ingezonden: BERICHTEN Kerk en Schooi Uit den Omtrek UIT ONZE VORIGE OPLAAG Hat Prey. Elecirlsch Bedrijf In Hoard-Holland. In de commissie der Statenleden van de Provincie Noord-Holland, die agendapunt 58 voor de eerstvolgende Statenzitting had te onderzoeken, is blijkbaar het beleid van het P. E. N. aan zeer ernstige antiek onderworpen. Het betrof een suppietoire begcootiag van het prov, electrisch bedrijf in Noord- Holland, waarbij gelden werden gevraagd om de onkosten te dekken, waarmede de uitbreidingswerken de begrooting had den overschreden. De rapporteur der commissie schrijft over de geopperde bedenkingen o. in. het voigende «Verschillende leden hadden met kiim- Sicnde verbazing en verontwaardiging ken nis gc* omen van den inhoud van dit stuk, waaruit bleek, dat door *n directeur eigen machtig een door hemzelf ontworpen be groc-tiug met niet minder dan nam twee müiioeu gulden overschreden wordt «Zij verbaasden zich mede, dat niettemin Gedep. Staten in datzelfde stuk op blz. 3, derde alines, nog gewaagden van son de? goede leiding» en meenden dat deze waai deering feeter achterwege had kun nen blijven. «Zij constateerde daobeie overschrij ding van eiken post en vroegen zich af of ven dergelijk bestuurder niettemin ge handhaafd kon biijven, waar men de pro vincie aan zulke onaangename verrasstn gen bleef blootstellen. «W'ss bedoelde directeur niet reeds aan stonds tot bezinning gekomen toen hij "de eerste groote overschrijdingen consta teerde ot was niettemin de voortzetting der werken zoo urgent, dat hij zich ge rechtigd meende tot eiken prijs voort te gaan Kon dan niet gewacht worden on althans Provinciale Staten gelegenheid te geven zich bewust te worden van de gel deiijke gevoigen, of had genoemde^ di recteur heel geen oog voor de finantieek zijde van het, vraagstuk dat hij blijkbaar bloed technisch bekijkt? jcMet grove onnauwkeurigheid is blijk baar de begrooting destijds opgemaakt De thans vernomen afwijkingen deen twij fel rijzen over de vakbekwaamheid van hem, die zoo verkeerd begrootte, dat elke ondeskundige zich vrij moeilijk méér had kunnen vergissen. «De vero'.uschuidtgtiigen, door Gedep, Staten aangevoerd, waren naar het oordeel der aan het woord zijnde leden, geenszins afdoende, integendeel de »verkiaring« der hocgere kosten o.a. door verandering van een oorspronkelijk bedoek! 30.000 volt kabel in een 50.000 volt, deed te meer twijfel rijzen over de deskundigheid van hem, die een 30.000 volt leiding juist achlte«. In dezen trant is een groot dcei van het rapport gesteld. De leden vroegen ccli ook af, wat de Raad van Toezicht voor toezicht had uitgeoefend, en meen den dat een gedachte klap was toege bracht aan het juiste beleid van Gedep. Staten. Zij noemden het budgetrecht der Prov. Staten op deze wijze een povere parodie. Ter bescherming, ook van hun rechten, meenden zij nog altijd een college van Gedep. Staten te hebben, hetwelk even wel nu blijkbaar niets anders vermocht te doen dan het oude en beproefde sy steem der suppietoire begrootingen aan te vatten, een stelsel van rechtzetten van scheevc zalven, hetwelk hen reads om meer dan één reden tegenstond, daar deze ge makkelijke wijze van gddverkrijgen de even gemakkelijke wijze van uitgeven blijkbaar ten zeerste in de hand werkte, des te meer verdrietig, waar ook onder dit systeem deze leden den indruk hadden, dat Gedep. Staten een gemakkelijke hand van uitgeven hadden, hetwelk niet kan strekken in het belang van het gewest. Velt andere leden kwamen tegen een dergelijke voorstelling van zaken ten krachtigste op. Wat den directeur betreft, wilden zij geenszins de zaak goedpraten en moesten ook zij erkennen, dat de loop der cijfers dien bestuurder wel eer der