jPJ*m HPX Nft Elck wat wils. DAMRUBRIEK. ff m ONS VROOLIJK HOEKJE. Nieuws uit Haarlem n, Sport en Spel m, Wwd wd wif iÜÉ JH I wm WM Êtl B. m m Wïï Wfa TREKJES CLXVI „Wat niemand kan doen en kan geven ft h. si- h- ijk en els den benoemd door net geineeuieveiiuur. Als zoodanig mogen alleen worden aange steld gediplomeerde veeartsen. Verschillen de gemeenten kunnen gezamenlijk één keur meester benoemen. Onder toezicht en verant woordelijkheid van dezen keurmeester kun nen hulpkeurmeesters worden aangesteld, welke voldoen aan de eischen, daarvoor nader bij Koninklijk Besluit vast te stellen. Zoodra de slachting heeft plaats gehad, moet het vleesch van het geslachte dier wederom worden gekeurd. Slachtdieren en het daarvan afkomstige vleesch worden na keuring voorzien van een merkteeken, volgens een model, bij Kon. Besluit vastgesteld. De keuring nh de slachting, moet behoudens in enkele uitzonderingsgevallen geschieden in dezelfde gemeente, alwaar de keuring vóór de slachting heeft plaats ge had. Ieder is verplicht vóór de slachting van een der bovengenoemde dieren, daarvan kennis te geven. Dit geldt ook voor de huis slachtingen, die vooral ten plattelands nog veelmaals plegen voor te komen. Het is voor ons althans onbegrijpelijk, dat de Mi nister in de memorie van toelichting tot het wetsontwerp heeft kunnen schrijven, dat vrijstelling voor huisslachting is nagelaten, omdat hun slachting alleen voor huiselijk gebruik vrijwel niet schijnt voor te komen. Het is verboden, vleesch, dat aan keuring is onderworpen, doch niet van het voorge schreven merk is voorzien, te verkoopen, te koop aan te bieden of te vervoeren, en wel op straffe van hechtenis van ten hoog ste drie maanden of boete van ten hoogste 300.—. Dok verduurzaamd vleesch, als bevroren, en gerookt vleesch, is aan keuring onder worpen. ,J( De goedkeuring van het vleesch gelat alleen voer de gemeente, alwaar het vleesch is gekeurd. Komt het vleesch in eene andere gemeente, dan kan daar opnieuw keuring worden gevorderd. Men kan intusschen vleesch, dat in de eene gemeente gekeurd is, zonder hernieuwde keuring in eene andere gemeente invoeren, indien de persoon, voor wien het bestemd is, niet werkzaam is in het slagersbedrijf en indien de in te voeren hoeveelheid niet meer dan 5 K. G. bedraagt. Deze bepaling is opgenomen, opdat de sla gers uit de eene gemeente hunne klanten in de andere gemeente zouden kunnen be dienen, zonder verplicht te zijn dit vleesch opnieuw te laten keuren. De noodige verordeningen op den vleesch- keuringsdie..st, waarbij de functioneering van dien dieast meer in bijzonderheden is geregeld, benevens de instructie voor de keuringsambtenaren, worden door den Ge meenteraad vastgesteld. Ook hier staat evenals wij dit in ons vorig artikel over de Warenwet gezien hebben voor onwillige gemeenteraden de stok achter de deur. Im mers art. 48 der Vleeschkeuringswet zegt nadrukkelijk, dat de raden der Gemeenten binnen een door de Kroon te stellen termijn de noodige verordeningen en instructies aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten inzenden, terwijl art. 10 zegt, dat, indien in eene gemeente de voorschriften der wet onvoldoende worden nageleefd, Gedeputeer de Staten eene of meer bepaalde voorzie ningen kunnen voorschrijven. De kosten van den vleeschkeuringsdienst komen geheel voor rekening der gemeente. Ter bestrijding dezer kosten kan de Gemeen te een keurloon heffen. In bijzondere geval len kan ter zake eene bijdrage van het Rijk worden verleend, n. 1. wanneer de kosten