■r ,cn <rakkclii,i Indrukken van den dag BINNENLAND VAN Ai LHS WAT 1 DECEASES? 8920 44«t« JAARGANG No 1530? PER WEEK i f0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BiJ VOORUITBETALING f 3.57V, BUREAUX) NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 174«, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Wegens den Feestdag van fêaria Onbevlekte Ontvangenis verschijnt deze Courant morgen NIET. HLRSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen, PRIJSDALING EN NOG IETS. de misère in de SIGARENINDUSTRIE. VOORJAARSBLOEMEN IN HUIS. De jongste vrij strenge nachtvorst heeft ons jammer genoeg, beroofd van de late najaars- bloemen. Weken, ja maanden zal 't zeer zeker duren, alvorens we buiten weer enkele van Flora's kinderen in bloei mogen zien. Gelukkig hebben we 't echter in onze macht binnen korten tijd reeds mooie, welriekende voorjaarsbloemen in onze woonkamer te hebben. Wie maar een donkere kast, of een donkeren kelder heeft, kan b. v. prachtige hyacinten op glazen kweeken. Men vult e glazen zoover met water, dat de bollen cr met 't ondereinde even instaan, en zet latC aaina °P een koel, donker plekje. Daar tiid r'len Ze ongeveer v'er weken, in welken fKlazen geheel of grootendeels met tren 7-°f^es Kevu'd zijn geraakt. Nu mo- worden r? verwarmde kamer in 't licht eaan hof^CtVen aardi§ 13 't dan om na te ne ón twikke? en snel de Plant tüt scho°" sell 'ng komt, om weldra met water fn bl°emen te prijken. Het water in de glazen men denke hieraan dl6nt ,VP tljd tijd te worden bij- word?Cn' i Vud is' moet 't voorzichtig worden ververscht. kweekeiw- °°k ^ac'nten in bloempotten ten Erenóm £Woo?. J worden daarvoor soor- „iet Men eet er. ïfSÜ°m ten, een, one of zes in eiken t v graaft men de potten in den tub in eten'SS en wel zoodanig dat er een handbreed de op de bollen komt. Zoodra de bollen e^n paar centimeter ztjn uitgeloopen of ontkiemd kan men ze in de kamer brengen. Gemakke' lüker is 't echter, de potten met hyacinten eenige weken in een koele, donkere kast, f in een ke der te plaatsen, waar ze behoort lijk vochtig gehouden dienen te worden. Op die manier kan-men reeds in Januari de huiskamer met zelfgekweekte bloemen sieren en dan reeds lenteweelde genieten. Voor potcultuur en ter vervroeging zijn ook de schoone narcissen bij uitstek geschikt Wie vroegtijdig bloeiende tulpen in zijn kamer wil hebben, handele als volgt ln een ongeveer halverwegen met gewone tuinaarde gevulden bloempot legge men eeni ge tulpenbollen, waarna de put verder met 'aarde vrij stevig wordt aangevuld. Vervol gens wordt de pot tamelijk diep in den tuin ingegraven en moet daar ongeveer zes we ken blijven. Dan wordt 't tijd hem in de huis kamer te brengen. Aan warmte, licht en water mag 't den planten niet ontbreken. Hoe beter ze verzorgd worden, des te vroe ger en mooier ze bloeien. Men kan ook hier volstaan den pot met tulpen eerst zes weken in een donkere kast te laten staan en ze daarna in de huiskamer te brengen. Ook de lieve crocusjes leenen zich prachtig tot kamercultuur. Men moet ze echter in een met verwarmd vertrek plaatsen. Geeft men ze een verwarmd vertrek, dan gaat wel 't blad snel groeien, doch de bloempjes en daarom is 't toch maar te doen, niet waar? komen dan niet uit. Op een goed verlicht plekje, b. v. voor een raam, is 't crucusje op zijn plaats. Wordt 't dan door de zon beschenen, zooveel te beter, maar kachelwarrate kan het beslist niet verdragen. Men kan voor crocusjes allerlei ondiep vaat werk gebruikenschaaltjes en schoteltjes van allerlei vorm en afmeting. Deze heeft men slechts met wit zand te vullen en daar op worden de bolletjes dicht bij elkander geplaatst en een weinig aangedrukt. Kan