Brantistoffendistributie Kerk en School 3 EEKSi ti BLAU In en om Haarlem. BINNENLAND UIT ONZE OOST, DONDERDAG 2'DECEMBER ISSO 44ste JAARGANG Ho 15303 rs m mm% PER KWARTAAL f 3,25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BSI VOORUITBETALING f 3 .57*/, SUREAOXt HASSAULAAN 49, HAARLEM, TELEFOON 1423, 2741 EM 1743. ADVERTENTlêN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Vanaf Vrijdag 3 December wordt ver krijgbaar gesteld van het minimum-rant soen: op bon 14 50 K G. BRUINKOOLBRIKETTEN, op bon 19 Va II.L. EIERKOLEN, en op bon 15 en 20 elk 3/3 H.L. AN THRA&ET. Directeur Brandstof!en-Bureau, li. O. J. WftLLINK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Ut GELUKKIGE SCHULD. öinnenlandsch Nieuws. EEN PLUIMPJE VOOR ONZE R.-K. STAATSPAR i'IJ. DE HEER J. T. O REM ER, Aan den heer J. T. Creuier is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Washington, ouder dankbetui ging voor de uitnemende diensten door hem in bovengenoemde betrekking aan de Koningin en den lande bewezen). DE KldfJES Ü&idNJiMP EN Uf TO VERWORPEN. VERGADERING VAN ST. RAPHAEL. In de gisteren be Utrecht zeer druk bezochte vergadering van de R. K. Spoor weg-organisatie „St. Raphaël" hebben verschillende sprekers scherpe critiek uit geoefend op de Nederlandsche Vereeniging die het salaris-compromis van de directie der Spoorwegen van de hand wees. Na uitvoerige debatten werd tenslotte onder daverende geestdrift een motie aangeno men, waarin bij de Regeering, de Twee de Kamer en de Spoorwegdirectie, meb kracht wordt aangedrongen, de afwijzen de houding der Nederl. Vereeniging ten spijt, het getroffen compromis toch tot uitvoering te brengen, aangezien de over- groote meerderheid van het spoorwegper soneel met dat compromis instemt. Deze motie is telegrafisch, ter kennis van de Regeering gebracht. EEN MANIFEST. Door het comité voor salarisaotie (fïoof- den-vereeaiging, Ned. Orid. Genootschap, Bond van Ned. Onderwijzers) is een ma nifest aan het Ned. volk gepubliceerd naar "aanleiding van de gevallen beslis sing inzake de salarisregeling der on derwijzers. In dit manifest wordt mot elk geoorloofd middel verzet tegen die be slissing aangekondigd. EEN UITSLUITING Uit Weltevreden wordt door Anota ge seind, dat de vereenigde machine-fabri kanten te Soerabaja een uitsluiting voor onbepaalden tijd hebben geproclameerd). 5000 werklieden zijn uitgesloten. PATER R. SANDERS f Te Leiden, zijn geboorteplaats, il IIARLEMSCHE COURANT DE ABöNMcfAËriiSi'ÜljS HEOKAAüï V'öOf» ii.4AHi.EMEN AGENTSCHAPPENI VIT DEN GEMEENTERAAD. Zoo onfortuinlijk B. en W. den vorigen keer door den loop der omstandigheden waren met hun voorslellen lot verlioogiug van de tarieven van gas, electrieileit en water, zoo glansrijk won nen zij gisteren den strijd over de geheele linie. De heer Roest had de gelegenheid gekregen de lange cijferreeksen van zijn schriftelijke voordracht, in de vorige zitting gehouden, op papier te brengen, waartegenover de Directeur ran de Gasfabriek zijn schriftelijke verdediging plaatste. Het fatale echter was, dat de heer Roest zich nog niet gewonnen gaf en in de zitling van gis teren opnieuw een goochelspel met cijfers in zette, met als resultaat, dat wij weer even wijs bleven. Ditmaal kwam de aanvaller echter niet on gehavend uil den strijd. De heer van Liemt, ook lid van de commissie voor de lichtfabrieken, wilde een einde maken aan deze methode om in den Raad te brengen wat in de commissie thuis behoort. De directeur van do fabriek beschouw ik als den deskundige, zei de heer v. Liemt. Ik moet op zijn kompas kunnen zeilen, anders moet hij heengaan. Welnu, in de laatste commissieverga dering heb ik hem uitdrukkelijk gevraagd: is het mogelijk om den gasprijs één cent lager te stel len dan thans wordt voorgesteld en toch