Trekken uit Kennemerland Wat de Pers zegt BINNENLAND Nieuws uit Haarlem ONS VROOLIJK HOEKJE. ^HUlLLbTON De Erfgename van den Goudzoeker. VRIJDAG 3 DECEMBER 1920, TREURIG VERSCHIJNSEL. In een Anisierdatnseh blad komt de volgende advertentie voor: TE HUUR, voor eemge jaren op een der grachten, goed GEMEUBELD KLEIN Heercrdiuiai met Uuin voet gezin. zonder kinderen. Huis bevat 6 kamers, badka mer enz. Gas, Eleetr. Licht, Telefoon aan- aanwezig. Br ijs f 2U0 per m. Aanvaarden h,alf Eeuruari of eerder, .enz. Ziedaar een ruime, welingerichte wo ning voor „eenige jaren" beschikbaar. V ermoeuelijk wordt zij „gemeubeld" ver huurd om een hoog en prijs te kunnen vorderen zonder vrees, dat de huurcom- missie zal ingrijpen. De ikzuent van sommige eigenaars worut een gevaar voor de goede zeden. Mogen ue katholieke eigenaars hun pri vaat bezit nooit op deze .wijze misbrui ken. Mochten sommige eigenaars vi^or de ueginse.en der naastenliefde en christe lijke rechtvaardigheid niet toegankelijk ulijken, dan moet er wat anders op ge vonden worden. Het in 't uitzicht stel len van een zware belasting op over bodige kamers of rarxtsoeneeriug van de wouingruimte, zou de vijandeu van ge zinnen met kiuueren misschien tot be tere gevoelens brengen. ViJ*hü ilnn CHRISTELIJKE omueiuauatcn oueuws. Uil onze Oost. DE EERSTE PAPIERFABRIEK IN NED.-LNDië. De „Preanger-Bodo" verneemt uit de beste bron, dat de oprichting der eerste papierfabriek in Nel.-indiö binnen af zie n- oareu tijd aanstaande is. Te Bandoeng vertoeft in verband met die oprichting de heer van der Waerden, regeerrugsg-eaelegeerde bij de commissie ter ontwikkeling van de fabrieksnijver heid. Zijn bezoek hield verband met de plan nen tot oprichting eener papierfabriek in onze Dost. in gezelschap van twee industrieelen werden vanuit Bandoeng onderzoekings tochten ondernomen door he-t Westelijk deel der Preanger, het Buitenzorgsche en de residentie Gheribon, ten einde te be palen, wat de beste plaats zal zijn voor liet neerzetten der fabriek. Een beslissing is ten deze nog niet go- nomen. Het initiatief tot de oprichting gaat uit van de naanEooze vennootschap Pa pierfabriek Gelder mud te Nijmegen en de iirma Dupe en C'oienbrauder te Indra- majoe, die in combinatie de plannen zul len uitwerken. De uirecteur van eersfcgenoemgde maat schappij de heer Dooijer, vertoeft momen teel in Inuie en werd door den heer Van der Waerden vergezeld. Als grondstof zaL rijststroo worden ge bruikt. Proeven, in Holland genomen om dit tot wit papier te verwerken, hadden een uitstekend resultaat en het is dit papier, dat den lua.stea tijd ter Landsdrukkerij fce Weltevreden is gebruikt en ook goed voldoet. Kunst en Kennis. De prijzen van het gas. van elce- triciteit en van het Duinwater. HET VOORSCHRIFT OPGEVOLGD. /Wordt yeryolgvlji. V «•Akt WAT KOMT Hel is heuseh niet de moeite waard uw gezicht lot een vraagteeken te vertrekken. Want 't is zoo gewoon, dat het komt: St. Nico laas, Missieweek, Paradijsvloek en.... Maar laat ons niet te ver .wegstoppen en ook al dadelijk verklaren, dat „wat komt," niet rechtstreeks, doch indirect ver band houdt met het opgesomde. 