BERICHTEN OPRUIMING KKTiE SINT NICOL AAS-AANBIEDING Groote keuze Gramofoons H. COEBERGh Gedempte Oude Gracht 74 Kerkbeeken vanaf 25 cents tot f 17.50 MISBOEKEN Fijne Rozenkransen Smedestr. 45 ™t#n Botermarkt 19 T8,2e£r BCleine tioutstr. S] .Laatste isueuws oooooooooooooooooooooooooooooooooo o harmonica's - Mondorgels - Fluiten - Acorina's enz. TELEFOON 1041 Eerste kwaliteit Wed. P. J. LUIJKEN, 00OOOQOOOOe0OO00OOOOOOOOO0OOO0OOO0 UIT ONZE VORIGE OPLAAG De Beschermelingen van het R. K Huis vesiings comité. DE OEMEENTEBE0ROOT\Nö. COMMUNIQUE Maandag 29 November j.L hield il<5 Centrale Commissie van Overleg voor do Ambtenaren onder leiding van den lieer Mr. J. B. Bomans eene vergadering. Aan de Sub. Commissie voor de Per sonen le aangelegenheden zal xuulor adviea worden gevraagd ten aanzien van een voorgestelde benoeming aan li,ct Gemeen te Elecfcriciteitsbedriji, terwijl na uitvoe rige discussie aan Burgemeester en .Wet houders zal worden geadviseerd verte genwoordigers van d« aldeeling van do Verecnigïng van inspecteurs van politie, tot de vergaderingen der Commissie toe te hlen voor zeever zaken worden be handeld, het poatie-personeel betreffen de, welke daar door den Burgemeester aan de orde zullen worden gesteld. Enkele bezwaren tegen ue toepassing van de in Mei jl. gewijzigde salarissen- verordening werden gesteld in handen van de Sub-Commissie voor de Personeelsaan gelegenheden. Gunstig werd geadviseerd ten aanzien van de voorgestelde vaste aanstelling van een tijdelijken ambtenaar bij een tak van dienst. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de vis- scherij in wateren der gemeente, gedu rende de jaren 1921 tot en met 1930 waarvan de openbare verpachting op 16 November j.l. heeft plaats gehad, door hen is gegund als volgt: Aan P. Kraan, te Rij nsaterw oude, het eerste perceel voor f 11900.51 per jaar; en aan het Bestuur van de Hengelaars- vereenigiag „Tusschen het Biet," te Haar lem, het tweede perceel voor f 450 per jaar. DE NIEUWE GOUVERNEUR VAN ONZE WEST. DEN HAAG, 1 Dec. Mr. Baron van Heemstra, advocaat bij het Gerechtshof te Arnhem en oud-burgemeester diar ge meente, is bij Koninklijk Besluit van 30 November benoemd tot gouverneur van Suriname, waarheen hij einde Maart zal vertrekken. De aftredende gouverneur vertrekt 10 dezer uit Suriname en zal het bestuur overdragen aan den vice-president van den Raad van Bestuur, Mr. Rietberg. DAMES EN KINDER O O O O O O O O 0 O O 0 O in alle prijzen en soorten Steeds de nieuwste platen voorradig uitsluitend prima kwaliteiten Anegang 8 - Tel. 2264 - Waarfiem O O O O 0 O O 0 O 0 0 O O O (bij het Verwulft) Runderlappen en Ge hakt Rollade en Stukjes Rosbief en Rib Lamslapper. vanaf Carbonade Bout VARKENSVLEESCH tSQBD scherp concurreerende prijzen O. SCHOUTSEH Schagcheistr. 4, Tel. 3474 f 1.25 1.30 1.35 o 85 0.90 1.10 V - OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Verzoeke SmVujflu vroegtijdige bestelling* OOOOOOOQO0OOOOOOOOOOOOOO Reeds vele raaien werd in de kolommen van dit dagblad gewezen op het mooie cu nultige werk, door het R.