zonder, verlies te werken? En hij heeft dit pertinent ontkend. Dan gaat het niet aan nu op gezag van een ondeskundige als de lieer Roest een lageren gasprijs te aanvaarden. De heer Visser, eveneens commissielid, sioot zich hierbij aan en verzwakte bovendien hel betoog van den heer Roest niet weinig door daaruit één cijfer aan te vatten n.m. dat van het aantal kubieke meiers der gasproductie per 100 K. G. kolen, waarbij de heer Roest n.m. was uit-' gegaan van gegevéns van een jaar, toen enkel de beste Engelsche kolen waren gebruikt. Wethouder Heerkens Thijssen kwam zelfs met de verbluffende medédeeling, dat de heer Roest bij zijn optelling van Kilogrammen cokes in het vorig jaar zicheen millioentje had ver gist! Was het wonder, dat de Raad er weinig voor voelde met het socialistisch commissielid mee te gaan? En dat de heer Reinalda het over een an deren boeg poogde te gooien, hielp ook al niet. De voorzitter der roode raadsfractie nam het voor zijn verslagen collega op; dat was zijn recht Maar de manier, waarop hij het deed, was toch wel een zeer zonderlinge. Verbeeld u, de heer Reinalda had zich geergerd aan den toon, welken de Raad tegenover den heer Roest had aangeslagen! Het kwam niet te pas om de des kundigheid van den Directeur legen een raads lid uil te spelen. Men moest er Veeleer dank baar voor zijn, dal een der leden zich zooveel moeite had gegeven om de zaak te besludeeren. De heer Reinalda vergat echter, dat de grief gaat over het brengen van detailzaken in den Baad in plaats van in de commissie, een novum, dat tot allerlei ongewenschie en zelfs gevaarlij ke dingen zou kunnen voeren. De heer Gerritsz heeft het debat gesloten met de opmerking, dat het wellicht gewenscht zal zijn voorlaan accountanlonderzoek over de be- groolingen der bedrijven te laten doen. Of dit in de comraercieele leiding eenige verandering zou brengen, betwijfelen wij; en om die commercl- eele leiding gaat het toch hoofdzakelijk. Een ander element in het debat gebracht, was nog de vraag of B. en W. nu de verhooging der tarieven zoo laat ingaat nog wel hun toege stane winst van 170.000 plus 20 pet. uit de bedrijven zullen halen. Wethouder Heerkens Thijssen zeide zeer voorzichtig, daaraan nu wel te twijfelen. Wij hebben te dien aanzien nog wel vertrouwen, juist in de commercieele leiding! Over de maanden November en December zal nu een gasprijs van 19 cent (20 cent over den muntmeter) berekend worden. Dat is het tastbare resultaat van deze lange dgbattcn. Op de gasprijsverhooging volgde die van de eleclriciteil als automatisch; de S. D. A. P. stemde „en bloc" legen. En het voorstel tot ver hooging van hel waterleidinglarief bcioofde een lang debat te geven naar aanleiding van de mo- tie-v. d. Kamp om het water tegen koslenden prijs te leveren. Nauwelijks was echter Weihou der Heerkens Thijssen begonnen met een breed opgezclle bestrijding, of de heer v. d. Kamp trok zijn motie in onder de geheimzinnige voor spelling, dat hij er later wel mee terug zou ko men hij tijd en gelegenheid, die hem pasten. De verbruikers van gas, electrieileit en water zullen dus goed doen om op hun huishoudelijke bcgrooting weer eenige guldens per maand meer uit te trekken. De ironie van het noodlot wilde, dat deze be sluiten over allerlei verhoogingen gevolgd wer den door een debat, waarin net vraagstuk van den dag: de komende malaise met wellicht loonsverlagingen en ook aanmerkelijke prijs verlagingen, behandeld werd. Als nog een herinnering uit den tijd van de „stijgende tendenzen" (het woord is van mr. Bomans) lag daar een motie van de heeren Dijn, Roest en consorten, om de vraag, of de loonen der gemeentewerklieden moesten worden her zien, opnieuw in de Commissie van Overleg te brengen. B. en W., die hun praeadvies uitbrach ten onder den