van een behoorlijken dienst te hoog zijn om door keurloonen gedekt te worden en de financiëele toestand van de gemeente hulp billijkt. Uiteraard komt een vleeschkeuringsdienst het best tot zijn recht, wanneer de slacht dieren worden afgemaakt in openbare slacht huizen. In de grootere steden geschiedt dit thans vrij algemeen en daar is dan ook aan de hand van de Hinderwet het slach ten buiten het gemeentelijk slachthuis ver boden. Teneinde het gebruik van openbare slachthuizen te bevorderen, is in de vleesch keuringswet bepaald, dat de Gemeenteraad het oprichten, hebben en gebruiken van een slagerij kan .verbieden, indien de ingezetenen hun bedrijf kunnen uitoefenen in een slacht huis eener naburige gemeente. Ook worden uit 's-Rijks kas rentedragende voorschot ten verstrekt voor de oprichting van open bare slachthuizen. De verwachting mag worden uitgespro ken, dat in de toekomst zich diverse platte landsgemeenten zullen vereenigen, teneinde gezamenlijk een openbaar slachthuis te exploiteeren, dat zooals daareven aan geduid met Rijks voorschot kan worden gebouwd. Wanneer de vleeschkeuringswet in wer king treedt, is nog niet bekend. De datum daarvan zal nader door de Kroon worden bepaald. VOETBALOVERZICHT. Hel programma luidt: Westelijke afdeeling. Ie Klasse. Blauw WitAjax, J. Mutter*. SpartaanU. V. V. V. O. C.—H. B. S.. C. H. Vrugt. D. F. C.—A. F. C., H. A. Tromp. i H. V. V.Sparta, Mr. E. G. van Bisssllok. V. V. A.Haarlem, L. Castelejjn. Overgangsklasse. StormvogelsH. F. C. R. C. H.—W. F. C. R. F. C.—A. D. O. Hermes-D. V. S.S. V. Vt QuickFeyenoord. 't Gooi—D. E. C. Reserve le klasse A. V. V. II—'t Gooi II. Haarlem IIBlauw Wit II. H. F. C. 2Spartaan 2. Reserve le klasse B. Feyenoord 2H. V. V. 2. S. V. V. 2—D. F. C. 2. H. B. S. 2—V. O. a 2. 2e Klasse A. Z. V. V.Rapiditas. E. D. O.Schoten. Alc. VictrixZ. F. C, Amstel-H olla ndia. HortusPurmersteijn. 3e Klasse A. H. S. V.—V. S. V. D. W. S Helder. I... - Oostelijke afdeeling. le Ktasse. QuickBe Quick. Go AheadZ. A. C. HengeloTubantia. VitesseTheole. EnschedéU. D. Zuidelijke afdeeling. le Klasse. BredantaN. O. A. D. VelocitasM. V. V. V. V. V.Wilhelmina. MiddelburgN. A. C. Willem II—D. O. S. K. Noordelijke afdeeling. le Klasse. G. V. V.—Be Quick. H. S. C.Frisia. AchillesVelocitas. AlddesForward. W. V. V.Veendam, De eerste klasse. Van heinde en verre zullen morgen de voet balliefhebbers naar 't Stadion in Amsterdam trekken, als gold 't een internationalen wed strijd. De beide ernstigste candidaten voor de eer ste plaats, en de beide grootste Amsterdamsche concurrenten, Ajax en Blauw Wit zullen mor gen in 't Stadion tegenover elkaar in 't strijd perk treden. Dat 't hier warm toe zal gaan staat vast. Beide vereenigingen beschikken over een ploeg van harde werkers die van de eerste tot de laatste minuut zwoegen en dien strijd niet ge wonnen geven alvoren* 't fluitje van den scheidsrechter voor 't laatst klinkt. Dit fluitje zal Zondag bij genoemden wed strijd bespeeld worden door den internationalen scheidsrechter Mutlers, die zich heiaas bij onh moetingen tusschen H. V. V. en een andere ver- eeniging nimmer van zijn internationale zijde laat zien. Kan 't bondsbestuur hier geen maat regelen tegen nomen, want ten slotte zal dit tot groote onaangenaamheden leiden! Wie den palm der overwinning zal behalen, is heel moeilijk té zeggen, voor beide clubs is een overwinning van groot belang. We zullen op een eerlijken mooien strijd re kenen, waarbij de sterkste zal zegevieren. De roodbrocken trekken naar Mokum en zul len