.Wat de Pers zegt Kunst en Kennis BERGAFWAARTS. BUITENLAND FEUILLETON De wedergevonden dochter N.V. „DE TldDGEEST".\ VRIJDAG 7 JANUARI 1921, I In „Het Volk" van 3 Jan. wijdt de (hoofdredacteur Mr. Troelstra, liet nieuwe jaar in met een artikel, waarin hjj een taaltje uit zijn pen laat vloeien, dat voor het gekrijsch van Wijnkoop, Colly, Lisr iser c.s. maar weinig behoeft onder te doen. Mr. Troelstra laadt natuurlijk de sch<uld 'der toenemende werkloosheid op den bree,- tien rug van het Kapitalisme, wat liem niet veel hoofdbrekens kost en schuift als eenig redmiddel uit den nood waarin de Maatschappij verkeert, de „Socialisa tie" naar voren. Als hij dat ook niet deed, dan zou iedereen en li,ij zelf liet eerst en meest .verbaasd er óver staan. Van „Socialisatie" droomen al de yoode leiders en b,un „bewuste" volge lingen, al weten zelfs die leiders niet, [wat er gesocialiseerd kan worden en of de socialisatie voordeelig of onvoordee- Itig voor de arbeiders zal wezen. Echter, de arbeiders moeten in de „stemming" worden gehouden en daarom gaat Troelstra maar eens geweldig te keer tegen h;en, die ernstige bedenkingen op peren tegen net troetel-idee der rooden: de Socialisatie. Het is de moeite waard, even naar zijn getier te luisteren: „Dan barst de bende los der chaos- scheppers, die de wereld, zichzelf,, ons allen hebben te gronde gericht. Zij hpnen en smalen en krijten: Geen ger vaarlijke proefnemingen, geen onbezon nen stelsels zonder ervaring, neen, rust... orde. En moeh;t het moegetergde balsturig worden, de Burgerwacht, Vrijwillige .Landstorm, Anti-xievoiutie- rechtspleging. En op de achterband de „democratie", met hare nieuwe prieste ressen, de domgehouden vrouwen uit' de be walmde keukentjes der kleine huisjes, die Gode getrouw blijven, ook ials de hiari vervalscht aan den sociaiisti,- scheu Satan, die in de hel liiervoor- maals de roodc vlammen stookt... Als dat geen sterk gepeperde kost ma,g h.eeten, dan worden we direct socialist. Maar de peper, die we geproefd h.ebi- !ben en die nog ,op het puntje van onze ■tong brandt, heeft onze nuchtere bezin ning geenszins op den loop gejaagd. En daarom herinneren we ,ons opper best, dat nog maar heel kort geleden, een .geleerd partijgenoot van den heer Troel stra, de bper it. Kuyper, in „Het Volk schreef „Ieder partijgenoot, dib een kiein beetje het geestelijke leven van zijn tijd meeleeft, zal na lezing van het Sor cialisatie-Bapport wel beseffen, dat een enorm aantal moeilijke vraagstukken er aan de socialiseeringstaak, waar voor wij staan, vastzit. En laat ons nu eens eerlijk antwoorden op de vraag, [hoeveel personen, zelfs van het kader „Van partij- en vakbeweging, deze vraag stukken, ik zeg niet onder de knie hebben want da.t is. zelfs maar bij enkele theoretici het geval, en.... zelfs bij dezen niet maar er althans min of meer in georiënteerd zijn. Het ant iwoord valt, geloof ik, niet mee." 'Al 1 La- l '-ll ï,i Keen, li,et .antwoord valt .niet mee en iWie de verstandige ta.al ,van den lieer Kuyper met h,et „Tribune.-geschrijf" van den lieer Troelstra vergelijkt, kan het besluit trekken, dat hot met den leider der tó. D. A. P.,' in snelle vaart, bergaf waarts gaat naar... den pommunistischen poel, waarin. David .Wijnkoop zich zoo beha,gelijk gevoelt. t i DE VERSPLINTERDE SAMENLEVING. LWe knippen uit Bet „Ov. Dgbl." Wat tegen den 8-urigen dag is in te brengen is o.i. niet het denkbeeld van korteren werktijd, maar wel, het eenvormig patroon, dat den arbeid in alle bed rifven 'en in alle omstandighe den in eenzelfde keurslijf knelt. De middeleeuwen waren op* dit' punt veel praptischpr. 