TWEEDE BUL 1 i Sport en Spet Uitslagen der Westelijke Eerste Klasse. R. K. H. V. B. 2EE BUITENLAND ULUILLLTON De Erfgename van den Goudzoeker. Handel, en Nijverheid Rechtzaken VRIJDAG 3 DECEMBER 1920. (Westelijke le klasse. s i 19—25 20—27 18-17 10—24 7—22 9—23 c 19 18 18 14 13 12 12 11 9 7 5 2 V u.v.v. 4-Ó v. o. c. 1-1 TT 1-1 (PT H. k s T=! 2-i Pï TTT i-ó 4-o i-i V. V. A. i—4 3— DE VOL.KEK30NDSVER6A0ERING DE NOBELPRIJZEN VOOR DEN VREDE. DE TERUGKEER VAN KONSTANTIJN. GEMENGDE BUITENL BERICHTE*, «Uj) keet pumas de producten .van uw deze dea yfoegecsa xaoumw van het smelt- werk. milue heeren 1 yeryOljaL, EEN VERLOREN ZONDAG. Donderdag ging 't er voor de voetballers reeds bedenkelijk uitzien, toen kleine sneeuwvlokjes liet groene tapijt met een wit kleed bedekten en Zondag waren de verschillende terreinen van dien aard, dat bijna alle wedstrijden werden uilgeüfeld. Alleen in Amsterdam ging één wedstrijd voor de Westelijke eerste klasse door. Het V. V. A.-lerrein was in zoodanigen toe stand, dat het niet noodzakelijk was het af te keuren. Ergo werd 't leder aan het rollen ge bracht. Spoedig had V. V. A. de leiding en wist deze voorsprong voor rust nog te vergrooten, Na rust was A. F. C. sterker. Het einde kwam met een 31 overwinning voor V. V. A. lvort voor liet einde zag de scheidsrechter lich genoodzaakt een V. V. A.-spcler uit het veld te zetten. Voor de overgangsklasse zagen D. E. C. en Feyenoord kans om een wedstrijd te spelen. Fcyenoord wou met 10. lil 't Oosten en in 't Zuiden ging ook één .wedstrijd door. REFEREE. DE UITSLAGEN. Westelijke afdeeling, lc klasse. Amsterdam: V. V. A.A. F. C. 31 Overgangsklasse. Amsterdam: D. E. C.Feijenoord 01 Reserve le klasse. Amsterdam: Ajax IISpartaan II 40 kostelijke afdeeling. le klasse. Nijmegen: QuickTubantia ..23 Zuidelijke afdeeling. le klasse. Breda: BredaniaVclocitas 21 TRAMVOGELS—POLITIE. Op een terrein met sneeuw bedekt, voetbalde Zaterdagmiddag de Trekvogels en de Politie- Sport Yereeniging „Haarlem". De politie wist met 21 de overwinning te behalen. Ajax Blauw Wit Haarlem H. B. S. L>. F. C U. V. V Spartaan V. V. A. H. V. V. V. O. C. A. F. C. Sparta O 11 12 13 12 12 11 13 13 11 30 11 10 E E O <u 0 9 9 9 6 6 5 b 5 4 2 2 1 c Èi O 0 1 2 1 2 1 1 3 1 2 3 4 4 5 4 7 7 6 5 8 9 o O 26—12 26—11 31—13 17—12 20—17 20—20 3 C. PERS- EN PROPAGANDA-COMMISSIE VAN DEN D. H. V. B. De pers- en propaganda-commissie van «len Diocesaan Haar). Voetbalbond heeft Vrijdag 10 December te 's-Gravcnhage vejgaderd. Vruchtba re besprekingen werden gevoerd over de in te voeren actie en de propaganda in de pers. vooral de plaatselijke bladen. Binnenkort zullen op verschillende plaatsen propaganda-vergadc- ringen worden voorbereid. Aan het bestuur zal een onderzoek gevraagd worden naar de moge lijkheid tot stichting van een competitie in Zee land. Besloten werd, dat de commissie, na over leg met het bestuur, het initiatief zal nemen lot stichting van een vereeniging van clubs in het Zuidelijk deel van het Bisdom, tusschen Dordrecht en Leiden. Een vergadering zal daartoe te Rotterdam worden uitgeschreven. Uit de verdere besprekingen bleek, dat op ver schillende plaatsen, o.a. te Den Haag, het vol gend seizoen de stichting van een katholieke juniorencompetitie verzekerd is. liet secretariaat der P. en P.