Sport en Spel Indrukken van den dag BINNENLAND A. J. P. Kerstpudding Handel en iNiiverheid (Jemengd iNieuws Kunst en Kennis Kerk en School VRIJDAG 10 DECEMBER 1920 PER KWARTAAL T 3-25 PER WEEKf O 25 FRANCO PER POST PER K WART. BH VOORUITBETALING f 3.57'/, DURE AUXt NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 142S, 2741 EN 1748, ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Pit nummer bestaat uit drie bladen EERSTE BLAD. GEKIJF IN DEN AmSTERüAMöCHEN RAAD. Onze geachte lezers en lezeressen we ten, wat vischwijven-gekijf is. Welnu, aan zuilc 'n gekijf konden dege nen hun hart ophalen, die Woensdag jl. ue vergaue.ing van den jAmsterdamsohen Gemeenteraad met hun tegenwoordigheid vereerden. De kijfsters waren., mevrouwen; Mevrouw Van Zelm, de Communiste, was met Mevrouw Ti.anus, de sociauste, aan 't harrewarren geraakt over 't koste loos voedsel, dat ae i.lustre gemeente Am sterdam aan behoertige schoolkinderen verstrekt. Wanneer men nu weet, dat de bestand* deelen voor dat voedsel geleverd worden door den dienst der. Levensmiddelen-voor ziening, die onder beheer staat van den soA-uU-democraiischen wethouuer Le Mi randa, dan begrijpt iedereen, dat volgens Mevrouw Van LeLm, er niets van dat voedsel deugt. Mevrouw xiianus sprong voor de ge hoonde melk en havermout in de bres, wat aan mevrouw Van Zelm den uitroep om.okte: „een sociaal-democratiscn wet,- houuer moest beter weten, wat een ar- oe.derskina toekomt. Toen nu ook dode David zijn duit in 't zakje wierp en den heer De Miranua verweet,, reeds iaug vergeten te zijn, dat mj eens s aMaai-üemocruut was, kon de aangevallene zich niet langer goed hou den en riep David toe, dat mij „een hour geois" was. houu tb uüUR. Sinnenlandsch Nieuws. NEDERLANDSCHE SOLDATEN NAAR WILNA. DAGZEGELS. Van bevoegde zijde wordt liet volgen de meegedeeld: Een der g.cotste moeilijkheden, waar toe de uitvoering der invaliditeitswet aan leiding gaf, was gelegen in de omstandig heid, dat voor één werkgever in dienst waven (werkvrouwen, schoonmaaksters, hutenaasters, losse aribeiders) door een der werkgevers, den eersten der, week een zegel'moest worden geplakt ter waar de van een geliecle weekpremte, waarna de werkgever, die tot premiebetaling ver plicht 'was, het maar met de andere werk gevers over de verdee.ing van den pre miebetaling moest zien eens té worden Aan deze bezwaren is nu evenwel tege moet gekomen door de bepalingen van een Koninkl.jk Besluit, houdende een re- ge iag der premiebetaling door middel van dagzegels. ceze regeling geldt voor twee catego rieën van .arbeiders, vooreerst voor de werknemers, wter dienstbetrekking voor minder dan vier dagen is aangegaan en korter dan vier dagen duurt, dus voor lOjse 'arbeiders die voor hoogstens drie dagen deer een patroon zijn aangeno men en wier karwei ook niet langer dan drie dagen duurt; en vervolgens voor de arceiders die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer daa drie dagen in dienst van denzelfden werkgever ztjn, voornamelijk dus huisnaaisters, werkvrou wen, schoonmaaksters. Voor de 1 ierbedoelde werknemers kan voortaan voor eiken dag (zoogenaamde „halve dagen" zijn ook dagen), dat zij bij een werkgever in dienst zijn, door den betrokken werkgever een dagzegel worden geplakt. Dagzeg-els zijn in drie waarden ver krijgbaar, voor .arbeiders, die behcoren- in de toonklasse 1 en 2 van 7i/a cent, in loonklasso 3 van 10 cent, in de loon- klassen IV en V van 12y2 cent. Zcoals uit 'het voorafgaande volgt, kun nen geen dagzegels worden geplant vcor losse arbeilers, die voor