ARTISTIEKE ZILVERWERKEN JAC. VAff SCHOUWEN Uit'den Omtrek" Aieuws'ï Bezoekt de Tentoonstelling Gemengd fSieuws MEDEDEELINÓ NIET GEOPEND «s STADSNIEUW?,. ViitpantoffeSs Knipsofioeno sof Slobkousen Amsterdamscne Üeurs Openbare Verkooping Woon- en winkelhuis 27 Barteljorisstraat 27 van 22 Novembar tot 6 Dec. van 10—8 uur. Fabriek van Zilverwerken HLtVCKLAAN No. 5 bij de schoierweg Haarlem. overleden de WeiEerw. Pater R. Sanders, Ord. Conv., in den ouderdom van 48 jaren. EET GEwiCnT VAN EEN K^MMA F. W. Drijver heeft het in „Buiten" over de komma. Wat een verandering dit leesteeken in de beteekenis van een zin kan brengen, blijkt uit het volgende •Staaltje m plaats dat er in een advertentie sex aa.nueve.iag van een geneesmiddel stond: „Ik ben thans herste.d, nadat ik den dood nauij was, tengevolge van het Innemen van vijf flesschen van uw ge- aeesuiiudel," liet de corrector staan: „ik oen toans hersteld, nadat ik den dood nabij was tengevo.ge van het innemen .van vijf flesschen van uw geneesmiddel-" De koopman stelae een vervolging in. DE BüUilT-SOVJET IN ACTIE. Het bestuur van de Buurtsovjet Over het IJ te Amsteruam heeft een adres aan den Eaad ge-ouden waarin het ver zoekt: Te uesiui-cn tot onrnLidellyke stop zetting van den bouw van noodwonin gen en seini-permoneiitd wosi. gen en over te gaan tot onoe woon naar vera-iaring van bovengenoemde bestaande woningen. Het ver-oent verder den Baad te oesluiten tot ouniidae.lijK.en en uiassalen bouw van ,-oeae aroeiaerswoningen, welke aan de eischen oer hygiëne vo.üoen, op de bouw rijpe en voor oe gezondheid uitmuntende terreinen, gelegen in het Zuidelijk ge deelte van Amsterdam en waar in de ge geven oinstanuigiieden niet direct aan het *eüort aan goe-e woningen kan worden voorzien, over te gaan Urt distributie van de overtollige woningruüute, als b,v. Van gemeentelijne instellingen, het Museum kwartier enz. Korte Berichten Verlaging van broodprijzen. De bak jes -patroonsver. »Stcenjyijk en .Omsire- Het magazijn van de firma ff. J. LUMP, Barfeljorissiraat IS, is a.s. Zondag 5 Dec, ken«. verlaagt het witte waterbrood met 1 en het witte melkbrood met 6 cent per 800 gra-t en het roggebrood met cent per 800 gram. AHAT15 wysprtTabletten. AGENDA 3 DECEMBE8J. Sociëteit „Sint Bavo" R. K. Ontwik kelingsavonden 8—9 uur Liturgie 8 uur Prop. Verg. Metaalbewerkers 7 uur Bloemisten 8 uur Esperanto 7y, uur Bestuur Bouwvakbond. Kunsthandel F. H. Smit, Gr. Houtstr. 69 106 uur Tentoonstelling. Museum van Kunstnijverheid - 105 uur Tentoonstelling. Waaggebouw 10—4 uur Tentoon stelling. FamLie-Bioeeoop 8 uur Voorstel ling. Kunstzaad „Het Masker", Meesterlotte laan 6 Tentoonstelling. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Haarlem's Muziekkorps Concert. Bisschoppelijk Museum Dagelijks behalve Zaterdag en Zon- en Feestdagen toegankelijk. Qrz9 Commissaris van Politie. RECTIFICATIE In ons nummer van Woensdag etaat^ vermeld dat de propaganda-vergadering van den Ned. E. K. Metaalbewerkers- bond, a.s. Vrijdag te ?y2 uur zal aanvan gen. Fit moet zijn 8 uur precies. Be Kamer verzoekt zoo spoedig moge lijk maatregelen te treffen, waardoor de genoemde bezwaren worden ondervangen. PROF. DR. VAN ROOY. Een nuttig en degelijk St, Nieolaar cadeau is een