Nieuws uit Haarlem De Erfgename van den tioudzoeker. ten vaarüigheids-üiploma. Gemengd Nieuws Korte Berichten, Kerk en School Orde en Arbeid Vragenbus Kunst en Kennis ut-UlLLhTON VRIJDAG 10 DECEMBER 1920. Uit Boek en Blad. KUNSTZAAL »HET MASKER®. De openingstentoansfe'ling van werken van JanTo' op is Woensdag g s oten en was een overweg end succ:s. Zij -werd door 935 personen bezocht, terwijl een tweetal teekeningen koopers vonden. Binnenkort wordt de Kersttentoonstel ling van moderne en ultra-moderne toe gepaste kunst geopend. AARDAPPELEN. Gedurende de laatste tien dagen 'zijr uit het pakhuis van den heer V. V. aan de Lange Heerenvest 45, vijf en-veeriig zakken aardappelen ontvreemd. ONTEIGENING. De Tweede Kamer heeft aangenomen een wetsontwerp tot onteigening voor oen aanleg van een verbindiagsbaan tuts lier» den spoorweg Haarlem—Uitgeest, nabij het station Beverwijk. BEZWAAR TEGEN UlTKEERING UIT EEN WERKLOOZENKAS. De Minister van Arbeid heeft verkhai-d, dat B. en W. van Haarlem terecht be zwaar hebben gemaakt tegen de uitkee- ringen, welke aan H. Scholten uit de werkloozenkas van de Ned. Federatie Van Transportarbeiders zijn veis rekt over het tijdvak 17 Mei— 26 Juni tot een totaal bedrag van f 90, en heeft bevolen, dal dit bedrag binnen een maand in de werk loozenkas moet worden teruggestort. (St. Ct.) DE DIRECTEUR VAN HET PROV. ZIEKENHUIS. Tót geneesheer-directeur van het Prov, Ziekenhuis nabij Santpoort is benoemd de heer Dr. W. M. v d Scheer, thans, geneesheer-directeur van het Prov. Zie kenhuis „Duin en boscü" te Castricum. GARNIZOENSBERICHTEN. De reverve 2e luitenant D. Doets van bet 21e 1! egiment-1 nfanterie is met in gang van 3ü December a.s. benoemd en aangesteld tot reverve le luitenant bij zijn tegenwoordig korps. HOLLANDIAE. D. O. De in het begin van dit seizoen ge speelde wedstrijd HollandiaE. D. O. ein digde boen in een 22 gelijk s.pel. Door E. D. O. werd protest aangeteof kend tegen d e beslissing van den scheids rechter, die, toen E. D. O. een derde doelpunt maakte, eerst goal toekende en daarna op geappeleer van den Hollandia grensrechter, buitenspel gul. De protest-coinniiissie van den N. Vt B. heeft thans 't protest van EDO to^ gewezen, terwijl het resultaat van dea wedstrijd weder zal worden bekend ge> maakt. Met 't oog op hun kampioen-kansen is dit voor de rood-y.wa.rten ongetwijfeld een buitenkansje. In het achtergedeelte der nis stond een ruw getimmerde maar met goede dekens voor ziene brits. Een kleine ijzeren kachel be nevens kookgerief stond niet ver van daar, en een groole voorraad lange, nog nieuw uitziende pijp liep naar den tunnel, waarde weinige rook door de goede ventilatie dezer schachten en gangen ecu van buiten on- merkbaren uitweg moest vinden. Twee drie poten, eea eikenhpuiea .tafel en een kastje, alles door een ongeoefende hand ruw ineen gezet, vormden de overige meubileering der groltenwoning. Teleurgesteld zag ik om m(j heen. Was dat alles wat wij vondeu, dan waren gevaar en moeite, die wij getrotseerd hadden, nutteloos geweest Ik betastte den wand, die sDiijn- boar om de vochtigheid van den steen te verbergen en aan de ruimte een behaaglijker voorkomen te geven, met groote wollen de kens behangen was. Plotseling voelde mijne hand geen tegenstand meer. „Blyf waar gij zijt, Bilt", fluisterde ik de zen toe. ,en noud goed,-de wachL Ik geloof dat deze woning nog een bijzonder vei trekje neeft" Ik rukte de deken ter zijde. Andermaal vertoonde zich ami mij een gang van om streeks vijf voet diepte. Ik ging er binnen: de deken viel achter