langer dan drie dagen zijn opgenomen of die langer dan drie dagen bij denzelfden patio.on aan het 20 cent per pakje werk zijn geuleven, ofschoon zo voor niet. meer dan diie dagen waren aangenomen en voor huijnaaisiers, die in den regel in één week meer dau diie dagen bij de zelfde mevrouw werkzaam zijn. Voor hen moet een weekzegel worden ge-plakt. Log dient er de aandacht op gevestigd, dat het plakken van dagzegels v oor de verzekerden voordeel kan opleveren ten aanzien van den wachttijd (het aantal weken, waarover premie moet zijn be taald, alvorens recht op uilkeering van rente is verkregen). De wachttijd is voor de invalidileits- rente 150 weekpremten en voor de we duwen- en weezenrente 40 weekpremten (15 voor de gedurende het eerste jaar verzekerden). Lu wordt in het Konink lijk Beslui; bepaald,,dat elke dagpremie voor de berekening van den wachttijd de beteekenis heeft van een weekpremie zoodat de verzekerden, vcor wie dagza- gels zijn geplakt, kunnen volstaan met 150, 40 of 15 dagpremiëu. Len uitzondering op uit punt wordt ech ter gemaakt voor de berekening van den wacbötijd voor de ouderdomsrente van de genen, die voor 3 December 1920 ver zekerd waren. Voor hen heeft teder vier tal d'agzegols de waarde van een week premin Indien evenwel door de toepassing van de genoemde gunstige.bepalingen het aan tal premLn gtooter wordt dan het aan tal weken waarover een rantekaart loopt, dan wordt het aantal premiaa voor den wachttijd gelijk gemaakt aan hel aantal weken, dat de rentekaart heeft geloopen. Het kan bij voorbeeld voorkomen, dat voor een werkvrouw, ote iedere week drie dagen in drie verschillende werkhuizen ar„eid verricht, 52 maal 3 is 156 dagze gels zijn geplakt; heeft zij nu een rente- kaart voor den duur van een jaar, dan worden slechts 52 pre mijn meuegeteld voor de berekening van den wachttijd Le volle waarue der geplakte zegels komt evenwel in aanmerking bij de bere kening van het bedrag der rente, hoe meer zegels er zijn geplakt, des te hoo- ger wordt de uitkeering. AMBTENAARSSALARISSEN In de vergauering van de oen .rale Com missie voor geo.ganiseerd overleg in auio te naars ..aken, aio Woensdag j... te 's Ha ge werd geiiouuen," is de kinueru-eslag met 11 tegen 3 stemmen verworpen. hulpverleenjng aan eerw. Uit onze Oost Luchiveikeer dat omstreeks Kerstmis de salari&rege^ iing bekend zal worden. TENTOONSTELLING VAN AUTOMOBIELEN, Koite Berichten Slapte in de Lei rijven. In de fa brieken van de firma J. F. Schallen en Zonen te Enschedé, is de werktijd op nieuw met 'één dag per week ingekort. Le prija van eieren. Niettegenstaan de de aanvoer der eieren te Wijk bij uuurstede niet zeer groot is, is de prijs aldaar teruggeloopen. In een paar weken tijds is de prijs gedaald van 22 en 24 ct. tot 16 en 18 ct. per stuk, terwijl aoor den Ned. Bond van Eieaeiihandela ren maar 1416 ct. per stuk werd betaald. - Landoouw en Visscherij DE SALARISSEN DER ONDER WIJZERS. Naar do „Tijd" meldt, zal het nog eeni gen tijd duren, alvo.ens de nader gewij zigde regeling voor de onderwijzers-sala rissen, kan worden gepubliceerd. Gelijk men weet, moet over een Algemeenen maatregel van Lectuur het advies van den Raad van State worden ingewonnen, al vorens deze aan de Koningin ter tee- kening kan worden voorgelegd. Onwaar schijnlijk acht, Let blad het daarom niet, HiLjabj'KL' VRIENDEin K-.z AO—KOREN BEURS. Klasse B. Dinsdagavond bad in café Lunenburg, Koningstraat deze ontmoeting plaats. Ln over la;et geheel genomen is er goed ge speeld, wa-j1 tenslotte Kortnoeurs reeft gezegevierd met 95 caramtotes voor sprong. Vooral de nos. nos. 1 speelden een spannende partij. De totasl-uiAlag is: Vriendenkring 3oö, Koreuoeurs 490. In café v. d. Hoef, Koningstraat, had lovengencett.de wedstrijd Woensdag .vond plaats. De partijen werden met de meeste aandacht ge.ogl. De ecrstgespcelde par tij, was voor D. E. S reeds esn geweldige neaerlaag en D. E. S brachti net tot 55 caramboles. De no. 1 van B G. H. speelde in 14 beurten 125 caram boles. DES won slechts één der ge speelde partijen. Do totaai.