aanleiding had kur.nen geven den loop te stuiten of althans daarvan ineHedeeiing te doen aan zijne principalen. Doch zij verschillen met hunne medeleden in de waardeering der feiten juist bij de be oordeeling der aangevoerde verontschul digingen, althans verklaringen. Allereerst constateerden zij, dat de over schrijding nog niet geheel had. plaats ge- bad de leidingen waren nog niet voltooid, al moest worden toegegeven dat ook hier voor de materialen reeds groo tend eels waren aangeschaft. Verder zeiden zij De aan,, .a „:ue verklaringen echter wa ren steekhoudend. Letterlijk alles was tegengevallen in verband met de abnor male tijden; de omwerking van een 30.000 volt leiding in een 50.000 volt hoogspan ning, v/as afhankelijk van een Engeische uitvinding 0p kabeigebied; de psycholo gisch verkUarj^g gemakkeüjheid van be- grooten, otstaan in oorlogsjaren, enz. enz. Verklaarbaar v,-etxi kuwsschen dat reeds nu, in aiwacnting van een reorgani satie van de administratie van het bedrijf, maatregelen waren getroffen, waardoor herhaling van eene dergelijk exorbitante begrcoiingsoverschrijding tot de onmoge lijkheden moet behooren. De critiek op het college van Gedep. Staten, als zou h'et met losse hand tuf-1 geven, werd als niet billijk aanvaard'. De groote meerderheid der commissie meende geen verdere gevolgen aan dit pijnlijke geval te moeten verbinden, doch bij de bespreking over het resultaat dezer discussies werd door de minderheid nog opgemerkt, dat het niet aangaat stellig te verklaren, dat de Provincie geen schade was toegebracht, daar immers op grond der eerste ramingen de stroomprijzen wa ren berekend en deze stroom(prijs)con- traden tot geweldige verliezen hadden ge leid, waarvan de eerste oorzaak h. L te zoeken en te vinden is in de slordige primaire raming der stichtings- en uitbrei- ciingskosten van het bedrijf. Waar zij dus in dit verband de schade en de schadeoor- zaken aanwezen (hoezeer volgens de xnee- niug der meerderheid ten onrechte) acht ten die leden het van belang reeds dade lijk volledig ingelicht te worden over de contracten. Het antwoord van Ged. Staten op de schriftelijke vragen van den heer Michiel- sen, over de toepassing der tarieven, werd in dit verband aan critiek onderworpen, alsook de nadeelige resultaten van het Prov. Eleciridteiisöedrijf. Tegenover dit laatste werd aangevoerd door verschillen de leden, dat geen grove en beslist te vermijden fouten in de leiding a's oor zaak aanvaard mogen worden. Enkele leden waren die meaning voor alsnog niet toegedaan. Zij hoopte na het mondeling debat geen aanleiding meer te hebben, ingrijpende veranderingen ia het beheer en toezicht voor te steilea. In een andere commissie, die het voor stel tot vaststelling der 3e sup pi. begroo ting voor 1920 onderzocht, gaf dit aan leiding tot de verklaring door enkele leden, dat zij zi.h met de verhoogingad f i.20.000 (uitkeering aan P. E. N. voor uitbrei dingswerken) niet konden vereenigen, om dat hun vertrouwen in den gang van zaken bij dit bedrijf geschokt was. DE STORINGEN IN HET ELECTRiCITEITS- BEDRUF. So. Voorzoover zulk® technisch mogelijk is, wordt aan klachten omtrent storing in. do etecteteiteitsvoorztening steeds on middellijk gevolg gegeven. 