JANSSTRAAT-VEREENIGING. Deze vereeniging hield Donderdag J.l. Itider leiding van haren Voorzitter, oen Heer Duyn, hare jaarvergadering in gebouw De Nijverheid,. Zij werd druk bezocht. Uit de verslagen bleek dat de Vereeni- Sng in ledental was vooruitgegaan en mans 53 leden telt, terwijl voorts de finan- tieele omstandigheden der vereeniging gun- )tig genoemd kunnen worden. Besloten werd het in kas zijnde saldo van het fonds van de Belgische vluchtelingen ad ruim f 50.- af te dragen aan de Ver eeniging tot Bestrijding der 1 uberculose. Veel en ernstig werd door de leden ge klaagd over den toestand van rails en bestrating in de Jansstraat, die onhoud baar werd genoemd, Besloten werd dat de vereeniging zich te dier zake tot voor ver betering tot den Gemeenteraad zou wenden. In de piaats van de Heeren J. J. Schoevaart A. van Tinteren en J. A. F. van Houte V/illems, werden als bestuursleden gekozen de Heeren A. van den Bosch, Klein en J. Nel Besloten werd voorts in de maand Januari ten gezeil.ge avond te organiseeren voor de leden met hunne dames. H. H. B. S. V. De Heer Van Zanen hield Vrijdagavond voor de Haarlemsche H. B. S. Vereeniging «en lezing over portret en iandschaps-folo- |rafis, naar aanleiding van een door deze ver eeniging, voor hare leden, uit te schrijven wedstrijd. Spr. haalde de korte wordingsgeschiedenis va» de fotografie op. Breedvoerig behandel de hij de oude fouten, wat betreft de drie voornaamste dingen houding belichting en Interieur, Hij wees er op,-hoe vroeger de per sonen, stijf, kaarsrecht en zonder eenige uit- dru'ik.ng op een foto werden geplaatsthoes de belichting, die van bijzonder groote in deed is op de gelaatsexpressie en waaraan ateer veei zorg moet besteed worden, geheel werd verwaarloosdhoe de meest vreemd soortige interieurs werden gebruikt. Een bosch als achtergrond met een klees op den vloer, tafels cn bloempotten erbij behoorden en behooren helaas nu nog bij kleinere fotep grafen tot het geliefkoosde décorum. Daiijs groote fotografen op drukke dagen een lange rij personen wordt gekiekt met precies den zelfden stand-van 't toestel, dezelfde belich ting en zonder dat iets aan 't decar wordt ver Inderd, terwijl juist deze dingen voor elke andere persoon anders moeste zijn, belet de ontwikkeling der fotografie uit kunstoog punt. Want spr zelf behoort tot de kunstfoto zrafen." 00.< met retoucheeren dient opgepast Vroeger, en ook nu nog wel, wilden de klante er op°de foto veel mooier uitzie n dan ze wa- r en. Dit had tengevolge dat rimpels, groeven, en dergelijke, die juist aan 't gezicht uitdruk- ng geven, werden geretoucheerd. Een niets- 2 ogende cop" bl.ef dan over. Gelukkig wordt nu, in de meeste gevallen, de retonche voor betere doeleinden gebruikt, hetzij voor bijwerken en ook wel voor wegwerken van zomersproeten, enz. Dit kost echter enorm veel tijd, daar elk sproetje afzonderlijk be handeld moet worden. De kunstfotografie, aldus spr., gaat steeds meer vooruit, ook wat betreft landschappen. Veel meer dan op geheele landschappen, legt men zich nu toe op brokken van slechts en kele boomen toonde spr. eenige keurige kie- kev'ele lantaarnplaatjes gaven voorbeelden van spr's opmerkingen. Hij besloot met de opmerking, dat fotografeeren als beroep door velen niet begrepen wordt, men denkt dik wijls, dat zoontje van 6 of 7 jaar ook al „fo- tografeeren" kan,nog geruimen tijd werd doorgebracht met beschouwen van portret ten en landschapsfoto's. Toen dankte een gul applaus spr voor zijn Interessant overzicht. PAARD GEVALLEN". Skater dagmoi gen kwAoa* duur $e