-commissie is ge vestigd bij den heer E. A. Leenderts, Broersveld t7, Schiedam. SCHEIDSRECHTERS. De voetballer is wel het onmiskenbaarste we zen in de voetbalwereld, want als er geen voet ballers waren, dan kon de zaak niet blijven be staan. Maar een even onmisbaar persoon is de scheidsrechter. Dit is een feit, dat door de voetballers wel eens over het hoofd wordt gezien, anders zou den de H. H. scheidsrechters niet vaak zoo on vriendelijk worden behandeld. Hij is de leider van het spel, de handhaver der spelregels, daardoor de voornaamste man In het veld! Een scheidsrechter moet ontzag inboezemen door zijn kennis der spelregels, door zijn vlug gen blik en zijn beslist optreden. Zijn onpartij Haarlem Sparta O" ui cd E af Jk Q V. V. A. s Haarlem 2—0 1—0 0—2 2—1 3—0 Sparta 1-4 0-1 1—2 1—2 0-7 3-2 1—3 2-1 H .V. V. 1—0 1-0 0—1 1—1 5—2 1—2 1—0 0—3 2—1 Ajax 3-0 2—0 0—1 Blauw Wit 2—0 4-1 2-1 2—3 2-0 A. F. C. 1—2 0—2 0—1 D. F C 2—0 4—0 1—3 0—3 2-0 U. V. V. 2—1 2-0 2-1 6—2 0—0 3—5 3-6 2-1 5—4 0-3 3-4 3-1 Spartaan 4—2 0-3 0—3 1-0 digheid moet boven alles uitsteken. Het is soms wel eens moeilijk om onpartijdig te wezen, voor al wanneer een der elftallen den scheidsrechter onhcusch behandelt, maar dat is toch zijn plicht. Verder moet hij onverbiddelijk zijn. Snel moet hij kunnen beslissen en juist. Maar heeft hjj een maal e:en beslissing genomen, dan mag hij die nooit herroepen. Twijfelt hij, dan beslist hij niet. Onrechtvaardige behandeling kwetst den jonge man pijnlijk. Boven spelleider is de scheidsrechter de hel per dergenen, die in onze voetbalwereld een Roonische geest willen brengen. Nooit mag hij het onopgemerkt laten wanneer iels wordt misdaan ten opzichte der R.-K. Ge- loofs- en Zedeleer. Met name moet hier worden genoemd: het vloeken. Niet dat onze jongens, willens en wetens, Godslasteringen zouden uiten, maar er zijn er helaas ook onder ons, die uit gewoonte of uit gebrek aan goede stopwoorden, herhaaldelijk vloeken, zonder na te denken over hetgeen zij zeggen. Deze onhebbelijkheid, speciaal Nederlandsche gewoonte, kan niet be ter worden uitgeroeid dan door den dader op heeterdaad te betrappen. Tien tegen één, dat hij zich betert. Nooit mag vloeken worden geduld. En wie zich, na waarschuwing, toch nog daar aan schuldig maakt, moet het veld worden uit gestuurd. Hieruit ziet men, dat de taak van scheids rechter een zeer mooie is. Mochten al eens on aangenaamheden voorvallen, dan mag dit den scheidsrechter niet ontmoedigen. In de R.-K. Voelbalwereld, doet hij een zeer verdienstelijk werk. „GEEL ZWART". Zaterdagavond had een alg. vergadering plaats van Geel Zwart. In deze vergadering kwam men tot de instel ling van een elftal-commissie. Er gingen stemmen uit de vergadering op om meer donateurs aan te werven, wat natuurlijk met gejijich werd begroet. UITSLAGEN VAN 12 DECEMBER. Alle wedstrijden zijn uitgesteld door den sneeuwval. Door onvolledigheid der adreslijst van den Consul der Haarlemsche velden, is aan sommige H. H. scheidsrechters geen bericht ge zonden. In dit tekort is reeds voorzien, zoodat een volgende maal iedereen bericht kan ont vangen. PROGRAMMA VAN 19 DECEMBER. 2e klasse: B. V. C. 1S. D. O. 2. Kruyver. H. B. C. 4Geel Zwart 1. Hijnen. Westen 1N. V. C. Platte. 3e klasse: N. V. C. 3—Westen 2. Van Peet. Zwaluwen 2H. B. C. 6. Maaskant. Kinheim 1-Geel Zwart 2. Turkenburg. 