Nieuws uit Haarlem Wat de JPers zegt htUlLLbiON filol l niN LAINO De weaergevonden dochter DONDEhDAG 23 DECEMBER 1920. teJifcfciiüi bUlïtNL. BË8iChl£lk» EEN TELATE TREIN, DIE TE VROEG WAS. iWxiftit vertoled). u jg.KRST VEGEN VOOR EIGEN i>EUR. „Met Volk" meent, dat de bladen, die critiek oefenen wanneer arbeiders zich niet lipuden".aan een arbeidsovereenkomst, nu ook eens Run oordeel zeggen moeten over h,et feit, dat de werkgevers, in de 6icaren-industrie ,nu een a-rbitrage-com- ciissio heeft uitgemaakt, dat de loonen jomn,oog moeten Au veroand met het index cijfer, bezwaar maken. iteze aan de btauen der „burgerlijke" pers toegeworpen bal, wordt door do „N. Vrt." opgevangen en teruggekaatst: „Het lijkt ons, schrijft het J-Iaag- eche orgaan indien de zaak juist ivoorges re ld is, ondanks-de aperte idwaasneiu in de gegeven omstaaaighe- Üon lounen ie vernoegen, iuuerüaad van aeif sprekend, dat de overeenkomst zat Worden nagekomen, maai' in ue eer ste plaats ii.oeit „net V olk' alleen dan jhet recht zich over dit geval op te iWinden, muien Eet ook de verplichting iwil aanvaarden ue menschen, die het gewoonlijk naioopt, te wijzen op de no o dzaii e oj k ne. ar dc iosover e ei tk om- sten na te nomen. Ziooiang mei. ctat niet doet, is het pure aanmatiging om „uo burgerlijke pers" Ide nuiu voi te scneiclen, omdat die de patroons in ue sigareunij verneid niet herinnert aan iets uat zij zelf wel we ten en gevoelen, .uat oiijnt duiuelijk p.a. uit een uuor „net Vom" aangeval- Jeu uitlating van not (ft. ft.) Patroons- tJbia-d," waarin alleen een beroep ge daan worut op ue redelijkheid van de rato eiders, uoeii geenszins do verpucn- ting ontkend om zich naar de arbf- jtrtue uitspraak te voegen, i Maar iii ue tweede, plaats, indien de gwerknemer zich een door hem onrede- Jiyx geaente eiseh gesteld ziet, blijft 'jhet- hem vrijstaan nei uienst verb and on- 'der bepaalue voorwaarden op te zeg gen, en zoo zal ook den werkgever Jvet recht niet kunnen worden ontzegd 'pket dienstverband op te zeggen, iiiuien het bedrijf niet langer renuadel blijkt, Dat mag het soc, dem. blad niet uit het oog verliezen. Lib I UC.O I MHÜ IN iE.nl.MivU Nieuwe inuallen. Gewapende lieden liehben een inval gedaan in llicl postkanioor van Cork en liet personeel mei revolvers in bedwang gehouden. De politie, die het gebouw bewaakte, losle schoten, waarbij een pverrompelaar werd gedood en verscheiden Werden gewonden. Een inval in een ander postkantoor te Cork Werd verijdeld. Reuters by*. dienst meldt, dat drie soldaten uit Kenmara den 18 en December deze plaats per auto hebben verlaten, op weg naar Cork, doch daar niet zijn aangekomen en sindsdien Ijvorden vermist. Brand in Dublin Custle. Maandagmiddag werd brand ontdekt in het bureau van Sir Henry Wynne, de „chief crown solicitor" voor Ierland, in Dublin Castle. De hrandvveerbrigade was spoedig ter plaatse en jvist het vuur snel le dooven, zoodat geringe schade werd aangericht. Vastgesteld werd ech ter, dat de brandveroorzaakt werd door ont vlambare stoffen, die in de nabijheid van een gaskachel waren neergelegd. Het llome-Biilc-wetsonliverp. Dinsdagavond is het lersche Home Rule-wcts- onlwerp voor de laatste maal in het Lagerhuis behandeld, waarbij de aanneming van een aan tal kleinere amendementen in het Hoogerhuis jiwerd aangekondigd. Six Worthington Evans, die het wetsontwerp verdedigde, zeide dat wanneer -jde koninklijke goedkeuring aan het ontwerp zal zijn gegeven, Ierland zelfbestuur zal hebben, iniet in den vorm, welken de extremisten heb- Ifcen geëischt, doch in een vorm, die overeen komt met de vrijheid, zoowel van Zuid- als van Noord-lerland, en met de integriteit van