Kerk en School BUITENLAND VAN At LES WAT Cfiartres. VRIJDAG 3 DECEMBER 1920. 0E TOESTAND IN IERLAND. ÜËMLNGDE BUITENL. BERICHTEN, DE WERKLOOSHE7 IN ENGELAND. HOE DE HONIG IN DEN HANDEL VOORKOMT. op zekeren middag ontvluchtten wij Pa ths. Toen wij in Chartres kwamen, was de «vond heel zacht en helder er lag een blau wig licht over de lage stadwaarin de stil te heerschte met een schoone, geheimzinnige mst. Geen droom zou wonderlijker verras sing kunnen brengen dan de vage verschij ning der kathedraal, boven de lage, zwarte hoeken van de daken. V/as dit een engel met opgeheven vleugels, die in den nachte- lijken tij d de oude stad en het land bescherm de en droomde over de menschen De be- loovering hield ons innig bevangen en wexte de gelukkigste verbeelding van den schoo ien dag, die komen zou. Wij vonden rust in het kleine logement Au grand Cerfwij zochten en vonden hier de volmaakte tegenstelling met de weelde Van Parijs De allesbeheerschende eenvoud was streelend en weldadig. In de gelagka mer zaten vijf mannen bij eikaar te eten. Hun gezichten en gebarende handen waren scherp en prachtig geteekend onder het sterke schijnsel van de iage lamp. Wij volg den een levendig verhaal over den oorlog tn genokt bewonderend de natuurlijke echoonh id n de expressie van den verteller en van ue stille spanning der luisterende kameraden. De ernst van het verhaal moest verjaagd wordenéén stond op en begon een liedje. Het was aandoenlijk zooals een der grove gezichten half-beschaamd ver helderde. Meteen vond een andere vrind een nieuwe opgewektheid en begon den Zanger met komieke dirigeergebaren te /olgen. Wat was het aardig dit alles; door welken heerlijken geest paste dit tafereeltje iij de schoonheid die ons al buiten had ge troffen Alles was een levendige verrassing, Waarvan wij ons nu altijd maar herinneren lie eenvoud, die natuurlijkheid. Toen in den licht-blauwen morgen de mist langzaam vervlogen was, vertoonde Zich het prachtige, warme oude rood der daken en te midden der steenen teekening van huizen en straatjes stond hoog en rank de Kathedraal. Wij zouden er in één enkelen dag zoovee! mogelijk van moeten profitee- ren en maakten aldus ons beschouwen en genieten tot een echten arbeid. Bij de bin nenkomst in deze oude heerlijkheid vonden wij goddank geen enkele van die nieuwsgie rige buitenlanders, die de Parijsche Notre- ame tot een religieus wan iel-museum ma zen. In Chartres is alles onbesmet; wij voel den ons rustig, geheel niet vreemd, volkomen omringd en doordrongen van den schoonen geest die hier in de oude steenen te leven taat. Zoo vaag-droomerig als den vorigen wond de groote lijnen van de kerk voor ons Oprezen, zoo fijn-helder en nabij verschenén nu de ontelbare figuren, die door hun gewel dige decoratieve eenheid het rijke kleed vormen om het imnense lichaam. Binnen de hooge ruimte maakt het vele paars der prachtige ruiten zachte, maar al tijd lichtende kleuren de zon doet de sfeer leven en bewegen. Wie beneden in de kathe draal naar de hooge, goddelijke rosetten op ziet, verliest zich "in de mysterieuse wente ling van licht-schietende kleuren, het groot- ische spelen van de zon met de kunst der menschen. Ik weet na de'muziek niets wat too hevig-v ervoerend is als die doorzonde kleuren-kunst, die wij in Parijs, en vooral )n Chartres hebben gezien. Toen ik met den gar dien de rechter-toren had beklommen, en nog hoog aan de spits de geestige apen en Andere grimassende beesten had bewonderd, liet hij me midden tusschen de torens, door pen luik, het groote roset der facade zien. Ik was er nu vlak boven kon bemerken uit welke schoone détails