4e klasse: Concordia 3B. V. C. 8. Duin. Geel Zwart 3Geel Wit 1. Floris. Zilk 2Westen 8. Wallekers. S. D. S. 1Zwaluwen 3. Germes. TERREININDEELING HAARLEM, le terrein: Het Westen. 2e terrein: S. D. S. Se terrein: Zwaluwen. 4e terrein: Geel Zwart. Den tweeden Kerstdag worden alleen In de 3e en 4e klasse competitiewedstrijden gespeeld. De Openbare vergadering van de ontwape ningscommissie bracht Zaterdag een aangename verrassing. Terwijl bekend was, dat de sub-com missie zich op het standpunt stelde, dat nog geen concrete voorstellen in de richting van be perking van bewapening konden gedaan wor- deii en dat men zich dit jaar bepalen moest tot het benoemen van een studiecommissie, is het Zaterdagochtend den Noorschen gedelegeerde Christiaan Lange, gesteund door Fock (Neder land), Zahlc (Denemarken) en Schanzer (Ita lië) gelukt om de voltallige commissie tot een stap voorwaarts te bewegen. Lange stelde voor, dat de raad uitgenoodigd zou worden om aan alle regeeringen te verzoeken om in de volgen de twee jaar geenerlei verhooging in de militaire budgetten aan te brengen, tenzij wegens bui tengewone omstandigheden en met machtiging van den volkenbondsraad. Lange betoogde, dat de volkenbondsvergadering niet met leege han den op het punt der ontwapening uiteen mag gaan. De benoeming van studiecommissies is niet genoeg. Er bestaat een wedloop tusschen den Volkenbond en de bolsjewistische revolutie. De kansen van den Volkenbond sullen worden verhoogd, indien de volkeren zien, dat de bond werkelijk in staat is om iets practiscb op het gebied der bewapening te bereiken. Lange ont veinsde zich niet, dat zjjn voorbehoud van een geoorloofde verhooging met machtiging van den Volkenbondsraad in bijzondere omstandigheden een gevaarlijke verzwakking is. Hij vertrouwde echter op de macht der openbare meening ter voorkoming van het lichtvaardig aanvragen van dispensatie. De gedelegeerden van Frank rijk en Japan verklaarden, dat zij instructies aan hun regeering gevraagd hadden, hoe zij moesten stemmen. De instructies waren nog niet ingeko men, daarom onthielden zij zich van stemming. Daardoor kon het voorstel-Lange eenstemmig, met twee onthoudingen, worden aangenomen. Het is echter duidelijk, dat op de algemeene ver gadering door den tegenstand dier beide landen eenstemmigheid nog niet verzekerd is. Vooral de Japanscbe gedelegeerde maakte reeds Zater dagochtend vele bedenkingen en de permanente militaire commissie van advies schijnt het voor stel-Lange ontijdig te achten, zooals van deze uilsluitend uit militairen bestaande commissie verwacht kon worden. Minister Fisher (Enge land) verklaarde uitdrukkelijk zijn persoonlijke instemming met Lange's denkbeelden, zonder echter zijn regeering reeds te binden. Wordt het voorstel-Lange door de algemeene vergadering bekrachtigd, dan is dit een der be langrijkste en heuglijkste besluiten der volken bondsvergadering. Verblijdend is ook, dat de aandrang van Fock en Lange in de subcommis sie, opdat de verdere studie van bet ontwape- ningsvraagstuk niet aan de militaire adviescom missie toevertrouwd worde, met succes be kroond is. De commissie heeft de vorming aan genomen van een bijzondere commissie, wier leden op politiek, sociaal en economisch gebied de noodige bekwaamheid bezitten. DE AANSLAG OP DEN