TWEEDE BLAl Wat de Pers zegt BUITENLAND Handel en Nijverheid FEUILLETON Parlementaire Kroniek De wedergevonden dochter DINSDAG 2 DECEMBER 1920. heid zullen sdjn als de jeugd yah bjte den tut wasdom zal zijn gekonten." Mr. Zimmeraann stelt daarvoor de söhyijvers yan '1880, vbor een deel' .verant woordelijk en 'gaat dan yqojrtj 1 „Er ia nog een andere oorzaak aan tie wijzen, en die is de gewoonte om de oudere ischrijvers steeds uit te ge- yen in de spelling, welke in hiun da gen de I gebruikelijke was. Niemand idenkt er aan, dit in 't buitenland te doen. Bij ons echter volhardt men in den ouden schrijftrant; ghij, waerheit, broght (bracht) traegh, rechtvaerdighi sterek enz. Voor sommige oudheidkundige tlaaJI- beminnaana hjeeft het aanzien dat die wijs. gespelde geschjriften bieden, iets .aantrekkelijks, fik geef hjet gaar ne toe. Alleen maar: men bedenke wel dat de overgroote meerderheid yan het yolk het onbegrijpelijk vindt, in elk geval meer moeite met de lezing hieeft en er zoodoende yan .vervreemd ga* raakt. De werken onzer 17e eeuwsch|e schrijvers zijn uiterlijk gemaakt tot an tiquiteiten of tot curiositeiten, zij zijn door hun ouderwetsch kleed uit de he- dendaagsche lectuur gedrongen. Het yolk ziet er niet meer de door alle tjj;- den blijvende schoonheid in, zooaLs het die wei ziet in de 17e .eeuwsche schil derijen. De schooljeugd krijgt in de yoor hot onderwijs: samengestelde bloemlezingen uitsluitend een sinds .eeuwen verlaten Spelling onder h;et oog Het gevolg is, dat zij met de oude Nederlandsche schrijvers niet yer- trouwu geraakt, dat de ongewone yorm haar afgeschrikt en in ieder geval haar verhindert de prachtige taal, de ster ke gedachten, de verheven strekking op lijun waarde te schatten en als iets .eigens in zich op te nemen, I 1 T D,e burgemeester ,v,an Botterdam spreekt dan ais zijn yaste overtuiging uit, dat de Nederlandsche beschaving, de beoefening der Nederlandsche letteren ernstig benadeeld zijn geworden door den afkeer om liet schoonste, dat in onze taal geschreven is, weer te geven jn de iettervoeging waarmede het volk thans vertrouwd is, j Hij noodigt belanghebbenden uit eens de proef te nemen en yoor de beste ge deelten yan .Vondel bijv. onze tegen woordige spelling te gebruiken, t „En vooral: late men op de scholen er mede aanvangen. De eerste indruk der leerlingen, wanneer zij met de on vergankelijke schatten hunner moeder taal kennis maken, zij niet deze, dat het' zoo vreemd, zoo ongewoon, zóó an tiek is. De scheppingen van groote geesten, onverschillig of zij liggen op het gebied der beeldende kunsten, der muziek of der letteren, zijn los yan den tijd h/unner geboorte. Hun verheven heid. Mij ft yoor alle tijden, evenzeer als trouwens hi"" schoonheid door alle klassen der maatschappij kan worden gewaardeerd. .Waarom dan te volharden bij een inkleeding, die .vreemd i$ en afschrikt en waarmede toch eigenlijk alleen eenige geleerden ten yolle ver trouwd zijn?" i fsLfcfcJIGQË. BUI TUIL. tUJUCUTtM. (Wordt vervolgd.) HOOFDSTUK IH. HUT. DEK GEVLOEKTEN. V' De heer Van Viiuren over de Indische Missie. Dc Kamer is mei vacantie, om op 4 Januari weer aan 't werk le tijgen en dan direct de misschien in zijn gevolgen gewichtige uitzen ding van Ncderlandsche troepen naar Wilna te behandelen. Het zou dus geen verwondering behoeven le wekken, als ook onze Kroniek, wier bestaansreden en voorwaarde van de de batten in ons Parlement afhankelijk zijn, tot bovengenoemden dalum in 't volgend jaar, uit de kolommen onzer krant verdween. Echter, na hetgeen wij de laatste wc»;en