-K. Huisvcslings-Comilé voor de Duitschc en Oostenrijksclic kinderen verricht. Waar beter dan lange redevoeringen en kran tenartikelen wekt het zien der kinderen zelf tol navolging op en spoort aan mede te helpen aan de leniging van den groolen nood in de Centrale landen. „Ach, schaft de tranen der kinderen af, hel lange regenen op de bloesems is zoo schadelijk!" zei Jan Paul eens heel schoon en het lijkt wel of de leden van het Haarlemsch Comité stuk voor stuk zich dit woord tot lijfspreuk hebben gemankt. Wij waren gisterenmiddag in de gelegenheid daarvan volop de waarheid te ondervinden, toen wij in het St. Agnes-Patronaat aan den Kleinen Houtweg een samenkomst bijwoonden der in Haarlem en omstreken geplaatste Duil- iche kinderen en hunne pleegouders, welke sa menkomst een eenigszins feestelijk karakter droeg. Bijna alle kinderen ruim een zestigtal waren aanwezig en de mcesle pleegmoeders, en ook vele pleegvaders waren met hen me- degekomen. De aanblik van al die blondgelokte kinderge zichtjes met hun blauwe en donkere kijkers, wèldoorvoed (er zijn er die twintig en meer pond zijn aangekomen) en goed gekleed, deed weldadig aan. Ze hadden in Duitscbland, te midden van kommer en nood, het lachen verleerd, maar nu klonk hcl-op weer de gulle, onbedwongen lach van het kind, die het hart versterkt en deugd doet. Wel gingen hun gedachten naar de „Heimat" en wanneer men er eens naar informeert, willen de meesten ook wel weer eens terug om hun goede ouders te zien, maar de meesten voegen er onmiddellijk aan loe, dat zij, na even thuis gezien te hebben hoe het er is, niets liever zouden doen dan weer spoedig terug te keeren. 't Is de kinderliefde, die strijdt met de weien schap, dat hier het land van overvloed is in te genstelling met hun vaderland, waar gebrek .wordt geleden. Meer dan lange redevoeringen spoort het zien der kinderen zelf aan, zoo'n kindermondje uit 'n noodlijdend land in den kost te nemen en ook de aardsche voldoening daarvoor is voor de pleegouders reeds groot. Algemeen hoort men de dank baarheid der kinderen en der ouders roemen en ook het gedrag der kleinen is voorbeeldig. Aanleiding tot de feestelijke samenkomst gis termiddag was het bezoek van zuster Bertha Primavesi, Krcisfursorgerin in het landesfcezirk Nenss, door wier bemiddeling de kinderen hier geplaatst zijn en die hare beschermelingen nu komt bezoeken, hun gezondheid inspecteeren en ze naar Duitschland zal teruggeleiden. Znster Primavesi was hoogst gelukkig en dankbaar de kinderen in zuik een blakenden welstand weder te zien en wat vooral hare be wondering moet hebben opgewekt zijn de teedere zorgen van de comité-leden. Bijna allen waren aanwezig en het was heerlijk om te zien hoe hartelijk de dames en heeren met het jonge goedje wisten om te springen. De heer v. Cranenburgh bleek een onverbeter lijk leider van dergelijke samenkomsten te zijn, half ernstig (voor de volwassenen) en half ge moedelijk (voor het jonge volkje). Op meester lijke wijze, zouden wij haast zeggen, hield hij in die vergadering de animo van begin tot eind er in; de heer P. J. van Kessel was in velerlei functies werkzaam, maar vooral blonken zijn pianistische verdiensten uit bij de begeleiding der bioscoopnummers; de dames sjouwden met on vergelijkelijke onvermoeidheid en opgewektheid versnaperingen, bergen speculaas, gebak en suiker aan en aardig was het te zien hoe dan hizr, dan daar een comité-lid niet weg kon ko men uit een klit kinderen, dat den weg ver- Sperde of hoe de heer v. Cranenburgh soms twee, drie spruiten te gelijk te torsen had. De heer v, Cranenburgh opende de bijeenkomst met een toespraak, die wij hier geheel afdrukken om daardoor wellicht nog vele ingezetenen aan le moedigen zich op te geven voor de plaatsing van een Hongaarsch of Oostenrijksch kind. Hij zeide: Hooggeachte pleegouders, Als voorzitter van het Haarlemsch R.