'Zij zochten het meer in de vrije feestdagen met voorafgaan- te vigilies en lieten den werkdag langei of korter worden naar geLang den tijd des jaars de behoeften van het bedrijf, en zoo voort. -iWajiineer wij thans in ons land met den 8-urigen dag in het gedrang zouden komen wat nog» afgewacht moet wor den dan zal dit zijn, omdat men in andere landen .andere regelingen treft. Waaruit men «zien kan dat de inter nationale regeling, waarmede de. Kerk vroeger de menschen leiden kon, ook ondier stoffelijk opzicht zegenrijk werk te. Een geboden feestdag was bindend voor allen en overal. Dat Heilzaam juk is evenwel verbrij zeld. Toen de Hervorming de levens eenheid stuk sloeg en de heiligen uit bande, gingen de heiligendagen van zelf. Thans ondervindt men dat in een versplinterde samenleving men moeilijk een gezag kan vinden sterk genoeg om voor pveral geldende besluiten te tref fen. HET CONFLICT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN DE GEALLIEERDEN GELENGDE BUiTENL. BERICHTE^ Uit Boek en Blad. Trekking van 500 nummersten overstaai)? van Notar" fl. G. MULdE. Woensdag 5 Januari 1921 8192 4000 17515 121J0 20501 Baar het Fransch van RAOUL DE NAVERY bewerkt door L. M. VAN PINXTEREN, R.-K. Pr. 15. Dc sloep werd snel beroofd van hare la ding. Een groote steen werd aan de voeten der dooden gebonden en in zee teruggewor- lrst liracJltjSe armen rolden de tonnen en 1 lu|ar een hoogere plaats aan de Kust dp li('hninCd'- die Heeds hooger stee& nam kwam met zijn gewone kracht de granieten rotsen beuken Toen dc Kermars zich i,, om cle lading er tfCu? ^7 schelijke gestalte zich. er uit glijden Het zou misschien voor den laatsten passagier van de terrible moeilijk geweest zijn het land te bereiken, beladen als hij vvas met een dubbelen last, maar een golf wierp iiem iop het strand, en hij was daar bijna buiten gevaar. Hij hhd den moed gehad zich ge urende den moord der matrozen en pas- !m/louden, alleen denkend aan ,15? redding en die van een jong kind dat 111 armen had. Kit hij 't strand was, zouden de zonen van Kermar hem waarschijnlijk niet ontdekken, daar zij er niet aan dachten, dat een, slachtoffer hun ontsnapt was en zij het veel te druk hadden om hun buit in veiligheid te brengen vóór 'het daglicht, dat reeds begon te glanzen doorbrak. HOOFDSTUK V. DE SCHIPBREUKELINGE. Zoodra de morgen aanbrak, was Tolle- avoiue op de been. Zonder het bevel daartoe af te waonten, zonder haar odhtendmaallijd, maakte zij de koe los uit den stal en voerde haai: op een terrein welks helling gunstig was voor hare plannen. Inderdaad lag dit mager stuk grond buiten het gezicht van de bewoners der kust. Bovendien stelde een oude afgeknotte boom haar in de gelegen heid de zwarte koe vast te binden en zich zonder vrees te verwijderen. Zij haalde uit haren, zak een houten nap, vulde ze inc't melk,, daalde, onder allerlei voorzongen om er geen aruppet van te verliezen, de helling a£ en bereikte de spleet aan de kust. Itet zwakke hebt, dat er in doordrong, liet zien dat de grond bezaaid lag met schelpen. De zee had den spleet bijna ontoegankelijk ge maakt door er wier en steenen op te hoppen, maar zjj had ze ontdekt bij een liarer zwerf- tochten cm cc zich eeji soort .schuilhoek gemaakt. Dm veilig le zijn voor ontdekking iiad zij niets aan den ingang veranderd. Dezen morgen drong zij er met nog meer