TWEEDE BLAD Wat de Pers zegt BUITENLAND Parlementaire Kroniek VRIJDAG 24 DECEMBER 1920. ye a.s. Voikstéilmg Nog enkele weken scheiden ons van de Volkstelling, welke dit jaar al heel wat ton gen in beweging heeft gebracht toen de Mi nister plan nac. met liet oog op ue groote kosten die Volkstelling uit te stellen tot 1930, hen ware stom: ging reen uoor den lande en ai heel spoedig veranderde de'Minister van iüee en koriaeu de uagoiauen melden dat de Volkstelling op 31 Uecemoer a. s. werKelijk- heid zou worucn, lk benoel niet in herhaling te rreuen van wat de pers in cue dagen over het gruote nut van een volkstelling heelt geschreven, aileen wil ik const.ateer.en dat het werkelijk nut van deze volkstelling den Minister neett cioen besluiten toen maar liever een grooten post op de begrooting te brengen. i\iu oe VblKSieinng uan werKeujkheid is geworden, is nee ae pncht van iedereen, mede te weraen, deze tor een goeu einue te brengen en dat kan, cus ieder gezinsnooid or élK al leenwonend persoon zien maar even de moeite getroost ue Kaarten naar bchooren m te vtiuen. ma uit, gcseuieui, en ik verwaent zulks, dan zai men net controle werk op de gemeen- te-sécietarie met uren en dagen,, ja met Wenen vernorten, en wie zou met" wuien inetiewérKeu om ook oe secretarie-amote- nar'en net werk te üeipen vergemaKkeujKen. ^enaivé ue secretarie-amutenareii, uie de vuoroereiümg tot stand brengen en later ae controle ttuoertmen zijn er nog vele teders, üie met het meest benijdt-nswaartiige vuern moeten vernemen. Laten we voor heil hopen uat nee op ue ua^en, uat zij nun wem moeten vernomen, mom weer is en ciat zij niet te kampen neboen met regen, sneeuw ot lelie koutte, uok men teners moet net werk ver- gemaKkeujKt woruen uoor tie inwoners en tut Kan op ue voigenae manier. lusschen Kerstmis en iNieuwjaar brefigen de tellers, ïeuer in zijn wijk, ue telkaarten bij ue ingezetenen, ueze temaarten bevinden Zien in een omsiag (verzamemaart geiiaamdj, waarop veruiuu ue naam en het volledig aures van net gezinshooiü alsmeue het aan- tai Kaarten vour maniieiijke en vrouwenjKe personen in net gezin aanwezig. Deze ver zamelkaarten zijn gesenreven volgens ue gegevens uit net oevoiKingsregister. ue teller zai nu aan eiKe woning vragen oi het aautai kaarten, uat mj ter uitreiking bij zich neelt, overeenstemt met ae werkelijkheid. Is au met het gevai, aan zal ue teuer het aantai kaarten, m overeenstemming niet de wer- keiijKheid maKen, tie getallen verbeteren op ae verzamemaart en m het telletsregister, ciat hij oij zien neen. maakt net uen tener gemaKKeiijk door in tie eerste piaais te zorgen, dat wre ook uit Uw gezm nem te wooru staat, nem direct kan teggen noe ue samensteumg van Uw gezin is. iviocln net voorKomen, dat hij door wijzi- g.iig van ue gezinssientte eemg senrijtwerk moet vernemen, iaat hem aan met óp Uw vioermat staan, maar geeft nem behoorlijk gcit-geiineid tut wem te vernemen. Ook zai de tener O vragen ot in den nacht van bl uecemoer op i januari tijdelijk aan wezige personen bij U zunen zijn, waarvooj hu u ctan ook kaarten moet aigeven van andere soort ais tne van Uwe gezinsleden. „et „iijtielijK aanwezige personen" worat mei beuoeiu personen uit ae staa, die toe vallig in dien nacnt bij U op visite zijn, clock personen uit auuere steaen of andere landen. aezinsnooiueii, tue ter verzorging Ween- scne ol uuitscne kinderen in luns hebben, moeten tne oeschouwen als tijdelijk aanwe zige personen. .eis anuers vvorut het met de Belgen, omuat er tseigen zijn, cue zicli hier heooen gevestigd mei net Kennelijk aoei in Neder land gevestigd te blijven, hieroij is de onüer- sciieiaing ook weer niet moeilijk, omdat deze peisonen zien