-K. Huis- vcstings-Comilé valt mij de aangename taak te beurt op deze bijeenkomst een woord tot U le mogen richten. Het zal zijn een woord van dankbare hulde. Dc oorlog uiet de onmetelijke ellende, die er mede gepaard ging, ligl achter ons, maar de naweeën van honger c-n gebrek zijn nog niet everwonnen. In de centrale rijken leven millioenen men- schen; hun armzalig bestaan sleepen zij voort; gebrek lijdende aan het meest noodzakelijke; ze hebben te weinig om te leven en te veel om te sterven. Maar is het niet erger, dan zelf gebrek te lij den, wanneer de ouders 't moeten aanzien, dat hun kinderen onder hun oogen wegkwijnen en zij onmachtig staan, hun het noodige te ver schaffen? Ja, menig moederhart bloedt bij de gedachte wat zal er van mijn kinderen geworden en ziel geen uitweg in den doolhof van ellende, die keerscht niet alleen in de arbeidersklasse, maar evenzeer in de burger- en hoogcrc klassen der maatschappij. Alleen de schiebers, de levensmid- deienwockeraars, en zij, die van den oorlogstoe stand misbruik maken, om hun zakken te spek ken ten koste hunner medeburgers, schoppen cr een goed leventje van, vullen de café's en restaurants en doen de tegenstelling roet de mil lioenen lijdenden om hen heen des le scherper uitkomen door hun grof verteer. Gij, geachte pleegouders, hebt het geluk te be- hooreu tot een land, dat als door een wonder van den geesel van den oorlog is gespaard, van een land, waar een betrekkelijke welvaart heerscht en dat geregeerd wordt door mannen, die dankbaar hunne blikken slaan omhoog. Ook g ij zijt dankbaar en beter dan door woorden hebt gij uwe dankbaarheid getoond door zooveel als 't in uw vermogen lag, het leed te verzachten van uwe ongelukkige medemen- schen. Uw dankbaar hart was gedachtig de woorden van den Heiland: Wat Gij de minsten der mijnen hebt gedaan, dat hebt gij Mij gedaan. En even als Hij, hebt gij de kleinen de onschuldig ste onder de slachtoffers van den oorlog tot u laten komen, ze in uw familiekring opge nomen, ze gekoesterd als uw eigen kinderen. Ik weet, gij verlangt daarvoor geen mensche- lijke lof, maar toch voel ik mij als voorzitter van het Comité, door wier bemiddeling deze kin deren onder uw hoede zijn gesteld, gedrongen u namens dat comité allerhartelijkst dank te zeg gen voor hetgeen gij voor die arme stnmperds hebt gedaan, u hulde te brengen voor al de op offeringen, die gij u hebt getroost. Moge uwe naastenliefde in dezen alierschoonsten vorm beoefend meer en meer Davolgers vinden en als een Gode welgevallig dankgebed opstijgen tot den Troon van Hem, die een dronk water in zijn naam gegeven, niet onbeloond zal laten. Na een piano-, biscoop- en versnaperingsnum mertje, waarbij telkens de lach hoog oplaaide, sprak znster Primavesi, met klare, heldere stem cu bracht den dank over van de ouders uil 't landesbezirk Neiiss aan dc Haarlemsche pleeg ouders, die zoo goed en zoo welwillend voor hun kinderen zorgen. Zij juichte over de stralen de gezondheid, waarin zij de kinderen terugzag en wees op den grooten nood van het landes bezirk Neuss, hoe de ouders daar hun kinderen het hoog noodige niet kunnen verstrekken en hoe toch een gezonde jeugd