men de schaaltjes eenige dagen in den tuin in- graven, tot dat de bollen aangeworteld zijn, dan is dat aan te raden, want soms dringen de wortels de bollen uit de aarde. Door heel voorzichtig te gieten, is dit echter te voor komen DOELMATIG BEWONEN VAN HUIZEN. Het is ongewenscht, om een groot deel van de woning niet te laten gebruiken als woonvertrek, doch dicht opeengepakt, in een oververwarmd klein vertrek te leven, en ten tweede is het nog veel onverstandiger, den zotder niet als slaapplaats te gebruiken. De bezwaren daartegen zijn denkbeeldig, schrijft Dr. Ch. Bles in „Moleschott". Mocht het des zomers zoo warm zijn dat men het op zolder niet kan uithouden, wel nu, dat baart weinig zorgbij zulke tempe raturen wordt het gansche huis voldoende opengezet om frissche lucht binnen te la ten' Tegen de kou van den winter heeft men bedekking noodig. Men ziet toch ook hen, die allerminst gedwongen worden door te weinig ruimte, er de voorkeur aan geven om boven op een frissche onverwarmde kamer te slapen. Slechts vooroordeel, gewoonte en bovenal ontwetendheid weerhouden de menschen om op zolder te slapen. Evenzeer als vroeger het doorloopend openhouden van een raam in slaap- of woonvertrek tot de onmogelijkhe den scheen te behooren, terwijl thans de nieuwe gewoonte zich meer en meer bij ons inburgert, vooral daar, waar de Vereenigingen tot bestrijding der tuberculose hare werk zaamheid ontvouwen, evenzeer zal het in de meeste gevallen zeer goed uitvoerbaar blijken om op den zolder te slapen. Met het open raam moet komen een ge zonde slaapplaats. Binnenlandsch Nieuws. BELANGRIJKE VERHOOGING ACCIJNS OF GEDISTILLEERD. Uit Don Haag wordt aan de „Müb." geseind, dat binnen enkele dagen een wetsontwerp zal worden ingediend, waar bij 'bet accijns op gedistilleerd zeer be langrijk zal worden verhoogd. Wanneer dit 'wetsontwerp tot wet zal worden ver- Reven, zullen tevens maatregelen worden genomen om de voorraden gedistilleerd welke thans reeds met speculatieve oog merken worden opgekocht, onder de ver- Loogde accijnsibcpalingen te doen vallen. DE ZIEKTE WET-T ALMA De Hooge Raad van Arbeid Reeft in oen, op 4 December j.l. gehouden verga dering een nader advies vastgesteld om trent h.et boj den Raad aanhangige ont werp tot wijziging van de ziektewet-Tal- ma, In zijn eerste advies over deze aan gelegenheid had de meerderheid van den naad de wenschélijkheid uitgesproken, dat de minister van Arbeid, alvorens tot invoering van de Ziekteweb-Talma over te gaan, met spoed zou onderzoeken, Roe- veel arbeiders krachtens collectieve ar beidsovereenkomsten of andere regelin gen rech t op ziekengeld-uitk&eringen kun- doen gelden en op welke wijze deze uit- keeringen zijn geregeld. In zijn tweede advies beeft de groote meerderheid van den .Raad, op grond van de bedenkingen, die de minister van Ar beid tegen het afwachten van de resul taten van een dergelijk tijdroovend on derzoek heeft ontwikkeld, uitgesproken, dat de beslissing omtrent h,et ai of niot verkiezen van een ander stelsel van ziek teverzekering dan in de wet-Talma is be lichaamd, niet behoeft te worden uitge steld, totdat de resultaten van het in het eerste advies van den Raad gevraagde onderzoek bekend zullen zijn. De meerderheid van den Raad achtte het echter wei gewenscht de beslissing omtrent een eventueele wijziging van het stelsel van ziekteverzekering en van ar tikel 92 van de geldende Ziektewet, wa-ar^ over de minister vragen aan den Raad had voorgelegd, uit te stellen tot uiterlijk 1 April 1921. Die meerderheid verwachtte, dat op dat tijds-tip de resultaten van de onderhandelingen over een nieuwe rege ling der Ziekengelduitkeering, weLke op het «ogenblik tusschen