DERDE'BLAÜ Parlementaire Kroniek BUITENLAND Gemengd Nieuws VRIJ OAS 10 DECEfööËR )920. DE TOESTAND IN IERLAND DE VOLKSSTEMMING IN LITHAUEN, fiËMENGOË BUiTEML BERICHTEN, STATEN-6ENEBAAL. TWEEDE KAMER. MOORD OP EEN SCHIPPER. Dinsdagavond te ruim 10 uur is eeu 20- jarigc sell,ipper, toen hij zich naar zijn schip te Werkendam begaf, met messte ken in borst en rug vermoord. De vermoedelijke dader is zekere P. O., te Werkendam, die niet wel bij 't hoofd is en d oor den verslagens geplaagd moet zijn. Reizigers, die den dijk passeerden von den B. battende in zijn bloed: h,ij kon nog den naam van den moordenaar noe men, waarna fiij overleed. INCIDENT OP EEN LAATSTE VERGA DERING. Ee plaat; elijke commissie van toezicht op het lager onderwijs te 's Huge hield Donderdag haar laatste vergadering. Belangrijke kwesties werden uiteraard niet meer besproken. Een kort, doek le vendig incident deed zich voor, toen een der aanwezigen bij rondvraag 't woord vroeg. Spr. wilde een woord van krachtig protest doen booren tegen de bewering van den minister van onderwijs, dat een onderwijzer slechts 21/2 uur. De Voorzitter: Mijnheer, ik kan u niet 't woord geven over een politieke kwes tie. Spreker; Mijnbeer de voorzitter, ik wensch geen politiek te bespreken, maar ik heb het over den toestand van den on derwijzer, waar voor wij. De Voorzitter: Mijnheer, ik kan u over deze zaak niet het woord verleenen. Hiermede was het incident gesloten. gevaarlij k gezelschap. Een Duitsch ingenieur, die onlangs te Arnhem vertoefde en kennis had gemaakt met een meisje van lichte zeden, is in een achterbuurt van zijn portefeuille met f 2000 beroofd. Het meisje zou naar een logement gaan zoeken voor den Duit- scher, maar een 24-jarig persoon, die in h,aar gezelschap was, bleef bij den Duit- scher. Deze werd plotseling door den jon geman tegen den grond geslagen en van zijn portefeuille beroofd. Inmiddels: hooft 'ctó recherche' den dader en het mebji gearresteerd;; h;et geld is teruggevonden, TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST, y In de fabriek van de frima S. J. Menr| ko en Zn. fe Enschedé, had de 18-jarigA arbeider R. het ongeluk met een draaiende as in aanraking te komen. Dtf monteur, die op tien passen afstand vail de plek, waar het ongeluk plaats vondA op een ladder stond, h,ad de tegenwoor-' digheid van geest dadelijk een handje 1 om te zetten, waardoor de as stilstond. De ongelukkige werd met verbrijzelden linkerarm opgenomen en naar Ziekenzorg overgebracht. „Jansen" is namelijk een zekere "hem Proost, een Hollander, die zich jaren ge-i leden onder enkele vrienden en beken den „schilder" noemde, die in het Gooi; en Brabant zonderlinge Vincent-van-» Gogh's proceerde, en die, toen het hein' mislukt was zich als „schilder" te doem aceepteeren, aan het zwerven raakte, em door Duitscbland in Rus-land terecht kwam. Daar is hij teruggevonden door, den heer Wijnkoop, die hem vroeger im Holland gekend heeft, maar hoe deze er toe gekomen is hem daar te doen fungee- ren als vertegenwoordiger van „de Ne- derlandsche arbeiders," is niet duidelijk. Intusschen, dit is nu „Jansen," zegt d« „Tel." DE ONTSLAGEN TRAMPOETSERS TE AMSTERDAM. Donderdagmorgen heeft de Commissie van Georganiseerd Overleg een vergade ring gehouden onder voorzitterschap van wethouder Wierdels, waarbjj aanwezig waren de Neutrale Bond, de Christelijke, de Katholieke en "de Moderne Bond, zoo* mede de Federatie. Wethouder Wierdels deelde na de bc- sprekingen mede, dat B. en W, niet kon den terugkomen van het ontslag der 110 trampoetsers. Hit ontslag zal echter nog een week worden