een betere toekomst beteekent voor hel vaderland. Ai is het heden slecht, de toekomst zal beter zijn, als de jeugd krachtig en gezond is, zeide zij. En dat de kin deren lichamelijk goed verzorgd zijn, kan men nn wel reeds constateeren, of ze ook geestelijk zoo goed verzorgd zijn, zal pas, bij terugkeer blijken, maar ook daarin had spreekster ten vol le vertrouwen en zij spoorde de kinderen dan ook aan in beoefening te brengen het goed wat zij van de Haarlemsche pleegouders geleerd heb ben. De jongedames Sophie Helmich en Hilde Schulze-Rössler, droegen daarna, op verzoek van zuster Primavesi, een danklied voor, dat zeer in den smaak viel en dat wij bier laten vol gen: DANK AN HOLLAND. Das waren schwere, schwere Zeiten In unserm lieben deutschen Reich I Es hiess: „Dem Kriege folgt der Frieden". Doch ach die Not die blieh slch gleich Die Mutter halte schwer zu sorgen, Der Valer leidend oft entfernt Und wir die Kinder, auf dem Lande, Das Lachen halten wir verlernt, Man sprach nur von den stadtschen Kindern, Ihr glaubt es nicht, wie weh das tutl Und immer, immer wieder sagt man: „Den Kindern auf dem Land geht's gut". Da kam ein Tag voll Sonnenscheines, Die Schweester Bertha trat ins Haus Und sprach: „Jetzt ist es mir gelungen, Ihr kommt jetzt auch mit mir hinaus, Das liebe Holland will euch haben Und Haarlemsch Comité iadt ein. Jetzt geht's auf die Erholungsrcise, Kinder, nun freut euch, das wird feinl V O Gott wie hoch sind wir gesprungen, 1 Fin Jubel fuhr uns alle durch. Wir diirfen hin, wir sind geladen Durch Hernn Reinier van Cranenburgh. Es glazen feucht der EItern Augen, Die Freude was so echt und gross: „Nun reist mit Gott, ihr lieben Kinder, Seid brav, und heelemaal niet boos." Der Secretaris, Herr van Kessel Vcrteilte uns in Dorf und Stadt, N r Sind überall in open armen Bei moedertje begrijp je dat? Der Baas gab uns die Hand und sagte:' „Ihr seid so blass, nun kommt mal schnell. Die vriendschap grüsst euch allemaale Veel hartelijk, und dat gaat wel." i Nun sind wir hier seid langen Wochen, leh glaube auch man seiht's uns an: Wie blij und heerlijk ist 's gewesen Wie mooi hat *s uns goed gedaan. Seht jetzt nur unsere roten Backen, Wer einst uns sah kennt der ons heul? Hoe gelukkig ik ben dat ik zeg Wie heel gezellig war die Zeit! Voor een ding is een vreeselijk jammer, Wir miissen fort, es ist genug, Doch werden wir nooit meer vergeten Die zeil: wir denken aan terug. Die hoofdzaak ist: Aus vollsten Herzen Klingt unser Dank euch treuer Sinnes. Gott segne euch und eure Heimat, Und woilt ihr wieder uns: TOT ZIENS! De enkele Holïandsche zinnetjes gaven den voordrachtkunstenaressen nog al eenige mocile. Gevolg was dan een gilletje bij de jongedames en een lachsalvo in de zaal. Het was overigens zeer verdienstelijk cn oogstie veel applaus. „Maar nu moeten jelui eens hooren hoe goed déze kleine al Hollandsch spreekt", zei Mevr. Slcrck-Proot en meteen stond een allerliefste drenmes van 6, 7 jaar, zonder een zweem van vrees, op 'n stoel bij de piano en zong een, vooral in deze omgeving van pleegouders, aller liefst liedje „Moederke", een liedje van Matlhijssen, dat betrekking heeft op 15 Augustus, een dag, waarop in België de moeders in 't bij zonder door de kindertal geëerd worden. De kleine Grelha Erkelens heet zij zong met een frisch stemmetje, in klaar en duidelijk mooi Hollandsch, het. liedje