't Is er druk in onze Breestraat, druk bij avond, druk bij dag, als altijd wanneer 6 Decem ber naakt 't ls zeils onycwoon druk in onze Breestraat. De winkels etaleeren om strijd, de grootste en rijkste keuze van surprises en snuis terijen. En de menschcn, aangetrokken door zoo- ,veel, dat glundert eu dat schittert, gaan er in groote scharen heen, neuzen onder veel bewon dering en krakeel voor de groote spiegelruiten Men zou zoo meenen, dat het zaakje llorissanl verloopt; nat St Nicolaas, ook al komt hij met, zooals de geruchten eerst te gelooven gaven, per vliegtuig, heel wat klompjes en heel wat beurzen moet vullen. En dan beieven wij pas het eigen aardige verschijnsel, dat verband houdl met „wat komt". Immers rijk moge zijn de keuze der cadeaus in onze schitterende winkels, groot moge wezen de schare van nieuwsgierigen, wat baat het den negociant en het publiek, ais er niet verkocht en niet gekocht wordt'? Zoo is het: de winkeliers par ci et par 14 klagen steen en been over het gebrek aan kooplust. Daarover verrast hebben we ons oor te luisteren gelegd aan het hart van de menigte. En we hebben opgevangen den klop van verwachting op hetgeen komt, ophet dalen der prijzen. Het publiek is er van overtuigd, dat, nu de artikelen in Engeland, in Amerika, ook al in Frankrijk en in andere landen reeds 20%; 30%, 40% enz. enz. minder kosten, de daling hier niet lang meer uit kan blijven. En St. Nicolaas ten spijt en ondanks den lokkenden lach der schitterende étalages gaan ze voorbij, de velen, die door nieuwsgierigheid naar de Breestraat gedreven worden, 't Is jammer voor de negocianten, die nog wel zóó hun best hadden gedana. Maar ook 't is fataal, zooals fataal was het stijgen der prijzen, toen de voorraden steeds meer krompen en levens krimpen deden het hart der huismoeders. Wat wonder dan, dat zij wach ten willen nu het verschiet van blijde hoop gaat blinken. Het is, „wat komt," dat voor zoovelen een slechte St. Nicolaas beteekent. Maar nog is 0 December niet daar of reeds is de Missieweek geopend. Zondag n.s. 5 December wordt ze ingeluid met de Generale H. Communie en een missiepredicatie in heel Kennemerland. Alles wat Roomscb is en zich er op durft beroe men dit te zijn, gaat dan op ter H. tafel om er den Meester van den Wijngaard genade en zegening te vragen over zijne arbeiders in de verre gewesten. Aanplakbiljetten, programma's, reclamewagens, advertenties in de meest gelezen R.-K. bladen, de vox popuii, de stem van grooten en kleinen, van mannen en vrouwen, vsju kinde ren en grijzen, alles zal spreken van de missio narissen en huu werk, zal prediken de liefde voor onze helden in missieland, het ofter voor het welslagen van hun heerlijke streven naar ver overing dèr zielen van hen, die dwalen, naar de uitbreiding van God's rijk, welke wij aan den Vader der Schepping vragen in hel gebed van eiken dag en elke daad. En als wij allen daar geweest zijn, in de K. S. A-, in de zaal der tentoonstelling en we keeren terug met vrouw en kinderen, met vader en moeder, met broeders en zusters, met familie en kennissen, en we kee ren terug het hart vol toewijding en de kleeren doordrenkt met de lucht, die waait over de bloei ende akkers en de wachtende wijngaarden, dan zullen wij opnieuw beleven, iets „wat kom!, wat zeker komt: roepingen in ons midden, roepingen naar den missiearbeid m het van opofferingszin blakende gemoed van jongens en meisjes. Dat immers is het eerste en het schoonste resultaat van dergelijke Missie-weken, dat zij priesters en liefdezusters kweeken, dat zij arbeiders werven voor den oogst, waaraan zooveel handen ontbre ken. Mijn hart gaat open van vreugde als ik daar aan denk. Want ik houd van mijn Kennemerland en ik weet dal dit schoone resultaat, zoo het der eere Gods dienstig is en den missiën tot welvaart, met naialcn zal dit land tot zegen te zijn, dewijl het oog van den grooten Zaaier en Wasdomgever