over de positie der Katholieke Kerk in Inclië meedeelden, ach- <en wij het van eenig belang als slof voor onze laatste kroniek in hel wegstervende jaar, een en ander te ontleenen, aan dc zeer belangrijke rode, door het katholieke Kamerlid, den heer Van Vuuren. in de zitting van Dinsdag 21 Dcc. gehouden. De rede is te lang om haar geheel aan te halen. Wij zullen dus volstaan, met de keuze van een paar passages: „De Minister van Koloniën, aldus de heer Van Vuuren heeft dezen zomer de Indische Katholieke week te 's Gravenhage bezocht. Hij heeft toen kennis moeten maken met meerdere missionarissen en hij heeft het als Neder- (andsoh Staatsman met weemoed jnoeten zien en hooren, dat, waar Nederland evenredig meer missionarissen levert dan eenig ander land, velen onzer mannen en vrouwen in vreem de koloniën werkzaam zijn. Hij heeft toen tot zich zelf moeten zeggen: boe jammer, dat deze mannen en vrouwen meer zijn afgcstoolen dan aangetrokken door 0.11s en dat zij, mede daar door wellicht, zich ,nict geven aan onze eigen koloniën. Onder hen. die voordeel trekken uit de schat ten, welke Ned.-Indië oplevert, zijn betrekkelijk weinig Katholieken. I>e geldbeleggers onder ons ik acht dit nu juist niet een voordeel doen het over het algemeen niet, zeker niet In verhouding tot andere, in Indische fondsen. Het zal echter moeite kosten onder onze wer kelijke Katholieken er een te vinden, die niet zijn offer bracht voor de Indische Missies en daarmede voor de geestelijke en zedelijke ver heffing van den inlander. Den kleinen en ge ringen maken daarop geen uitzondering. In tegendeel, zij geven aan ons vaak een bescha mend voorbeeld van offervaardigheid. Zij allen offeren meestal op geregelde cn vaste tijden hun penningske, dat klein kan zijn, maar dat in elk geval een daad is in het belang van den inlander. Aan ben die het gaarnevoorstellen nlsof zij dc liefde voor den inlander in pacht hebben en alsof,, wie niet in hun schuitje stap pen, conservatieven eii reactionnairen zijn, die de ontwikkeling van den inlander in hun be lang tegenhouden, zij gevraagd, welke belan- gelooze daden als ik daar juist opsomde, zij hiertegenover kunnen stellen. Een land1, dat in ernst op de eindclijke ontvoogding van zijn ko lonie wil aansturen, behoort daarom m.i. aller eerst de hand te reiken aan de belangcloozc medewerkrs, die den inlander brengen het bes te dat den nienscb, ook den Europeaan, ge geven kan worden. Naast dc godsdienstige en zedelijke verhef fing hebben wij te brengen hetgeen in tegen stelling zou kunnen worden genoemd de ver standelijke verheffing. Men kan dan ook op ons Katholieken rekenen waar het geldt de verschaffing van goed onderwijs aan den in lander. Ook op dit gebied mag gewezen wor den op hetgeen door onze missionarissen en onze geestelijke broeders en zusters wordt ge- Jaan. Nog onlangs werd mij gezegd door ie mand, die de openbare scholen kent zoo goed als de bijzondere, dat hem op dc Katholieke scholen voor meisjes getroffen had, de aan dacht, die er werd geschonken aan orde en nelheid en de wijze waarop de kinderen wer den aangeleerd. Hij die Indië en de inlanders kent en-die geen reden had', door voorkeur voor het bijzonder onderwijs, zijn mecning te laten beinvloedén, voegde er bij. dat dat aanleeren van orde cn netheid voor de opvoeding van den inlander van een bijzonder groole betee- fcenis van grooter beleekenis is, dan school kennis. Het steunen van het bijzonder onderwijs is dan ook zeker een der middelen, die de ver standelijke ontwikkeling kunnen bevorderen en dat wij daarom