het geheel was samen gesteld. De oude kunstenaars der Gothiek werkten even zorgvuldig en liefderijk aan de bijzonderheden van de voorstelling, als in grandioze bedwelming aan het geheel. Zij waren de idieele artisten, die ongenoemde werkers, die zoo wonderlijk met geestelijke schoonheid begenadigd waren, terwijl zij van de weelderige vroolijkheid van het aardsche leven waren vervuld. Die geheimzinnige volheid van humor, van allerlei sentimenten én van hooge religieusiteit is het eeuwig- benijdenswaardige. Die groote mengeling ran grootschheid, innige teederheid en vol maakte dienstbaarheid vindt men na de 1 'StoiRfeK nooit meerr IX' wset mst wat ster-"' ker kan zijn dan deze Christusfiguren, wat liefelijker is dan de heilige vrouwenen waar méér humor kan leven dan in de wel lustige duiveltjes die boven de kathedraal deuren de zielen naar de hel voeren. Men beschouwt met groeiende vereering een kunst, die zoo scherp-levendig en natuurlijk en overal toch zuiver gedetailleerde archi- te ctuur- is. De kunstenaars der Gothiek kenden den waren rijkdom van het leven. Hun talent was iets veel hoogers dan talent daardoor konden zij heiligen maken, die waarachtig vergeestelijkte menschen zijn en geen nuchtere poppendaardoor vonden zij de uitbeelding van het kwaad en de verlei ding in de grappig-levendige beesten, die typisch naturalistisch zijn en een geestige beweging geven aan hoeken en trappen. Er is nergens iets zwaks aan de kathedraal van Chartres, die men zeer zeker mag houden voor één der allerheerlijkste schoonheden der Gothiek. Men herkent aldoor bewonde rend in iedere bewerkte steen de sterke intuitie van den mensch, de scherpzinnig heid en de concentratie van den echten artist. Alles wat door de handen der middel eeuwers is gegaan, leeft als edele, plastische muziekhet is zoowel de ziel van den edel man, als van den arme, het is altijd de stem van de echt-levende, natuurlijke menschen. Alle eerlijke, gelukkige en ongelukkige zij den van het leven vonden uiting en werden voor altijd verbeeld in de steenen en ruiten dezer schoone, hooge kathedraal, die als een alles-begrijpende en beminnende moe der zich zoo eerbiedwekkend-beschermend verheft in het oude, prachtige stadje. Wij dwaalden zoo gelukkig met zooveel schoonheid langs de hellende straatjes, tus schen het geel en grijs der gevels en het warme romantische rood der lage daken, langs een oud klooster, waarbij in den tuin prach tige madonna's stonden, langs de eenvoudige menschen. Wij ontmoetten niets wat stoorde, en voelden overal de weldaad der rust, der stilte. Dit oude Chartres heeft in alles de stille glimlach van het ware schoone leven. Welk een schatten hadden wij hier vergaard H. F. A. Prof. Mac Neill weer gearresteerd. Prof. Mac Neill, de gisteTen te Dublin vrijge laten Sinn Feiner, is weer gearresteerd, evenals zijn tweede zoon. Eén van zijn zodhs zit reeds in hechtenis. Aartsbisschop Mannix. Aartsbisschop Mannix, die aanzat aan een hem door de priesters te New Caslle aangeboden lunch, zeide daar, dat het waard was alles te doen om den strijd in Ierland te helpen winnen en hij, als Ier, was gereed daarvoor te lijden, lloewcl toegevende, dat onder normale omstan digheden de plaats van den priester in de kerk is, was die in tijden wanneer de menschheid beleedigd wordt, en haar onrecht wordt aange daan bij hen, die verdrukt, gemarteld en ver trapt worden. Men weet, dat aartsbisschop Mannix, de vu rige Australische priester is, aan wien de Brit- sche regeering het verblijf in Ierland heeft ont zegd. REGEERINGSCRISIS IN HONGARIJE? Naar uit Boedapest wordt gemeld, is het waar