welgevallig moet rusten op de bakermat van velen zijner arbeiders, missionarissen, van beider kun ne. Dat is „wat komt" en ons verheugen mag vast en zeker. FRITS koloniale SCHANDE! Naar aanleiding van de bisschopswijding van Z. D. 11. Mgr. Aerts schrijft de „Tijd" in een artikel over onze Oost o.m. het vol gende: „Voor alles moet er gevraagd, neen afge dwongen worden vrijheid van beweging voor den katholieken missionaris. Hij is geen pa ria of zigeuner, waar bijzonder politietoe zicht voor noodig isl Hij mag eischen en wij. Katholieken vau Nederland, moeten voor' hem opvorderen, dat geen bijzonder* uit- zonderingswellen tegen hem gelden. De Minister zal zeggen: er wordt gewerkt aan een verandering van art. 123, misschien wordt zelfs 'n afschaffing daarvan in uitzicht gesteld. Met een dergelijk antwoord mogen wij geen genoegen ueuien. Ook 't vorig jaar werd daaraan ai gewerkt en wie oenigszins met Indische toestanden op de hoogte xs, kan weten, dat daar nog lang aan zal gewerkt worden. Maar ongeacht die wijziging kan de Minister toch wel toezegging geven, dat voortaan althans de hatelijke practijk zal ver anderen, en alleen bij hoogste uitzondering het verlof tot vestiging aan een Missionaris zal geweigerd worden. Wanneer men in Indië voelt, dat hier een bewindsman aan het roer is, die met zin voor recht cn vaste hand de zaken besluurt, dan zal de amblenaarswillekeur spoedig tot het verleden behooren. Een stevige vuist, die zich laat geiden, zal vee! zoogenaamde vrees voor opstand en onrust doen verdwijnen. Het is toch al te dwaas, dat b.v. nu de nieuwe bisschop van Guinea, Mgr. Aerts, als gevaarlijk voor de rusl, zich niet mag vestigen op de hoofdplaats van het Vicariaat, waar de zetel van hel gewestelijk regeeringsbestuur is, doch zich moet tevreden stellen om op de nieuwe en haast onbeduidende, bijna geheel van de buitenwereld algesneden Kei-eilanden te gaan wonen. Men zou hier gerust de vraag mogen stellen: als er nog Nederlandsehe be stuursambtenaren zijn, die de verantwoorde lijkheid niet durven dragen om een Katholiek priester in hun gebied zich te laten vestigen, durft dan de Min. van Koloniën wel de ver antwoordelijkheid op zich nemen zulke ambte- ren nog langer als dragers van het Neder- landsch gezag te laten oplreden?" HET PuRTO VOOR DAGBLADEN. Ondanks de bezwaren, die van alle kaaien zijn losgekomen, handliaatt de minister van Water- slaat, blijkens de Memorie van Antwoord, zijn voorstel om het porto voor nieuwsbladen te ver- iioogeu. De minister houdt voet bij stuk. In de tarieven, zegt hij, komt de bevoorrechting vau nel couranten-lezend publiek zoo men wil de subsidieering in het belang van de volksbescha vuig eu volksontwikkeling zeer in 't oog loo- geud tot ui.ing. Immers voor 'n brief wordt ten minste 10 maal meer belaaid dan voor 'n krant van hetzelfde gewicht Het „Vaderland" antwoordt daarop als volgt: „Kier doei de minister ons zelf een paar ar gumenten tegen de verhooging van het tarief aan de hand. Het couranten-lezend publiek, waar bestaat dat uit'? Dat is het overgrooie deel van ous voik, voor zoover het de kleine kinderschoenen is ontwassen. Kan men dan nog wel van bevoorrechting spreken? En dan: het lage tarief een subsidie voor volks beschaving eu volksontwikkeling. Kan er ster ker argument zijn voor behoud van dat sub sidie in den vorm van een, betrekkelijk, laag porlo voor de nieuwsbladen? Elders in zijn betoog zegt de minister, dal men de bladen, die in dezen duren lijd ook nog deze dure tarietsverliooging niet