vragen. Indien dc Minister re den heeft, zooais uit zijn Memorie van Ant woord blijkt, tot de gelijkstelling nog niet over te gaan, dan moge hij althans onverwijld zor gen voor ruimere uitkeering aan de Christelijke scholen. Het is een verblijdend verschijnsel in onzen materialistischen tijd, dat het getal gees telijke roepingen in ons land toeneemt en dat tal van jonge mannen en jonge vrouwen aan de kloosterpoorten aankloppen met de vraag om voor den arbeid in de koloniën (e worden voorbereid. Er is dus stof aanwe zig om als de Regeering diligent is, haar te helpen aan de onderwijzers die zij broodnoo- dig heeft." Nadat de lieer Van Vuuren het beleid van den tegenwoordigen Gouverneur-Ge neraal had goedgekeurd diens: houding1 inzake de revolutionmajre stroomingen valt niet bepaald te bewondearen en meer vertrouwen hjad uitgesproken in den nieuwen gouverneur Mr. Fock, kwam hjij tien slotte tot de hatelijke methode yan het weren van katholieke geestelijken. Hij geeselde scherp de manier, waarop dat geschiedt. Het Verzet tegen de yes;- tiging van een pastoor op Ambon js be lachelijk. Dit gedeelte zijner rede werd door den hjeer Van Vuuren als yolgt be sloten: „De Minister hjeeft als troostprijs toe gestaan, dat er in de toekomst yier in plaats van twee dienstreizen door de Ka tholieke geestelijken naar Ambon mogen worden gedaan. Is: nu aannemelijk, dat een pastoor, die er reeds is, een gevaar oplevert' voor ,orde en rust, en een pastoor die er A keer in hjet' jaar komt niet? Als men Jiem er altijd ziet, raakt men bet best gewend ,aan zijn verschijning. Zoo'n Katholiek geestelijke anderen in Indic weten het bij ervaring valt in het .gebruik nog al meel Of meent' men soms dat de pastoor met zijn kleine honderd Katholieken een gevaar voor de rust zal opleveren? Hetzelfde liedje dat de Minister titans de bestuursautoriteitea nazingt, heeft ons tot vervelens t,00 in de om-en geklonken, 0in de .vormreis van den apostolisch,en vicaris van .Batavia naar de Minah.assa jarenlang- tegen te h,ouden. Hetgeen te Ambon geschiedt, is precies nageaapt van hetgeen in do Minahassa is gebeurd. Toen het eindelijk .werd toegestaan, werd be paald, dat gleen feestelijk vertoon moch.t plaats hebben en geen vlaggen moch ten worden uitgestoken. De bisschop heeft sinds dien tijd vier reizen gemaakt, in 1905, .1909, 1914 en 1918. Is den Mi nister iets ter core gekomen, dat op rustverstoring leek? integendeel, liet verbod van feestelijke ont vangst is dadelijk opgeheven en bij dc tweede komst behoorden twee protestanten tot dc cercwacht, die den bisschop inhaalde. De bis- s' hop beweegt zich steeds vrij en ongedwongen tussclien de bevolking, door ieder gezien en ge kend. Op de vraag, of bij wel eens ceriigen hinder had ondervonden, of hij een ontstem ming had geconstateerd, gaf hij ten antwoord, dat, toen hij op den weg wandelde, een garoe bij zijn aankomst een zijner godsdienstige lie deren begon aan te heffen, hetgeen misschien als demonstratie kon zijn bedoeld. Dit was dan echter zeer beslist de eenige keer. Overigens kon hij slechts gewagen van een vriendlijke tegemoetkoming, die hij overal had ondervon den. De Minister zal zien, dat, als liij een pas toor te Ambon toelaat, daar hetzelfde zal gebeu ren als in de Minahassa en dat de pastoor, juist om de beweging legen hem, waaraan de inlandschc bevolking geen deel had, wellicht de meest populaire man zal worden, die er daar is. Er is iemand, die gezegd heeft: zoolang ik er ben, komt er te Ambon geen pastoor. Wij, Katholieken, zeggen zulke dingen niet achter