het tVer. Koninkrijk. Het werktuig zal in handen Worden gegeven van het lersche volk, dat, met goedkeuring van de beide parlementen, en de toestemming der volken, zal worden gebruikt .voor de oprichting van een enkel parlement, als Vertegenwoordiger van de vereenigde natie. Dit alles kan geschieden zonder nieuwe wetgeving, doer het njksparlement en het staat aan de gematigde en loyale elementen in Ierland om het bewijs te geven van hun goeden wil jegens I .elkander en van hun wensch om als góede burgers binnen het kader van het ryk te han delen. t Ut VffEUËSUHlBIS. Betooyende werkloozen. Vóór liet begin van de gemeenteraadszitting van gisteren, trokken de werkloozen van de vergaderzalen naar net stadhuis van Berlijn, dat zij formeel belegerden. Daar reeds 's morgens de werkloozen met geweld dreigden op le tre den, was een groot aantal politic-agenten voor en iu het stadhuis opgesteld. De communisten kwamen onmiddellijk na opening der zilling met een voorslei, de zitting te verdagen lot de politie teruggetrokken was. Dit voorjjel was iict sein voor stormachtige tooneelen en tot de bespreking van de vraag, wie liet huisrecht had in het stadhuis. De opwinding steeg, toen een aantal brandweerlieden binnenkwam, die door onbevoegden waren gealarmeerd. Tengevolge van den heersclienden crisis zijn in Belfast alle spinnerijen voor den tijd van vijf weken gesloten. Hierdoor zijn 35.000 arbei ders werkloos. De suikerprijs in Engeland. In Groot-Brittanuië, waar de suikerconsumptie nog altijd in handen der regeering is, heelt de „Hoyal Commission", welke met de distributie en prijsvaststelling is belast, onlangs den klein- nandeiprijs van I sb. 2 d., tot 10 d. per pond verlaagd. De tegenwoordige prijs op de we reldmarkt zou echter blijkbaar een nog belang rijk lagere noteering wettigen. Een der groole suikerhandelaarg heeft thans n.l. aan do Com missie aangeboden suiker le leveren tegen een prijs, waardoor in het klein tegen 7 d. zal kun nen worden verkocht. Dit aanbod trekt in En geland sterk de aandacht, nu het ongeveer ter zelfder tijd is gedaan, waarop de resultaten der regeeringsbemoeiingen met de suikerdistributie bekend zijn gemaakt. Hieruit blijkt, dat de Royal Commission, die steeds had betoogd, dat zij hooge prijzen moest afnemen in verband met wat zij zelf op de we reldmarkt had te betalen, tusschen Augustus 1914 en Maart 1919 een zuivere winst heeft ge maakt van meer dan 0 millioen p.st., afgezien dus van wat vooral in het loopende jaar kan zijn verdiend bij de dalende prijzen op de sui kermarkt, die door de Commissie niet beant woord zijn met een overeenkomstige prijsver laging voor den detailhandel. Op den duur mag men in Engeland op grond dezer publicatie ze ker wel een verdere prijsverlaging voor suiker verwachten, hetgeen tot een Uitbreiding der con sumptie aldaar zal kunnen leiden. De werkloosheid in Engeland. Lloyd George heeft een uitvoerige rede ge houden over de werkloosheid in Engeland, waarin hy o.m. zeide: Zoolang de normale toestand ia Europa en in de gelieele wereld niet was hersteld, zou het vraagstuk tier werkloosheid voortduren. Daarom was het noodzakelijk, dat jhet zakenleven weer herleefde. Eén fase in het vraagstuk der werk loosheid, welke zorg baarde, was, dat trots de groote oorlogsverliezen, er thans een millioen mannen en vrouwen méér in Engeland arbeidden dan in 1914. Het was derhalve noodig, aldus Lloyd flieorge, het vraagstuk van tie emigratie binnen de rijksgrenzen onder tiet oog to zien. En één ding stond daarbij vast, dat degenen, die de Britsche kusten vaarwel zeiden, toch niet voor Groot-Brittaanië verloren zouden zijn. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL, Dinsdagmiddag had weer een bijeenkomst der gedelegeerden plaats. Twee hunner, wien de bestudeering van bijzondere quaesties was toe gewezen, brachten daarover rapport uit, hetwelk de conferentie nader onderzocht, waarbij werd vastgesteld, dat vele vraagstukken in den laat- sten lijd waren opgehelderd. Intusscuen zal het niet mogelijk zijn, volgens de „Petit Parisien," thans reeds definitieve voorstellen te doen; maar men bezat voldoende -gegevens om Woensdag morgen aan de Duitsche gedelegeerden de ai- gemeene aanwijzingen van de geallieerden te overhandigen. Gisterenavond zou men uiteen gaan, officieel afthans, want de gedelegeerden zullen het noo- dige contact houden met de Duitsche delegatie, om deze in de gelegenheid te 'stellen op 8 -Januari nadere voorstellen te doen. De „Petit Parisien" meent te weten, dat de geallieerden bereid zijn den Duitschers groote taciiileiten aan te bieden wat betreft de vol doening van hun scliuid in natura, zonder nochtans het beginsel van herstel in geld los te laten. De algemecne indruk is goed, /.j D'ANNUNZIO. De „Tempo" verneemt uit Triest,'"dat de stoomschepen „Riestal" en „Revart" gereed lig gen om Fiume te verlaten voor een nieuw transport legionairen naar Dalmatië. Men schat de strijdmachten van d'Annunïio op 3600 man en 400 officieren. DE WERELDONTWAPENING. j In het Huis van Algevaardigden le Washing ton, heeft Crooks (republikein) een motie inge diend, om aan president Wilson machtiging te verieenen om aiie naties uit te noodigen gedele geerden Ie zenden naar een internationale con ferentie te Washington, ter overweging van mid delen tot ontwapening van de wereld. UE JfEiaOU VAK BRUNSWIJK LI3GHT ZIJN EIGENDOMMEN OP. Naar de Berlijnsehe bladen uit Brunswijk ver nemen, opende minister-president Oerter (onafli. soc.) de weer zeer levendig verioopen zitting van den Landdag Dinsdag met de opzienba rende verklaring, dat ecuige dagen geleden als afgezanten van hertog Ernst August van Bruns wijk (schoonzoon van den ex-keizer) drie heeren waren verschenen, om aan liet staalsmiuisterie do' eischen, die de hertog aan oen vrijstaat Brunswijk stelt, te overhandigen. Leider der delegatie was dr Knoke, die het ministerie mededeelde, dat het huis Cumberland (Ernst August is Cumberlanderj meende recht te heb ben op alle domeinen, bosschen en mijnen van den vrijstaat Brunswijk. Het zou er echter mede tevreden zijn, indien de vrijstaat Brunswijk vrij willig zooveel aistond, dat het huis Cumberland in staat zou zijn voigens zijn stand te leven. De door den bertog geëischle 13.600 morgen lanu hebben een waarde van meer dan 50 millioen mark, waarbij dan nog komt de waarde der ge bouwen en van den inventaris. De geëischte bosschen hebben een waarde van 100 millioen. Alles bij elkaar beloopt de eisch ongeveer 250 mark. Het ministerie gaf den afgezanten van den hertog, zonder zich met bijzonderheden in te laten, te vefslaan, dat aan een vrijwillige ver vulling van de wenschen van den hertog niet te denken viel. De algevaardigden van de drie socialistische partijen noemden Je eiscücr ven den gewezen hertog een machtquaeitie en achtten zijn aanspraken in alle opzicht ongerechtvau| digd. Do vertegenwoordigers der burgerlijke partijen, die in ue minderiieid zijn, stonden op iiet standpunt, dat het hier uitsluitend om eeu rechtsquaestie gaat, waarover de gewone reent- bank moet beslissen. DE DUITSCHE SPOORWEG-VAKVEREENI- U1NGEN DREIGEN MET EEN STAKING. De „Vorwarts publiceerde gisteren een op roep van alle vereeuigmgen van spoorwegper soneel in Duüscnlaud, waarin o.a. gezegd wordt: „De organisaties zijn bereid alle nuüue- len te beproeven, om