glad' held. der straat, op de NassauTaan ifén paard te vallen. Met yereende krachten wist men het echter spoedig weep op den heen te helpen, LOOS ALARM. Vrijdagavond te kwar't voor zes werd brand gealarmeerd in perceel Ged. Oude Gracht 71. HET BETON-HUIS TE SANTPOORT. Zoodra een leek bij de bespreking van den woningnood gewaagt van het gieten van huizen in beton, voert elke deskundige hem dadelijk smalend tegemoet„Ja, jadat kennen we. Het huis te Santpoort hè. Niets gedaan hier." Het giet-systeem Harms-Small kan in de oogen van Nederlandsche bouwkundigen geen genade vinden. Dat is te betreuren, want het systeem biedt, voor de bestrijding van den woningnood, ontegenzeggelijk veel bijzondere voordeelen. Doordat volgens dit systeem het huis uit één stuk wordt gego ten van zoo gemakkelijk vloeibare beton, dat aanstampen niet noodig is, vordert de bouw buitengewoon snel. Zijn de giet vormen gereed, dan vereischt de opstelling daarvan met inzetting van kozijnen voor ramen en deuren, bij een ééngezinswoning met ééne verdieping, vijf dagen. De gieting zelf duurt sléchts eenige uren. Zes dagen later kan het huis worden ontmanteld daarna kan onmiddellijk de afwerking ge schieden en drie weken nadat met het stellen van de vormen is begonnen kan het huis worden betrokken. Het is duidelijk, dat, zoodra eenmaal de vormen gereed zijn, naar dit systeem wo ningen kunnen worden gebouwd met een snelheid, waarbij de gewone huizenbouw niet halen kan en ook andere betonbouw het moet afleggen. Er zijn bovendien aan dit systeem nog andere voordeelen verbon den, waarover wij thans niet zullen spreken, omdat voor de oplossing van het vraagstuk van den woningnood snelheid van bouw de voornaamste factor is. Dat het systeem Harms-Small een-bij zonder snellen bouw mogelijk maakt, wordt, voor zoover ons bekend is, niet betwist. Welke bezwaren worden dan daartegen aangevoerd Men beweert, dat de betonhuizen onaesthe tisch zijn, koud, vochtig, gehoorig en ten slotte, dat de arbeider er niet van gediend is. De bezwaren zijn ontleend aan een rap port naar aanleiding van een bezoek, door verschillende bouwkundigen aan het beton- huis te Santpoort gebracht, kort na den bouw in 1911. Sinds dit rapport verscheen, heeft geen enkele bouw- of woningdeskundi- ge meer nota genomen van het huis te Santpoort, veel minder dit huis nog eens bezocht of onderzocht. Aangezien sinds 1911 de woningnood hand over hand toegenomen is en thans, naar de woorden van het raadslid E. Polak, te Amsterdam den vorm van een catas trophe begint aan te nemen, hebben wij het nuttig geacht gevolg te geven aan een tot de pers gerichte uitnoodiging, ten einde, door eigen aanschouwing en uit de mede deelingen van de bewoners, te verificeeren in hoever de aangevoerde bezwaren gegrond zijn. Inderdaad, het beton-huis te Santpoort is onaesthetisch. Maar dat is geen noodza kelijke eigenschap van het stelsel. Men kan in dpzen betonbouw eiken vorm aanbrengen, dien men gewenscht acht. De aesthetica is ook bij dezen huizenbouw de zaak van den architect. Maar onze Nederlandsche archi tecten, die gewend zijn te werken met baksteen, zandsteen, graniet enz., hebben hun aandacht nog niet willen wijden aan de aesthetica van den betonbouw. Vast staat niettemin, dat reeds nu, ook zonder dat een nieuwe beton-stijl is gevonden, in het beton-woningtype voldoende afwisse ling kan woeden georacht, ook in woning blokken. De nijpende woningnood dringt bovendien de eischen der aesthetica naar den achtergrond. Hef huis te Santpoort zou gehoorig zijn. Wij hebben een proef genomen." Een paar