reeds in net bevolkingsregister heooen ïaten insenrijven en voor hen dus reeus een kaart is gevoegd bij de verzamel kaart. ui reet op 3 Janua 1 begint de teller de kaarten en verzaineikaa ten weer op te halen en ook dan kunt U zijn we k vergemakke- ue tener moet dan in de eerste plaats na den of aites goed is ingevuld. Zorgt dus dat Uw verzameiKaart en teiKaarten voor het giijpen liggen, ais ae teller komt en zorgt tevens dat aues netjes en zoo duidelijk moge lijk is ingevuid. Ais iedereen op deze wijze medeweritt kan het niet anders ot ook oe teders zuaen tegenover U dankbaar gestemd zijn en zuhen, waar riooüig, met de meeste opgewektheid voorlicnting geven. _'k gezinsnooid krijgt ter invu.ling een verzamelkaart met zooveel persoonskaarten dienstpersoneel zai woraen geteld. is Uw dienstpersoneel intern, dan tellen zij meae in Uw gezin en is het alleen overdag hij. U dan worut net geteld, daar waar het nacntverolijr houat, ook al zouaen zij in dien nacnt toevallig mj U vertoeven. r-og een andere moeilijkheid kan zich voornoen en wei, met alleenwonende perso nen. ueze moeten n. i. afzonderlijk worden geceld en krijgen evenals ae gezinshoofden v^or zien een verzamelkaart en een persoons kaart. ue vraag kan zich evenwel voordoen, wat is een alleenwonend persoon en wat niet. Lue vraag zai meermalen gesteld worden bij Kamerverhuuruers(sters), pensionhouders (sters) en coinniensaalhouders(siers). ik heb hiervoor deze scheidingslijn ge trokken. Indien iemand bij U aan tafei mede eet behoort hij tot Uw gezin, wordt hij af zonderlijk bediend, dan is het een alleen wonend persoon. uen soortgelijke vraag kan zich opdoen waaneer in eene woning twee of meer ge zinnen wonen lk geef hierop hetzelfde antwoord. Wanneer men gezamenlijk de maaltijden gebruikt, vormt men één gezin en zoo met, dan vormt men twee of meer gezinnen. in den tegenwoordigen tijd van woning nood is deze toestand veelvuldig in 't leven geroepen. Thans wil ik even de vragen van de tel kaarten bespreken en daar, waar ik denk, dat zich bij'de beantwoording eenige moei- 'ijkheid kan votirdcen, dooi een kleine in-. ichting of een voorbeeld trachten die moei lijkheid duidelijk te maken. Vraag 1. Familienaam en voornamen. Ik geloof niet dat hierin eenige moeilijk heid schuilt. Alleen zij opgemerkt, dat een gehuwde vrouw alg familienaam niet den naam van haar man gebruikt, doch haar eigen naam. Vraag' 2. Leeft litj of zij in een geztn ojjeeft hij of zij afzonderlijk. Na wat ik hieromtrent reeds heb mede gedeeld kan deze vraag voor niemand meer moeilijkheden opleveren. Vraag 3. Zoo hij of zij in een gezin leeft is hij (zij) dan daarin als hoofd, als echtge noot, als zoon, dochter of in andere betrek king van verwantschap of als niet verwant inwonend b. v. pleegkind, kostganger, in dienstbetrekking, enz. Ik meen te mogen veronderstellen dat deze vraag geen verduidelijking behoeft. Vraag 4. Waar is hij (zij) geboren Bij deze vraag moet men indachtig zijn, dat men niet alleen kan volstaan met de geboorteplaats te noemen, maar hier ook bij vermelden de provincie en is men in een Nedcriandsche kolonie of buitenslands ge boren, dan daarbij vermelden de kolonie of het land. Vraag 5. Is hij (zij) Nederlander? Is hij(zij) als Nederlander geboren Is hij (zij) Nederlander door naturalisatie. Is hij (zij) Nederlandsche door huwelijks V Behoort hij (zij) tot een ander volk, zoo ja, ttit welk Ik geloof, dat ieder voor zich wel weet tot welke landaard hij (zij) behoort en is er nog iemand, die zulks niet weet, dan geef ik hem (haar) in overweging nog vóór de Volks telling op informatie uit'te gaan ter gemeen te-secretarie, waar men zeer zeker alle ge- wenschte inlichtingen