H. J, LAiP x Barteljorisstraat 18 KERSTGESCHENKEN Prijsvermindering 20 °!o Korting op alle artikelen llflS IITGEZIlNiERO Orde en Arbèid Kerk en School BINNENLAND Gemengd Nieuws. TH. G. VAN DEN RAADT, !f@ pp nicking ©sides* gepaerSia- Binnenlandsch Nieuws. Uit onze Oost DE FABRIEKSBEVOLKING OP 1 FE BRUARI 1920 IN FABRIEKEN MET 25 OF MEER ARBEIDERS. De Novemler-aflevering van bet Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat de resultaten van een door de Arbeidsinspectie ingesteld onder zoek naar den omvang der fabrieksbe volking op 1 Februari 1920, voor zoover betreft de fabrieken met 25 of meer ar beiders. Daaraan antieenen wij, dat in deze fabrieken op genoemden datum in totaal werkzaam waren 339.150 arbeiders, n.l. 59.591 beneden 17 jaar (30.500 jon gens en 25.091 meisjes) en 283.559 van 17 jaar of ouder (233.475 mannen en 60.084 vrouwen). Het grootst was het ge- zameiijke aantal arbeiders in de fabrieken der groep metaalbewerking (vervaardi ging van stoom- en andere werktuigen, instrumenten, enz.; scheepsbouw, rijtuig en wagenmaker ij en, enz.; die 91.913 arbei ders telden, n.l. 10.032 jongens, 1862 meis jes, 3)27 vrouwen en 76.692 mannen. Daarop volgen de fabrieken der groep Vöèdings- eu genotmiddelen met in totaal 59.764 arbeiders (o528 jougens, 5839 meis jes, 7895 vrouwen eu 40.502 mannen), van wie 19.579 (2702 jongens, 2094 meis jes, 2907 vrouwen en 11.876 mannen) in de tabaks- en siga: ettenfabrieken. Ver volgens komt dc Textielindistrie met 56.013 arbeiders, n.'. 4993 jongens, 6072 mois.es, 14.887 vrouwen en 300.120 maa- ■en. Meer dan 20.000 arbeiders telde .com de groep Aardewerk, glas, kalk, steen, enz. met 22.258 werklieden (2616 jongens, 697 meisjes, 1615 vrouwen en 17.330 mannen), waarbij men in het oog moet houden dat 1 Iebruari in de steen fabrieken de campagne nog niet is be gonnen, en ten slotte de kleedingindustrie met 21.561 werklieden (3o5 jongens, 5856 meisjes, 12.570 vrouwen en 27.7700 man nen). Van de provincies staat Zuid-Holland met 88.724 arbeiders bovenaan. Vervol gens komt Noord-Holland met 74.927 werk deden (hiervan 49.764 te Amsterdam c.a.) en daarna Noordbrabant met 54.520, Over- ijsel met 43.655, Gelderland met 27.805 Utrecht met 13.288, Limburg met 12.984, Groningen met 11.182, Zeeland met 5770 Friesland met 3840 en Drenthe met 2475 arbeiders, WAT „HET VOLK" HOORDE VERLUIDEN DOOD GEVONDEN. EEN OF LEKKERS BELUST PAARD. DE BRAND IN DE DAMIANUS- ST1CHTINQ TE GRAVE. Als vervolg der bijzonderheden van deze ramp, verneemt de »Msb.« uit Grave, dat omstreeks kwart voor twee in den nacht een zieke student, die niet kon slapen, een brandlucht rook en toen direct den ziekenoppasser waarschuwde. In een oog wenk stond alles in lichte laaie. Omdat er een brandtrap was, was het mogelijk dat alle studenten, zij het ook half ge kleed, zich in veiligheid konden stellen. De brandweer der gemeente was spoedig ter plaatse, doch daar door de strenge vorst de grachten waren dichtgevroren, duurde het ongeveer een half uur voordat er water gegeven kou worden, intusschen werd de waterleiding van het Rijkskrank zinnigengesticht in werking gesteld, die zich ertoe bepaalde om de naastliggende sociëteit en een aan het gesticht belen dend gebouw te bespuiten. Aan het blus- schen van den brand in het gesticht zelve viel niet meer te denken, zoo had het vuur om zich heengegrepen. Omstreeks zes uur was het ergste ge vaar voor de belendende gebouwen ge weken. Tot ongeveer acht uur bleef echter de brandweer die perceelen bespuiten. Het klooster met kapel en al was toen geheel uitgebrand. Eenig huisraad is ge red. Van het heele klooster is thans niets meer over dan rookende puinhoopen. Waarschijnlijk moet de oorzaak gezocht worden in een fout van 'n. schoorsteen. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. HAARLEM ANEQAN617*TELEF26&5 Uit Baarn: l)e Eem is voor de scheep vaart gestremd. He gas boeien van de Staart van Urk, Steile Bank, Oostpuht van 't Enkhuizer Zand, Boggebot (ten Z. van den Ketel) Spijk (ten W. van El burg en Noordpunt van Scli,okla,nd zijn weggenomen. We gens de ijsgang was het te Iaat den gas- boei van den Trentei en die van 't Vrou wenzand binnen te halen. Eerstgenoemd© brandt nog, die van 't Vrouwenzand is uitgebrand. Uit Zaandam: Alle vaarten en sloten in luet Oost- en in li,et Westzijderveid liggen dichtgevro ren. I)e vele wakken mak.cn liet ijs dat overigens van voldoende dikte is, gevaar lijk. Tengevolge van wind en sneeuw is li,et ijs niet mooi. In de Zaan houden de booten nog een geul open. Korie Berichten SCHOTEI1 (Oorp). Rijksstraatweg 322, Schoten. Voor abonnementen, drukwerk enz. wen den men zich tot den agent. DE ADMINISTRATIE Ut heer .1. TEB LAAN (S. D. A. l'.J kta-.igi over den achtersta ndbijrfe aanslagen van de be lastingen. Hij waarschuwt den Minister t!c boe ren niet zachter te behandelen dan anderen. De MINISTER VAN FINANCIËN zeg toe, de wen -hen inzake de aanslagen van de landbou wers gaarne r der te overwegen. Tegen wijzi ging der forms ren heeft spr. geen bezwaar en lig is bereid eventueel organisaties te hooren. Het «instellen van tijdelijk personeel bij de belastingen is besproken. Wanneer ongeschikt heid blijkt, d il wordt de betrokkene van zijn betrekking ontheven. Ideaal is die loestand niet, maar men. had veel lijdelijk personeel noonig en spr. meent, dat men niet .slecht is geslaagd in dc aanstelling daarvan. Omtrent de cijfers van ben, die het land ver late::,kan spr. nog geen mededeciing doen. In dien de cijfers zijn gegroepeerd, zal spr. graag ecnige mcdedeelingen daaromtrent doen. De spaarbanken van de Boerenleenbanken zijn niet alleen spaarbanken, zij vallen dus on der de Zegelwet. Spr. wil onderzoeken of het mogelijk is de splitsing te maken, zoodat de •paarbanken vrijgesteld worden. Een toezegging kan hij eciiier niet doen. Aan den heer v. d. Bilt deelt spr. mede, dat hij in overleg is met den minister van Land bouw om de tuinbouwproducten vrij te stellen van de registratie-gelden, Verder gaat spreker niet. De verplichting lot aflossing van de waarde papieren vindt haar oorzaak in de stijging der prolongatie-renten, waartegen niets te doen is. Spr. verwacht, dat de meeste gemeenten geen eigen belasting meer zullen behouden, dan bij het Rijk zullen komen. Daardoor zal er uniformiteit in de inningsmelhoden komen. Verhooging van het percentage op dc pensi oenen kan met het oog op de schatkist niet plaats hebben. De algemccne beschouwingen worden geslo ten. Bij dc afdeeling: EEREDIENSTEN bespreekt de heer OUD (V.D.) den duurtetoeslag aan be dienaren van den godsdienst, dien hij ook voor 1920 wilde behouden. Hij acht dit alleszins bil lijk. De minister betoogt, dat de kerkgenoot schappen in *e eerslc plaals zelf voor de sala rissen moeten zorgen. Dat geeft spreker toe, maar omdat er financieele band bestaat tus- schen de genootschappen en den Staat acht hij het billijk, dat de Staat toeslagen verleent. Spr. dient een «eotie in voor een evenredigen duurtetoeslag van 40 pet. van de rijksbijdrage. Deze motie komt dadelijk in behandeling. De heer SCHOKKING (C.