Stadsnieuws EERSTE BLAD uranastoï teuaisiriDUf ie Indrukken van den dag Kerstpudding BlNfMti INLAND rt. j|. F. DINSDAG 14 DECEMBER I92D 44ste JAARGANG No 1531? PER KWARTAAL T 3.25 - PER WEEKI f 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, DUREAUXt NASSAU LAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Indien de voorraad bruinkocl|jrikeiiten bij den betrokken handelaar is uitg-eput, iwordt op elk der bons 5 en 14 der mini- mum-rantisoenkaart naar verkiezing i/2 H.L. kacheikolen of y2 H.L. eierkolen be schikbaar gesteld. Directeur Brandstoffen-Bureau, B.C. J. WILLINK. 2i cent per pakje hfc'ï taJSUR.lF VAn ££N KE£D£R. 0e Volkstelling en de onderwijzers. öinneniandLch Nieuws. HET DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. In de verschenen Memorie van Antwoord betreffend Hoofdstuk onderwijs der Staats 'begrooting 1921, merkt Minister de Visser o." in. op Belangrijke stijgiity. De belangrijke stijging, uie het eindcijfer dezer begrooting, vergeleken met die voor 1920, aanwijst, heeft niet nagelaten ook den Minister met bekommering te vervullen en noopte hem dan ook, bij het opmaken der ontwerp-begrooting voor 1921, verschillende aanvragen, die voor uitstef vatbaar bleken, tot natter te verschuiven. Beperking in het verleenen van nieuwe subsidiën en in het treffen van nieuwe kost bare maatregelen is verboden. Middelbaar Onderwjs Met voldoening zag de minister, dat men zijn streven om eenheid in de salarieertng der leeraren te brengen, toejuicht, lnderdaau zou zonder die eenheid een concurrentie tus schen Rijks- en üenieetneschölen en ook tus- scnen openbare en bijzondere scholen ont staan, die moet worden vermeden. Voor de vrees, dat het nieuwe reglement voor de eindexamens der hoogere uurger- scnolen met vijfjarigen cursus zal leiden tot verzwaring der exainenetscheri, bestaat geen grond. Het was den Minister aangenaam te mo gen vernemen, dat het plan tot oprichting van een Kijks Centraal Instituut voor ae lichamelijke opvoeding door verschillende eden met ingenomenheid is begroet. Nijverheids- en Handelsonderwijs. Het ligt met in de bedoeling een vernoo- ging van net in art.25 der Nijvernetdsonder- wijswet bepaalde procent aan KijKssubsidie te oevoroeren. Verscnetdene aanvragen om Rijkssubsidie voor nieuwe scholen moesten nog uitgesteld worden. L>e salarisregelingen v or het personeel der Nijverheidsscholen zijn nagenoeg geteed en zuilen aezer dagen woruen gepuuuceerd. Lager Onderwijs. De minister is voorstanuer van net begin sel, dat het schooltoezicht in hootazaax zal bestaan uit personen, uie uit net onuerwijs zijn voorigetvomen. ie oesiuueereu. ■■■MÉN Kunsten en Wetenschappén Het doet den minister ieeu,-oij ut»ze aiuee- ling wsd.rom net verwijt ie moeien nooren van tc groote royanieu. bevoruenng van negeernig Wege van uen bloei van kunsten en wetensscnappen Konu in verreweg ue meeste gevauen voor alles heer op ue, venee neu van ïniancieeieu steun, uui mj hierbij ue grenzen van ae vooral onuer ue gegeven oiiiotanuigueuengeOouenzuinigneiu zuu zipi te buiten gegaan, uurit hij te betwisten. Ue munster kan uen post subsiuies aan letterkunuigen met in die mate venoogen, ais uoor enivcie leueii noouig werd geoorueeiu ue naaister ueeii nog gccu vrijueiü kun nen vinucn bij ucze oinvtcip-begioonng een voorstel te uoen otu tot suosiueenne - der ur„inatiscne kunst over ie gaan SLUHiNUSUUR DER DuolKANTOREN. weerbaarhf.idsloten. ONDDüEOEK IN ZAKE VERKORTING VAN DEN AR üEIDiS Tl j V. Het bestuur van het depart. A ins te r dam der Maatschappij van Nijverheid, daartoe uitgeaoodigd door het hoofd oe stuur, heeft tot de leden het verzoek gericht hunne ervaringen inzake