ook wel niet op een groote belangstelling kunnen roemen, want alles trekt natuurlijk naar 't# Stadion. Ofschoon men volgens de ranglijst een flinke roodbroekcn-ovcrwinning zou verwachten, heb ik zoo'n voorgevoel dat de roodbrocken mor gen een nederlaag zullen moeten slikken. Dan heeft in Amsterdam nog een derde ont moeting plaats nJ. tusschen Spartaan en U.V.V. De Utrechtenaren zullen hier de overwinning wel behalen. H. B. S. brengt een bezoek bij V. O. C. en zal den Rotierdammers ook wel weer een ne derlaag toebrengen. D. F. C.A. F. C. is voor de Dordtenaren. De Groote Haagsche zal onder leiding van Mr. E. G. v. Bisselick geen gemakkelijken dag heb ben tegen Sparta, dat thans 't ernstige van haar toestand in gaat zien en zoo gauw mogelijk buiten de gevaarlijke zone zal trachten te ko men. i De Overgangsklasse. Ook in deze afdeeling een hoogst belangrijke ontmoeting. Quick ontvangt op Hanenburg Feyenoord en zal veel moeite hebben om de Rotterdammers er onder te houden. H. F. C. trekt naar IJmuiden en.... maar ik zal me niet aan een voorspelling wagen. R. C. H. ontvangt W. F. C, en zorgt natuur lijk voor een overwinning. R. F. C.A. D. O. is voor A. D. O. Hermes-D. V. S.S. V. V. wordt gelijk en 't Gooi wint van D. E. C. Deserve eerste klasse. In deze afdeeling ook al een ontmoeting die zeer veel invloed op de bovenste plaats zal hebben. De roodbroeken-reservcs, die cenigen tijd rust hebben gehad kunnen morgen volop genieten en krijgen bezoek van Blauw Wit II. Komaan rood-biauwen, beste beentje voor ge zet dan blijven de puntjes wel aan de Jan Gij- zenvaart. H.F.C. ontvangt Spartaan 2 en zol wel ver liezen. 't Gooi 2 wint van U. V. V. 2. De tweede klasse. Voor deze afdeeling de derby tusschen E. D. O.Schoten. Wij geven Sohoten de meeste kans. Voor de derde klasse wint H. S. V. van V. S. V, REFEREE. D. H. V. B. 2e klasse. WestenB. V. C. wordt; een f linke overwinning voor het Westen. Zwaluwen guan. naar S. D. C. 2 en zal zich wel met een gelijk spel tevre den moeten stellen. H. B. C. 4 ontvangt Geel-Zwart. Een kleine overwinning voor Geel-Zwart is niet onmogelijk. i 3e klasse. I B. V, O, 2—Zwaluwen 2, wint Zwa luwen. Zilk IG-eel-Zwart, wint Zilk. Concord ia 2—Westen 2 wint Westen. N. V. C. 3Kinlieim I, wint Kanheim. 4e klasse. Zwaluwen 8—B. V. C. 3, wint Zwa luwen. Concordia 3—S. D. S, I, wint S. D S Geel-Zwart 3—Zilk, eindigt in een ge lijk spel. JE A. B. DAMMEN. Wedstrijd om liet Kampioenschap van Haar lem en omstreken. De 11e ronde verliep als volgt: P. J. v. Dartelen wint van W. v. Daaien; J. W. v. Dartelen wint van J. Siegerist; J. P. Exel wint van S. M. Mons; H. M. /Sprokkelenburg wint van J. v. Looy. De stand der leiders in dezen wedstrijd is na deze ronde: I. J. W. v. Dartelen 18 punten (11 partijen; 2. P. J. v. Dartelen 17 (11 3. W. v. Daaien 15 (II 4. H. G. Teuniss^ 13 (10 5. J. Lycklama 13 (10 Verzoeke alle correspondentie deze rubriek be treffende te zenden aan den Damredacleur P. 1. van Dartelen, Spionkopstraat 55, Schoten. PROBLEEM NO. 102. Legaat Stamps (Blijdenstein). IIET DAMSPEL. 33 4 5 tm Wm HËR WMWé. Stand: Zwart 6* schijven; 4, 6, 8, 9, 19 en 27, Wit 6 schijven, 11, 29, 38, 47 en 48. Voor dit probleem geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne binnen 8 dagen in gewacht. STUDIE-EINDSPEL. Uit (Het Damspel} Octobcrnummcr 1910. door den heer C. G. Vervloet, naar analyse van den heer J. De Haas. tiet tweesnijdende zwaanL zegt men wel eens in het dagelijksche leven, dat 't mes aan beide kanten snijdt, meer toepasse lijk gewagen wij daarentegen bij den eerekamp in ons ridderlijk damspel is een tweesnijdend zwaard, gelijk het zich figuurlijk gesproken voordoet in de aanvankelijke ontwikkeling van de navolgende stelling. 