullie maar weg. Het voorstel-Wijnkoop wordt verworpen met 48 legen 27 stemmen. De heer VAN WIJNBERGEN (R.-K.), achl de teleurstelling bij de onderwijzers door den brief van den Minister volkomen verklaarbaar. Spr. begrijpt eveneens, dat aan die teleurstelling uiting wordt gegeven. Het stelsel van die commissie acht de heer Van Wijnbergen noodlottig. Wel is spr. van mee ning dal de thans voorgestelde regeling verbe terd moet worden. Het stelsel van den Minister is echter onaantastbaar. Een prikkel voor verdere studie moet blijven bestaan. Er moet gezorgd worden, dat niemand in salaris achteruitgaat. Spr. is van oordeel, dat een nieuw besluit moet worden gemaakt. Het geld er voor-zou te vinden zijn in bezui niging, b.v. op gebouwen, opleiding. Ten slotte zegt spr. dient een staatscommissie te worden ingesteld, waarin mensclien zilling hebben, die verstand hebben van onderwijsza ken en van financiën. De heer BULTEN (R.-K.) wijst op de alge meene verslagenheid bij de onderwijzers door den brief van den Minister. Alle onderwijzers waren het eens met elkaar in hun pogen om de salarissen le verhoogen. Wil de Minister de onderwijzerswedden op een behoorlijk peil bren gen, dan is het noodzakelijk, dat de maxima aanmerkelijk worden verhoogd. De heer OTTO (U. L.I dienl een motie in, waarbij de Kamer besluit, dat de ontworpen re geling voor de onderwijzerssalarissen in dien zin worde gewijzigd, dal de in functie zijnde onderwijzers niet hoofdacte worden bezoldigd volgens de wet van 1920 en dal de onderwij zers zonder hoofdacte op gelijke wijze worden bezoldigd, behoudens het bestaande verschil van 300. De heer DE KANTER (U. L.) betoogt, dal vooral de onderwijzers aan de Mulo-scholen in het gedrang komen. Spr. bepleit verliooging van de salarissen der onderwijzers en verhóoging van vergoeding voor verplichte Mulo-acten. De heer WIJNKOOP verwijt den socialisten, dal zij de Katholieken hebben geholpen om «te overwinning te behalen. (Heftige discussies lusschen de heeren Duys en Wijnkoop). De heer Wijnkoop verdedigt verder onder groot rumoer de Sovjet-scholen en wenscht dat de onderwijzers zullen staken. Zij moeten een daad stellen. De heer DRESSELHUYS V.-L. betoogt, dat hel voor de onderwijzers niet aankomt op het stelsel, maar op een goede bezoldiging. Ook spr. is van meening met den heer van Wijnber gen, dat een der oorzaken van de teleurstelling is geweesl hel verkeerde perspectief, door de publiceering van het advies der commissie ge opend. Spr. wil voorts den Minister opmerk zaam maken, dat er in zijn systeem toch nog groepen van onderwijzers zijn, die ongerekend de extra-maand, in saiaris achteruit gaan. Dat mag niet en wanneer de Minister hieraan vast houdt, dan is zijn .systeem absoluut verwerpe lijk. Volgens sprekers berekening zal de motie- Otto niet meer kosten dan 14 millioen gelden. Dan is reeds een grooleverbetering aangebracht. Algeheele tevredenheid kan echter alleen de motie-Ossendorp brengen. Daarop wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. Begin dezer week werd te Alkmaar een alge- rvei.ne vergadering gehouden van de Vereeniging van Soc. den», gemeenteraadsleden in N. Holland (N«>« rd,. Op die vergadering trad als snreker op de heer Ankcrsmil, hoofdredacteur van „Het Volk." Hij sprak o.m. over kindertoeslag de volgende w-oorden, die wij als merkwaardig in den mond van een socialislischen leider aanhalen: „Kindertoeslag, een zuiver christelijk idée. kan goed zijn, maar heeft hel gevaar, dal hel een middel is. om het grondloon te drukken. Als een kindertoeslag moet gegeven worden, dient