TWEEDE BLAD Wat de Pers zegt BUITENLAND Nieuwe uit naarSetn Pfc.UlLLfc.rON De trtgename van tien Goudzoeker. DONDERDAG 16 DECEMBER 1920. Het conflict met Servië. Met het oog op de verhouding, die door deze ia het diplomatiek verkeer hoogst ongewone handelwijze plotseling dreigde te worden, in het leven geroepen, heeft de Nederlandsche regeering, rekening hou dende met de mogelijkheid, dat de kort daarop nieuw opgetreden minister van buiteniandsche zaken van andere inzich ten blijk zou kunnen geven, den Neder landschen gezant opgedragen den minis ter-president, die den afgetreden bewinds man had vervangen, te bezoeken en van dezen alsnog een verklaring te vragen om terent de inzichten der Joego-Slavische regeering met betrekking tot hare ver houding tJot die te 's Gravenkage. Deze stap, welke Vrijdag j.l. heeft plaats gehad, heeft geen ander gevolg gehad, dan dat de minister-president de 70lie verantwoordelijkheid voor het terug zenden vaii onze protestnota op zich nam en verklaarde alle gevolgen te aanvaar den Van de verniéWdc afwijzing Van Ida® stuk. Onder die omstandigheden bleef de Jï©- derlandsehe regeering, wilde zij haren vertegenwoordiger te Belgrado niet aan verdere met hare waardigheid minder sferooken.de bejeging blootstellen,, niet an ders over dan onzen gezant van zijn post met' verlof te doen vertrekken, met ach terlating van het personeel van het ge zantschap; tegelijkertijd werd den Joego- Siavischen zaakgelastigde te *s-Gravenu,a- ge medegedeeld dat zijn verder verblijf in de residentie onder de gegeven om standigheden geen nut zou hebben. Zooais uit deze uiteenzetting der fei ten blijkt, is het streven der Nederland sche regeering er bij voortduring op ge richt' geweest moeilijkheden liever te ont gaan, dan die in het leven te roepen. Zij is in die richting zoo ver gegaan als slechts eenigszins mogelijk was. En wanneer zij ten slotte, tegenover herhaal de krenking, aan bare waardigheid ver plicht is geweest tot een tij delg ke schor sing te besluiten van het diplomatiek ver keer, dan is zulks niet dan noode ge schied en is zij daarbij mede geleid ge worden door de gedachte, dat de opvat tingen in aanmerking genomen, welke op dit oogenblik te Belgrado blijken te heer- schen, misschien door deze onderbreking het best een meer duurzame verwijde ring tusschen de beide landen kon wor den voorkomen." Na kennisneming van bovenstaande uit voerige uiteenzetting over h,et geschil met Servië, meenen we te kunnen besluiten, dat hier inderdaad volledige inlichtingen over het onaangename geval zijn .ver strekt. Do houding onzer Regeering tegenover die van Servië vóór en na het conflict, komt ons verklaarbaar en correct voor. Op Servië's houding past een schouder ophalen. De wenscheüjkheid om vreemdelingen in dit geval was het een Oostenrijker tot consulair vertegenwoordiger aan te stellen, lijkt ons na het gebeurde met den lieer Rapaport, meer dan twijfelachtig. TEGEN DEN HONGER. Van alle kanten komen berichten in over werkloosheid. Vooral uit de indu strie-streken Tilburg en Twente. Echter, dat is nog maar het begin. Te vreezen is, dat, als straks de crisis hit- breekt, do werkloosheid verschrikkelijke afmetingen zal aannemen. „Laat de Overheid aldus adviseert de „Kcsiuentiebode" de gementelijke- te samen met de Rijksoverheid, in tijds maat regelen nemen om aan de gevolgen dier werkloosheid het hoofd te bieden. „Maar laat ook vooral de werkgevers de handen ineenslaan. Het gaat immers in de eerste plaats de industrie