mij dicht Voor mij en aan weerskanten, zoodal ik ze met de schouders aanraken kom verhieven zich, even als •daarbuiten., vochtige schieferwandeit Voor mijne voelen echter ik had het wel willen uitschreeuwen van vreugde stond een ste vige eikenhouten met ijzer beslagen kist de kist van Billy Moore naar alle waar schijnlijkheid. Ik niclde neder; de kist was niet gesloten en ik deed het deksel open. Daaj lag zilverstad! uaa,4 zji vers laaf, aiien met den stempel van bel bctuck sDie smell- werk gemerkt. De hier opeengehoopte waarde die aan Emit Schack blijkbaar in den loop tier jaren ontstolen was, bedroeg over de veertig duizend dollarl En ot dat alles was? lloevele staven modit de bedrieger bij voor komende gelegenheid reeds in geld omge zet hebben! Wat stond ons nu te doen W(j moesten eein bcjwald plan vaststellen, waarnaar ge handeld moest worden, wilden w(j geen gevaar loopen den misdadiger nog in het laatste oogenblik te zien ou tmappuu. BUI bood aan als wacht achter te blijven en ik spoedde mij weder naar buiten om met den voorman te overleggen. Haastig deelde ik hem onze bevinding mede. lones ontwieip na een kort overleg het volgende plan, waarnaar wij be sloten te handelen. Vandaag het was reeds twee uur Id den morgen was het de maandelijksche betaaldag voor al de bergwerkers in Schack's uijnén. Deze waren derhalve of reeds den vorigen avond naar Cold Spring gegaan of begaven zich in den loop van den voormid dag heen. Bij de mijnen en gebouwen bleven slechts eenige weinige arbeiders ter bewaking achter. Jones besloot zelf naar het ,,cauip" te rijder en vriend Ij co.ke.i vo heden de jjostkoeis door eea plaatsvervanger, te laten rijden eu neux zoo spoedig uiogelijl naar het hol te volgen om de oude geldkii te bezichtigen en daardoor in de ontmaskering van den beroover der postkoets behulpzaam te zijn. O'Hourke en tk zouden intusscheu bij Beur ten den gevonden schat bewaken en Santa in l>ewanng nemen, zoodm zij zjch zou veiy u>ocea* XIII. Den geheelea voormiddag hield ik wacht achter een vooruitspringenden rotsklomp naast den door ons ontdekten ingang van het hoL Van uit mijn schuilhoek kon ik ieder* een die naaerde. bemerken. Bill verrichtt» den gelijken dienst boven aan den anderen ia- gang door den tunneL Wij wisten toch immer* niet of Gregory ook medeplichtigen had en of hij niet door Santa, wier uitblijven ona verontrustte, reeds gewaarschuwd geworden was. De grootste voorzichtigheid scheen dea- halvs volstrekt noodtg te zijn. Het was niet ver van het middaguur, toen O'Rourke mij het naderen von ruiter* seinde. Weldra hooi de ik zware schreden en op mijn „werda?" kwam Jones op mjj ton met d« woorden; jüle» in orde, Terrar UEordt yervoLedJ Zooals gemeld, lieelt de Tweede Kamer de molie-Ravesteyn aangenomen, waarbij de wen schel ijkheid wordt uitgesproken, om een vaar- digheidsdiploma in te stellen voor chauffeurs en motorrijders. Door den Minister van Wa terstaat werd de motie echter onuitvoerbaar geacht, zoodat het nog te bezien staat, of een y aardigheids-examen van rijkswege zal worden ingesteld. Niettemin lijkt het van belang eens bet oor deel te vernemen over deze aclueele zaak, van een deskundige, den heer C. Bakker, hoofdin specteur van de verkeerspolitie te Amsterdam. Deze heer herinnerde er in een gesprek met Cen vertegenwoordiger van het „N. v. d. D. aan, nat vroeger stalioimeerende chauffeurs in de Hoofdstad, aileen op tegenwoordigheid van geest een examen moesten ondergaan. In de praktijk bleken die proeven echter geen groole .waarde te hebben. De overheid