't Geldt ten deze den eindstand voorgekomen in een partij tusschen II. H. J. de Jong en J. de Haas te Amsterdam, waarin bet geniale door zicht van laatstgenoemde zich weer eens door slaand heeft vertoond, ziehier -de spclgang met beschouwing.- 1 3 3 4 s 16 26 36 46I W.YYYY. YYY. 25 15 45 46 47 48 49 5° Stand: Zwart 9 schijven op 8, 9, 13, 16, 18, 19, 23, 24 en 26. Wit 9 schijven op 25. 27, 28, 32. 33, 35. 87, 38 en 39. 1. 25—20. Met dit offer gaat het zwaard uit de schede, 24:15. 2. 35—30. Merkwaardige stelling nu. Het zwaard dreigt met vlijmende doorslag naar twee zijden. 15—20? 2329 gevolgd door 914 had aan zwart nog vrij goede kans gelaten. Of anders 2631, wit 27 36. zwart 1924, wit 30 19, zwart 23 14, Zwart meende echter, dat de remise hem niet kon orlgaan ook zonder vrijwillige teruggaaf van het hem al te grootmoedig toebedeelde stuk. 3. 30—24. 20 29. Op 19 :30 wint wit 28:19, 3731, 33 4, den zwaardslag naar eene zijde.. 4. 33 24 19 :30. 5. 28:19 13:24. 6. 39—34 30 39. 7. 38—33 39 28. 8. 32 14. Hiermede werd de zwaardslag toegepast naar de andere zijde. Belangwekkend en leerrijk is het nu volgend eindspel. „WAAR UW SCHAT IS. Ze waren een jaar getrouwd. Zij dacht er aan, hij niet. Toen hij 's-middags de deur uit wou gaan naar een voetbalmatch, vroeg ze „Herinner je je niet, wat er vandaag voor een jaar gebeurd is?" „La's kijken," peinsde hij. „O ja, da's waar ook, toen heeft V. V. V. 200 heidensch op den kop gehad. Hé dat jij je dat nog herinnert En fluitend ging hij de deur uit. 24—29. Hetzij zwart nu één, dan wel beide schijven offert, de winstgang voor wit blijft onveranderd. 9. 14—10 29—33. Op de 2934, 3440, wint wit door 10—4, 4—22. 10. 10—4. Dreigende 8731, 2721 wint Zwart moet dus we! offeren, maar ontkomt aan zijn noodlot niet. 16—21. 2631, dan wit 37 26, zwart 3338 of 89, wit 2621 en 2722 wint Geeft zwart beide schijven op, dan volgt daaron hetzij: 33—38 4—10 3843 1032 wint. hetzij: 33—39 4—22 89—43 2231 wint. Voortreffelijk vooral is deze eerste winst variant. 11. 27:10 33—39. 12. 4—22 39—43. Op 20-31 wint wit 37 26 en 22—31, 13. 2231 opgegeven. Voorwaar een fraai eindspel, waarultde les van hoogste attentie wederom te trekken valt. Uit „de Haariemsche Damclub": In onderstaanden stand maakte de heer J. v. Looy met zwart de volgende aardige slagzet. 1 2 3 4 5 U. 'W; 46 47 Stand: Zwart, 12 schijven op 2, 3, 4, 6, 7, 13. 15, 19, 20, 23, 24 en 25. Wit, 12 schijven op 22, 27, 30. 31, 32, 33, 84, 35, 38, 42, 43 en 45. Zwart: Wit: 23—29 34 1* 25 34 14 25 2430 35 24 1319 24 13 2 8 13:11 6—28 met belangrijk voordeel. P. J. VAN DARTELEN. KINDERPRENTEN-TENTOONSTELLING. Door den heer H. G. Knappert, gemeente archivaris, wordt gedurende eenige weken in tiet Frans Halsmuseum een collectie kinderprenten uil de 18e en 19e eeuw tentoongesteld. De beer Knappert heeft deze tentoonstelling georgani seerd om de cultuur-historische eu opvoedkun dige waarde, die de kinderprenten van vorige eeuwen bevatten en em de voldoening, die on willekeurig ouderen smaken, hun jeugd weer terug te zien. De verschillende prenten, meest in steendruk en houtsnee uitgevoerd, zijn allen, w*l niet even fraai, doch bijzonder aantrekkelijk. O. a. zijn er vele z.g. prijsprenten van de ..My. tot nut van het algemeen" en o.a. uitgaven van De Haan, Haarlem en Funke Amsterdam. De prenten