zelf aan, als er een crisis is. Doch met dat al, ook de Overheid moet wel ingrij pen, als er werkloosheid en ellende heersent. Di den oorlog, waarin zooveel jam merlijks voorviel, is er getracht en in *t algemeen met succes te voor komen, dat er in Nederland h,onger ge leden werd. Men heeft moeilijke tijden beleefd, men heeft gemopperd, mén moest zich e oms in: véél behelpen, maar honger geleden, in de juiste beteekenis van het woord, is er toch gelukkig weinig. Er moet nu gezorgd worden, dat bij de naweeën niet alsnog gebeurt, wat men in den oorlog vreesde. Ook bij de komende crisis, die een groote werk loosheid over ons land dreigt te bren gen, mag ei* geen honger geleden wor den. We weten wel, dat vele arbeiders in de oorlogsjaren een mooi loon ver diend hebben, zoodat misschien hier en daar een spaarpotje is kunnen gemaakt worden. Misschien, want men vergete niet, dat ook de levensstandaard ont zaglijk hoog was en is en dat de loonen in 'fc algemeen, althans, voor de. ge zinnen, nog t'e laag waren. Maar ge steld zelfs, dat er bij sommigen, die in de gunstige condities verkeerden, een spaarpotje is, dan is dat, o, zoo gauw opgeteerd, als: er niets bij komt. We weten ook wel, dat er sommigen, vooral jongeren zijn geweest, die hun groot loon verbrast hebben; die klaar blijkelijk in de meening waren, dat het hun altijd zoo, maar voor den wind zou gaan. Maar ook zij zullen, als ze nu werkloos worden, wél heel spoedig wijs geworden zijn en erkennen, hoe dwaas ze gehandeld hebben. In elk geval, de. goeden mogen niet lijden onder de kwaden en het zou har te loos zijn te redeneeren: ze hadden van hun groot loon moeten sparen, ze hebben nu hun verdiende loon. Er dient aangepakt te worden. Als We bhoren Uït' sbrnmigh ïabrleksplaathen, waar in den oorlog millioenen en mil- lioenea zijn verdiend, dat daar nog geen maatregelen tegen de nu reede heer- Bchende werkloosheid genomen zijn, dan zeggen wij, dat de toestand dh&r niet deugt. De werkgevers zuilen er met Rijk en Gemeente de handen in elkaar hebben te slaan om te zorgen, dat er ook nu geen hanger geleden wordt;" We dragen millioenen naar het buiten land om daar den honger te stillen. Dat ia mooi. Maar hoeveel te meer zijn we verplicht taan onze hongerende landge nooten. DE TOESTAND IN IERLAND DE TERUGKEER VAN KONSTANTIJN. $ËiltiMaaü ttUiftüL. bfcJÜCöIkM. Alle leerlingen, opgeleid voor machi ne-schrijven aan de Mar ia-school. Koning straat, behaalden gisteren hun dip Lom Hete zjjn de jongedames: F. v. Meeu wen-Bijvoet, en C. Neelissen, Overveen; F. Beelen, A. Sweerts, S. Sw&rte, AL Stammeijer, L. rioters, B. Konings, Verkerk en B. v. Leuven, Haarlem; C, Jaques, Velseroord en L. Schluter, Mid delburg. e Hiermede kon ik gevoegelijk van denle zer scheiden; er blijft toch niets belangrijks over wat met den gang der geschilderde gebeurtenissen in betrekking staat. Daar ik evenwel uit eigen ervaring weet, dat het aangenaam is omtrent de verdere geschie denis der personen eener uit het leven gegre pen schets iets paders te vernemen, al zij het ook in move ©uitrekken, wil ik er nou het volgende bijvoegen: EINDE. Verklaring en uitleg oan Minister Van Karnebeek. Bij den aanvang der gisteren gehouden Ka- uierzitting, legde de Minister van Buiteniand sche Zaken, de volgende verklaring af: „In het begin van den oorlog, in Augustus 1914, werd de heer Rapaport, consul en waar nemend consul-generaal der Nederlanden te Belgrado, een Oostenrijksch onderdaan, door de Servische autoriteiten