begreep echter, dat, wanneer de chauffeurs met vergunning van de overheid rijden, zij tegenover het publiek een gedeelte van de verantwoordelijkheid draagt, dat deze chauffeurs van stalionneerende taxi's geen ongevallen veroorzaken. Vandaar dat ingesteld is het afleggen van een rijproef (alleen voor stalionneerende auto's, waarvan bet aantal le Amsterdam thans ongeveer 200 bedraagt). Bij deze rijproef zal de verkeerspo litie al gauw bemerken, of een chauffeur stuur- vasl is. Eerst wordt bij deze rijproef door een kalme straal gereden, daarna gaat het door een drukke slraal (als de Leidschestraat) en over booge bruggen Tensiotle komen wend- en keer- proeven en het rijden met verschillende versnel lingen. Voorls heelt de chauffeur uillegging te géven aangaande de inrichting van den motor enz. en als hij geëxamineerd is op de hoofd regelen van het verkeer op den weeg, dan krijgl hij een bewijs, dat h(j de proef van bekwaam heid in het besturen van een auto heeft afge legd. Of deze chauffeur nu op een gegeven oogenblik, als 'n kind van 't trottoir plotseling den weg oversteekt, ot als een fiets onver wacht vóór zijn aulo komt, op de juiste wijze een verkeersongeluk weet te vermijden, zal uil de praktijk moeten blijken. Een afgelegd examen of een rijproef voor de politie zullen hieraan weinig kunnen doen. Hoofdzaak is, dat hij de regel van het verkeer goed kent. Tot zoover de chauffeurs der stationneerende auto's. Bij de chauffeurs van eigen auto's of eigenaar-chauffeur van auto's en bestuurders van vrachtauto's is de zaak anders. Deze be hoeven voor de politie geen proeven van be kwaamheid af le leggen en krijgen, volgens de Motor- en Rijwielwet een rijbewijs van het Pro vinciaal bestuur, boven een bepaalden leeftijd, welke in Engeland nog lager is dan hier. „Nu moet men niet vergeten," zoo zeide de beer Bakker, „dat een automobilist, die zelf zijn auto rijdt, wel zooveel als hij kan, behoor lijk zal rijden. Bij onvoorzichtig rijden waagt hij immers zijn eigen leven en loopt hij kans, dal zijn wagen beschadigd wordt. Aan den an deren kant zullen de eigenaars van auto's zelf wel zooveel mogelijk zorgen goede chauffeurs in diens! te nemen en niet klakkeloos den eer sten den beslen chauffeur aanstellen.. Zij zul len er lerdege op lellen, of de man kan rijden, vóór zij hun leven of de wagens aan deze toe vertrouwen. De/e beide factoren geven tenmin ste eenige waarborgen voor de veligheid. Uit andere landen, Waar een rij-examen be staat, zooals in Duitsoliland (in Engeland en België bestaat het niet) heben wij geen ver trouwbare gegevens omtrent de cijfers der on gevallen, zoo zeide de heer Bakker. Wij weten bijv. niet, dat op zooveel uilgegeven bestuur vergunningen na examen het ongelukken-per centage zooveel is, en of in landen, waar geen examen bestaat, het percentage bijv. hooger is. Wij hebben dus geen houvast. Wanneer een chauffeur een ongeluk veroor zaakt na afgelegd examen, kan het rijbewijs worden ingetrokken, doch ook thans heeft de rechter de bevoegdheid, volgens de Motor- en Rijwielwet den chauffeur het recht te ontzeg gen een auto te besturen gedurende een be paalden tijd. Verscheidene verkeersongelukken, zoo zeide de heer Bakker nog, geschieden bovendien niet, omdal de chauffeur niet rijden kan, doch soms wil hij bravourstukjes uithalen, soms ook heeft hij wat te veel gedronken. De practijk heeft geleerd, dat deze omstandigheden de oorzaken kunnen zijn van ongelukken, ook al zijn deze bestuurders in normale omstandigheden goede chauffeurs. Er is een voor en een tegen