ROEMEENSCHEN SENAAT. Het Rocmeensche gezantschap deelt omtrent den aanslag de volgende nota mede: Er heeft een verachtelijke aanslag in den Roemeenschen Senaat plaats gehad. Onmiddellijk na de ope ning van de vergadering ontplofte een bom, die achter den presidentszelel was verborgen. Mgr. Radoe, de Katholieke Bisschop, werd daar door op slag gedood en vijf andere personen werden gewond, w.o. Greciano, de Minister van Justitie, die ernstig aan arm en longen werd ge wond. De aanslag, die hevig gelaakt is in de Kamer door de vertegenwoordigers van alle partijen, w.o. de socialisten, heeft in het gansche land een gewettigden afschuw gewekt. Hoewel de extremistische elementen in een ongelooflijk kleine minderheid zijn, en hun pro paganda geen weerklank heeft gevonden onder de de menigte, is bij wijze van voorzorgsmaat regel de staat van beleg te Boekarest afgekon digd. UIT IERLAND. Vrijdagochtend is een troep militairen in een hinderlaag van Sinn Feiners bij Fermoy geval len. Een soldaat werd gedood en twee gewond, waaronder één ernstig. De verliezen der Sinn Feiners zijn onbekend. Zaterdagochtend vroeg heeft er een raid plaats gehad op den winkel van een rijwielher steller in het centrum van Dublin. Deze leidde tol de sensationeele ontdekking van een hoeveel heid wapens en ontplofbare stoffen, materiaal om bommen te vervaardigen en een hoeveel heid geligniet. De ontplofbare stoffen worden thans verwijderd en de straat wordt bewaakt door soldaten. Het geheele vervoer tusschen Cork en Bandon is gestaakt, wegens de weigering der spoorweg- mannen om gewapende soldaten te vervoeren. In een plechtige zittting van het Noorsche Storting, in tegenwoordig'1®11* van 'lct Nobel- comité, de Amerikaansche en Fransche gezanten •n een representatief publiek gehouden, deelde de Stortingpresident Buen mede, dat de vredc- Nobelprijs voor 1919 was toegekend aan presi dent Wilson en voor 1920 aan den president van den Franschen Senaat en president van den Volkenbondraad Leon Bourgeois. Buen overhan digde de prijzen aan de twee gezanten die uit naam der bekroonden het Nobelcomité en het Storting dankten. De Amerikaansche gezant Schmedemarw las eerst Wilson's boodschap, waarin deze dankt voor de eervolle onderscheiding en zijn bewon dering uit voor Nobel's kloekheid met zijn systeem van terugkeerende belooningen. Als laatste prijs, schrijft hij, had ik die niet kunnen aanvaarden, want de menschheid is nog niet bevrijd van de oorio'gsverschrikkingen. Ik ben overtuigd, dat de tegenwoordige generatie, trots de diepe wonden, aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt, maar toch het beste is om ons werk als pas aangevangen te beschouwen en dat er herhaalde malen voor velen nog aanleiding zal zijn tot onderscheiding in den strijd tegen haat en vrees voor den oorlog. De vredeszaak en waarheidszaak zijn nauw verwant. Zoomin er grenzen bestaan voor hen, die de wetenschap beminnen of natuurkunde en scheikunde be oefenen, of door literatuur hoogere idealen voor de menschheid scheppen, evenmin bestaan er grenzen voor hen, die voor den vrede arbeiden. Wat vroeger daarmede bereikt werd, is klein vergeleken met de stralende beloften voor de toekomst Pralon, de Fransche gezant uitte zijn erken telijkheid voor de onderscheiding, ook nit naam van Bourgeois, wiens verdiensten