verkor .lig van ten zr-eidst^d tauwkeurig weer te geven. Aan de uitvoerige circulaire tot de le den gericht, ontleenen we het voor naamste: Zoowel groot- als kleinbedrijf, hetzij handel of iuuusirei, hee.t in de afgeloopen jaren de aroeidstijd van haar personeel vrijwillig of gedwongen ingekort en zal dus velerlei ervaringen op ait gebied heb ben opgedaan, ook al is de wettelijke aroeidsverkorting eerst kort geleden ver plicht gesteld. Het is van een algemeen landsbelang, zoowel voor werkgevers aLs werknemers, oie ervaringen grouuig te kennen, ten- n de te kunnen medewerken otn het nuttig ehect van den maatregel zoo groot moge lijk te doen zijn en h,et schadelijk -efrect te vermiuderexi. Bij een vraag- over de wijze van het doororengen van 'den vr.jen Zaterdagmid dag, merxt het hoofdbestuur op, dat het ha-ar van belang voorkomt, dat ons land niet het verkeerde vooroeeld volgt van Ausfcra.ië en enkele andere landen, waar op Zaterdagmiddag alle winkels, bu reaux, musea, tentoonste.iiugéu, leeszalen en gelegenheden tot ontspanning en ot- wikkeiing siuiien, hetgeen onder meer aanleiding geeft tot sterk vermeerderd drankmisoruik. Het ware integendeel wenschelijk de ge.egenhfcid voor nudige ontspanning <_n ook uie voor net verlichten van de taak uer huisvrouw door hun echtgenooten eu kinderen, uoor het doen van betalingen ooodschappen, iimuopeii en... zooveel mo gelijk ie bevorderen. Het bezwaar -dat oonimfge categorieën van personen, werk zaam ia, bureaux, winkels, musea, foes- xzalen, tentoonstel.iugeu, postkantoren n soortgelijke bedrijven daarvoor uau den vrijen Zalerduguiüüag zu.ien ontuereu, kan worden ondervangen door dezen een anueren vrijen midacg in de week te geven, eveniueehsommigen, waarvoor een aaneengesloten diens tv rye tijd de voor-' keur veruient, den Maandagmorgen. CoufnlGl bic. I uc. bunViovtlt httdcElGiiU Door den de te Ia ten toestand der spoot wegen, komen spoorwegongelukken iu dev laatsten tijd vrij veelvuldig voor, met het gevolg, dat het risico voor het beroep, van handelsreiziger vry groot wordt. Op deze gronden heeft het bes-tuur van den Algemeeaen Nederlandschen Boni van Handels- en Kantoorbedienden ziclai gewend tot de Tweede Kamer met ver zoek, de aanhangige wijziging der onge- va.lenwet wel spoedig in openbare behan-. de ing te willen nemen. Scneilak, turf en aa. dappelen. Met in gang van 15 JL.ee. is de uitvoer van Schel lak en van gedroogde aardappelen in eiken vorm en met ingang van 17 Dec. die van turf, opgeheven. D£ i*ic.UWt SALARISREGELING DER UNDcRWiJZcHS Verkeer en Posterijen DE ABOMNcMENTSi'RUS BËOKAAUÏ VOOrt HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» 137, EEN VREEMDE EXPEDITIE. Tot voor weinige jaren behoorde Nederland tot de bescheiden, kleine staten, die geen deel namen aan 't internationaal concert. Wij leefden rustig ons eigen leven, hadden liefst, dat niemand zich met ons bemoeide, terwijl wij ieder ander met rust lieten. Wij maakten het beroemde ge zegde van een groot Grieksch historicus tol onze lijfspreuk: „Gelukkig het volk, dat geen geschie denis heeft." Met den wereldoorlog moest dat vreedzaam le ven vanzelf een einde nemen. Wij mochten ons nóg zoo plooien naar alle kanten om neutraal te blijven: de groole vechtersbazen huldigden de leuze: wie niet vóór mij is, is tegen mij. En siechfs aan eep bijzondere beschikking der Voor zienigheid hebben wij het te danken, dat de ba lans- van vrees en afgunst tusschen de ons om ringende machtige vijanden zóó in evenwicht bleef, dat de een den ander nimmer aanleiding of gelegenheid gaf om ons onder den voet te loopen. Sindsdien behoort echter totale onzijdigheid tol de onmogelijkheden. Onze