cloor onuerüauueteu iiuu doel te bereiken, uen spoorwegbeambten en nun families net besmau mogelijk te maken. Ue noou is ouuragelijk geworuen, tnj leidt tot uiepe ellende en heelt reeds iu de kringen vau het personeel een wannopige stemming doen ontstaan. De organisaties uoen nogmaals eeu unngeud beroep op de regeermg eu liet parle ment. Mocnten hun pogingen met bel ge- weiisclite resultaat henbeu, dan zullen de orga nisaties tot hun leedwezen gedwongen ziju in overeenstemming met den uitgesproken wensch van hun leden, het middel van de sta ding te baat te nenien. De organisaties zijn zicü zeer wel bewust van de draugwyule van zulk een stap in den tegenwoordigen tijd, en ver lieten zich niet hel gevaar uaarvan voor het economisch leven van Duitschiand. Ze zouden uet ten zeerste betreuren, indien met de ge- rechtvaaruigue eilicdun van de organisaties niet op votuoende wyze rescuing werd geuou- den. fn uat geval zijn zij echter besloten, den uun opgedrongen strijd gemeenschappelijk tot een goed einde te brengen. üEft VhKKt.AHt.NU VaN Z. H. DEN PAUS. in een rede,, gehouden rn het gelteun consis torie, heett Z. H. de Paus betreurd, dat het uesiuit vau Versailles betrenenue de katuolieue missies met altijd is toegepast iu een geest van billijkheid. De missies ondervinden nog altijd op verschillende plaatsen Udryke hinuerpaien by de vervulling van haar taak. Aangaande ue houding van een deel vau de geestelijkheid in l'sjeeho-Mowakye in zake net celibaat, ver klaarde de Paus, dat hij nooit zulke hervor mingen zou toestaan. EEN POLITIEKE MOORD. Naar uit Bresiau wordt gemeld, is in Ellguth in Opper-Sdezië de heer Salzburg voor zijn woning uoougescnoten. Het betrelt hier blijk- naar weer eeu poliueken moord, waarop in net bijzonder de omstandigheid wyst, Uat Salzburg niet berooid i». Hy werkte in de Duitsche pro paganda en behoorde tot de Katholieke Vólks- party. DECORATIES TERUGGEZONDEN. Twee oorlogsvrijwilligers, vervolgd en ge straft om hun Vlaamsctie overtuiging, daarna weer vrijgesproken, beiden tweemaal gedeco reerd om hun gedrag bij het laatste oflenstef, hebben hun eereteekens aan den koning terug gezonden met een brief, waarin zij meedeeien deze onderscheidingen, die zooveel droevige herinneringen aan geleden onrecht voor hen zouden opwekken, liever niet te willen bezitten. De minister van Justitie van I'sjecho-SIo- wakije heelt een wet ontworpen tot het in net leven roepen van strafkolonies voor oorlogs- winstmakers en smokkelhandelaars in levens middelen, die in geval van veroordeeliug op grond van de wet tegen den woeker, in deze kolonies zuilen worden geplaatst voor den duur van één maand tot één jaar, waar zy handen arbeid zullen moeten verrichten in het publiek belang. - „Beriingske Tidettde" verneemt over Helsing-1 fors: de revolutionnan-e rectitbank te Sebastopol puüTïteerï ïn het ofllcleeïe orgaan, van de stad de namen van 1657 personen, die zijn terecht gesteld. Onder de lèrechigestelden zijn 278 boe ren. Een paar dagen later publiceerde het blad een nieuwe lijst van 1202 terechtgestelden. De communistische advocaat Lamp uit Elberfeld volgt het voorbeeld van de eten wei gerende Sinn Feinsche gevangenen na. Deze zonderling, die van zich deed spreken tijdens de Maart-onlusten in het Ruhr-gebied, en daar na door zijn optreden ais verdediger der be klaagden iu het communisten-proces van Weis sensee, zit reeds twee maanden in voorarrest, verdacht van zich schuldig gemaakt te hebben aan hoogverraad. En sedert eenige dagen wei gert deze man nu halsstarrig voedsel tot zich te nemen. In de provincie Mendoza zijn bij de aard beving meer dan vierhonderd personen gedood of gewond