collega's met een flink geluid hebben hun krachtigsten schreeuw geuit, een paar an deren met de fijnste ooren hebben geluis terd in een ander vertrek en niets vernomen. In baksteenen huizen hebben wij wel eens andere ervaringen opgedaan omtrent de gehoorigheid. Het huis heet koud. Het Was daar een grimmige dag, maar in de woning te Sant poort was een aangename warmte. De gan gen en de slaapkamers, waarin niet gestookt wordt, waren niet killer dan in een gewoon huis. De betonvloer is koud, maar behoort dan ook bedekt te zijn met een houten vloer. Het huis te Santpoort was slechts een proef Het is er nat's winters kan men schaatsenrijden op de trappen, zoo is be weerd. 't Was daar winter. Op de trap lag een looper, maar zelfs daarnaast was geen ijs te bekennende treden voelden droog aan. Wij hebben onze schaatsen niet kunnen gebruiken, in de kamers was van vochtigheid niets te bespeuren. Het behang, dat nu twee jaren op de muren geplakt zit, was niet verkleurd, noch uitgeslagen, noch gerimpeld of losgegaan. De deuren, die sinds 1911 zitten, waren in het minst niet getrok ken. in de keuken zagen wij geen vochtvlek ken, hoewel een ventilatierooster daar, evenzeer als elders in het huis, ontbreekt. De bewoonster, die bijna twee jaren geleden het huis heeft betrokken, ver,klaarde ons, dat zij nog niet den minsten last van voch tigheid heeft gehad. Haar boekenkast staat tegen den buitenwand, de boeken vertoonen niettemin geen enkel spoor van vocht. Natuurlijk was het huis vochtig, toen de commissie van deskundigen het zag na den bouw in 191b Een baksteenen huls !s ook vochtig, als het pas gebouwd is, en moet eerst doorgestookt worden. In het betonhuls te Santpoort hebben wij bij zeer nauwkeuri ge waarneming geen teekenen van vochtig heid kunnen ontdekken en de bewoonster, hoezeer van goeden wille, kon ze ons ook niet aanwijzen op ons aandringen. Rest het laatste argument tegen de be tonhuizen de arbeiders willen er niet in. Tja, wij Nederlanders zijn nu eenmaal een beetje afkeerig van nieuwigheden, hetzij wij architect of arbeider zijn. Het beton-huis is ons nog vreemd en van de be woners van het huis te Santpoort kan niet worden gevergd, dat zij de duizenden woningloozen van Amsterdam allen hun woning toonen. Maar waar de woningnood zno nijpend is, mag dit bezwaar niet over wegend worden geacht. De afkeer van het nieuwe slijt wel en zou voorzeker in deze zaak al voor een groot deel kunnen worden bezworen, indien de arbeiders eens wat nader bekend gemaakt konden worden met het betonhuis. In elk geval zijn wij over tuigd, dat duizenden woningzoekenden, die thans gedwongen zijn met anderen samen te hokken in een veel tc bekrompen ruimte, zeer gelukkig zouden zijn met een beton- huis als dat te Santpoort dat nog de vele verbeteringen mist, die na in het.buitenland opgedane ervaringen in dezen woningbouw zijn aangebracht. De bewoners van het huis te Santpoort, die tevens eigenaar zijn en dus geen huisheèr behoeven te ontzien, roemden hun woning zeer. Zoodat onze eindindruk is, dat de aangevoerde bezwaren, voor zoover dit door leeken kan worden be oordeeld, ongegrond zijn. Willen deskundi gen deze uitspraak betwisten, dan zullen zij zich eerst de moeite van een nieuw onder zoek moeten getroosten. WAT KOST DE BOLLENVERKOOP Het kweekersblad schrijft; Volgens schatting van deskundigen zul len dit seizoen circa 200 reizigers Amerika bezoeken, om onze bollen aan den man te brengen. Een mooi getal kan men meenen, zooveel te meer reizigers er heen trekken, zooveel te beter, want als elkeen wat ver koopt is de totale hoeveelheid groot genoeg. Toch is het wel eens waard uit te rekenen wat de kosten zijn van het uitzenden van zooveel reizigers. Stel de kosten gedurende den reis op 12 dollar per dag ad 3. 