3o. Reeds geruim en tijd zijn plannen ia studie genomen tot ombouw en ver betering van het net te Santpoort, dat nog een verouderd stroom-syste em heeft van 150 V oil, en van he* net in het overige gedeelbde der gemeente Velsn. Naar verwacht kan worden, zullen bin nenkort voorstellen omtrent dien ombouw worden gedaan. BanRöiljeiiendiefstal. De Burgemeester heeft heden persoon lijk zijn bijzondere tevredenheid betuigd aan den Hoofd-Inspecteur van Politie, E. H. 1 enckiak, voor zijn buitengewoon ijve rige en onvermoeide nasporingen in de zaak van den bankbiljettendiefstal bij de firma Joh. Enschedé Zn., en aan ieder der rechercheurs, W. van der Hulst, Th. Spoor en B. van Meel, die daarbij behulp zaam zijn geweest, voor den door hen betoonden ijver en takt, als blijk van er kenning uitgereikt 'n gouden horloge met inscriptie. Een welverdiende hulde mti. STOFFELS ONGESTELD. plein, waar V. li alleen woont. Men vond alles nog gesloten, doch wist met behulp van de buren de woning binnen te dringen, waar men van L. bewusteloos op zijn bed aantrof. Een kanarievogel lag dood in een kooi v. li werd naar het Gasthuis ver voerd, waar hij inmiddels tot bewustzijn kwam. i l Bi j een ingesteld onderzoek trof men een lek in de gasleiding aan, Men heeft dus met een ernstig geval van gasverstikking te doen. Naar wij vernemen is de toestand van v. L'. redelijk wel. Vssr dan inhoud dezer rubriek ctslt Red&otia rich uist aansprakelijk. i HAARLEMMERMEER a. d. LIJNDEN. Donderdagavond vergaderde de afd. Lijn den van den L.T.B. De opkomst l had grooter kunnen zijn. De voorz. de heer P. W. Blom, betreurden in zijn opening dan ook de geringe belangstelling, ter wijl toch zoo'n belangrijk punt op de agenda stond: Collectief contract vaststek- len met de vaste arbeiders. Do verschil lende punten, die in het contract moe- tqi komen, worden na eenige bespreldag met algemeene 6temm«n aangenomen. Behalve de gewone bepalingen a!s: loon voor 1ste klas kracht f 30, per week, huis huur plm. f 2.50 enz. stippen we aan als speciaal nieuw, in het landbouwbedrijf van de Haarl.meer: De arbeider zal 4 vacan- tiedagen hebben met behoud van loon een «novum in heel het landbouwbedrijf», geschillen, die ontstaan, zullen voorgelegd worden ter beslechting aan het scheids gerecht ingesteld door den R.K. Raad van Bedrijven yoor tien Landbouw-Na bespre- kïqg van nog eenige IfuishoudeÜjlfe za- ken sluit de voorzitter deze toch geani meerde vergadering met de mededeeling dat een volgende vergadering zal gehou den worden op den dag. Misschien komen er dan meer leden. i HAARLEMMERMEER. Deze week Had de laatste vergadering plaats van de PI. Commissie van Toezicht op het L.O. De doodsklok werd in verschillende toonaarden geluid. Algemeen was echter de dank, den voorzitter, den ZeerEerw. Heer Soepnel gebracht, die ongeveer 10 jaar op zulk een aangename wijze de vergadering had geleid. Moge ZijnEerw. ook in de nieuw te vormen commissie zijn zetel behouden. VELSEROORD. Bewaarschool. De offi- cieele opening der Gemeentelijke Bewaar school alhier, zal plaats hebben Woensdag 5 Januari a.s., des middags 2 uur. Den volgenden dag wordt de school openge steld voor de kinderen en kunnen de ouders de school bezichtigen. MEDEMBL1K. MEDEMBL1K. Uitslag verkoop:r,g bij toeslag van Hotel „Radboud" van den heer j. A. J. Beecs. Perceel 1 Inzet f13000 niet afgemijnd. Perceel 2 Melkzaak inzet 1300.00. Opgehouden met f400.00 boven de inzet. Perceel 3 cafe op de Groentenmarkt inzet f4050. Opgehouden met f10 boven de BizetCombinatie Hotel „Radboud" en het cafe, daar niet werd geboden is alles opgehouden, alzoo niets verkocht. Onderhandse li e verkoop. De ren tenierswoning van den heer A. v. d. Lee aan de Nieuwstraat is bij onderhandsehe verkoop overgegaan aan den heer W. Heerdt, alhier. Prijsuitdeeling der Burgerwacht in het Hotel ,,'t Wapen van Mederablik" De voorzitter dc heer Boktaa spreekt een welkomstwoord, het spijt Z.Ed. dat de opkomst niet grooter is, verder bespreekt hij de burgenvacht, prijst haar en Hoopt dat daadwerkelijk optreden nooit noodig zal zijn, en dat het bij een vrsendscliappeiijke wedstrijd moge blijven, daar dit toch de vriendschapsband onderling ten goe de komt, en