toetreding lot den Volkenhond heeft nie mand in ernst durven betwisten, al zijn daar voor de kleine staten ook gevaarlijke risico's aan ver bonden: er builen blijven zou minstens even ge vaarlijk zijn. Het verloop van de eerste vergadering van den Volkenbond te Genève heeft wel geloond, dat het optreden onzer vertegenwoordigers aldaar Nederland's aanzien heeft doen stijgen. Eenmaal ons bewegend op internationaal ter rein, laat men ons niet meer los, dat is de ge wone loop der omstandigheden. Onze Regeering zag zich weldra geplaatst voor een verzoek van den Volkenbondsraad om deel te nemen aan de alwikkeling van een zaak, welke de Bond in de sfeer zijner bemoeiingen heeft gelrokken. Men herinnert zich wellicht, dat Sovjet-Rus land in zijn nonchalante oorlogsvoering tégen de Russische randstaten de eigenaardige vergissing beging om, vrede sluitend zoowel met Lithauen als met Polen, de stad Wilna aan beide concur- reerende volken toewees. Zooals Italië zijn d'Annunzio. zoo had Polen weldra zijn vaderlandschen held in generaal Ze- ligowski, wiens eigendunkelijke beslaglegging op dc stad .Wilna natuurlijk officieel door de Pool sche regeering werd verloochend, maar wiens voortvarendheid niettemin heimelijk werd ge steund en aangewakkerd. Dit conflict tusschen 'volkeren, wien het oorlogvoeren in 't bloed zit, zou weer tot eindelooze verwikkelingen aanlei ding hebben gegeven, had niet de Raad van den Volkenbond zich als scheidsrechter opgeworpen met het moderne Salomons-oordeel: laat de be volking zelf beslissen tot welk land zij willen behooren. En iedereen, die in dezen tijd een fatsoenlijke democraat wil zijn en wie wil dat niet legt zich gewillig bij zulk een volks stemming neer. Echter, dit instituut van volksstemming is ook al weer niet zonder bedenking. Onder con- Irole van de Geallieerden hebben er reeds ver schillende in het oude Duitschland en Oostènrijk piaals gehad en dan was altijd de grief: het gaat niet eerlijk: de bevolking heeft niet de ge legenheid zich naar waarheid uit te spreken tengevolge van dwangmiddelen of ongeoorloofde propaganda van een der partijen. Daarom stelde de Volkenbondsraad voor, om de stemming to Wilna onder controle van een Internationale politiemacht te doen geschieden. Verschillende landen werden uitgenoodigd een contingent lot dit corps bij te dragen en daar toe behoorde ook Nederland. Aan onze regeering werd gevraagd honderd man te zenden. Die vraag heeft al heel wat pennen in beweging ge zet. Laten wij het eerlijk bekennen, dat onze volksaard, bang zich aan koud waler te bran den en gewoon „de kal uit den boom te kijken" dadelijk naar uitvluchten zocht, om zich zulke expedities van den hals te schuiven. Je kunt nooit welen, wat er van komll En inderdaad zijn er wel verontschuldigingen te vinden, om een weigering lot deelnèming aannemelijk te maken. Het conflict tusschen Poten en Lithauen is im mers niets anders dan een liquidatie van den oorlogstoestand, na den wapenstilstand van No vember 1918 overgebleven. En wat heeft Neder land daarmede te maken? Met dat formeele excuse zouden wij er echter o.i. niet af zijn. Onze Regeering heefl zich te recht in beginsel bereid verklaard te willen mee werken aan de samenstelling van hel conlrole- legertje, dat in Wilna toezicht zal houden op de volksstemming. Immers, de Volkenbondsraad heeft met zijn optreden in het Poolsch-Lithausche conflict de eerste daad gesteld, welke de geheele vredelie vende wereld in de toekomst steeds wenscht, als de oplossing van al dergelijke meeningsverschil- len, die vroeger altijd met bloed en wapenen werden beslecht. En dit mooie beginsel moeien Wij niet alleen op papier, maar