invloed van den „dalenden ten- denz", wezen dit voorstel af. De heer Dijk gaf er in zijn uitvoerige toelich ting een anderen schijn aan. Het zou n.m. niet gaan om loonsverhooging, maar alleen om be spreking van het loonvraagstukl Alsof de vraag naar „herziening" der loonen iels anders dan „verhooging" zou beteekenent Sterke motieven hoorden wij den heer Dijk niet noemen; Haarlem had altijd met zijn loonregeling aan de spits ge staan van alle Ncderlandsehc gemeenten; nu was Zaandam een weinigje voorgekomen. Verder heette het stelsel van Kindersuppletieloon nog al- lijd „loondruk" en dan dit nieuwe argument: de verkorte 15 urige arbeidsweek bracht de ver plichting van loonsverhooging mee. Wani min der werk eischt meer geld voor vertering, ont spanning en studie. Wethouder Bomans maakte van zijn repliek een breede economische beschouwing over de komende conjunctuur. Hij riep den bekenden Engelschen arbeidersleider Appleton op om te ge tuigen, dat de industrieele malaise voor de deur slaat; wees op de loondaling in Amerika, waar de arbeiders zelf al aanbieden voor minder loon te werken enz. In zoo'n lijd gaat men niet over loonsverhoogingen praten! De Wethouder beriep zich zelfs op de heeren.... Poppe en Naglzaain, die eens gezegd hebben, dat men van het gemeen- lepersoneel geen bevoorrechte kaste mag maken en op den „econoom in den Raad", den heer Gerritsz, die in een vorige vergadering een aan slaande malaise voor ons land voorspeld heeft. Men voelde, het zou een beslissing worden op 't kantje af. De heer Klein vond in de statisti sche cijfers van liet Haagsche bureau, welke een verhooging van de uitgaven van het arbeiders gezin met 5 pet. over September aangeven, aan leiding om voor de molie-Dijk te stemmen. De heer De Braai was met hetzelfde voornemen ter vergadering gekomen. Maar nu de heer Dijk het slclsei van Kindersuppletieloon had aangevallen, zou hij tegenstemmen; want daarover wenschte hij geen debat in de Commissie van Overleg. De heer Dijk kreeg U-u slotte zijn zin met 1G tegen 15 stemmen, doordat ook de Economische Bond (combinatie v. d. Kamp-mevr. Willekes Macdonald) en de heer Boes voorstemden. De agenda was nu, kwart na vijf, een heel aardig eind gevorderd. Er restten nog slechts en kele punten, waarvan geen een spoed-eischend. Wij dachten nog een uurtje door te vergaderen en dan voor goed huiswaarts te gaan. Maar de voorzitter sloeg op 't onverwachts met den ha mer op tafel en onder den uitroep; „ik verdaag de vergadering tot hedenavond acht uur", stond Z.Edl.Achlb. van zijn stoel op en verdween door de deur. alvorens nog de verbaasde raad gele genheid had hem aan de panden van zijn jas vast te houden. De Raad was meer dan verbaasd. De gelegen heid om een motie van orde in te dienen was hem ontnomen. Lang mokten de heeren na, ver gaderend in clubjes, wikkend en wegend wat le doen. i.esultaat was, dat 's avonds acht uur slechts 18 leden aanwezig waren, juist drie te veel om de vergadering onvoltallig te verklaren. De ge heele S. D. A. P.-fractic spijbelde uit toorn. Wethouder Heerkens Thijssen ontbrak, omdat hij als voorziitei van de feestcommissie, de Bouwmeester-huldiging moest bijwonen. Voor hetzelfde doel zaten de burgemeester en Wethou der Slingenberg in avondcostuuin achter de groene tafel. Het zou maar een korte zitling van een uurtje worden, meende de voorzitter. Maar de kleine raad hield hei tot half elf uit; en hel is de vraag, wie het best zijn doel bereikte: het deel van den Raad, dat terugkwam of de min derheid, die weg bleef. De stemming in de zaal was intusschen aller- gemoedelijkst, en hoezeer wij de aanwezigheid van het roode korps op prijs stellen, wij moeten toch getuigen, dat het debat zeer goed vlotte, ondanks hun afwezigheid. Dat „rood" gisterenavond in de