-H.) sluit zich bij den heer Oud aan. De heer KOLTHEK (Soc. P.) bestrijdt deze toeslagen, omdat hij is voor scheiding van Kerk en Slaat. De MINISTER zegt, dat hij-geen gelden meer beschikbaar stellen kan. Hij wijst dus de mo tie af. De heer OUD (V. D.) handhaaft zijn motie. Dc stemming over deze motie heeft Vrijdag plaats. Bij de afdeeling: PENSIOENEN zegt de heer KETELAAR (V. D.): Nu de 7 pet. aftrek voor pensioenniet meer betaald behoeft te wor den, is het onbillijk, dat de gepensioneerden en wachtgelden de percentage moeten blijven betalen. Spr. dient een motie in waarin de wenschelijhheid van de afschaffing van die pensioenbijdragen en terugbetaling van het over 1920 betaalde wordt uitgesproken. De motie komt dadelijk in behandeling. De MINISTER meent, dat het geen grond heeft om te vragen. Er is geen geld voor aan wezig. De motie komt Vrijdag in stemming. De vergadering wordt te 12 uur verdaagd lot Vrijdagmorgen 11 uur. DE ZONDAGSWET Aan het nu verschenen Voorloopig Verslag over bovengenoemd wetsontwerp onlleenen we de volgende beschouwingen: „Vele leden hadden overwegend bezwaar te gen dit wetsonlwerp In ons land met zijn ge mengde bevolking behoort een deel daarvan zijn overtuiging niet aan een ander deel op te drin gen. Het grootste deel der bevolking acht aller lei vermaken en ontspanning op den Zondag geoorloofd; dit zal üaor het onderhavige wets ontwerp worden verboden. Verschillende uitin gen van sport, landdagen niet muziek, ook van politieke partijen, zangersfeesten, aan welken niemand aanstoot neemt, zullen onmogelijk wor den gemaakt. De beperking van het reizigersver- voer op Zondag zal er toe leiden, dat aan de bewoners van de groote steden, die de geheele week in bedompte huizen en nauwe straten ver- keeren, de gelegenheid benomen wordt zich daaraan des Zondags te onttrekken door een deel van den dag in dc vrije natuur door te brengen. Het sluiten van schouwburgen en alle andere publieke vermakelijkheden, het verbod van het houden van wedstrijden, die voor een regelmatige beoefening van de sport onontbeer lijk zijn, zal voorts ten gevolge hebben, dat velen afleiding gaan zoeken in inrichtingen van minder verheven vermaak. Het is een ijdele ver wachting, dat zij die door dit wetsontwerp m hun ontspanning worden belemmerd, den daar door vrijkomenden tijd aan kerkbezoek zuilen besteden. Integendeel het drankverbruik zal loe- nemen en de gezondheid van velen, die thans door den Zondag wordt gesterkt, zal na de in voering van het wetsontwerp ëerder worden benadeeld. Men verwonderde zich er over, dat deze Re- gecring, die alles in het werk slell om de licha melijke geoefendheid te bevorderen, thans een wetsontwerp indient, dat de lichamelijke ont wikkeling ernstig belemmert door het op Zon dag onmogelijk maken van wedstrijden. Het betoog uit de Memorie van Toelichting, d t ter wille van de Zondagsrust een algemeen verbod van optochten en vermakelijkheden moet worden vastgelegd, achiien verscheidene leden overdreven. De tegenstanders van het wetsontwerp ves tigden in het bijzonder de aandacht op de eigen aardige bepaling vau art, yi waardoor de wer king der wel door toedoen van dc gemeentebe sturen grootendeels ongedaan kan worden ge maakt. Daardoor wordt het zwanttcpuut naar de gemeente verplaatst. Ilel ral ceh bron van plaatselijke tweedracht worden en !