kun nea dragen, niet kunstmatig- in hel leven moei houden. Dal lijkt ons al aanstonds geen deug delijk argument. Dag- eu weekbladen, die in nerlijk zwak staan, kan men misschien gerust in elkaar laten zinken, maar een blad, dal te genwoordig moeite heelt zich bij de gewel dige stijging van de bedrijfskosten staande te houden, is daarom nog geen blad, waar aan levenskracht ontbreekt tiet zou voor de volksbeschaving niet goëd zijn, als de veler lei geestesrichtingen, die zich in de onder scheidene bladen uiten, werden saamgedrougen in een kleiner aantal bladen. Ook vergele de minister niet, dat stijging van de uitgaven van een blad niet altijd ten gevolge zal hebben, dat het verdwijnt, maar een slechten invloed kan hebben op den in houd van het blad. Hoe duurder het bedrijf, hoe zuiniger men moet zijn met dc kopie, niet alleen met de hoeveelheid, maar ook met het gehalte. En we zeiden het reeds, een verhooging van porlo. die eenige guldens in het jaar be draagt, is in het krantenhedrijf een post van belang. Er zullen kranten zijn, die den prijs van het abonnement niet durven vehoogen, nu het al een paar maal noodig is geweest, het te doen. Het kan honderden abonnés kosten. En dan zal het nog moeilijker vallen het be drijf vol te houden. Anderen zullen den prijs op de abonnés serhalen, en dat zal het onver mijdelijke gevolg hebben, dat een groot aan tal gezinnen een krant van minder waarde gaat lezen, of een krant samen gaat lezen, met al de bezwaren, die daaraan verbonden zijn. In het belang van volksbeschaving en volks ontwikkeling is dit niet onbedenkelijk." aantal gesprekken met de voornaamste buiten- landschs centra, zyn ontstaan, het hoofd te bieden. Wat de verbindingen met België betreffen, zij er op gewezen, dat thans o.m. reeds een duplei-verbinding bestaat tusschen Rotterdam en Antwerpen. Verder heeft een conferentie plaats tusschen Belgische en Nederlandsehe technici over de verbetering van de telefoonverbinding tusschen beide landen, vooral met betrekking tot een uitbreiding van het aantal lijnen. Deze j conferentie was noodzakelijk omdat bet teleto- Keeds deze poging, orn uit den woning-" nisch verkeer veel grooter is dan voor den oorlog, nood woeker-winst ie slaan is betreurens- waardig; maar het is ergerlijk, ja schan delijk zegt de „Tijd" met reden, zelis aan den Imogen prijs, die bedongen worut, ue voorwaarde te verbinden, dat woning- zoekenuen alleen in aanmerking komen voor het beschikbare huis, wanneer zij geen kinderen hebbenl t 'lerwjjl honderden jongelieden hun hu welijksplannen. moeten uitstellen bij ge brek aan een woning; terwijl duizenden aroeidera en kleine burgers, door de hoo- ge prijzen voor woningen moeten huizen op een oi twee kleine kamers, waar vaak geen plaats is om èen wieg te zetten, wor- uen de nieuwe huizen alleen verhuurd an „menseden zpnuer kinderen," op ge vaar a., dat het üeomaltnusianisme daar- uoor wordt gepropageerd. LtVtt4i)öc.hGnUUWiHG. Bij do oenanaenug van het ambtena- Leiiartiureglenient xu de Erov. ritsten vau j.\ooru-n.onanu dieuue de comuiunisb Ueton uet amen„o.ueni, xu uni overal waar in dit stuk sprake was van het huwelijk, daar onder ook. te begrijpen degeneu die bui- ben nuwetyksoand als man eu vrouw sa men.eveu. ne su-ia.istische gedeputeerde Gerhard verklaarue zieh een vuorsbander van der gelijk „vrij huwelijk", ui aar op ior.i.euiu gronaen kon ae tyü nog niet worden rijp ^eoont om uergeLjite bepaling in het aum- tenarenregleuioui op te nemen. VeiSoiiLieut.e soaaiistische leden gin gen met uie opportuniteitsredeneeriug mee. j milderen evenwel en onder hen de Aui&ter a amsciie we .houder Wxoaut voor op verklaarden u^u om for.