schijnlijk, dat het geheele Hongaarsche kabinet, tengevolge van een nederlaag van den Minister van Financiën in de Nationale Vergadering, be sluiten zal af te treden. DE SPOORWEGSTAKING IN NOORWEGEN. De algenieene Noorsche spoorwegstaking is begonnen. Gisterennacht werd het personenver keer geslaakt, nadat het goederenverkeer Woens dag reeds was stopgezet. Men vreest voor een sympathiestaking onder alle transportarbeiders en misschien ook onder de electricileits- en gas- werkers. De regeering heeft bekend gemaakt, dat bij pogingen, de levensmiddelenprijzen te ver- hoogen, terstond maximumprijzen vastgesteld zullen worden. De spoorwegen zullen militair bezet worden. HET MELKPROBLEEM IN FRANKRIJK. Het melkvraagsluk blijft de Parijzenaars be zig houden, daar men zich ongerust maakt over de duurte en de schaarschte. Het „Journal des Débats" wqst er op, dat niet vergeten moet worden, b(j de beoordeeling van de kwestie, dat de bevolking van Parijs sinds twee jaar geducht is toegenomen, terwijl ook de banlieue overbevolkt is. Men heeft geen flauw idee van hetgeen er aan vast zit om zulk een bevolking iederen morgeit "fffc bënoodïgae noeverthrts BMW „vw»i i buiten" te bezorgen-, ook geeft men Ach waar schijnlijk geen rekenschap van de kosten aan den aanvoer tegenwoordig verbonden. Voor den oorlog was er voor de dagelijksche consumptie voor Parijs en het Seine-departe- ment noodig 030.000 liter melk (een bevolking van 4.164.000 zielen). De veehouders van stad en omgeving hadden slechts 17.000 koeien die 19 pet. van de benoo- digde hoeveelheid melk leverden, de rest moest dus uit de provincie komen; de centra van pro ductie en verzameling werden steeds talrijker en verder verwijderd; de afstand van Parijs vari eerde tusschen 60 en 374 K.M. En toch kwa men iederen morgen de 760.000 liter in de stad om te worden verdeeld over de 6000 melkslij- ters en 760 melkdepots. En thans moet aan nog veel hoogere eischen worden voldaan; steeds verder moet men de melk gaan zoeken en steeds hooger worden de kosten. In 1012 bedroegen de onkosten tot de bezorging bij den klant minstens 76 pet. van den verkoopsprijs en het dubbele van den inkoops prijs bij den veehouder. Sindsdien zijn die onkosten minstens verdub beld. Het loon bijv. van een veehoeder (zonder voeding) bedraagt 6600 tot 6000 frs. per jaar. Op veel melk wordt bovendien beslag gelegd, door boter- en kaasfabrikanten. In verband met de melkcrisis zijn de plaatse lijke autoriteiten bij decreet van 28 Oct. gemach tigd maatregelen te nemen om althans aan kin deren, zieken en grijsaards de noodige melk te waarborgen. Te Parijs is nu op grond van dat decreet bestoten het gebruik van melk of room te verbieden in theesalons, café's, danshuizen enz. DE REGEERINGSCRISIS IN GRIEKENLAND De Entente draait bij. De „Times" schrijft, dat de Fransche en Engelsche opvattingen inzake de Grieksche quaestic steeds meer overeenkomen, zoodat de volkomen overeenstemming waarschijnlijk spoe dig zal worden bereikt. Het memorandum, dat Lord Gurzon aan de Fransche regeering toe zond, heeft een onderwerp van bespreking uit gemaakt, en ofschoon de juiste grondslagen, die waarschijnlijk zullen worden vastgesteld voor de politiek der geallieerden, nog niet vaststaan, zullen deze waarschijnlijk in breede trekken als volgt luiden: Indien ex-koning Konstantijn naar Grieken land mocht terugkeeren, zou het voor de geal lieerden waarschijnlijk niet raadzaam zijn voor onbepaalden tijd te weigeren hem te erkennen, daar een langdurige weigering om zulks te doen en het verbreken der diplomatieke betrekkingen de Duitsche diplomatie een voorsprong