verschillende werkgever&- en organisaties gevoerd wor- den, bekend zullen zijn. Minister Van IJsseJftteyn. De Mi nister van L. N. en H. is opnieuw onge steld geworden en daardoor verhinderd' aan zijn Departement te komen. Eerste Kamerlid. Naar het „Arn- hemsck Dagblad" meldt zal voor opvolger van den Reer H. Colijn als Eerste Kamer lid de candidaat der rech.terzijde zijn i'rof. Dir. P. A Diepenhorst, lid van den Gemeenteraad té Amsterdam. TEGEN DEN ZOMERTIJD. Het Hoofdbestuur van den Nederl. Boa- ronbond, Federatie der 5 gewestelijke E» K. Boerenbonden, omvattende 85000 boe ren en tuiniers, Rebben een met redenen omkleed adres aan den Minister van Bin- nenl. Zaken gezonden, waarin zij met aan drang verzoeken, dat de zomertijd niot meer wordt ingevoerd. 3EZUINIGING UP Dc DEPARTEMENTEN. 1 De lange, smalle alcoven, verlicht door een klein venster, de dompige, donkere bedsteden moeten verdwijnen. Lucht en licht kunnen daar niet binnendringen en he. vuil en daarmee een leger van ziektekie men, schuwt het licht en houdt van donkere- vochtige hoekjes. Zonneschijn vernietigt, niet alleen .de ziektekiemen, maar maakt opmerkzaam op de aanwezigheid van het vuil en noodigt uit dit te verwijderen. En, vergeten wij het nooit, zindelijkheid is een bondgenoote in den strijd tegen ziek ten. Maar haar toepassing eischt overleg. Dat 't noodzakelijk is, alles, wat vuil is in de woning te reinigen met water en zeep, spreekt vanzelf, maar 'n overtollig rond- plassen en schrobben met veel water in de woning 2elf is daarom niet noodzakelijk. Wie zijn woning goed wil onderhouden, bedenke in de eerste plaats, van hoe groot belang het is, frissche lucht en zonlicht in haar toe te laten. De zon brengt ook warmte in het vertrek en deze met de frissche lucht: droogte, een belangrijk vereischte voor ge zond wonen. Daarom hange men geen dikke gordijnen voor de ramen, die toetreding van licht en lucht keeren. Een ander belangrijk punt is de wijze van wegruimen van het onvermijdelijke stof, dat dikwijls zeer schadelijk voor den mensch kan zijn, doordat het, beladen met ziekte kiemen, opgejaagd door droog vegen, droog afnemen, in de kamer rondzweeft en inge ademd wordt. Daarom trachte men dit te voorkomen. In de eerste plaats door zoo weinig moge lijk overtollige zaken in het vertrek te heb ben, waarop het stof kan neervallen, als kleedjes, snuisterijen en zoo meer, en ver der door vloeren, gangen en trap te bevoch tigen, vóórdat men het stof er af veegt en de meubels evenzeer met een vochtigen doek af te nemen. Wanneer de huisvrouw op deze wenken let en ten deze een voorbeeld is voor haar gezin, dan kan haar Invloed ten opzichte van luchtverversching, toelaten van lucht en zindelijkheid zeer groot zijn. Het is moeilijk te zeggen hoe in de eerste tijden de houtbehoefte van Europa te dekken zal zijn. Vóór den oorlog bedroeg de invoer in Engeland 77.4 millioen kubieke voet in Frankrijk 31.7in Duitschland 30.7 in Denemarken 24.1 en Noorwegen 10.2 Zweden, dat steeds den hoofdinvoer naar Engeland had, is gedurende den oorlog zeer uitgebuit, vooral wat de 36 millicen Acker (1 A. 40.671 Are) particulier boscheigen dom aangaat, terwijl de 16 millioen Acket staatsbosschen die meest nog in de periode van staatsbosschen die meest nog in de period® van groei zijn, weinig kunnen leveren. D® Noord-Russische, tot dusver nog weinig in aanspraak genomen landen, hebben ia de minder toegankelijke gebieden nog zorg volle behandeling noodig, terwijl zij overi gens door roekeloos vellen en boschbranden veel hebben geleden, EEN BELEEFDE GROFHEID. Heer (tot een dame): Op mijn woord juffrouw, ik zou u bijna niet harkend Rebben, zoozeer is u veranderd. Dame (schalks): In mijn voor- of .