aan de zaak, zoo besloot de heer Bakker. Vóór het rijbewijs examen zijn alle beroepschauffeurs, met name de Bond van particuliere chauffeurs in Neder land, er tegen zijn de K. N. A. C. (Kon. Ned. Automobiel Club), de K. N. M. V. en de A. N. W. B. „Ik blijf echter tegenover het nut van een rij-examen nog sceptisch staan." DAT HIELP1 De controleur van een bioscoop te 's Hage, kreeg dezer dagen bezoek van eenige personen, die blijkbaar niet bepaald een gezellig praatje wilden houden. De gastheer gaf te kennen, dat hij op de visile allerminst gesteld was en verzacht drin gend heen te gaan. Toen de bezoekers aan de zen weiisch geen gehoor gaven, illustreerde de bioscoop-man zijn verlangen, door een vuur wapen op de indringers te richten, waarbij hij een van hen in den voet trof. Nu trokken ze haastig afl OPLICHTERS-PAARTJE. Te Weesp vestigde zich voor eenige weken een pas gehuwd paartje, onder den naam van BI. Mijnheer, pas 21 jaar oud, gaf voor procu ratiehouder te zijn bij de firma Buising en Hes- lenfeld te Amsterdam. Het te bewonen perceel werd voor hoogen prijs verkocht en de inrich ting er van geschiedde op een manier, oweërs eigen. Sedert acht dagen bleef de woning ge sloten en heeft men ze niet meer gezien. De politie, aan wie het geval vreemd voor kwam, bemoeide zich met de zaak. Het bleek, dal mijnheer werkelijk te Amsterdam op het kan toor der firma B. en H. werkte, doch ook daar sedert 29 November niet is teruggekeerd. Men heeft toen een nader onderzoek ingesteld, waarbij alras bleek, dat er fraude in 't. spel is. De politie doet thans alle moeite om hel echt paar op te sporen, daar het tekort in de dui zenden loopt. EEN BRIEVENGAARDER VERDACHT. De brievengaarder van Sohermerhorn N.-H. is Zaterdag gevankelijk i^iar Alkmaar overge bracht. Hij wordt verdacht fraude gepleegd te hebben mei een postwissel ad f 45, bestemd voor maandelijksch levensonderhoud voor een- paar oudjes te Schermerhorn, dien hij met aan rechthebbenden zou hebben uitbetaald, maar door een valsche handleekcning zelf geind. De verdachte ontkende. Sedert verleden week Donderdag wordt te Doetinchem vermist de 35-jarige G. S., die dien avond een boodscnap in Utft zou doen, maar aldaar niet is aangekomen. Geen enkel spoor is gevonden. Men vermoedt een ongeluk. EEN GEVAARLIJKE PROEF. Woensdagavond, omsLreeks vijf uur, wilden een paar jongelui te Amsterdam eens probeeren zij een auto konden besturen. Zij namen of daartoe, zonder den eigenaar er in te Jrennen, een lichte transport-auto, welke een oogenblik onbe waakt stond. De jongelui hadden wel eenig idee van besturen en een klein eindje ging bet dan ook goed maar spoedig 't was in de J. P. Heyestraat verloren zij hun macht over hel stuur. De wagen, slingerde over de straat en reed den trottoirband op, waar eenige kinderen van een jaar of twaalf liepen. Twee kinderen werden aangereden. Een meisje was vrij ernstig gewond, een jongetje had eenige lichte kwets uren. Een van de jongelui sprong snei van den wa gen, een ander probeerde er met de auto van door te gaan, maar enkele huizen verder moest hij reeds stoppen, daar eenige agenten, geholpen door het publiek, den weg versperden. DE RAMP BIJ WILTON TE SCHIEDAM. Do kapitein der genie, J. H. de Man, schrijf! in „De Ingenieur" een en ander over de vermoe delijke oorzaken van de ineenstorting te Schie dam, waarbij een zestal arbeiders gedood wer den. Aangezien de bouw op opgespoten- grond plaats vond, meent de schrijver, dat de grond nog geen voldoende vastheid had. De aangebrachte bekistingen waren, door het