-ui.slag is: B«. C', .Haarlem 610, D*E S 392 oaiajnboles. DE ABONNtMEN1'SFRIJS BEOKAAüT VOOrf HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» 13a. - EEN SYMPATHIEKE WET. Het zoo juist verschenen wetsontwerp tot wet telijke regeling van de lichamelijke opvoeding van de rijpere, mannelijke jeugd, is een van de meest sympathieke staatsstukken, welke ons den h alsten tijd onder de oogen kwam. Toen reeds eenigen tijd geleden in algemeene bewoordingen dit regeeringsplan werd aangekon digd, hebben er velen ongeloovig de schouders yoor opgehaald. En toen in de jongste troonrede op dit wetsontwerp werd gezinspeeld met de woorden, dat de Regeering wilde streven naar vermindering der weermacht en levens naar Vermeerdering der weerlrocfit, werd om deze „woordspeling" gelachen. Het nu verschenen wetsontwerp toont, dat het onze Regeering daarmee ernst is. En nu omtrent hel vroeger reeds vaag aangeduide ontwerp meer bekend wordt, blijkt, dat wij hier met een frisch, echt nationaal en levensvatbaar plan te doen hebben. "^Uitgegaan wordt van het feit, dat de Overheid zich reeds thans door het geven van subsidiën aan betrokken vereenigingen met de lichamelijke opvoeding bezig houdt en dat de gunstige ge volgen dier physieke ontwikkeling der jeugd door niemand kan worden ontkend. Voor velen zal dit reeds voldoende aanleiding zijn om lol een verplichte, bij de wet geregelde lichamelijke opvoeding te besluiten, terwijl andere van deze nieuwe Staatsbemoeiingen niets zullen willen .welen. Welnu, redeneert de Minister van Onderwijs, die dit wetsvoorstel heeft ingediend, het is niet moeilijk om tusschen beidé richtingen eenslem- migheid te bereiken, wanneer de tegenstanders v ol Staatsbemoeiing willen bedenken, dat met plichle lichamelijke opvoeding een heel wal 'ïellender band wordt los gemaakt, doordal n.tn. groote militaire lasten van ons volk wor den afgewenteld, zonder dat nochtans de weer kracht vermindert Dit laatste is voor ons volk een belang van de hoogste orde. Uit de wereldgebeurtenissen valt de leering te putten, dal alle mannen in staat behooren te zijn de wapenen ter verdedi ging van hun land te dragen. Nochtans is het geenszins noodig, iederen man tot dat doel aan volledige militaire oefening te onderwerpen. Mits slechts een behoorlijke kern aanwezig is om den eersten sloot op te vangen en bij allen :1e vereischte lichamelijke geschiktheid aanwezig is, kan de voor den militair noodige geoefend heid ook aan eene meerderheid, die niet als sol daat heeft gediend, binnen zeer korten tijd wor den bijgebracht. Alle physick geschikte jonge mannen van 16- 17- en 18-jarigen leeflijd, zuilen bij de wel ver plicht moeten worden, lichamelijk zich te oele- nen. Deze,, bij voorkeur in de open lucht te houden oefeningen, zullen elk militair karakter missen. Aan excerceeren, schieten, wapenhandel wordt niet gedacht, In het bijzonder treden lichte athletiëk, sprin gen, speerwerpen, hardloopen, vrije- en orde- oefeningen, gymnastiek, wandel- en marschoele- ningen, schietsport, alsmede de verschillende openluchtspelen