zal geven. Vraag 6. Tot welk kerkgenootschap be hoort hij (zij). Deze vraag wordt op de kaart vergemak kelijkt door eene opsomming van alle bij de Regeering bekende kerkgenootschappen ot vereenigingen met godsdienstig doei. Alleen zij opgemerkt dat men zijn (haar) kerkgenootschap duidelijk omschrijft. Men kan b. v. niet opgeven Protestantscb, omdat de Protestantsche godsdienst weer is onder verdeeld in verschillende kerkgenootschap pen. Evenmin kan men alleen opgeven, ge reformeerd, omdat men kan behooren tot de Gereformeerde Kerken, maar ook tot de Christelijk Gereformeerde Kerken. Ook kan men niet volstaan met zich alleen te noemen, Koomsch, omdat men kan behooren tot het Roomsch-Katholiek Kerkgenootschap, maar ook tot het Kerkgenootschap Oud-Bisschop pelijke Clerezij. "Tenslotte is het ook niet voldoende als men zich alleen noemt Israë- lietisch, omdat men kan behooren tot het israëlietisch Kerkgenootschap, maar ook tot het Port. Isr. Kerkgenootschap. Ten aanzien van deze vraag wordt opge merkt dat men wordt geacht tot eemg Kerk genootschap of eenige Kerkelijke gemeen schap te behooren als men door belijdenis, doop, geboorte, of besnijdenis daarvan deel is gaan uitmaken en zich met uitdrukkelijk heeft afgescheiden of laten afscheiden. Onder „Gereformeerde Kerken" wordt verstaan de in 1B34 en 1836 ontstane kerken groepen, die in 1892 werden vereenigd. Onder „Christelijk Gereformeerde Kerk" de Kerken, die met deze samenvoeging met instemden., Voorts worden kinderen geacht te be hooren tot de kerkelijke gezindte hunner ouders of voogden, zoolang zij niet tot eene andere gezindte zijn toegetreden, of indien niet beslist is dat het kind niet tot eene kerk of tot eene kerkelijke gemeenschap toehoort. Behooren de ouders tot verschillende kerk genootschappen of kerkelijke gemeenschap pen en is te|dien opzichte tomtrent het kind nog niets beslist, dan wordt het kerkgenoot schap van den vader geacht dat van het kind te zijn. Vraag 7. Blind- en doofheid. Deze vraag acht ik zoo duidelijk dat eenige toelichting overbodig is. Vraag 8. Heeft hij (zij) eene afwijking aan romp ot ledematen Zoo ja welke (b. v. ver kromming, verlamming," stijfheid, dwerg- groei, gemis van éne of beide armen of beenen of gedeelten daarvan, horrelvoet ot iets anders;. Van deze vraag kan ik-U mededeelen, dat deze niet in de eerste plaats is gesteld als belangrijk statistiek, maar in hoofdzaak met een philantropisch doel, n.l. om de adressen te leeren kennen van met gebreken behepte personen, opdat de vereenigingen van Chi rurgen en orthopedisten weten, waar mis schien nog verbetering of wegneming van de gebreken, vooral bij jeugdige personen, mogelijk is. Vraag 9. is precies gelijk aan vraag 1. Vraag 10. is hij (zij; ongehuwd, gehuwd of weduwe (weduwnaar) gescheiden van echt, of gescheiden van tafel en bed. Eenige toelichting is h.er overbodig. V-aag 11. Beroep. Deze vraag lijkt door zijn uitgebreidheid moeilijk, maar in werkelijkheid zal zij geên moeilijkheden opleveren, omdat ieder in zijn eigen beroep de onderverdeling gemak kelijk kan maken. Het hoofd-beroep moet n. 1. drieledig worden opgegeven, n. I. Beroep Soort van onderneming Naam van de aldeeling der onderneming.... Het is dus niet voldoende als men opgeeft, timmerman, slijper, gas'stoker, vormslaancier' enz. enz. maar deze beroepen moeten als volgt worden opgegeven, b. v. timmerman in een kaashandel, atdeeling kistenmakerij. Slijper in een machinefabriek, afdeeling bankwerkerij. Gasstoker in een gemeente- gasfabriek, afdeeling stokerij. Vormslaander in een boekdrukkerij, afdeeling zetterij. In 't algemeen moet de beantwoording van deze vraag dadelijk en geheel blijken, hetzij