uitgeteld. Deze tijd zal benut woruen om na te gaan, welke arbeiders ontslagen zullen worden. Dit zal geschieden naar duur van dienst. In den loop van de volgende week zal met den Directeur der Gemeentetram een bespreking norden gevoerd, omtrent het dienstrooster. De Feooratie zal een gecom bineerde bestuursvergadering beleggen, teneinde deze kwestie te bespreken en te beraadslagen, welke richting door de organisatie moet worden gevolgd. Van de zijde der Federatie worut het ontslag niet noodzakelijk geacht. Dit zal in een te publieeeren manifest worden uiteengezet. DE EA-KElZEii. Het Ncderlandsch gezantschap te Pai» rijs deelt, volgens een Reuter-telegram, het volgende mee: Eenige Fransche bladen verspreidden onlangs het bericht, volgens hetwelk Jhr. Loudon, oud-minister van buitenlandse 110 zaken in Nederland, zou heoben verklaard aan uen vertegenwoordiger van een Amerikaansok biau, dat, ingeval de ex-keizer of ex-kroonprins zouden vragen om naar Duitschiaud terug te keeren, ue Nederlandsche -regeéring zich daartegen niet zou verzetten, maai- hun zou laten brengen naar het punt der grens, waar zij deze hadden overschreden, toen ze zich naar Nederland begaven. Het Nederiandsch gezantschap ver klaart dat deze medeaeeiing valsch is. Jhr. Loudon, thans NeuerIandsch gezant te Parijs, ontving geen vertegenwoordiger van het blad, dat oedoeld wordt en sprak, nooit in den aangegeven zin. /JANSEN EINDELIJK TERECHT. Aanvankelijk heette het dat, Jansen, de heer Sneevliet was. Deze was wel op het congres te Moekou, maar niet ais Jansen. Het blad van den heer Kolthek, Recht voor Allen," bracht dezer dagen de onthulling dat Jansen „niemand meer of minder" was dan Hijman Croiset. uit haalde uen heer Kortbek het verwijt van „De Tribune" op den hals, dat hjj een „verklikker" is. Wij kunnen zonder die verwijt te riskeeren gerustelijk mededee- len, wie dan wel Jansen is, omdat cte man ten spijt van Recht voor Allen" inderdaad „minder" is nog dan Hijman Groiset. een man van zoo weinig be*&ng, dat het letterlijk geen autoriteit ook maar kan schelen of die man bestaat of niet. Korie berichten De verhooging der posttaricven, v. Happard. De motie- Reeds iang liggen de jaren achter ons. dat de diensttakken der posterijen,; telegrafie en tele foon, batige overschotten» opbrachten. Wanneer wc ons niet vergissen, dan was 11)16 het laatste, in dit opzicht zeker gedenkwaardige jaar, dat met winst gewerkt werd. Sedert ging het ge stadig bergafwaarts. Het dienstjaar 1920, komt den Staat dan ook op een verlies van 20 millioen te staan. De Regeering meende nu een tariefs- .verhooging te moeten voorstellen, welke zoo niet uilsluitend, dan toch voor een aanzienlijk deel direet verband houd! met de verhooging der sa larissen van het personeel en met vermindering van den diensttijd. Het wetsontwerp is dan ook met 49 tegen 13 stemmen een aanzienlijke meerderheid aangenomen. De vrijzinnig-democraten, de communisten, de heer Kolthek, Mr. van de Laar en Mr. van Groe- nendael, hebben met «enige sociaal-democraten tegen het wetsontwerp gestemd. De grootste frac tie der linkerzijde, die den vorigen keer tegen tariefsverhooging gestemd heeft, was thans ver deeld; de meeste sociaal-democraten echter volg den liet voorbeeld der heeren van Stapele en Schaper en stemden voor. We krijgen dus binnenkort een op onze uitga, ven niet zacht drukkende tariefsverhooging. Dal strekt ons tot aanleiding, het aangenomen ont werp wat nader te bezien. Op het eerste gezicht is deze verhooging, zoo als ze voor ons ligt, wel geëigend ons van de wijs af te brengen. Om slechts enkele grepen