raadzaal ge heel ontbrak bemerkten wij al aanstonds aan de rustige sfeer, waarin een afwijzend praeadvies van B. en W. over een adres van de Stratenma kers besproken werd. Alleen de heer Hagemeijer had hier iets le betuttelen, maar niel in den zin, zooals wij bij zulke afwijzende praeadviezen ge woon zijn te hooren. Deze spreker beschreef een ontmoeting, welke hij met een stel lijn-trekkende stratenmakers had gehad en was over het geheel genomen niet over den ijver van deze gemeentewerklieden le spreken. Hij raadde daarom B. en W. aan. in hun antwoord aan de stratenmakersorganisa- lie te laten „doorschemeren", dat de lijnlrekke- rij mede een reden was voor afwijzing van hel verzoek. De heer De Braai vond dat een zeer gevaarlijk precedent en ook mr. Slingenberg meende, dat B. en W. zoo iets moeilijk konden doen, of schoon de Wethouder volgaarne den arbeids plicht van gemeente-personeel wilde vastleggen. Maar er was een andere uitweg om aan het ver langen van mr. Hagemeijer te voldoen. De pers tribune is goed bezet, zei mr. Slingenberg en daar zal men wel zorgen, dal de opmerking van den heer Hagemeijer aan iet juiste adres komt. Zoo werd de courant tot gratis distributieorgaan van de meeningen der vroedschap gepromoveerd. En mr. Hagemeijer was voldaan. Wegens ontstentenis van Wethouder Heerkens Thiissen werd de bespreking over het rapport inzake de melkvoorziening tot een volgende ver gadering aangehouden. Een tegenovergestelde uitwerking als bij het adres der stratenmakers, had de afwezigheid van de S. D. A. P., toen het voorstel van B. en W. tot stichting van een arbeidsreserve aan de orde kwam. Uit de weinige aanwezige leden kwam zulk een heftige tegenstand, dat het een oogen- I.-lik leek, of de voordracht zou verworpen wor den. Mr. Bomans deed zelfs een beroep op de aanwezigen, om toch. le bédenken, dat de afwe zigen allen warme voorstanders van zijn denk beeld waren! Waar het om ging 1 Eigenlijk weet dat op 't oogenblik nog niemand precies. In Amsterdam bestaat zoo iets als een instituut van manusjes van-alles, beambten en werklieden, die vandaag in dezen, morgen in genen tak van dienst kun nen ^gebruikt worden. B. en YV. van Haarlem waren daar enthousiast '.oor geworden en zou den dit hier ook invoeren. Maar daar kwam de zer dagen bij de Amsterdamsche begrootingsde- batten zulk een geweldige critiek los op de ar beidsreserve, dat zij nu al weer spijt hadden, hun voordracht le hebben ingediend. Hadden zij dit nu maar roudweg erkend! Maar tegenover de critiek vaa de heeren Loosjes en Wolzak, die de noodzakelijkheid dezer instel ling niet konden inzien en vreesden, dat dit zaakje weer heel .wat r; ;d aan de gemeente zou kosten, verklaarde Mr. Bomans deze vrees te deden en beloofde, dat B. en YV. niet tot op richting der arbeidsreserve zouden overgaan, dan na de zaak eerst nog eens grondig te hebben onderzocht en dat hjj zelf daartoe zeker niet zou meewerken, wanneer de zaak duizenden gul dens ging koslen. Op dat oogenblik had iemand uit den Raad het voorstel moeten doen om de zaak aan te hou den, totdat B. en W. met hun studie klaar zou den zijn. Maar in plaats daarvan kwam mr. Bruch verklaren, hoe het denkbeeld der arbeids reserve eigenlijk geboren was. De Wethouder van Onderwijs heeft liet beheer over de bad- en zweminrichtingen, ee» eigenaardige tak van dienst, waar men zomers druk werk heeft, maar 's winters als een visch op 't droge zit. Wil men nu goede badmeesters en badjuffrouwen krijgen en ook houden, dan moei men dezen meuschen een behoorlijke rechtspositie aanbieden en ook des winters werkgelegenheid verschaffen. Daartoe nu dient de arbeidsreserve. Het beloog van mr. Bruch had de zaak niel versterkt. In onzen geest zagen wij een badmees ter reeds kolen lossen voor de gasfabriek of een