zou kun nen geven. Tevens zou het onttrekken van de financiecle hulp der geallieerden aan Grieken land die tot nu toe voornamelijk door Enge land is verleend het crediet van Griekenland bedreigen, tot nadeel van den handel en de be langen der geallieerden. Voor de geheele annu leering van het verdrag van Sèvres, of de revisie daarvan, zou toestemming van alle onderteeke naars noodig zijn, ook van Japan. Dit zou lang durige onderhandelingen noodzakelijk maken. Bovendien heeft Italië het verdrag reeds gerati ficeerd. In geval van revisie zoudeü de Turken zonder twijfel het onvoorwaardelijk, bezit van Konstan- tinopel eischen. Moestafa Paska zou. vermoede lijk trachten de Grieken uit Smyrna en omgeving te verwijderen, waaruit weer andere complica ties zouden voortvloeien. Verder bestaat de practische moeilijkheid, dat men de van troepen ontbloote deelen van het Dardaneilengebied aan niemand anders dan aan Griekenland kan toe wijzen. De mogelijkheid dat het verdrag zal worden geannuleerd is niet uit het oog verloren, evenmin als de eventueele raadzaamheid om geleidelijk enkele bepalingen er van te herzien, maar in dat geval zouden er nieuwe schikkingen tusschen de geallieerden moeten worden getrof fen. Met twee belangrijke mogelijkheden moet worden rekening gehouden: lo. met den terug keer van Konstantijn, en 2o. met de verkiezing van zijn zoon George. In het eerste geval zou de toestemming der geallieerden vergezeld moeten gaan van zeer nadrukkelijke voorwaarden om trent de handhaving der verdragen; bescher ming tegen politieke vervolgingen van de aan hangers van Venizelos, het verwijderen van offi cieren en andere personen, die betrokken zijn geweest bij de intriges met Dnitschland; waar borgen, dat Griekenland niet een toevluchtsoord zal worden voor ex-monarchen van de vijande' lijke landen; en de verklaring, dat Griekenland geen bondgenootschap zal sluiten zonder toe stemming der geallieerden. In geval de ex-kroonprins tot koning zou wor sen opgeroepen, zou de quaestie gemakkelijker zyn óp te lös's'cn. Het wordt niet gcncel onmo gelijk geacht, dat Venizelos in staat zou zijn met hem samen te werken terwijl men aan den anderen kant meent, dat er onder geen omstan digheden kans zou zijn op een samenwerking tusschen Venizelos en Konstantijn. ARMENIë. De heer Hijmans las in de vergadering van den Volkenbond telegrammen voor van presi dent Wilson en van de regeeringen van Spanje en Brazilië betreffende Armenië en deed mede- deeling van het antwoord door den Raad aan de bemiddelende regeeringen gegeven. Brazilië en Spanje zijn uitgenoodigd rechtstreeks in ver binding te treden met de regeering der Ver- eenigde Staten. De bemiddelende mogendheden sullen met de Armeniërs te Erizze in verbin ding kunnen treden. Wat de Kemalisten betreft, zal de Raad onderzoek doen naar de midde len om met dezen zoo spoedig mogelijk in ver binding te treden. ENGELAND EN RUSLAND. De Russische volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Tsjitsjerin, heeft aan den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken een nota gezonden, waarin onder meer gezegd wordt, dat de Sovjet-regeering een direct en duidelijk antwoord verlangt op de vraag of het mogelijk is in de naaste toekomst te komen tot een handelsovereenkomst en of de Britscbe re geering bereid is vredesonderhandelingen te Londen of elders te openen. Indien de Britsche regeering daartoe niet bereid is, acht de Sovjet- regeering een verder verblijf van Krassin te Lon den nutteloos. DE DICHTER IN T NAUWi Italië is bezig het met Zuid-Slavië gesloten contract tot ontruiming van Fiume uit te