uit den naarn van het beroep, hetzij door bijzondere aanwijzing welk het hoofdberoep is van den persoon, wieu de kaart betreft, of hij al dan niet in dienstbetrekking is en in welk soort van inrichting hij zijn hoofd beroep uitoefent. Gepensionneerden, die toch nog een of ander beroep uitoefenen, moeten dit beroep als hun hoofdberoep opgeven. Als tijdelijk werklooze worden beschouwd personen, die wegens langdurige ziekte, seizoenarbeid, slapte van werkzaamheden of dienstplicht op het oogenlilik der volks - telling het beroep, aat zij in den tegel ais hun hoofdberoep beschouwen, niet uitoefenen zij geven bij de volkstelling toch dat beroep op. Werklieden in nijverheidsinrichtingen, die onmogelijk een bepaald beroep opgeven, omdat zij nu eens deze, ct,an weer andere werkzaamgedeii, die geen beroepskennis verei.schen, verrichten, geven met vermelding van den naam der inrichting op zonder bepaald beroep. De overige vragen omtrent het beroep zijn zoo duidelijk omschreven, dat ik het niet noodig oordeel daaromtrent nog iets te vermelden. Ik meen hiermede te kunnen volstaan en koester de hoop, dat ieder naar zijn beste weten zal medewerken, «tle volkstel ling tot een goed einde te brengen. J- v- E. DE EXPEDITIE NAAR WILNA. De „Tijd" verklaart tegenover een volksstemming Iu 'rt gebied, waarop twee of meer partijen aanspraak maken, in beginsel zeer sympathiek te staan. Maar twee (punten moeten eerst en voor al worden uitgemaakt, namelijk: liot moet duidelijk blijken, dat de volksstemming door beide belanghebbende partijen wordt aanvaard; en, ten tweede, mag dit op treden van id en Volkenbond geen prece dent. vormen, ö.m later overal lukraak volksstemmingen te gaan houden in ge bieden, waar strijdlustige generaals, naar liet voorbeeld van Zeligowski of andere d'Annunzio's, op eigen houtje militaire wandelingen organise eren „Welken indruk de weifelende hou ding van de Litausehe Regeering maakt, is van bijkomstig belang. Al vorens een definitieve beslissing te ne men, zou onze Regeering moeten we ten, of beide bij de volksraadpleging belanghebbende partijen de regeling van den Raad aanvaarden en Generaal Zeligowski bereid is, zich naar dc be slissingen der internationale politie macht te gedragen. Zootang dit niet is uitgemaakt, is de uitzending van 'n Nederiandsch detach,em§nt onder op perbevel van een Fransek ofUcicr op zijn minst gevaarlijk." Ten overvloede wil het blad er nog op wijzen, dat, als deze volksstemming onder- de auspiciën van den Volkenbond door gaat, zij in geen geval als een precedent mag gelden. In den regel kan de volks raad [weging alleen worden gerechtvaar digd vioor geoieden met gemengde 'be volking, waarover gegronden twijfel be staat ol zij ja dan neen tot een bepaalden slaat moeten behooren. „Stel dat er straks, zoo wordt terecht gevraagd, een Belgische Zeligowski in Limburg valt, en Limburg bezet. En dat de Volkenbond daarna uit maakt; nu behoort Limburg niet meer volstrektelijk tot Nederland err nu moet een volksstemming uitmaken, tot welk land het wil behooren: middeLerwijl blij ven de Belgische troepen in het Lim- burgscbo land en zullen wij eenige hon derden soldaten zenden voor het toe zicht op de volksstemming. Zou Nederland daarmee tevreden ZIJDe vraag stellen is haar beantwoor- d<De Volkenbond heeft in de eerste plaats te onderzoeken, of de geestes gesteldheid van de bevolking een stem ming in een betwist gebied noodzake lijk maakt, en, zoo dit voor .Wilna is vastgesteld, dan nog moeten beide par tijen in volle vrijheid, en niet noodge dwongen door de uitstapjes van mi litaire vrijschutters, met de volksraad pleging hun instemming betuigen. Alleen onder die voorwaarden kan ons