cn verscheidene dorpen verwoest. PERSONALIA. Voor het examen Duitsch M. O., akte B, slaag de te Groningen, de heer J. Kal, alhier. Den heer J. Hartman van Amsterdam, is benoemd lot lioorpnist bij het Haarlem's Mu ziekkorps. De sergeant-majoor-administrateur F. J. de Haan, vau bet 21e Regiment Infanterie, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor den rang van adjudant-onderofficier bij de militaire admi nistratie. Tc Leiden is geslaagd voor het docioraal examen in de rechten, de heer C. Ch. Geiji, alhier. JOS DE KLERK. Naar wij vernemen, heelt de heer Jos de Klerk wegens drukke andere werkzaamheden bedankt als directeur van het Gemengd Zang koor „Zangiust." De heer De Klerk, die van de oprichting van dit koor af directeur van dit koor was, zal aan blijven, totdat een nieuwe directeur benoemd is. NATIONALE BANKVEREENIGING. De 2.900.000 nieuwe aandeelen der Natio nale Bankvereeniging zijn trots de ongunstige beursstemming der laatste weken op enkele stukken na, die vermoedelijk in het buitenland of in het ongereede zijn geraatk, geheel door oude aandeelhouders genomen geworden. De prijs der claims varieerde van 20 tot 27.50 per stuk. Het kapitaal der Nationale Bankvereeniging stelt zich door deze emissie op Januari a.s. op 10.000.000 en 2.700.000 reserve. WAAR GAAN WIJ HEEN? Myra Iless. Myra Hess, zal op Dinsdag 28 December een enkele Piano-Avond geven in den Schouwburg Junsweg. Haar Tournee door Nederland is als voigt vastgesteld; 20 Dec. Zutphen, 21 Dec. Deventer, 22 Dec. Zwolle, 23 Dec. Eindhoven, 26 Dec. Den Haag, 28 Dee. Haarlem, 29 Dcc. Amsterdam, 30 Dec., Delft, 3 Januari Amersfoort, 4 Januari Apeldoorn, 5 Januari Hilversum, 7 Januari Leiden, 8 Januari Breda, 10 Januari Arnhem, 11 Januari Utrecht. VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van H. C. van Oort, om verlof tot hel verkoopen van aico- hoihoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel, van het perceel aan de Tuchthuis- straat No. 12 en een verzoekschrift van P. E. Willemsen, om verlof lot hel Verkoopen, uilslui tend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter platase van verkoop in den winkel van het per ceel aan de Gedempte Voldersgracht No. 12. GARNIZOENSBER1CHTEN. Bij Koninkl. Besluit van 18 dezer zijn, met ingang van 23 Januari, benoemd tot reserve- eerste-luitenant bij hun tegenwoordig korps, bij het wapen der infanterie, de reserve-tweede- iuitenauts J. Beker, van het 21e en M. de Haan, van het 10e regiment. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN KorenbeursD. E. S. In café Korenbeurs had in kl. C, bovenstaande ontmoeting plaats. Er was veel publiek aanwe zig. De partijen hebben itier allen gespannen, wat tengevolge had, dat beide clubs een mooi totaal maakte. D. E. S. verloor slechts een der gespeelde par tijen met 7 caramboles, deze club maakt in het geheel 75, 68, 75, 75, 76 368 legen 70, 75, 70, 63, 67 345 voor De Korenbeurs. VRIJWILLIGE VERZEKERING. Dinsdagavond had in bint Bavo een vergade ring plaats waartoe meer in bet bijzonder de leden van den Kath. Volksbond waren uitge- uoodigd met huiuie dames om naar den heer J. A. de Lobel te komen luisteren, die do voor- deeien zou uitleggen, welke de uuderdoms-wet biedt. De groole zaal was aanvankelijk niet al te best bezet, maar wat later kwamen heel wal dames buincnsluppen. De lieer De Lobel hield daarna de aanwezigen gedurende anderhalf uur op zeer aangename en bevattelijke wyze bezig met een heldere uiteenzetting van de Vrijwillige Verzekering, atgewisseld inet humoristische voorbeelden cn pakkende vergelijkingen, zoo dat de zaal nu eens daverde van een gullen lach, en daarna weer onder den indruk