wij allen een blijven, tot heil van het vaderland, wat, hopen we, gespaard moge blijven.. De voorzitter betreurt dat er te Medembiik geen betere gelegenheid is om te oefenen en voor het houden van wedstrijden, hij hoopt op verbetering. Alsnu worden de prijzen, door den voor zitter uitgereikt met een toepasselijk woord, Voor 'klasse A 4 prijzen, 3 medailles en een luxe prijs. Voor klasse B 3 medailles en 4 luxe prijzen, Vervolgens voor de Eere- wedstrijd 2 medaïles en 1 luxe prijs. De eerste prijs is een gouden medaille, ge schonken door de Edelachtb. heer Bur gemeester. De voorzitter feliciteert de winnaars, hoopt dat de ni et-prijs win naars niet ont moedigd zullen zijn, en hun best zullen doen voor een volgende keer. De Wethouder Bos gaat mede met het gesprokene van den voorzitter, wat de schietbaan aangaat zal spr. zijn best doen tot verbetering. De voorzitter dankt den heer Bos. CASTRICUM. CASTR1CUM. Raadsvergade ring. Vrijdagmiddag werd alhier een ver gadering van den gemeenteraad gjehouden. Afwezig de heer P. Kuijs. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen vastgesteld worden. Na de behandeling der ingekomen stukkk'en wordt nog een vergunning als makelaar verleend, waarna ter tafel komen de verschillende voorstellen die tijdens de vorige vergade ring bij staking van stemmen aangehouden werden. 1. Voorstel om het overgangssalaris van den len ambtenaar op f2500 vast te stel len, plus f 200 vergoeding. Wendt bij staking van stemmen (voor de tweede maal) verworpen. Vóór de hee- ren Schipper, Zandbergen en Middeiveid. 2. Voorstel der meerderheid in de be- orootingscon!missief2500 zonder vergoe ding van f200. Bij staking van stemmen aangehouden; vóór alsboven. 3. Saiaris gemeemebode (Bakker). Het voorste! van den voorzitter f800 wordt bij staking van stemmen aangehouden; vóór alsboven. 4. Voorstel Kuijs betreffende Het sala ris van den gemeentebode (f700). Aange nomen 5. Voorstel om het loon der gemeente werklieden op f34 per week vast te stellen. Aangehouden bij staking van stemmen. Vóór als boven. Hel voorstel der minderheid om het sa laris der gemeente-werklieden o,p f32 zon der emolumenten (behalve kindersuppletie loon) te bepalen wordt aangenomen; tegen de heeren Schippers en Middeiveid. Rondvraag. De heer Spaanse meent, dat de voorzitter tijdens de vorige vergadering de oude Raad beschuldigd heeft van on oordeelkundigheid inzake de aflossing der arisisschulden. De voorzitter licht zijn betoog der vorige dering toe, hij heeft geen beschuldigingen uitgesproken, het was hem ook niet te doen om de schuldkwestie uit te maken, en op deze of gene te schuiven, het heeft alleen in zijn bedoeling gelegen voor alle raadsleden als 'n soort waarschuwing duidelijk te ma ken, waar het euvel ligt. De heer Spaanse is het niet eens met den voorzitter over de deugdelijkheid van bet door dezen aangevoerde systeem, De voorzitter repliceert. Hierna sluiting. VELSEROORD. In de laatste vergade ring van het Centraal Drankweer-Comité deelde de secr. mede, dat de Gemeente raad weer de f 250 subsidie had toegekend. Voorts dat het aantal gevallen van dron kenschap onrustbarend toeneemt, in Nov. waren door de politie 46 processen-verbaal Met blijdschap werd daarom Se opritffr ting van de afd. IJmuiden van dé Ned« Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudend^ Dranken en de afd. Velseroord van het Kruisverbond geconstateerd. Besloten werd, zoo mogelijk, de bron chure «Alcohol en Tuberculose» van Ds.: Vos als Nieuwjaarspropaganda in de gei hede gemeente te verspreiden. VELSEN. Burgerlijke Stand. Geboren; d. v. J. BoonOsendarp. z. v. E. J„ M. K. Rutgers—v. d. Pol. d. v. A. M, van Rijswijk—Heuser. d. v. j. Kramer- van Slooten. d. v. K. de