te doen: er wordt gesproken van een port, dat ten hoogste voor briefkaarten 7 K cent, voor brieven hiel zwaarder dan 20 gram, 12K cent bedraagt. Afgaande op de Memorie van Antwoord, zal bij het in werking treden der wet, het briefport slechts 10 cent bedragen. In werkelijkheid zal men dus aanvankelijk voor brieven, evenals voor briefkaarten, voorloopig 2 i4 et. meer moe ten betalen. Voor brieven in plaatselijk verkeer wordt er echter 5 cent opgelegd. Ook voor nieuwsbladen, gedrukte stukken enz., zal in den aanvang een iets gunstiger regeling worden ge troffen dan oppervlakkige lezing van het wets ontwerp zou doen vermoeden. Dit houdt vel band met het thans in de wet neergelegde stel sel der maximum-tarieven. Alleen de maxima worden in de wet vermeld. Bij Koninklijk Be sluit worden dan, binnen de wettelijke grenzen, de werkelijke tarieven vastgesteld. Om den over gangstoestand schappelijk te maken, zal, gedu rende de eerste helft van 1921 niet zóóveel wor den gevergd als de wet toestaat; daarna echter sullen, of we moesten ons zeer vergissen, de ta rieven wel degelijk tot de wettelijke maxima worden opgevoerd. Misschien met enkele uilzon deringen; het locaal port b.v. zal wellicht straks riet opnieuw verhoogd worden. Wie met dit stelsel ook meeging, de vrijzinnig- democratische heer Teenstra niet Van de vaststelling der werkelijke tarieven bij Kon. Besluit, al zou dit dan ook binnen de wet telijke grenzen geschieden, moest hij niets heb ben. Men diende, zoo redeneerde deze afgevaar digde, met de wet in de hand, precies te welen, waaraan men toe was, m.a.w. men moest welen, hoeveel men in elk bepaald geval aan postzegels moest uitgeven. In die regeling bij Kon. Besluit, zag de heer Teenstra een prijsgeven der Kamer van haar invloed en bijgevolg een versterking van den invloed der door hem verfoeide bureau cratie. Met veel vuur werd deze zienswijze, die hij in een amendement had vastgelegd, door hem verdedigd, echter met weinig succes. Met 55 legen 10 stemmen, zag de heer Teenslra zijn amendement verwor pen. Had de voorsteller zijn doel bereikt, dan zou bij elke tariefsverhooging of verlaging de volksvertegenwoordiging daarover moeten stem men. Dat nu achite de meerderheid der Kamer blijkbaar peuterwerk. De anti-revokitionnairé heer Zijlstra, deed nog een goed bedoelde, maar zwakke poging om de tariefsverhooging voor de nieuwsbladen te voor komen. Waarom belichaamde deze afgevaardig de zijn wen scha» dienaangaande niet in een amendement? Zóó haalde zijn pleidooi natuurlijk niets uit. De spoorweg-ellende, wel geen afgezaagd on derwerp, maar toch een onderwerp, waaftver dag in (tag uit, meerdere kolommen, in de dag bladen ten beste worden gegeven, is door meer dere afgevaardigden in kleuren en geuren ge schetst. Niemand zal ontkennen, dat daar ge- reede aanleiding voor was. - l it dc rede van den Minister van Waterstaat kregen we den indruk, dat hij het in 'l algemeen roerend eens was met de klagers, maar er zelf niet vee! aan doen kolt. Dit verklaart ook, waar om dc heer König gretig op de motie van den heer van Rappard inging. Deze motie luidde; „De Kamer, van oordeel, dat een grondig on derzoek door een deskundige commissie naar dc Oorzaken der vertraging van den treinenloop en dc overige misstanden van de Nederlandschc Spoorwegen gewensclil is, gaal over tot de orde van den dag." Zij werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. We krijgen dus weer een commissie er hij. Laat die commissie dan ook met grooten spoed aan het werk tijgen. Er is hier „pericnlum in mora." De strijd der Sinn Feiners. In Glasgow zijn nog negen Sinn Feiners in hechtenis genomen, die beschuldigd worden te hebben gepoogd geweren en machinegeweren van het leger aan te koopen. Zij boden 550 pd. sl. voor vijfhonderd geweren en 15 pd. sl. pet machinegeweer. 