was van een ernstig argument. In de pauze gat' een prima stnjkje eenige keurige nummertjes o.a. Afscheidt der Gladiatoren. Hiddag en Abend in Wien.j Menuet van Beethoven, die alle een dankbaas' applaus inoogsten. Na de pauze stelden een twintig tal der aan- wezigen allerlei practische vragen, die door een der ambtenaren van den Raad van Arbeid, wen-, den beantwoord. Zeer voldaan ging men naaC huis. Zulke avonden zullen er ongetwijfeld veel* toe bijdragen, om de Vrijwillige Oudcrsdoms»! Verzekering spoedig te popularisecren. COMMISSIE VAN OVERLEG. Maandag 20 December j.I. hield de Central® Commissie van Overleg voor de Ambtenaren, onder leiding van haren voorzitter, den heer Mr, J. B. Bomans eene vergadering. Inzake een voorstel tot benoeming van cencu opzichter aan een der diensten, werd besloten Burgemeester en Wethouders te adviseeren, opnieuw sollicitanten op te roepen. Naar aanleiding van de mededeeling van tien voorzitter, dat bij het politiepersoneel bezwaren bestaan tegen het advies der beide Commissies van Overleg, om de organisaties van Inspec teurs in die van de Ambtenaren, die van agenten iu de Werklieden Commissie toe te laten, in gevallen, waarin zaken behandeld worden hunne belang cnrakende, werd door den voorzitter da gedachte uitgesproken, de beide bestaande com missies van Overleg op te heffen, en in één Commissie de ambtenaren, werklieden en hel politiepersoneel samen te brengen. Deze gedachte werd niet onsympathiek ont vangen en zal nader worden overwogen. De Commissie vereenigde zich, behoudens eene enkele wijziging, niet het rapport en de voor- stellen van de sub-cominissie, gevormd om t« trachten uniformiteit te brengen in de vergoe dingen door verschillende ambtenaren ten op zichte van kleeding, rijwielen enz, genoten. Na uitvoerige gedachtenwisseling werden aan vaard de conclusies van de sub-eommissie voor de personeels-aangelcgenheden. terzake van de bevorderingen. Overeenkomstig deze voorstelten zal aan Bur gemeester en Wethouders worden geadviseerd de bevorderingen vau ambtenaren als regei (be houdens uitzonderingen, die in den loop van hel jaar noodig blijken) te zeltder tijd te doen plaats hebben, om ze dan in onderling verband te kunnen behandelen. Voorts om, ter beper king van liet aantal bevorderingen naar een hoogerc groep de salarissen-verordening té zijner tijd overeenkomstig liet systeem van groeps- jndceling van het rapport der Staatscommissie te wijzigen. Ten slotte werd besloten, Burgemeester cn Wethouders gunstig te adviseeren ten aanzien van eenige voorstellen tot bevordering aan tya der bedrijven. De „N. Crt." schrijft: Op spoorweggebied heb ben we den laatsten tijd al heet wat meege maakt. Wat echter Zaterdagavond is geschied, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. Trein -28 van Rotterdam naar Amsterdam, zou zoo werd Zaterdagavond half twaalf op het Haag- sche perron algeroepen, vermoedelijk 90 minu ten laat aankomen. Wie al eens liet slachtoffer is geworden van tang wachten op een trein, weet, hoe vervelend hel is. Het was dus te be grijpen, dat een vrij groot aantal reizigers voor Amsterdam, Haarlem en Leiden, er de voorkeur aan gaven, nog eenigen tijd de Residentie in te gaan. Hadden ze maar verveting gekozen boven utleiding iu het Haagje. Want ze zullen nauwe lijks liet perron al z.jn geweest, toen bleek, dat cr een vergissing in het spciwas en de trein slechts 22 minuten te iaat w«s. 