ook metierdaad «leunen, nu ons daarloe de gelegenheid wordt geboden. Bovendien bevat het contingent, dat naar Wil- I na zal vertrekken, wellicht de kern van het in ternationale politieleger, hetwelk door den Vol kenbond als eind-ideaat is gesteld bij afschaffing der internationale bewapening. Men kan vrij sceptisch staan tegenover de ver wezenlijking van dit ideaal; een ideaal is het en Nederland, welks bevolking in overgooote meer derheid zoo vredelievend en wars van milita risme is, mag zeker niets nalaten, wat de vor ming van zulk een inlernalionaal-polilieleger be vorderen kan. De ongeregelde zucht naar geld en goed de moraliseert den mensch en kan hem gaande- wegden weg opvoeren, aan welks eind hij in den afgrond der misdaad valt. Die waarheid staat weer eens levendig voor onzen geest, nu we lezen van een schandaal onder de Schcveningsche reeders, dat dezer da gen aan 't daglicht is gekomen. Ofschoon deze heeren in de afgelóopen jaren goede winsten maakten, waren ze daarmede niet tevreden, hebben sommigen van hen nog getracht om op de meest schandelijke wijze hun winst te vermeerderen. Eenigen tijd geleden werd door de politie, op aanwijzing van eenigc opvaren den, een schipper gearresteerd, verdacht van het opzettelijk laten zinken van een logger, waarbij een groot gevaar .was ontstaan voor het teven der maanscliappen Een uitgebreid onderzoek door enkele inspecteurs van de Centrale re cherche te 's Hage, naar aanleiding van deze zaak ingesteld, bracht aan 't licht, dat men in de afgeloopen jaren meer dan eens opzettelijk haringloggers heeft doen zinken, alleen om de hooge premieverzekering daarvoor machtig te worden. In hoeverre bij dit schandelijk misdrijf ook menscbenlevens «ju verloren gegaan, is nog niet bekend. Het sprak van zelf, dat de schippers niet op eigen houtje handelden, eenvoudig omdat zij in zulk geval niet degenen waren, die van het zin ken het groole voordeel hadden. Het onderzoek der Justitie heeft dan ook aan getoond, dal hel laten zinken der loggers ge schiedde op aanwijzing van de reeders, natuur lijk legen hooge belooning. Op zee zijnde, werd dan opzettelijk in den log ger een gat gehoord, door den sciiipper, waar bij het dan heette, dat de logger lek gestoolen was, en een ieder in allerijl een veilig heenko men moest zoeken. Dc aanwijzingen zijn thans van dien aard, dal de recherche is overgegaan lot de arrestatie van een Scheveningschen rceder, verdacht van over treding van art. 168 en 169 van het Wetboek van Strafrecht. Deze artikelen luiden: „Hij, die eenig vaartuig opzettelijk en wederrechtelijk doet zinken oi stranden, vernielt of onbruikbaar maakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 15 jaar, indien daarvan levensgevaar voor een an der te duchten is, en met levenslange gevange nisstraf of 20 jaren, indien het feit iemands dood ten gevolge heefl." Binnenkort zijn, naar verluidt, nog meerdere arrestaties te wachten. Dat de schuldig bevondenen de zware straf, die op het schandelijk misdrijf is gesteld, niet zuilen ontgaan, willen wij met vertrouwen hopen. In verband met het bericht over het voorne men van onderwijzers, om de volkstelling, waar loc zij hun medewerking toegezegd hadden, naar aanleiding van do salaris-kwestie in de war te sturen, door op het laatste 'oogenbiik le bedan ken als teller, zegt hel bekende onderwijzersblad „De Bode": „Dat onze collega's zullen ophouden, aan deze regeering geheel onverplichte diensten te bewij zen, spreekt o.i. vanzelf. Laat de regeering, indien zij bij de aanstaande volkstelling menschen nuodig heeft, daarvoor inaar haar departementsklerken gebruiken, die volgens minister De Visser bij