paar v welke U In ruime keuze voorracig vindt In het schoenenmagazijn van B. JaUOnCBLOEor 0ez8 week veel verminderende prijzen Ziet tie etalage. Op Maandag 6 Becember a.s. des mid dags te drie uur zal prof. dr. A. H. M. J. van Eooy, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Universiteit te Amsterdam zijn hooglëeraarsawbt open lijk aanvaarden door het uitspreken eener rede in de aula der Universiteit. EEN MIDDEL. D® bankbiijettendiefstal. TREINONGELUK. HENGELO, 2 Dee. Woensdagavond liap. te Hengelo de personentrein 172 uit En schede op een stoofcblok. Be locomotief werd gedeeltelijk uit de rails geworpen en geraakte defect. Een conducteur werd licht gewond. ONTPLOFFING TE AMSTERDAM. Heden, Donderdagmorgen om 9 uur ia door onbekende oorzaak een stoomleiding ia de elee-tr. Centrale te Amsterdam ge sprongen. Be geheele stad was toen zon der eieotr. stroom. Vijf in het ketelhuis werkzame (arbeiders liepen lichte verwon dingen op. Gnmiaoellijk werden maatregelen geno men om de stad weer van stroom te voor zien. ingenieurs zijn bezig de oorzaak van de ontploLing op te sporen. Te had elf was men zoover gevorderd, dat de trams weer reden. He bestraffing tier 8 iuni atakers binnenplaat* en Pakhuis DU1TSCHERS IN DE LIMBUKGSCHE MIJNEN. Vele Duitscher» uit de grensstreken zijn thans werazaam in de Nederlandsche mijnen. Bun domicilie is in Duilscliiand gevestigd en zij reizen dus heen en weer en, gezien de lage Valuta, zal üit nog wel jaren «luren. De Duit actie kolenbureaux, geven aiieen brandstoffen daar, waar de hoofden van gezinnen bun werk verrichten. De Duilsciie mijnwerkers op Ne- deriandscb gebied arbeidende, ontvangen dus geen brandsiolïen en ze mogen die ook niet over de grenzen voeren. Omdat dit voor hen een onhoudbaren loesland is, verzoekt nu hel bestuur van het Alg. Ned. Verbond den Mi nister van Landbouw, het daarheen te leiden, dat deze vreemdelingen, die toch hun arbeids kracht aan ons land geven, in de gelegenheid worden gesteld, hun gezinnen van brandstof fen te voorzien. TE VOET UIT WEENEN. Te Velp (Geld.) heeft de gemeentepolitie een tweetal Oostenrijksche jongens, oud 16 en 17 jaar, aangehouden, die de reis Weenen Velp groolendeels te voet hadden afgelegd. Zij hadden Weenen verlaten uit vrees aldaar den hongerdood ie sterven. Wijl zij niet in het be zit waren van geld of geldige papieren, zijn zij naar het depot van buitenlanders te Harderwijk overgebracht. GEEN VRIJ VERVOER MEER. Het vrij vervoer uit gunst, dat aan het poli- tie-personeel op de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen wordt verleend, zal successievelijk worden ingekrompen en na eenigen tijd geheel worden ingetrokken. (N. v. d. D.) KEERENHOEDEN VAN HOUT. In den a.s. zomer zal de Engelsche hegren- wereld een nieuwe hoedenmode invoeren en wel die der houten hoeden. Voor hun eenvou dig vlechtsel, dat hen zeer veel doet gelijken op strooien hceden, wordt ter fabricatie der hoeden het hout in fijne smalle reepen gesne- len, welke reepen evenals voor de slroohoe- Jen, gevlochten en zelfs gebleekt worden. Al leen de glans van de stroohoeden ontbreekt en het vaatachlig wit geeft direct het onder scheid aan. Misschien dat de industrie ook dit weet te verbeteren, aldus de „Manufacturier". Zekere Th. H. Oteman was wegens inbraak In het agentschap van de Nijmeegsche Bank- •vereeniging te Millingen tot drie jaar gevangenis- straf veroordeeld, doch wist op 13 Sept. j.l. het Huis van Bewaring te Arnhem te ontvluchten en de wijk naar Duitschland te nemen. Toen hij zich Maandag weder op Nedcr- landsch grondgebied waagde, werd hij door den gemeenteveldwachter Jansen van Ubbergea op den straatweg te Beek- gearresteerd. Hij is gis teren naar Arnhem overgebracht. Er was Dinsdagavond een vechtpartij aan de Leuvehaven te Rotterdam tusschen een paar Amerikanen. Om beter een werkzaam aandeel (e kunnen nemen, gaf de donkeyman F. R., van het stoomschip „Generaal Mouth", dat bij de Rotterdamscbe Droogdokmaatschappij ligt, zijn overjas aan een toeschouwer in bewaring. Toen hij na afloop der vechtpartij de jas terugkreeg, was een portefeuille met 350 er uit verdwenen. Op aanwijzing van burgers hield de politie in verband daarmede D. J. A. en E. R., die logeeren in een logement aan den Schiedamschen dijk, aan. Zij werden in bewaring gesteld. Een zeldzaam iett. Mecheltan gem. Gendringen (Geld.), hebben de Iieeren A. Sleutjcs ai B. Tiemesen deze week hun 70-jarige jubi leum gevierd als koorzanger van het Sint Ceciliakoor aldaar in de R.-Kalh. kerk. ontvangt men een mooie Bonbonnière na inzending van 25 bons uit de doozen der als middel tegen hoest, heeschheid en keelpijn beroemde Wyheri-Tabletten. Vraagt aiieen Blauwe blikken doozen a 80 ci. niet nevenstaand fabrieksmerk GEMEENTERAAD. (Vervolg). In dc avondvergadering waren afwezig alle le den der S. D. A. P., plus de heeren Peper en Hcerkens Thijssen. Loonen van straatmakers. B. en W. brengen den raad praeadvies uit op een adres van den algemeenen Nederlandschen Slraatmakersbond, waarin werd verzocht de loo nen van de slraatmakërs te herzien. Zij advi- seeren afwijzend. De heer HAGEMEIJER zegt, dat dit raads stuk je zijn sympathie heeft, maar naar aanlei ding daarvan wil hij memoreeren, wat hij verle den week ondervonden heeft. - Hij was op de Heerenvest en daar moesten slraatmakërs aan 'I werk beginnen. Het was reeds ver over half twee en nog begonnen de heeren niet aan hun werk. Slechts toen een opzichter der gemeente hen wees op hun plicht om te beginnen, begonnen zij na eenig geparlementeer. Dat gebeurt meer. Meermalen moeten zij of door het publiek of door superieuren gewezen worden op hun plicht, alvorens zij beginnen. Spr. Wenscht dan ook dat B. en VV, in hun antwoord, waarin hel verzoek wordt afgewezen, medegedeeld wordt, dat aan de afwijzing niet vreemd is het ver zuim van arbeidsplicht door de stratenmakers. Als de gemeente personeel in dienst heeft, moet zij zorgen voor goed loon, maar daar staat te genover dat de arbeiders dan ook moeten wer ken. De heer DE BRAAL, het beloog van den heer Hagemeijer niet in Iwijfel trekkende, zou het niet in het schrijven willen vermelden. Hij zou dal niet voor zijn rekening willen nemen. Voor spr. moet de oorzaak van afwijzing zijn het niet toelaten van categorale bonden. De heer HAGEMEIJER merkt nader op, dat hij alleen wil dat B. en W. die zinsnede in het schrijven zetten, als hen de juistheid is gebleken. B. en W. kunnen dat onderzoeken en zij be hoeven dat niet als