'Poen zij na mid dernacht op het perron terugkwamen, was de laatste trein naar Amsterdam ai vertrokken. Voor de Leidenaars was dit met erg, omdat er nog een trein tot Leiden ging. Maar voor da reizigers voor Amsteidam cn Haarlem, die in Den Haag aan hel „passagieren .waren gegaan, was de toestand minder pleizierig. Of zij nu al mopperden, tuetp niets en er bleef niets andere overe, dan in Den Huag logies zoeken, waarin zy vermoedelijk wel zuilen zya gestaagd. Dit heeft echter geid gekost en velen wiilen dit na op de directie aer H. S. M. verbalen. PREMIE-COMMISSIE CENTRALE WERK- PLAA1S H. IJ. S. 5L Maandag zijn Lij enkele candidaatsteüing lot leden van de premie-commissie verkozen de heeren: J. Vonkenberg, B. v. d. Dussen, J. C. Mol, D, Bok, A. B. de "Vries, J. Wassenaar, D, Volaers, M. v. Norden, H. L. Pietcrs en W. de Zwaan, leden van de Nedcrl. Veroen. van Spoor- en lramwegpersoneel; J. Dortmund cn C. Rees, leden van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel; A. A. L. Mozes, lid van „St. Raphaël." GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen by: Vroom en Dreesntan, Korte Veerstraat 2, bonbonknyper; J. Vreeken, J. Nieuwenhuyzenstr. 13rd., celluloid balletjes; T. v. Wort, Gr. Heiligland 24rd, bril; A. Riems dijk, Burgwal 36, grijze mantelceintuur; J, hmze, Heerensingel 59rd., bruine ceintuur; J. r. Steenbergen, Edisoastr. 28, Heemstede, noode- veer; Fr. Teeven, Damiatestraat 16. grijs stollen handschoen; J. J. Wikke, Turfmarkt 24F, A in- derhandschoen en lorgnet; E. Calandt, Brouwers straat 29, portemonnaie; P. v. Koningshoven, Bakkerstraat 27, reticule; Stiphout, Jansweg 53, sigarenkoker; W. J. Hessels, Westergracht 5lzw., sleutels. jNflar hel Fransch van RAOUL DE NAVERY, Re werkt door L. M. VAN PINXTEREN, R.-K. Pr. 6. Op dat oogeublik twijfel er niet aan, iVoegen. op dat oogeouiik, twijfel er niet aan. zal het wonder geschied zyn, waarnaar gij zoo vurig verlangd hebt. Ik schat dat gy twee jaar noodig hebt om uwe zaken m orde te brengen en uwe parelvisscherij op het «Koniagscilaim te verkoopen; Eolores zal geen - twee jaar behoeven om zich door haar groot- vader te doen beminnen, hare moeder aan zijn haard te brengen en uwe terugkomst .voor te bereiden, ik heb God zoo lang ge beden mij een ingeving te zenden, dat Il(j >UÜ ter hulp is gekomen eu ik het plan ge- "iVortnd heb dat ik u voorleg. Als gij eten 'inioed bezit het ten uitvoer te brengen, dal wil zeggen voor eenige maanden van elkander te scheiden in de hoop de verbroken tamiiie- iJaiidsa wederom aan te knoopeii, verlies (hui geen tijd. De markies moet Dolores zegenen »ls God niet zou toelaten dat hij nog immer leven. Maal; gebruik van de terugreis van de Terrible. Bespreek den overtocht van Mevrouw de gravin op dat schip. Kapitein Tavaneo is een braai man, nog eenigszins aan my verwant, en gij kunt er zeker vau zyn, dat uwe vrouw bij hem aan boord alle zorg vinden waarop zij recni Graat Humbert hield op met lezen en zijne vrouw aan. Op haar gelaat was een moedig besluit te lezen; zij drukte haren echtgenoot de hand, zag hem ernstig aan. aisoi zy tot het diepst zijner ziel witde door dringen en hem bezielen met de hoop en den moed dien zij zelve bezat, en zeide toen: „Abbé Kegis iieeft gelijk, myu vriend! Als iets uw vader kan verteederen, dan zal het zijn de tegenwoordigheid van Dolores." „Gij stemt dus in onze scheiding loe?" „Niet zoifder droetheid, maar als een bil lijke boete. Wy moeten lijden om vergiffe nis te verdienen. Gij zult dus mijn overtocht op de Terrible bespreken?" „Een onheilspellende naam, ik zou liever willen dat uw schip „de hoop" heette.'' „Bijgeloovige. Het schip is stevig, de kapi tein kent Abbó Regis, ik vrees niets. Er zijn Engelen om de kinderen en h,unnj moeders te beschermen." „Vooruit dan," anlwoordde de Flessigny. „Laat het offer gebracht worden. Gij neut mij al (het geluk geschonken, dat ik van u kou