hij herdacht. Hij zei niet indiscreet te zijn toet te zeggen, dat; walmeer voor het oogenblik de aandacht der heele wereld gevestigd is op dezen verdienste lijken en beminden zoon der Fransche republiek, deze voor zich, haar kinderen en vrienden iets van de trotsche hulde overneemt, zoo waardig en vrijgevig geschonken. Ta Parijs is een telegram uit Athene ontvan gen, waarin het ministerie van buitenlandsche zaken meldt, dat Goenaris heeft verklaard, dat het telegram, waarbij Konstantijn wordt uitge noodigd om terug te keeren, verzonden is. Konstantijn vertrekt heden, Maandag. De Grieksche regeering heeft Konstantijn laten weten, dat hij Woensdag te Venetië een Griek sche kruiser met geleideschepen zal aantreffen om hem met zijn gezin naar Griekenland over te brengen. Streit en Papparigopoelos, zijn adju danten, is den terugkeer in Griekenland ver boden. Zij blijven te Luzern. DE STAKINGSBEWEGING IN DUITSCHLAND. De Rijksraad heeft het besluit van den Rijks dag over de verhooging van de toelagen der rijksambtenaren goedgekeurd. De bond van rijksambtenaren heeft besloten voorloopig af te zien van een staking om de eischen der ambtenaren af te dwingen, maar handhaaft intusschen die eischen. Zekerheidshalve heeft de hoofdcommissaris van politie te Berlijn zijn ambtenaren er op ge wezen, dat voor hen een staking op straf van ontslag verboden is. Trouwens de Bond van politieagenten had reeds een communiqué ver spreid, waarin werd opgemerkt, dat de andere beambten het hen niet euvel zouden kunnen duiden, dat zij ondanks alle stakingen van an dere groepen zouden blijven doorwerken. Intus schen is die kwestie der ambtenaren voorloopig van de baan, maar uiterlijk Februari kunnen zij dezelfde eischen by de regeering en den Rijks dag aanhangig maken. ANTI-BOLSJEWISME IN RUSLAND. De verkiezingen voor de commissies van toe zicht, op de werklieden hebben te St Petersburg 72 pet niet-communistische afgevaardigden af geleverd, en 28 pet. bolsjewiki en aanhangers van de Sovjet-regeering. De buitengewone commissie heeft het plan ontdekt van een complot tegen het sovjet be wind, uitgewerkt door contrarevolutionnaire or ganisaties. De regeering te Moskou heeft verklaard, dat zij tal van vertegenwoordigers van de organisa ties van Sawinkof en Tsjeranof, en vele officie ren van Wrangel in haar macht heeft, die als gijzelaars zullen dienen en onverbiddelijk zullen worden afgemaakt, als er één daad van geweld tegen het sovjet-bestuur plaats vindt. AARDBEVINGEN. De Temps ontvangt een telegram uit Walona, waarin wordt gemeld, dat de aardbeving alle dorpen in de streek van Tepeleni heeft ver woest. De stad Tepeleni is geheel verdelgd. Er zijn meer dan 200 dooden en 15.000 dakloozen. De schokken houden aan. Een telegram uit San Salvador vermeldt een vreeseüjke aardbeving te Choluteca in Hon duras en verder hevige schokken te Chinande- ga in Corinlo in Nicaragua. Omtrent de aangerichte schade is nog niets bekend. Berlingske Tidende verneemt uit Kristia- nia, dat zich de laatste dagen te Kristiania tal van stakende spoorwegmannen voor de hervatting van den dienst aanmelden. Op het centraal station rijn 00 man weer aan den Mag gegaan. Zaterdag is 'n postbeambte te Berlijn erin geslaagd met 100.000 mark uit een poetwagea ervan door te gaan. De postiljon rook pas lont toen de beambte na een uur nog niet van een voorgewend gesprek met een inspecteur teruggen keerd was. De dief is nog niet gevat. Uit Kopenhagen wordt gemeld: De sedert geruimen tijd loopende geruchten over een a.