het voornaamste punt aan te geven, maar zij kunnen het laten doorsche meren. De heer SLINGENBERG is het geheel eens met den heeren Hagemeijer en B. en W. zuilen dat geval onderzoeken en, zoo noodig, maatre gelen nemen. B. en VV. stellen prijs op meer der gelijke inlichtingen en zulien ze nauwkeurig on derzoeken. Het personeel in dienst der gemeente heeft recht op goed loon, maar heeft ook ar beidsplicht. Maar spr. zou het, evenals de heer Dc Braai, onvoorzichtig vinden, om dat in hel schrijven te vermelden. De heer Hagemeijer kan bovendien tevreden zijn het ter sprake gebracht tc hebben. De pers en een goed bezette publieke tribune, heeft het gehoord en B. en W. zullen dc zaak degelijk onderzoeken. De heer HAGEMEIJER stelt zich daarmede tevreden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De verordening inzake de melkvoorziening. De VOORZITTER stelt voor dit punt aan te houden, omdat de heer Heerkens Thijssen niet aanwezig kon zijn hedenavond. De heer v. L1EMT stelt voor het punt toch maar te behandelen, want er is toch een lid van de commissie van voorbereiding aanwezig. De heer v. d. KAMP, lid der commissie, is te gen <16 behandeling en w'.l wachten tot de hee ren Heerkens Thijssen' en Koppen aanwezig zijn. De heer BRUCH ondersteunt het denkbeeld van aanhouding, uit deferentie voor de com missie. Het punt wordt aangehouden. Scheidsgerecht. B. en W. bieden ter bekrachtiging aan een ont- werp-besluit, waarbij de samenstelling van hel scheidsgerecht, zooals liet is vastgelegd in arti kel 37 van het Werkliedenreglement, eene wijzi ging ondergaat en in overeenstemming wordt ge bracht met de wenschen van de verschillende or ganisaties, die daartoe in de centrale commissie van overleg voor de werklieden het initiatief hebben genomen. Na een opmerking van den heer DE BRAAL, wordt dit voorstel goedgekeurd. Een arbeidersreserve. B. en W. dienen bij den Raad een voorstel in om tot het instellen van een personeel-re- serve, zij het ook voorloopig van beperkten omvang en bij wijze van proef, over te e*™ De heer LOOSJES acht zulk een arbcidersre- serve niet noodig. Het gevaar is, dat zoo'n ar beidsreserve een gelegenheid wordt om arbeiden die wij niet meer kunnen gebruiken, op te ber gen. De heer LOOSJES vreest dat dit instituut eerst van beperkten omvang zal zijn, maar zicli daarna zeer zal uitbreiden. Men ziet dat ge woonlijk. Het voorbeeld van Amsterdam vindt spr. niet gelukkig. Beter acht spr. hel personeel, dal niet noodig is, te ontslaan. Nog nooit heeft spr. gehoord dat dit aanleiding tot moeilijkhe den geeft. De heer WOLZAK vraagt of zoo'n reserve noodig is. Over Amsterdam zijn, naar spr, meent klachten gehoord. De heer BOMANS verdedigt het voorstel. He t instituut mag geen geld kosten, maar moet tot bezuiniging aanleiding geven. Eu dat zal het, meent spr. Thans is een reserve bij alle diensten, nu zal hel worden een centrale reserve. Dat zal voordeeliger zijn. Ook de heer BRUGH verdedigt het voorstel en stelt als voorbeeld de moeilijkheid om per soneel voor de zweminrichting tc krijgen. De heer MIEZERUS verklaart zich tegen het voorstel. Hij gelooft niet dat het instituut goed kan werken. Spr. is niet overtuigd. De heer HAGEMEIJER kan zich wel ver eenigen met