in hechtenis genomen en naar Vranja vervoerd, waar hij vele maanden werd gevangen gehouden. Aan de Nederlandsche Regeering werd daarvan door de Servische rc- geering geenerlei mededeeling gedaan. Bij het keeren der krijgskansen, kwam in het begin van 1910 de heer Rapaport te Belgrado terug, doe li reeds spoedig gaf de Oostenrijksch- Hongaarsche Regeering kennis, dat zij liem niet meer in zijn consulaire hoedanigheid erkende, on der mededeeling, dat hij zich had ingelaten met het overbrengen van brieven van Serviërs te Bel grado aan hunne landgenooten in het buitenland. Toen nu de Servische regeering in 1919 Ie Bel grado was teruggekeerd, is dezertijds onder an deren ook de zaak van den heer Rapaport ter sprake gebracht, in de onderstelling, dat de Ser vische regeering de gelegenheid zou aangrijpen air. de verzachtende omstandigheden te pleiten voor de wijze, waarop, zonder eenige mededee ling, aan onze Regeering, genoemde consulaire ambtenaar zonder wettelijk onderzoek door de Servische autoriteiten was in hechtenis gehouden en belet was zijn functiën uit te oefenen. L)e Servische Regeering bepaalde zich evenwel tot een bloot verzoek, den heer Rapaport van zijn consulaire functiën te ontheffen op grond van zijn houding tijdens de Oostcnrijksche be zetting. De Nederlandsche Regeering gaf daarop te kennen, als blijk van hare vriendschappelijke gevoelens voor hot Koninkrijk der Sevven, Kroalcn en Slovenen, bereid te zijn aan het ver zoek gevolg te geven, indien de handhaving van den consul der Regeering te Belgrado inder daad onaangenaam was; met een betuiging van leedwezen van de zijde der Servische Regeering over de wijze, waarop zij in 1914 in de uitoefe ning van den Nedcrlandschen consulairen dienst had ingegrepen, zou dan het incident kunnen worden gesloten. Nadat langen lijd, ondanks herbaalde aan drang, zoowel le Belgrado als bij het Gezant schap te 's-Gravenhage, tevergeefs op cenig ant woord was gewacht, scheen het in den afgeloo- pen zoiuer, dat de zaak tot bevrediging van bei de partijen zou worden geregeld, naardien van Servische zijde was te kennen gegeven, dat tegen het handhaven van den heer Bapaporl als con sul geen overwegend bezwaar bestond, in welk geval van eene betuiging van leedwezen over het vroeger gebeurde zou kunnen worden afgezien. Terwijl de besprekingen hierover op de meest vriendschappelijke wijze gaande waren tusschen den Servischen Gezant en den Minister van Bui- tcnlandsche Zaken, kreeg begin Augustas plotse ling, zonder eenige voorafgaande kennisgeving aan de Nederlandsche Regeering, de heer Rapa port last het grondgebied van het Koninkrijk der Serven, Croaten en Slovenen te verlaten. Nadat de noodige inlichtingen waren verkre gen, werd einde October den Nederlandschen Gezant te Belgrado opgedragen tegen deze wijze van optreden een in zeer gematigde bewoordin gen gesteld protest uit te brengen, waarin, zon der dat zelfs eenige eisch werd gesteld, nog in 't kort hetgeen aan de uitzetting van den con sul was vooraf gegaan, werd in herinnering ge bracht. De Servische Minister van Buiteniandsche Za ken bepaalde er zich toe, deze nota, eenige da gen nadat zij was ingediend, door een van zijn secretarissen aan den gezant terug te laten bren gen, onder mededeeling, dat hij weigerde haar aan te nemen en zonder eenige nadere verkla ring. Militairen en Sinn F tinera. Officieel wordt gemeld, dat twee lorries met burger-gevangenen ouder militair geleide Maan dag te Dungarva in het graafschap