BERiCHTKiN Uit'den Omtrek S0L1ED SCHOEN WERK KOOPMANS' Tarwebloem Hiilegomsche Brieven. ZUIVERE TARWEBLOEM? Deze wordt geleverd onder Controle van het Sta tion voor Bakkerij en Maalderij te Wageningen tülT ONZE VORIGE OPLAAG evering van gas aan de gemeenten Bioemendaal en Zandvoort. Bioemendaal Reeft het recht de ineas seering: en administratie der gasgelden alsmede het verhelpen van gebreken nan Sastoestellen klaclitendienst) in eiger eheer te nemen. Zij kiest daartoe het begin van een nieuw boekjaar en neemt alsdan een opzeggingstermijn vam 6 mtyi.n den in acht. Wanneer de gaslevering in Zandvoort stijgt boven 700.000 M3. per jaar, .ver plicht Zandvoort zich wanneer Haarlem bulks in het belang van een goede gas levering noodzakelijk ,acli,t, op eerste aan zegging van Haarlem een gashouder te plaatsen met een inh.oud, die in overleg met Haarlem wordt vastgesteld, doch, nv», grooter beh,oelt te zijn dan 70 pCt. van de grootste per etmaal daar ter plaatse door Haarlem te leveren hoeveelheid gas. Zandvoort draagt zorg voor de distribu tie van het gas aan de verbruikers. JÜeze overeenkomst wordt aangegaan ,voor den t'ijd van dertig achtereenvolgen, de jaren aanvangende op den d,auum, .waarop de gaslevering als omschreven in deze overeenkomst in Zandvoort be gint. Na alloop van dezen termijn wordl de overeenkomst geacht telkens stilzwij gend met vijf jaar te zijn .verlengd, tenzij een der partijen ten minste twee jaar jróór het eindigen der overeenkom.^. «schriftelijk aan de andere heeft medege deeld de overeenkomst niet te willen ,ver lengen. He gemeenten zullen aan Haarlem alle medewerking verleenen voor de toepassing Van alle middelen ter bevordering van het gasverbruik (gaspropaganda). Zij blijven vrij iu de bepaling van den door haar te berekenen gasprijs, meter- huur en vergoedingen van meters, leidin gen en toestellen. werEen. Toe lïoor3cn we het Jfestffds van het vrouwenkoor van „Onder Ons" onder Henrie Pielage. Thans stond er een dameskoor dat men gerust superieur mag noemen in vergelij king met het daareven aangehaalde. En toch het sprak mij niet. Pielage verstond de kunst, Pergolese's starre metrum, dat bijzonder zich VAN ONZE RECHTBANK GELOOF EN WeTEJNSCHAP. Donderdag 13 Januari a.s. zal de h.eer W. C. van de Volkere uit -Amsterdam, voor de leden van Oeloof en (Wetenschap in pet; gebouw van de St. Jozefsgezellen- vereeniging, Jansstraat een voordracht houden met' demonstratieproevcn van draadlooze telegrapb.ie en draadloos licht KINDEBM1SHANHEEING He zaak van de vrouw van den kunst schilder H- te Volenduni, die sinds Octo ber te Haarlem in voonoopigc hechtenis zit als vernam,van ïmsiwiüeung van haar 5-jarig stiefdochtertje is naar dc openbare terechtzitting verwezen. W A AnSOü W jjvoj Een onzer abonné'a verzoekt ons te willen vermeiden, dat hjer ter stede een persoon zich uitgeeft voor den zoon .van een pianostemmer, met petdoel aldus do huizen van particulieren binnen te dringen. Of h.ij hiermede kwade bedoelin gen iu den zin hemt, is nog met uit gemaakt, maar ia bijna zerker k,et geva... OPCENTEN P.ivu UNL'Jjfi NOOKHi- HOELAND. In een te rurmerenct belegde vergade ring van de aldaar gevestigde aid. van den Vrijz. Hem. Jbonct, heeft net Sturemk* ia Kooiman o.m. gesproken over de pp- eenienueiiiog der provincie N ooru-Holiand en ztjn voorstel, om deze opcenten te verminderen. He h,eer Kooiman zette uit een, dat de opcenten voor de provincie dit jaar bijna twee millioen meer zullen op mengen dan geraamd en noodig is. Hl verband hiermede had spreker een voorstel ingediend om de