°1 vertroe beling van de gemeenteraadsverkiezingen kunnen leiden. Opgemerkt werd voorts, dat ue gemeentelijke Gnancicn door dit wetsontwerp ernstige schade zullen ondervinden. Verscheidene leden betuigden hun instemming met liet wetsontwerp en aelillen de daartegen geopperde bezwaren deels onjuist, deels over dreven. Volgens hun oordcel is het slechts dc vraag, of de Zondag als algemeene rustdag zal geëerbiedigd en gehandhaafd worden. De bestaande Zondagsrust was verouderd en herziening dringend noodzakelijk. Dat de ge meentebesturen (te bevoegdheid tot dispensatie znlien krijgen, achtten zij niet onredelijk. Sommigen dezer leden juichten een wettelijk voorschrift tot heiliging van den Zondag in be ginsel toe. Verscheidene andere leden, die zich in het algemeen wel met hel wetsonlwerp konden ver eenigen, hadden nochtans bezwaar tegen den opzet daarvan. Dc vraag rijst vooreerst, of de considerans, die van Zondagsheiliging spreekt, we! juist is; immers het wetsontwerp wil slechts gelegenheid geven tot Zondagsheiliging. Deze leden waren voorts van oordeel, dat het wets ontwerp te zeer uitgaat van de gedachte, dat vermakelijkheden den Zondag ontheiligen, hei geen zij niet juist achten. De Overheid moet bovendien niet dwingen tot heiliging van den Zondag. Naar hun mecning moet dewetgever zich beperken tot bescherming van het kerkbe zoek en tot bevordering van Zondagsrust. Verder .merkten dc hier aan het woord zijnde leden op, dat de bevordering van de Zondags rust reeds geschiedt door tal van bepalingen in de Arbeidswet en in andere wetten. HERWONNEN LEVENSKRACHT Zondag heeft dc stichting der R. K. Arbeiders beweging „Herwonnen Levenskracht" ie Apel doorn haar eerste algemeene vergadering gehou den. In deze vergadering heeft de directeur-genees heer van het sanatorium voor Itibcrculozen, dr. Bronkhorst, een rede gehouden. In het sanato rium, dat gelegenheid geeft tot verpleging van 240 patiënten, zijn 60 bedden besproken door de R. V. B., die er 17 patiënten doet verplegen en zijn 80 bedden bezet door patiënten van „Her wonnen Levenskracht". De heer J. v. Laan, die vervolgens een rede hield, zette uiteen, dat H. L. nog vele patiënten niet kan laten verplegen in het sanatorium we gens gebrek aan geld. BEZUINIGING OP DE DEPARTEMENTEN. De Minister van Oorlog heeft meegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer, dat niet op het departement van Oorlog, maar bij het Alge meen Hoofdkwartier in 1914 een bij-telegraaf kantoor werd opgericht. Dit kantoor voorzag in de telefonische gemeenschap met burgerlijke en militaire autoriteiten. Er werden geen tele grammen overgeseind; deze werden per or donnans rechtsstreeks naar de seinzaal van 't hoofdkwartier gebracht. Over bedoelde centrale heeft zich ten behoe ve van verschillende deparlemenlen en dien sten een belangrijk locaal en interlocaal tele fonisch snelverkeer ontwikkeld, dat ook na de demobilisatie in een behoefte bleek te voorzien, terwijl hierdoor het overige telefonische verkeer belaitgrijk ontlast werd. Opheffing van deze centrale is niet mogelijk en zou overigens