voeren. d'Annunzio, de dichterlijke koning van het door hem bezette gebied, weigert heen te gaan. Nu is de blokkade om het stadje geslagen en zal hij zich weldra moeten overgeven. In zijn laatsten doodstrijd blijft hij intusschen de rol van Don Quichotte doorspelen. De „Times" verneemt n.I. uit Milaan, dat d'Annunzio verklaard heeft, als antwoord op de blokkadq, zijn vertegenwoordiger te Rome op te zullen dragen zijn passen te vragen; het Quarnero-regentschap zou na 3 Dec. ats in staat van oorlog met Italië moeten worden be schouwd. Dat ontbrak nog maar aan de comedie! In Londen is een nieuwe epidemie uitgebro ken. De werkloozen gaan n.m. naar de stadhui zen van de voorsteden en bezetten deze. In de afgeloopen week is dit reeds verscheiden malen gebeurd. Woensdagochtend trokken eenige honderden in de voorstad Edmonton naar het raadhuis, namen er bezit van en richtten er zich dade lijk huiselijk in. In korten tijd waren meer dan duizend menschen in het ruime raadhuis bij een. Een pianist speelde populaire deunen en de menigte zong in koor. In andere gedeelten van het stadhuis begon men kaart te spelen. De ambtenaren boden geen tegenstand. De leiders van de werkloozen verklaarden, dat zij tot de bezetting waren overgegaan om de aandacht te vestigen op de heerschende werkloosheid en dat zij niet heen zouden gaan, voor er iets voor hen gedaan was. Vroeger op den dag waren de werkloozen die het stadhuis te Tottenham den vorigen dag bezet hadden, overreed om het te ontruimen tegen de belofte dat men andere lokalen voor hen beschikbaar zou stellen en hun spoedig werk zou verschaf fen. De armvoogden te Wandsworth hebben gis teren een nieuw stelsel van onderstand voor de werkloozen in hun district goedgekeurd. Diensvolgens zal in de eerste plaats de huur betaald worden en verder 10 ah. per man in de week, 10 sh. voor de vrouw, 6i/> »h, voor het eerste en 6 sh. voor elk volgend kind. De ondersteuning zal voor de belft in geld en voor de andere helft in natura verstrekt .wor den. De Engelsche arbeiderspartij heeft op het oogenblik veel meer aanhangers onder de Brit sche studenten dan algemeen bekend is. Te Ox ford en Cambridge zijn „Labour"-clubs opge richt, waarvan verscheidene honderden studen ten lid zijn. In Oxford heeft men er ook al iets op gevonden om de traditioneele loyauteit der universiteit te combineeren met de nieuwe democratische overtuiging. En zoo heeft men dan aan een onlangs gehouden diner den eer sten toast uitgebracht niet uitsluitend op den koning, gelijk tot dusver gebruikelijk was maar op „Den koning en het volk". .--i ont rranscne socialisten, Gefèvre, Var, geat en Lepetit waren naar Rusland gegaan om het congres van de communistische Inter- - nationals bij te wonen. Eind September beslo ten zij over zee terug te keeren en gingen te Moermansk scheep aan boord van een klein zeilschip, dat zij afgehuurd hadden. Geruimen tijd werd er niets meer van hen vernomen. Maar den 25en November, zoo lezen wij in da Humauité, die deze bijzonderheden mededeelt, meldde een telegram uit Vardo, dat de drit communisten omgekomen waren in een schip breuk tusschen Woidagnba en Vardo, Noorwe gen. Een tweede telegram heeft later deze la ding bevestigd. Te Parijs worden de mannen-kleeren goed kooper. Het Journal -deelt mede, dat een groote Engelsche kleermaker nog de volgende bezui- niging heeft uitgedacht: de pakken op maat worden in reeksen gemaakt door denzelfden arbeider. Een coupeur snijdt n.l. van verschil lende stoffen pakken van één maat. Een ande re coupeur knipt pakken van een andere maat. De klanten krijgen de maat, die zoo veel mogelijk met