opcenten te .ver lagen, wat toch niet meer dan billijk zou zijn. AanvankeLijk leek b,ei alsof dit voorstel zou worden aangenomen, doch in de zit ting der Provinciale Staten van deze .week is het voorstel met 28 tegen 21 stemmen verworpen. tot spiekers gj-oote verba zing heoben al\e aanwezige sociaaL-demo- crateu ook tegèn gestemu, zonder eenige motiveering. Het motief van Ged. Staten, die op mennen aat het wel gemakkelijk is ais zij -door de bpoge opcenten ook eens een „potje" zouden nnjgen, vond sprener van weinig beteekenis. Zoo n potje is niet noodig, vooral niet als h«t moet komen uit een hooge be las- tinghetfing. Spreker bleef (dan ook deze opcenten- hefting onbillijk achten en zal nog niet ophouden daar tegen te ageer en. In de zomerziwuig der Staten zal h,ij bij de behandeling van de begrootiug voor 1922 op deze zaak terug komen en weer op verminuerin'g der opcenten aan dringen» i GEMEENTEZAKEN. IDe heer M. J. Verhulst heeft met ingang .van 1 Januari 1921 ontslag aan gevraagd als tijdelijk leeraar aaii de ver volgcursus der, Burger Avondschool. IDe heer W. B. Groeneveld verzoekt eervol ontslag als leeraar in het machine- teekenen aan de Burger, Avondschool al hier «net ingang van 1 Januari 1921. B. en W. stellen den Raad voor ter hunner beschikking te stellen een bedrag van f 11000, voor het doen aanbrengen van y<uschjlltena«i xe£bet£fi.ngea aan d« ge- ftfecnïcïïjtce zwem- erf Badinrichting' aan de Houtvaart. I B. en W. stellen voor hen te mach tigen tot 31 December 1921 de thans be staande regeling, volgens welke in het Noorden Buitenspaarne behalve de vaar geul voor kleinere schapen, de door de gemeente in 1883 gebaggerde .geul ter diepte Van 4.20 plus A.P. door het Rijk, de provincie Noord-Holland, het Hoog heemraadschap Rijnland en de gemeente breedte van minstens '25 M. wordt onder houden met dien verstande, dat de daar- Haprlem met eene doorloopende bodern- uitvoortvloeiende kosten met inbegrip van die voor liet /.uiuer mtitenspaarne in 1921 niet meer zullen bedragen dan f 2500. zoodat de bijdrage der gemeente Haar lem het cijfer, dat tot dusverre daarvoor op de begrooting w.erd gebracht, niet zal overschrijden. Hoor 11. en jW. wordt voorgesteld goed tc keuren een verordening op de Keuring van waren. He verordening gelijk aan het te dier zake voorgestelde ont werp van den Minister van Arbeid. Be werkeiooze bouwvakarbeiders te Amsieruam. Moordaanslag op haar man. dJONCKBLOEDT voor DAMES, HEEREN en KINDEREN WENSCHT U IN UWE HUISHOUDING VRAAGT DAN UWEN WINKELIER „KRISTAL" B. en W. bieden den gemeenteraad ter goed keuring aan overeenkomsten met de gemeente Bioemendaal en Zandvoort tot gaslevering. Voor Bioemendaal zal door Haarlem zijn zorg le dragen voor de ineasseering en adminis tratie der gasgelden en het verhelpen van ge breken aan gastoestellen (z.g. klaclitendienst) He kosten van aanleg der complete persgas leiding tot Zandvoort met inbegrip van alle bij- behoorende pompen, motoren, drukreduccer- toestelleu, hoodmetergebouw enz. worden ge raamd op 250.000. In de overeenkomst is niet begrepen de gas levering aan bet Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, met daartoe behoorendc ambtswo ningen. Evenmin is in deze overeenkomst be grepen de gaslevering aan dat gedeelte der ge meente Bioemendaal, dal gelegen is ten zuiden .verlengde van de Van Merlelaan in de ge meente Heemstede over den Mariënhof, nabij bet knooppunt van Bockenroderweg en Vogc- lenzangscben weg naar de grens van Zand- jroort. Zandvoort en Bioemendaal verbinden zich zoolang deze overeenkomst