daar een weg voor gevonden te w-orden, bijv. de vor ming van een kindei fonds." Zooals men weet. is de vorming van een Rijks- kinderlonds óók een christelijk (Katholiek) „idéé". Hel lid der Eerste Kamer, Jhr. VVitlert van Hoogland, heeft in een nota den Minister van Arbeid de vorming van zoo'n fonds warm aanbevolen. En de Minister zeide er veel voor te voelen. De zeer tegemoetkomende wijze, waarop de heer Ankcrsmil, die tevens lid va nden Raad van Watergraafsmeer is, zich over kindertoeslag heelt uitgelaten, wijst er op, dat ook van socia listische zijde wordt ingezien, dat het zich schrap blijven zetten tegen dien toeslag, niet langer houdbaar is, ais zijnde niet overeenkomstig de eischen, door do tijdsomstandigheden 'gesteld. De heer Kolthek, die voor een hal ven com munist doorgaat, heeft Wijnkoop in de Tweede Kamer aan 'I verstand trachten t*e brengen, dat er in Rusland geen dictatuur van bet proletari aat, maar wel eeu dictatuur over het proleta riaat bestaat. De bolsjewisten zijn in Rusland een onbeduidende minderheid, zooals de com munisten in ons land. En nu is hel merkwaar dig, dat d« dictatuur U Moskou yvordt uitae- oefend niet eens door deze minderheid, maar door een handvol avonturiers, die hun eigen parlijgenoolen terroriseeren. Zoo willen ook Wijnkoop en zijn kornuiten dictutorlje spelen, maar baas spelen over geheel ons land gaal nog niel. Dan maar een dictatuur in 't klein in den schoot der Communistische Partij zelf. „De Roode Vaan", het orgaan van de oppo sitie in de Communistische Partij, schrijft hier over naar aanleiding vaa het Rollerdaïnsche congres: „De partij, de C. P., is bijna uitsluitend een instrument in de banden der leiders en bun handlangers. „Het dagblad, het partijbestuur, vele afdee- lingsbesluren zorgen in de eerste plaats, dal niemand van de minderheid in de gelegenheid komt om te kunnen spreken ol schrijven. Want ofschoon deze helden de meerderheid uilmaken, voelen zij toch den moed in de schoenen zinken, als eeus flink een meening wordt opgesteld, waardoor wel eens op den duur hun invloed, ja zelfs hun macht zou kunnen verminderen. „Want, de toongevers van krant, partijbe stuur en van de afdeelingen als Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Leiden omringen zich met een prikkeldraadversperring; nie- aiemand mag in de propaganda dan Wijnkoop, de Visser en Van Ravesleijn. „Niemand in de krant mei een meening of hij of zij moet dansen naar het pijpen vau de ooines. Dit alles wordt nu bedekt of gedekt mei een beroep op Moskou. Dil heele spel is demoraliseerend en corrumpeerend voor dc arbeiders...." In Rusland geschiedt dat ia 't groot, hier in 't klein. Geen audiëntie. Een deputatie uit hel hooidbesluur der Unie van Christelijke onderwijzers en onderwijzeres sen iu Nederland heeft getracht in particuliere audiëntie bij minister De Visser te wórden toege laten. De Minister die gereed stond om op reis le gaan, kon lot zijn leedwezen de heereu niel ontvangen, waarna zij, op zijn verzoek, werden le woord gestaan door den secretaris-generaal van 's ministers departement jiir. inr. C. Feith. Minister Buys en de deputatie. De min. vau Binnel. Zaken heelt naar „Het Volk" meldt, aau hel comité voor salaris-actie bericht, dut hij de deputatie uit den optocht, die Zaterdagmiddag na de bijeenkomst in Den Haag zal worden gehouden, tusschen 4 en 4y2 uur per soonlijk aan het ministerie van Biuncni. Zaken zul ontvangen. Een protestvergadering. Donderdagavond ia te Utrecht een druk be zochte openbare vergadering gehouden van leer krachten bij het openbaar en bijzonder lager on derwijs aldaar, waarin ais sprekers over de sala rissen der onderwijzers zijn opgetreden de heeren A P. Junggurl, boo I dhesl uurder van de Unie van christelijke onderwijzers, dr. J. van Leeuwen, wethouder van Onderwijs en tnr. P. H. Ritler Jr., hoofdredacteur van het „Ulrechtsch Dagblad." Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de vergadering er bij de regcer.ug en volksvertegenwoordiging met kiem op uuiidringl aan bel ouderwijzerscorps Uit plaats in tiet maatschappelijk geheel te geven, waarop het volgens den Onderwijsraad en de Commissie van Georganiseerd Overleg, gesteund door de Ncderlaudsclie pers, recht heeft. HOOGE RAAD VAN ARBEID. De voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid heelt aau Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien op diens verzoek ontslag verleend als lid en onder voorzitter der commissie vau de arbeidsverzeke- ring uit dieu Raad en tot hd van die commissie benoemd den heer H. G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer, GEEN AFSCHAFFING DER STAATSLOTERIJ. Blijkens de Memorie van Antwoord op de be grooting van financiën aclil de minister het niet wensciieiijk over te gaan tot afschaffing der Staatsloterij. Hij is overtuigd, dat die afschaffing het spelen in niet voldoende gecontroleerde lote rijen zou bevorderen. Mr. Fock en de Nederl. Middenstandsbond. Op verzoek van hel bestuur van den Ned. Middenstandsbond, heeft Mr. D. Fock, benoemd gouverneur-generaal van Ned. Indië, zich bereid verklaard deel le blijven uitmaken van den raad van advies van dien Bond. HET DEPARTEMENT VAN FINANCIëN. In de Memorie van Antwoord op hoofdstuk Vil B der Staatsbegrooling zegt minister de Vries o.m.: Een wetsontwerp tol technische herziening van de inkomstenbelasting wordt overwogen, maar kan voor het oogenblik nog niet in uit zicht gesteld worden. De vertegenwoordigers der kerkelijke besturen hebben in een conferentie meegedeeld zich in beginsel met de finnncieele scheiding tusschen Kerk en Staat te vereenigen. Omtrent deze wijze van uitvoering wordl thans met de besturen der kerkgenootschappen van gedachten gewisseld. De minister vindt geen vrijheid te bevorderen dat aan de bedienaars van den godsdienst ook over 1920 een duurtebijslag op hun Bijkstracte- ment wordt verleend, hoofdzakelijk wegens li- na ncieele bezwaren. Dit contract is door de arbeiders opgezegd. Als loonei sell werd gesteld een verhooging voor alle klassen van 6. Verder werd doorbeta ling verlangd op de R.-K. feestdagen, ook He- melvaartsdag, alsmede zes verlofdagen met dub bel loon, premie ziekenfonds 2 derden voor werkgever en l derde voor werknemer, terwijl bovendien de arbeidsduur van 50 uur werd te ruggebracht op 45 uur. Deze eischen komen neer op een loonsverhoo- ging, alles te samen genomen, van ongeveer 56 procent. De patroonsbonden zijn nog bereid om tot een contraclsverlenging voor de tusschenpcriode mede te werken. De door de fabrikanlenbonden voor de tus- schenperiode aangeboden verhoogiug, brengt het minimumloon op 53)4 cent en vertegenwoordigt een toonsverhooging van ongeveer 28 procent. Arbeidsregeling in het Bakkersbedrijf. Men meldt: Gelijk bekend is, heeft de Algemeene Ne- derlandsche Bond van Arbeiders in hel Bakkers bedrijf geen termen kunnen vinden reeds nu de door de werkgevers aangeboden Landelijke Ar- L-cidsrcgeling le aanvaarden, in tegenstelling met de Christ.. R.