36.—- en dat de reis 5 maanden duurt, is 150 dagen maal 36.— per reiziger I 5400.— plus 5000.— salaris, (de meeste verlangen meer) is afger°"^ '0.000.—- 8J>1" den per reiziger 200 200.000 g.d. De to taal uitvoer van bollen naar Amerika over 1920 wordt geschat op 7 miilioen gulden. Wanneer men nu het cijfer der onkosten twee miilioen vergelijkt met de totale op brengst, dan geeft dit toch wel reden om dit eens onder de oogen te zien. Er gaat dan twee miilioen gulden gepaard aan onkosten om voor 7 miilioen gulden bollen te verkoopen. Nu kan men tegenwerpen: „men kan goedkooper reizen", de ondernemer die zelf reist heeft geen salaris van 5 mille noodig, daar- staat toch tegenover, dat iemand die voor bijna een half jaar zij gezin es bedrijf verlaat, waarvan de kosten evengoed doorgaan of vermeerderen, toch wel moet rekenen op een inkomen van 5000 gld. zulks te meer omdat door het ver keer in het buitenland de levenseischen eenigszins vervormd worden. Bovenstaande schatting moge aanvecht baar zijn, toch zal onder deskundigen wel niet beweerd worden dat zij te hoog is ge steld. De historische ontwikkeling van het bol- lenvak heeft het zoo geleid, de bollenhandel heeft hierdoor zijn groote beteekenis ver kregen maar.... vraagt men zich af of het 'stelsel economisch goed is, dan rijst er toch wel eenige twijfel. Het is toch een kostbare wijze van ver koopen als alleen aan onkosten reeds 3G% van den verkoop noodig is. Die 7 miilioen gulden houdt nog in de ondernemerswinst van den handelaar. Hij die een of meer rei zigers uitzendt wil toch wel wat aan dien handel verdienen. -- Is het te verwonderen, dat ten slotte de kweeker niet het deel ontvangt wat hein eigenlijk toekwam IJSBOND HOLLAND'S NOORDER- i i, KWARTIER. Dezer dagen vergaderde het District Haarlem van den IJsbond „Holland's Noorderkwartier" onder leiding van den Districts-ïjOprzittej jbg, N* JJuftrles 35. DILfrd. 'Aanwezig waren, afgevaardigden van de afdeelingen Haarlem, Zuid-Schalkwijk, Zwanenburg, Heemstede, Vijfhuizen, Haarlemmerliede en Bennebroek. De voorzitter wekte op niet alleen in zoo greoten getale als mogelij k^is de ver gadering van den IJsbond op 18 dezer te A.'».:maar bij te wonen, waar het 25- jarig bestaan zal worden herdacht, maar ook om zich aan te schaffen het keurig verzorgde en goed geïllustreerde Gedenk boek, dat te üezer gelegenheid dcor den 2en Bondsseeretaris, den heer C. L. F. Sarlet de Scirin, is samengesteld. Besproken werd weder de verzending van ijsberichten, indien dezen winter be rijdbaar ijs mocht komen. De afgevaar digden dienen deze, zooals bepaald is telefonisch of telegrafisch te zenden aan den Distiricts-voorzitter, die ze com bineert en ten spoedigste opgeeft aan 't Persbureau Vaz Lias te Amsterdam,dat ze op zijn beurt aan de bladen stuurt. Met nadruk werd er op gewezen dat de ze berichten nauwkeurig dienen te zijn, omdat het publiek daarop vertrouwt. In dit verband werd gewezen op de bezwaren, die de aanleg en het onderhoud der banen zullen ondervinden door de hooge loaneiscken en door gemis aan ar beidskrachten, omdat degenen die in de termen vallen voor ij «werkzaamheden, be ver zonder arbeiden hun weekgeld van de Werkloozenkassen ontvangen. Het bleek, dat enkele afdeelingen vroe ger met succes het baaaonderheud enz. hadden, «aanbesteed. Ter sprake kwam het breken van liet ijs in de Ringvaart van