1 Restaurant „Minerva" Indrukken van den dag BINNENLAND Gemengd Psieuws - M€MU - Handel en Niiverheid Leger en Vloot 'ZATERDAG 4 DECEMBER 192© 44ste JAARGANG No 15309 i)E A»OKN£M£MIÜPBUS BEOHAAttï VOO.* f!AAftt.Efit£N AQENT5CUAFPCN PER KWARTAAL t 3.25 PER WEEK f O 25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57»/, bureaux* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit vier nladen} waaronder liet geïllustreerd Zondagsblad n acht bladzijden. EERSTE BLAD DE TÜEPASSIKG DER ARBEIDSWET. öinnenlandsch Nieuws. PARKLAAiï 94 e Zondag 5 December s a f 2,50 1 VELDMUIZENPLAAG IN FRIESLAND. In geen jaren werden de graslanden in Friesland zóó door de veldmuis ge plaagd, als thans. üi.gestrekte weiden zjn op gtrooten afstand kaal gevreten en zien zwart van omgewoeld© aarde, door het knagend gedierte. Natuurlijk heeft de bui tengewone weersgesteldhi i I bier haar aandeel aan deze pLaag. Wanneer er niet spoedig of overvloedige regen, óf veel sneeuw met strenge vorst komt, waar door het gedierte moet verdrinken of van honger sterven, ziet het er d,aar voor den volgenden oogst treurig uit. DE GEZONDHEIDSTOESTAND. IN NEDERLAND Gedurende het tijdvak van 17 October tot en met 20 November 1920 wenden aangegeven: 336 gevallen van febris ty- phoidea, 567 gevallen van roodvonk, 872 verkregen: Febris typhaidea 73 gevallen, van nekkramp. Herleid tot weekgemiddelden wordt verkregen: Febris typhoïda 73 gevallen, roodvonk 113 gevallen, diphtherie 174 ge vallen. Vergeleken met de vo; ige weekgemid delden blijkt, dat typhus nagenoeg gelijk bleef, terwijl roodvonk en diphtherie resp. met ruin 40 en bijna 13 pCt. toenamen. De sterfte in het Rijk in September 1920 was 9 .02 per 1000 van de gem id deide bevolking en dus 0.20 per m. lager dan ia Augustus te voren en 0.87 p.m. lager dan in September 1919. De zui gelingensterfte was in September zeer laag, namelijk 58.17 p. 1000 van het aan tal levend aangegevenen. In Augustus 1920 was die sterfte 72,18 en in Sep tember 1919 97.51. VERIJDELDE POGING TOT INBRAAK. In den vroegen ochtend van Vrijdag, hebben inbrekers getracht hun slag te s'laan in den eerst sedert eenige -ag geopenden goud- en zilverwinkel van den heer Zwijnarecht aan het Piet Hetnplein. te 's Hage. Zij hadden 't blijkbaar be halve op sieraden voornamelijk ook ge munt op de brandkast. Éersit trachten zij hun doel te berei ken door zith toegang te verschaffen tot een belendend perceel. Daar waren zij reeds een flink eind in doorgedrongen, omdat de waakhond van den heer des huizes hen s>til hun gang liet gaan. Toen den ongenood en gasten bleek, dat zij door bedoeld perceel niet in het magazijn van gouden en zilverwerken konden komen, zijn ze weer teruggegaan om daarna door een tuindeur en een brandgang toegang tot het bedreigde perceel te serkrijgeu. Op die wij ze slaagden zij er in den ach tergevel van den goudsmidswinkel te be reiken, doelt toen zij daar bezig waren met het forceeren van een ige luiken waar van zij de ij zers reeds hadden losgewerkt, werden zij door een eurveiiieerenden po litieagent gestoord, waarop zij ijlings liet hazenpad kozen, 't Was dus allemaal moeite voo-r niets geweest. EEN BRANDSTICHTER De vorige week ontstond aan den Mon- sterschen weg brand in de tuindersschuur van den heer KL op Bijdorp (Z.H.) In die schuur waren honderden rietmatten geborgen, die lustig brandden. Bij het) blussehen vond men proppen papier in petroleum gedrenkt. De marechaussee on derzocht do zaak en gisteravond werd een buurman, de tuinder J. S., gevan kelijk door hen meegenomen naar de ka zerne aan den Leijweg. Daar bekende hij de brandstichting. Naar men zegt, heeft