een betere sala- rieering der onderwijzers zoo in 't gedrang zou den komen. Niemand neme een benoeming voor een dergelijk baantje aan. Niet dus aannemen, en bedanken op hel laatste oogenbiik, maar eenvou dig elke benoeming weigeren. Niemand ook, ne me zitting in een stembureau. Alle welwillend heid onzerzijds tegenover deze regeering is on bestaanbaar. Maat wat wij niet moeten doen en wat wij ook van geen onzer leden bij nader nadenken verwachten, is de toepassing van kleine, on waardige middelen als sabotage van ons ouder wijs, zich vooral uitende in '1 niet willen mee werken aan de Kindervoeding, SU Nicolaasfeest en meer anderen. Ieder sta persoonlijk voor de ernstige vervul ling van zijn taak." Uit het bovenstaande blijkt, dat „De Bode" de voorgenomen sabotage van de volkstelling, op touw gezet door een aanzienlijk aantal onderwij zers, ontraadt. Een rechtslreeksche afkeuring kunnen wij in dit advies niet onderkennen. Onze meening over de salarisregeling der on derwijzers is bekend. Gaarne zouden we hebben gezien, dat.deze regeling van regeeringswege in grijpender ware geweest in voor heu gunstiger zin, dan door het glad strijken der „plooien" slaat te geschieden. lutusschea spreekt uit de uitspraak van „De Bode", dat alle welwillendheid der onderwijzers tegenover de regeering onbestaanbaar is, een mentaliteit, die wij moeten betreuren. riet neen. ueu iiiiniatei cot dusver aan. tijd ontoroKeii.oiu net vraagstuk van ue bios coop als te-riinuüel en ue uaarniede samen hangende vraag, ot en noe meruij van kijks- wege moet worden geiianuelü, voldoende Naar aanleiding van bet plan van de directie tier Posterijen out de postkantoren van bah' één lot twee uur 's miduags voor het publiek te stuiten, sciirijft bet „N. v. d. D."; „Aangezien niemand voor zijn genoegen een poslkaiuuor bezoekt, zal bet onvermijdelijk ge volg van den maatregel zyu, dat 't op de overige uren nog drukker zal «°rden eu uat men nog langer zal moeten wacbhm dan thans. Komaan, de post moest nu ook eens een nieuwigheid ten hate van liet publiek bedenken, d.w.z. lot beperking der duizenden uren tijcis die jaarlijks door tiet «achten verloren gaan!" De Commissie van ligdihatie der Vcieeniging „Wij meenen hiermede den gang van zaken naar ons beste weteen te hebben blootgelegd en zijn niet in staat meerdere inlichtingen te ver strekken. De eenige.'die dit wel kan, is de heer inr. F. A. van Hall, en het ware te wenschen, dat hij, eigener beweging, onomwonden en openhartig publiceerde, op welke wijze hij een regeling wenscht te treilen. Door duizenden in den lande en in den vreemde want het is ons gebleken, dat de Weerbaarheidslolen lot in de verste uit hoeken der wereld verspreid zijn wordt op zijn verklaring met ongeduld gewacht, en stellig niet in 't minst door ons, die bijna dagelijks worden lastig gevallen met vragen, waarop wij ten eenenmale het juiste antwoord moeten schul dig blijven. lol bevordering van 's tends weerbaarheid be richt, boé liet lliaus staal met het eouilicl tus schen den bankier uir. A. 1'. van Hall en de Ver- ecniging van houders van Weerbaarheidslolen. Deze laatste heeft den beer van hall als laalsl- levend lid van de Commissie van Beheer van het Waarborgfonds ter verantwoording geroepen, maar haar eisch is dooi de Glrechlsclie recht' bank algewezen. Er heelt na de serielrekking op 1 Juli 1918 geen premietrekking plaats gehad en dc heer van Hall weigert pertinent eenige ver klaring te geven, of een voorschot te doen,tol regeling der zaak, voor liet geval ue voorhanden zijnde toudsen niel meer voldoende mochten zijn voor de liquidatie, die in 1929 moet zijn afge loopen. De Commissie besluit haar