'let personeel van de Donegal-spoorlijn heeft er in toegestemd troepen en munitie te vervoe ren. Naar wordt verwacht, zal dit besluit in de komende dagen algemeen in Ierland worden ge nomen. Hen nieuw denkbeeld. Dc hoer T. M. IJealy zegt in de ,J)ailv Kx- pressV dat men den koning meest advisecren gebruik te maken van het koninklijk recht om thans, teneinde te komen tot een wapenstilstand, een Iersch parlement bijeen te roepen. De Act of Union van 1800 heeft, meent hij, dat recht vol strekt niet te niet gedaan, ook af gaf de nieuwe wetgeving het Britsche parlement het rcclit wel len te maken voor de koninkrijken Brittannië en Ierland. Wanneer men thans de „peers" van Ierland bijeen riep en tegelijkertijd algemecne verkiezin gen in Ierland liet houden, zouden conservatie ven en democraten elkander vinden. Een zoo danig parlement zou dan in staat zijn een schik king te kunnen voorbereiden. De kwestie der vredesonderhandelingen. De berichten over liet wel of niet tot stand komen van onderhandelingen tussehen Sinn Fein en de Britsche regeering blijven weinig houvast bieden. Bonar Law heeft de mededeelingen van •Je „Irish Iritcpendent" wel is waar tegengespro ken, doch de „Evening Standard" weet precies Ie vertellen, wie dc tusschenpersoon is geweest, die zich van Ierland naar Londen heeft begeven om daar met liet Ministerie van Buitenlandsche Zaken in contact te treden: George Russell. Als dichter heeft Russell groote vermaardheid ver worven, terwijl hij tevens als landschapschilder, bekendheid bezil. Zijn woning is sedert vele ja ren een centrum van het intelleclueele leven in Dublin. Een Ier van beteekenis dus. Intusschen echter ontving de „Irish Indepen dent" van een leidend lid van Je „Sinn hein organisatie" het verzoek te verklaren, dat rite bewering van (Jen Londenschen correspondent van dat blad in zake onderhandelingen van Sinn Fein over een wapenstilstand met de Britsche regeering onjuist is. Inmiddels heelt Reuter vernomen dat dc in terventie der Labour Party, met het doel een wapenstilstand in Ierland te bewerkstelligen als inleiding lot een definitieve regeling, niet is ge slaagd. Het is evenwel niet waarschijnlijk dal nu er eenmaal pogingen in het werk zijn ge steld om een toenadering der beide partijen lot stand te brengen, deze aanstonds zullen wor den opgegeven,, ook al heeft het ingrijpen der Henderson's missie niet onmiddellijk succes ge had. De „Daily Mail" weet althans te vertellen dat Cluue, de katholieke aartsbisschop van Perth, in West-Auslralië, een Ier van geboorte die blijkbaar thans, in Engeland vertoeft, en die de mededeeliug van Coffins, den opperbevel hebber van het Sinn Feinleger, aan Lloyd George heeft doen toekomen, tevens als zijn in druk becll te kennen gegeven dat Collins en andere Sinn Feiu-ieiders een wapenstilstand ten zeerste wenschen. Volgens hem zijn dan ook de vooruitzichten op een regeling.... gunstiger dan ooit. Kolonel de Chardigny, die van den Raad van den Volkenhond opdracht had gekregen, om er zich van te verzekeren of er overeenstemming mogelijk was tussehen de twee regeeringen van Polen en Lithaueen bclreffende de grenzen van liet zone-gebied, waar een volkstemming moest plaats hebben, en over de wijze waarop, deelde den Raad mede, aal'de twee regeeringen bereid waren om dienaangaande te onderhandelen. De regeering van Iklljiii.cn zou onmiddellijk afge