van kracht is, van geen ander gas le zullen betrekken, nocli aan anderen concessie te zullen verleenen voor het oprichten van een gasfabriek of het leggen en hebben van gasbuizen, of zclt' een gasfabriek in eigen beheer te exploilecren. Haarlem verbindt zich gedurende de eerste .vijf kalenderjaren ui den aanvang der gasleve ring, genoemd in deze overeenkomst, al het benoodigdc gas le leveren franco alle verdeel punten van het distributienet als omschreven in art. 1, zonder eenige garantie voor hoeveel heid van den kant der gemeenten tegen eenc vergoeding voor perskosten, van twee cent per hoofdmeters. Na -afloop van deze" vijf jaar ver hinden zich ieder der twee gemeenten per jaar minstens af te nemen 500.000 M3. Voor lederen M3., die minder afgenomen .Wordt dan 500.000 vergoeden de betrokken ge meenten 2 cent per M3. De te belalen gusprijs bedraagt: lo. de fabricagekosten van het gemengde gas tot in den gashouder; 2o. een winst voor Haarlem, groot een halve .cent per M3. afgeleverd gas; 3o. de perskosten per M3. afgeleverd gas. De jaarlijks door Bioemendaal en Zandvoort Ban Haarlem le betalen gasprijs zal worden be rekend aan de hand van het door Haarlem uit te brengen verslag van haar gasbedrijf over datzelfde dienstjaar. Haarlem verplicht zich den maandelijkschen verrekenprijs telkens zoo dicht mogelijk bij den werkelijken kostprijs aan Bioemendaal en Zandvoort ter kennis te bren gen. Eventucele verrekening van meerderen of minder- i kostprijs zal binnen een maand na het vaststellen van de fabricagc-rekening over het betreffende boekjaar door het gasbedrijf ïon Haarlem plaats hebben. Voor de ineasseering en administratie der gasgelden en den z.g. klachtendienst verbindt Bioemendaal ziel» aan Haarlem te betalen een .vergoeding van 1 cent per M3. geleverd gas. .WAAR GAAN WIJ HEEN? „H a a r I e m's Dameskoor", Eerste concert. Stabat Materl Wat is het heerlijk dichterwoord .Van den „pio padre", sinds het opwelde in het hart van den vromen 13e eeuwschen Minder broeder, al niet mishandeld zoovel in tekst als in muziek. Palestrina, ja, en Josquin de Prés, de meesters der polypbone-kunst, zij voelden nog beel wel wat die woorden deden bij eenvoudige pegging. Maar in Steffand's straffe metrum voel- den de vrome woorden zich als in een Procus- lusbed; bevroren zuchten en tranen van émail. Nu is er van Pergolese's werk nog heel wat te «naken als men slechts dit „Lied vol medelijden met de Moeder der Smarten, dat zich paart 1MB de bgdfi om .Verlossing", op zich iaat in- doet gelden in. een viertal strofen, o.a. in „Fac, ut ardeat cor meum" zijn ijzeren hard heid te ontnemen. Boóda schoot hierin tekort. Hij haalde zelf de lijnen nog strakker aan. Zoo kreeg men wel een uitvoering die klopte, maar waarin het eenige sentiment lag in de melodie. Niets dan uiterlijke vocale glans, geen spoor van levend rythnre. Zeker er waren strofen die er beter afkwamen; waar het woord mcessprak; waar het werd tot gebed. Maar zij waren schaarsch, en thans in den nacht hoor ik nog het hup- fend en dansend meirum van een „Inflamatus". Pergolcse gebruikte niet den origineelert tekst van Jacopone da Todi, doch de bewerking waar o.a. strofe 19 geeft het „Fac me cruce...." kiplaats van „Chrisle, cum sit bine exirc „Da per Matrem me venire „Ad palmam vicloriae." Toch geeft de bijgevoegde liollandschc tekst de vertaling dezer oorspronkelijke lezing. Hoe zit dull Veel zorg is er verder niet aan liet tekstboek besteed. Wat staat daar onder „Nox." van Paul Bcnner toch een barbaarse!» taaltje afgedrukt. Een bok of tien, twaalf in een enkel Fransch lied is wat bar. Gecorrigeerd is althans het Duitsch van 't laatste koor. Men moet deze op merking niet le gering aanslaan. Op de con certen der vooraanstaande koren (daar immers denkt zich „11. D. koor" een plaats lo verove ren?