«< verloving van den prins van Wales met prinses Margaretba van Denemarken wordt thans in de Kopenhaagsche pers druk besproken. De prinses is een dochter van prins Walde- mar en prinses Marie van Bourbon. Zij vergezelt op het oogenblik het koninklijk paar op zijn reis in West-Europa en moet aan het Engel- sche hof een welkome gast zijn. Het bezoek van den koning van Denemarken bij den paus wordt met den katholieken gods dienst van de prinses in verband gebracht. De Oostenrijksche regeering heeft een wet ingediend, volgens welke er tegen prijso(x<rij vers met gevangenisstraf tot 10 jaar toe, zware hechtenis, en geldboeten tot 10 millioen kronen toe, met onmidellijke ten uitvoerlegging van de straf worden bedreigd. Bij de buitengewone volkstelling te Wee- nen is gebleken, dat de bevolking 1,841.327 zie len bedraagt, waarvan meer dan een half mil lioen, zonder beroep, grootendeels kinderen, 130.000 zelfstandig, meer dan 80.000 in dienst betrekking; werkzaam in de industrie ruim 500.000; bij de publieke diensten, bijna 120 dui zend; in de vrije beroepen meer dan 40.000, De regeringspartijen in Duitschland heb ben gemeenschappelijk in den Rijksdag een in terpellatie ingediend om de aandacht der regee ring te richten op den noodtoestand van den neringdoenden middenstand. Te Leipzig zijn de huiszoekingen die als vervolg op de vrijwillige aflevering van wapens die in de ontwapenmgswet zijn aangekon digd, begonnen. Sommige straten werden afge zet. De huiszoekingen wekten veel belangstel ling. In West Duitschland is Vrijdag veel sneeuw gevallen en in de hooger gelegen stre ken sneeuwde het ook vandaag nog. De sneeuw val gaat gepaard metstrenge kou. Te Berlijn gaat de veldtocht tegen hotel houders en restaurateurs voort De directeur van de banketbakkerij en van het restaurant „Kranzler" Onder den Linden is thans ook ge arresteerd, verdacht van woeker met levensmid delen. 26. Het was den löen Mei van het jaar 187.... In andere jaren verheugde men zich om dien keilden tijd reeds lang in het begin van den zomer, had men in de iandbouw-counties van den voonmligen goudstaaf reeds den hooioogst binnengehaald en maakte de reus achtige machines voor het afmaaien der on afzienbare maïsvelden in orde, wier golvende halmenzee zich reeds bruingeel begon te kleu ren. Ditmaal was de plantengroei nog ver ten jachter, daar de regentijd te lang geduurd had. Toen wjj naar Cold Springs draafden, 'toukelde voor de eerste maal sinds maanden 'het gansche sterrenheir in zyn geheimzinnige pracht van den nachtelijken hemel op ons al. Reeds van verre noorden wij de tonen van lustige dansmuziek, want in Cold Springs emen zich al aan de genoegens van het over. Raketten en vuurpijlen zag men nu en dan opstijgen en boven het anders stjüe „camp" Je midden der zaudwocsljjn, klonk dat eigenaardig feestelijk stemmenge gons, dat door een vroolijke bevolking ver oorzaakte feestdegruisch, welke uiting men heeft moeten hooren, daar het zich met geen woorden in zijn eigenaardigheid beschrijven laat. Wjj reden de hoofdstraat in, ternauwernood opgemerkt, daar jong en oud het te druk