op den voorgrond. Bij het be reiken van den mililieplichtigen leeftijd zijn dan, na de geregelde deelneming aan dergelijke oefe ningen, alle gezonde jonge mannen lichamelijk voorbereid voor den militairen dienst. Alleen dan kan in blijvende vermindering van contin gent worden berust. Beide maatregelen vormen een onverbrekelijk geheel. Wanneer alle gezonde jonge mannen in een minimum van tijd tot be schikbare soldalen gevormd kunnen worden, is het eigenlijk gezegde kernleger tot betrekkelijk weinigen te beperken. Wie dus dit laatste en de gevolgen daarvan, vermindering van het gelal kazernes, verkleining van liet beroepskader enz. ernslig verlangt, moet instemmen met eene ver plichte lichamelijke oefening van de rijpere jeugd, zonder welke het onverantwoord zou zijn ingrijpende vermindering van het staande leger voor te stellen. Niet ten onrechte verwacht de Minister, dat zulke oefeningen zich in groote populariteit zul len verheugen. Wat ons bovendien in dit wetsontwerp zoo aanlokt, is de soepelheid van de uitwerking. De Kamer zal slechls over het beginsel en de groo te lijnen van het plan hebben te beslissen, ter wijl allerlei regelingen omtrent aard en duur der oefeningen, de wijze van uitoefening van toezicht, de leiding, inrichting van kampen en lokaliteiten, oefenmateriaal enz. aan de alge meene maatregelen van bestuur (die dus gemak kelijk voor wijziging vatbaar zijn) zullen wor den overgelaten. Zoodoende gelooven wij, dat hier de grondslag gelegd kan worden voor een echt nationale zaak. Reeds het feit, dat de Minister van Opvoeding van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dus de man, die het werk der beschaving heefl te bevorderen in de plaats treedt van den Minis ter van Oorlog, dat Mars wijkt voor Apollo, is in dezen tijd van groote beteekenis. Hoeveel te meer zal ons volk, dat van huis-uit zoo anti-mi- lilarislisch is, maar tevens zóó prat gaat op zijn nationale vrijheid en behoud van zijn zelfstan digheid, dankbaar zijn voor een inslituut, waar door het mogelijk zal zijn, zijn physieke kracht zonder legerdwang te stalen en zich met min der militair verloon en minder geid voor kazer nes en minder moreele gevaren te wapenen te len een mogelijken vijand jcieper oeieediging aan 't adres van een communist is wei met te bedenken Let kabaal brak nu voor goed tos. Er ontstond een corveruoovend geschreeuw en vuisten werden geoain. De socialisten interrumpeerden heicig. z,e beukten met de vuisten op de tafels; hoeren, en zien vergingen. Jan ue voorzifter? Hij hamerde en riep Mevrouw Van zelm, wilt u zwijgen!' „Mijnheer Wijnkoop, u heot het wo'uru nieti" „cames en neerenl".. ivn daai't,usSci,eiiooor gi.de mevr. Van Ze.m, dat 't noch waar is, van de haver mout.. „Ln 't i3 niet waarl" schreeuwde mevr, Ti.anus terug. ,,'t, is wéi waarl" siste Wijnkoop. En zoo ging met nog een poosje door totdat ue ourgemeester, na een laatstee ureunehL.cn immersing aatruomuigae„ik scirers voor eenige oogenoltkkeu de ver gaueringl" co hoer Tellegen rees dan op uit zijn zevei, tiep, met de handen in ae zakken, woeaenu acmer ue groene tafel heen-en weer, oeuaent zich, veruween met een rum achter net levensgroote port-rec van vviilem ui en ging, ge»oigd uoor ai de wevhouuers, in ue our0emeeoter.vkamér 'j aiWaCittOnue nou-i-tg a,-.n..eme... x.e neef. mand liep leeg, a.ieen ue communisten hieven en zagen ïo.id met b.LcÜèh of zij zegevierend net veld oenouucu haaden Le heer coily stak een sigaar op. Na vijf ïnteuteu kwum net ^0iieot5 van B. en W. weer oianen en de verdwe hen ra.uusieu.en