} mag van een dergelijke nonchalance geen sprake zijn. Voor Stabali Mater" gebruikte de heer Rooda de originccle strijkkwartet-orgel-bezeltuig. Ik geef in overweging om bet ook eens le probec- ren met Paesicllo's bewerking (met blaasinstru menten) of met volledig symphonie-orkest van Alexis Lwow. Vooral omdat me niet ontging hoe de dirigent liet strijkkwartet tot meer kleur- geving aanspoorde. De beide volgende koorwerken van Benner op Franschen- en Grieg op Duitschcn tekst konden ine heel wat méér bekoren. 't Eerste is een werkje, zoetjes geconstrueerd, met gewone mid deltjes, wat bleekjes, maar het klinkt bijzonder goed cn de dirigent had zijn orkest goed in de vingers, evenals bij Grieg's „Vor der Klostcr- pforte". Heel andere tonen al dadelijk dan bij Benner, al is het „Mach'auf, ieh liebe dieli", vrij onbeduidend getoonzet cn het stramme koraal der nonnen van een gekke uitwerking. Zeker protcstantsche nonnen? Uitgezonderd het orkest-intermezzo dat' slap van directie was en waar 't orkest rammelde, mogen we den pittigen dirigent voor dit werk een woord van lof niet ontbonden. Hij heeft, om den vaklui-tcnn nog eens to herhalen, het orkest uitstekend in zn vingers. Hij heelt d endurf, de tegenwoordigheid van geest die vereischt wor den, niet slechts om den boel goed te doen sluiten, maar ook om dc gelegenheid lot kleur- aanbrengen niet onbenut voorbij te laten gaan. Den zang van mej. Haitsma Muiier beliiistei ik gaarne. Alleen het van-onder-ophalen bij dc toon-repcrcussies in Pergolese's werk is bij zoo'n licht aansprekende stem een onnoodige, on- schoone manier en beschadigt het cantilene. Mej. A. Veenenbos zong verdienstelijk de alt partijen. Veel doen zal hier veel goed maken. Een krans voor den directeur, bloemen voor de solisten, 't Orkest was uiterst gewillig. Een goed geslaagd concert. G. J. K. Diefstal. G. W. had trek in een lekkernij en gapte daarom te Heemslede een viertal koeken. Dat zou hem smaken, dacht hij. Deze gedachte sprak hij echter niet luid uit voor de Recht bank. Daar vertelde hij, dat hij zonder werk was, honger had en daarom het feit gepleegd had. De Officier bracht echter naar voren, dat bekl. een slecht verleden had en eischte daar om 6 maanden gevangenisstraf, aan welken eisch dc verdediger zich refereerde. Zwijntjesjagers. Dit edele gilde was flink vertegenwoordigd vandaag. Eerst kwam G. J. W. voor. Ilij was reeds cenigen tijd werkloos en dit verveelde hem ten laatste schijnbaar zoo, dat hij zijn ge dwongen stilzitten afschudde, in Hoofddorp een karretje inpikte en wegreed. Hij kwam echter niet ver, want in Sloten reeds werd hij gearres teerd en nu beeft hij al zoolang onderdak in het Huis van Bewaring, De Officier voerde in zijn requisitoir aan, dat bekl. kermisreiziger was en reeds meerdere malen op kosten van den Staat gelogeerd had; 1 jaar gevangenisstraf achtte hij dan ook niet te veel voor deze be klaagde. De verdediger pleitte een veroordce- ling van hoogstens 6 maanden, opdat bekl. weer in den zomer vrij zou zijn. Dan was aan de beurt N. C. M., werk man te Sloten, thans echter eveneens gedeti neerd in het Huis vau Bewaring, 10 November had hij een fiets gegapt en in Amsterdam ver kocht. Hij was reeds zoo lang zonder werk en leed armoede. De officier liet echter uitkomen, dat bekl. reeds meerdere malen