„edle rede nen de doorwerking vau dit goede begin sel niet mocht wurudii belemmerd eu dus gingen zij met lipt amenJemeutUeton akKbord. rerecht zegt de onti-rev. „Rotterdam mer" hiervan: „400 worut met §teeds grooter driest heid de aaus.ag op de ohrmtelijke giond- slagen vau ons volksleven doorgezet, zoo uiijKt voor ue zooveelsre maal, dat de onriote.ijke beschaving en de christelijke PD tihouesenouwiug geen fellereu vijand neut dan het so„ia.isme." Ldughcr.igo dimd. Tv.ee agenten te Amsterdam, neooeu op aanwijzing een cio- jaiigen werkman uer Gemeentetram aan- ge„ouuen, uie vo.gens getuigenverklarin gen opsctteiyk een wau, uie ouder den invloed van sterken drank in een hand kar op de Jacoo van Lennepkade lag, uaar ter plaatse in het water had gere den. Een agent heelt den man gered, waarna deze per auto naar het Wjthel- mina-.Gasthuis is overgeoraoht. DE TELEFOONVERBINDINGEN MET IIET BUITENLAND. In verband met liet bericht omtrein ue weder-instelling van den telefoondienst tusschen Parijs en ons land, wordt vernomen, dat dit herstel van de voor oortogsche verbindingen voor een groot deel te danken is aan de voort varende samenwerking tussctien de Fransche en Nederlandsehe postadministraties. De onderhan delingen waren reeds geruimen tijd gaande, maar stuitten al op moeilijkheden van Belgische zijde. Ten slotte zijn deze moeilijkheden uit den weg geruimd. Een directe verbinding heeft men nog niet met Parijs, daar alle gesprekken over Brussel moeten plaats hebben en daar worden doorverbonden, inmiddels blijft de afdeeling telefonie van het hootdbestuur onzer Posterijen werkzaam om te trachten een directe eigen lijn met Parijs tot stand te brengen. Bij een onderzoek is de „N. Crt." gebieken, dat van Nederlandsehe zijde alles in hel werk gesteld wordt om aan de moeilijkheden, welke dóór een Van Belgische zijde stelt men alles in het werk om hierin te voorzien. Thans zijn naast de be staande nog de volgende nieuwe lijnen geprojec teerd: AmsterdamAntwerpen twee verbindin gen; AmsterdamBrussel; RotterdamAntwer pen drie verbindingen en RotterdamBrussel. Voor het telefonisch verkeer met DuiUchiand zijn in Augustus reeds de lijnen Amsterdam Munster en ArnhemEmmerich (twee verbin dingen) in dienst gesteld. In aanleg zijn nog tal van lijnen. Gedurende den laalsten tijd is het verkeer tus schen onze groote steden en de Duitsche grens plaatsen zeer slerk toegenomen; zoo sterk zelfs, dat daardoor groote moeilijkheden zijn ontstaan voor het binuenlandsch verkeer. Vele handels- gesprekken met Duilschland hebben niet meer rechtstreeks plaats, maar via Duitsche grens plaatsen, vauwaar ze dan worden doorgezonden. Teneinde hierin te voorzien, worden de grens lijnen van EnschedeMunster doorgetrokken naar Amsterdam en Rotterdam, waardoor tevens het binnenlandscb verkeer met Twente belang rijk verbeterd wordt. 'T RECHT TOT STAKEN. De heer Louis de Vries, directeur van de N. V. Het Hollaixdsch Tooneel, heeft tol hel be stuur van den R. K. Volksbond te Amsterdam een uitnoodiging gericht, om voor de leden van den Bond een speciale opvoering te geven van 't looneelwerk ,,'t Recht van Staken", van Er- nest Hutchinson. Het bestuur van den R.