hadjuffrouw de bestrating vernieuwen van de Nassaulaan. Daarom tte mr. Bomans nog eens zijn schouders onder de verdediging en begon wijd en breed uit le leggen, hoeveel personeel cr steeds r.oodig was om zieken en verlofgangers le vervangen, voor straatbesproeiing, sneeuwop- ruiming en hoe de bedrijven daarvoor nu elk een rescrveploeg hadden en hoe veel voordeeliger het voor de gemeente kan worden, wanneer deze zaak werd gecentraliseerd in één „Arbeidsreser ve". De Raad liet zich ten slotte bepraten en nam het voorstel met 12 legen 6 stemmen aan. Moge hij cr geen spijt van hebbent Bij de rondvraag kon de lieer Boes niet na laten het debat over de onderwijzerssalarissen ook in den Haarlemschen Raad te brengen. Wist hij niet vooruit, dat hij er slechts dit mee kon bereiken: nu zullen de ouderwijzers zeggen, hij heeft tenminste nog over ons gesproken? Maar is dat een motief om den Raad op te houden met dingen, die alleen en uitsluitend in Den Haag thuis behooren? Dan was de heer Van Liemt heel wat zake lijker nvet zijn klacht over de slechte samenwer king lusschen de verschillende gemeentediensten. Vandaag breekt men de straat op voor een elec- •rischen kabel; morgen voor een rioleering, over morgenom de bestrating le herstellen. De spreker noemde een leekenend voorbeeld van wat dezer dagen in de Frankestraat is gebeurd. De Wethouder beloofde helerschap. Wij heb ben er weinig vertrouwen in. Sla de begrooiings- debatlen van onze groote steden op en onder het hoofdstuk Publieke Werken zult gij dezelfde klacht tien jaren achtereen onveranderd her haald vinden. Dat zal ook hier wel zoo blijven. '1 euzij aan de bedrijfsdirecteuren uitdrukkelijk wordt gelast, om. wanneer voor eenig openbaar werk de bestrating moet worden opgebroken, te voren daarvan kennis te geven aan de andere afdeelingen, die daarvoor in aanmerking ko menen dat daaraan dan ook gestreng de hand wordt gehouden! Menigeen zal de opmerking maken: ik betaal nu reeds 19 cent. Dat is juisl en dal blijft zóó. De meerdere opbrengst voor de Gasfabriek wordt gevonden in afschaffing van het differen tieel tarief. Allen zullen voortaan 19 (resp. 20) reut moeten betalen. In de eerste maanden van dil jaar staakten in de Residentie een 50-tal arbeiders aan de gas fabriek. Toen kwam men tot de verrassende ontdek king wat anders allicht niet zou geschied zijn dat 'die staking prachtig uitkwam. De stakers waren overcompleet en konden ontslagen blijven. Een voordeeltje voor de ge meente van minstens 1500 per week. V oor waar geen peulschilletje! Maar het zou nog mooier worden. Bij verder onderzoek bleek, dat er in het' Haagje een groot aantal gemeentewerklieden en ambtenaren waren, die aan de gemeente een schat van geld kostten, en die men best kou missen. De Begrootingsstukken wezen het olt. Bij d« Gasfabrieken werden daarop ontslagen 103, bij de Ziekenhuizen 28, bij den Reinigings dienst 24In 't geheel zijn thans reeds 288 werklieden en 158 ambtenaren, alleen ia Den Haag ontslagen. Dat scheelt honderdduizenden* per jaar aan de gemeentekas. Naar aanleiding van dit merkwaardig geval, roept „Criticaster" in de „Resb." uit: „O ge lukkige schuld van die 50 stakers, welke aan leiding werd, dat deze Augiasstal van lijntrek- ken en nietsdoen gereinigd werd. We wachten nu nog maar op het rapport der Zuinigheids commissie en op de aanwijzingen der vakveree- nigingen, die elk voor zich nog wel meer be- zuinigingsmaairegelen zullen kunnen voorstellen, die in de millioenen loopen. Zoo komt er door een onnoozel stakinkje straks gelegenheid, de ongelooflijke hooge ge meentebelasting weer lot behoorlijke proporties le laten zakken." Criticaster hoopt nu maar, dat er een gratifi catie zal kunnen overschieten voor de patente 50 stakers, die voor dit alles zorgden. Intusschen