hij ook bekend de dader te zijn van bet inwerpen der ruiten bij den tuin der S. aldaar in 't vorige jaar. HET KASTEEL DE „CRANENBURGH." Reeds meldden wij, dat de eigenaar van dit kasteel, Dr. Von Cleve, met be slistheid de loopende geruchten heeft te gengesproken, dat de ex-kroonprins er zijn intrek zou nemen. Dr. Von Oieve, die den prins op Wieringen heeft ge sproken, meende dat deze zich ook met in een druk bezochte gemeente als Vaas sen op de Veluwe, zou vestigen en noem de het verhaal: „Vrouwenpraa.t." De be woner van het fraaie kasteel is een Duit- scher, die daar reeds 15 jaar woont, er vroeger alleen 's zomers verolijf hield, maar thans, met het oog op den toestand in Duifcsehiand, er ook 's winters ver toeft. De stallen zuilen thans worden ver bouwd on als woning voor den eigenaar inigericht, die het kasteel wenscht pro ductief te maken, door or voorname Duibsche families te logeeren, wien de grond in Duitschland te warm onder de voeten wordt. Het kasteel, een burcht dateerende van 1661 en herbouwd in 1751, is in zeer verwaarloosden toestand. Herstel zou honderdduizenden moeten kosten. Prins Hendrik heeft in het kas teel, waarvan slechts een paar vertrek ken door dr. Von Cleve worden bewoond* een kamer voor eigen gebruik bij zijn her haalde bezoeken aldaar. Kone berichten Nieuwe margarine-fabriek te Wcruier- veer. Het „NecL WkblcL voor den Han del in Kruidenierswaren" meldt, dat de N. V. Westsanen Koninklijke Fabrekeu te Wormerveer haar zaken begin 1921 uitbreidt, door ook de fabricage van mar garine ter hand te némen. De installatie nadert haar voltooiing. Een adres van „St. Joris." Het hoofd bestuur van den R.K. Bond voor Dienstplichtigen „St. Joris" dringt in een adres aan de Tweede Kamer er op aan, het daarheen te willen leiden, dat het wetsontwerp, houdende tijdelijke afwij kingen. van de Militiewet, binnen den kortst moge lijken tijd in belsa.ndeling worde genomen en aanvaard, opdat de door den Minister van Oorlog voorgestel de belangrijke contiugentsvermindering voor de lichting 1921 kan worden uitge voerd en daardoor 100.000 jongemannen worden gevrijwaard van de groote gevtv ren van. dienst- en kazerneleven. UWE HAARLEMSGKE COURANT 133. DE 0N.DERW1JZERSSALARISSEN. Opzettelijk hebben wij een bespreking over de beslissing der Tweede Kamer op j.l. Woensdag betreffende de onderwijzers&alarissen ach terwege gelaten tot op heden, omdat wij eer slens de gemoederen na de ondergane teleur- stelling 'wat tot kalmte wilden laten komen en onderwijl wenschten te beluisteren hoe de on derwijzers, vooral de katholieke en christelijke, bet gevallen besluit zouden opnemen. Daten wij beginnen met te constateeren, dat hei in;:e;v jzerscbrps als geheel tot nog toe een .waardige ho 'ding is blijven aannemen, zooals van opvoeoers der jeugd mag worden ver-* wacht. De gevallen, dat een onderwijzer (nog wel een Katholiek) de Kamerleden op het Bin nenhof uitschold, zijn enkele, sporadische ge vallen, die een corps van 33.000 man niet voor zijn rekening behoaft te nemen. Van georganiseerde dreigementen heeft men zich na de beslising onthouden en zal men zich naar wij hopen blijven onthouden. Inmiddels kan niet ontkend worden; dat de verbittering blijkens hetgeen ons ter oore kwam, zeer groot is. Wij willen aan de grootte der ondervonden teleurstelling niets afdoen wij vóelen ze mee; maar wagen het toch om nu, eénige dagen na het besluit der Kamer, een nuchter woord te spreken lot onze onderwij zers en ook tol hen, die hun lot in handen hébben of daarop invloed kunnen uitoefenen. Ia tie jongste salarishistorie der onderwijzers moet o.i. tweeërlei worden