mededeeling aldus: „Dientengevolge verkeert de situatie nog in helzelide stadium, als in 1915. Volgens de pers berichten blijkt laatstgenoemde vereeniging ech ter niet voornemens le zijn. zich bij de uitspraak der Utrechlsche rechtbank neder te leggen. Waar thans nog slechts een betrekkelijk klein aantal lotenhouders bij haar is aangesloten, tracht zij in ruimer mate medewet king de verkrijgen om hare actie voort te zetten. Wie er prijs op stelt toe te treden tot de Vereeniging van Houders van Weerbaarheidslolen, wende zich tot den heer J. Frijda Lzn., kantoor hou den dg Zadelstraat 16 te Naar wij vernemen, lieeit zich tusschen de Ne"- derliindsclie en de Servische regeeringen verschil van meening geopenbaard over de behandeling van den Nederlandschen consul. 1e Belgrado. De houding, door de Servische regeering tegen over de Nedertandsche in deze aaugelegenneid aangenomen, wérd door de Nederlandsche regee ring zoozeer in strijd geacht met de wijze van be handeling voor de insiandhouding van goede in ternationale betrekkingen vereischt, dat zij aan den Nederlandschen gezant te Belgrado order heeft gegeven Servië le verlaten en aan den zaak gelastigde te 's-Gravenliage heeft medegedeeld, dut op zijn legenwoordigneid te 's-Gravenhage niet langer wordt prijs gesteld. Naar aanleiding van bovenstaand bericht deelde de heer M. Merens, consul-generaal van Servië, het volgende mede aan het „N. v. d. D.": In de Oosteurijksche legatie te Belgrado zou een brief gevonden zijn van den Neder landschen consul, den heer B. Happuport, waarin deze zich op minder gunstige wijze uit gelaten had over de Serviërs. De Servische re geering zou hem daarop medegedeeld hebben, dat hij het land binnen zeer korten tijd, twee dagen, moest verlaten. Over deze wijze van optreden schijnt hel verschil van meening te loopen. i De „Tel." meldt naar aanleiding van hel incident het volgende: „Wij hadden voor den oorlog in Belgrado als consul-generaal den heer Kostowitch, een Oos tenrijker, die van de Servische regeering zijn congé kreeg en vervolgens ontslag als consul- generaal nam. Naast een consul generaal hadden we in Bel grado nog een consul, namelijk den heer Rap- papórb Oogenblikkelijk nadat de oorlog uilgebroken was, werd de heer Rappaport, die in Servië ge bleven was en van afgelegenheid om het land te verlaten, geen gebruik had gemaakt, ver trouwende op de onschendbaarheid van den Nederlandschen consul, gevangengenomen, be schuldigd van spionnage en te Vranja geïnter neerd, beter gezegd: gevangen gezet. Een pro ces wegens spionnage is, voor zoover bekend, nooit tegen hem gevoerd. Toen de Bulgaren Servië binnentrokken, werd de heer R. te Prokuplje, waarheen hij vanuit Vranja door de Serviërs gebracht was, bevrijd. Voorloopig vestigde hij zich te Nisch eu huurde er zich Ln een kleine villa een paar kamers, waar hij het Nederlandsche consulaal installeerde. By de Bulgaren scheen hy niet ongaarne ge zien te worden, want toen de eerste gods- dienstoefenmg onder Bulgaarsch bestuur en onder Bulgaarsche geestelijken gehouden werd, was het de heer R. aie zich in de kerk op in het oog vallende wijze naast den Bulgaarschen prefect plaatste. Wet is waar geen misdaad, maar niettemin een tactische fout. die hem d» Serviërs nooit vergeven zouden. Van Nisch vertrok de heer R. naar Belgrado waar de Oostenrijkers, volgens zijn eigen ver klaring,' even weinig eerbied hadden voor zijn consulschap als ae Serviërs, Hij hield er zich op den achtergrond. De Servische regeering moet bij de Neder landsche aangedrongen hebb;-n op het defini tief ontslag van den heer Rappaport als con sul-generaal.