kan deze Haagsche historie wel licht tot vingerwijzing dienen voor de groote gemeenten in ons land, met een min of meer aanzienlijk aantal werklieden en ambtenaren in gemcen'tediensf. VAN HET HOF. Gisteren, Woensdag, heeft H. M. de Koningin- Moeuer, vergezeld van hara hofdame ireute van Itersum, een bezoek gebracht aan den konink lijken grafkelder te Deltt. H. M. beeft een krans van gedroogde bloemen gelegd op de kist van wijten Z. M. koning Willem 111. In de (Belgische „Standaard," schrijft het Kamerlid voor Turnhout, de heer v. Hoeck, over de Katholieke partijtuchL Daarbij wijst h(j op het voorbeeld van Nederland en schrijft: De Nederlandsche R.-K. Kanvergroep is wel het best georganiseerd, le oordeeien naar de be reikte resultaten en het aanzien, waarin in binnen- en buitenland de Nederlaudsche regee ring verkeert. Verschoon ons te zeggen, dat de omgang met de voornaamste Katholieken der Nederlandsche Eerste en Tweede Kamer vooral zeer gewenscht zou zijn, om onze eigen parlementaire waardig heid te kweeken, die niet anders dan de vrucht bare werkzaamheid der Belgische Katholieke partij en 's lands welvaart kan bevorderen, want onze Nederlandsche buren worden gere geerd op een voorbeeldige wijze." NAJAARSVEKGADEBING VAN HET R.-K. VAKBUREAU. (Vervolg) Bij de voortzetting der vergadering had een gedaolilenwisseling plaats over de Ziekteverze kering. Men informeerde o.ra., waarom het Chr. Nat. Y'akverbond niet met de andere centrales wensch te mee te werken. Die houding doet niet aan genaam aan. De voorzitter zette met een stukje geschie denis uiteen, dat het C. N. V. in deze zaak niet geneigd was zijn afzijdigheid op te geven. De secretaris, de heer de Bruijn, deelde o.m. mee, dal de christelijke werkgevers wel voor een gewijzigd systeem zyn. Men wil liet doen voor komen, uisof we een gansch andere wet willen, liet is echter onjuist, dat wij de wet opzij wen- schen le schuiven. Hel C. N. V. wil niet niet ons mee, maar deed geen moeite ons te over tuigen van de juistheid zijner meening. Men wilde het maar in den Hoogen Raad van Arbeid uitvechten. Het vakbureau heelt gedaan, wat mogelijk was en kan slechts hopen, dat het C. N. V, alsnog in één schuitje zal willen varen, henheid in actie. Een belangrijke inleiding werd vervolgens ge houden door den heer C. J. Kuiper, lid der i'weede Kamer over liet onderwerp: „Hoe bren gen wij meer eenheid in actie en takliek in zake loonbewegingen onder de bij het Vakbureau aangesloten Y'akbonden?" Bij de beantwoording dezer vraag stelde de lieer Kuiper voorop: De oorzaken der huidige moeilijkheden in de vakvereenigingsactie liggen voor een niel onbelangrijk deel in den moeilij ken ua-oorlogschen economiscben toestand. Zij dreigen grooter te worden tengevolge van de maatschappelijke crisis, welke de geheele in dustrieele v.ereld bedreigt Daarom is een ern stige beoordeeling der moeilijkheden'en het zoe ken naar middelen om ze hel hoofd te bieden, thans zeer urgent. Zonder ulgemeene centralisatie voor le staan, kan toch in alle onderdeden der actie een ze kere regelmaat worden gebracht, waardoor de moeilijkheden van den eenen Vakbond, welke liet gevolg zijn der aclie van den anderen Vak bond, worden weggenomen of verminderd. Mei het streven naar die regelmaat legt men echter een zeker verband tusschen de arbeidsverhoudin gen in de onderscheidene bedrijven en er zal daarbij groote tact en diep inzicht worden ge vorderd. om tot overeenstemming te komen. Over de beginselen in zake het loonvraagstuk werd opgemerkt, dat de bekwaamsten onder onze sociologen en economisten, thans daarover lang niet eenstemmig denken en zich wel wach ten voor het trekken van strakke lijnen. Wel komt meer en meer tol uitdrukking de overtui ging, dat moet gestreefd worden naar een bil