Vries—v. Best., Ondertrouwd: J. B. Heerens en P. Casi tri a H. G. Heijbroeck en J .M. D., Vermons. N. M. Uijtendaa! en !M. J. Dr.ax P. H. Nielen en P. Haandorp., H. Ouwehand en N. Cramer. Getrouwd: D. Huiser en M. Prins. t L. Meijboom en C. J. Bosman. J. M'., Zarkel en G. Groot. H. Kamps en C« W. H. Verbeek. Overleden: J .J. Hofland, 10 m., z. v. L. Hofland en J .H. Draafsei. E. Wijker, 40 j., echtgen. van A. Prins. J. H« Hogeland, 71 j., echtgen. van H. Stuur., Th. van Leeuwen, 37 j., editgen. van( M. Koie. G. Wuis, 4 m., d. v. H. Wuis' en T. Jordaan. H A A RL EM, vi EK !H EEK. L oonactie. Wij lezen ia de R.K. Landarbeider; Ondanks dat het er met het contract voor de vaste arbeiders niet siecht voor stond, beginner, wij toch te twijfelen, of er wel overeenstemming komt Wat toch is het geval? Wij krijgen van het Cen traal Bestuur der R.K. Werkgeversvereeni- ging een aanbod van f 30.per week, de Ckr. Boerenbond vond dit aanbod te hoog, stelde zich in verbinding met het Bestuur van den R.K. en het resultaat is, dat wij nu een aanbod krijgen van f 29.— namens beide besturen. Wij gaan er dus niet op vooruit en het zal uiterst moeilijk zijn om het verloren terrein terug te win nen. Wij hooren sommige aroeiders al zeg gen, men bood f 30,toch zeker omdat men meende dat het betaald kon wor den en waarom nu f 23. Moeten wij nu hierop nog antwoord ge ven, de schuld is aan de ongeorganiseerde arbeiders. Gij zijt het, mopperaars, die geen durf hebben om zich te vereenige,;, gij zijt het, die altijd komt met het ar gument: wij kunnen die contrioutie niet betalen en nu daarom weer hoogstwaar schijnlijk f 2.per week zult moeten be talen. Indien gij thans echter nog geen lid van onzen Bond wenscht te worden, vra gen wij u toch: weest niet al te haastigj met uwe verhuring, schaadt niet moed- uwe en onze positie. EGMOND-BlNNEN. De R. K. Kiesver- eenighrg had op Woensdagavond een pro- pagandavergad erïng belegd. De ruinie zaal was zeer goed bezet. De heer J. de Looei, die als spreker zou optreden, iiet echter op zich wachten. Later bleek, dat de ge weldige vertraging in den treinenloop ce oorzaak is geweest van dit niet komen. De Z.Eerw. heer Pastoor wist door een paar geestige toespraken de vele aanwe zigen toch nog bezig te houden, terwijl de heer P. Melker, met zijn humoristi sche voordrachten, de stemming er in hield. Eerst toen het zeker was, dat de spreker niet meer verwacht kon worden, keerden de talrijke belangstellenden teleur gesteld huiswaats. IJMUIDEN. Boot gevonden. De heer J. Dil alhier heeft in den Singel, bij de Torensluis, te Amsterdam, drijvende ge vonden een ijzeren boot, iays At. la„g, hebbende het modei van een motorboot. Het inwendige der boot was blijkbaar gesloopt. ïïEEMöTEDE, Gemeentezaken. o, en W. stellen voor: Aan den Hen» Ta, van Jteijn te Haarlem vrijstelling to vexleenen van Het bepaalde in art. 32 der bouw- en wontogverordeniiig, voor een door li,e.m te bouwen woonhuis met ate lier op terreinen van „Leeuw en Hooft"* onder voorwaarde, dat aan de binnenzijde der Houten topgevels eene brandvrije be kleeding ten genoegen van B. en W., zal worden aangebracht. Ij. en W. deelen den Raad mede, dat, ingevolge de wetswijziging, de ge meente Heemstede belastingplieHtigen, uie Hunne betrekking, beroep of bedrjjf uit oefenen in een andere gemeente, dan die waar zij Hoofdverblijf heoben, slechts Vlui" twee derde in de plaatselijke inkomsten belasting mag aanslaan. Blijkens een door den Controleur den gemeentefinanciën over gemeld wetsont werp uitgebracht uitvoerig rapport zal door deze bepaling de gemeente een; verlies lijden naar schatting vau plm. f 107.000. V eider komt ten laste van H,et volgend! dienstjaar aan rente en