voorzorgen dan gewoonlijk door en h;óóp- te wier en seiielpun achter zich voor den ingang opeen. Daarna liep zij langs den wand en kwam in een halfronde ruimte. Een zacht getemperd licht viel daarin door een opening in de hoogte, die eveneens door distels en andere planten verborgen was. Zonder ge rucht voortgaande kwam zij bjj een smal bed van gedroogde zeeplanlen, knielde op den grond en beschouwde met een gevoel yan diep medelijden de jonge vrouw, die daar als op haar doodsbed nederlag' Een' hoog ro:od kleurde haar gelaat, zij sliep nipt, maar was ten? prooi aan een hevigen koortsaanval. Woorden zonder samenhang ontsnapten hare lippen en overvloedige tranen rolden over hare wangen, zonder dat zij zelf het wist. ïolle-avoine lichtte haar voorzichtig op en bracht de nap met melk aan hare lippen. De zieke dronk werktuigelijk' en viel op haar bed terug. Den avond te voren had Tolle- avoine, nadat zij mevr, |de Flessighy, in dien schuilhoek gebracht had, hare natte kleederen uitgetrokken, dtfte waren nu op gedroogd .en zij legde ze op de voeten van Be fcieke. dje nu eens huiverde van koude ea dan .w„eer me,t zwee.t overdekt .w.aa* r Wat kon zij verder doen? Een geneesheer of priester halen? Ieder, die in de nabijheid der hut had durven doordringen, had er zeker den dood gevonden. Zij wist niet anders fce doen dan hla-ar aan te bevelen aan. Haar wier gliinlacii het arme kind zoo dikwijls ge troost had in de kerk van het dorp. Nu cn dan gar zij baar wat te drinken, droogde het zweet van haar voorhoofd of verwarmde hare ijskoude voeten. „Wat," dacht Tolle-avoine, „was hare doch ter'op het'schip? Arme vrouw, zij heeft het in de armen gelegd van een der mannen, die in de sloep, gegaan zijn en van die men schen heel't geen enkele den oever bereikt" .Verpletterd door, smart en schaamte, ver borg zij het gelaat in de handen. Toch moet ik het onthouden," mompelde zij.'„Misschien kan ik haar later nuttig zijn. Zij noemt haar echtgenoot Humbert en hagr dochter Dolores. Zij woonde op een eiland, waar parels gevonden worden. Zij heeft den naam van Abbê Regis genoemd Ik zal den pastoor vragen of hij' haar kent. Vervolgens Laurent, aan -wien zij haar dochter heeft toe vertrouwd Dat is alles; Humbert, Laurent. Abbé Rëgis, Doloresi Tolle-avoine brachjtl Iden nap met melk laan de ljppen der zieke. „Ik heb gevraagd een 'even te redden tot .uitboetjng over wat ik medehielp in de misdaden. Maar zal deze on gelukkige iiiet duizend maal meer lijden als zij baar verstand terugkrijgt? Het zou mis» sdiien beter zijn, dat zij stierf." Evenals den vorigen avond bracht het kun) de koe naar den stal terug. Gedurende acht i dagen zette zij deze leefwijze voort, daaraf scheen het haar toe, dat de toestand van do zieke verbeterde. De koorts was niet meer Hevig, haar oogen begonnen te glanzen cn scheen naar bekende gestalten te zoeken^ Maar die eerste poging scheen de zieke veel inspanning te kosten, want zij viel op hars' legerstede terug en bedekte het gelaat metj'. de handen. Het zachte hoofdhaar van Tolle- avoine streeks langs haar gelaat en zij meends', de lokken barer dochter le gevoelen en fluis terde; „Dolores." Hoewel zij zich verheugde over het terug», keerend leven, was de kleine Kermar toch be vreesd voor bet terugkeeren van haai- ver-, sland. Wat zou zij zeggen als de ongelukkige; naar hare dochter vroeg? Hoe haar troosten In haar angst herinnerde zij zich de Maagdi van het kleine kerkje en ijlde daarheen. At] konden de