land aan de expeditie naar .Wjloa deelnemen." DE TOESTAND IN iERLANQ \ijken. Het Gezantschap bij den 11. Stoel. Hel debat over de vraag, of het gezantsclit&p bij den H. Stoel, al dan niet van blijvenden aard zal zijn, beeft ons de mentaliteit geopenbaard van meerdere sprekers over deze gewichtige en spannende aangelegenheid. Het was de Nestor dor Kamer, de heer Uc Savornin Lohman, die de beschouwingen inzette, door Ie verklaren, dat hij met de aangevraagde post van 30.00,0 voor de permanente bezetting van het gezantschap, niet kon meegaan. Met dén Minister was hij het eens, dat deze zich de vraag'stelde, of de post hij den H. Stoel moet worden gehandhaafd nu de om standigheden zijn gewijzigd, die tot de vesliging hebben geleid. Echter, waar de heer Van Kar- ncbcck deze vraag bevestigend beantwoordde, daar beantwoordde de christelijk-historische staatsman haar ontkennend. Hij ziet in den Paus geen wereldlijk machthebber, maar een Kerke- lijken. Die kerkelijke machthebber is het hoofd der Katholieke Kerk. De vraag is nu, volgens den lieer Lohman: mag onze Koningin, als hoofd van onzen staat, den Paus als hoofd der Chris telijke Kerk erkennen? Bij een bevestigend antwoord, zou z.i. hel rechtsgevoel van een groot deel van 't volk wor den gekrenkt. Het komt ons voor, dat de anders zoo scherp zinnige en logisch redencerende leider der Chris- telijk-historische fractie, zich hier op zijwegen begaf, die dwaalwegen waren. De vraag toch, in rechtstreeks verband met de permanente instel ling van een gezantschap bij het Vaticaan, was niet, of onze Koningin liet Hoofd der Katholieke C.hristelijke Kerk zal erkennen. Met alle respect voor een man als de heer Lohman, vinden wij die vraag absurd. De vraag was alleen deze: wat is het standpunt der werkelijkheid? Dat het ac- ticw en passief gezantschapsrecht in ruime male door 'L. H. den Paus wordt uitgeoefend. Aan dit standpunt knoopte de minister vanbuitenland- sehe zaken terecht de conclussie vast, dat het nationaal belang de bestendiging van het ge zantschap eisclitc. Met een blijk san welwillend heid jegens een deel van liet volk, in easu je gens de Katholieken, heeft dit standpunt niets Ie maken. De heer Lohman, die cc blijkbaar prijs op stelde, dat de Kamer en in 't bijzonder de Ka tholieken, niet aan het principieele zijner opposi tie tegen liet permanente gezantschap twijfelde, verklaarde nog, dal zijn oppositie niet op anti papisme berustte! Zonder ook maar een oogeri- blik de oprechtheid dezer verklaring in twijfel Ie trekken, wil hot ons toch voorkomen, dat zijns ondanks en onbewust, anti-papistisehe ooringenomenheid hem hier baar parten speel de. Bij den heer JTroclstra kwam in'zijn oppositie, de socialistische aap, inclusief bet puntje van diens staart, uit de mouw. Het standpunt, zoo redeneerde hij, dat de Katholieke Kerk- en Staatspartij tcgc-11 de socialistische arbeidersbe weging innemen, is van dien aard, dat een wel willendheid aan de voldoening van een speciaal 'Katholieken cisch, van hem cn zijn partijgenoo- ten, niet kou verwacht worden. Deze motivee ring van de oppositie der sociaal-democraten was een „vergissing" in optima forma van hun lei der. Niet om de welwillendheid van wie ook, werd hier gevraagd, maar het staatsbelang gold hier als eenige leiddraad. En dat het sfaatsbe- lang een permanente bezetting van liet gezant schap bij den H. Stoel hoogst wenschelijk maakte, had Minister van Kfernebeek wees er op niemand in de discussie betwist. Waar om niet? Omdat bet onbetwistbaar was. Weerzinwekkend 'moet de houding van den heer Van de Laar worden genoemd. Deze kwam cr tegen op, dat Nederland officieëele betrekkin gen zou onderhouden met een persoon