verwacüien, geel my ook de beide van mijn vader terug, en ik heb niets rneec te wenschen op deze wereld." HOOFDSTUK II, HET VERTREK. Den volgenden morgen nam Gaspard Ta- vanec, kapitein van den driemaster de Ter rible, met den jeugdigen matroos, die den briet van Abbó Regis had overgebracht, zijn intrek in de woning van de Flessigny. Tavanee was Iet-lijk in de volle beleckenis van oei woord, als men ten miusle leelyk kan zijn met een gelaat, dat openhartigheid en een ouRsai- baren moed weerspiegelt. Hij had ziju dapper heid getoond tegen de Engelscheu en ver langde mets vuriger, dan zich opnieuw met hen te meten. Reeds op jeugdigen leettijd had hij van Abbé Régis geleerd al zijn vertrou wen op God to stellen, zich niet te scha men m oogenblikken van gevaar zich tot Maria, do sier der zee, te wenden, eu de be loften te volbrengen in die oogenblikken al- gelegd. Daar hij veel en goed gezien had, kon hij onderhoudend praten. Evenals de meeste was hjj dol op kinderen en beijverde zich aanstonds om de gunst van Je kleine Dolores le winnen. Deze was het beminnelijkste schepseltje der wereld en hare ouders .waren niet door iietdc verblind als zjj Uaar ecu engeltje uoemdeu. Haar medelijden met ongelukkigeu deed dik wijls tranen in hare blauwe oogen komen en hare handen waren altijd geopend om aalmoe zen te geven. Geen dag ging voorby ot zy macht iu de womug har-er ouders een ouden zieken slaat, ol een neger, die voor de zweep zijns meester vreesde, ot een uitgehougeru en half naakt negerkind. Haar grootste ge uoegen was de slaven in hun woningen te nezoetieu en te luisteren naar de wouu^ruaxv verhalen der negers. Van den dag af echter, dat Gaspard Ta vanee eu zyri inaLroos, bijgenaamd Granu- iiunier, of de groote ziel, in hare woning gekomen was, was een ander veriangea w naar ontstaan. De matroos kende verhalen die veel aangrijpender wareu dan de naiew k'gendeu der oude negers, ilrj verleide vau zyn veldslagen tegen de Engeischen, van da aiormeu die hy beleeld, van de die iiij aan Onze Lieve Vrouw had afgelegd, van zyn pelgrimstochten op bl<K>te voeten, met eên koord om de lendenen en een kaars van twintig pond in de hand. Graat de Fles signy begunstigde die gehechtheid van Do lores uit ulie macht, hij wilde vau iedereu matroos van de Terrible een beschermer voor ziju dochter maken. Hij zeil gevoelde een iuuige .vriendschap, voor* kapitein .Tava- uec. r\a acht uagen waren beide onaiscnci- dejjjk van elkander. De stuurman van de Terrible werd belast met het msciicpen van de nieuwe lading en de kapitein zeli dacht slechts aan 6en uingi de zorg voor het gemak van de gravin ca Dolores gedurende den overtocht. Een boof vol sierlijke meubelen werd naar hel scny» gevoerd en de kajuit van den driemasten werd een kleine nabootsing van de sierhjka kamer der gravin. Algotneene droetheid tieerschte in den omtrek, toen uren veruain, dat de gravin met Doiores het eiland zou den verlaten. Alien hadden haar wiiren ver gezellen, maar zy nam Siechis Norit La, uo bijzonder dieenstbod© van Dolores mede, 11UU afscheur va" zw-u-eu. up uen voor avond van het vertrek, vormde een treffend looneeL iedere duiker en iedere negerin legde aan de voeten van Dolores een oner van vriendschap neder. Hun geschenken be stonden uit vogels vau wouderschoone ldcu- reu tijn gevloc,tneu rieten mandjes, schelpen1 schitterend als bloemen, en lichtende vliegen, die op edelgesteenten geleken. Dolores reek le midden van die gaven een koningin, ara da eerbewijzen harer onderdanen m ontvangst, uam. Zij glimlachte van genoegen, en kon toch slechts met moeite hare tranen weei* houden. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5