vertegenwoordigen onderscheidene episo des. Zoo zagen wij, om maar een greep uit het vele te doen, de „Trap des Oudcrdoms," waar des menschen leven yan de wieg tol het graf op afgebeeld staat; een collectie prenten, opwekkend tot beoefening der Christelijke deugden; Bijbel- sche tafereelen, zooals de geschiedenissen van Levenslied. „Het schoonste op de wereld, het heerlijkst bezit, „Hier voor ieder mensch«in dit léééééééé- ven „Wat heb je verloren, hoe of je ook bid, „Geen God zelf je tweemaal kan géééééé- ven, „Dat eenigst, dat hoogste, wat voor alles gaat, „Die heerlijke beelt'nis, die je noo-hooit verlaaaat - «Dat heiligst op aarde hier voor ieder- éééééén „Dat is er je moe-oe-oeder, je moeder alléééééén". 't Zijn drie stemmen, waarvan er twee wedijveren in afschuwelijkheid. Die van den man en die van de vrouw. De eerste heeft buiten z'n eigen geluid nog dat van 'n levensmoede harmonica, die met geweld wordt gedwongen tot het ont- persen van in-droeve huil-kianken De man zingt met onmiskenbare zelfbe wustheid. Z'n strotknobbel golft en danst, puilt angstig en schijnt de keeladeren te hitsen tot blauwe zwelling. Dit alies wordt heviger naarmate de toonaard van het lied boven z'n stemvermogen gaatdan dreigt z'n rood puisten-gezicht te zullen springen in uiterste spierenspanning en z'n hoofd maakt schokkende bewegingen als van 'n kraaiscden haanen hij vergeet z'n har monica-begeleiding. Waaraan hij weer wordt herinnerd door 'n por in z'n ribben, hem toe gebracht door de groote, magere vrouw, die alles in 't. werk stelt om haar man in de zangkunst te overtreffen. De vrouw bezit een buitengewoon knoke- lig beenderenstelsel, dat voortdurend de meest grillige bewegingen maakt. Op som mige momenten is het of kakement en juk beenderen elkaar een bezoek willen brengen en de drie k vier tanden vee! moeite doen, om elkander van de vereenzaamde plaatsen te boksen gevolg van de velerlei gymnas tische toeren, welke zij den ontzagwekkend grooten mond onder het zingen iaat ver richten. Haar oogen staan van nature niet zuiver recht.... maar als het lied erg aandoenlijk wordt doen ze als onwillige schoolkfnderen, die telkens omkijken en uit de rij gaan het linker schijnt de straatsteenen te ver kennen, alsof het.zijn meesteres voor strui kelen wil behoeden, terwijl het rechter lof felijke pogingen aanwendt om de hoogte der wolken te peilen. Op 'n ander moment kijkt eerstgenoemd oog groot-glazig naar de harmonica, alsof het zich afvraagt, waar het instrument dien berg van jammer-klanken vandaan haalt. Even getrouw loert op het zelfde óogenblik de rechter-collega naar de dochter, die de huizen afloopt om liedjes te verkoopen. Die dochter is om en bij de vijftien jaar. Het gezichtje zou mooi genoemd kunnen worden als het niet paars-verkleumd was als de donkerbruine haren niet met 'n rafe lig touwtje bijeengeknepen zaten en de groo te, donkere oogen niet zoo wild-schuw van de moeder naar de huisdeuren flikkerden. Als ze niet met het publiek in contact is zingt ze mee. Tenminste, ze tracht het want de scheurende klanken uit vader's knobbel strot en de krijschende dito's uit moeder's geweldigen mond, leggen haar meerdere malen het zwijgen op. Maar het onheilspel lende oogenwit in het groote, hoekige hoofd der vrouw, dwingt haar tot nieuwe pogingen, 'n Clubje buurvrouwen koopen het lied en doen overluid een voorstel, om het meisje alleen te laten zingen, daar ze anders de wils niet kunnen hooren. Maar het ievens- liederende echtpaar is te zeer verslonden in zijn moeizamen