invallen van den dooi, niet meer in staat de be tonconstructies te dragen. Door plaatselijke be zettingen had wellicht een gedeelte der onvol doend verharde constructies zeer geleden. De lichte schokken, ontstaan bij bet wegnemen van de bekisting onder de gewapend betonnen dak- vlakken (heigeen geschiedde 10 dagen na het storten), zijn voldoende geweest om plaatselijk een der onderdeelen van de constructie te doen bezwijken. De bekisting daaronder heeft den stoot van de in beweging geraakte massa niet kunnen weerstaan en is bezweken. De geheele constructie welke slap en nog onvoldoende ver steend was, is toen tengevolge van het onderlin ge verband mede gesleurd, waarbij alle kolom men achtereenvolgens, doch zeer snel achter el kaar, bezweken zijn tengevolge van de zijdeling- schc krachten, door de ineenstortende neven- eonslructiedeelen daarop uitgeoefend. De voort planting van de instorting heeft met groote snel heid plaats gehad, waarschijnlijk met de snelheid van het geluid 340 M. per seconde; vandaar dat de ooggetuigen mededeelen, dat alles tegelijk ingestort is. Wij brengen in herinnering, dat het gerechte lijk onderzoek in deze zaak nog steeds niet afge- loopen is. DIEFSTAL VAN GLASWERK. Door de politie te Maastricht xijn een drietal vrouwen aangehouden, die er haar werk van maakten, glas en aardewerk uit de fabriek „De Sphinx" aldaar, onder haar kleeren mee naar kuis le nemen en aan defderi fe verknopen. Ook zijn een viertal personen wegens heling verbali- seerd en is het hij hen thuis gevonden aarde- en glaswerk in beslag genomen. Op het politiebu reau staan een paar tafels geheel bedekt met het in beslag genomen glaswerk, waaronder fijn ge slepen kristallen wijnglazen, karaffen, tumblers enz. B(j veel personen waar de politie huiszoe king deed, vond men de scherver van het uit- vreesvoor ontdekking stukgegooide glaswerk, W 1 i t Te Enkhuizea overleed de heer J. de Jong, directeur der N. V. Drukkerij en Boekh. v.h. J. W. de Graaf, aan bloedvergiftiging. Te Pannerden is de woning van de firma Reyert en Co., bewoond door twee gezinnen, geheel afgebrand. Tengevolge van den feilen wind kon van den inboedel weinig worden ge red. Het huis was niet, de beide inboedels wa ren laag verzekerd. Berooving bij 't hazardspel. Dinsdagmid dag is iemand bij hel hazardspel in het boven huis van een perceel aan de Kerkstraat te Am sterdam van zijn winst ten bedrage van onge veer f 3000 beroofd door de vrouw van den speelhuishouder. Zij greep het geld van de tafel en vluchtte de straat op, achtervolgd cfoor den beroofde, doch wist te ontkomen eu de som te verstoppen. Door de politie zijn inmiddels de speelhuis houder, zijn vrouw en haar zusier gearres teerd. Het geld ii.in beslag genomen. In de omstreken van Gorcum wordt 't ten tijde der lange nachten zeer onveilig. Alle aardappelenkuilen worden ipcngemaakt en men neemt zooveel men kan. Dinslagmiddag brak brand uit in de glas fabriek „Leerdam" v.h. Jeijkei, Mijnssen Co Door het flink optreden der eigen brandweer werd de brand beperkt tot de afdeeling else- rij, welke grootendeels vernield werd. Waar schijnlijke oorzaak is het vlam vatten van een ketel vet. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. bestaai tot den cöfnmlssam van ponae, van de de plaats, waar u als agent van politie wenscht te worden aangesteld. Voor plaatsing bij de mili taire politie kunt u zich wenden tot uw vroegeren compagnies-commandant of tot het garnizoens bureau te Haarlem, Jansweg, tegenover den Schouwburg. Vr.: Een meisje op fabriekskantoor werkzaam verdient volgens gedane opgave 18 per week en is aangeslagen voor 69. Is dat in orde? Antw.: Deze vraag is, zonder nadere gegevens, niet te beantwoorden. Voor welke belasting is zij aangeslagen tot dit bedrag en in welke gemeente? Vr. Ik ben nu in een voetbalclub. Nu heb ik van October af contributie betaald en nu mag ik niet meespelen, wel voor invaller; dat wil ik niet Heb ik nu nog recht op mijn geld of niet? Antw.: Zoo lang u lid bent van de club, moet u contributie betalen. Bij bedanken hebt u geen recht teruggave te vorderen van uw betaalde con tributie, tenzij in het reglement anders is bepaald. Vr. 1. Waar kan men informeeren waarbij men is ingedeeld voor de lichting 1921? 2. Hoe moet men een yoghurt-plantje behan. delen? Antw. 1; Op de afdeeling militie ter gemeente secretarie. 2. Yoghurt behandelt u als volgt: Van een ge heele flesch yoghurt bewaart u tot den volgenden dag een eierdopje vol, waarvan u dan verder zelf de yoghurt maakt.Hiervoor kookt u eerst een halve liter melk en roert die tot ze op 50 pCt. is afgekoeld. Het roeren dient om te voorkomen dat er een vel op komt; daarna giet u er gelei delijk hel eierdopje yoghurt bij en vervolgens in een flesch overgieten, daarna deze sluiten met samen de verschillende spelen, door St Nico» laas in eigen persoon geleid, een aanvang, zak* loopen, turfrapen, touwtrekken enz., wisselden alkander af. Vele leuke prijzen waren beschik, baar gesteld en wie niets won, kreeg een troost* prijs, zoodat niemand met leege banden naac huis ging. Melkchocolade en versnaperingen werden ruimschoots rondgediend. Geregeld wer den nieuwe voorraden aangebracht om even ge regeld te verdwijnen in de grage monden der kleinen engrooteren. Tegen vijf uur gaf de WelEerw. Pater Caminada een voorstelling met zijn bioscoop, welke hij belangeloos bad be schikbaar gesteld. Een afwisselend programma werd afgedraaid en de uitroepen van bewonde- ring bij mooie natuuropnamen en lachsalvo's bij leuke tooneeltjes waren niet van de lucht. Bij het einde van den middag bedankte de heer Hugtenburg allen, die tot het welslagen van het feest hadden medegewerkt, inzonder heid Pater Caminada, alsook den ZeerEerw. Pa- Ier Frigge, den WelEerw. Heer kapelaan Jacobs, geestelijk adviseur van den bond en het raads lid, den heer M. L. A. Klein, voor bun tegen woordigheid, terwijl hij verder om een kleine bijdrage verzocht, om de onkosten eenigszins t» dekken. Met van vreugde stralende oogen gingen d« kinderen naar huis. Het was een leuke, gezel lige dag voor hen geweest Een woord van hul de aan de St Nicolaas-commissie, bestaande uit de heeren Hugtenburg, Van der Kroft en f*an Emmerik, voor haar goede regeling van het feest, is hier wel op zijn plaats. IN HOOGER BEROEP. Dinsdag werd voor het Amstërdanische ge- DE SALARISSEN DER ONDERWIJZERS. Maandagavond heeft het Comité voor Salaris- aclie van onderwijzers vergaderd. Besproken werden de te nemen maatregelen, na de in de Tweede Kamer gevallen beslissing. Op korten lermijn zullen de hoofdbesluren der samenwer kende vereenigingen worden bijeengeroepen, ten einde tot overeenstemming te komen omtrent de toe te passen nieuwe middelen. Er zal getracht worden zoo mogelijk tol samenwerking le komen met alle onderwijzersorganisaties. Aan de uit- noodiging der Unie van Chrictelijke Onderwij zers, teneinde tot die samenwerking te komen, zal worden gevolg gegeven. Missionaris A. Keizer Op 6 Dec. overleed le Roosendaal (N. B.) de ZeerEerw. Heer A. Keizer, missionaris der St. Joseph's Congr. van Mill Hill op 63-jarigen leeftijd. Meer