alleen verplaatsing van perso neel ten gevolge hebben. Malariabestrijding in Indiê. Te Batavia is een ordonnantie vastgesteld, waarhij verklaard wordt, dat het algemeen nut de onteigening voi- dert van de aan de kust van de residentie Batavia gelegen vischvijvers en waterplassen, welke moeten worden drooggelegd in het belang van de malariabestrijding. V- Toenemende werkloosheid. Do werkloos heid in de Tilburgsche textielindustrie neemt onrustbarend toe. Ongeveer 50 pel. van het tolaal getal arbeiders is werkloos. Met de uit- fcccririg' van 12,000 op Zaterdag 11 Dcc. is dc bondskas uitgeput. Dc Jinna v. d. Bergh-Krab- bendain heeft toegestemd in een wachtgeld-rege ling, waarhij rijk cn gemeente 43 pet. en zij zelve 57 pet. zou bijdragen. Men verneemt, dal door hel gemeentebestuur stappen zijn gedaan om in samenwerking met den Fabrikantenbond tot spoedige regeling der wachtgeldregeling le komen. Tegen den S-uren-arbeid. Bouwvakarbei ders uit Asten (N.-B). hebben den Minister van Arbeid verzocht om den 8-nrigen arbeidsdag tot t Januari 1923 buiten werking te stellen cn de werkuren te bepalen lot 1 Januari 1922 op 10 uren en lot 1 Januari 1923 op t) uren. DE ZIEKTEVERZEKERING EN DE R.K. WERKGEVERS. Dc Algemeene R.K. Werkgevers Vereeniging en het R.K. Verhond van Wei kgeversvereeni- gingen hebben tegen 11 Januari 1921 le Am sterdam in American jtoicl een vergadering uitgeschreven, waar <lr. Posthuma, Directeur van Centraal Beheer. oud-Minister van L. N. en 11. een inleio'ing houden zal over de Ziek teverzekering. Dr. Posthuma zal de volgende conelusics be handelen: 1. Dc Zieklewet, zoo.ils die thans luidt, geeft aan den werkgever alleen dan gelegenheid bij de uitvoering mede te werken, wanneer de ver zekerden dit wenschen en slechts voor zoover zij dit wenschen. 2. De bepaling van de Zieklewet. dat de pre mie voor de hein door de werkgevers en voor dc helil door de werknemers verschuldigd is, kan ais een lichtpunt worden aeacht. doch als een klein lichtpunt. III. De Ziektewet eiscbt, herziening op grond van hel teil, dat sedert hare aanneming in ver schillende collectieve arbeidsovereenkomsten-ge heel door den werkgever worden betaald. IV. De wijziging kan niet alleen daarin he slaan, dat de premie in dc Ziektewet genoemd, geheel door den werkgever zal worden belaald, daar dit voor den werkgever een groote onbil lijkheid zou medebrengen, cn ook voor den werknemer nadeelig zou kunnen zijn. V. Het is wenschelijk. dal werkgevers en werknemers le zamen een basis vinden, waarop zij len aanzien van de uitkeering van zieken geld samen kunnen werken. NIEUWE STATISTIEK ALLER NEDER- SCHE MISSIONARISSEN. Gaarne plaatsen wij het volgende -schrijven: Op 1 Nov. 1920 bedoeg het aantal der Ne- Nederlandschc Missionarissen 2808, Aantal Priesters 1234, Broeders 564, Zusters 1010. Hieronder zijn begrepen alle Nederlanders, die hier te lande of elders geheel voor de Missies leven. Dus ook het personeel der Mis siehuizen. De gegevens zijn door de Missionarissen zelf officieel verstrekt aan de Missie-Actie-Collcge, Weert (L.) Van deze gelegenheid maken wc gebruik, on zen harlelijken dank te beluigen aan allen, die hetzij als donateur 1 per jaar) of anders zins ons hunne medewerking verleenden, zoo dat we in 1920 reeds 8000 aan de Neder- landsche Missionarissen konden schenken. Missie-Actie College-Weert (L.) WAAGHALZERIJ MET DOODEL1JKEN