baks. De iemand, dien hij bedoelde, móge daar om van ons in het openbaar in 's lands raads zaal het antwoord hooren op zijn bescheid: het kan zijn dat hij, wat den tjjd betreft, gelijk heeft, maar zoolang er hier Katholieken zitten in de Staten-Generaal zei de heer Van uuren met klem, zullen zij protcsteeren tegen deze behandeling als minderwaardigen, als gevaarlijke menschen voor orde en rust. Hij hoore dus ons: de Katholieke pastoor te Ambon zal er komen." Dat de Katholieke Volksvertegenwoordiger met kracht en verontwaardiging opkwam tegen de tegenwerking die de Katholieke Missie in In- lië ondervindt, strekt hem tot groote eer. Met die tegenwerking van vrijmetselaarszijde, want uit dien hoek waait de aan de Katholieke Missie vijandig gezinde wind, moet het onder ons Christelijk Ministerie, maar eens en voor goed, uit zijn. ROTTEJtDAM'iS bt UitGEM KFaSTRr OVER ONZE TAAL. In „Eigen Haard" behiancleit Mr. Zim merman, de 'Burgemeester yan Botterdam een eigenaardige kwestie, die verdient, wel eens aan de oixle gesteld en yan na bij bekeken te worden. Ieder liefhebber van de Nederland- eche taal aldus de Burgervader aal met leedwezen getuigen, dat ons volk meer en meer vervreemd geraakt yan de schoonste, de krachtigste voort brengselen onzer l letterkunde en dat met name onze klassieke schrijvers en dich ters uit de 17e eeuw vrijwel .vergeten zijn door Eet thans, volwassen geslacht en vermoedelijk nog grooter vergetel DE FIUME-OORLOG. Naar d.d. 26 dezer uit Milaan >vordt gemeld, heeft d'Annunxio op het ultimatum van gene raal Caviglia geen direct antwoord gegeven, maar vaardigde hij een proclamatie uit aan de stad Fiume, waarin het .verdrag van Ra- pallo afschuwelijke bedriegerij wordt genoemd. Men lieeft, heet het daarin, Fiume aan den vij and versjacherd en daarom bestaat er slechts één plicht: tegenstand te bieden. De burgers en soldaten van Fiume vormen thans het .ware Italië. Fiume moet óf in den glans van de Italiaansche driekleur leven, óf te gronde gaan. Intusschen is de belegering van Fiume be gonnen. De Italiaansche troepen hebben alle toegangen naar de zee afgesneden, gesteund door de zee-strijdkrachten, die de toegangen tot de drie kanalen van Quarnero streng be waken. In Fiume moeten nog slechts voor twee weken levensmiddelen voorradig zijn; de duurte neemt dan ook ontzettend toe. Op de eilanden Veglia en Arbe lieerscht reeds hon gersnood. Deze eilanden hebben afgevaardigden naar Fiume gezonden om hulp te vragen, ech ter zonder succes. Zij kregen ten antwoord, dat Fiume zelf slechts kleine voorraden had en niets kon missen. Onder deze omstandigheden is de oorlogszuchtige geest onder de bevolking erg aan het tanen. Vele burgers van de stad en alle daar wo nende buitenlanders hebben Fiume verlaten. Het regentschap tracht d'Annunzio met alle middelen tot toegeven in do quaestie der eilan den te bewegen, tot nu toe echter te vergeefs. oud. liij liep nog rechtop en ziju reuzen gestalte toonde een woeste fierheid. Lange witte baren hingen over zijne schouders. Hij droeg een ruw visscherspak, maar men be weerde in den omtrek, dat als Kermar een adellijk landgoed hM willen koopen en geborduurde kieederen dragen, hjj bet' aanstonds had. kunnen doen. Zes zonen van een ruw uiterlijk, met zwarte haren en eeltige handen, die door talrijke wonden misvormd waren, schaarden zich. om den oude. Daarna kwamen de kinderen zij ner zonen, een woelige drom, reeds listigheid met brutaalheid vereenigeud, gebaat iu den geheelen omtrek, fin dien haal voortdurend verdienend. Iiunne hut werd de hut