«nadeel? Heer: Wel, juffrouw, u kunt atecRf* in uw voordeel veranderen. COURANT DE ASöNNtMENlSfBUS SSEDHAAOT VOOS HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN l PER KWARTAAL j T 3.25 133. ANDERS NIET1 Wij zijn nu zoo zoetjes aan gewoon geraakt, dat een sociaal-democraat rooder dan rood wordt, wanneer men aan het heilige huisje der socialisatie raakt. Het is dan ook wel om kwaad te worden, wanneer men altijd zooveel verlokken de machtsspreuken bij de hand heeft gehad, nu niets meer dan die eene leuze van de socialisa tie over heeft en dan telkens ongeloovige Tho massen te hooren vragen: maar wat bedoelen jelui daar nu eigenlijk mee? En toch was -die vraag, telkens wanneer zij werd gesteld, gewettigd. Het beste bewijs leveren de voorlichters der roode arbeiders zelf, die nu al maand na maand bezig zijn in woord en ge schrift uit le leggen, wat toch wel die heilaan brengende socialisatie is. De groote econoom der S. D. A. P., Wibaut, heeft zich er de vin gers ai aan blauw geschreven, maar nog vree zen wij, dat de arbeiders het niet begrepen heb ben. Nu komt A. W. Michels in het jongste popu- lair-wetenschappelijke bijvoegsel van „Het Volk" met een merkwaardige verklaring, waarvan het goed is even nota te nemen. Hij schrijft: „De groote vraag naar goederen, door de loon stijging in het leven geroepen, doet direct de prijzen weder stijgen, waardoor de arbeiders weder om meer loon moeten komen, hetwelk voorhands opnieuw hetzelfde gevolg heeft Indien immers een bepaalde hoeveelheid soep onder een aantal menschen moet worden ver deeld, zal het die eters niet te veel helpen, als men hun lepels grooler maakt, zonder de hoe veelheid soep te vergrooten. De productie zelf moet dus worden verhoogd en eerste doel (wat men er ook overigens voor idealistische beschouwingen over wil houdeni van de socialisatie is, om dat te bereiken". Dat is duidelijke taal, nietwaar? Al zal menige arbeider vreemd opkijken, dat zijn eigen voor mannen voor de toekomst niets beters weten 'ian te bevelen danproductieverhooging, precies als de burgerlijke voorlichters! Maar er is nog meer: als dan in het sociali- salicsysleem harder moet gewerkt worden dan thans, dan zal het ten minste met de „winst makerij" uit zijn? Ook dat niet. Wibaut heeft het reeds eerder gezegd, het staat ook bedekt in het socialisatierapport en de heer Michcls zegt het nu ronduit, dat ook de gesocialiseerde be drijven er naar zullen moeten streven om flinke winst te maken. Michels n.rn. schrijft: „Dat die winst wordt gemaakt (en dat moet goed worden begrepen), is noodzakelijk en zal ook in het gesocialiseerde bedrijf niet kunnen worden ontbeerd, integendeel! Natuurlijk eigent de particuliere onder nemer' zicli als loon voor zijn arbeid een naar onze begrippen veel te groot deel uit die winst tóe. En indien hij jaarlijks het allergrootste deel voor particuliere liefhebberijen zou willen verbruiken, is er geen macht, die dat kan beletten. Maar indien eenig ondernemer een mil- lioen gulden winst per jaar maakt en hij be steedt dat bedrag op eenige duizenden na, waarvan hij leeft, om zijn onderneming uit te breiden, of hij reserveert dat voor hetzelf de doel of voor eventueele verliezen, dan wel hij belegt het in andere ondrnemingen, in 't kort, hij maakt het niet op, dan is het maatschappelijk gevolg niet anders, dan wanneer wij dat bedrijf zouden hebben ge socialiseerd. Ook wij zullen moeten reserveeren, dus be sparen, indien er gesocialiseerd is, maar het verschil is, dat de ondernemingen niet meer het private eigendom van één of weinig menschen zijn en dat die de macht bezitten de winsten op de meest doelmatige wijze voor productie aan te wenden. Daarin