AFLOOP. Donderdagmiddag goed één uur, terwijl het op het ijs van de Crooswijksche singel te Rot terdam zwart was van jongens, waagden en kelen zich op het ijs van de Rotte. De „Muasb." vertelt de gevolgen van deze waaghalzerij: Plots een gil, vier kinderen, drie jongens en een meisje, zakten door liet ijs. Van alle kanten kwam hulp toesnellen. Enkele mannen wagen zich met tusschenruimle en ver bonden door touwen op het ijs, ladders en slokken worden aangedragen. Na veel moei te gelukle het twee jongens en een meisje le redden. Het meisje wordt binnengedragen in een proeflokaal waar gepoogd wordt de le- vengeeslen op te wekken. Als zë weer eenigs- zins tot bewustzijn is wordt ze per brancard naar dc ouderlijke woning gebracht. Een man. begeeft zich zelfs te water en bijna lukt het hem het knaapje op het ijs te bren gen, als door het breken van liet ijs, de jon gen weer omlaag schiet. Met veel moeile wordt deze moedige redder door middel van een dreg zelf weer op het ijs gelrokken. De moe der van het knaapje komt toegesneld, maar moet worden tegengehouden en ten slol.e ra deloos worden weggeleid om grooter ongeluk ken te voorkomen. Na veel moeile gelukt het den jongen levenloos op te halen, die binnen wordt gedragen in het proeflokaal en vandaar per brandcard huiswaarts gevoerd. Sinds eenigen tijd hoorden wij verluiden, schrijft „Het Volk", dat een aantal der groot ste handelszaken te Amsterdam, voornemens zouden zijn om, als gevolg der reeds ingetre den en nog te verwachten prijsdaling van di verse artikelen, hun personeelen tegen 31 De cember de dienstbetrekking op te zeggen, maar het personeel tevens mede te deelen, dat het met 1 Januari een nieuw dienstverband kon aangaan, echter tegen een lager loon dan aan vankelijk genoten werd. Tot de firma's welke daarloe zouden hebben besloten, ingevolge een besluit van de Vereeni ging van Werkgevers in het grootwiukel- en magazijnbedrijf, werden ons o.a. genoemd: De Bijenkorf, Hirsch en Cic„ Gerzon en Vroom en Dreesmann. Daar het de aandacht van de buren trok, dat zg, de 73-jarige, alleen wonende, weduwe A. te Culemborg, sedert een paar dagen niet meer gezien hadden, werd de politie gewaar schuwd, die na .verbreking der huisdeur, haar dood op den grond naast het bed liggende aantrof. Bij een geneeskundig en justitieel on derzoek werd vastgesteld, dat de vrouw uit bed was gevallen en niet meer de kracht had op le staan cn aldus stierf. Misdrijf was uitge sloten. EEN INVAL BIJ SIGARENWINKELIERS. Woensdag werd in opdracht vau de fabri kanten door de' Centrale Recherche le Am sterdam' een inval gedaan bij verschillende si garenwinkeliers, die op frauduleuze wijze na maak van hel gedeponeerde merk „Amster- damsehe Bank" verkochten. Op de in voorraad zijnde sigaren werd beslag gelegd en tegen dc verkoopers proces-verbaal opgemaakt. Enkele dagen geleden, reed een voerman met zijn paard cn wagen vau de Cito-Mij. langs het Han'gSehe Veer te Rotterdam. De voerman wilde den Coolsingel op, maar dat wilde het paard niet. Bies bleef staan voor den chocolade- en suikerwinkel van den heer S., die juist bezig was bet St. Nikolaaslekkers uit de etalage le halen, om er Kcrstboomspul voor in de plaats te stellen. Dit scheen Bles niet goed le keuren, of, cn dit is waarschijnlijker, hij had een niet al Ie royale Sinterklaas gehad en zag hier dat er toch nog genoeg over was. Hoe 