lippen van het beeld ook niet spre-j ken, zij gevoelde toch dat het niet geheel zon-, de® geluid zou blijven. Een aangename ge dachte steeg op uit haar onwetend hart naafl. de glimlachende Moedw en gaf haar een lx',r.t.11Uj'jiohL BVaMt vervoledl i MATERIALISME. «en vlaag_ van zinnelijk begeeren door de we reld. De menschen, alle rangen van hoog tot laag, laten zich door de materieele lusten begoochelen. Zelfs degenen, die aan God ge- looven en dus weten, dat al het aardsche eigenlijk niets beteekent, laten zich nog maar al te vaak door zinnelijke genietingen over winnen. Er zijn er, die beweren, dat vooral 'ook onder onze arbeiders het materialisme troef is. Men kan vaak uitingen opvangen als: al weer looneischen, die menschen zijn nu nooit tevreden, ze gaan heelemaal op in materieele verlangens. •Nu moet ik helaas wel locgeven, dat ook onder de arbeiders, evenals onder de ande- re klassen, een bepaald percent genotslaven huist. Maar dat hel materialisme, het aldoor en ten koste van hoogere belangen streven naar aardscli genot, meer voorkomt bij de arbeiders dan bij anderen, ja, dat heel de arbeidersklasse er door aangelast zou zijn, die bewering kan alleen voorkomen bij hen, die de arbeiders niet kennen. Het materialis me heeft bij onze werklieden geen voedings bodem. De tijden zijn er nog al naar. Is het eigenlijk geen hoon, te spreken van materia- lisme, als een arbeider, die alles geeft wat liij heelt, zijn arbeidskracht, daartegenover ook iels meer verlangt dan een hongerloon? Zijn uitzonderingen daargelaten de loo- nen over 't algemeen dan zóó hoog, dat de gezinnen toch al niet genoeg deelen in het aardsche tranendal, moeten ze ai niet ge noeg missen, zoodat ze niet zouden pogen, door eerlijke middelen een beetje verlichting te brengen in de financieelen druk, die hen steeds en steeds blijft bezwaren? Hebben de arbeiders niet den plicht, te beproeven hun toekomst te verlichten?" „Criticaster" zegt tenslotte: to. dat uit hel feit, dat men naar liooger loon sréeft, absoluut "iel te concludeeren valt, dat er materialisme aan 't woord is; 2o. dat we uit andere feiten gelukkig kunnen constateeren, dat de gods dienstzin onder onze arbeiders toeneemt en het materialisme, bons krijgt. ,voor zoover dat cr was, den Oppervlakkig gesproken zou men zeggen, dat e enüe en smart, de menschheid moest vermor zelen, doen inkeeren -in zichzelf en de hand ij lin§ voor om tu5scllen 7 en 12 Jan. te Parijs De houding van Frankrijk en Engeland. Tegelijkertijd dat de Fransclie regeering de ge allieerden in kennis stelde van de la, welke zij aan Duitscliland had gezonden over de ontwa peuiiig, had zij voorgesteld zeer spoedig een bijeenkomst der geallieerde eerste-ministers te houden om het eens te worden over de jegens Duitscliland aan te nemen houding. Toen de geallieerden dit voorstel gunstig op namen, stelde Leygues aan de Engelsclie regee het om hulp naar boven uitstrekken. Daaruit trekt „Criticaster" in de „Resb. besluit, dat, toen de oorlog velerlei rampen over de wereld uitstrooide, menigeen dacht: nu zal de mensch wel spoedig beter worden. Die zoo dacht, dacht verkeerd. „In plaats daarvan brak de zinnelijkheid eerst voorgoed door. Het materialisme, dat geleidelijk aan in aanzien verloor, scheen alle krachten in te spannen om het verloren lerrem te herwinnen. En nog altijd stormt er bijeen te komen. Het kabinet te Londen ant- woorde dat het gaarne aan de uitnoodiging van Leygues gevolg zou geven, doch de eerste minis