hun lichamsmaat overeen komt. Wat niet in eens goed zit wordt bij het passen verbeterd. Dit systeem, schijnt veel snel ler en dus goedkooper te werken dan dat, vol gens hetwelk een coupeur elk maat-pak vol gens de van te vor engenomen maat knipt. Blijkens een telegram uit Boston is Ponzi (de Italiaansche bedrieger die zooveel van zich deed spreken doordat hij aan geldbeleggers winsten beloofde van 40 tot 60 percent) lot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens on wettige speculaties op buitenlandsche wissel koersen. Een medewerker der „Morning Post" te Kopenhagen verneemt uit Moskousche bladen dat de Russische regeering een ernstige samen zwering had ontdekt, waarbij een aantal voor aanstaande leden der rechtsche sociaal-revolu tionaire partij betrokken waren. De plannen mislukten door het optreden der eerste ballet zangeres van het Moskousche ballet. Madame Geltzer, die de sovjet-autoriteiten inlichtte en een lijst overlegde der deelnemers aan de sa menzwering. Eenige dagen later werd Mad. Geltzer geworgd gevonden in haar woning met een stuk papier gespeld op haar kleedij, waar op stond: „Dood aan alle verraders". Tal van arrestaties hebben plaats gehad en zestig socialistische revolutionairen zijn gefusil leerd. Aan de staking der Berlijnsohe portiers 1» voorloopig een einde gemaakt door de bemid deling van het departement van arbeid. De portiers verklaarden zich bereid hun eischen in te trekken, indien zij van 1 Januari af zes tig procent loonsverhooging krijgen. Van deze zestig procent zullen de huisbazen 10 en de huurders 50 procent betalen. Het is nu maar de vraag of de huurders willer. Maar bij het gebrek aan woningen bebben zij niet veel te willen. Reuter meldt, dat bet„Board of Trade Journal" meedeelt, dat voor de week, die 20 November geëindigd is, de steenkoolproductie 5,210,000 ton heeft bedragen, dat is 20,000 ton meer dan tot dusver de beste opbrengst in eenige week van dit jaar. Naar Reuter uit Sjanghai verneemt, heeft een firma aldaar bericht ontvangen uit ltsjang, dat troepen de stad in brand gestoken en ban ken en buitenlandsche handelshuizen verwoest hebben. De Italiaansche Kamer heeft met 153 tegen 123 stemmen de nieuwe kieswet aangeno men, waarbij de E. V. wordt ingevoerd en het vrouwenkiesrecht voor gemeentelijke en pro vinciale bestuurslichamen. Tengevolge van den lag» waterstand op de rivier en het gebrek aan goederenwagens gaat de verzendingen steenkool uit het Roer gebied steeds moeilijker. De kolenvoorraad aan de mijnen is in de afgeloopen week met 330.000 ton gestegen en bedraagt thans 415,000 ton. Oim. Naar Bom©, De „Msb." schrijft: „In Het voorjaar, hoogstwaarschijnlijk den tweeden Paaschdag, zal een groep Hollanders de heiligdommen van Rome, Genezano, Padua enz. gaan bezoeker). De Weleerw. Pater A. Abels te Utrecht en het "brekende reisbureau van den heer E. Olaes te Antwerpen zullen deze groep begeleiden. De reis zal ongeveer drie weken duren. Nu reeds bestaat er gelegenheid voor een klein gezelschap om onder begeleiding van E. Claes een reis naar Rome te maken, EEN EIEREILAND. Op het eiland Orkney, in het hooge Noorden yan het Vereenigd Koninkrijk der Britten, heeft een enorme ontwikkeling der pluimveeteelt plaats jcvonden. 115 jaar geleden voerde het eiland voor het éérst vijf kisten eieren uit naar het Britsche vas- leland. Tot op 1833 wogen de eieren gemiddeld slechts b7 gram. Thans weegt 75 procent der eieren 66 gram of meer en blijft slechts 25 procent daar onder. Behalve de eieren, die op Orkney zelf gecon sumeerd worden, voert men nog 22 millioen sieren per jaar uit, welke thans een gemiddelde waarde van 22 cent hebben, zoodat de jaar- bedraagt. t i WEL EEN VEROUDERDE KW AALT Verleden week bezocht ik1 een zestig jarig moedertje, dat wegens een dichte ongesteldheid te bed lag. ;j »Wel moedertje, wat hoest je toch.