Waterford werden overvallen. De aanvallers werden terug geslagen. Zij hadden ten minste twee dooden. Een officier van het escorte werd gewond. De lorries slaagden er ten slotte in, zonder verlie zen hun bestemming te bereiken. Fen nieuw beroep van Pater O'Flunagan. Pater O'Flanagan, waarnemend president van Sinn Fein, heeft naar de „Daily Mail" meldt uit Roscommon het volgend telegram aan Lloyd George gezonden: „Alvorens een meening uit te spreken over de mogelijkheid van eenig practisch resultaat voor vrede volgens de voorwaarden, vervat in uw mededeeling (een voorloopige samenkomst van Sinn Fein-parlementsleden onder een regeerings- vrijgcleidc), acht ik het noodig den raad in te winnen van twee officieele vertegenwoordigers van het Iersche volk, Eacuann de Valera en Arthur Griffith. Uwe regeering kan daarin be hulpzaam zijn. Onderlussclien verzoek ik u met mij een be roep te doen op alle in dezen strijd betrokken partijen door er bij haar op aan te dringen in dezen tijd des jaars, in den geest van den groo- ten Stichter onzer beschaving, den haat jegens elkander te beheerschen, opdat de zin naar vre de zal groeien in de harten van twee naast el kander wonende volken, die met elkander be hoorden le leven in eensgezindheid en wederzijd- sche hulpvaardigheid, in slede voorl le gaan de beschaafde wereld beschaamd te doen slaan door steeds maar een nieuw hoofdstuk van gru welen loe te voegen aan de eeuwen-lange ge schiedenis van verdrukking en verdrukte." De brand te Cork. Verschillende Engelsche bladen jnelden, dat de „auviliaries" (manschappen van de hulppoli tie, de befaamde „Black and Tans") Maandag uit Cork zijn teruggetrokken. Naar de brandstich tingen wordl een onderzoek ingesteld door ge neraal Strickland. Naar Sir Hamar Greenwood in het Lagerhuis mededeelde, bad deze generaal, toen er onlangs een aanslag op hen werd ge pleegd, lijn manschappen dadelijk op het hart gedrukt, dat cr geen represailles mochten plaats hebben. De generaal zou O.a. den Lord-Mayor van Cork en twee Sinn Fcin-partementsieden hooren, die verklaard hadden, dat er bij de ge beurtenissen té Cork menschen levend verbrand waren. Hun zoa een vrijgeleide worden gege ven. „Hinderlaagje spelen." Een medewerker der „Daily Mail" in Ierland .schrijft: „De Iersche kinderen hebben een uieuw spel bedacht, dat ze allemaal spelen. Zij noemen hel „hinderlaagje spelen" en met stukken hout, die revolvers moeien verbeelden en zakdoeken, die als maskers dieneu, houden zij elk ongeluk kig kind aan, dat het wachtwoord niet kent. Na da „hinderlaag" volgen de „represailles" in den voTni van vuurtjes, die ze stoken in de straten en ledige zeepkisten, die gepantserde molorlor- ries moeien voorstellen. ENGELAND EN RUSLAND. Een communiqué van de Russische handelsde legatie rectificeert de berichten in de bladen eu zegt, dat niet de Russische, maar de Briische re geering nieuwe voorwaarden aan de vau dcu zomer gesloten overeenkomst toevoegt. De Rus sische regeering heeft deze voorstellen vriend schappelijk aanvaard en aangeboden, de door Engeland opgeworpen politieke kwesties in een door Engeland aan le wijzen plaats te bespre ken. De deiegalie verklaarde, dat geen der door Rusland voorgestelde amendementen verder ging dan de portee der voorstellen in Juni. Reuter meldt, dat het vertrek van Konstaniijn gisteren kalm en zonder ceremonieel verliep. Een paar honderd menschen waren aan het station, waar een dozijn gendarmes de orde bewaarden. Het koninklijk gezelschap werd