ter en de minister van buitenlandsche zaken konden den 7den Jan. niet weg. Daarom werd 19 Jan. voorgesteld, welke datum ook de Fransche regeering en de overige geallieerden schikte. i.A- Leygues de Fransche Minister-president heeft tegen Parjjsche correspondenten van Londensche bladen verklaard, dat hij den zeer slelligen in druk had, dat Duitschland ten slotte het tractaat van Versailles stukje voor beetje zou uitvoeren, vooral omdat EET is van ontwapening. De Times meldt op hel beste gezag: Het is de opvatting van het Britsolie ministerie van buiten landsche zaken, dat er geen werkelijk verschil van inzicht bestaat tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen ten aanzien van het beleid, dat men tegenover Duitschland zal hebben te volgen, ofschoon er verschillen van meening be staan ten aanzien van het gerucht, dat men moet hechten aan erkende tekortkomingen van Duitschland bij de vervulling van zijn verplich tingen onder bepaalde hoofden. Er is alle reden om aan te nemen, dat wanneer de opperste raad bijeenkomt, deze verschillen van meening met het grootste gemak geregeld kunnen worden. De Valera. De Times meldt, dat de Valera te Manchester verblijf heeft gehouden en daar geconfreerd heeft met leiders van Sinn-Fein. Hij heeft te Man chester zelfs openlijk over straat geloopen. Ongeregeldheden. Officieel wordt gemeld: Ten gevolge van een hinderlaag, waarin soldaten bij New-market in het graafschap Cork, gevallen waren, zijn vijf huizen, waaruit men de aanvallers had zien vuren, op last van den militairen gouverneur ver nield. Gewapende Sinn-Feiners hebben de belasting ontvangers van den graafscliapsraad van Dublin bezocht, die ontslag hadden genomen omdat de graafscliapsraad overgegaan was tot Dail Eireann, en hun fondsen op hun eigen naam bij een bank gedeponeerd hadden. De Sinn-Feiners dwongen de ontvangers chèques voor ten minste 10.000 pd.st. te teekenen en hielden hen gevan gen tot die geïnd waren. Vrede op komstt De Dublinsclie correspondent van de Times zegt: De gematigde Sinn-Feiners gelooven nu dat de voornaamste leiders van de partij, ook de Valera, bereid zijn om over een regeling te praten op den grondslag van de liberale amen dementen op de Home-Rule-wet, met name op financieel gebied. Het feit dat die opvatting heerscht, is op zichzelf al een goed voorteeken Het is een bewijs dat het land vrede verlangt en dat waarschijnlijk slechts een kleine minderheid van extremisten een redelijke schikking als ver raad tegenover de republikeinsche zaak zou be schouwen. Deze wensch, dien het zoogenaamde Icrsche parlement Dail Eireann niet kan negeeren en dien het misschien volkomen bereid is om te eerbiedigen, heeft een spoorslag gekregen door de zakelijke wijze waarop Noord-Ierland maatre gelen treft voor de instelling van zijn nieuwe parlement. De Londensche bladen voorzien binnen eenige dagen een vergadering van Dail Eireann met machtiging van de Engelsche regeering. Men hoopt dan op een gunstigen keer. Algemeen ge looft men, dat cfe vrede op komst is DE OPENING VAN DE GRIF.KSCHE KAMER. Rij de opening van de Grieksche Kamer heb ben tooneelen van groote geestdrift plaats ge had, toen de Koning en de Koningin, de laatste in den rouw.de vergaderzaal binnentraden. De Koning was zeer bewogen en las de troonrede met moeilijk beheerschle stem voor. Er waren geen vertegenwoordigers der Entente aanwezig De zitting werd verdaagd tot 23 Januari. De meening wint veld, dat het huidig kabi net zich