vaardigden naar Warschau zenden. De afgevaardigde van Lithauen te Genève vestigde de aandacht van den Raad op de moeilijkheden, die uit de houding van de Sov- jeliegeering zouden kunnen voortkomen, moei lijkheden, die hij in zijn brief van' 3 Dec. aan den Kaad reeds had uilecngezel. De Raad voegde daar nog aan toe, dat hel aan de regeering van Lithauen was om aan de sovjelregeering kenbaar te maken den aard der verbintenissen, dooi Lithauen tegenover den Volkenbond aangegaan, alsmede om de bedoe ling daarvan te verklaren. De Raad hieet voeling houden met den pre sident der militaire commissie. Dc voorberei dingen voor de volksstemming werden ijverig voortgezet. Behalve kolonel de Chardigny wer den nog uitgenoodigd, om in de voorbereidings commissie voor deze volksstemming zitting te nemen: voor Zweden de gouverneur van de pro vincie Göteborg, voor Engeland generaal Burt, voor Spanje Saura, consul te Brussel, en een Italiaan wiens naam nog niet bekend is. Volgens de berichten, die tot op heden bin nengekomen zijn, zal hel internationale deta chement 300 Engcisehe, 300 Fransclie, 300 Spaansche, 100 Belgische, 100 Deensche, 100 Zweedsche, 100 Noorweegsche en 50 Grieksche soldaten teJlen. De landen die troepen zenden, zullen, behalve de kaderofficieren, nog enkele andere officieren afvaardigen, om bij het hou den van het plebisciet diensten te verrichten. KONING KONSTANT1JN. De Grieksche regeering heeft aan Konstan- tijn het resultaat geseind van het plebisciet, het aan hem overlatend een besluit te nemen in zake zijn terugkeer naar Griekenland. In politieke kringen meent men, dat de ko ning in de aanstaande week te Athene zal aan komen. Leonard Spray van de „Daily Chronicle" is te Luzern door koning Konslantijn ontvangen. Toen de journalist zich aangemeld had, voor het interview, begon de koning: „O ja, u is dus van de „Chronicle," het Lloyd George-or- gaan. Van alle staatslieden van de Entente is Lloyd George het onvriendelijkst tegen mij ge weest." „Warom denkt u dat?" vroeg de journalist. „Wel," zeide de koning, „ik weet toevallig dat hij bij de juist gehouden conferentie te Lon den sterker tegen mij gekant was dan de Franschen." De koning zeide verder in den loop van het gesprek dat hij het onaangenaam vond dat de Engelsche bladen hem Tino noemen. „Hoe zou Balfour het vinden," vroeg hij, „als we altijd spraken over Arthur, of Lloyd George, ak we hem altijdbetitelden met David?" Hij verklaarde dat hij dadelijk als men hem riep naar Athene zou terugkeeren. „Het zal voor iedereen goed zijn als ik daar terugkeer, zeide de vorst, „het is de eenige manier om het Grieksche volk te hereenigen en dus ook in het belang der geallieerden, die een sterk Griekenland noodig hebben. Ik wensch niets liever dan met hen op den besten voet te staan; ik denk niet aan een nieuwe politiek; wij willen dat Griekenland zal houden wat het gekregen heeft en moeten daarom op goeden voet staanmet de geallieerden." Met betrekking lot zijn verhouding tot den ex-keizer van Duitscbland zeide hij: „Een van mijn misdaden is, dat ik de zwager ben van jen ex-keizer. Neem eens aan dat ik zijn vriend hén. Zijn ergste vijand IS tlians üdf pliéchtig geïro'uw'd is in dc audiëntie-zaal van Duitsclie regeering; als ik dus zijn vriend ben, zal ik dan eenige kans kunnen hebben een brug te slaan met de Duische regeering? 