hernamen nun prautsen uet visenwtj ven-uenat wem aigespee.u in een contouren jt.aau uer Cemeèate ami.:,L^eruurn op V cc.. racO, waar een.ge oogenu.innen mier vmagstunken over o,t- uerwijs en opvoeuiag vmi ue mmsteruam- sone jeugd weruen oenanueid uoor men somen, voor wie lesseif in de beginselen uer opvoeuing en onaerwtjs in besomaafue omgangsvormen, allerminst een overoud! ge weelde zouden zijn. Het rapport der commissie lot het nazien der Amsterdamsciie gèmeemerekenmg brengt zonder huge dingen aan liet licht.' Ongeveer 10 millioeii is Utlgegeveu zoneter machtiging van den Raad en Uus geheet onder verantwoordelijkheid van B. en W. (leen wonder dat de Hoofdstad met haar leeuiugen zoon geriug succes heelt. Scherp, muur juist, wijst ue „Nieuwe Crt" er op, dal „aan een dergelijke autocratie als in Amsterdam blijkbaa'r onder democratisch masker iieerscht, slechts onuer zeer bezwarende voor waarden geld kan worden geleend." Hel rappor! over het gemeentelijk giro-kantoor uilgebructi! door de commissie vuil onderzoek, is ook al niet geschikt out tiet aanzien van tiet Amsterdamsciie gemeentebestuur le verhoogen. De commissie komt alliums tol de conclusie, da de wijze van werken van dat instituut voor zoo ver het niet zuiver als giro-instituut optreedt, de stad op belangrijk renteverlies komt te slaan behalve andere schildenterwijl bovendien hei incasso voor de gemeenie-hedrijven door hel giro-kantoor ook nog belangrijk duuruer is dan gedecentraliseerd iucasso. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zachL Mogen andere groote gemeenten uit het niet navolgingswaurdig voorbeeld van Amsterdam leering pullen, opdat zij niet soortgelijke ervarin gen opdoen. Naar wij vernemen, heeft de Regeering in be ginsel besloten gevolg te geven aan de uilnoodi- ging van den Raad van den Volkenbond, om, evenals andere mogendheden, een contingent le leveren voor het internationale korps, dat naar Wiina zal worden gezonden in verhand met de volksstemming Ier zake van hel tusschen Polen en Litauen betwiste grondgebied. VERKIEZING EERSTE KAMER. De Provinciale Slalen van Gelderland kozen Donderdag tot lid der Eerstg Kamer, vacature- Colijn, prof. mr. P. A. Diepenhorst te Amster dam, met 33 stemmen tegen 10 in blanco en 11 op den heer F. M. Wihaut. DE Z1EKTEWETTALMA. In een, op 7 December gehouden vergadering van vertegenwoordigers van de Vereenigingen Centraal Overleg, de Vereeniging van Ned. Werkgevers, het R.-K. Verbond van Werkgevers- Yakvereenigingen, de Chr. Vereeniging van Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, het Alg. Ned. Vakverbond, net Nationaal Ar- beids-Secretariaat, het Bureau van de R.-K. Vak organisatie en Centraal Beheer, is met algemeene stemmen besloten lol instelling cenér commissie van acht leden, die tot taak heeft, binnen den korst mogelijken tijd le onderzoeken of het mogelijk is op de basis van het privaatrecht een regeling te treffen, waarbij aan alle arbeiders, zoo georganiseerde, als niet-georganiseerde onder daartoe van staatswege te slellen eischen, eene uilkeering in geval van ziel te wordl gewaar borgd. Als minimum zou de regeling den werk nemers alle rechten geven, die de Ziektewet- Talma'hun verleent, met dien verstande echter, dat: de uifkeetingen zullen bedragen 80 pet van het loon, gedurende len hoogste 26 weken, de kosten der verzekering len voile wordt gedragen door de werkgevers, de uitvoering der verzekering zal worden ont trokken aan de ambtelijke bemoeiing, zooals dc Zieklewet-Talma, die thans voorschrijft en ge legd in handen van