zal handhaven. DE VREDESCRISIS. L'Oeuvre meldt, dat cr groote slapte blijft heerschen in de zaken der Fransche kleerma kers, die naar maat werken. Het publiek, zegt het blad, wacht betere dagen, d.w.z. sterk ge daalde prijzen af en koopt niet. Een vericgen- woordiger van l'Oeuvre heeft een gesprek ge had met een der groote Parijsctie kleermakers, die hem verzekerd heeft, dat een pak goedge maakte kleeren van een goede firma niet min der dan 500 frank kan kosten, d.i. 200 frank minder dan in het voorjaar van 1920. De prijs die de Engelsche lakenfabrikanten de Fransche kleermakers voor de stoffen hebben laten beta len, waarbij dan nog de lage stand van den frank in het nadeel van de Fransche koopers kwam, en de hooge loonen zijn volgens den zegsman van l'Oeuvre, oorzaak van de duurte der kleeren. De Times schrijft dat de vooruitzichten van den Engelschen scheepsbouw aan de Tyne on zeker zijn. Er worden sombere voorspellingen gedaan ten aanzien van de naasie toekomst. Tal van bestellingen, vooral uit het buitenland, zijn geannuleerd of uitgesteld ten gevolge van het dalen van de vrachtprijzen. EEN VREEMDE KOSTER. Den 27en December werden op het plein voor de Notre Dame te Parijs de voorbijgangers aan gehouden door een bejaard man, die hun, op een loon, welke geen tegenspraak duldde, be val hun identiteitspapieren te loonen. De men schen gehoorzaamden.... Men heeft in Frank rijk nog vreeze, zoo niet eerbied voor de over heid, zegt de Figaro. De bejaarde man op het kerkplein richtte zijn bevel ook lol iemand, die 'n politieagent te zijn. Dé agent vroeg R!Tii krachtens welke bevoegdheid hij op- Ik ben inspecteur van politie, antwoordde de man. Kunt u dat bewijzen, Yroeg de agent. Waarop de man een lidmaatschapskaart van een provinciale vereeniging voor den dag haal de met een foto er op. Ik neem u in hech tenis, zeide de agent- Op het bureau bleek de bejaarde man een kerkdienaar van de Notre Dame te zijn. Ik was altijd zoo graag bij de politie gekomen, voerde hij als verontschuldiging voor zijn ge drag aan. De man is voorloopig vrij gelaten, maar hij zal vervolgd worden, omdat hij zioh onrechtma tig voor ambtenaar heeft uitgegeven. Ook zal er een onderzoek naar 's mans' geestvermogens worden ingesteld. HET DGRE PAPIER IN FRANKRIJK. Sinds geruimen tijd wordt in de Fransche pers telkens weer geprotesteerd tegen de voort durend stijgende papierprijzen. Niet alleen de pers komt in verzet tegen het monopolie van enkele papierfabrikanten, maar ook de weten schap, de kunst enz., die „de Fransche gedach te" hierdoor bedreigd achten. Thans heeft ook het Fransche vakverbond een manifest uitgegeven om te wijzen op de groote gevaren, welke uit dezen toestand voort vloeien voor het intellectueele leven en voor de opvoeding van de massa. Blijkbaar wint de beweging krachtig veld, merkb „l'Oeuvre" op: van de Academie tot de Vakvereeniging is men het eens en reikt men elkaar de hand tegen het drijven van enkele particulieren. Het volk wil lezen; het volk wil zich ontwikkelen. Frankrijk wil intellectueel le ven en zal intellectueel leven den tegen stand van enkele particuliere belangen ten spijt Niettegenstaande de zware straffen, die aan spoorwegdieven in Duitscliland worden opge legd1, verminderen de diefstallen aan de sporen nog steeds niet, getuige de volgende gevallen, die zich de laatste dagen voordeden: Te Boltrop werd een bende van zes man in gerekend, die in acht maanden tijds meer dan honderd wagons hadden geplunderd. Te