onderscheiden n.m. een malerieële en een psychologische kant Eigenlijk zit in iedere georganiseerde salaris actie een stukje psychologie, waarmee werk gever of overheid geducht rekening heeft te houden. Wie enkel vraagt ,,mel hoeveel kunnen mijn werknemers behoorlijk rondkomen," kan voor zijn geweten wellicht vrij uitgaan, verstandig handelt hij niet. Het is den mensch nu eenmaal eigen zijn burgerlijken staal af te melen naar dien van zijn medeburgers, waarmee hij zici, op één lijn steil en daarbij is natuurlijk ieder alzonderlijk en ook iedere groep geneigd, „naar boven af le ronden." Nu hebben de onderwijzers steeds in den ongunstigen toestand verkeerd, dat zij moeilijk te vergelijken waren. Met alle geestelijke wer kers hadden zij dit gemeen, dat dc produc tiviteit van hun arbeid niet direct aanwijsbaar was, niet onmiddellijk onder cijfers te brengen: en als tegenover alle geestelijke werkers was de maatschappij dan ook altijd tegenover hen schriel en hard. De laatste jaren vooral kwa men zij in de verdrukking, omdat ook zij eer stens bij het algemeen waarneembaar streven naar verbetering een achterstand hadden in te halen en tegelijkertijd .de op de helft vermin derde waarde van het geid door verdubbeling van hun inkomen moesten trachten goed te maken. Zij zagen dat een werkman, die vóór den oorlog f 12.tol f 14.per week ver diende, het thans gemakkelijk tot f 35,of f 40,bracht en achtten voor zich een stij ging van inkomen naar een zelfde evenredig- beid billijk. Daarbij kwam, dat de mobilisatie en het gebrek aan administratieve krachten de gemeentebesturen tegen elkander deed opbie den in^ salarieering van ambtenaren; waardoor onderwijzers, anderen, die zij terecht bun naa sc uppelijk gelijken of minderen achtten, m ->070 iging verre boven hen zagen uitgaan, e ezoldigingsbesluit voor ambtenaren en earn ten dei gemeente Amsterdam, eergister opnieuw gewijzigd, toont dat zonneklaar aan. aarbij is b.v. een categorie werkers, wier ar beid mei f 3500 lol f 5500 wordt gehonoreerd; en wanneer de onderwijzers zggen: wjj staan bij die menschen in ontwikkeling niet achter, dan kunnen wij hen geen ongelijkgeven. Maar wal geschiedde? Tegelijkertijd dat het geheele onderwijzerscorps van 33.000 man rijkspersoneel wordt, moet een nieuwe salaris schaal worden vastgesteld: op hetzelfde mo ment ook, dat de wet op de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs lot stand komt en de Rijkskas voor enorme uitgaven plaatst. Wanneer de onderwijzer zucht; „maar moeten wij dan weer het kind van de rekening wordenl" is zijn verzuchting alleszins verklaar- baar, maar het feit is er niet mee weggerede neerd En nu komen wij terug op de niet directe productiviteit van den arbeid. Zeg ons niet: maar hel onderwijs, dat het toekomstig ge slacht vormt, dat de toekomst van heel een volk ;n de hand heeft is oneindig meer produc ticf dan 't werk van 'n metaalarbeider, een tim merman, een ingenieur, een kleermaker oi let terzetter. Wij weten dat natuurlijk en onder schrijven het volkomen. Maar wie de bezoldi ging moet geven, slaat vooral in dezen tijd voor de onoplosbare vraag: waar moeten dc miliioenen vandaan komen? Het juiste ant woord zou zijn: door de gebruikers van hel onderwijs den koslenden prijs te laten betalen, fan waren wij er aanstonds. Maar iedereen ■Weet, in welke slechte verhouding het school geld staat lot de kosten van het onderwijs. En onze denkbeelden zijn le dien aanzien zóó ver- gioeid, dal zelfs in deze dagen niemand hel uit ee urven spreken om ook maar in geringe rnate dien kant op te gaan. 1 (je,"°e oplossing, die men aan de [lan(j dur.de e doen, was bezuiniging