verdeeld over vier wagons, die gehaakt werden aan den trein van 1 uur 5 min., welke half 6 Woensdagmorgen te Venetië moest aankomen. De aankomst in Griekenland is bepaald op Zondag. Vóór zijn vertrek zond Konstaniijn een harte lijk telegram van dank aan president Motta. De correspondent van de „Times te Luzern meldt, dat er enkele dagen geleden te Milaan twee Grieken zijn aangehouden, die in het be zit waren van bommen. Z(j hadden passen met visa voor Luzern en cr wordt niet aan getwij feld of zij hadden een aanslag op den ex-koning in den zin. Vóór zijn vertrek heeft Konstantijn aan den „Times"-correspondent een boodschap meegege ven voor het Britsche volk, hetwelk hij aan raadt om, in de woorden van den cx-premier Asquith te „wachten en toe te zien". Hij verze kerde nooit de vijand van het Britsche volk te zijn geweest en zijn beste vriend te zullen zijn in de toekomst. Ten slotte gaf hij nog de ver zekering, dat zijn politiek steeds identiek met die van Groot-Britlannië geweest was en zou zijn. DE TOESTAND IN ROEMENIë. Het Roemeensche persbureau meldt uit Boecharest, dat de slachtoffers van den bomaan slag in den Senaat, de aartsbisschop Radoe en de heer Greciano, ter aarde zijn besteld. Aan de plechtigheid namen alle ministers, het corps diplomatique, de hoogc geestelijkheid en tal van afgevaardigden -en senatoren deel. Ook de senator Spiro is nog aan zijn verwon dingen bezweken. De toestand van den voorzit ter van den Senaat, generaal Coanda, en van den bisschop Ciorogarive is ernstig. Omtrent den toestand in Roemenië weet de „Köln. Ztg." te vertellen, dat sedert do kracht dadige onderdrukking door de regeering van de socialistische poging om een algemeene staking te proclameeren, het land zich bevindt onder liet regime van censuur en staat van beleg, zoo dat slechts weinig nieuws naar het buitenland komt. Het blad deelt nu echter mede, dat ten gevolge van de mislukte algemeene staking, alle sociaal-democratische afgevaardigden en be kende arbeidersleiders gearresteerd zijn en voor een krijgsraad zijn gebracht krachtens den staat van beleg die de meest invloedrijken on der hen lot vijf jaren gevangenisstraf veroor deelde. De regeering gaf van deze zware slraf deze verklaring, dat de sociaal-democratische partij verbindingen onderhield met de bolsjewiki van Moskou met het doel een gewelddadige revolutie te veroorzaken. De „Köln. Ztg." deelt verder mede, dat bij het proces voor den krijgsraad door den leider der sociaal-democraten. Moskowitsj, merkwaardige onthullingen zijn gedaan. Deze beweerde n.l. dat generaal Avarescoe. als leider van de door hem gestichte volkspartij, tijdens de verkiezingscam pagne voeling had gehouden met de sociaal democratische partij met het doel tot een ge meenschappelijk optreden tekomen. Men sprak toen van niet meer of minder dan het ter zijde zetten der dynastie.De tegenwoordige minister president (Avarescoe) zou voor ccn Engelsche dynastie zijn geweest, de huidige minister van binnenlandsche zaken zou een republiek hebben gewild. Deze onthullingen wekten groot opzien; de beide genoemde ministers gaven geen besliste tegenspraak, maar praatten wat om de zaak heen. In elk geval bleek dat Avarescoe met de revolutionairen in verbinding trad, om zoo dc macht in handen te krijgen, maar vermoedelijk om aldus de monarchie tegen dc revolutie te beschermen. Dc aanslag in den Senaat toont intusschen wel hoe weinig men dan ook van den juis- ten toestand buiten Roemenië op de hoogte is dat deze