'l zii, hel paard stak plots z'n kop door de groote spiegel ruit en richte een ware verwoesting aan onder het chocolade- en suikerwerklekkerst Winkelier woedend, koelsicr bleek van schrik het paard likkebaardend.... GOEDE VANGST. Daar zat hij. vlak aan de vaart, zijn hengel uitgeworpen, en hijzelf midden in de modder. De voorbijgangers grinnikten, vonden dat hij gek was, of hadden medelijden met den dwaas, die in een hoop modder zat om te visschen. Een van deze laatste klopte hem op den schouder: „Kom mee, en drink een glas", en ging met hem naar den herberg vlak bij. Na een „stijve" en nog een stijve vroeg de weldoener vriendelijk: „Eu, man, vang je nog al wal?" „Jij ben! de elfde", antwoordde deze. VERDUISTERING OP GROOTE SCHAAL. Ten nadcele van een firma op de Prinsen gracht te Amsterdam, die in overzeesche pro ducten handelt, zijn voor ca. 30 a 40 duizend gulden aan verschillende goederen verduisterd. Dank zij de nasporingen van de recherche is hel gelukt de goederen terug te vinden in een perceel aan de Sint Anihoniebrcestraat, waar zij in beslag zijn genomen. De verduistering moet geschied zijn met behulp van vervalschte kwitanties. NOG BIJTIJDS BIJGEBRACHT. De gemeentelijke geneeskundige dienst te 's Hagc heelt Woensdag met 't zuurstofappa raat hulp verleend aan een gezin, wonende op het Charlotte de Bourbonplein aldaar, waarvan een man en vier vrouwen door gasverstikking waren verdoofd, maar gelukkig weer konden worden bijgebracht. Uit een door de gasfabriek ingesteld onderzoek is gebleken, dat zich in de builenieiding voor bet perceel een lek bevond, waardoor de mogelijkheid niet was buitenge sloten dat het gas zich onder den vloer van het perceel heeft verspreid. IJSBERICHTEN. De le Kampen binnengekomen nachlboolen rapportecren veel zwaar drijfijs in zee; de dienst wordt gestaakt. De postboot „Jhr. von Geusau" (KampenUrkEnkhuizen) is Donderdagoch tend nog van Kampen vertrokken, doch het is zeer twijfelachtig, dat het eiland zal kunnen bereikt worden. Tusschen Urk en den westwal één ijsvlak. De scheepvaart van Amsterdam naar de Zui derzee is gestremd. Verschillende stoomboot- diensliïn zijn gestaakt. Buiten de Oranjesluizen is, zoo ver het oog reikt, de zee met ijs bedekt Aan den Noordrand van Amsterdam wees de thermometer hedenochtend 14 gr. F. In den Slotenschen polder werd gisteren schaatsen ge reden. De Zuiderzee nabij Enkhuizen is reeds vol ijs. De stoomvaart op Amsterdam is gestaakt; de zeilvaart geheel gestremd. De postboot van Kampen is niet aangekomen. De veerboolen (EnkhuizenStavoren) hebben Donderdagoch tend den dienst nog vervuld, maar hadden veel hinder van 't ijs. Donderdagmiddag vertrok de laatste boot, de Friesland, naar Stavoren. De dienst is gestaakt. Bij Deventer zit de IJssel over de heele breedte vol drijfijs. Donderdagochtend was men bezig met het afnemen der schipbrug wat met groote moeite gepaard ging en uren duurde. De yecht bij Weesp L met jrind dichtge vroren, zoodat het ijs niet al te mooi is. Beurt* schippers onderhielden tot heden hun dienst Uit Wageningen: De Rijn zit vol drijfijs. Da gierponten zijn opgebroken en de scheepvaart is gestaakt. Uit Goreum: Op Waal cn Merwede vertoont zich bij zeer lagen waterstand fijn drijfgs. De „Daventria", die van Amsterdam met be* stemming naar Deventer vertrok, moest bij Durgerdam onverrichter zake terugkeeren. De Maas bij Grave