-K. Volksbond heeft aan de hand van de recensies in de Katholieke Pers en na eigen onderzoek kunnen constatee- ren, dat dit stuk zich wegens de daarin ver vatten solidarileits-tendenz voor een opvoering voor de Roomsehe arbeiders bijzonder leent, waarom eenstemmig werd besloten op het ge dane aanbod in te gaan. De bedoelde opvoering zal oop 29 Dec. a.s. plaats hebben. De gemeenteraad besloot gisteren de prijzen van het gas. van den eleclrischen stroom en van hel duinwater te verhoogen. Deze verhoogingen kouten, wat de hoofdzaak betreft, hierop neer; Het Gas. De prijs van het gas is gesteld op 19 cents per M3 geleverd over den gewonen gasmeter en op 20 cents per MS geleverd over den munt meter. (Deze prijs werd reeds door verschilten- zeer groote vermeerdering van het de verbruikers betaald.) IEDER OP ZIJN PLAATS! Mevrouw Jansen zat mevrouw Hansen t* vervelen, door als maar te zagen over haar willen. „En hij is van de week de eerste van zijn klas geweest, en nu gaat hij met zijn vader naar den dierentuin!" „O ja?" geeuwde mevrouw Hansen, „m ij n jongen gaat naar kostschooll" Jansen: Waarom rook jij je sigaretten al tijd in een pijpje? Pietersen: Doktervoorschrift, Jansen: Nonsens. Pietersen: Toch niet Hij zei, dat ik van de tabak af moest blijven. B. en W. zijn gemachtigd voor gasverbruik bo ven 5000 M3 per jaar met verbruikers bijzondere overeenkomsten aan te gaan. Electrische stroom. Per kilowattuur bedraagt de prijs voor ver lichting en andere doeleinden: a. volgens aanwijzing van den enkeltorief- meter: voor de eerste 2500 K.W.U. per jaar 32 cents per K.W.U.; voor de tweede 2500 K.W.U. per jaar 30 cents per K.W.U.; voor de daarop volgende K.W.U. per jaar 28 cents per K.W.U. b. volgens aanwijzing van den muarraeter: 34 cents per K.W.U. Voor beweegkracht en andere doeleinden, be halve verlichting, volgens aanwijzing van den dubbeltariefmeter in de avonduren 29 cents per K.W.U. Gedurende alle overige uren: voor de eerste 2500 K.W.U. per jaar 20 cent? per K.W.U.; voor de tweede 2500 K.W.U. per jaar 19 cents per K.W.U.; voor de derde 2500 K.W.U. per jaar 18 cents per K.W.U.; voor de daaropvolgende K.W.U. per jaar 17 cents per K.W.U. Voor verlichting, beweegkracht en andere doeleinden (volgens aanwijzing van den dubbel tariefmeter)in de avonduren 39 cents per K.W.U. Overigens dezelfde prijzen als hier boven genoemd. Duinwater. De eigenaar van een perceel, bevattende te hoogste twee vertrekken kan voor dat perceel aansluiting aan de waterleiding verkrijgen legen betaling van 6.'s jaars voor een verbruik van ten hoogste 30 M3. en voor elke M3. daar boven 0.38, behoudens de jaariijksche recog nitie. Behoudens heigeen in arL 6 is bepaald, be draagt het tarief: voor een jaarlijksch verbruik van ten minste 30 M3. 2.85 per drie maanden en voor eiken M3. daarboven ƒ0.38; voor een jaarlijksch verbruik van ten minste 50 M3. ƒ4.50 per drie maanden en voor eiken M3. daarboven 0.36: voor een jaarlijksch verbruik van ten minste 100 M3. 8.50 per drie maanden en voor eiken M3. daarboven 0.34; voor een jaarlijksch verbruik van ten minste 250 M3. 19.37 H per drie maanden en voor eiken M3. daarboven 0.31; voor een jaarlijksch verbruik van ten minste 500 M3. 36.25 per drie maanden en voor eiken M3. daarboven 0.29; voor een jaar lijksch verbruik van ten minste 1000 M3. 65 per drie maanden en voor eiken M3. daarbovet j 0.26; voor een jaarlijksch verbruik van ten minste 2000 M3. 