aflossing van de geidleeuing ad f 1.400.000 een bedrag van f 164.000. Gerekend kan orden, dat Mefe van ten laste van de bedrijven komt phn. f 560U0—terwijl op de begrooting voor 1921 Hiervoor beschikbaar wordt geacht) plm. f 77000.zoodat dekking moet wor den gezoch.t voor het restant ad f 31000 Het 13 dus noodzakelijk spoedig naar, nieuwe bronnen van inkomsten voor een bedrag van ongeveer f 138.000.uit te zien teneinde te voorkomen, dat Het ko mend dienstjaar met een groot nadeelig saldo zal sluiten. Daarom stellen zij voor, met ingang van,* 1 Mei 1921, ten beh,oeve der gemeente, te heffen 50 opeenten op de hoofdsom,' der Personeele Belasting, 40 opcenten op de Hoofdsom der Vermogensbelasting eai op de hoofdsom der grondbelasting 80 opcentenvoor de gebouwde en 20 yoor de ongebouwde eigendommen, 9HBC P De Voorzitter der Provinciale Staten van Noord-Holiand deeit mede, dat door het lid G. Diercks, onder dagteekening Tan 13 October 1Ö20, aan Gedeputeerde Staten de navolgende vragen zijn gesteld: lo. Is het Ged. Staten be kend, dat in verschillende plaatsen zooals Bloe- meudaal, Santpoort enz. de EleciricileHsvoorzie- ning zoo slecht is, dat herhaalde inatsu geduren de den geheeien avond deze plaatsen in 'i donker zijn? 2o. Is het Ged. Staten bekend, dat klachten, door de inwoners van deze plaatsen gericht aan de Directie van liet P. E. N. schijnbaar zoo wei nig effect soxteeren, dat cok na het indienen van deze klachten deze toestand voortduurt? 3o. Wat denken Ged. Staten te doen om deze onge- wenschten en de gevaarlijken toestand afdoende te verbeteren? Het antwoord van Gedeputeerde Stalen luidt nis volgt: lo. De dectriciteitsvoorziening van Bloemen daal heeft niet lot klachten van be-eet kenis aanleiding gegeven. In aanmerking geno men het verouderde Blroorasysteem van het net aldaar, heeft ook te Santpoort de voorziening weinig te wenschen overgelaten. Onlangs is al daar eenter de stroo mievering gedurende een geheeien avond gestoord geweest tengevolge van het doorslaan van eene zekering van den trans formator, -welke stoornis minder lang zoo hebben gedunrd, indien het P. E. N. onmiddellijk bericht bad gekregen van die stoornis. Reeds sinds eenigen tjjd it Mgr. G. H. F. Stoffels, deken van Haarlem, ongesteld. De Hoog Eerw. patient heeft 'n lichte aandoening aan de longen. Naar wjj tot genoegen verne men, is er in. de laatste dagen verbetering in den toestand merkbaar. SALARISREGELING VOOR LEERAREN BU MIDDELBAAR EN HOOGER ONDERWIJS. Onlangs zijn door de Regeering financieeie voorzieningen getroffen ter tegemoetkoming aan -de moeiilijkheden, welke het personeel in 's Rijks dienst, onder de bestaande omstan digheden ondervindt. Hieronder behoort le worden genoemd,, eer stens de invoering van het z.g. „premievrfj pensioen" en ten tweede eene aanmerkelijke verhooging van den kinderbijslag. Aan deze maatregelen is terugwerkende kracht toegekend onderscheidenlijk tot 1 Ja nuari en 1 Juli 1920. In verband hiermede dient de vigeerende regeling van jaarwedden voor het onderwijs zend personeel aan de inrichtingen van hoo- ger en middelbaar onderwijs alhier welke analoog is aan de rijksregeling met de be trekkelijke bepalingen te worden aangevuld. Een voorstel daartoe zal binnenkort bjj den Raad der gemeente worden aanhangig ge maakt Door Burgemeester en Wethouders Is thans bepaald, dat 111 afwachting hiervan reeds de V°"f.?f^e msa zal "worden overrgegaan tot restitutie aan de betrokkenen v«n de over .1920 Ingehouden pensioenbijdragen «n lot uitbetaling van den fventucel «makomende» kinderbij slag. HULPVERLEEN ING AAN DE GEESTELIJKEN VAN OOSTENRIJK EN HONGARIJE. Nog altijd heersebt er in Oostenrijk en Hon garije bittere ellende, nijpend gebrek. De