met het bal had. Voor liet magazijn der heeren Schack hielden wij halt, sprongen van de paar den en zetten de kist met den schat neder voor de voeten van den jongsten Schack, die in den winkel aanwezig was, om de uil den omtrek naar Cold Springs gekomen „koe drijvers", die te gelijk inkoopen wilden doen en zich vermaken, te gerieven. Op hetzelfde oogenblik trad de heer Emil Schack binnen. Hij had den stillen ruiterstoet toevallig door een raam der balzaal voorbij zien komen en zich terstond^ zonder dat zijn heengaan bemerkt was geworden, hierheen begeven. Haastig drong hij door de zwijgend om de kist staande groep mannen op mij toe. Eindelijk, Terra? Waar kamt gij van daan? Zal ik eindelijk vernemen, wat er aan de hand is? Mijne nicht is zeer boos op u, omdat gij haar een dans beloofd en uw woord niet gehouden hebt," voegde de mjjn- bezitter er op schertsenden toon bij. smelt werk, niet waar, mijnheer Schack f vroeg ik, zonder op zij11 scherts acht te geven. „Dat spreekt vanzelf! Waarom vraagt gij mfj dat?" antwoordde uu de heer Schaca eveneens ernstig. „Wees dan zoo goed deze staiven eens te bezichtigen!" Bij deze woorden sloe# i** net deksel van de oude kist open. Volkomen bedaard en koel nam de mijn- bezitter de eene zilverstaaf na de andere uit de kist en vond op ieder daarvan den stempel zijner smelterij. „Zullen de heeren mij nu eindelijk de op lossing van dit raadsel gelieven te geven? dus wendde hij zich thans met eenigszins toornigen blik tot de nog altijd zwijgend op hunne geweren leunende mannen. Met dit doel zij11 wiJ kier, mijnbeer Schack,' dus nam ik bet woord op. En nu deelde ik hem zoo beknopt mogehjk de ge schiedenis der verschillende tegen zijn che micus gerezen vermoedens mede. Ik bracht hem onder het oog, hoeveel moeiehjkheden er te overwinnen waren om de bewijzen te leveren, dia tot de ontmaskering van den doortrapten misdadiger vereischt worden. Ik wees hem op de eveneens aanwezige lndiaan- schfi yrojjw.' dtó mü ft smr. e4iue ja bet Duitsch uitgebrachte aanklacht niet' verstaan kon, maar toch scheen te raden, wat er plaats greep. Toen ik daarop uit mijn binnenzak het sprekende papier te voorschijn haalde en Emil Schack, die evenals ik het Spaanach genoegzaam verstond, van den inhoud ken nis genomen had, zonk hij, als door den zwaren slag vernietigd, op een stoel neder en bedekte zijn aangezicht met beide handen. Er heerschte eene doffe stilte, waartus- schen de dansmuziek uit het naburige hotel zich als een snijdenden wanklank deed hoo ren. Al deze onverschrokken, ruwe, doch rechtschapen mannen eerbiedigden de smart van hun werkgever, die hen steeds als een vriend behandeld had. Zij begrepen, dat de beproefde berooving van den postwagen de stelselmatige aan zijn eigendom begane dief stallen den daar oogenschijnlijk vernietigd voor hen zittende man minder troffen, dan de overweging, dat degene, die naar de hand van zijn aangenomen dochter, zijn eenige erf gename, dong, dien hij als toekomstigen schoonzoon beschouwd en behandeld bad reeds wettig gehuwd en op het punt was zijne overige misdaden zonder aarzelen ook nog door biganie als het ware te bekronen. En nu trad Klassenhaff voor en bracht de gegronde beschuldiging tegen Gregory in, dat ONZE BOTER IN BELGlë. De in België zoo beroemde Nederlandsche boter is bezig een