dal allen ontroerde. Het had veel succes. En al maar door droegen de dames gebak en suikergoed aan, en de bioscoop verwekte lach salvo's en de stemming was voortreffelijk bij de kleinen, onder het voortreffelijke impressa- rioschap van den lieer v. Cranenburgh. Totdat de klok half vijf wees. Aan ieder der kinderen werd een souvenir (een schilderijtje) aan Haarlem, aangeboden en de heer v. Cranenburgh dankte tot slot van de bijeenkomst de kinderen voor hun goed gedrag, en wekte hen op, bij het zien van het souvenir aan Haarlem te denken en aan de zorgen door de pleegouders aan hen besteed, maar vooral in 't bijzonder ook eens te denken aan hem, die zoo ontzaglijk veel werk voor de huisvesting der kin deren heeft gedaan en altijd en altijd door ijve rig in de weer is om alles vlot te doen loopen, aan den heer P. J. van Kessel, den onvolprezen secretaris van het R.-K. Hnisvestings- Comité te Haarlem. Dat laatste gedeelte werd èn door kinderen èn door pleegouders èn door comité leden vooral en zij kunnen het welen dap per beapplaudiseerd. Vrijdag 10 December, 8 uur, 'a morgens zullen de kinderen vertrekken. Verschenen is de onlwerp-gemecnte-begroo- ling voor de gemeente Haarlem voor den dienst 1921. Wij komen er nader op lerug. In een toelichting zeggen B. en W. het vol gende: De aanvankelijk opgemaakte begrooting wees aan een tekort van rond f 5.300.000. Ons col lege meende, dat een dergelijk bedrag niet uit de plaatselijke directe, belasting naar het in komen moest worden verkregen, waarom ver schillende cijfers aan cene herziening werden onderworpen. In de allereerste plaats zijn wij van het systeem uitgegaan, dat uiet moest worden vol daan aan verzoeken om nieuwe subsidies of verhooging van reeds beslaande, met uilzonde ring van die krachtens de Nijverheidsonder wijswet. Tot vorming van het evenwicht tusschen dc uitgaven en inkomsten werd verder op de be grooting gebracht een Rijksbijdrage lot een bedrag d. f 250.000, ais opbrengst terzake van eene noodwet, welke, in afwachting van eene definitieve herziening van het gemeentelijk be lastingwezen, in het vooruitzicht is gesteld. Door een en ander is het gelukt de begroo ting sluitend te maken door een bedrag van f 4.715,000 le ramen als opbrengst van plaat selijke directe belasting naar het inkomen. Het is in het welbegrepen belang der ge meente, dat dit bedrag niet hooger wordt opge voerd, zoodat bij de behandeling van de be grooting de uiterste voorzichtigheid en zuinig heid moet worden betracht bij het toestaan van bedragen. Tevens zullen door ons, in overleg met hoofden van takken van dienst maatregelen tot bezuiniging worden overwogen, niet alleen om de uitgaven tot de toegestane cijfers te beper ken, maar zoo mogelijk daar beneden te doen blijven. De begrooting sluit in ontvangsten en uitga ven met een bedrag van f 25.033.034.66. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 1 Dec. W. Knol en P. Slip. J. F. W. Volk en C. Prins. M. v. Norde en H. J. Kamp. B. Hartog en M. Korremans. II. W. F. Prang en C. v. d. Merbel. Getrouwd: 1 Dec. W. Nieuwpoort en A. C. v. Gastelen. N. Visser en C. C. Bamhoom. A. Lina en G. Hoetmer. G. v. d. Steijlen en A. Lenselink. A. Koster en S. v. d. Bosch. J. v. Wyk en J. Lanting. J. Langeveld en A. v. Acquoij. J. M. Koopman en M. H. Baaten. Geboren: 29 Nov. dochter van H. M. Fon- villeGeers. 