toestand bij lange na niet rooskleu rig is. NA HET ARBEIDSCONFLICT IN ITALIê. Van de dwalingen huns weegs teruggekeerd. Men zul zich herinneren, dat als gevolg van de arbeidersbeweging in Noord-llalië de directie van de groote „FiaT'-fabrieken heelt aangebo den de fabrieken en alles wat er bij behoort te verkoopen aan de arbeiders, die dan op coöpe ratieven grondslag de zaken zouden kunnen voortzetten. Het voorstel werd niet aangenomen, waarop de president-commissaris, Agnelli, aftrad, met de verklaring, dat hij het onmogelijk achtte de zaken te drijven, terwijl er een vijandige ver houding bestond tusschen werkgevers eu werk nemers. De arbeiders hebben daarna een delegatie gezonden naar den heer Agnelli met verzoek op zijn besluit terug te komen. Een zelfde ver zoek is gedaan op een vergadering van aandeel houders. Met liet gevolg, dat Agnelii heeft toe gegeven. Ook de eerste ingenieur heeft zijn taak van directeur weer aanvaard. DE OOSTENR1JKSCHE GOBELINS. Volgens de bladeu zijn vertegenwoordigers van kunst en wetenschap te VVeenea bij. den bondskanselier Mayr geweest, die hun mededee- lingcn deed over den noodtoestand, waarin Oostenrijk verkeert wat de levensmiddelen be treft en het eenige middel om uit deze moei lijkheid le geraken het verpanden van de col lectie oude gobelins noemde. De pro-rector van de Weensohe universiteit keerde zich tegen deze verpanding eu stelde de regeering voor, haar mandaat Ier beschikking te stellen van de entente en de commissie van herstel, omdat zij niet langer de verantwoordelijkheid zou willen dragen. De bondskanselier verklaarde, dat alleen de uiterste nood haar tot dezen stap zou dwin gen. DE STRIJD TEGEN DE BERLIJNSCHE HOTELIERS. In de Dinsdag gehouden vergadering van Ber- lijnsche hotel-eigenaars werd met algemeene stemmen besloten, de keukenbedrijven op zijn laatst Woensdagavond fe stuften. Waarschijnlijk' zullen de hotels in het gebeele rijk en ook d« groote en middelgroote bierhuizen hetzelfde be sluit nemen, nadat de eigenaars en wijnhuizen zich reeds gisteren daarbij hadden aangesloten. In de wijn- en bier-restaurants zal slechts het keukenbedrijf worden gesloten; alle dranken zullen worden geleverd. In zeventien groote hotels en elf groote res-, taurants te Berlijn wordt na behalve het ont bijt aan de logeergasten geen eten meer ver-; strekt. En het onmiddellijke gevolg is niet uitgeble- ven. De hotelgasten verlaten de onherbergzame stad. En de hoteliers krijgen voortdurend tele grammen en brieven, waarin kamers afbesteld •worden. Het vreemdelingenverkeer en het zaken doen lijden onder dezen strijd. En de Beriijners, die verplicht zijn hun maaltijden in restaurants te nuttigen zitten met de handen in het haar. De regeering is niet geneigd te bemiddelen, ook al zal deze honger-blokkade over het ge beele rijk geproclameerd worden, omdat de actie der hotelhouders en restaurateurs gericht is tegen het openbaar ministerie en zij huiverig is zich te bemoeien met hangende justiiieele aangelegenheden. Maar lang kan zoo n onzinnige toestand natuurlijk niet duren, als een ramp voorkomen wil worden. DRAADLOOZE TELEFONIE. Dc correspondent van de „Morningpost" te Genève maakt melding van een belangwekkende demonstratie van draadiooze teietonic, welae 12 dezer plaats had voor een grnep journalis ten in de Haile de la Reformation. De Marcoui Wireless Company had n.l. een geheel nieuw, station in de buitenwijken van Uenève ge bouwd voor 't verzenden van perstelegrammen naar Engeland tijdens