De groote Jaarlijksche Opruiming DE FAAM'S [fó FVNGÈ VEERSTR Nieuws uit Haarlem Orde en Arbeid Kerk en School van „de Faam'' is een gebeurtenis van belang voor de vele Haarlemmers die reeds een of meermalen ondervonden hebben dat de koopjes van „de Faam" inderdaad koopjes zijn. De opruiming omvat alle aanwezige goederen, a Deze goederen werden in den loop van het jaar gekocht of in onze fabriek gemaakt. De modellen en dessins zijn dus nieuw, de kwaliteiten prima. De Opruiming eindigt 18 December, 's avonds ten tien uur. Alle goederen mogen worden aangepast. HEEREN- EN KINDERKLEEDINGMAGAZIJNEN LANGE VEERSTRAAT - HAARLEM KW Zware Mishandeling niet DoodelijUen Af. loop. Donderdag werd voor de rechtbank te Breda behandeld de z«ak tegen P. W. V. ge boren te Tilburg, van beroep arbeider, gede tineerd te Breda, beklaagd dat iiij in den nacht van 23 op 24 October 1920 te Tilburg inet het oogmerk opzettelijk j. van Hoof zwaar lichamelijk althans eenig letsel toe te brengen, opzettelijk en met geweld dezen J. van Hoof niet een mes in de borst heeft geslagen of gestoken, tengevolge waarvan v. H. kort daarop tengevolge van verbloe ding is overleden. Door den officier van justite, mr. Goué werd tegen beklaagde wegens het plegen van zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, geeischt een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. ten langvingenge glazenwasscher. Tien jaar lang was een glazenwasscher bij Hemeken's glazemvasscherij te Amsterdam in dienst. Gedurende al dien tijd werkte hij in volksbuurten en was er niets op hem aan te merken. Ben half jaar geleden begon hij te fungee- ren in de fijne" wijken, in 't bijzonder liet Willemspark-kwartier. Toen uit sommige huizen, welker ruiten hij had gezeetnd-en-ge- lapt, goederenwerden vermist, stelde de po litie een huiszoeking bij hem in, en vond daar een volslagen winkel van gestolen goederen, die de man zei langs de straat gekocht te heb ben, doch die niettemin door de eigenaars werden nerkend. Al die goederen (jaeger- flanel, dameskleeren, beddelakens, massa's sokken e. d.) verkeerden in zulk een „toe stand van ontbinding" dat de rechthebben den ze met geen tang wilden aanraken. Wegens vier dezer diefstallen stond hij tereent. Hij bekende onder tranen. ue ambtenaar van het O. M. eischte tegen den nimmer veroordeelden man vier maan den gevangenisstraf. De verdediger betoogde dat er termen aanwezig zijn voor een voorwaardelijke straf. PERSONALIA. Bij Kon. Besluit ia eervol ©acte la# var- Ueend. aan P. de Lugt als 1ste luitenant yan het korps gevormd uit de vere ont ging tb£ verïfooglng van 'si lands weerbaar- lieid Voor Vaderland en Koning; aan dr. W. .Merens als officier v,an gezondheid 2de klasse van het korps gevormd uit de .afdeeling Haarlem der te Utrecht ge- ves tigde Konink lij ke Weerbaarheids ver eeniging; aan K. F. y Maas, als officier van gezondheid 8de klasse en aan D. Teekens', la te luit enant, beiden y an het lcorps gevormd uit de .Vereeniging tot ver- hooging van 's lands Weerbaarheid ,Voor Vaderland en Koning, allen alhier. De sergeant-majoor instructeur Sprank van het) 22e Regiment Infanterie wordt gedetacheerd bij het 10c Regiment In fanterie .alhier. De sergeant Kramers vain het 21e Regiment Infanterie is overgeplaaitsit hij het 7e Regiment Infanterie te 'Amster dam. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op liet verzoek vah den directeur der N: V. Mij. „Rolland" en intrekking van de 8ste voorwaarde van het raadsbesluit van 25 September 1912, doch den termijn daarin bedoeld, met twee jaar te verlengen. B. en W. stellen voor, op verlangen-van den Minister, eenige wijzigingen aan te brengen in de gemeentelijke Archiefver ordening, vastgesteld bij besluit van li Aug. j. 1. Voor de Commissie vau Toezicht o'p het Frans Halsmuseum worden aanbevolen de lieeren J. L. Tadema, (aftredend) en dr. M.-C. A. Bijleveld. Voor de Commissie inzake lichamelijke opvoeding worden aanbevolenmej. A. Zaustra (aftr.) en mej. T. J. W. van Oort. B. en W. stellen voor, behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten van Noord Holland met groote erkentelijkheid te aan vaarden ter plaatsing in het Frans Hals- Museum de volgende door wijlen den heer Dr. H. D. Kruseman aan de gemeente Haarlem gelegateerde voorwerpen Een groote blauw-porceleinen plaatpot op houten voet (zoo mogelijk te plaatsen in een der zoogenaamde regentenkamers), Een antiek gedreven gouden horloge. B. en W. stellen voor in het reglement van het Burgerlijk Armbestuur een bepa ling op te nemen, waarbij dit bestuur belaSt wordt met de ondersteuning of verzorging van de armen, aan wie de Burgerlijke Ge meente, overeenkomstig art. 28 der Armen wet ondersteuning verleent en met de duur zame verzorging van minderjarige arm lastigen. B. en W. stellen voor een ambténaar aan te wijzen, die den ambtenaar zal vervangen meer in 't bijzonder belast met het vol trekken cfer huwelijken, indien deze ver hinderd of afwezig is. Het bestuur der Coöp. Bouwvereeniging „Bouwlust" verzoekt ter leen een bedrag van 122.550.als hypotheek op 43 haar toebehoorende woningen, gelegen aan de Da Costastraat, Oosterstraat en Potgieter straat. De bedoeling dier vereeniging is de geldèn te ontvangen onder dezelfde voorwaarden, waaronder gelden aan andere wóningböuw- vereenigingen worden verstrekt. Het komt B. en W. voor, dat het verzoek niet moet worden ingewilligd, daar h. 1. de gemeente wel voor'aanbouw van wö< ningen doch niet voor bestaande woningen gelden moet beschikbaar stellen. De verordening tot uitbetaling van be zoldiging in gevallen van ongesteldheid be paalt o. a., dat personen voorzien van eene vaste aanstelling of van eene voorloopige bij wijze van proef, gedurende 12 maanden vol- en gedurende 12 maanden half loon zul- lm genieten. De betaling is dus afhankelijk van de vaste- of proefaanstellingwelke mr" werKzaamneden verrtent worden, blijft bui ten beschouwing. Het is echter de bedoeling geweest, dat de verordening uitsluitend van kracht zou zijn voor personen „over wier werktijd de gemeente ten volle beschikt", zoodat door betaling van loon niet afhankelijk mag zijn van de soort van aanstelling, maar wel van den aard der werkzaamheden. Dientengevolge stellen B. en W. voor, over te gaan tot vaststelling van een besluit dat daarin voorziet. B. en W. stellen voor aan het Raadsbe sluit d. d. 2 Juni 1920 toe te voegen eene alineaDe bepaling, dat de diensttijd van vijf jaren moet zijn volbracht vóór het be reiken van den 65-jarigen leeftijd, geldt niet ten aanzien van hen," die op '2 Juni 1920 in lossen gemeentedienst zijn. ALLIANCE FRANCAISE. Er wacht den leden dezer vereeniging a.s. Dinsdag een belangrijken avond. Er zal dan voor hen optredende heer Hubert Morand uit Parijs, een der letterkundige redacteurs van het „Journal des Debats" en tevens secrétaire-adjoint van het hoofd- comité der Alliance te Parijs. De heer Morand zal spreken over de „gamin dans la littcrature