« »0 mijnheer Pastoor, hoesten.dat heb. ik al gedaan van Christus' geboorte 1« (Historisch). Als de maand Augustus voorbij is, is 't homggewin afgeloopen, dan moet de honig worden verkocht, lezen we in „Avicultura De ijmkerij weet nog wei aan den hanig te komen, maar haar organisatie is buitenge swoon slecht erop ingericht om den honig naar v/aarde te verkoopen. Ieder, die een klei ne ijmkerij er op na houdt tracht het gewin zoo goed mogelijk aan den man te brengen en als de verkoop niet veel meer bedraagt dan enkele hondera ponden, zijn er meerdere, die plaatselijk of aan familie htm honig te gen een behoorlijk, ofschoon niet hoog be drag, weten te slijten. Men moet daarbij geen rekening houden met den tijd eraan besteed, om den honig in den toestand te brengen, dat hij voor den verkoop gereed is, dit werk wordt in verloren uren gedaan, rekent men anders dan wordt het uurloon al zeer klein. Wanneer men den honig te verkoopen heeft, is 't de vraag, hoe die in den handel wordt gebracht. Allereerst moet gezorgd wor den, dat zooveel mogelijk van den gewonnen honig, als honig in de raat kan worden aange boden. Voor honig in de raat wordt nog het meeste betaald. In de kranten kan men aan biedingen lezen van/twee gulden per pond. De honig is dan ver palet in blik en wordt franco verzonden. Verkoopt men den honig dus ter plaatse en wunlt die afgehaald, dan kan men tevreden zijn, als fi.25 per pond wordt gemaakt, maar meestal zal men wel met minder tevreden moeten zijn. Honig in de raat, daaronder versta ik honig die geheel in zuiver wit werk is verzegeld, houdt men die naar 't licht gekeerd, dan moet dit er door schijnen. Zijn er donkere plekken in, dan is 't naar mijn oordeel geen honig in de raat meer, want die d nkere plekken, welke het licht niet dporlaten, zijn plaatsen, waar stuif meel is opgehoopt. Zoo lekker als honig in de raat is, zoo onaangenaam smaakt honig met stuifmeel. Ik geloof niet, dat ieder roo zwaar is bij de bec ordeeling van honig in de raat. Vaak wordt daaronder ook verstaan, stukken oie half verzegeld zijn, of zelfs raat, waarin, voordat er honig in kwam, bijen ziin uitge broed, Naar miin meening moet zulke houig niet als honig in de raat worden aangeboden zonder er dit bij tc vermelden en bijv. te spreken van honig in de raat tweede of derde soort. Honig in de raat, eerste kwaliteit, moet tegen hoogen prijs worden verkocht, want deze kwaliteit wordt slechts in een klein per cent uit de volken gewonnen. Behalve honig in de raat wordt slingerhonig aangeboden. Slingerhonig is meestal zomerhonig, want die is dun vloeibaar en kan worden geslingerd. Daaronder komt honig voor, die snel ver- suikert, maar er is ook die in 't geheel niet kristalliseert. Slingerhonig bijv. die in onze boschrijke streek wordt gewonnen, blijft dun vloeibaar en zoo gaat de stelling niet op, dat de echtheid van natuurhonig kan worden gecontroleerd, in 't al of niet kristalliseeren. Aan 't verkrijgen van slingerhonig is ook al veel moeite verbonden, zoodat, als hij duur wordt verkocht toch nog niet kan gezegd wor den, dat men nu eens flink geld voor zijn arbeid ontvangt. In den laatsten tijd hoort men meermalen, dat heidehonig wordt geslin gerd. De een komt er mede klaar door 't ge bruik maken van het losmiddel „erica," een borstel van metaal-staafjes die in de cellen worden gedrukt, waarna de honig ka n wor den uitgeslingert, een