het doen van een proef. Nadat nog eemge sprekers het woord ge voerd hebben, verdedigde de heer Bomans na der zijn voorstel. Spr. ziet geen bezwaar hei amendement van den heer Hagemeijer over te nemen, om n.l. in de machtiging in le lasschen dat aiieen „zoo gewensehl" tot definitieve instel ling van een arbeidsreserve zal worden over gegaan. De heer WOLZAK vraagt of de gemeente nooit bezwaar maakt van de arbeidsbeurs. De heer BRUCH antwoordt dat arbeidsreser ve en arbeidsbeurs iels geheel verschillend is. Hoofdargument is wei dal men In een arbeids reserve in vast verbandkomt van de gemeente. Na eenige discussie wordt het voorstel aange nomen met 126 stemmen. Tegen de heeren Wolzak, Mizérus, Loosjes, v. d. Berg, v. d. Koog en Kuenen. Pensioenen. B. en W. stellen voor hen te machtigen, de pensioenen aan de oud-,wethouders der ge meente Haarlem toegekend krachtens de ver ordeningen d.d. 10 September 1913 en 14 Au gustus 1919 met ingang van heden met 40 pet. te verhoogen. Goedgekeurd. Werkliedenreglement. B. en W. stellen voor in het ambtenaren- en ble werkliedenreglement en in de verordening regelende de bezoldiging van het polilieperso-1 neel ie bepalen, dal na overlijden aan de na bestaanden nog drie maanden het laatst geno ten salaris als toelage wordt uitbetaald. Thans wordt gesproken van salaris. Als een gevolg van de wijziging zal dc betaling der pensioen bijdrage aan het Rijk vervallen onmiddellijk na bel overlijden van den ambtenaar of werkman. Goedgekeurd. Rondvraag. De heer LOOSJES vraagt zoo spoedig mo gelijk mede te deelen de dagen en uren, waar op de gemeentebegrooling zal behandeld wor den. De VOORZITTER deelt mede dat de bedoe ling is de begrooling in de afdeetingen le be handelen op Donderdag 9 December half 2. De heer BOES vraagt of juist is dat B. en W. geweigerd hebben in te gaan op het ver zoek van een onderwijzersorganisatie om bij de regeering aan te dringen op verbetering der odnerwijzerssalarissen en welke motieven B, en VV. daartoe hebben geleid. De heer BRUCH antwoordt, dat op dat ver zoek niet is ingegaan, omdat de interpcllatie- Ossendorp was aangekondigd -en dat het een algemeene maatregel van bestuur is, waarop de Raad geen invloed heeft en ook omdat er geen parallel is te trekken tussohen de lee raars- en onderwijzerssalarissen. De heer BOES meent dat hier wel degelijk een gemeentebelang is betrokken, want de sa- larieering zal het onderwijs le gronde richten. Een protest zou ook de onderwijzers gekal meerd hebben en van het protest zou ook wel notitie gehouden zijn, zooals blijkt uit de me- dedeeling van den minister. Spr. vraagt of het besluit in B. en W. eenstemmig is genomen. De heer BRUCH beaamt dat. De heer BOES betuigt nogmaals zijn spijt en critiseert de salarisregeling scherp. Dat het het besluit eenstemmig werd genomen, spijt spr. ten zeerste. De heer SLINGENBERG verdedigt zijn hou ding in deze zaak. Spr. vond dat geen belang waarvoor de gemeente zich nu speciaal tot de regeering moest wenden. Maar spr. is het eens dat de regeling onvoldoende is. Onze menschen in den Haag zijn er om daar hun stem over te laten hooren. Wij hebben hier de huishoude lijke zaken der gemeente te behandelen. De heer v. L1EMT vestigt de aandacht op het