op de onder wijsmiddelen en den schooibouw. En ook dat klinkt velen al weinig sympathiek. Zoodat de vraag: waar halen wij de miliioenen? nog altiid onbeantwoord is, tot schadz voornamelijk van dg onderwijzers. Want dit is wel onze eindindruk van alle besprekingen over de onderwijzerssalarissen van den laatsten tijd, dat men niet weet aan de miliioenen te komen. En al doezelde de Minister van Onderwijs dit geldargument zooveel mogelijk weg en trachtte hij het voor te stellen, dat het salarissysteem hier de hoofdzaak was, wij zijn er van over tuigd, dat de onderwijzers er bij een beteren stand van de Rijksschatkist beter waren afge komen. Trouwens, Minister de Visser heeft bet geldargument en terecht niet geheel on aangeroerd gelaten. Hij wees er op, dat onder liet Kabinet-de Meester in 1913 de wet-Rink een financieele verbetering bracht van 1.7 millioen, dat het wetje-Heemskerk daarna voor de onderwijzers salarissen f 550.000 meer uittrok en dat de wet Cort van der Linden van 23 Febr. t918 een ver betering van f 5.650.000 bracht. Tegenover die bedragen kon Minister de Vis ser stellen, dat zijn eigen wet van het vorig jaar een salarisvermeerdering van vijftien mil lioen gaf en dat de nu voorgestelde regeling daar nog eens 26 millioen bij deed. In twee jaar tijds haalde de eerste Minister van Onderwijs dus voor de bezoldiging der onderwijzers uit de Schatkist een-en-yeertig millioen gulden. Waarom wijzen wij hierop? Ten eerste, om nog eens met cijfers aan te toonen, dat de on- derwijzersbezoldiging is een financieel probleem van den eersten rang. En ten tweede, dat men dit christelijk kabinet onrecht aandoet, wanneer men het verwijt, niet3 voor de onderwijzers te voelen. Men kan hoogstens zeggen, dat het machteloos staat om verder le gaan. Wat is hieruit dc conclusie? Dat de onderwij zers overtuigd moeten blijven van hun recht op hoogere bezoldiging en dat daaraan in de naaste toekomst ook wel zal worden voldaan. Dc Re geering heeft nu reeds een verbetering toegezegd en op grond van hetgeen wij gisteren op gezag van de Msb. meedeelden omtrent 'n geneigdheid der Regeering om een motie van de Katholieke Kamerfractie te aanvaarden, waarin een ver hooging der voorgestelde salarissen werd ge- eischl, kan men gerust vertrouwen, dat die ver booging ook zoodra mogelijk komen zal. Men werke daarvoor met krachtige, maar met gepaste middelen! Erkennen wij dus, dat de voorgestelde sala- risregeling ons onvoldoende lijkt en de onder wijzers o.i. het slachtoffer zijn geworden van de omstandigheden en den nood der schatkist, dat de verbittering is gekomen tot een hoogte, als wij allen kunnen waarnemen, is ook nog te wij ten aan iels anders. En hier komen wij terug op wat wij noemden den psychologisch en kant van de zaak. Terwijl de onderwijzers de ambte naren, waarmee zij zich maatschappelijk gelijk achten, tot salarissen van 4000 en 5000 zagen klimmen, Ontwierp de commissie, door de Regeering ingesteld om van advies over de on derwijzersbezoldigingen te dienen een loonschaal, gaande tot 4500. En men beging de onvergeef lijke fout, dat advies openbaar te maken zelfs nog voordat het bij de Regeering was ingezon den. Het is een betreurenswaardige en tactloo- ze daad geweest. Wij, buitenstaanders, moeten begrijpen, welk een verslagenheid daarop 't re- geeringsbesluit in de kringen der onderwijzers heeft gebracht. Maar tevens vertrouwen wij, dat deze begrij pelijke teleurstelling weer voorbij moge gaan: dat de onderwijzers tot de nuchtere en zakelijke beschouwing waaraan zij reeds zooveel jaren gewoon zijn, mogen terugkeeren, n.m. de ver gelijking tusschen hun nog