ander gebruikt een meer uitgebreid toestel, n. 1. de honiglosma- chine van Kolb, nog leest men dat van n sterke centrifuge of slinger gebruik wordt ge maakt en daardoor de honig zonder andere voorafgaande bewerking wordt uitgeslingerd. De heidehonig, die in onzen omtrek wordt gewonnen, heb ik nog nooit met voordeel kunnen slingeren, maar 't zal er mee zijn als met den zomerhonig, dat de honig niet overal dezelfde eigenschappen vertoont. Intusschen is 't een mooi ding, dat de honig als slinger honig kan worden gewonnen, want anders komt men tot pershonig, die op 't oog af er heel wat minder mooi uitziet. Nog kan men wei probeeren lekhonig te winnen, maar ook dat lukt maar voor een zeer klein procent. Het persen geschiedt met daarvoor meer of minder geschikte toestellen. De meeste ij in kers zijn ten slotte wel genoodzaakt den honig ruw te verkoopen. Bij ons maakte men voor den ruwen honig, uitgebroken v jor 't vat, 40 cent per pond. Dat is ruim tweemaal zooveel als voor den oorlog, dat is dus een normale prijs. EEN VLIEGTUIG MET VERANDERLIJK VLEUGELOPPERVLAK. vleugeldiepte van 1.76 M. en met volle snelheid had gevlogen bij een vleugeldiepte 1.60 M. £>e landing van het vliegtuig, van De Fransche ingenieur Levasseur, de ontwerper van den uit de eerste dagen der luchtvaart bekenden Antoinette-eendekker, en Robert Gastambide, die, eveneens in die dagen, den Gastambide-Mangin-eendekker ontwierp, hebben een vliegtuig gebouwd met veranderlijk vleugel-oppervlak. Dit nieuwe toestel is een tweedckker. Op bet bovendraagvlak zijn, rechts en hnb van den romp twee verschuifbare vleugels aan gebrachtf de eene tegen den voor-onder kot, de andere tegen den achter-bovenkant. Wanneer de vleugels geheel op elkaar gescho ven zijn, bedraagt de vleugeldiepte 1.60 M., in uitgeschoven toestand 3.28 M. Door dez bijzondere constructiemethode kan het dra gend oppervlak van het vliegtuig varieeren van 32 vierk. M. tot 52 vierk. M. Op het vliegveld van Viliesauvage bij Etampes heeft dit toestel de vorige week, onder besturing van den vlieger Grandjean, verschillende welgeslaagde proefvluchten ge maakt. Een zelf- registreerend apparaat tee- kende de verschillende vleugelwijzigingen op zoodat de commissieleden konden con- stateeren, dat het toestel opsteeg met een V(UJ A.VO «U. A'" —"O o waarbij de vleugels waren uitgeschoven tot 3.28 M., verliep buitengewoon lang zaam. Voor een machine, die 200 K. M. per uur doet, kan door toepassing van dezen vleugel met veranderlijk oppervlak de lan dingssnelheid op nog minder dan 60 K. M. gebracht worden. Het toestel heeft zeer goed voldaan. DE INVLOED VAN DE WARMTE. LeeraarNu dan. De warmte maakt een voorwerp langer. De koude maakt het korter. Geef jij me 'ns 'n voorbeeld. Piet. PietIn den zomer is het warm, dan zijn de dagen lang. 's-Winters is het koud, dan zijn ze kort. HET HANDGEKLAP. De beroemde tooneelspeelster Melle Mar», moest eens als getuige optreden in de zaak ran baar kamenier, die beschuldigd werd haar mees teres bestolen te bebben. Zij verzocht den chef der claque met zijn ondergeschikten in de ritting te verschijnen en toen de president haar de vraag stelde: Hoe oud rijt gij? klonk er een oorverdoovend handgeklap door de zaal, zoodat alleen de president haar antwoord kon h00ren. In geen der verslagen van die zaak wordt daO ook haar ouderdom genoemd. GETROEFD. sf ft&t 1 Portier: Juffrouw uw trein Oude jongejuffrouw: - Maar m.jn goede man waarom zeg je toch mijn trein, die is toch niet van mij. Portier: En waarom xegt u toch man, ik ben toch ook niet van ui

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9