diefstal had gepleegd, doch volgens advies van de reclas- seerings-commissie wilde hij clementie gebrui ken tn eischte daarom slechts 1% maand ge vangenisstraf. De verdediger wees allereerst op het spreek woord: „De gelegenheid maakt den dief". De ze bekl. is van nature niet tot stelen geneigd, de getuigschriften van zijn patroons zijn goed. Doch de omstandigheden zijn Ifêm ongunstig geweest. Reeds jong (op 12-jarigen leeftijd) is hij van buis moeten gaan. Met verschillende verkeerde elementen is hij in aanraking geko men, die natuurlijk een zeer ongunstigen in vloed op hem hebben uitgeoefend. Toen hij dan ook wéér geruimen tijd zonder werk was, heeft hij do verzoeking geen weerstand kun nen bieden en heeft het misdrijf gepleegd. Dit alles in aanmerking nemende, meende pleiter, dat een voorwaardelijke veroordeeling hier wel op haar plaats zou zijn. No. 3 van het edele gilde had in Aug. en Nov. ten nadeele van een 14-jarig meisje een rijwiel gestolen. De schuchtere jonge dame kwam dit feit op eenvoudige wijze verhalen, waarna de opkooper gehoord werd. Deze ver klaarde err „geen been in gezien te hebben" daar hij nooit iels verkeerds van bekl. ge hoord had. Todh heeft het manneke wel wat meer op zijn kerfstok, want de officier eischte zes maanden, vooral met het oog op het feit dat bfikj. reeds meeidere malen is moprdseld -De raadsman van bekl. refereerde zielf aaif'fféf oordeel van de Rechtbank. De laatste had zich te Hiiiegom vergrepen aan. de fiets van een ander. Volgens zijn ver klaring had hij in de „perikelen" gezeten. Hij had geld noodig en de opbrengst van het rij wiel gebruikt voor betaling van kleeren, kost e.d. De Officier liet uitkomen, dal bekl. in dienst zich meermalen aan desertic en insu bordinatie bad schuldig gcanaakt en dat dit de oorzaak was van bcklaagdes armoede. De ervaring toch leert, dat men geen personen in dienst wil, die altijd in de pontraminc zijn. De armoede is dus gedeeltelijk bcklaagdes schuld. Spr. vond dus geen aanleiding om clement te zijn en eischte 6 maanden. Ook in deze zaak refereerde de verdedigev zich aan liet oordeel van dc rechtbank. Bedelarij. Nu verscheen een 60-jarige bedelaar in het bankje, die in zijn leven heel wat misdrijven gepleegd heeft. *De laatste maal had hij in Alsmeer gebedeld en diefstal gepleegd. De Officier stipte eventjes aan, dat bekl. vanaf 4 Dcc. 1907 tol 15 Jan. 1920 doorloopenü de wet overtreden heelt, hier zoowel als in Duitschland. Toen is hij in Zwolle tot 8 innd. gevangenisstraf veroordeeld. Dit ongunstige verleden doet niets goeds meer van bekl. ver wachten. Van de bedelarij moest hij echter vrijgesproken worden. Voor diefstal echter eischte de Officier 3 dagen heehtenisstraf plus 3 jaar opzending, opdat „mijnheer" een flink poosje uit de maatschappij gebannen Is. DE WINKELSLUITING. Door een tweetal agenten is proces-verbaal opgemaakt tegen een vischwinkelier, wonende aan de Kruisstraat, terzekc het verkoopen van waren, in strijd met de verordening op dc winkelsluiting, d.w.z. des avonds na sluitings uur. BRANDJE. Zondagavond even over zessen, ontstond een begin van brand in de bakkerij, gevestigd in perceel Cornelissteeg 10, doordat een partijtje krullen naast den oven gelegen, was gaan broeien. De brandweer was spoedig aanwezig en blnschte met een tweetal s.ruien van de water leiding het vuurtje, dat zich beperkt had tot da krullen en een houten trap- De staf der brandweerwas aanwezig. SPORTSMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn door een agent-wielrijder omstreeks 12 uur op den Spaarndammerweg aangehouden, C. P. 17 jaar, werkman en G. v. d. P. 16 jaar, glazenwasscher, beiden wonende alhier, die in 't bezit waren van 8 binnenballen van voetbal len, 8 paar handschoenen en een kluw ijzer- garen. Bij onderzoek bleek dat deze sportartikelen ontvreemd waren, door verbreking van een glasruit uit de bergplaats op het gemeentelijk speelterrein aan den Kleverlaan. Later werden op 't plantsoen aan den Klop persingel nog een tweetal slingerballen gevon den, eveneens van dien diefstal afkomstig. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 5 Jan. d. van M. H. Gimbrere-v. Delden. 6 Jan. d. van M. J. A. Booij-v. d. Linde. d. van E. M.. Keijzer-Saarloos. 7 Jan, d. van M. J. S. Rictdijk-Ginjooien. z. van W. C. Cramer-Zantvoort. d. van P. v. Schoo- ten-v. d. Meer. 8 Jan. z. van A. M. M. Paauw- Gijselhasf. d. van G. Booij-Eijk. z. van Z. v. d. Yeen-Broekeuia. d. van M. H. I. Vrind- Plaghki. 9 Jan. z. van G. J. v. d. Spek-Loerak- ker. z. van G. Langeveld-Kroon. z. van L. Dres-Ponsen. d. van J. Brooijmans-v. Bexel. d. van M. Koorn-Looff. d. van S. Brouwer- v. Ginhovcn. z. van J. A. Roelofs-Wubbe. d. van D- de Wijs-Hofer. z. van F. O. W. E. Cliteur-Honings. d. v. M. C. WuUems-v. Itoon. 10 Jan. d. van T. C. M. Ileercns-Harlman. Overleden: 6 Jan. J. M. v. Nimwegen-Becker, 77 j., Meester Joostenlaan. J. v. Druncn, 64 j., Klcrkstceg. F., 6 mud., z. van 1). G. Koning, Schoterweg. 7 Jan. P. v. d. Stijlen, 87 j., Nieuwe Gracht. 8 Jan. J. L., 3 mnd., z. van J. L. Seholtz, Leliestraat. 9 Jan. B. Wijers, 73 'j., L. Boogaardslraat. J. A., 2 j., z. van G. Swart, Oranjeboomstraat. Amsterdam, 10 Jan. Naar wij vernemen, zijn de werklooze bouwvakarbeiders voornemens hedenmiddag naar verschillende bouwwerken hier ter stede tc trekken, om daar onge vraagd: aan 't werk te gaau. Dc wcrkloozen zijn van mccniug, dat op vele woningbouw werken gebrek aan personeel is cn deson danks door de aannemers geeft arbeiders aan 't werk worden gesteld. De wcrkloozen gaan met hun gereedschap naar dc woningbouw- werken om te arbeiden en zullen op deze wij ze dc aannemers trachten te noodzaken een einde aan hun werkeloosheid lo maken. Moch ten zij dit weigeren, dan verwachten de wcrk loozen, dat het thans werkend personeel, door middel van staking den aannemers daar toe zal dwingen. Purmerend, 10 Jan. Zondagavónd ongeveer 6 uur kwam de vrouw van zekeren Jan Ber nard bij de buren inloopen, met de mededee- ling dat baar man zwaar gewond in bed lag. Zij ging eveneens <le politie waarschuwen en liet voorkomen, alsof inbrekers aan 't werk geweest waren. De geldkist stond open. Dc man beschuldigde zijn vrouw een aanslag op hem te hebben gepleegd. Hij was gewond aan den hals. De vróuw werd in arrest gesteld. •st Een korte vastenavondtijd: amper een maandjel Dat is kort, héél kort zelfs voor-een groote plaats als Hillegom. Vier weken ruim en daarin vallen voor de heide parochies op diverse tijdstippen nog de .Biddagen. En zoo veel mogelijk tracht men de verschillende uit voeringen zóó te geven, dat er op die avonden „niets te doen is". Dat is heel moeilijk, waar het aantal ontspanningslokalcn nu juist niet bijster groot is. Er inoct dus overlegd en ge schipperd worden, doch 't komt wel op zijn pootjes terecht. Ilillegoms publiek houdt wel van ontspanning cn de jongelui als overal elders niet 't minst. We krijgen dan ook binnen een maandje heel wat. Gelukkig mag 't gezien en gehoord wordcnl L'Amitié mag er nog steeds zijn, doch er is meer. Nu spre ken we niet over 't. meer dan kranige Dames- koortje dat onder superbe leiding van Mej. Hoogervorst kranig werkt, dat voor de Maria- Congrcgatie een sieraad is en tfaarop pastoor Krook terecht trotsch gaat, dat is 't mooie in dc kerk als hoofdzaak cn 't vriendschap pelijk intieme avondje van Donderdag is ver diend en gegund. De H.