30 Nov. zoon van E. G. Pel Andréa. 1 Dec. zoon van T. HovenierHart. zoon van J. M. JansenBeere. dochter v. W. II. J. Heijerman—v. Maas. Overleden: 29 Nov. D. MaasPerton, 62 jaar, L. Vlamingstraat. 30 Nov. J. Ham, 69 jaar, Bilderdijkstraat. E. M.,1 mnd., dochter van P. A. Verzijlberg, SpaarnwouderstraaL D. v. Leeuwen, 79 jaar, Barendsestraat. KONINKLIJKE FABRIEK VAN RIJTUIGEN EN SPOORWEGWAGENS J. J. BEYNES. Naar wij vernemen is de uitgifte van 400,000 le hypotheek-obligaties Beynes zoodanig over- teekend, dat alleen op de grootere inschrijvingen een klein percentage zal worden toegewezen. De juiste toewijzing zat tater worden bekend gemaakt. NED. R.K. METAALBEWERKERSBOND. Deze afdeeiing van den R.K. Volks bond houdt Vrijdag 3 Dec. een propaganda- vergadering in de groote bovenzaal van het gebouw St. Bavo 's avonds om half aoht uur. Als sprekers zullen optreden Mr. J. B. Bo- mans, lid der Tweede Kamer en de Hoofd bestuurder T. Spit. Deze vergadering is toegan kelijk voor alle R.K. Metaalbewerkers met hunne dames en voor hen die werkzaam zijn in het burgersmedenbedrijf, loodgieters, goud en zilversmeden, electriciens, en in groot be drijf van de metaalindustrie. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over November 1920 —1919: Aantal behandelde posten 3072, v.j. 2556; aan tal inlagen 2070, v.j. 1629; aantal terugbetalin gen 1002, v.j. 927; ingelegd 215553.89)4, v.j. 161564.91; terugbetaald 207399.16)4, v. j. 169674.21)4; meer ingelegd 8154.73, v.j. minder 8109.30)4; aantal nieuwe boekjes 153 v.j. 124; aantal afbetaalde boekjes 56, v.j. 46. Spaarbusjes op 30 November 1920 in omioop 661. Geledigd in November 1920 111 busjes met totaal 2023.16Yi. Aantal boekjes in bewaring op 30 November 1920: 266. 1 HAARLEMSCHE BURGERWACHT. De zomeroeleningcn voor de Haarlemsche Burgerwacht in de duinen r.ijn Saterdag j.L gc- eindigd, Gedr tr de de wintermaanden zullen »u is dd zaal van de Doelen, die hiervoor rwds in ge* reedheid wor-'- gebracht, oefeningen gehouden worden met Loberibakr. In Februari zullen de oefeningen In de duinen weder aanvangen. EEN NIEUW TERREIN VOOR A. F. C. Zaterdagmiddag zal A. F. C. te Amsterdam haar nieuw terrein aan den Nieuwen Wandel weg bij den Amstelveenschen weg officieel openen. 'VERPACHTING VAN DE VISSCHERIJ IN WATEBEN DEB GEM. HAARjLEM. GAS VERSTIKKING. KAMPEN, I Dec. Bij de familie van der Belt alhier, is hedennacht door een lek in de gas slang een zoon gestikt. Een andere zoon ge raakte bewusteloos. INBRAAK. VELSEN, 1 Dec. Hedennacht heeft een be langrijke inbraak plaats gehad in huize .Ma ria" bij de familie van K- Verschillende voor werpen van waarde werden ontvreemd. 40-JARIG JUBILEUM MR. VERSTEEGH. DEN HAAG, 1 Deo. De secretaris-generaal van het Departement van Landbouw, Mr. J. Versteegh herdacht heden' onder vele blijken van belangstelling zijn 40-jarige werkzaamheid als ambtenaar in staatsdienst. Minister Van IJsselsteijn huldigde hedenochtend in een der departementszalen in tegenwoordigheid van het geheele ambtenaren- en beambtenpersoueel de groote verdiensten van Mr. Versteegh, wien hij tevens mededeelde, dat H. M. de Koningin hem de onderscheiding van de benoeming tot staatsraad in buitengewonen dienst had ver leend. V.S. jï d Speculaas Poppen en Boter Banketletters Electrische Luxebroodbakkerjj Zonen J. Smit en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6