onvoldoende bezoldi ging en de thans nog onverkrijgbare miliioenen, noodig om hun recht te doen. Maar ook, dat zij dit goed recht zullen bewerkend zij het dan ook, dat zij nóg eenigen tijd moeten wachten en dat hel beste middel daartoe is rustige en waar dige actie. Klachten over niet uitvoeren. Het orgaan van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „Onze Strijder" heeft aan deze kwestie een artikel gewijd, waaruit blijkt, na ingekomen klachten, dat de wet op den achturendag nog lang niet wordt toegepast, zoo als de wet het eischt. Gewezen wordt vooral op de overheidsbedrij ven, waar tal van werkzaamheden zijn, welke niet dadelijk als werkzaamheid in „fabrieken en werkplaatsen" zijn aan te merken. Daar zijn bijv. de werkzaamheden van plantsoenarbeiders, wegwerkers, vegers aan de reiniging, enz. Nu zijn er tal van bedrijven, waar een ge meentebestuur, dat zich op een bekrompen standpunt plaatst, wil distilleerén, dat de wet niets zegt. Zoo bijv. het fittersbedrijf. l «"0<i ',ereil't llet hoofdbestuur van „St. Pau- 'e' f>eri?hL da' een Gemeentebestuur heel de wet" niei 'Uers 68 uren laat werken, omdat de wel met van toepassing is. Een fitter werkt niei „n„ dat moet worden toegegevenT' T WerkPIaats' lijke opvatting echterTet Mn Voorzitter en secretaris van „st. PauIus" had. den over deze aangelegenheid een eonterenUe op het Departement van Arbeid, bij welke hé spreking duidelijk bleek, dat vooral in de Over heidsbedrijven lal van grensgevallen zijn aan te geven, betreffende de vraag, of al of niet de wet van toepassing is, waarom het dubbel goed is, speciale aandacht aan de zaak te wijden. Verder bespreekt het orgaan den conlinu-ar- beid. Deze wordt behandeld in art. 33 en 34 van het Werktijden-besluit en in het Overgangsbe sluit 1920. Kort en goed spreken artikelen 33 en 34 bo ven aangeduid van een werktijd van 48 uren per week (dus 6 dageu A 6 uurE dus een vrije dag per .week), Het overgangsbesluit spreekt echter, dat ge durende de eerste 2 jaren in contïhu-arbeid mag gewerkt worden 55 uur per weck, of 158 uur over 3 weken. Voor die plaatsen dus, waar op het oogenblik nog niet is ingevoerd een behoorlijke drieploe gendienst, is deze overgangsbepaling van over wegend belang. Vermoedelijk blijkt In de practijk, dat die 55 uren per week en die 158 uur per 3 weken, ook in het raam van de overgangsbepaling, geen ge lukkige cijfers zijn. Telefoongemeenschap Nederland en Frankrijk. Met ingang van 1 December is de interna tionale telëfoongemeenschaiï tusschen Nederland en Frankrijk heropend; voorioopig zullen de be staande tarieven worden gehandhaafd. Het Consulaat-generaal le Berlijn. Het Ne- derlandsche honoraire consulaat-generaal te Ber lijn wordt vervangen door een beroeps consulaat generaal Deze verandering in den Berlijnscben Consu laat-dienst beteekent een groote verbetering, in 't bijzonder inzake het verieenen van paspoorten. Ook de talrijke Nederlanders in Berlijn zullen het besluit onzer regeering algemeen waardeeren en toejuichen. Weeldebelasting en rijwielen.. Het dage- lijksch bestuur van den A. N. W. B., Toeristen bond voor Nederland, 't welk de meening is toe gedaan, dat het houden van een rijwiel geen kcntecken is van bijzonderen welstand en dat dit zoo practische en voor velen onmisbare voor werp geen voorwerp van weelde kan worden genoemd, heeft zich tot den Minister van Finan ciën gewend met het verzoek de rijwielen en onderdeelen er van als belastingvoorwerp uit het ontwerp tot heffing van een „Weeldebelasting" te willen schrappen. Minister van Usselstbyn. Minister van IJsselsteyn's ongesteldheid was slechts van lich ten aard. Hoewel