den Haarlem- morraeer^oAer, naar aaakiiiag van den correspondentie door den Districts-voor- zittcr én den 'Jen Bondssecretaris gevoerd met den Dijk graaf. Deze heeft gewezen op aid, 43 van de keur van dien polder, waar in ia bepaald, dat vaartuigen cl oor stoom tuigen of andere mechanische samenstel lingen bewogen, wanneer het ijs meer dan 5 e.M. dik is, zich over elke 50 M. ter weerszijden van de bruggen eerst- dan over dezo afstanden mogen bewegen, in dien door' of vanwege den schipper een geul ter breedte van het vaartuig, ver meerderd met I M., Is gemaakt, indien een geul wordt geeischt, blijft de brug gesloten tot deze gereed is. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met boete van ten hoogste 25 gulden. Nadat een en ander' is besproken aan gaande het aansluiten der trajecten der afdee.ingen, inzonderheid wat de baan op de Bui-eniiedo betreft, niet de bemoeiing het verkeer van Haarlem naar Amster dam te leiden van de Liebrug over de Buitenlie en de Ringvaart naar Zwanen burg en niet langer langs dc AmsterJam- sche Vaart, bracht de afgevaardigde van Heemstede ter sprake de vraag of voor baanvegers zegels ingevolge de Invalidi teitswet moeten worden geplakt. Toevaliig had do 2e Bondssecretaris, die ter vergadering aanwezig was, juist dien middag inlichtingen ingewonnen bij dm Raad van Arbeid en kon h,ij me&edee- len, dat baanvegers vallen in de Lconklas se 3, bij een leeftijd van 14 tot 18 jaar. premie 40 cent per week: in Lconklasse 4, leeftijd 18 tot 21 jaar, premie 50 cent per week of in Lconklasse 6, leeftijd 21 tot 65 jaar, premie bö cent per week. Wordt tot 4 dagen gewerkt dan kan een dagzegel rg.eaezigd worden, boven de 4 dagen is een weekzegel noodig, .Deze premies gelden zoowel voor ijs- clubs, las vereenigingen, die uitsluitend vermaak b<coóöen, als voor de afdeelingen van den IJsoond, dia naast den eisch van aanleg van aansluitende lanen tm dienste van het verkeer, mode het hare deen tot bestrijding der werkloosheid. GEMEENTEZAKEN. Aan de Coöperatieve Woningvereeniging „Onder Dak", gevestigd alhier, onder eer ste hypothecair verband ter leen te verstrek ken een bedrag, gelijk aan 170% der op den voet van ae op 1 Augustus I9M ge.- dende prijzen en loonen onder goedkeuring van B. en W. geraamde kosten van de stich ting van vorenbedoelde 52 middenstands woningen, tot een maximum van 357.000. aan de Kleverlaan, Aan de vereeniging uit de gemeentekas te verieenen eene bijdrage ten bedrage van ten hoogste 320.000. B. en W. stellen voor aan de verecnigingc Kindervoeding" 6500.subsidie u verieenen ter verstrekking van warm voed sel aan behoeftige schoolgaande kinderen, leerlingen van een der volgende scholen 1. de School voor gewoon lager onderwijs no. 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9 of 10. 2. de Buitengewone school voor lager onderwijs 3. de bijzondere school aan de Antonie- straat 4. de St.-Canisiusschool aan de Linscho- tenstraat 5. de St.-Jozefsschool voor jongens aan de Nieuwe Gracht 6. de St.-Jozefschool voor meisjes aan den Heerensingel 7. de st.-Bavoschool voor jongens aan de Westergracht de St.-Bavoschool voor meisjes aan de Klarenbeekstraat 9. de St. Antoniusschool voor jongens aan den Zijlsingel 10. ue St. Veronica-school voor meisjes aan het Spaarne 11. tie Mariaschool B voor meisjes aan de Stoofsteeg 12. de le Doopsgezinde school aan het Groot Heiligland 13. de 2e Doopsgezinde school a.an de Rippardastraat B. en W. stellen voor aan den openbaren dienst te onttrekken twee gedeelten grond aan den Koudenhorn en drie gedeelten grond aan den Korten Dijk. Voor de stichting van 55 noodwoningen, waarvan te bouwen 3(1 op de reeds opge hoogde terreinen bij de Slachthuisstraat, 17 op een gedeelte van het terrein van „Buiten rust" aan de Rustenburgerlaan, 2 op den Koudenhorn en 6 op den Korten Dijk, ter beschikking te stellen een bedrao van lö4.425.