fran?aise", een titel, die zeer zeker de bekoring, heeft van het onbekende en ongewone. De laatste lezing, die van den heer Firmin Rez, in November, heeft het publiek zeer voldaan. Wij zijn overtuigd, dat liet oor deel over dezen spreker en den inhoud zijner voordracht niet minder gunstig zal uitvallen. „GELOOF EN WETENSCHAP." Toen Pater Caeciiianus Huigens O. F. M. zes jaren geleden in Oostenrijk's hoofdstad promoveerde tot Doctor in de Wijsbegeerte (op een proefschrift dat,'dit spreekt van zelf, in 't nauwste verband stond'met de muziek t.w. „fr. Blasius Amon O. F. M.), hadden we niet durven denken dat eerst na zes jaren ons de eer zou te beurt vallen, den gewijden rede naar te hooien over het onderwerp dat hem zoo nauw aan 't harte ligt, de Kunst, inzon derheid de Muziek. G. v. W. heeft de reeks harer hoogst interessante avonden, zooals we die de laatste jaren mochten bijwonen, verrijkt met thans Dr. Caec Huigens O. F. M, te noodigen,intellectueel Katholiek Haar lem ill te leiden in de muziek van Chopin en Liszt. De Zeer Geleerde spreker ving zijn rede aan met de vraag, waarvan de beantwoor ding als quintessens zijner lezing kon gelden: Wat is ons bestaan zonder kunst Hoe ons te ontworstelen aan den sleur der dagelijksche bezigheden Wat hondt ons,inzonderheid in materialis tische tijden als dezen in evenwicht Gods dienst en Kunst. Ze behooren bijeen, omdat kunst voert tot God. Dat zij ook van God kan afvoeren.de geschiedenis heeft haar voorbeel den. Ook de beide kunstenaars, wier leven en wier kunst als onderwerp voor dezen avond waren gekozen, mocht spreker aanha len als bewijsliter echter was het niet de kunst als zoodanig, doch de weelde. In de beschouwing die over beide kunste naars volgde, waren het meer de bekende biografische bijzonderheden die als leiddraad dienden bij de verhandeling. Door inzonder heid bij deze twéé artisten het leven werd beïnvloed doof uiterlijke omstandigheden, en een eigenlijke poychologisehe behande ling der stof, afgezien van den beperkten tijd die den Zeer. Gel. spreker ten dienste stond, veel kans had van over de hoofden van een groot deel zijner hoorders heen te faan, kon het bezwaarlijk anders, dat Pater Iuigen8 zich in hoofdzaak tot biografie be paalde. Bij de overeenkomst die beide natu ren. hebben viel echter vooral de aandacht op *t groote, 't diepgaande verschil.dat uit de muziek van Chcp.n en van Liszt tot ons spreekt. Cfiopln gaf geheer, en aueen zich zelf j thans, na 70 jaar, is zijn muziek niet verouderd. Liszt, die meende, dat hij slechts anderen wat te zeggen had, vermag daarom in zijn muziek slechts dón te bekoren, wan neer zij wordt weergegeven met aller-souve- reinste beheersching van techniek, voor dracht, tempo enz. Vooral mag niet over 't hoofd gezien worden, dat „etwas Flitterwe- sen dabei" is. Het uiterlijke van Liszt komt ook des te meer uit in zijn tallooze paraphra- ser die hij gaf van werken van tijdgenooten en voorgangers, van Byrd, Buil, Coupereau, Rameau tot Mozart, Beethoven en Schu bert (ik mag hier nog wijzen op zijn bewer kingen van Paganini's Cappriccio's.) Op mejuffrouw Rie Batenburg rustte de niet lichte taak, aan 't klavier toe te lichten, wat Dr. Huigens in zijn betoog boven alles had pogen te doen uitkomen. Kort gezegd zij had de kunst van Chopin en van Liszt naar waarheid te interpreteeren. Ik moet echter tot mijn leedwezen bemer ken dat haar spel zoowei van Chopin als van Liszt mij slechts matige bevrediging schonk. Terstond