- Den Haag scheen niet ongeneigd op dit verzoek in te gaan mits de Servische regeering haai leedwezen zou betuigen, dat zij een Nederlandschen consul gevangen genomen had. De Servische is op dien eisch niet inge gaan, want de heer R. had zijn gevangenschap kunnen voorkomen, daar hem evenals aan alle Oostenrijkers en Duitscliers de gelegenheid wat gegeven het land bijtijds te verlaten en hij als honorair consul niet verplicht was te blijven. Aluds het Servische standpunt." Levensmiddelencrediet aan Oostenrijk. Uit Weenen wordt gemeld, dat er volgens een offi- ciec-le verklaring ondèrhandelingen plaats heb ben met een consortium in Nederland over ecu levensmiddelencrediet van 10 mitliocn gulden. DE HANDELSREIZIGERS IN DE ONGE VALLENWET. De handelsreLigers vallen slechts onder, de ongevallenwet, wanneer zij werkzaam zijn voor een verzekeringspliciulg bedrijf; met het risico aan het beroep van han delsreiziger verconden, wordt geen reko ning gehouden. Thans zijn door Minister De Visser, de vol gende wijzigingen aangebracht in iiju voorgeno- men salariëering der onderwijzers: De jaarwedde van den onderwijzer, die de ak- te van bekwaamheid bezit, bedoeld wordt da nieuwe onderwijzersakte, bedraagt 2200, na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15 dienstjaren te verhoogen telkens met 100 (max. 3400./ De jaarwedde van de onderwijzeres, die de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 135 der L. O.-wet (de nieuwe onderwijzeres A der laagste klassen), bedraagt 1600, na l, 2, 3, 4, 6, 6, 7, 8, 9, II, 13, 15 dienstjaren le verhoogen telkens met 1Ó0 (max. 2800.) De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit (de oude lagere akte), bedoeld in art. 134 L. O.-wet, nocli do akte van bekwaamheid, bedoeld in arL 77 on der b. der wet van 18?8, bedraagt 1600, na 1, 3, 5, 7, 8, 9, 11, 13 en 15 dienstjaren té ver hoogen telkens met 100 (max. 2500.) De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art 134 L. O.-wet, doch bezit is van de akte be doeld in art. 77 onder b der wet van 1878 (oude hoofdakte/, bedraagt 1900, na 1, 2, 3, 4. 5. 6, 7. 8, 9, II. 13, 15 dienstjaren te verhoogen telkens met f 100 (max. 3100). Vier extra verhoogingen elk van 100 voor d« mannelijke onderwijzers, die gehuwd zijn of ge huwd zyn geweest, zoomede voor de onderwij zeressen, die gehuwd zijn geweest zoolang zij niet zijn hertrouwd, met dien verstande, dat bij eventueele hertrouw de verhoogingen, die reeds zyn verkregen, blijven toegekend. Aan de bijakten, waarvoor 100 wordt toege kend. wordt toegevoegd die voor nuttige hand werken voor meisjes. De hooiden van de nieuwe U. L. O.-scholen en van de bestaande 9-klassige M. U. L. O.- scholen ontvangen een weddeverhooging van 1100. De onderwijzers der z.g. kopklassen krijgen all zoodanig 500 meer. Verkeersstremming. Naar en door Oosten rijk worden geen zendingen stukgoed noch wagonladingen ten vervoer aangenomen. Uit gezonderd zijn zendingen ten behoove der voed selvoorziening van bel Oostenrijksche volk. Ons derweg zijnde zendingen worden opgehouden en ter beschikking van de afzenders gesteld. SPOORWEG HOORN—UITGEEST. De Spoorwegcommissie Hoorn—Uitgeest heeft de benoodigde gelden bijeengekregen tot hel in gereedheid brengen van een voorloopig plan en een voorloopige begrooting der spoor lijn HoornUitgeest De H. IJ. S M beeft de opdracht aanvaard dit plan en deze begrooting uit te werken. TOMBOLA UITGESTELD. De Tombola, die elk jaar des Xundags voo* Kerstmis in het Verouicagcslichl gehouden wordt zal dit jaar niet op 19 December, doch op den Tweeden Kerstdag plaat* hebben. Dit staat in verband met de feestelijkheden op a.s. Zondag,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1