belanghebbenden en de invloed van werkgevers, en werknemers vol komen gelijk zal zijn, doordat beide partijen gelij kelijk in het bestuur van het le scheppen verzeke ringsorgaan vertegenwoordigd zullen zijn. De vergadering besloot tot voorzitter van de commissie te benoemen, dr. t. E. Poslhuma, president-direeteur van Centraal Beheer. Ingevolge besluit der vergadering zal aan den Minister van Arbeid een uitnoodiging worden ge zonden lot hel aanwijzen van een ambtenaar, die de vergaderingen der hiervoren bedoelde commis sie zal bijwonen. - VACANT JE DER TWEEDE KAMER. Naar de „Tijd" verneemt, is het de bedoeling van den voorzitter der Tweede Kamer, de zit tingen voort te 2eüen in de week tusscnen Kerstmis en Nieuwjaar. De maand Januari zou dan geheell voor vacantie beschikbaar zijn. In de laalsle week van December zou de begroe ting voor Ned. Oost-Indië behandeld worden. HET DEFENSIE-DEBAT. Volgens de „Tijd" is over de nog te behan delen defensie-ontwerpen overeenstemming ver kregen tusschen de partijen van recht. „Bekend is. schrijft het blad, al zal oak hier de schijn grooter blijken dan de werke lijkheid dal tusschen de drie fracties Ier rechterzijde omtrent onderdeden van het de fensie-vraagstuk niet algeheele eenstemmigheid beslond." Omtrent deze zeker niet eenvoudige zaak, is hel zoo noodige overleg tusschen de. drie recht- sche groepen gepleegd, zoodal verwacht mag worden, dat in de komende dagen een goede oplossing zal worden verkrtcen en wel in over eenstemming tusschen de drie ^groepen van rechts, terwijl het zich laat aanzien, dat at thans een deel der linkerzijde wijl hel geldt een zoo groot landsbelang der regeering haar steun niet zal onthouden. WETSONTWERP GEDISTILLEERD. Het thans ingediende wetsontwerp op den accij.is voor gedistilleerd, stelt verdubbeling van den accijns vooi. Regeeringsoloem. Met ingang van 13 de zer wordt de distributie van regeeringsbloem opgeheven. De distributie van regeeringsmeel blijft voor- loopig gehandhaafd. HEEREN GEESTELIJKEN. Bij het -Prieslercüinité tot hulpverleefting aan de Geestelijkheid van Oostenrijk en Hongarije, (Zwijsenslraat Tilburg), is ingekomen van 15 lot en mei 30 November 1920. f 3.185.— Kr. 30.080.— R.M. 115.— Frs Vorige opgaven bedroegen: f 29.506.38 Kr: 156.098.70 R.M. 2.475.90 Fr. 15 Zoodat in lolaa! is ingenomen: f 32.691.38 Kr. 186.778.70 R M. 2.590.90 Fr. 15 MAATREGELEN TEGEN TE ZWAREN GEMEENTELIJKEN BELASTINGDRUK. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voor stel van wel van den heer De Geer c.s. .lol hel nemen van maatregelen legen te zwaren gemeen telijken belastingdruk. De strekking van het voorstel komt overeen met die van de amende menten, door den heer De Geer ingediend tijdens de behandeling van het ontwerp tol verruiming van het gemeentelijk belastinggebied. HEVIGE STORM. Uit Weltevreden wordl d d. 7 dezer geseind, dat tengevolge van slorm te Bagansiaplapi twee- honderdvijftig vischvaartuigen inin of meer ern slig beschadigd zijn. Eakele zijn vergaan. Twaalf handelszeilschepeu werden ernstig beschadigd, drie handelsvaartuigen werden legen de droog- vloeren vermeld. Zeven huizen zijn omgewaaid, 163 nagenoeg vernield. De totaalschade bedraagt vijf ton; de gou- vernemenfsschade vier en een half duizend. Negen visschers zijn vermoedelijk verdronken. EEN NIEUW TOESTEL. In een Amerikaansoh motorblad komt een osderhoud voor. Jat de vertegenwoordiger van dat blad had met den heer A. H. G. Fokker. Deze deelde in dat gesprek mede, dat het vol gend jaar- 12 Fokkervliegtuigen dienst zullen doen op de lijn