den Paus die met een deel der burgers in recht- strceksch contact staat en door zijn contact dc burgers vaak stijft in hun verzet tegen de wetti ge overheid. Uit deze lasterlijke aantijging laait een papcnhaal op, waaraan we verder geen woord wenschen Ie verspillen. De heer Dresselbuijs, die als woordvoerder der vrij-liberalen optrad, sloeg een middenweg in. Dat ligt geheel in zijn aard. In zijn rede vielen, zooals gewoonlijk, naast onjuiste beschouwin gen, uitspraken te onderkennen, die behoorlijk hout sneden. Onjuist was zijn bewering,, dat de Regeering met haar voorstel scheen te beoogen, aan een deel van ons volk een genoegdoening te geven, die zou leiden tot krenking van een an der deel. Dat beoogt de Regcering natuurlijk niet Juist was zijn bewering,' dat het handhaven van een blijvend, gezantschap bij den H. Stoet slechts een daad van practische politiek is. Zeer juist was liet van hem gezien, toen hij de meening van tien, die in het zenden van een ge zant naar den Paus een inmenging zagen van Z, H. in onze binnenlandsche staatkunde, als pu re fantaisie aan de kaak stelde. Maar zijn motie, om voorloopig het tijdelijk karakter van het gezantschap te behouden, werd met reden, door den Minister niet geaccepteerd. Immers, zij gaf geen richtsnoer aan dc Regee- ring. De Minister had juist dc zaak open en vier kant voor het Parlement gebracht, opdat dc Ka mer er thans haar oordeel over kon uitspreken. Een doorwrocht en schitterend betoog ter verde diging van het Regeeringsvoorslel, leverde Mgr. Nolens. Dc Katholieke leider wees er op, dat tusschcn hetgeen uu wordt voorgesteld en het geen in 1915 was besloten, slechts een gradueel verschil bestond. Hij legde cr den nadruk op, dat de post niet moet worden beschouwd als een welwillendheid tegenover de Katholieken. Als zoodanig wenschte liii haar absoluut niet te aanvaarden. Met de principieele bezwaren had men in 1915 moeten komen. Die principieele kwestie is toen beslist. Mgr. Nolens hield nu alleen rekening met den feiielijken toestand. De Ilaliaans'che re geering erkent zelf uitdrukkelijk in de Garan- ticwet het negatieve en positieve gezantschaps recht van den Paus. In Engeland en Frankrijk is thans besloten tot aanstelling van een gezant bij het Vaticaan, uitsluitend op grond van het nationaal belang. De meeste staatshoofden bren gen ook als zij moeilijkheden op te lossen heb ben, een bezoek aan liet Vaticaan. Hier werd ge wezen op president Wilson, den president van Brazilië, den kroonprins san Engeland cn den koning en de koningin van Denemarken Wij hebben in 1915 het passief gezantschapsrecht van den Paus erkend. Wc zonden toen een ge zant iu tijdelijke cn bijzondere zending. Het beeft nu geen zin, met de motie-Drcssel- huys, het bijzondere te laten vervallen en alleen het tijdelijke te blijven erkennen. Nu het. bijzon der karakter der zending uit den aard der zaak, door het sluiten van den vrede, vervallen is, heeft men te kiezen of te dcelcn- de zending te bestendigen of haar op te heffen. Men moet re kening houden met de waardigheid van andere, op gelijke voet slaande partijen. In 1915 gaf het Vaticaan toe iu hel tijdelijke en bijzondere. De regcering acht het niet in hét belang van het land, de betrekkingen af lo breken. Maar nu moet men daaraan niet een minder karaktar ge ven door het woord: tijdelijk. Dan Ware hel he ler den post te schrappen. Als we zeiden: „nu zullen we ophouden, maar komt cr een oogen- blik, dal liet weer in ons voordeel is, dan zullen wc weer bij u aankloppen" dan vreest spreker, dat niemand bereid zal zijn, daarvoor, gelijk in 1915 is geschied, als tusschenpersoon bij dc H. Stoei ie fungceren. De Paus heefl gedurende