der gevloekten genoemd. De reiziger, die er, voorbij kwam, maakte een kruis teeken en de herders van het strand, de inzamelaars van wier, de schdpenvjsschers, allen gewoonlijk brave en rustige lieden, lieten nooit na een woord van haat en vervloeking te murmelen, wanneer zy een dei leden van die familie tegenkwamen. De pastoor van het dorpje had in zijne on uitputtelijke liefde getracht die steeuen har ten te verteederen, maar, Helier Kelrnar üad den priester weggejaagd en de kinderen ver volgden hemi met hun spot als zij hem zijn krevier biddend op den weg tegenkwamen. Dfi hfiWfiflfig .«teC PasJreken bfi.weer- D'Aimunzio houdt hardnekkig aan zijn eisehen vast Een der regenten van de stad heeft, daar hfj het met den commandant niet eens kon wor den, na .een heftig* woordenwisseling Fiume verlaten. Het heeft er allen schijn van alsof de Ita liaansche regeering door een geregeld beleg Fiume wil uithongeren en zoo d'Annunzio tot toegeven dwingen. De eerste slagen. Tengevolge van de jongste incidenten en de dreigende houding van den commandant van Fiume heeft generaal Caviglia Vrijdag gelast de vooruitgeschoven stellingen rondom Fiume te bezetten. Deze bezetting is thans geschied. Heden verzetten zich de legionairen met wa pengeweld tegen het oprukken der troepen; er vielen dientengevolge vijf dooden en 30 ge wonden onder de geregelde troepen. Het communiqué van generaal Caviglia van 24 en 25 Dec. meldt: De geregelde troepen hebben, teneinde de bevolking van Fiume den indruk te geven, dat de blokkade effectief is, de insluiting van de stad nog vermeerderd. Voor de haven kruisten schepen, de troepen trokken over de grenzen van het Regentschap, de legionairen trokken in de stad terug zon der verzet te bieden, enkele partieelc gevech ten uitgezonderd. Het communique van 26 December meldt: De geregelde troepen kregen bevel halt te houden in de bereikte stellingen, maar de legi onairen openden het vuur en doodden een cara binieri en wondden een soldaat; dientengevolge hervatten de geregelde troepen 's morgens hun opmarsch naar de stad. Havas meldde gisteren nog uit Triest: Alpini kregen op 24 December contact met de legionairen. Dezen noodigden den comman dant van het detachement uit met hen overleg le komen plegen; toen deze kwam, doodden de legionairen hem met geweerschoten. Vrijdag avond bezetten de geregelde troepen o.m. de gasfabriek, waarbij zij vijf gesneuvelden kregen, benevens vijf officieren en twintig man gewond werden. Zondagochtend bezetten xij de eerste huizen van Fiume. Fiumaansche legionairen en Dalmatische vrijwilligers, die zich te Zara bevonden geven zich over aan de geregelde troe pen. In den nacht van 25 December trachtte een afdeeling van 27 legionairen zich meester te ma ken van het oorlogsschip „Marsala", de equipage weigerde echter mede te doen, de 27 legionairen werden gevangen genomen en naar Ancone ge bracht, waar zij werden ontscheept, onder het gejuich der matrozen, die riepen: „leve de koning"! COÖPERATIE OP GROOTE SCHAAL" De „Cooperative Wholesale Society" in~Ënge land, heeft een plan op touw gezet om met een groot kapitaal de tusschenpersonen uit te schake len, die aan coöperaüeve vereenigingen leveren. De vereeniging heeft, naar de „Daily Chro nicie yan een der hoofdbeambten vernam, on langs een bedrag van 1.100.000 pond sterling besteed om land en gebouwen \t koopen in ver schillende deelen des lands. Het voornaamste doel is geweest de bronnen te ontwikkelen, waaruit de grondstoffen, enz. te halen zijn, om te kunnen fabriceeren wat de coöperatieve ver