veelvuldige beden om hulp, gedurende de laatste weken ingekomen, wijzen zelfs op een noodlottige stijging der ellende. Z. H. Paus Benedictns XV hceft zich dan ook gedrongen gevoeld opnieuw in eene Encycliek een beroep te doen op de milddadigheid der geheel e Katholieke wereld om hulpbetoon Mn die arme volkeren. Mogen wij n dan nog eens herinneren aan den uroevigen nood der Geestelijken? Honger en ellende dreigt bun werkkracht le sloopen zeer ten nadeel e van het arme Katho lieke volk. Veel en lang is er geleden in stilte. De Gees telijken vroegen niet voor ziel» zeiven. doch dachten slechts aan deu nood van hunne arme geloovigcn. Maar wij welen met eigen oogen, dat er ook onder hen onbeschrijfelijke ellende heerscht. Nog .dezer dagen schreef een zeer achtens waardige leek: „Het is voor mij uiterst pijnlijk dezen bedelbrief naar 't buitenland te zenden; maar 't is mij niet meer mogelijk deze ellende in voeding en kleeding onzer geestelijkheid langer aan te zien!" Dat arme voik kan zijn priesters niet helpen. Wij zijn daartoe wel in staalt Welun, laten wij dan edelmoedig hulp bio- den I Steunt krachtig en bJijvendl God zij dank! Vele katholieke families heb ben zich reeds bereid verklaard geregeld le vensmiddelen enz. te zenden aan het adres van een door ons Comité aangewezen Priester. Mogen velen dat goede voorbeeld volgenl Zoo gaarne zouden wij met Kerstmis door een flinke Kerstgave onze arme medebroeders verblijden. Moge Katholiek Nederland ons daartoe in staat stellen! Laat een ieder ter eere van het arme Kind van Bethlehem eens wat afzonde ren voor Zijn arme priestersl Bezorgen wij aan die zwaarbeproefde Geeste lijken in dezen benarden tijd door onze liefdes gaven een blij Kerstfeesll AUes is welkom niets zal zijn toon missen! Het Priestercomité tot huipverleening aan de Geestelijkheid van Oostenrijk en Hongarije P. C. VAN AKEN, Pastoor Beek bij Nij megen, Voorzitter; Telefoon no. 387. FR. WERNERS, Kapelaan. Gerard Noodt- straat 13, Nijmegen, Telefoon no. 1647. FR. HENDR1KX, Kapelaan, Helmond, Te lefoon no. 253. A. VAN DIJK, Kapelaan, Eindhoven. ALB. VAN MACKELENBERGH, Rector, Tilburg, Secr.-Penningm Tel. no. 344. P.S. Giften in geld bij voorkeur te zenden aan hel Secretariaat: Zwijscnstraal 5, Tilburg, alwaar ook adressen te bekomen zijn van pries ters, welke Hollandsche families speciaal onder hunne bescherming nemen wilien. Giften in aa- tnra rende men bij voorkeur aan Kapelaan F. Werners, Gerard Noodlstraat 13, Nijmegen. j»E?s«3Hsi«BiaLUL- ^gsgaasaH^':aSz: Z. D. H. de Bisschop van Haariem hceft be noemd tot Rector van het gesticht „De Goede Herded" le Leiderdorp, den WelEerw. heer B. A. J. v. Baaren. "SCHOTEN. IJsfeesl voor het Patronaat. Zaterdagmiddag had op een sloot nabij de Ijsbaan, hardrijderij en hindernis-wedstrijden plaats voor de patronaalsjoDgens van de H. Franciscus van Sales. Een vijftigtal jongens namen aan de wedstrij den deel. Voor hardrijden behaalde B- Gras den eer sten, L. Pater den tweeden en Zwart den der den prijs, respectievelijk een paar gemonteerde schaatsen, een zaklantaarn ei een zakmes. Bij liet hindernisrijden werd de eerste prijs behaald door Hoogland, de tweede door A. de Gier en de derde door C. Campfers. De wedstrijden, die een goed verloop had den, stonden onder leiding van de palronaats- commissie. De deelnemers werden onthaald op chocolade en koek. De commandant de heer C. Br&keboer be spreekt de te groote afstand, waarop is geschoten, maar fioopf dat de oeeïningen weder trouw zullen worden bezocht. De door hem gewonnen medaille stelt de commandant weder beschikbaar voor een volgentten wedstrijd. Hierna sluit de voor zitter de bijeenkomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6