zij gezegd, dat op een dergelijk miniatuur-vleugeltje, dat bovendien niet in goede conditie is, zich Chöpin noch en aller minst Liszt naar behooren laat vertolken. Maar 't gehoorde was me voldoende om te constateeren dat zij voor Chopin de feeder- heid in haar touché mist, zooals voor Liszt de kracht. V/at nu de oorzaak is, dat ze Liszt's Rhapsodie no. 14 (de bekende, door Midler- Berghaus voor orkest als no 1 be werkte' en door Liszt zelf als „Fantasie iiber Ungarische Melodien" omgewerkte compositie in zulk een.gerekt, bijk'arjs de helft te langzaam tempo speelde, vermag ik niet uit te maken. Naar alle schijn is het nog gemis aan techniek. Dat er alzoo van het „grandezza" karak ter niet alles tot ons kwam, behoeft geen be toog. Het best beviel me nog Chopin's Valse brillante, terwijl in de Polonaise in As het goed-volgehouden ostinato te prijzen viel. Haar pedaalbeheersching is voor Chopin niet toereikend schemerende nuancen zij met diepen pedaaltred onmogelijk te verkrij gen. Toch meen ik, dat Mej Rie Batenburg, zoo haar een groote concertvleugel ten dien ste staat, en geen draperieën en andere be letselen voor goede acoustiek haar kiankge- ving in den weg treden, met de muziek voor al van I.izst meer bevrediging zal kunnen -schenken. De Heer Michielse, G.en W's ijverige presi dent, die met een enkel woord de rede van den gewijden spreker had ingeleid, sloot met een opwekkend woord de vergadering, na Dr. Huigens den dank der aanwezigen heb ben gebracht. De tijden, dat de avonden van G. en W. slecht bezocht waren, behooren thans tot het verleden. Ongetwijfeld zal G. en W. voortgaan, op haar vergaderingen de aandacht harer leden en genoodigden te blijven vragen, waardoor het een voorrecht mag genoemd worden, deze avonden bij te wonen. Wij kunnen slechts wenschen, spoedig weer als spreker de sym pathieke figuur, van Pater Dr. Caec. Hui gens te mogen ontmoeten. G. J. K. den bevatten en oo£ hfef geEeeï volledig zijn. Wel schijnt het inderdaad in de b<5 doeling dier Regeering tg liggen, de oor4 sprankelij ke regeling op enkele punten 14 verbeteren. Nadat deze verbeteringen! daarin zijn verwerkt, zal de regeling very moedelijk binnenkort kunnen worden ver* wacht. DE ONDER,WIJZERSSALARIöSEN. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: Sommige dagbladen hebben melding ge maakt van geruchten omtrent de voor nemens der Regeering ten aanzien van de verbeteringen, welke zij toezegde nog in de salarisregeLing voor tie onderwijzers te zullen aanbrengen. Naar wij thans uit goede bron verne men zal men goed doen aan deze ge ruchten niet onbepaald geloof te hechten, omdat zij op sommige punten onjuisthe- We lezen in het jongste nummer van „Het Schild": Evenals de twee vorige jaren, geeft dr AI. Slijpen S.J. ook dezen winter wederoni een cursus voor ontwikkelde niet-katho, lieken in Amsterdam. De methode daarbK, gevolgd is zeer eenvoudig. Door adverten- tiesdn de groote bladen, worden de belang stellenden uitgenoodigd hunne namen o°i> te geven aan den secretaris van 't Comité (dat enkel uit katholieken bestaat nl Mr R. Romme, Bern van Ogtrop, Mr G dé Vries Feyens en Fr. van Ogtrop). Deze deelt hun dan per invitatiekaart liet uur en de plaats der bijeenkomst mede. Het waren tot nu toe8 uur 's avonds in het Gebouw van Geloof en Wetenschap, Heerengracht 415 te Amsterdam. Vijftig a zestig toehoorders zijn er gewoon* lijk aanwezig. De conferencier spreekt gedu. rende twee uren, met een pauze van vijf mi miten. Hij