ligt het verschil met het private bedrijf en hoewel er veel over de socialisatie is geschreven, miste ik tot nu toe een duide lijke uiteenzetting van deze begrippen." Ja, ja, meneer Michels, het is werkelijk ver dienstelijk om dit nu eens rondweg te zeggen; want deze ruiterlijke verklaring hebben ook wij lang gemist in alle besprekingen over socialisa tie. Er blijft echter ook in uwe uiteenzetting nog ééne onduidelijkheid, n.m. deze,, op welke ma nier die „meest doelmatige wijze" van verdee ling der winsten en aanwending daarvan voor de productie zal plaats hebben. Als nu de heel socialisatie daarop neer komt, zouden wij den heer Michels eens willen aan raden om de Statuten van den R.-K. Centralen Raad van bedrijven te bestudeeren en de resulta ten dier studie eens eerlijk aan zijn partijgenoo- ten mee te deelen. Dan zal wellicht blijken, dat heel dat inge wikkelde en voor de productie zoo gevaarlijke stelsel der socialisatie overbodig is en achter een reeds ontworpen en veel soepeler stelsel komt aanloopenl Heusch, het wordt lijd, dat men den rooden arbeiders aantrekkelijker kost gaat voor zetten! De prijsdaling, die het onderwerp van bespre king vormt in ieder huisgezin, is misschien en naar wij hopen, een teeken van een betere toe komst Misschien, want als die daling niets anders is dan een gevolg van malaise, dan u'er geen meerdere reden voor vreugde, dan het voordeel van liet oogenblik bij een aantal inkoopen. Er komen van alle kanlen tijdingen binnen van stopzetten van fabrieken en werkplaatsen. In bijna elk nummer van onze krant kan men ze aantreffen, uit ons land, maar ook van el ders, ook uit Engeland. Wij lazen daarover een correspondentie in hel „Handelsblad", waarin ook gewezen word» op de algemeene zucht naar veel uitgeven, welke het begeleidend verschijnsel was van de dagen in en na den oorlog. De nationale moraal was toen: royaal leven. Wie er tegen opkwam en waarschuwde, was een zwartziener. Het gevolg van een en ander lezen we in een teekenend «taaltje. „Ik ontmoette hier laatst een kaloemnan uit Bolton in Lancashire, die heeft stop gezet. Hij kwam te Londen wonen, omdat hij thuis werd lastig gevallen, op straat, aan de deur, overal. Het werkvolk bleek met dat stopzet ten niet ingenomen. Zoo liep er een vrouw gedurig achter hem aan, biddende, smeekende, dreigende: de fabriek moest weer aan den gang. Die vrouw heeft hij meegenomen naar de fabriek; naar het kantoor. En hij heeft haar het boek geopend en aangetoond, dat nog kort geleden haar gezin bij hem vijftien pond ster ling verdiende in de week. Waar is hel geld gebleven? vroeg hij haar. Hebt gij mijn raad niet gevolgd? Neen, zijn raad had niemand gevolgd. En het geld was weg." Het geval van dit Engelsch gezin, dat grof geld verdiende en geen cent heeft overgespaard staat ongetwijfeld niet alleen. „Wie waarschuwde tegen verspilzucht, ook onder de arbeiders, werd voor anti-democraat of zoo iets uitgescholden. Ook wij hebben daar ondervinding van," schrijft de „Resb." Toch was „zuinig zijn" ten allen tijde en ook thans, een goede raad. Een appeltje voor den dorst was steeds een veel begeerd nationaal be zit. Mr. L. Kortenhorst, secretaris der Algemeene R.K. Werkgevers-vereeniging, schrijft ons: De arbitrale uitspraak over het indexcijfer is gevallen. Uitspraak is; <iat 5 pet. verhooging moet betaald worden op d« loonen vanaf 1 Ju li 1.1. Men kan deze uitspraak aanvaarden zonder overtuigd te zijn van de juistheid. Ik blijf vol houden dat de fabrikanten het slachtoffer zijn geworden van een vergissing. Een andere opvat ting dan door hen verdedigd, konden zij nooil gehad hebben, om de doodeenvoudige reden.dat zij dan nooit zouden hebben toegestemd