AmsterdamLonden en dat er momenteel in zijn fabriek gewerkt wordt aan een type vliegtuig, dal plaats zal bieden aan 12 passagiers en voorzien zijn van een 450- paards molor. Verder verleide de heer Fokker, dat zijn fabriek ie Amslerdam in slaat is maan delijks 20 vliegtuigen af te leveren en dat zijn personeel 500 man sterk is. Thans is bepaald, dat de groote tentoonstelling van automobielen, lastauto's, carrosseries, trac tors, motorrijwielen, banden en verdere toebe- haoren zal gehouden worden van 4 tol 13 April 1921 in de gebouwen en op de terreinen van den Dierentuin te 's Hage, waar door bijbouw de be schikking zal worden verkregen over ongeveer £000 M2. zaal. Wanneer de deelneming hel toe laat, zullen tevens ook motorbooten, bootmolo- ren en toebehooren worden geëxposeerd. Vtije invoer onzer haring in Duitschland. Volgens de „N. R. Crt" is van de Duitsche rc- gcering officieel bericht ontvangen, dal de vrije invoer van gezouten haring in Duitschland, van af 15 Dec. a.s. voorloopig is toegestaan. EEN GOElc. SINTERKLAAS. 't Gebeurde in Groningen, ergens op 't Ilooge- land i|ien zegt te Raskwerd, bij Baflo. Daar woonde een jonge levenslustige boerin. Ze had een boerenknecht, d.i. een beurijfstcider. De we duwe had wel een oogje op den leider \an haar boerderij. Heel vaak bracht ze dan ook 't ge sprek over „vrijerij, verkeering en zoo", maar de jonge man begreep niet, waar ze naar toe wil de. Sinterklaas-avond zei de boerin: „Wait je wat ik docht heb, Üerksen?" „Nee, hou zót 'k dat wait 'n?" „Ie moss'n ook opzett'n." „Och, kom nou, nait al te mooi moak'n." „Ja zeker, wel wait, woar 't goud veur is". „Nou, wat zei 'k den opzett'n?" ,,'n Klompl" „Daor ken maor zoo'n beetje ien...." „Zet ze aalbai den op, verdold!" Dit gebeurde en wat vond hij den volgenden morgen? Lachend stond de boerin in de klompen!. Nu eerst begreep Derksen haai! Nog nooit had hij zoo'n goeie Sinterklaas ge- bad. „Gron. Dagbl." Verlaagde prijzen varkensvlcesch. In den Geldersclien Achterhoek is deze week de pr s van levende varkens verbazend gedaald. Bij een gewicht van 1£5 K.G. wordt nog slechts 65 c.t en bij een gewicht van 100 K.G. 62 ct betaald. De handel is overigens süL Voor de kleine var kensfokkers, die duur veevoeder moesten ge bruiken, blijft bij die prijzen niet veel winst over. Ook in het Oldambt (Gr,) is de prijs van het yarkensvleesc.h en spek met 30 ft 40 ct per K.G. verlaagd. De-54-jarige walkapitein, K. L., die woonde aan de Prins Hendrikkade le Rotterdam, zakle Donderdagnamiddag op het Beursplein piotreling In elkaar. Een geneesheer, die spoedig ter plaat se was, kon slechls den dood tengevolge van hartverlamming conSialeeren. DE NED BOERENBOND. Uit het zoo juist verschenen jaarverslag van den Ned. Boerenbond zien «e, dat de Limb. Boerenbond 168 afd. met 19508 leden telt; de Noord-Brabanlsch Christelijke Boerenbond 238 afd. met 37133 leden; de Aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuinders! ond 137 afd. met 14124 le den; de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouw- bond bisdom Haarlem 99 afd. met 7040 leden; de Slichlsche Boerenbond 34 afd. met 3193 leden. EXAMENS BOEKHOUDEN. De uitslag der Examens in Boekhouden voor de practijk vanwege de Vereeniging van Leera ren in het Boekhouden in November te Amsler dam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Arnhem, ,'s-Her togenbosch, Meppel, Groningen en Utrecht ge houden, is aldus: Totaal 1672 candidaten. Niet opgekomen 26. Teruggetrokken 17. Geslaagd 488.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1