de Vergadering van uen Volkenbond. Dit station heeft in dc afgeioopen maand grooten dienst gedaan, daar regeerings- en ofiicieeie telegrammen den voorrang helmen boven perstelegrammen en bet ou drukke ua- gen anders onmogelijk zou zijn geweest door bemiddeling van de gewone telegraaftoestellen op de postkantoreu de verslagen tijdig in ue kranten te krijgen. De Marconi Company hoopt nu dat dit proefnemingstation hel eerste zal blijken te zijn van een netwerk van stations in geneel Europa voor het uitsluitend gehruik van de pers, welker berichten oau aau geen vertraging meer onaeruevig zunen zijn. ue proefneming is volgens de beschrijving tenge volge van verschillende storingen niet geneel gesiaagd, doch men beschouwt dc proefneming toch als het l>egin van een revolutie op jour nalistiek gebied. DE PRINS VAN WALES EN „LABOER De prins van Wales, die een uilnootliging ontvangen had om Maandag a.s. met de par lementsleden der arbeiderspartij te dineereu, heeft naar officieel aau de „Evening Stan dard" gemeld wordt bericht gezonaen, nat hij niet in staat is de invitatie aan lc nemen. De correspondent van de „Aiornmgpost" meldt uit Shanghai, dat daar ter stede onder bewaking van drie jonge Russen in uniio.in twee doodkisten zijn aangekomen om u..ar Europa te woruen verscheept. De doodkis.cn hadden met haai geleiders een reis geinaast van twee jaren door Rusland en China. Be weerd wordt, dat een der kisten het stoue- iijk overschot bevat van grootvorstin Elizabeth Feodorovna. Omtrent den inhoud van de an dere kist is niets bekend. In bet hoofdmuntgebouw le Weenen is een staking uitgebroken len gevolge van onee- nigheid tusschen sociaal-nemocratiscbe en christeiijk-sociale arbeiders, van wie drie wei gerden lid te worden van de sociaal-democra tische technische unie. Er bestaat hoop, dat de staking bijgelegd zal worden. Naar Reuter verneemt, hebben Auien- kaansche film-magnaten op aansporing van Hoover beloofd 25 nuiiioen dollar bijeen te zullen brengen voor dc hongerende kinderen in Midden-Europa. De bekende automobielfabriek van Üpei te Rüsselsheim is gesloten. De arbeiders en be ambten hadden Kerst-,gratificaties" verlangd, zóó boog, dat het de firma vier miUioen zou kosten. De directie gaf er de voorkeur au het bedrijf stop le PERSONALIA. H. V. K. De Kegelclub „H. V. K." geeft Zonuag 19 December en Zaterdag 25 December (1ste Kerstdag) en Zondag 26 December (2e Kerst dag) een Kegelconcours voor hare leden en in- treducée's op de hanen van café Rrinkmann. Zaterdag 1 Januari zal de prijsuitreiking plaats hebben. 19. Deze laatste volzinnen waren geuit met de nitdrukking vau grimmige woede, welke dc edel gevormde gelaatstrekken tot een waren grijus verving. Er volgde eene diepe stilte. „Nog ééne vraag, Gregory," liet Jones zich eensklaps hooren. „Hebt gij miss Rothblond bemind f' „lk beminde in haar enkel de bevrediging van mijn levensdoel: de erfgename van aen goudzoeker. En nu heb ik nog slechts een enkele bede tot u te richten: mg spoe dig te vonnissen 1" Deze bede werd verhoord. De toebereidse len duurden geen twee minuten. De strop lag om Gregory's lials, het andere einde van het touw hing over dcu stevigen lak van een eik, binnen het bereik Vjyj krachtige. handen Xiasir jKrrn Jones nam den hoed af. „Hebt gij nog niets te zeggen, een gebed te verrichten „lk ben gereed!" „Haait op! klonk het commando van den voorman en in het naaste oogenblik zweefde het lichaam van Gregory in de lucht. De toebreidselen tot de doodstraf