en niet konden toestemmen in een dergelijke interpreta tie van het artikeL Hiermede is echter niet gezegd dat de arbei dersorganisaties ten onrechte haar eisch stelden. Het is haar recht, wanneer zij meenen in het gelijk te zijn, dit te doen gelden. En het is zeer wel mogelijk dat twee partijen tot eenzelfde ge lijk komen op verschillende gronden. Daarvan bestaan reeds voorbeelden. Ook in deze kwestie moet ik de arbeiders beschouwen als handelend te goeder trouw en volgens eerlijke overtuiging. Een woord van dank mag stellig gebracht wor den aan de arbiters die met zoovee! ernst en toewijding hunne taak hebben volbracht. Dat zij van patroonszijde zooveel medewerking ontvan gen hebben, als van arbeiderszijde kan helaas niet gezegd worden. (Op de laatste beslissende conferentie was de vertegenwoordiger van het Verbond van Sigarenfabrikanten afwezig) T" Nu komt de tweede vraag naar voren: Kan de industrie een dergelijke verhooging thans dragen? Wanneer men weet dat het indexcijfer weder gestegen is, zoodat vanaf 1 October 10 pet. zal moeten betaald worden, wordt deze vraag van nog grooter belang. Wie eenigermate op de hoogte is van den toe stand in de sigarenindustrie vraagt zich met stijgende verwondering af, hoe het mogelijk is dal men thans dergelijke experimenten aan durft. Ai is ook het recht daarvan te eischen is het gevoel dan heclemaal uit de wereld? Waar haten de arbeidersbesturen den moed van daan om in dezen tijd van algemeene depressie een verhooging te eischen, die ten eenenraale misplaatst is? Fabrikanten die minder dan 10 pet. van het uitbetaalde loon verdienen, zijn geen zeldzaamheden; zelfs werken thans velen geheel zonder winst, zoo niet met verlies. De tij den zijn er niet naar om de verhooging op den consument te verhalen. De concurrentie nijpt hun de keel dicht Een verhooging drijft de af nemer* nog meer dan heden in de armen van de duizenden thuiswerkers, die tot bespottelijk lage prijzen hun productie, al zij deze ook minderwaardig, aanbieden, Is dat nu de beloo ning van een goed sociaal werk? Laat men eerst zorgen dat het thuis werken worde afgeschaft; alleen wanneer deze verhoo ging en al de andere drukkende bepalingen van de C. A. O. de gansche industrie treffen, is er kans van slagen. Ander» niet Men moge drij vener is één macht die boven elke wet gaat, dat isde onmacht. Laat men dit wel bedenken vóór het te laat is. Nog onlangs werd een klein-fabrikant, die, teneinde zijn bedrijf slaande te houden in con currentie met de thuiswerkers, in overleg met zijn eigen werklieden beneden het loon werkt, tot een boete veroordeeld van f 4000. Hij had te kiezen tusschen ondergang of blijven werken beneden het loon. Ik wil dezen man niet verde digen, maar meen in-dit feit toch te zien 'n ge val van onmacht Zoolang het gansche bedrijf nog niet georganiseerd is. drijve men de eischen niet op de spits; »j kunen een gevaar worden voor de C. A. O. En wat doet de regeering? Heeft men ons opgevoed in speciaal voelen? in het maken van goed-sociale arbeidsovereen- komsten, met de onuitgesproken bedoeling om de groot-industrie te nekken? Neen, natuurlijk, ik geloof ook niet dat zelfs de socialisten deze bedoeling kunnen hebben. De grootindustrie geeft hun veel te veel stof om ontevredenheid te kweeken, dus.... mag zij niet verdwijnen! Toch lijkt het oppervlakig zoo. De 8-urige werkdag, zonder verbod van huisarbeid is de uckslag voor onze industrie. Meer nog: eigen werkmakers, die thuis werken den geheelen dag 10, 11, 12 uren daags. Kan de regeering dit niet beletten? Aan den eenen kant de fabrikant met beide handen gebonden door de wet en de C. A. O., gedwongen tot liooge loonen en dure ge bouwen, belemmerd