den oorlog heel wal 'gedaan tot verzachting daarvan. Eu zegt men: voor den vrede is door den Paus niets bereikt, dan moet het antwoord tuiden: dat komt, omdat» men de pogingen van. den Paus daartoe heeft gesaboteerd. Met onwil lige honden is het kwaad hazen vangen. In een geheim traclaat lusschen Italië, Engeland, Frankrijk en Rusland, werd bepaald, dat men zich verplichtte, geen bemiddeling voor den vre de te aanvaarden van pauselijke diploinalieke vertegenwoordigers. De katholieke leider beloogdc nog, dal het Va ticaan inderdaad veel meer het middelpunt is van diplomatiek verkeer cu internationaal leven, dan het Quirinaal. Instellingen als de Volken hond cn de daarbij bchoorendc instil uien zullen ook niet kunnen blijven zonder contact met de bezielende, zedelijke kracht, welke' daarvan uit- gaal. In tegenstelling met de rede vau zij'u cliris- tclijk-hisloriscben coalitie-genoot, den heer De Savornin Lohman, was die van den anti-revo- lulionnairen lieer Beumer, heel sympathiek. Deze leverde het bewijs, dat men Protestant kan zijn en toch een zaak, welke, zij het in- direci, de Katholieken aangaat, met de noodige objectiviteit kan beschouwen. Van liet voorstel der Regeering: een duur zaam gezantschap bij het Vaticaan, blijven wij, na de gehoorde discussies, het beste hopen. IVeer eer. mail aangehouden. Eergisteren is de uvoudmail van Dublin naai Finglas, een halve mijt buiten Dublin aangehou den. Er werd een zak mei brieven gestolen. Da aanvallers waren als naar gewoonte gemaskerd en gewapend. Oe lersclie spoorwegarbeiders. De lersclie spoorwegarbeiders, die geruimen lijd hebben geslaakt, daar zij weigerden munitie en wapenen uit Engeland afkomstig, ie vervoe ren, hebben, naar men weet, den arbeid bervaL Zij erkennen in een resolutie dat ium verzet geen baat zou brengen. De Labour Party had hun verzocht het werk te hervatten om aldus du regeering te beletten de lersche spoorwegen te stuiten, hetgeen het lersche volk in het algemeen en den handel cn hc' verkeer in het bijzonder, ernstig zou schaden. Zij verklaren al de faclo ren, uit den huidigen toestand voortspruitend, te hebben overwogen, en lot de slotsom Ie zijn ge komen, dat liet raadzaam is den arbeid te her vatten zonder acht te slaan op den aard van de, door hen te vervoeren goederen. Zij stellen ech ter tot voorwaarde, dal de mannen, die ontsla gen zijn, wederom in dienst worden genomen. lians op vrede. Volgens, dc „Westminster Gazette" worden de besprekingen aangaande den „vrede" v oortgezet. Er wordt een nieuwe wending iu den toestand verwacht, daar men gelooft dat de houding van den eersten minister met betrekking lol de po sitie van de vertegenwoordigers van Sinn Fein in een eventueels conferentie, de Sinn 1 cin-leiders cr toe brengen zal een oplossing te overwegen, welke een Republiek tiet meest nabij zal komen. Indien beide partijen, zoo zegt het blad, do uiterste grenzen harar concessies kenbaar ma ken, zullen de onderhandelingen een definitic- ven vorm aannemen. AnU-Sinn-Feinbond. Op verschillende plaatsen in Ketry is een ine- dcdeeling aangeplakt, waarin wordt gezegd: „Kennisgeving cn waarschuwing. Neem u ra acht, gij rebellen, die door het graafschap Ker ry trekt. Vat dit op als de laatste en plechtige waarschuwing dat, indien de drie vermiste oiti- cicren, wier namen kapitein Chambers, kapilein Green en luitenant Watt zijn, niet binnen lien dagen bevrijd zijn, de volgende individuen en huizen zullen worden „opgeblazen". Geen gena de wordt geschonken. Geen oog om oog, tand om tand, doch vijftig legen één. (Hierop votgea tic namen van alle plaatsen, met het aantal huizen en personen, welke zullen moeten bde- tenj. Wij hebben den oorlog