't Is be lachelijk." Toen de journalist sprak over 's konings ver houding tot den keizer gedurende den oorlog en de besehuldiging dat de koning zijn sym pathie met den keizer had betuigd, antwoordde Konslantijn: „Natuurlijk deed ik dat om hem rustig te houden. Bedenk dat ik een aller-ellendigsle positie had tussehen die twee kanten. De Doitsche regeering beklaagde er zich over dat ik de bondgenoolen hielp en vroeg een bewijs dal ik neutraal was. Toen zond ik den keizer een telegram, waarin ik verklaarde met hem ie sympathiseeren alleen om hem kalm te hou den." Dc koning zeide dal het zeker niet bekend was dat hij tot viermaal toe den bondgenooten aan bood, zich bij hen te voegen, eens op 14 Aug. 1914, tweemaal iD 1915 en nog eens in September 1916. EEN SOCIALISTISCH OORDEEL OVER HET SOVJET STELSEL, In een telegram van Reuters bijz. dienst wordt meegedeeld, Jat de Independant Labour Party- een rapport heeft gepubliceerd over het sovjet stelsel. In dit rapport wordt bevestigd, wat reeds bekend is, dat n.I. van het sovjelslclscl niet veel is terechtgekomen. De sovjets geven niet meer dc ware vertegenwoordiging van hel volk ook at niet door dc van de vertegenwoordigers der horren. In dc plaatselijke sovjets komt het welis waar nog herhaaldelijk voor, dat het mandaat van afgevaardigden wordt vervallen verklaard en dat nieuwe gedelegeerden worden verkozeu, maar het is vrijwel onmogelijk óm eenig lid van den centralen sovjet of het centraai vak- vereenigings-comité te doen vervangen. En er komt dus steeds minder contact tussehen de kiezers en de colleges, die het uitvoerend gezag uitoefenen. De controle van het volk vermindert dus en de inacht der bureaucratie neemt toe. In de praklijk heelt het bestuur van de communis tische partij de beslissende stem in alle quaestiën van bestuur en politiek. In het rapport wordt de uitsluiting van het kiesrecht, gelijk in Rusland toegepast scherp veroordeeld. En opgemerkt wordt dan dal de problemen, waarvoor de socialistische beweging m Grool-Britannië staat, zoo verschillen van die in Rusland, dat men zich moet onthouden van hel trekken van eenige be sliste conclusie ten aanzien van mogelijkheid van toepassing Van het sqvjetstclsel in Groot- Britlsmmë Een ander telegram maakt melding van een rede van mevr. Showden in de British-Russian Club. Zij verklaarde als aanhangster van het socialisme een scherp tegenstandster te zijn van het bolsjewisme. Dc toestand in de Russische steden was tTueselijk, Dc productie-in het iand nam af. Als de gematigden de overhand haddén zou er nog hoop voor Rusland zijn, maar zoo lang buitenlandsche regeeringen zich nog in de Russische aangeleglieden mengen, zouden de Russen de sovjetregeerjng steunen. DE HANDELSBETREKKINGEN VAN ENGELAND MET RUSLAND. Dc „Times" zegt, dat het niet waarschijnlijk is dat er spoedig een handelsovereenkomst met Rusland zal worden afgesloten. De Sovjetver- legenwoordigcrs te Londen hebben herhaaldelijk voorstellen gedaan aan de Britsche autoriteiten, doelt deze zijn, naar verluidt, ten opzichte van de voorwaarden voor hel hervallen der handels betrekkingen niet Moskou besloten te eischen, dat zij thans moeten worden aangenomen of ver worpen. KUIPERIJEN IN HET ENGELSCHE LEGER. In het Lagerhuis heeft Sir A. Williamson, onder-staatssecretaris van oorlog, in antwoord op een desbetreffende vraag verklaard op de hoogte te zijn van de pogingen en de werkzaam heid der extremisten om de loyauieit van het leger te ondermijnen. Zij worden nauwkeurig door de militaire autoriteiten in het oog gehou den, en de noodige stappen zullen worden ge daan. Het zou evenwel niet in het openhaar be lang zijn om bijzonderheden kenbaar te maken. D' ANNUNZIO KRIJGT HELPERS. De Italiaansche bladen slaan vol over het feit dat de equipages van de twee Jialiuanseiie oor logsschepen zich in de haven van Fiume ter