lijke verdeeling der stoffelijke welvaart. Dit be doelt een rechtvaardige verdeeling van bet ar- beidsresultaat tusschen werkgever (kapitaal) en werknemer (arbeid), dan vóór den oorlog ge bruikelijk was. Echter geen nivelleering (gelijk stelling) van belooning der verschillende soorten van arbeid. In de vakvereenigingsactie moet dus voorop staan, dat een algemeen bestaansminimum wordt verkregen voor alle arbeiders. Dat voorts door onderling overleg der vakbonden wordt gezocht naai loonschalen voor de ver schillende industrieën, die rekening houdende met natuurlijke verscheidenheden en practische mogelijkheden, een leiddraad voor alle aangeslo ten Vakbonden moeten zijn. De eenige afdoende weg om dit te bereiken is de publiekrechtelijke regeling van het BedrijfsradeastelseL Daarop wachten zou echter niet verstandig zijn. Daarom schijnt het gewenscht aan het Vakbureau in het leven te roepen een speciaien „dienst", die zich meer dan tot nu toe met de vakvereeni gingsactie bezighoudt. Het slagen van zulk een pogen hangt allereerst af van voldoende me dewerking der Vakbonden. Hierop moet voor op gesteld worden de absolute verplichting tot volledige medewerking aan alles wat door den in het leven te roepen „Dienst" wordl gewenscht. Bij de op- en aanmerkingen na dt.-.e uiteen zetting, verklaarde de heer Smulders, dat bij het ter sprake brengen van een mogelijke ver laging van het loon, bij doorgaande verlaging der prijzen, daaraan niet moest worden meege werkt, wijl, wanneer er van een vermeerdering van maatschappelijken rijkdom sprake kan zijn, ook de arbeiders hun deel van die vermeerdering mogen eischen, en niet behoeven teruggebracht te worden op hun vroegere minima. De heer Kunsionjï, een van de 18 voorman nen der Hongaarsche Christelijke Vakbeweging, richtte in het Duilsch het woord lot de aauwe- zigen, gaf een uiteenzetting van de Hongaar sche roode en z.g. witte terreur-geschiedenis, riep de hulp in voor zijn vakbeweging die thans van 20 duizend man van voor den oorlog ge groeid is tot. 200.000 en sprak zijn bewonde ring en waardeering uit voor de Nederlandsche R.-K. arbeidersbeweging en bracht den groet over van zijn christelijke vakbroeders uit Honga rije aan die in Nederland. De heer Nijkamp, die de vergadering, bij af wezigheid van den heer v. Rijzewijk, die in de Tweede Kamer moest zijn, presideerde, stelde voor 200 te geven voor de Hongaarsche Christ. Y'akbeweging, welk voorstel werd aangenomen. Na rondvraag volgde op de gebruikelijke wij ze sluiting der vergadering. Ontslag genomen. De heer Colijn heefl ontslag genomen als lid der Eerste Kamer. BUITENLANDERS IN NEDERLANDSCHEN STAATSDIENST. In het Duitsche scheepvaartblad „Hansa" roept ons Ministerie van Koloniën tweede en derde stuurlieden en tweede en derde machi nisten op ter benoeming bij de kustveriiohting in Ned. Indië. Coupés voor vrouwen. De Nederiandscha Unie voor vrouwenbelangen heelt de directie der Nederlandsche Spoorwegen verzocht, het aantal vrouwenafdceüngen in de treinen, voor al in de derde klasse, maar zoo mogelijk ook in de eerste en tweede klasse uit le breiden. In de gisteren gehouden Tweede Kamerzit ting heeft Minister de Visser de moties Ossen- dorp en Olto onaannemelijk verklaard. Mocht de motie-Ollo aangenomen worden, dan zon het geheele Kabinet daaruit de logische ge volgtrekking maken. Beide moties zijn verworpen. De motie-Ossendorp, inhoudende om de sa larissen in overeenstemming te brengen met de door de-commissie van georganiseerd over leg genoemde bedragen, werd verworpen mei 55 tegen 38 stemmen. De molie-Otto, waarbij de oude en nieuw* opleiding gelijk wordt gesteld met een verschil van f 300 tusschen hoofdacte en hulpacte werd verworpen met 47 tegen 46 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1