— PERSONALIA. De lieer H. Pot, alhier, wordt aanbe volen o. 2) a s lee.aar ia de wiskunde ^an de a., p. fci. met 3-j cursus te 's Gra- venhage. Laar de „Staatscourant" meldt, is de lieer -d r. M. van Ara, alhier, ter beschiü- uiag gesteld vafl den gouverneur*gener„aI van Lederiandscb-Indis, om daar te lanae voor den tijd van jaren to worden, werkzaam gesteld als guuvernementsar.s bij den burgerlijken geneeskundigen, dienst. DAMMEN. Donderdag j.l. speelde de E, K. Dam club St. oCMtpn II uit Haarlem een wed strijd tegen ae R. K. Damclub St oozef I uit nille^o-m in liet Patronnageouw aan ae Koniagsteinstraat alhier. Deze wed strijd eindigde met een geljke stand, u.U 10—10. De gedetailleerde uitslag i3 als volgt f St Jozef II (Haar.lem). St. Jozef I (Hili.) J. v. d. WoertSchouten V. Bu Itersv. d. Loo J. Rump'Wijera- er. RoelandJtiuigslooü G. Hermelincv. d. Meq tl. ltumpv. d. Berg O. MeierP. Vveijers D„ Keizer—Warmerdam' C. V. d. Klauwo en je NedersligtWalkers St. Jozef LlSt. Jozef I Ü- 0—2 0—3 O2 0—2 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 10—10 GESTOKEN. Een inwoner, alhier, is op een bouw-: werk aan liet Barentszpleia, waarvan Hij uitvoerder is, door een 45-jarigen timmer man met een mes ia de linkerhand ge-: stoken. Oorzaak is een ontsiagkwestie< De dader heeft zich aan het bureau Spaarndammerstraat aangemeld. „KINDERVOEDING." De vereeniging „Kindervoeding' reikte in de afgeteopeu week aan warm voedsel uit, Maandag 212. Dinsdag 229, Woensdag •>10, Donderdag 235, Vrijaag 229 en Zater dag 187 porties. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haar lem op Woensdag 15 December a.s., des namid dags len U/2 ure, zoo noodig voort te zetten des wonds tea 8 ure. in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken znUen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuken. 2, Voorstel B. en W. tot aanvaarding geschenken. S. Voorste! B. en W. tot wijziging der Verorde ning, regelende de bezoldiging van verschillende hoofdambtenaren. 4. Voorslei B. en W. tol wijzi ging raadsbesluit 9 December 1914, no. 17, ten behoeve Mij. „Rolland". 5. Voorstel B. en W. tot wijziging der archiefverordening. 6, Voorstel B. en W. tol wijziging dei Verordening, regelende het aantal ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 7. Voorstel B. en W. tot toekenning subsidie aan de Vereen. Kindervoeding. 8. Voorstel B. en W. om afwijzend te beschikaen op het verzoek der Coöp. Bonwvereen. „Bouwlusl" tot het ver- leenen van hypotheek op 43 woningen. 9. Voor- itel B. en W. verieenen voorschot en bijdrage VOOr den bouw en middenstands-woningen Wo- aingbouwvereen. „Onder Dak", IC. Vooniet b. en W. verieenen voorschot cn bijdrage voor den houw van middenstandswoningen Woningbouw- vereeniging ,jSt. Bavo 11. Voorstel B. en VV. om over te gaan tot den bouw van 55 noodwoningen. 12. Voorstel B. en W. lot reorganisatie der ge- meenlereiniging. 13. Voorstel B. en W. tot wijzi ging voorwaarden verhuur terrein aan de H.F.C. JE. D. O." 14. Voorstel B. en W. tot vaststelhng «ener Verordening tot heffing schoolgeld voor in richtingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. 15. Voorstel B. en W. tot wijziging van het Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. 