be schikking van d' Annuuzio hebben gesteld. De „Epoca" meldt: Toen de torpedohoot de haven insloomde, dachten de legionairen dat het een demonstralie betref, zoouat wij zeer ver rast waren toen het schip voor anker ging. Door een groote menigte omgeven, begaven de legionairen en matrozen zich naar 'd Annuuzio, die, na in bittere bewoordingen gesproken te hebben over uen arbeid van de marine in de Dalmatisclic quacsue, de legionairen uitnoodig- de te knielen voor dc jonge redders van de eer der Jtaiiaansehe marine. Een commissie begaf zich vervolgens -aan boord der beide schepen om de officieren te begroeten. Deze verklaorden trouw te blijven aan de hevelen van Rome en eischlen van 'd Annuuzio de machtiging om n,«t hun schepen te vertrekken. Joen de dichter dit weigerde, verlieten alle officieren, op een na, Fiume bij wijze van protest. Volgens de bladen heelt de bemanning van de torpedoboot Maandagniorgen om elf uur de officieren, die aan de "koffietafel zaten, omsin geld, waarna het schip rechtstreeks naar Fiume stoomde, Uit Rome wordt nog a»n de „Temps" geseind dat hij het onderhoud van drie uur, hetwelk de parlementaire commissie met den dichter heeft gehad, de afgevaardigde Gasparetto den dictator van Fiume namens zijn collega's de groeien en gelukwenschen van geheel Italië overbracht. Hij verklaarde verder, dat de dele gatie spontaan naar Fiume is gegaan met het doel vrede le stichten, - -6 WILSON DE NOBELPRIJS? Uit Londen meldt men aan de „Matin" dat de commissie, die belast is met de toekenning van den Nobelprrijs voor Ten vrede, daarvoor president Wilson heeft uitgekozen en bet be sluit over een paar dagen zal bekend maken, zoodra het door het Noorsche Storting, volgens bet gebruik is goedgekeurd. EEN HUWELIJKSPLECHTIGHEID. Reuter seint nan de Engelsche bladen, dat de vorige week de zoon van den boogen com missaris van Palestina, Kir Herbert Samuel, het vroegere paleis van den ex-kci&r Wilhelm; er waren 900 gasten tegenwoordig en ook de rabbijnen van Salonika, Jeruzalem en Jaffa. - Het was een schilderachtig cosmopolitisch gezelschap door al die Oostersche kleederdrach ten. Na de huwelijksplechtigheid sierde de Sheikh Abu Midden den bruidegom met den Arabisclien mantel en noemde hem Sheikh van Beersheba. Bij de Hoechsl Verfstoffabrieken te Frank fort heeft Woensdagnamiddag door tot nu toe onbekende oorzaak een ernstige ontploffing plaats gehad. Vijf arbeiders werden onmiddel lijk gedood en zes zwaar gewond. Groote ver woestingen werden aangericht. Wolff meldt nader, dat het bedrijf in het ge deelte van de fabriek,waar dc ontploffing plaats vond, niel tegenstaande de verwoestingen, voort gezet kon worden. Stukken ijzer van honderden kilo's gewicht vlogen op het staatsspoorwegter rein in de buurt en beschadigden de rails. De „Deutsche Allg. Ztg." meldt, dat Woensdag van de Weser-werf van stapel is ge- loopen voor de Duitsche Stoomscheepvaartmaat- schappij Hansa te Bremen, het stoomschip „Sturmfelsmelende 9000 Ion. Vergadering van 9 December. Aan dc orde zijn de tijdelijke afwijking van de miiitiewet en de landstormvoorziening. De heer DE MURAET U. L. gaat de houding na van verschillende partijen ten aanz..:i van het militaire vraagstuk en wijst daarbij op de tegenstrijdigheid dat de sociaal-democraten in andere landen, waar zij te beslissen hebben het ineest militaristisch zijn. In de voorstellen der regeering is zeer veel wat spr. antrekt. Spr. zou lievc-r het beroepspersoneel nog ver der beperkt en den oefentijd op 41,4, maand gesteld zien. Hij waarschuwt legen spoedig stem men tegen de voorstellen op de oorlogsbegroo- ting. Een nieuwe minister van oorlog zou re den en anwijzing missen voor dc richting van hem verlangd. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) ziet in het ontwerp betreffende de- militie veel goeds. Daartegenover staat evenwel de ontzettende ver zwaring der lasten van den landbouw. De re geering is dan ook zoo militaristisch als ooit. te voren. Spr. betoogt, dat ontwapening onvermijdelijk is. Om daartoe een eersten stap te doen dient hij een motie in, uitsprekende dat dc tijd ge komen is voor opheffing van het geheele ves tingstelsel. De heer A. P. STAALMAN C. D. ziet in de voorstelleneen waardeloos stelsel, dat in vre destijd een scnijnvertooning, in oorlogstijd een bloedbad beteekent. Hij wil geen toch nutteloos leger maar alleen een goed gewapend en goed geoefend politielcger aangevuld door reserves van betrouwbare mannen. De heer DUYMAER VAN TWIST A. R. be toogt dat in het stelsel van de Regeering de le gerkern slechts 60.000 man sterk zal worden en dat door te kleine oefengroepen de oefening on voldoende zal zijn. Spr. vreest van de Regeeringsvoorstellen ver zwakking van de landsverdediging, en hij acht ze ounoodig duur. Bovendien is de Landstorm ongeschikt om den eersten stoot op te vangen. Hij wil geen vermindering van contingent, doch een oefentijd van twee maanden, na een voor opleiding waaraan inen na loting op I7-jarigen leeftijd vrijwillig zou kunnen deelnemen onder vrijwillig kader. Dc heer VAN DE LAAR Chr. S. P. gelooft niet aan een tweeden wereldoorlog. Hij acht het tijdstip gekomen onze landmacht te maken tot een politieieger. Avondvergadering van 9 Dec. Bij de behandeling der begrooting van Jus titie, werd door den heer REYMER R.K. aan gedrongen op de regeling der rechtspositie van de vrouw, die noodzakelijker is dan ooit, nu de vrouw gelijke politieke rechten heeft, hier bij sloot zich de heer VAN SCHAIK R.K. aan. Hij voegde er aan toe, dat de Minister inzake die regeling niet moet wachten op het resultaat van het werk der Staatscommissie, maar met een eigen principieele regeling behoort te ko men. De bakkers te Heerenveen hebben den prijs van het wittebrood verlaagd van 18 op 17 ct. De bakkers te Finsterwolde (Gr.) die niet met de veldarbeiders wilden vergaderen, om over den prijs van het grof-roggebrood te over leggen, hebben den prijs belangrijk verlaagd, zooüat thans per 2,8 K.G. 42 cent wordt be taald. Een week geleden was de prijs nog 00 cent. Te Twelio (O.) is Woensdag de bekende uitspanning Café Restaurant de Crosse grooien- deels afgebrand. Het pand was laag verzekerd. Oorzaak onbekend. De moord te Houten. Te Utrecht is aan gehouden een 45-jarige grondwerker tegen wiea vermoedens zijn gerezen in verband met den moord op de weduwe Wilbrink, fe Houten. De aangehoudene ontkent, doch de recherche meen' met hem een spoor ontdekt le hebben. Een internationaal gezelschap. ln het qua rantainekamp te Enschedé waren in November j.l. 64 personen opgenomen: 21 Tsjecho-SIowa- ken, 12 Polen, 5 Russen, 4 Oostenrijkers, 2 Zweden, 2 Amerikanen. 2 Engelschen, 2 Hon garen, I Noor, 1 Italiaan, 1 Zwitser en 1 Belg. Straatroovers aan het werk. Dinsdagavond is tussehen Hengelo en Enschedé de heer H. uit laatstgemelde plaats door twee personen aangevallen en van zijn beurs met f 300 be roofd. De koopman J. B. uit Den Haag *'01^ Donderdagavond aan do» Schiedamsche ij e Rotterdam den inhoud van zijn portefeuille te controleeren. Plotseling kwam een man naar hem toe. die hem portefeuille ontrukte en er mee aan den haal ging. Men staagde «r met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9