verklaard; de mili- tairen zijn te lankmoedig geweest Wie het is? Wij werken in het geheim, doch met overleg. Een anti-Sinn Fcinbond". Deze mededeeling heeft groote ontsteltenis te weeg gebracht en tal van inwoners der bedreig de plaatsen hebben reeds de wijk genomen. DE EISCHEN VAN HET DUXTSCHE SPOOR WEGPERSONEEL. Gisteren hebben wij medegedeeld, dat de be sturen van alle vakvereenigiugen van spoorweg personeel vrij duidelijk met een staking dreigen, indien aan de cischcn niet wordt voldaan. De secretaris van den socialislischen boud vau spoorwegpersoneel heeft nu een artikel gepubli ceerd in een vakblad, waarin hij uitvoerig be richt over de stemming, die er thans heerscht onder de spoorwegmannen. Er zal gestemd wor den over al dan niet staken. En indien de eischen niet spoedig worden ingewilligd, zal stel lig een meerderheid van twee derde zich voor de staking verklaren, die dan begin Januari zat uitbreken. De eischen zijn, dat voor de laagst-bezoldigdea de salarissen verhoogd worden met ten minsfe <00 mark. Geven regeering en parlement toe, dan zal lat de schatkist weer een paar milliard per jaar Kosten. En bovendien dreigt dan het gevaar dat andere categorieën van beambten, wier bezoldi ging juist is verhoogd, opnieuw om lotsverbe tering vragen. D'ANNUNZIO'S AVONTUUR. Uit Rome wordt d.d. 22 dezer gemeld: Da couranten zien er weer uit als in de dagen van den oorlog: opschriften over zes kolom kondi gen het begin van de operaties lusschen Italië en d'Annunzio aan. Op de proclamatie »'an da blokkade over Finnic antwoordde d'Annunzio met een beroep op de Italiaansche marine, waar bij hij hel gezegde vau admiraal Nelson variecr- do tot: „Het vaderland verwacht, dot gij uw plicht zult doen cn niet aan de. bevelen zult gehoorzamen." De meeste bladen verklaren, dat hierdoor het val de bodem zal worden inge slagen, terwijl het parlement, dat lot nu toe altijd van de regeering een kractitige houding eischte, thans bang schijnt te zijn geworden voor zijn eigen 'moed, daar het verwikkelingen vreest. Behalve de „Idea Nazionaie" is het alleen het „Giornale d'Italia dat nog altijd op uitstel aan dringt en voorstelt, dat men den hertog van Aosta als laatsten bemiddelaar naar Fiume zat zenden. D'Annunzio heelt ecliter zelf de brug achter zich algebroken door het uitvaardigen van een verordening, waarbij hij de eilanden Arbe en Veglia onder de Fiumaansche wetge ving stelt, waardoor de annexatie is voltrokken. Tegelijkertijd worden de eerste schermutselingen tusschen regeeringstroepen en legionairen van d'Annunzio gemeld. De torpedoboot „Zefiro" werd door de legionairen van Ei urne aan do kust van Veglia met scherp ontvangen. Da legionairen in Zara overvielen een regeerings- depot en brachten geweren, machinegeweren enz. weg, nadat ze de wacht overweldigd had den. Andere dergelijke aanvallen op munitie magazijnen zijn mislukt Overal langs de kust van Dalmalië kondigen afgezanten van d'Annunzio de spoedige komst van den aanvoerder aan, en de pers heeft reeds de mogelijkheid van zulk een reis, niettegen staande de blokkade, toe, daar het ingewikkelde labyrinth der Dalmatisctie eilanden de bewaking zeer moeilijk maakt. De „Idea Nazionaie" weet reeds mede te deelen, dat troepen van Wrange!, opnieuw uitgerust cn door Servische officieren aangevoerd, naar Fiumc oprukken. Ze zouden bestemd zijn om in hel conflict iu te grijpen, In regeeringskringen neemt men echter dit be richt zeer kalm op. „Svenska Dagbladet" "verneemt uit Romel Nadat de termijn van 48 uur, die de bevolking van Fiume had gekregen om de stad te veriaten, verstreken, was, en d'Annunzio generaal Gavig-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5