minder goeden naam te krij gen, want wat in België op het oogenblik als Nederlandsche boter verkocht wordt, lijkt in geenen deele op ons nationaal product Van dit betreurenswaardig feit geeft de cor respondent van de „Msb." te Brussel verkla ring en uitleg. Wat is toch het geval? De Bel gische regeering heeft den aankoop van boter in Nederland en Denemarken geheel Jn handen, dit om z.g. te voorkomen dat de prijzen op de Nederlandsche en Deensche markten zouden worden opgedreven. Maar de regeering heeft le duur gekocht. Desniettegenstaande wil zij aan het publiek een goedkoope botersoort leveren. De Nederlandschen en Deensche boter wordt daartoe naar fabrieken te Luik en Herffelingen gezonden, waar zij opnieuw bewerkt wordt en verschillende behandelingen ondergaat om tot een goedkoopere botersoort te worden gemaakt Zoo o.a. wordt het watergehalte gebracht op 18 procent. Deze botersoort wordt als boter van het „ministerie van bevoorrading' in den handel gebracht, maar wijl iedereen weet dat het mi nisterie van bevoorrading zijn boter betrekt uit Nederland heet deze boter in den volksmond kortweg Hollandsche boter. Het product is evenwel zoo omgewerkt, dat de meeste goede kwaliteitenvan de Nederland sche boter verdwenen zijn en het gevolg is dat onze boter onder het groole publiek al meer en meer een slechten naam krijgt. Om daaraan een einde te maken zou bet ten zeerste aan te bevelen zijn, slechts boter te la ten uitgaan naar België voorzien van het rijks- merk. Vrije haringinvoer. Thans is de invoer van gezouten haring in Duitschland met in gang van 15 dezer, geheel vrij verklaard. A AANSPRAKELIJKHEID VOOR DIEREN. Een boer van de markt huiswaarts keerende, werd door een kennis gevraagd, mee te mogen rijden, en deze stapte tegelijk op de kar. Toen de voerman den rechterteugel had aangetrokken en het paard in beweging was, hoorde hij een gil en begreep, dat de roet van zijn buurman tusschen de open as was geraakt. Ten einde ge vaar voor afknèlling te voorkomen, trok hij on middellijk aan den linkerieidsel. Door de onver wachte ruk liep het paard achteruit en duwde werk. Wendt, door middel van een plant aardig vergift vermoord had. Ik zelf moest daarop den neer Schack op uitdrukkelijk ver langen. van den Mecklenburger verhalen wat ik uit Santa's eigen mond daaromtrent ver nomen had en dat waarschijnlijk het moord dadige wapen den gevaarlijken misdadiger nog ter beschikking stond. Wat hij thans gehoord had, gaf den neer Schack zijne geestkracht terug. Hy sprong op. Sombere vastberadenheid stond op Zijne an ders zoo vriendelijke trekken te lezen. „Gelijk de heeren weten," sprak hij met trülende doch heldere stem, „heeft Cold Springs slechts twee rechterlijke beambten. Den post van vredesrechter bekleed ik zelf. Docter Mac lntosch vervult het ambt van constabel en lijkschouwer. By ongeluk moet iüj ten gevolge van eene kwetsuur aan den voet. dien hij gisteren toegebracht heeft, het huis houden. Ik beëedig u derhalve, Terra, als constabeL Neem Gregory gevangen, dio zich in de balzaal bevindt. Breng hem nier- heen, waar ik hem terstond een eerste ver hoor zal doen ondergaan. Valt het zoo ais ik ua de mij medegedeelde welyks bctwijleieu kan. dan -m^t ftU «e vangeue naar Colura voeren. En nu aan Le*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5