behandelt achtereenvolgens de grondwaarheden van den godsdienst de waarachtigheid der Openbaring, inzonder heid der Evangelische, om zoo geleidelijk (ook voor volslagen ongeloovigen, waarop hij in zijn gehoor moet rekenen) te komen tot de Kerk, haar goddelijke stichting haar genademiddelen, haar Liturgie, maar ook haar historische zending, haar gezag en haar verhouding tot de moderne Maat. schappij. Gelegenheid tot debat wordt uit den aard der zaak niet gegeven. Het is te doen om voorlichting, niet om bestrijding. Wel stelt de Pater zich beschikbaar om ieders moeilijkheden persoonlijk te bespreken, en ontvangt daarvoor de deelnemers te zijnen huize, of ook al na de conferentie voor zoo ver de late tijd het toelaat, in een kleiner zaaltje van bovengenoemd gebouw. Verleden jaar hebben niettemin eenig» toehoorders er bijzonder sterk op aaime* drongen, dat hij minstens ééns gelegenheid zou geven tot het stellen van vragen iii het publiek. P. Slijpen gaf daaraan gehoor, etr besloot met dit wisselen van vraag en ant woord zijn cursus.-Twaalf der aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik, en met uitzondering van één anarchistiscli- atheïstischeli wanklank, verliep deze avond gehSel naar vrensch. Waarschijnlijk zal dus ook dit jaar iets dergelijks plaats hebben. Gebeurde het te vaak, dan zou het onge twijfeld ontaarden in debat, en aldus dezen cursus geheel van aanschijn doen veranderen Ook in Leiden geeft dezelfde Pater dit jaar conferenties. Het curatorium der Uni versiteit stelde daartoe een zaal ter be schikking, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat er geen „propaganda" zou worden gevoerd. Dit is dan ook geenszins de bedoe. 'ing. Leeren, onderrichtenziedaar de taak, die de leiders der cursussffn zich stellen. De rest moet komen van boven mede doof de gebedshulp der lezers van „Het Schild" De Invaliditeitswet. Het aantal verplichte verzekerden krach, tens de invaliditeitswet bedroeg op 1 Novem. ber j. I. 1. 851.726. s o\Xt le Ear cloor een groote spiegelruit van een win kel. Aangesproken voor schadevergoeding door 'den eigenaar van het huis, werd de voerman door de Rotterdamsche rechtbank daartoe ver oordeeld, met verwerping van zijn verweer, dat hij niet anders had kunnen handelen en hier een 'geval van overmacht was. Het Gerechtshof te 's-Gravenliuge overwoog, dat het Burgerlijk Wetboek, den bestuurder van hen dier wel in 't algemeen aansprakelijk stelt Ivoor de schaden, daardoor veroorzaakt, maar niet belet, dat hij zich op omstandigheden be- jroept, die zijne aansprakelijkheid zouden ophef- ifen. In casu was dit echter niet het geval, want ,de bestuurder, die de constructie van zijn as fcende, had niet weg mogen rijden, vóór zijn jinetgezel veilig zat. Ook was niet gebleken, dat inj toen het paard achteruit stapte, en de kar inog cenige meters van de ruit af was, onmiddel lijk maatregelen had beproefd, om liet dier weer ycoruit te drijven. Het vonnis werd dus bevestigd. Failissementen in Nederland. Volgens mcdedecting vau het Handelsinformatiebureau van der Graaf Co's bureaux voor den handel, zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Dec. in Nederland uitgesproken 39 faillissementen te gen 25 faillissementen in dezelfde week van het yorige jaar. Van 1 Januari tol en met 10 Dec. 1920 1354 'faillissementen tegenover 996 over hetzelfde tijd perk van het vorige jaar. KENNIS VAN HET KATHOLICISME. i 9 *ie&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6