beleid bij Openbare Vlerken. Het blijkt dik wijls dat werkzaamheden worden verricht b.v. rioleering en bestrating, zuiniger zou kun nen gebeuren. Hij vraagt dat B. en W. beter overleg bevorderen tusschen de diensten onder ling om grooter zuinigheid tc betrachten. De heer SLINGENBERG beantwoordt deze vraag uitvoerig. B. en W. zij" daartoe natuur lijk bereid. Maar in de Frankestraat, wat de heer v. Liemt als voorbeeld aanhaalde, kon hel niet anders. De heer VAN LIEMT ontkent dat. Eerst wer den kuilen gerepareerd in de Frankesiraat en onmiddellijk daarna werd de heele straat op gebroken om riolen te vernieuwen. Spr. haalt nog meerdere voorbeelden aan van dergelijk beleid. De heer MIZERUS onderschreef ten volle wat de heer v. Liemt betoogd had. Hierna werd de vergadering gesloten. HAARLEMS HULDE AAN LOUIS BOUWMEESTER. Een buide, die klonk als een klokl Die nicl alleen den kunstenaar tot roem strekt, maar ook hen eert, die de hulde brachten en daardoor toonden hoe onwaar 't begint te worden, de oude bewering: Wij waardeeren onze groote mannen niell At blijft 't waar, dat we 't gewoonlijk wat laat doen. 't Begon al in den schouwburg, waar, vóór w't doek ging cn tusschen dc pauzen, 't Stedelijk Orkest zich kranig deed hooren. Opgevoerd werd „Vriend Erilz". Toen „Louis", ais Rebbe, opkwam, een warm, langdurig applaus, waarvoor hij buigend dankte. En toen 't gave, tintelende, levende spel van Bouwmeester nog telkens door handgeklap gewaardeerd! Na de voorstelling sprak Mr. Heerkens Thijs sen, voorzitter van het Huldigingscomité, den kunstenaar toe en overhandigde hem een prach- ligen krans; even later nog een, persoonlijk cere- blijk van den Burgemeester. Na de verrassende zangershulde werd nog door meerderen hel woord gevoerd en kransen aangeboden namens den .Schouwburg, de Vereen. „Cremer", de Haart. Tooneciverecn. „Jacob van Lennep", de Harmonie „Crescendo", Haarlems Tooncel, 't Ned. Tooneelverbond en Haarlems Tooneelclub. Uit de orkest-fanfares rees een spontaan „Lang za! hij icven", door «le overtalrijke aanwezigen staande gezongen en herhaald nadat de kun stenaar zijn ontroerd dankwoord gesproken had. Intussehen had zich buiten, op de trottoirs en er voor, een dichte volksmenigte opgesteld. Uil de schouwburgbezoekers vormden zich een soort eert:wacht in de vestibules, op den stoep cn het terras van den schouwburg, - en tóen dc jubilaris in zijn met vier paarden bespannen, met kransen overladen rijtuig stapte, klonk opnieuw hel gejuich van Haarlems kunstlievenden. De I harmonie Crescendo zette een pitiigen marsch in, en opende den stoet, die Bouwmeester bij fakkellicht langs de voorgenomen route door de slad begeleidde. Overal was veel volk op de been, in vele winkels brandde nog licht; op de Groote Markt straalde Bengaalseh vuur van de balkons .van „Trou moet Blijeken" en café Brinkmann, waar de feesteling met een woord van dank aan hen, die den stoet hadden opgeluisterd, de pu blieke huldiging afsloot. Bij Brinkmann werd den kunstenaar door het huidigingscomilé een sou per aangeboden, waaraan ook afgevaardigden der verschillende kunst-beoefenende vereenigin- gen deelnamen. Gaarne sluiten wij ons aan bij den wensch, Bouwmeester gisteravond zoo menigmaal ken baar gemaakt: Nog