-K. en Neutrale organisaties, die dc overeenkomst hebben onderleekend. De Al gemeene Bond heeft zich daarop rechtstreeks tot de werkgevers persoonlijk gewend, waarop op grond, dat de Algemeene Bond den organi- satorischen weg heeft verlaten de patroons organisaties hebben bestolen aan de leden van den Algemeenen Bond individuecle contracten ter teckening aan te bieden. Indien voor heden. Za terdag, deze individuecle contracten zijn onder leekend, wordt de toonsverhooging met terug werkende kracht, ook aan de leden vaa den Algemeenen Bond. vanaf I November j.l. uitbe taald. Zoo niet. dan zal aan deze laatste arbei ders alleen het thans geldende loon van 3-1.50 worden uitgekeerd, terwijl, bij onderleekening na Zaterdag vaa terugwerkende kracht tot 1 November j.l. waarschijnlijk geen sprake zal zijn. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE lieval deze week hel volgende' PLATEN: H. J. Graaf Wolff Melternich. Inden SU Nicolaaslijd. De Overwinningsfees ten te Rome (2 foto's). De huldiging van den onbekenden soldaat (8 foto's). Baron Peter Wrangel.- Trotsky, 't hoofd van hel Roode Leger. Bij de ncdertaag van Generaal Wrangel (2 toto's). Allerlei Curiositeiten. Inlronisa- tie le Rolduc (2 foto's).- -P. Fr. Venanüus van Schendel. Een standbeeld voor Coinenius. Een reis om de wereld (2 foto's) Anders be doeld. teckening van A. Asperslagh. TEKST: Op Akkerman's hoeve, roman door Marie Gijsen. Ode aan een gewezen president, door Max. Vrijmetselarij, door A. Smits— Goverlsen. Hel witte huis op den Heuvel, door abina Maria. Pleidooi, door Annie Hutsmans. Een krijgslist. De Intronisatie te Rolduc. Wat je al niet leesL Een reis ora de we reld in 52 dagen door Martin Berden. De loonkweslie in de schoenenindustrie. Den len Seplember 1920 liep hel contract in de schoenen-industrie af. Dil contract was aan gegaan lusschen den. Ned. R.-K. Lederbewer- kersbond en den R.-K. Bond van Sclioenfabri kanlen, gevestigd te Waalwijk, die nagenoeg alle schoenfabrikanten in ons land omvat, met uitzondering van de fabrikanten, aangesloten bij den Ned. Bond van Schoenfabrikanten te Am sterdam, Vr. In een winkelzaak niel talrijk winkel- en kantoorpersoneel, worden in een ruimte, met de winkelzaak inceuloopend, door 2 werklieden voortdurend herstellingen verricht voor de zaak zelf alsook len behoeve der afnemers. Ook bui- lenshuis worden voor de afnemers door hen werkzaamheden vei richt, hun door de winkelzaak opgedragen. Vallen deze 2 werklieden nu Onder de bepalingen vun den achturigen werkdag oi is zulks niet het gevul, omdat het hoofdbedrijf der onderneming de grooie winkelzaak is? Antw: Deze zaak wordt beschouwd als eeo winkelzaak omdat ee geen werkplaats aan ver bonden is. 'I Personeel valt nog niet onder den 3-uren-werkdag. Vr. van F. J. v. L. Antw. Daar weten wij geen raad op. U zult dal wellicht bij een chemische ververij gedaan kunnen krijgen. Vr. Kunt u my ook zeggen welke de naam is van het schip, hetwelk j.l. Vrijdag van Am sterdam naar Curasao vertrokken is? Antw. Hel s.s. „Uranus" vertrok uaar Suri name; het s.s. „Haarlem" naar Zuid-West-Ame- rika. Vr. 1. Hoe bereidt men eeo konijnenhuid? 2 Hoe krijgt men een inktvlek uit schortenbont? Antw. Eerst 24 uur in het zout zeilen. Spij ker vervolgens de huid goed gerekt op een plankje met den vleeschkant boven. Dan dage lijks insmeren met een mengsel van gelijke dee- len aluin en kumfer, tot het geheel doortrokken is. Gewoonlijk duurt dat ongeveer 10 dagen. Verder kloppen en kneden om het soepel te maken. Antw. 2.: Beproef het met citrneuzuur. Vr. Mag ik een SL Nicolaaspakje naar Bel gië zenden. Hoe zwaar mag het zijn? Antw.: Informaties aan de afdceling postpak ketten aan het postkantoor, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1