16. .Voorstel B. en W. tot wijziging der Verordening uitbetaling loon bij ziekte. 17. Voorstel b. en W. lot wijziging raadsbesluit van 2 Juni 1920. no. 15, Inzake pensionneering los personeel. 18. Benoe ming twee leden der plaatsel. Comm. v. toezicht ®P de scholen voor middelb. onderwijs. 19- He noeutiug lid Commissie inzake de lichai p«r. opvoeding. 20. Benoeming tijdelijk kar.uu Aardrijkskunde ie h. B S. met 5 j. c. 21. Benoe ming twee leeraren 2e H. B. S. met 5 j. c., onder toekenning eervol o„uiag zoodanig aan de le H. B. S. met 5 J. c. 22. Benoeming twee tijdelijke leeraren H. B. S. met 3 j. c. enz. 23. Benoemin- onderwijzer opleidingsschool no. 2. 24. Benoe ming onderwijzer schooi voor U. L. O. lelt. B. 26. Vergadering met gesloten deuren. De brandweer was terstond ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. Men dacht (1) dat de steiger, naast voornoem'' ->erceel gelegen brandde en warrscl Uv, daarom de Ir-ndweer» De stal' was aanwezig. JAARBOEKJE 1920 R.K. KRING. Nog juist voor bet sluiten van den jaarkring 1920 bereikt ons het annuarium van onzen dap peren Haarlemschen R.K. Kring, dat het wel cn wee- bevat van deze vereeniging in 1919. Wie in dezen eersten volzin de hoop ziet uitgedrukt, dat het boekje volgende jaren wat vroeger mo ge verschijnen, doe dit, doch leze er tevens uit dat velen noode lang wachten op het frissche boekje, waaruit de jonge levenslust van onze Haarnsmsche R.K, jongelui zoo welsprekend tot ons komt Het is de eenige bemerking, die wij te maken hebben, en waarschijnlijk zujlen er wel redenen zijn voor de late geboorte van deze penttcvrucht, Het boekje ziet er intusschen weer keurig verzorgd uit, typografisch en aes- théüseh, terwijl ook de inhoud te genieten geeft. In den beer Mathé v. d. Wcijden bezit, de kring niet alleen een goed voorzitter, maar ook een kunstenaar, wiens teekeningen en vignetten eik Jaar bun eigen charme aan het jaarboekje geven. Zo zijn een reclame op zichzelf voor dezen teekCUattr. De jaarverslagen Zijn door de respectievelijke fnnetionaTUsc» in frisschen, le- vendigen stijl gehouden, maar leveren uit den aard der zaak niet veel nieuws meer op, daar wij in den loop van het jaar de nu in herin nering gebrachte feiten reeds vermeld hebben. Men staat verwonderd, als men leest, hoe wel verzorgd de leestafel is, vooral welk een ver scheidenheid van lectuur zij biedt. Alleen de N. H. Ct. ontbreekt er nog op. Ze zal ook daar op haar plaats zijn. De propaganda-ciminissic spoort in een pittig geschreven artikeltje alle leden aan, propagan dist te worden. Een eenvoudig, doch treffend .,In Memoriam" is gewijd oan het eerste over leden lid Leo de Jong. Het Mengelwerk" le vert prettig lezenswaardige artikelen, waarvan vooral een groote verdienste is dat de bijdra gen zijn van de hand der leden zelf. Dc „varia" heeft wederom veel raaks, zoodat, resumeeren- de, hel geheel lot een aardig boekje is gewor den. VXNf 'ONZE RECHTBANK'. De morgenzitfing werd geheel in beslag gene-", men door zaakjes met gesloten deuren. In de middagzitting diende een geval van M Uhandeling. Op Zondag 24 Oct. was een stelletje vroolijke broeders in Zaandam. Men liad lol, genoot van ailes en nog wat. zoo zelfs, dat beklaagde J. R. ten laatste te veel ophad. Dat was lastig voor I hem, maar niet minder voor zijn medegezellen want toen men 's avonds naar dc fietsenstalling zou gaan, om naar huis le kunnen peddelen, gaf •H-R-. zonder eenige aanleiding IJ. V'. een klap in het gezicht. Deze bracht het woord „sta Je mij, ik sla je weer" in toepassing, doch dit bekwam hem slecht, daar