veel jaren van gezondheid, le vensvreugde en kunstprestatie! Men meldt uit Utrecht aan de „N. R. Crt.": Tot hoofdcommissaris van politie te Utrecht zal worden benoemd de heer Schuitemaker, commissaris van politie te Haarlem. Bevestiging of ontkenning van dit bericht konden wij niet bekomen. NIEUWE ZAAK. Door den heer A. Schornagel, een welbeken den naam onder de paardenvlcesebbouwers, is beden een nieuwe zaak geopend in de Paul Krugerstraat 45, hoek Tugelastraat. De winkel ziet er keurig en friscli uit, een eersle vereisch- le in slagerijen, en heeft electrischc verlichting, terwijl, heigeen wei het meeste zal trekken, slechts eerste kwaliteit vleesch geleverd wordt. BE ONDIEPE WESTERGRACHT. Be Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem beeft tot B. en W, een schrijven gericht, waarin wordt medege deeld, dat haar meerdere klachten hebben bereikt over de ondiepten, die in de Wes tergracht voorkomen, zoodat eenigszins diepgaande schuiten en vooral motorschui ten, vaak blijven steken en 't hier en daar niet mogelijk fe de wal te bereiken. Spe ciaal bij lagen waterstand doen zirh de bedeelde moeilijkheden gevoelen. Cok de vervui.ing, waarin bet vaarwater meer malen verkeert bemoeilijkt kier de scheep vaart. rusEMSIEDE. Bij een poging tot diefstal van chocolade in den winkel van den bakker van der H. alhier, zijn betrapt S. L., P. J« D, en M. S. allen wonende alhier. Zij bleken ook de daders te zijn van de in, den iaaistverloopen tijd gepleegde winkeldief stallen bij A. S., D. R. en Gebr. B. alhier. De komende malaise in de industrie teekent zich reeds af in de Haariemsche sigarenfabri cage, waarin de N. V. Saim's Tabak- en Siga renfabriek blijkens een annonce in ons blad van gisteren werkloosheid voorspelt, tenzij het aan gegeven middel van bescherming der plaatselij ke industrie wordt toegepast. Als teeken des tijds typeerend genoeg om er de aandacht op te vestigen I Door de recherche zijn gisteren, in verband mei den bankbiijettendiefstal nog aangehouden B. v. A. en diens vrouw. Zij zijn echter gis teren ook nog weer op vrije voeten gelaten. Het onderzoek in deze zaak wordt nu geleid door den rechter van instructie. De W. heeft het hem ten laste gelegde bekend; de andere gearres teerden blijven echter ontkennen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 2 Dec. M. C. v. d. Bosch en M. M, Bruijn. G. Groeneveid en J. Verkaden. T. v. d. Baan en G. M. Nieuwenhuizen. H. P. Breeuwer en L. Schmale. Getrouwd: 2 Dec. W. F. Dekker en A. ten Broeke. H. A. J. Heezius en G. J. Hollander. A. H. de V ries en S. M. de Rooij. J. H. Somers en C. de Boer. R. L. Geuzenbroek en G. W. Veldhuizen. J. Bijster en N. A. Max. P. H. Bos en E. C. Corlhals. Geboren: 29 Nov. z. van F. Peper-Posma. 1 Dec. z. van T. v. d. Lint-Wiarda. z- van K. M. Goines-Hoogerdnyn. 2 Dec. z. van I. Massaro-Rosa. d. van H. Warmcrdam-v. d. Bogaard. Overleden: 29 Nov. R. Zwemmer, 82 j., Jans straat. 1 Dcc. A. C. v. Gaasbeek-Roesgen, 66 j., Busken HuetstraaL AANRIJDING. Woensdagmiddag ongeveer 4 uur had een aanrijding plaats op den Wagenweg. Een auto, die voor een wagen uitwijken moest, reed een fietser aan. De man werd weg geslingerd en bleef eenigen lijd bewuste oos. Door enkele voorbijgangers werd bij spoe dig weer op de been geholpen en kon bij zijn weg loopend yervolgen. De Beurs opende heden: onveranderd. Staatsfondsen. 