Herne werden acht stationsbeambten we gens het berooven van goederenwagens gearres teerd; zij hadden het vooral op boter en mar garine voorzien, die ze aan winkeliers en bak kers te Herne en Recklinghausen verkochten. Een aantal hunner is reeds als helers achter slot en grendel. Op de spoorlijn DuisburgEssen is dezer da gen een vuurgevecht geleverd tusschen roovers en politie, waarbij verscheidene der dieven ver wond werden. Offficieel deelt de Saksische rcgcering (hans mee, dat zij van 3 Januari af porcelein geld -zal uitgeven van 20 en 50 Pfennig en één mark, lot een totaal bedrag van vijf millioen. Niemand is verplicht dit geld aan te nemen be halve de Staatsbank. Voor gebroken geldstukken worden nieuwe gegeven, indien meer dan de helft van het stuk getoond kan worden. Voor verzamelaars worden stukken gemaakt van 5, 10 en 20 mark. Naar uit New-York gemeld wordt is een overval ter constateering van verboden drank- verbruik gehouden op zoo groote schaal, als tot dusver nog niet was vertoond. Er is voor een waarde van 350.000 dollar aan alcoholische dranken aangehaald, waaronder de beste soor ten whiskey en champagne. Ten einde een voorproefje te geven van de groote bolsjewistische broederschap heeft burger Marcel Cachin, naar de „Figaro" meldt, de redacteurs van de „Humanité" (het orgaan thans van de Fransclie communistische partij) ontslagen, die hij van lauwheid verdacht. Thans is de beurt aan de employé's. En dan, neemt de „Figaro", zal Cachin de tribune kunnen be stijgen en een rede houden over de harteloos heid van liet patronaat en het kapitalisme. Op *31 December waren er te Berlijn 58.616 wcrkloozen. Op Driekoningen is in Luxemburg een Kroonprins geboren. Een Rembrandt gestolen. ,Het Holl. Nieuws blad seint uit Hamburg: Een op hout geschilderd paneel .van Rem brandt, 40 bij 60 c.M. groot, voorstellende een wegtrekkend onweer in een herfstlandschap, is gisteren uit het kantoor van de bankiersfirma Heciksoher ,Co. gestolen. Men meent reden le hebben te veronderstellen, dal het slak reeds onderweg is naar het buitenland. DE H. FRANCISCUS VAN SALES. Zijn leven en werken door O. J. Zwijzen pr. Uiig. Het Nederl. Boekhids, Tilburg. Meer dan het leven van dezen Heilige is bekend de vrucht van diens heiligen, wijzen en van den H. Franciscus van Sales, den luisterrij- lot het godvruchtig leven"* Wanneer de levensloop van een dienaar Gods in ruimen kring onder ons Katholieken ver dient gelezen te worden, dan is het wel die Prijs van 5000 400 200 100 17434 2966 14404 Trijsen van f 90.(eigen geld r'T 2 2175 4302 6653 9627 12083 13937 16210 13388 40 5S 47 18713 90 30 95 82! 3 87 37 82 74 7318451. 7 6709 77 84 90 80 83 25 19 80 1219714004 8418566 28 37 9722 12251 14154 16813 18622 62 61 47 86 14244 36 28; 72 6807 58 93 14336 29 2458 4675 6951 9843 12342 49 37 73 76 63 65 59 64 48 93 4716 7033 9923 71 89 238 2523 4339 7123 31 82 94 1640018S04; 300 2604 80 28 74 12400 14423 23 351 52 10036 21 64 33190041 60 77 54 95 16504 14| 9910112 8514503 3019125! 