dan 38 jaren was deze ijverige geloofsverkondiger werkzaam onder de Dajaks en Milano's op Borneo. R.I.P. ACTIE VAN SPOORWEGPERSONEEL. In een Dinsdag gehouden buitengewoon con gres der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper- soneei is een motie uatigcuümen, waarin wordt besloten de met den Neutr. Bond en B. A. N. S. opgestelde eisohen volledig te handhaven en daarvoor, nu de B. A. N. S. en de N. B. dit program in den steek hebben gelaten, zelfstan dig te blijven ageeren ter beieiking van meer dere resultaten. Aan het Hoofdbestuur zal wor den overgelaten welke middelen hierbij aange wend moeten worden. een strookje karton. De flesch wordl verder goed rechtshof in hooger beroep behandeld de zaak in papier gewikkeld, b.v. couranten en op een tege,, j. L. uit Haarlem, door de Haarlem- matig warme plaats gezet. Wanneer u 's morgens de yoghurt maakt is zij 's avonds meestal goed en moet dan op een koele plaats gezet worden om het verzuren te voorkomen. Iedere dag be waart u dus wat om nieuwe te kunnen maken. Na verloop van eenigen tijd is het gewenscht nieuwe te koopen, om daarmede dan weder op nieuw te beginnen. Vr.: Ik moet met Maart uit mijn woning zijn. Mijn huisbaas heeft 5 huizen, waarvan er viei verhuurd zijn. In het vijfde is een winkel, maar hel achterhuis is leeg. Nu wil hij trouwen en ons huis er bij hebben. Zou hij ons er ons jui uit kunnen krijgen? Hij mag ook in mijn binnenka mer huizen. Het is de tweede maal dat ik deze vraag stel. Antw.: De eerste maal hebtien wij niet geant woord, omdat wij uw vraag niet begrepen en vroegen wij nadere inlichtingen. Deze vraag is iets duidelijker gesteld. Bestaat er in uw gemeen te een huurcommissie? Dan kan uw huisbaas er u niet doen uitzeilen zonder toestemming van de huurcommissie. Beslaat er zoo'n huurcommis sie niet, dan heeft de huisbaas bet recht u den huur op te zeggen, zonder iemands toestemming. Vr.: Is het geoorloofd, dat iemand met een Rijksbetrekking of postbeambte is, ook een zaak drijft? B.v. kruidenier of rijwielhandelaar? Antw.; Dat wordt in de instructie geregeld. In- lusschen gebeurt het veel, dat, wanneer het den man verboden Is. een zaak te drijven, deze op naam van de vrouw wordt geschreven. Vr.: Waar moet ik mij vervoegen om in aan merking te komen voor politieagent, en waar voor militaire politie? Antw.: Voor poiitie-agent moet u zich wenden tot den burgenmeester of waar zoo'n functionaris TEGEN DE VERTERING VAN IJZEREN BUI ZEN BIJ CENTRALE VERWARMING. Men heeft waargenomen, dat de gassen, welke in water opgelost zijn een merkbaren invloed uitoefenen op de vertering van ijzeren en stalen buizen. Indien de zuurslof verwijderd wor'dt. wordt de inwendige vertering van de buisleidin gen in sommige gevallen tol op een tiende ge reduceerd. Volgens dit beginsel kunnen de warmwaterleidingen, voor centrale verwarmings- stelsel gebruikt, beschermd worden en veel lan- geren levensduur verkrijgen. Boven op deze, warmwalerleidingen wordt dan een luchtsepera- tor van passende constructie aangebracht, welke moet dienen om de opgeloste lucht te verwijde ren. Dit is afdoende. „Mbld. t. d. Vervalscbing." DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Z. D. H. Mgr. Joannes Aerts. De nijpende woningnood. De ziekte der Duit- sche ex-keizerin (4 folo's). Halsteren (2 fo- 1 lo's). Voor de komst van het Kerstkindje 4 platen). Een voorstel tot bestrijding ran hel opiummisbruitc (2 foto's). Hoofdtooi der in tioorlingèn van Afrika (7 foto's). Allerlei cu riositeiten (2 foto's). Belasting betalen in 't oude Rome. Nog een kranige schutter. Kunstschilder als straatventer. Een reis om de wereld (2 toto's). TEKST: Op Akkermans' hoeve, roman door Marie Gijsen. Het Vicariaat van Ned. Nieuw- Guinea. Moedertje twee, roman door H. B v. d. Sande. Halsteren, door Dr. Xav. Smits, Pr. De vieze modderpoel op den Dam. 