in den verkoop door aan bod ^hn buitenland en door de producten van eigenwerkers; en aan den anderen kant de vol ledige vrijheid voor onderkruipers van de ar beidswet en van de C. A. O. Een dergelijke toe stand is meer dan ergerlijk. Onze C. A. O., die, hetzij hier eerlijk gezegd, door geen enkel bona fide fabrikant betreurd wordt, mits een goed ge regelde toestand wordt ges#hapen, dient door de regeering beschermd te wordcnl Ik meen dat de sigarenfabrikanten, die te recht of ten onrechte, daarover wil ik niet twisten, toch reeds zooveel door de regeerings- maatregelen hebben geleden, het recht hebben dit te mogen verlangen. Zoo niet, laat men ons dan de vrijheid herge ven. Niet meten met twee maten. Zoo men hel werkelijk goed meent met de grootindustrie, laat men haar dan ook beschermen tegen de huisin dustrie. Men laae de verdenking niet op zich dat men 't met die sociale maatregelen er opge- munt heeft om ons te nekken. Mocht men tol een flinken stap niet bereid zijn, dan zal al leen door vrije concurrentie, los van de C.A.O. en van den 8-urigen werkdag, de misère kun nen bestreden worden; de fabrikanten zullen dan zelf het thuiswerk moeten toepassen en hunne fabrieken laten teegloopen. DE LOONEN VAN HET SPOORWEG PERSONEEL. Maandagmiddag heeft de Minister van Water staat, een onderhoud gehad met de vertegen woordigers der spoorwegdirecties, de heeren J A. Kalff en mr. Van Manen en met de heeren Van der Vegt, voorzitter en Bartelink, lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdien sten, in verband met de kwestie der loonregeling van het spoorwegpersoneel. Bij het onderhoud was ook tegenwoordig da chef van de afdeeiing spoorwegen van Minis ters departement, de administrateur mr. dr. G. van der Meuten. Oud-Minister Nelisscn. Heden, Dinsdag 7 December, is het veertig jaren geleden, dat de oud-minister mr. A. P. L. Neiissen te Leiden, promoveerde „Magna cum iaude" op een proef schrift over „Verhuur en vervreemding". Mr. Marchant predikt in de Kamer een be- zuimgingsvcldtociit ojj de Departementen. Zijn methode beslaat alleen in he) niet toestaan van nieuwe ambtenaren, waarmee men natuur lijk niet veel opschiet. Hij gaat van de veroa derstelling uit, dat by toeneming van de hoe veelheid werk de in dienst zijnde ambtenares harder zuilen gaan werken. Inmiddels zal hl wel geen bezwaar er legen hebben, dat over bodige ambtenaren onmiddellijk worden ver wijderd. In dit verband maken we melding van hal volgende, dat we ln het „N. r. d. D." aan troffen: „Toen in 1914 de mobilisatie begon werd o.a. op het departement van Oorlog een spe ciaal telegraafkantoor gesticht dat rechtstreeks in verbinding stond met het Hoofdtelegraaf kantoor in de Prinseslraat te Hage. Telefo nisch en telegrafisch werden telegrammen overgebracht. Of dat nu wel noemenswaardige versnelling gaf is nog twijfelachtig, maar laten we aannemen dat het de snelheid vergrootte. Voor de bediening van dit postje op het de partement werden aangewezen: Twee telefonis ten, twee telegrafisten en als leider een hoofd, commies. Na November '1® is natuurlijk de roden van bestaan voor dezen dienst vervallen en men zou verwacht hebben dat mede in verband met het tekort aan personeel bij den telegraaf- en telefoondienst deze vijf personen aan den dienst zouden zijn teruggegeven. Wel verre van dienl Tot op den huidigen dag zitten ze daar; al leen de hoofdcommies doet er halve dagen dienst En nu de kosten van dat dienstje: Deze be dragen twaalf duizend driehonderd acht en tachtig gulden tachtig cent! per jaar. De vier telefonisten en telegrafisten hebben een inko men van 9600 gulden per jaar en brengen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1