J. R. hem daarop in de lies streek een messteek toebracht. Hij is per bran card naar het Ziekenhuis gebracht nadat hein eerst een voorioopig verband gelegd was, ei» moest daar tot den volgenden namiddag blijven. Nog geruimen tijd heeft hij er de gevolgen van gehouden, in den vorm van stijfheid in het been. Op een vraag van den president, of hij daar nog last van had. antwoordde hij: ,.Nee hoort heele- maal niet". I)e beklagdc wist zich nief te her inneren, dat hij geslagen of gestoken had. wel echter, dat hij een klap gekregen had. Eenigszins wonderlijk! De Officier vroeg een veroordeeling voor den tijd van 4 mnd. voorat me! het oog op een reeds vroegere voorwaardelijke veroordee- ling, ter zake v.ui diefstal, Metk&eroalschlng. E. F. B. uil de Haarlemmermeer, minde de zin» delijkheid, doch dreet ze een beetje al te ver door. Hij „waschte" ten laatste zelf» zijn melk. En op een goeden (voor hem een kwadeu) dag. onderzocht de keuringsmeesler een monster van de nieik en bevond, dat deze ongeveer 4494 water bevatten. Zulke „halt-om-hah" mag niet verkocht worden weshalve een bekeuring volgde en het Hot van het bedr(jf zich nu in de rechtzaal afspeelde. Toen B. een eisch van 3 maanden gevangenisstrat hoorde uitspreken, kwamen de waterlanders te voorschijn. Mr. Monnik, de verdediger, zette uiteen, hoe beklaag Je een oppassend man was, reeds in 't begin «der vervalschingen „gesnapt" was, en het feit zich dus nog niet dikwijls herhaald had, hoe hij met een weekloon van f 14 rond had moeten komen en in moeilijke omstandigheden had verkeerd, waarom pleiter een voorwaardelij ke gevangenisstraf of een heel lichte straf vroeg. Alvorens beki. wegging, beloofde hij het nooit nooit meer te doen. Desertie. toen L, zich op het „hospitaal-kerkschip J>e Hoop" had laten aanmonsteren, had hij er blijkbaar spijt van, want toen het schip moest vertrekken, meldde hij zich niet, doch bleef Weg. De getuige (de schipper) verleide dat S. aange nomen was op een gage van 115 per maand en verder ailes vrij. Daar stond de Officier van te kijken en hij noemde het dan ook een zeer ern stig feit, dat Fondanks d;e gunstige voor waarden, desertie gepleegd had. Op een dergel ;k feit staat alieen gevangenisstraf, en geen wonder, aidus de Officier want desertie op schepen is zeer ernstig en kan tengevolge hebben, dat een scl.ip niet op tijd kanmfvaren. (Dit was ook hier het geval geweest). Een gevangenisstraf van .3 we- ken werd geëischt. Voordeel uit een gepleegd misdrijf. 3. W. had een fiets gestolen en in Jisp ver kocht. Een gedeelte van de opbrengst had hij aan F- F- gegeven, die zich nu daarvoor moest ver- antwoorden. J. N. W. was nu getuige en had daarvoor een snoepreisje mogen maken van Veenhuizen (waar hij wegens een of under delict verloeftjuaar hier. Uit blijdschap daarover ging hij in tiet beklaag denbankje zitten, maar werd er echter even gauw weer uitgehaald en bleef toen maar staan. Na zijn getuigenis daalde hij weer ia de diepte af. Hij zal wel gauw naar zijn „vacantie-oord' teruggestuurd worden. Tegen F. F. werd, wegens bet voordeel trekken uit door misdrijf .verkregen goed, 6 maanden gC. ëischt. Uitspraak in alle zaken a.s. Donderdag. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Ttaau der gemeente Bloemendaal. te houden op Don derdag, 16 December 19*0 len Raadhuize te Over- veen, des namiddags ten 2 ure. De agenda vermeldt: 1. Installatie nieuw inge komen raadslid. 2. Benoeming lid Zeewegcom- missie. 3. Bespreking gaslevering, (m besloten I vergadering),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2