arbeid, om het verzoek in ontvangst te nemen. En nog geweldiger bierken de stemmen het aandoenlijke lied van moeder. „Schooner dan de stralen der schïtt'ren- de zon „Zoo zijne haar stralende oo-oo-gen „Zoo trouw en zoo teeder, zoo lief als maar kon, „Meest lachend, maar soms ook bewooooo- gen". En de schitterend zonnestralende oogen der zingende moeder zwemmen vol „trouw en teederheid" van den man naar de dochter, want de eerste vergeet weer z'n accompag nement en de tv/eede heeft zich vermeten, 'n paar huisdeuren over te slaan, doordat 'n kooplustige juffrouw haar aanriep. Ang stig loopt 't meisje terug. „Die heerlikke oogen, zoo trouw en zoo goed, „Die schenken je troost en ze geven je moed „Het schoonste op aarde hier voor ieder- ee-ee-een, „Dat is er de blik van de moeder allee-ee- It een En de schoone blik der moeder telt met grimmige zekerheid de centen, die het doch tertje voor de liedjes ontvangt. Somwijlen wordt er even gepauzeerd dan schreeuwt de man de achterblijvende buurtjuffrouwen van hun werk en kondigt aan ,/bet nieuwe lied van je moeder alleen", prijs 2 cent, drie verschillende kompietten voor 'n stuiver. Uit z'n instrument ontlokt ie jachterige .opgewonden gallopades in de hooge piep-registers. 't Meisje legt de ont vangen centen in moeder's grijphanden en 'n twintig meters verder begint 't opnieuw „Doch 't zaa-aaligst bezit, wat je moeder je geeft, „Trots je haar soms deed lijden en grie- iefde, „Haar heiligste gave, zoolang as ze leeft, „Dat is d'r oneindige lie-ie-iefde „Waarmee ze j'in vreugd en in droefheid omringt, „Waarmee ze haar hart an het jouwe vastklinkt. niet ééèééén „Dat kan hier op aard moeder's liefde al!ee-ee-een". Moeder's oogen beginnen van aandoen lijkheid te tranen.... pn vader blijft bijna stikken in 'n snerpenden uithaal. Hij moet lang adem happen voor hij 't volgende cou plet kan inzetten. Als het dochtertje weer bij de vrouw staat, om de recette in de griezelig-'.ange handen te deponeeren, neemt 'n windvlaag 'n twin tigtal liedjes mee, waarvan de grootste helft op de daken der lage woningen neerstrijkt. En metjde zoo juist vol weemoed bezongen oneindige liefde der moeder, neemt de vrouw haar kind bij de magere armen en omknelt deze met de kreeftige knuisten zóó teeder, dat het meisje 'n paar kreten van pijn niet kan onderdrukken. Bij deze kinderlijke ont boezeming schijnt de vrouw waarlijk van plan te zijn het „hart van 't kind aan 't har» vast te klinken", om alzoo een der regels van de laatst gekweelde strofe in praktijk te brengen. Maar als ze tranen in de oogen van 't meisje ziet komen en met 't andere oog de- verwijtende, haast woedende blikken ziet van eenige voorbijgangers, denkt ze blijkbaar aan het financieele nadeel der moederlijke omstrengeling. Er gaat 'n zacht, sissend bevel door de vier tanden en het drie tal loopt in wat sneller tempo 'n paar straten verder. Op 'n stil hoekje krijgt 't dochtertje nog 'n paar geniepige stompen en wordt met zachte, „zoetvloeiende" woordjes voorbereid op 'n extra aframmeling in de ouderlijke woning. Dan verliezen we het schamele groepje uit 't oog Alleen hooren we nog het langzaam weg stervende kras-gezang der heescher wordende stemmen, die het volgende couplet ten beste geven, begeleid door de nazale tonen der valsche harmonica. Als ie door heel de maatschappij wordt gehaat, „Als iedereen je veracht en verlaat. „Dan nog vind je liefde en troost maar bij éééééén, „Die een op dees aard is je moeder al- éééééén". G. N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5