is voor de helft met drijf ijs bedekt. De veerpont is uit de vaart geno* men en de overtocht voor voertuigen is stopge zet. Voor voetgangers geschiedt de overtocht per roeiboot. Op verschillende plaatsen in Waterland werd Woensdagmiddag reeds schaatsen gere den. Het ijs is, hoewel reeds ftilnk sterk, nog niet overal betrouwbaar en ook niet mooi, omdat het met sneeuw is vermengd. BRANDEN TE ZEIST. Tc Zeist zijn Dinsdagavond een houten wo ning en aangrenzend directiegebouw van den aannemer Hoogland binnen enkele oogenblik- ken tot den grond toe afgebrand. Zijn echtge- noote had nog juist den tijd om haar kind uit hel vlammende huis te redden, terwijl ondanks den zwaren vonkenregen een onder den wind liggend sanatoriumbosch gespaard bleef, ver moedelijk beschermd door de beschermende sneeuw. Ook bij een bewoner van de Schaerweyde- laan brak brand uil. welke echter in den aan vang kon worden gebluscht. Verzekering dek» de scliade. Ongedeerd gebleven. Te Heerenveen ge leidde een jongen man een paard, dat bij het naderen van de stoomtram begon te steigeren. Door de gladheid van de sneeuw viel de geleider, met het hoofd op de rails, vlak voor de locomotief. Remmen was niet moge lijk. De machine reed een randje van de pet, maar de jonge man bleef ongedeerd. Salarisactie. De Ouderwijzers le Zeist, die een benoeming ontvingen ais volksteilcr zullen een salarisactie voeren. Het in uitzicht gestelde bedrag van f 40 wordt veel te gering geacht, waarom aan B. en W. zal worden verzocht dit bedrag met 50 pet. te verhoogen. Verlaging van vleeschprijzen. De vleesch- houwersvereeniging „De Voorzorg" en dc Is raël. Slagersvereeniging „Eensgezindheid" te Amsterdam hebben hun prijzen verlaagd met 20 tot 30 cents per kilo. Tramontsporing. Gisteravond half 11 is de tram EdeWageningen op het wissel bij Vos senhol ontspoord. De machine stond dwars over den weg; de eerste wagen is eveneens ont spoord en van boven ingedrukt. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de inaterieele schade was aanzienlijk. De oorzaak is vermoedelijk de vorst. Nadat 14 dagen geleden de prijs van witte brood te Middelburg van 34 op 32 cent gebracht was, is het deze week verlaagd lot 30 cent per 8 ons, terwijl een der bakkers 26 cent berekent. Te Vlissingen is de prijs nog 34 cent. Geen resultaat. Het ingestelde bacteriolo gisch onderzoek naar de oorzaken van de on langs voorgekomen vergiftigings-vcrachijnselen bij de militairen van het garnizoen Doesburg en Ede heelt geen resultaat opgeleverd. Slapte in de bedrijven. Tegen Nieuwjaar zulten nog enkele cartonfabrieken in de prov. Groningen tijdelijk slop gezet worden wegens slapte, o.a. de groole carlonfabriek „Ons Be lang" te Stadskanaal. Wegens slapte in hel bedrijf heeft de direc tie van de fabriek (Kamgaren-Spinnerij) der ffirma A. Lessers en Zn. te Geldrop den ar beiders aangezegd, dal zij met ingang van 18 December a.s. zijn ontslagen, daar de fabriek voor onbepaalden tijd zal worden gesloten. In het fc-lpcner Diep (Gron.) zijn 6 jon gens door bet ijs gezakt, waarbg de 17-jarige A. te Groningen, verdronk. De gehuurde remmer L. J. Hageues le Groningen is Woensdag bij Kropswolde door een trein overreden en gedood. Hiermede brengen wij ter kennis onzer abonné's, dat wij van al beden als agent, te SCHOTEN (Dorp) hebben aangesteld den heer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6