en de voltrekking hiervan hadden zoo zeer ons aller opmerkzaamheid geboeid, dat wy verzuimd liaddeu op iets anders te letten. Daarvoor zouden wij echter zwaar boeten. Op een met schuim bedekt paard kwam onverwachts Sauta aanstormen en schoot met zekere hand een der bergwerkers neder, die het einde van het touw vasthielden en gal nog her haaldelijk vuur. Een welgericht schot deed haar paard nederstortea en in het naaste oogenblik was zij zelve een gevangene. Nu werd op bet lichaam van den gehangene een salvo afgevuurd^ het lijk naar beneden gelaten en op de plaats begraven. Er werden twee zware rotsblokken op het graf gerold om het lijk tegen den tand van wilde die- reen te beveiligen. Langzaam zette nu de schaar dalwaarts in beweging, op een draagbaar van boom takken dac door Sanla zwaar, verwonden bergwerker medevoerende. De Indiaansche vrouw verschafte zich onderweg onbemerkt de vrijheid, waarvan zij zulk een snel en schrander gebruik maakte, dat een troep haar nagezonden vervolgers weldra onverrichter zake terugkeerde. Zij bleef spoorloos ver dwenen. De door haar gekwetste bergwerker bezweek echter aan zijne wonde. De dag begon te grauwen, toen wij hel „camp' weder binnenreden, waarin na den onheilvollen nacht dc vrede en de stilte des doods schenen te heerschen. Dat was de overweldigende algemeene indruk. En geen wonder! In het aanzienlijkste huis rustte toch op een met Irisch eikenloof ver sierde baar het lijk van dc „Erfgename des goudzoekers' c s Nadat ik behulpzaam geweest was, miss Rothblond ten grave te dragen, beviel net mij niet langer in Cold Springs. Een jonge Amerikaan nam gaarne mijne zaak over en betaalde mij een koopprijs, die ruimschoots voldoende geweest ware om mij hier of daar elders een zelfstandigen, zij het dan ook bescheiden werkkring te verzekeren. Hierop had ik echter vooreerst in het geheel nog geen plan. Een week na de laatst geschilderde voorvallen reed ik op Pasclia's breeden rug weder op avontuur de wijde wereld in. De Schack's vooral den oudsten broe der had het noodlottig uiteinde var, Roth blond diep geschokt verkochten hunne gezamenlijke bezittigeu in en otn Cold Springs ungeveer een balf jaar na mijn vertrek, aan 'n syndicaat v. Eng. kapitalisten, waarmede zij al reeds vroeger eens in onderhandeling ge staan hadden. Zij verhuisden naar San Fran cisco, waar zij, voor zoo ver mij bekendis, nog heden hoogbejaard en geëerd leven. Wie eenmaal de millioenen van den goudzoeker erven zal, is mij evenwel onbekend. Mijn vriend ü,Rourke de Ier mi"*' eer bike harl maar mei de verloren zeixu. ling werd bet offer van zijn hartstocht voor alcohol. Hij stierf in een aanval van delirium, niet lang nadat ik de streek den rug toegekeerd had. Jones bedankte voor zijne betrekking, na dat Emil Schack zijne bezittingen verkocht en het nieuwe consortium den ervaren voor man aangekondigd had, dat hij voortaan aan een bergwerk-ingenieur ondergeschikt zou zijn. Dit nam Jones in weerwil van alle tegen overgestelde verzekeringen als een bewijs van wantrouwen in hem op en hij verzocht zijn ontslag. Waarheen hij zich begeven heeft en ol hij nog in leven is, weet ik niet. lüassenbaff heeft, gelijk mij een m Califor- nië wonende, met de toestanden in Gold Springs vertrouwde vriend onlangs schreef, den vrijgezellenstand vaarwel gezegd en eene vrouw genomen. Lisa Berger heet thans vrouw Elisabeth Klassenhalf en hun edit is reeds met verscheidene telgen gezegend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5