5 Nederland 83. 6 Indic 100. Culturen. Koloniale Bank 223. Indische Bank 212. Vorstenlanden 265. H. V. A. 634. Industrieele waarden. Insulinde olie 105. Oliewaarden. Koninklijke 692. Consols 278. Orion 66. Tabakken. Amsterdam Deii 50. Besoekf 149J4. Rotterdam Deli 238. Rubbers. Amsterdam Rubber 161. Deli Ba lavia 126. Nederl. Rubber 81. Uott. Tapanoel 104. Scheepvaartwaarden. Holi. Am. Lijn 306 Holl. Boot 140. Kon. Holt. Lloyd 114y,. Japan lijn 200. Paketvaart 170. Scheepvaart Unie 178 Marine 20 Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther* 61. Steel 107 K. Smelting 61 Anaconda 105. Cigar 74. Atchison Topeka 110. Voting Rails 32. Denvér 3. Southern Pacific 143. Union Pacific 157. i— *-■ v DE ACTIE DER ONDERWIJZERS. Het Hoofdbestuur van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers en de besturen der afdeelingen Amsterdam, Den Haag en Kotter dam zijn Woensdagavond in spoedvergadering bijeengekomen om hunne houuing te bepalen over de verder te voeren actie, zulks in ver band met de verwerping der molies Ossendorp en ORo in de Tweede Kamer. Naar wij verder vernemen, zal de afdeeling Amsterdam van het N. O. G. Vrijdagavond eea vergadering beleggen, teneinde hare houding ten opzichte van den door de verwerping der moties Ossendorp en Olto geschapen toestand nader te bepalen. Dinsdagavond vergaderde het collége van B. en W. le Amsterdam ter bepaling van zijn hou- ding, aan te nemen in zake de uitspraak van 't Scheidsgerecht, waarbij dit voorstelt de deel nemers aan de „protest-staking" van 8 Juni 1.1. te straffen met schoïsing en inhouding van loon gedurende drie, resp. zes dagen. Is de „Tel." juist ingelicht, dan zou na lang. durige discussies het college met 52 stem men besloten hebben zien te vereenigen met de uitspraak van het Sc «a„a, urecht en dus de deelnemers nrtv est„«aaing te schorsen. De wethouders Wil—ut en de Miranda zou den tienhen i-gcugesiemd. De kwestie welke houding na dit besluit thans valt aan te nemen tegenover directeuren welke hun werklieden niet tot straf hebben voorgedragen, schijnt in dien zin te zijn opge lost, dat B. en W. alsnog deze directeuren zullen uitnoodigen de gestaakt hebbende werk-, lieden voor straf voor te dragen. DE INVOERING DER ZONDAGSWET. I In een rede Dinsdag te Deventer gehoude* voor de R. K. Kiesvereeniging. heeft het Ka merlid Henri Hermans, volgens het verslag in het „Overijselsch Dagblad" doen uitkomen, da de Zondagswet, zij het in gewijzigden vorm tot stand zal worden gebracht. De collectieve arbeidscontracten zullen betel geregeld worden, speciaal wat het beslechte», van geschillen aangaat. op DONDERDAG 16 DECEMBER 1920, namidd. na 61^ uur in 't hotarishuis te Haarlem, ten overt staan van de Notarissen J. WILLEMS en T. BRUIJN Pzn« van een zeer goed onderhouden, gunstig ter nering staand a.d. Baremlsestraat, No. 32, en aan de Palmstraat te Haarlem; het Winkelhuis bevat 2 af*, opg. Boven woningen. Kad. Sectic K, 1218, groot t Ar 35 «:.A. Nadere informatiën ten kantore van gen. Notarissen. Gicrstr. 14 en Willielminaslr. 29,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2