't Wonder, door Avé. De kanten sjaal, door Khse. Bij oe platen. Een reis om de we reld in 52 dagen, door Martin Berder.. Inhoud van: Het Schild", Apologetisch Maand blad, 2e jaarg. no. 69. Administratie: Groot Se minarie Rijzenburg (Driebergen): Eene vendetta, door Dr. J. Sassen O.P. Iets over den tijd van het Paaschfeesl, door Dr. D. Sloet. De houding der lersclie geestelijkheid in zake het geval van den Mayor van Cork, door Dr. C. Damen, C.s.s R. Conferenties voor niet-Katholieken. De Kerk en de Renaissance, door H. F. Strijbosch H.S.C. Galerij van Bekeerlingen door J. Hanekamp. ST. NÏCOLAASFEEST. Woensdag was er voor de kinderen der leden van den R.-K. Polilieboud „SL Michaël" een SL Nicolaasfeest georganiseerd. Bijna 70 kinderen waren mei ouders of geleiders in de St. Jozefs- gczellen-vereeniging bijeen, toen om ruim drie uur de goede Sint en zijn knecht de zaal binnen kwamen. Hoog klonken de St. Nicolaasliedjes op. Daarna nam de heer Hugtenburg het woord, om allen welkom te heeten, in 'l bijzonder den hei lige man en zijn knecht uit Spanje, die niet te ruggeschrokken waren voor de verre reis. Nu sche rechtbank wegens een zedenmisdrijf ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. In de be sloten zitting werden verschillende getuigen ge hoord. Als verdediger trad op Mr. de Vrieze. De proc.-generaal is nog niet aan het woord geweest om een requisitoir te nemen. Vrijdag wordt de behandeling der zaak voort gezet. 21 waar'a w-ij afstegen, was klaar blijkelijk als schachl tot 3 u Dit ver ver,selling van een groot mijnwerk in den berg gegraven Slechts vijf en twintig voet daalden Ivij eii bereikten den bodem der Schacht, uit welke een op manshoogte- door schiefer gekapte, nog in zeer goeden staat verkeerendc gang in den berg voerde. Wij gingen die binnen. ,Vreldra vertoonden zich rechts en links ver scheidene zijgangen. Wij volgden de hoold- yang, waaariu overblijfselen van sigaretten, beuevens amicre sporen duidelijk aantoonden dat hij reeus dikwijls vóór ons betreden was. A\ij liadaen de kleppen van onze mijnlampen hall geopend en gingen bijkans onhoorbaar en met de grootste behoedzaamheid voor waarts met de pistolen schietvaai dig in de hand. Wij konden ongeveer tweehonderd en vijftig schreden ver gevorderd ziju, toen de gang zich verwijdde. De wanden aan beide lijden weken terug; het verwulfsel .welfde zich hooger. Hier moest eens een zeer aan zienlijke massa erts uitgegraven zijn. Een zwakke uitroep van den Ier trok mijne oogen van het verwulfsel op onze naaste omgeving af. Aan de linkerzijde van ons had men klaarblijkelijk vroeger, in de hoop op erts te stooten, een gang door een sohiefer- laag begonnen te breken. Na ongeveer een tien voet ver gevorderd te zijn, moest men zich overtuigd heoDen, aat er in die ricn- ling op geen ertsader te rekenen viel en had men den arbeid gestaakt. Zoo was een onge veer tien voet diepe en acht voet breedc aan het einde tegen den berg zich vernau wende nis ontstaan. Dit was nu eigenlijk op zich zelve mets opmerkelijks, maar wel trok onze opmerkzaamheid wat wij in deze ais zagen. W ij stonden klaarblijkelijk voor het leger van den vos, voor de volledige op lossing van het geheim.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5