eenigingen noodig hebben. Er zjjn o.a. aange kocht fabrieken voor de fabricatie van katoenen en wollen goederen. Men zal ook hout invoeren voor de meubelfabricage, alsmede yoor huizen bouw en het grootste gedeelte van het timmer hout thans in de dokken te Manchester, is door de vereeniging aangevoerd. Er worden ook. schoenfabrieken opgericht te. Derby en Northampton; meubelfabrieken te Bir mingham en Bristol, en een vischrookerij te Fleetwood, terwijl voedingsmiddelen lullen wor den geproduceerd te Hull, Cardiff en Manchester. Een bedrag van 120.000 pd.st. is besteed aan uit breiding der administratie-gebouwen te Man Chester. Plannen zijn in bewerking voor, het oprichten van een weverij te Dobeross in Yorkshire en een houtzagerij te Salford. Alles Is er op bere kend om de coöperatieve vereenigingen geheel Vrij te maken van den tusschenhandel. Korten tijd geleden werd door de Vereeniging de veemarkt te Gisburn in Lancashire gekocht, om daar een veemarkt te. doen houden ten be hoeve van coöperatieve vereenigingen in het noorden van Engeland. Ten einde die vereenigin gen van yisch te voorzien, zijn centrale levering plaatsen opgericht te Lowestoft, Yarmouth en South Shields. Men is voornemens in samenwerking met de „Scottish Wholesale Cooperative Society", 33.000 acres te koopen in Indië en Ceylon om thee te planten, zoodat men aan de leden der vereeni gingen meer zal kunnen leveren dan de 50 mil- lioen pond thee, die de twee groote vereenigingen thans jaarlijks leveren. In Britsch West Afrika is land aangekocht voor cacao-aanplant Als nu maar niet de winst weer door vak- yereenigingsbureaucratie verslonden wordt! VERSCHERPT TOEZICHT IN RIJNLAND. De intergeallieerde Rijnland-commissie heeft' gisteren een verordening uitgevaardigd, waardoor het toezicht op het vereenigingswezen wordt ver scherpt. Volgens deze verordening is het aan alle den dat Heiier Keimar gedoopt was, maar verder wisten zij niets van de godsdienstige gevoelens der familie. De huwelijken der zo nen waren, zeide men, in verafgelegen paro chies gesloten en men wist zeker dat de jongste kleinkinderen niet gedoopt waren. Ja, de. Keimars waren gevloekt door, God en de menschen. Zij werden verdacht van allerlei misdrijven, maar bewijzen tegen hen konden uooit gevonden worden. Een enkele deeide niet geheel in den al- gemeenea afkeer. Michel, de jongste en mis schien de minst bedorvene van de familie, had een dochter van Penmark gehuwd en haar in zijiio hut binnengevoerd. liet was een vreesachtig en zwak schepseltje, dat door Michel uit een dreigend gevaar gered, er in had 'toegestemd zijue vrouw te worden. Zij voelde zich diep ongelukkig te midden van die familie, die haar niet erkende. God schonk haar een dochtertje, en de vreugde van net moederschap scheen haai- eerst een troost, maar werd haar Eter een bron van smarten. Haar man, vreezend voor de zotternijen zij ner broeders, weigerde het te laten doopen. Yan af dat oogenblik verlangde zij naar den dood. Somwijlen, wanneer de mannen op hun tochten uil waren en de vrouwen de naburige dorpen afliepen, om hun voorraad te vernieu wen, zag zij kans met haar kindje op den arm naaj: de kerk te gaan, om daar te. bidden vereenigingen en inrichtingen vafi onderwQc, zonder dat wordt gelet op den leeftijd van de leden, resp. de leerlingen, verboden zich met militaire zaken bezig te houden, de leden of leer lingen in het gebruik van wapens te oefenen, of met het ministerie van oorlog, het leger of met eenige militaire autoriteit in verbinding te staan. Behalve met vrijheidsstraffen en