de Minister Vrijdag nog thuis bleef, kan hij echter ajs hersteld worden be schouwd. De Burgemeester van 'heiden. In den toe- Rand van Jhr. De Gijsélaar, burgemeester van Leiden, is sinds Donderdag een aanmerkelijke verbetering ingetreden. De geneesheereu achten de crisis geweken. LOONEN EN PRIJSDALING. Geen verhooging, maar 'n extra toelage. Naar aanleiding van een verzoek om loons- vevhooging van lü ct. per uur, hebben de direc ties der Ned. Gi-. en Spiritusfabriek, de Franscii-Hotlandscl»® Oiiefabrieken Caivé-Delft ca de Lijn- en Gelaluiefabriek le Delft, in een uitvoerig schrijven er nadrukkelijk tfe aandacht op gevestigd, dat, waar dé loonen en belangrijke emolumenten de vergelijking met loonregelingen in andere bedrijven kunnen doorstaan, de di recties van meening zijn, dat het huidige tijd stip niet aangewezen is tot verdere verbooging van den loonstandaard over te gaan, wijl toch overal groote prijsdalingen zijn waar te nemen. Deza zullen niet nalaten hun invloed le doen gelden op de kosten van het levensonderhoud, daar ook de kleinhaudelprijzen een overeenkom- slige daling ais de groothandelprijzen zullen on dergaan. Er mag, volgens deze directies, niet uit het oog worden verloren, dat naar alle waarschijrlijkheid de ondernemingen zelf den terugslag dezer prijs dalingen zullen gevoelen. Daarom vinden zij bet niet verantwoord, thans over te gaan tot een vermeerdering der vaste lasten in de naaste toe komst, waar bet voor de Delftsche industrieën van zulk een overwegend belang is, de te ver wachten scherpe concurrentie op de wereld markt hel hoofd te bieden en tot zoodanigen prijs te kunnen werken, dat de producten in vol doende male worden afgenomen. Daar echter de zich allerwege voordoende prijsverlagingen in het dagelijksch leven nog niet of slechts in geringe male merkbaar zijn, zullen de directies een week loon uitkeeren aan het personeel dat langer dan 10 weken in vas ten of lossen dienst is der ondernemingen. Het fabriekspersoneel heeft voor dit jaar met de toezegging der directie genoegen genomen. BURGERWACHTEN EN VRIJWILLIGE LANDSTORM. De Tweede Kamer heeft Vrijdagmiddag de be- grooting van Binnenlandsche Zaken aangenomen met 46 le"en 13 stemmen. De artikelen inzake de burgerwachten en den vrijwilligen landstorm, werden met 46 tegen 16 stemmen aangenomen. HET STAATSMIJNBEDRIJF EN HET COLLEC TIEF ARBEIDSCONTRACT. Naar aanleiding van dc vraag, hoe dc regee ring denkt over het aangaan van een collectief arbeidscontract, hetgeen door verschillende ar beidersorganisaties is gevraagd, deelt de minis ter van Landbouw mede, dat er een contact commissie is, die alle aangelegenheden de ar beidsvoorwaarden betreffende, regelt tusschen de werkgevers en de werknemers. De Ledoe- 'ling van den minister is, dal de staatsmijnen alle medewerking verieenen om de totstandkoming van een collectief arbeidscontract te bevorde ren. Op het oogenblik bestaat er een collectief arbeidscontract, gesloten met den algemeenen bond van Christelijke mijnwerkers in Nederland, dat 31 Maart 1921 afloopt. Zoolang er geen an dere overeenkomst is, geldt dit ook voor de niet bij genoemden bond aangesloten arbeiders. WONINGELLENDE TE AMSTERDAM. In het „Hbl" worden enkele staaltjes uit hon derden vertelt van de krot-bewoners van Am sterdam en het krot-kroost, dat daar geboren wordt, „leeft" en sterft, zonder ooit door den vrijen wind gestreeld en door de. lieve, ion ge kust te zijn. Oxtail soep - Tarbot, Eiersauce, gek. Aardapp. - Wiener Schnitsel, Aardapp. Spruitjes met Kastanjes - LETTERBANKET - Zonder visch f 1,70 Abonnements d.ners f 1,50 Een voorbeeld: Ergens aan de Prinsengracht Vlak bij een der groote zijgrachten. De opgang naar drie hoog is sleil en smal, de houten treden van de trapjes zijn uitgesleten. Op het portaaltje van één hoog staat een ijzeren emmer, toegedekt door een deksel. De W. C. In de kamer twee hoog, wonen man, vrouw cn vijf kinderen. De man is werkman bij het spoor. 