120 per drie maanden en voor eiken M3. daarboven 0.24. De levering van water ten dienste van eenigs industrie geschiedt tegen het volgende tarief mits het verbruik niet minder bedraagt dan 251 M3. per jaar: voor een verbruik van ten minsti 250 M3. per jaar tegen 0.25 per M3; voor ed verbruik van tenminste 500 M3 per jaar iegei 0.24 per M3; voor een verbruik van ten minsti 1000 M3 per jaar legen 0.23 per M3; voor eei verbruik van ten minste 2000 M3 per jaar tege» 0.21 per M W»r een verbruik van ten minste 3000 M3 per lam ti jen 0.20 per M3; voor een verbruik -n ,;r. minste 20000 M3 per jaar tegen 0 19 per M3; voor een verbruik van ten minste 40000 MS. per jaar tegen 0.18 per M3. De waterlevering ten dienste van instellingen van weldadigheid geschiedt tegen den prijs van 0.18 per M3 onverschillig de verbruikte hoe veelheid. „HAERLEM." Deze oudheidkundige vereeniging vergaderde Woensdag na vieren in de studiezaal van het Gemeentearchief op het stadhuis. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter het pas overleden lid, den oud-wethouder kruseman. Als candidaat voor de twee bestuursfunctie* werden genoemd de heeren Mr. J. D. Enschedé ea J. Oeder. die beiden met groote meerderheid van stemmen werden gekozen. De heer Dyserinck kreeg 1 stem, terwijl 1 blan co was uitgebracht. De agenda bevatte geen meerdere punten. Van de bestuurstafel werden aangaande dea verbouw van het gehuurde perceel aan de-Groot« Markt, de oude Hoofdwacht, eenige mededeelin- gen gedaan. De aanbesteding heeft plaats gehad, maar d» inschrijving was veel te hoog. Het zou een 25,000 moeten kosten. Zooveel geld is even wel niet beschikbaar. Wet lag in het voornemen van een pas overleden lid eenige duizenden aan de vereeniging te vermaken. Daarmee zou men er evenwel nog niet zijn. Al was er echter voor 19 „Santai gunt hem de hleeke Santa niet, oni a xij door een der vrome vaders in naam van den Grooten Geest tot Santa's man gemaakt is. Waarom Sauta hem slechts een verwoipcliug noeuxt, behoeft de arme Indiaansche u wel niet meer te zeggen." „Spreekt gij de waarheid?" riep ik m de gróótste ontroering uil „Vertel mij, wat gij mij mede te deelen hebt" En nu vërnam ik in hoofdzaak het vol gende: Santa leefde bij haren stam in de Sierra Madre gelukkig en tevreden. Op een afstand van eemge lxoogsclioien vian het dorp der Indianen had een blanke man een oneindig grooleie smelterij LoL verkrijging van het kost bare metaal, waarnaar het blanke ras zoo begeerxg is laten bouwen, dan dxe daar be- Deden in de nederzetting der blanken voor ons. Gansche karavanen vjm ezels, beladen met het hoog boven in het gebergte gewon nen gouderts, onuertnelden hijiux Uugcl.jks het verkeer met de smeltwerken en zorgden er voor, dat hel geraas en het gedonder der honderd met ijzer beslagen stampers dag noch nacht ophielden. San la bekommerde zich wei nig oiu de blanke arbeiders-kolonie, bij wie overigens ook de behoeftigsten van haren stam goed belaaid werk vonden. Haar vader was een der rijkste en mach- ligsten van zijn voik en zij zelve was te fier, om zich met een ol ander der Bleekge- zichten al te geven. Daar ontmoette zij op zekeren dag in den wigwam haars vader» deu schoonen, blanken man, met de „ge spleten tong en hel valsche hart". Kortom, liet was Gregory, die door het bleekgcziclll ■net den grijzen baard" (Emit Schaek) ge zonden wast om de richting van het groote smeltwerk te bestudeeren. Hij zag het schoone Indiaansche meisje en zocht haren omgang Santa luisterde naar zijne verlokkende woorden en geloofde nem uwar al te gaarne Zij wilde zijn vrouw worden onder voorwaarde, dat een der vrome vaders (missionarissen), uie de daar woon achtige indianen tot het christendom be keerd hadden, hun huwelijk zou inzegenen. Gregory stemde hierin toebet huwelijk bad plaats. Na