boeten, kan overtreding der verordening worden gestraft met ontbinding der vereeniging of opheffing dei inrichtingen van onderwijs. Door deze straffen worden ook afzonderlijke personen getroffen, die aan de vereenigingen zijn verbonden en tegen de verordening handelen. Op grond van deze verordening wordt zelfs aan de onschuldige schuttersvereenigingen de mogelijkheid van be staan ontnomen. TWEE DOODEN. De vroegere Duitsche Rijksdag- en Landdag- afgevaardigde, „Oberlandesgerichtsrat" Roeren is in den ouderdom van 79 jaar overleden. Roeren speelde vroeger in de centrumspartij een groote rol. Hij trad in de jaren omstreeks 1890 hij zonder op den voorgrond door zijn strijd tegen de onzedelijkheid in verband met de lex H einze. Door zijn streven werd aan de destijds sterk om zich heengrijpende onzedelijkheid, waarvan de rijkshoofdstad hel middenpunt was, paai en perk gesteld. De rijksdagafgevaardigde Legien, voorzitter van het Algemeen Verbond van Duitsche Vak- vereenigingen nationale Arbeidersbureau te Genève is hedenmorgen gestorven. DE TOESTAND IN IERLAND. Dertig gewapende en gemaskerde mannen hebben Vrijdag een inval'gedaan in de kanto ren van het biad de „Cork Examiner" en heb ben er dc drukpersen en deelen van het ge bouw vernield. In de Hiberiiianbank le Drogheda is in gebroken, waarbij een bedrag van 36.000 pond is gestolen. OPTIMISME VAN EBERT. Over den toestand in Duitsohland zei, vol gens de „Bert. Morgenpost", rijkspresident Ehert tot een vertegenwoordiger van de inter nationale mis te Frankfort a. Main: Voor alles hebben wij noodig optimisme van de daad en den wil. Het zou onjuist zijn den vooruitgang van het afgeloopen jaar te ontkennen en te loochenen, dat met het lerugkeeren van de rust ook de vooruitzichten van den handel en de nijverheid verbeterd zijn. Indien Duitschland dezen, sedert menschenheugenis moeilijkslen winter tfi boven komt, dan kan het zich geven aan het groote vredelievende werk, het land van de veredeling te zjjn, welks geestelijke en economische producten in de geheeie wereld als vroeger gewaardeerd zuilen worden. DUITSCHE DANK. De rijkspresident heeft aan den vooravond yan het Kerstfeest een schrijven gericht tol den rijkskanselier, waarin bij hem verzoekt den dank van Eet Duitsche volk over te brengen aan allen, die door hun milddadigheid mee helpen den nood in Duitschland te lenigen Met name worden genoemd'. Denemarken, Finland, Nederland, Noorwegen, Zweden en Zwitser land. Speciaal en uitvoerig wordt herdacht, wat d* Vereenigde Staten doen, niet alleen de Qua kers met hun „grootsche hulp" in Duitschland zelf, doch ook door het zenden van levensmid delen en geld. DE .WERKLOOSHEID. Een telegram van den correspondent des „Daily Mail" te Winnipeg wijst er op dat in landverhuizing naar Canada de oplossing der heerschende werkloosheid niet is te zoeken. In het begin van den winter verhuisden tal van oud-strijders met slechts weinig geld bij zich naar Canada en ziju nu broodeioos in Al berta en Britsch Columbia. Officieele personen verklaren dat landverhuizing uit Engeland naar Canada, Engeland niet zou baten en de werkloosheid in Canada slechts vermeerderen. Soepkeukens worden in tal van steden van Britsoh Columbia en Alberta en te Winnipeg geopend. DE GEVOLGEN VAN EEN STAKING. De vorige seek is een Engelsch schip, dS „Themistocles", naar Hamnurg gezonden om daar tot landverhuizersschip te worden inge richt, daar tengevolge van een staking de* scheepstimmerlieden op de Britsche werven dit werk niet in Engeland kon worden verricht en een duizendtal gegadigden