5612552 82 62 44i 61 54 86 16514 64, 29 10278 65 14776 76 19214 55 99 70 82 77 19301i 59 10315 12613 14801 81 141 73 38 15 13 16755 19411 58 3C03 69 7419 78 33 46 72 95 809 24 5215 7516 10420 77 81 97 19580 32 10656 12711 86 16S05 86' 54 57 32 14304 169.019698 5510701 48 44 14 19808' 94 10801 50 66 60 80 1050 74 35 7617 23 59 83 91 19914 77 80 97 59 10945 12817 I5C62 17004 51 93 3411 5507 63 97 23 69 18 74 1108 78 11 794611059 35 15248 71 85 15 3525 60 99 67 79 83 99 89 1224 61 5745 8046 11137 £8 94 17127 20005 1345 3609 5823 8123 62 12945 15344 4 21 83 28 32 8611245 65 15465 69 44 1447 88 39 8243 61 130331550017305 50 54 3729 5935 84 83 60 7 9 20101 <0 3831 77 8329 97 13135 15640 17461 81 86 70 90 9911301 63 76 77 97 1578 84 6026 8647 47 13306 15733 17501 202 ;8 1617 3901 32 7511425 10 37 25 75 29 67 66 77 53 27 52 17688 20356 58 79 68 8701 62 49 6917754 2U402 1729 4001 87 49 91 50 86 66 2u5l9 94 46 6132 9711516 1341215802 76 27 99 56 4 890911612 15 3017810 54 1809 65 57 46 14 98 4274 6225 927511777 1906 81 62 8311840 65 84 6352 9307 63 75 4377 64i2 2008 4427 50 26 79 60 80 76 2257 79 94 80 2322 114 26 13 17 4905 60 67 56 427 2706 99 54 9 5066 7216 540 39 80 7327 53 2955 5106 667 69 16 703 88 19 5 99 50 42 3112 28 83 93 64 920 3220 5320 91 3303 5428 21 78 ia 2C649 63 15909 96 20798 84 26 17934 20815 85 29 53 20 671196513537 73 95 78 89 93 62 16014 18016 20969 43 31 6500 9535 12007 13528 16163 18252 51 45 65 90 2213737 95 92 47 6649 9615 4013914 97 18373 2158 Vorige lijst staat 18363 m. z. 183t2 van den H. Franciscus van Sales, den luislcrij» ken prins-bisschap van Genève. Zeer nuttig en verdienstelijk werk werd dan ook door den Zeer Eeerw. heer G. J. Zwijsen verricht, toen hij zijn keurige en degelijk be< werkte Nederlandsche levensbeschrijving van den beminnelijken kerkvorst te boek stelde* Wat den lezer treft, die het boek ter hand neemt en met aandacht hier en daar een pa* sage er uit leest, dat is de piëteit waarmet deze levensbeschrijving geschreven is. De Eerw, schrijver heeft er zich op toegelegd in den H Franciscus te doen uitkomen, de vurigheid van den apostel, die duizenden van de Calvinist!» sche dwaalleer tot het ware geloof heeft te» ruggebracht, zoowel als de man van hoogfi» en fijnen adel, die een heerlijkvoorbeeld wat van lieftaHigen eenvoud en kinderlijke gehoor zaamheid. In zijn toeleg mag hij geslaagd heelen. Al onze geloofsgenooten zij het lezen dezes jongste levensbeschrijving van den even kloe» ken al.s zachtmoedigen Kerkleeraar aanbevolen Ouders en opvoeders vooral, zullen er veel uit kunnen leeren. MIJ IS DE WRAAK.door Edward Hailiwells. Uitg. Het Nederlandse!^ Boekhuis, Tilburg. We hebben hier te doen met een detective* roman, die in 't spannende van den verhaal» trant, kan wedijveren met die van ConaM Doyle, waarin Sherlock Holmes de hoofdrol speelt. Zielkundig staat „Mij is de Wraak" op veel hooger peil, waarbij komt dat de karak» Iers er meer naar de natuur in geteekend zijn De strekking is veredelend, daar de detecliel Giuld er niet alleen zijn werk van maakt, mis» daden te ontdekken en te onthullen, maar nn de noodzakelijke onthulling en straf, d<| „wraak" aan God overlaat. ROBERT HUGH BENSON, dooi P. Franke S. J. Uitg. Het Nederfc Boekhuis, Tilburg. Deze, van de eerste tot de laatste bladzijde onderhoudend en boeiend' geschreven levens» beschrijving van den beroemden Engelschen! bekeerling, is wel in staat om den lezer op tg wekken met de inderdaad prachtige boeken^ die we aan zijn vruchtbaar talent te danken hebben, kennis te maken. Mgr. Benson wordt hier geteekend in krach» tige, rake trekken. Men ziet terstond, dal hel den biograaf niet te doen is om zijn held uit» sluitend verheerlijkt te zien. Ook op diens fou» ten en gebreken als mensch en kunstenaag wordt onverbloemd gewezen. Pater Franke's mooi boek leert ons de ge» heele schitterende figuur van Mgr. Bensom kennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5