weinige weken echter was hij verdwenen. Met yeei moeite vernam de be drogene eindelijk dat hij in de smeltwer ken van Gold Springs zijne vaste woonplaats had. Santa verliet haren stam, den wigwam haars vaders en zwieri al verder en verder om hem op te zoeken. Verachting en be schimping moest zij van de blanken verdu ren, mishandeling van haar eigen ras, dewijl zij haren stam verlaten had en den blanken man zocht, die haar bedrogen had. Ondertusschen waren wij ter plaatse ge komen waar het voetpad in den uil de berg werken naar Cold Springs voerende, ruw aangelegden rijweg uiiloopL Santa bleef bij een kreupelboschje staan. Ik ging op een rotsblok zitten en Pascha begon ongeduldig op den grond te stampen. Na een poos, ging de Indiaansche met haar verhaal voort, dat ik hier beknopt we dergeef. Juist op de plek waar wij ons bevonden, had Santaj na een langdurigen en smai tvol- len tocht, Grogory voor de eerste maal we dergezien. Als bij het ontwaren eener giftige slang, sprong hij bij haren aanblik terug. Daarop beproefde hjj de arme bedrogene weder met leugens te misleiden. Zjjn hart behoorde slecia» haar alieen, maar in het belang zijner betrekking in Cold Springs was hij vooreerst nog genoodzaakt zijn huwelijk met haar geheim te houden tot de dag aan brak, waarop de beletselen uit deu weg ge ruimd zouden zyn, die hem verhinderden, het openbaar bekend te maken. „De klanken der liefde", dus eindigde de Indiaansche, „weergalmden in Santa's hart, zij geloofde hem andermaal, vergat het door gestane zieleleed en woonde in een hol, niet ver van de plek, waar mijn blanke broeder mij heden vond." „Wat zegt mijne zuster daar?" riep ik in de hoogste verbazing uit „Woont Santa in een hol „Zoo is het," antwoordde rij met een droe ven laciL „Mijn blanke broeder eu zijné vrien-. Maar ais ctene echter dochter van Ev» overtrad Santa, door nieuwsgierigheid gedre ven, Gregory's streng gebod den omtrek van het hol niet te verlaten, en zij sloop op zekeren avond in tiet „camp", waar zij hem in het gezelschap van de „bleeke bloem me* het vuurhaar", bij het huis van den man met den grijzen baard outdekle. Woedende ijverzucht verscheurde het hart der Indiaan sche, die zich nu ijverig op spionneeren toe legde en weldra met de aan de vrouw-en eieen scherpzinnigheid erkende, dat Gregory wel aan Hotl.blond zocht te behagen, maar zy van hem «Ikeerig was. 'fja deze mededeeliugeu verzonk Santa ia den zochten op de verkeer e p K /iCiie t een somber gepeins. Ik eerbiedigde hare smart «n® Santa ran he.mehjk uwe vergeefse! glond gang. Santa zag heimelijk pogingen. lk j,et volgende: Een rotsblok van een manshoogte, dat tegen deu bergwand steunde en voor den krachti- g«n druk van een hefboom week de ijzeren •slang lag in de nabijheid ia het struik gewas verborg den eenen toegang U liet hol dat eveuwel gemakkelijk van de an dere zijde des bergs door een langen, halfver- vallen tunnel bereikt kon worden. Voor lange jaren was namelijk in het hart van den berg naar erts gegi-aven. In dit hol, welks andere ingang insgelijks door kreupelhout vor- borgeu was. bud zij sedert Bewoond. voor mij staan en fluisterde „Santa vreest voor hel leven van haar blanken broeder Wacht u voor gift!" „Wat zegt gij daar, Santa?" vroeg ik ver wonderd. Eensklaps voer het mij ais een bliksemstraal door den geesl „Hebt gij ncm vergift gegeven, dal volstrekt geen spoor ach terlaat?" „Gjj zegt het," antwoordde zij eenvoudig ea gal de volgende ophelderingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5