ai ongeveer een week op emigratie-gelegenheid wachtten ten einde in Australië werk te vinden. Men is voor nemens nog meer schepen voor dit doel naar Hamburg te zenden. UITVOER VAN KAAS. De minister van L. N. en H. heeft bepaald dat de N. U, M. consenten zal kunnen endos- seeren voor uitvoer van vijftig pet. van de en te weenen. By een van die gelegenheden had een priester haar kleine Maria Anna gedoopt. Zes maanden later, stierf zij cp een warmen zomeravond. De naam, die de priester aan het meisje by het doopsel gegeven had, was slechts aan hem en aan de overledene Bekend. Ieder dec leden van die familie had een bijnaam, aan rijn karakter of een of ander belangrijk feit ontleend. Het kind van Michel was eea teer schepseltje met zachte, golvende haren, die kleur, yan rijpe korenaren hadden. Dia baren verschatten haar den bijnaam van Tolle-avoine, de wilde tarwe. Zij vond geen enkelen vriend onder hare familie, maar werd door de vrouwen en kinderen evenzeer ver foeid om baar aangeboren bevalligheid. Op zekeren dag trok Michel met drie zijner broeders op een espeditie uit, hij kwam niet terug en ffodlo-avoines was wees, 'ju lam te. miducu van een troep wolven. De vrouwen meenden van toen al bet recht te hebben baar nog meer te vervolgen, maar de oude Kehnar stond op en zeide met een gezag, dat niemand hem durfde betwisten: „Le kleine is het kind van mijn zoom. w*e haar: durft mishandelen, krijgt met m.il te doen." Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door L. M. VAN P1NXTEREN, R.-K. Pr. 8. 5 De twee mannen voerden een langdurig gesprek. Zij letten met bange zorg op de steeds grooter wordende stip, daarna gat de kapitein eenige korte bevelen en de zeilen yan het schjp werden verminderd. De angst ,'yan Grand-Hunier was aan Laurent niet out- f fpan en hij vroeg hem ot er iets te vree zen was. „Ja," antwoordde deze, „ik vrees die zwarte {.wolk daar, die ons vóór dén avond een storm rZ&l brengen." Laarent kon niet van dienst zijn, hij ver- I wij derde zich en begat zich naai* gravin de Jvlessjgay. Deze had de brug niet verlaten; de toon van Grand-Huxner, de bevelen van den kapitein, de drukte die aan dek heerschte, alles vereenigde zich om; haar angstig te luaken. Zij bad spijt zoo spoedig aan bet welslagen harer plannen gelooid te hebben. De dag ging voorbij onder hoop en vrees Het .sciijp naderde de kust ga het koji rijn dat de storm niet zou losbarsten voordat schip en passageirs in veiligheid waren. Tegen den avond scheen de kapitein gerust gesteld. „Morgen," zeide hij, „zal het land in hei gezicht zijn en wij aan het einde onzer reis gekomen zijn." r De passagiers gingen naar hunne hutten en mevrouw de Flessjgny sliep in met hare doch ter in de armen. Blijde droomen verkwikte baar; zij zag haren echtgenoot op de kust van het Koningseiland en door pen wonder, dat zij niet kon verklaren, een grijsaard met lange witte haren, waarin rij den ouden Jacques de Flessigny herkende, die haar toe lachte en haar zjjjue dochter noemde, Zij ontwaakte uit dien droom door een vreeselijk geweld en wanhopig geschreeuw. „Het schjp maakt water, .wij rijn in ge* vaar-" o U Vlak by de kust, verborgen achter reus- achtjge rotsen, waartegen rij steunde, be vond zioh een ellendige hut, vervaardigd uit klompen graniet en hardgemaakte aarde, ge dekt met brem, slechts aan den zeekant voorzien van een opening, waardoor beurte lings de stormwind en de talrijke leden der iamilie Kermar binnendrongen. Hélier, het hootd dec .was mee, üm iQö jaren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5