41s hij nachtdienst heeft, moet hij overdag slapen in het kamertje, 4 bij 2Va meter, waar de kinde ren kraaien en huilen, waar de pot le koken staat, de waschtobbe te dampen. De mau kan niet slapen in deze omgeving; zijn hoofd dof en zwaar, als hij, na moeilijken nachtarbeid, op het ledikant neervalt. De vrouw, zielig, bleek menschje, komt nooit buiten; zij slooft voor haar gezin en bet lukte haar niet, ondanks alle moeite, orde in het door zeven menschen bewoonde kamertje te houden. Nog een voorbeeld: Een knappe dienstbode, een ijverig werkman. Gedurende den Jangen verlovingstijd hebben zij, bij kwartjes en guldens, gespaard voor bet in- boedcltje, dat bun trots en glorie zou zijn. Zij droomen van een aardig keukentje, een knusse kamer. Ze zag in gedachten de glimmende pe- nantkast en hij verdiepte zich in de mogelijk heden van een zelf-getimmerd aquarium. In de Goudbloemstraat hebben zij ten slotte een zolderkamertje gevonden: drie bij twee en een half. Door het dak sijpelt water en het vrouwtje klaegt, dat zij, allen pogingen len spijt, den boel niet netjes kan houden, omdat het hok te klein is voor keuken, slaap- en woongelegenheid. Trots alle prachtige hygiënische voorschrif ten, geleerde beloogen over woningvraagstuk, stapels boeken en brochures en volgepropte breinen over sociale problemen blijven duizen den „leven" in een ten hcmel-schreiende ont reddering, De menschen wachten en wachten maar steeds op bericht van den gemeentelijken woningdienst, maar och, het gaat zoo langzaam, zóó langzaam. Malaise in de Nijverheid. Bij Van Houten te Weesp zijn wederom 120 personen ontslagen, en wet 20 mannen en 100 meisjes. De oorzaak is geringe uitvoer. Wegens slapte is de papierfabriek „de Maas mond" le Geerlruidenberg gesloten. Te Eerbeek (Geld.), is de grootste fabriek der N. V. Vereenigde Papierfabrieken wegens ge brek aan werk stopgezet. Dalende prijzen. In geheel oostelijk-Gronin- gen zoowel de brood-, als de spek- en vleesch- prijzen verlaagd. Te Delfzijl werd de prijs der melk op 18 cent, te Kielwindeweer op 17 cent per liter gebracht De gasyerstikking te Kampen. De toestand van het tweede slacbtofier der gasverstikking, den heer J. van de Bell. gaf beden eene flauwe hoop op herstel. Er deden zich oogenblikken van terugkeerend bewustzijn voor. Zaterdagmorgen is vrouw Vos, een stok- doove vrouw, op de Markt te Zutphen, onder de Emmeriksche tram geraakt. Om haar er onder uit te-halen, moest de machine worden opge vijzeld. Ernstig gewond is zij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Vrijdagmorgen is door de stoomtram Veghel-Oss overreden en gedood de 16-jarige Piet Smits uit Hees (N.-B.) TIJDELIJKE AFWIJKING VAN DE MILITIE. WET. In een nota naar aanleiding van het verslag van de wetsontwerpen lot tijdelijke afwijking van de mililiewel en de landstormvoorzieningen deelt de regeering o.m. mede, dal in de beslaan de vredesorganisatie geen wijziging wordt ge bracht, totdat over de reorganisatie van t leger zal zijn beslist. Voor de lichting 1921 zijn. aan gewezen 25.000 man. Aan de 10.000 houders der hoogere nummers is medegedeeld, dat zij bij ongewijzigde aanneming van het aanhangige mi- litic-ontwerp kans hebben, dal hun bestemming om ingelijfd le worden, weer komt te vervallen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1