-K. Gcinengde Zang vereniging „St. Caecilia" onder de bekwame leiding van den lieer Van der Me ij dwong reeds bewondering af bij meerdere gelegenhe den en als we goed gehoord hebben komteer een eerste eigen uitvoering, die we bij voor baat durven aanbevelen. Het is een verblijdend teeken des tijds, dat hoe langer hoe meer de kunst wordt dienstbaar gemaakt aan de lief dadigheid, de winter met zijn werkeloosheid enr armoede eigent zich daartoe heel bijzon der en reeds meermalen hadden liefdadigheids uitvoeringen alhier een prachtig succes. Wie 't mes nu aan twee kanten wil laten snijden, wat hier beteekent, wie een offertje wil brengen voor een schoon doel en dan te vens kunstgenot voor dat geld wil smaken hem sporen wij in dit schrijven speciaal aan op 26 of 27 dezer te gaan zien wat er op Roomsch gebied geboden gaat worden. Hij of zij mag naar deze a.s. liefdadigheids-uitvoe ringen ook 'gerust medenemen een goede ken nis die niet tot onze godsdienst behoort, want ook deze zal ziol» niet alleen niet ergeren, maar meer dan voldaan huiswaarts keeren. Wat is er dan te doen, vraagt de nieuwsgie rig-belangstellende lezer? Kijk, ziet u, we hebben hier een Sint Vincentiusvcreeniging; 'n flinke, een mooie, een ijverige, een bij uitstek goede, een die eigenlijk bovenmenschelijk werk verricht, die toovert met geld ja met geld dat ze niet heeft. Die instelling durft alles, al leen op grond van yertrouwen harcr. leden VOO anten P. W TW£E.hUU5EN ÖA.QTEU0QI55TRMT op een buitengewonen Zegen van Hierboven en op de offervaardigheid van Roomsch en ou< Roomsch Hillegom. Die vereeniging heeft 't nu weer aangedurfd seliooikindervoeding op haar program vau afwerking te zetten en is er ai mee begonnen. De goede Zusters van 't Joseph-geslicht zijn in den arm genomen niet letterlijk lezer, verontrust u niet cn deze strekken haar goede cn vele zorgen ook al weer over 't arme, slechtgevocde schoolkind1. Nu, die Sint Vincentiusvereeniging wil men een extra cadeautje geven, zonder dat er om gevraagd is, zonder dat er op gerekend wordt. Daarom moet 't extra slagen. D« voor bereiding is in vollen gang en wat geboden wordt gaat verre boven liet gewone. 't Schooue drama „Aan 't Moederhart" zon alleen reeds succes verzekeren, docli er komen bij een 5-tal schitterende tableaux, levende beeldengroepen met begeleiding van meerstem mige muziek, waaronder b.v. Jong Nederland ii' Nationale klederdrachten, ecu hulde aan onze geliefde Koningin. Die uitvoeringen vra gen en hebben zich verzekerd vau 60 personen en de leiding is in goede onbaatzuchtige han den. Meer zeggen we er niet van, om niet voor verklgpper te worden gescholden. Daarboven spraken we van een hulde aan H. M. dc Koningin. Dat is toch altoos wel aar dig, die Roomschen brengen steeds hulde en eerbied aan 't gezag, zij doen dat zonder on derscheid. Wie hoorde er ooit van, dat een Katholiek b.v. een Dominé, hij zij Ned Hcrv. of Gereformeerd minachtte, het hom lastig maakte of onheuscli bejegende? Zoo iels be staat niet. Een Katholiek groet beleefd een geestelijke van andere richting en licht er den hoed voor af. Dat is iels heel gewoons, men acht het aan zijn fatsoen zelfs verplicht. Maar wat moeten we dan denken, als er op den kansel een klacht wordt geuit, dat de prieslers, onze priesters op straat worden na geroepen, bcleedigd, gescholden? En dat is geschied in Hillegom, in een plaats raet 65 pCt. alléén Roomsch? We schamen ons lezer, doch liet moet om wille der schande en der oneer tftn nobele Hillegomsoho. Burgers dnt zijn de Roomsche Priesters óók aangedaan. Nu geldt zeker ook liier 't bekende spreek woord van het rijtuig en de kar, maar Roomsch Hillegom moet front maken tegen zoo'n scha mi aal. Het is niet genoeg ais een. Roomsche zoo fels Roorf, dat hij zwijgt, zulk zwijgen is g*en goud maar lafheid. De tijd dat men ons trapte is voorbij, laat staan dat wij onze Herders en Leidslieden laten verguizen, op straat. Laat dan ieder het zijne doen om aan dit laag gedoe een einde te maken. Klach ten indienen bij den Burgemeester als een ver maning en terechtwijzing niet helpen, dat is de weg. Vreedzaam en vergevensgezindheid is eeh eigenschap die wij Roomschen kennen cn beoefenen, doch wie onze priesters beleedigt, komt aan ons cn wij zuilen en mogen zulks niet gedogen. Als wij allen samenwerken om aan dit min gedoe een einde te maken staan wij niet alleen; immers ieder weldenkend! mensch zelfs een ongeloovige moet zulk optreden op den openbaren weg afkeuren en er zich aan ergeren. In een volgend artikel ho pen wij dan ook met blijdschap ie kunnen mededeclen, dat onze priesters ongemoeid, als ieder burger, langs de straat kunnen gaan, waar zij toch al niet meer komen, dan zij voor hun bediening noodzakelijk achten. Januari 1921, HILLEGOMMER. IJMUIDEN, Schepenverkoop. Bij de Vrijdag middag op last der Haarlemsche rechtbank ten oversta tn van notaris Dolleman alhier gehou den verkooping werden de stoomtrawler Ba- rendsz IJ.M. 4, Heemskerk, IJ.M. 5 en 's-Gra- venhage, IJ,M. 51, der Scheepeuexploitatic Mij. Amsterdam gekocht door den heer W. H, Driehuizen le Zandvoort, voor resp. 51,500, 38.500 en 49.000. IJMUIDEN, liet doen zinken van schepen. De Haagsche recherche heeft de politie alhier de aanhaudiug verzocht van A. G. uit Scheve- ningen, varende op een IJmuider stoomtrawler, terzake van het doen zinken van visschers* schepen. ASSENDELFT. Brandstoffen. Onze brandstoffencommissie heeft nog beschikbaar ge- gesteld op: Bon 8A 50 K.G. briketten en op Bon 8B 40 K.G. stukkolen. Voor ouden van dagen, studeerkamerhonnen, groote gezinnen en kamerbewoners worden op de laatste bonnen de brandstoffen verstrekt, die nog voorradig zijn. ASSENDELFT. Ongeluk. Dezer dagen reed onze plaatsgenoot, de werkman K. V. per fiets tegen een broodkar op, die onbeheerd en zonder licht aan den weg stond. De man kwam vrij leelijk te vallen. Met een gebroken been moest hij per brancard naar huis worden ge bracht. ASSENDELFT. Eendracht maakt Macht. Gene einde vereeniging hield dezer dagen haar al» getneene ledenvergadering. Als spreker trad op, de heer A. Visser van Nieuwe Niedorp, secreta ris van den Prov. Bond van Ziekenfondsen in Noord-Holland. Spreker behandelde hel onder- werp: Ons Doel en ons Program en -de Ziekte- wel Talma. Op zeer duidelijke wijze werd de stof behandeld, met het resultaat, dat de af- deeling Ziekenfonds zich bij den Bond zul aan sluiten. De balans der vereeniging wees aan be zittingen het bedrag van 52,28^,45 cn aan schulden 23,624,44y2, zoodat de vereeniging een' zhiver bezit heeft van 28,662,01%. Het aantal leden bedroeg 412. Tot bestuursleden werden herkozen de lieeren M. Sikkes cn J. C, Koomen Gz. Tot bestuursleden werden geko zen in de plaats van den heer P. Bookel (over leden) en J. Yz. Veenis (bedankt) dfi bee tea J. yan 't Vger en Ghj;. Buntsina, --C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2