WIJNBERGH Co. W. H. KLOES Orde en Arbeid Groote Houtstraat 77 Hooren en bezorgen zonder prijsverhooging N.v. NIERCKEÜS Verkoophuizen door het geheele land. ais gij ongesteld zijt Worleiboer's üCruiden Worteiheer's Pillen Zendt Uw Wasch Stoom-, Wasch* en Strijkinrichting Scheepmakersdijk 32, Haarlem Landbouw en Visscherii Gemengd Nieuws.Y Uit den Omtrek Chemische Wasscherïj Werverüj Brouwersvaart 74-80 w&c? Teekenen en Borduren lapan- en Blousesverierinsgesi Advocaat 2.10 M2 fl. 1.10 Boerenjong. 1,90 fl. 0.90 Samos 1.15 Spaans, wijn 1.15 Fort 1.00 Malaga1.40 Yermouth 1.50 Bordeaux 0.90 Graves 1.35 Beschuit Mille 19 Maizena 19 Pruimen vanaf 38 Krenten p. ons 8 Rozijnen hlank 10 Abrikozen 22 Appelen. 14 Zelfr. ineel 30 Bloem p. pond 22 Sucade p.ons 34 Amandelen. 25 Pinda's 8 en 10 BI. Kozijnen Zeep p. pond Soda Thee vanaf 10 Koffie p. pond 55 Rijst 22 Havermout 19 Gort 21 Vermicelli 44 Bruine boonen 16 Capucijuders 20 Groene erwten 19 Vet Spek p. p. 85 Rundvet 65 Zout 7 Witte Suiker 39 GESCHORST WEGENS PLICHTVERZUIM. Aanklacht togen don voorzitter vauoon ,it!(Ur+(r0m'mSfle' "0ttS EiS«®dom" meldt) dat tegen den voorzitter van Huurcom- rmssie .V (mr. de Vries Feyens) te Am sterdam een aanklach|t is ingediend we- gem beleediging van opgeroepenen ter zitting va,n genoemde commissie» Korte Berichten, ROODGLANS- EN KANKERZIEKTE i i DER VRUCHTBOOMEN. Do Pbiyt opathologische dienst te .Wa ge ningen echtrijft) oiib; i In onz© mod ede-el in gen werd in den aanvang van 1920 de aandacht geves tigd ,op liet toenemen van de ioodgianst- ziekte der vruch;tboomen (in 't bijzonder bij perzik en pruim, maar ook bij appel, kruisbes en andere gewassen) in ons Land. I i i -r Daar de ziekteverschijnselen uitslui tend taan hjefc blad waarneembaar zijn, n.l. aan die loodachtige verkleuring van de bladeren is het op dit oogenblik niet uit te maicen, or een oo.om door lood!- glansziekte is aangetast of niet. Het is nu echjter wel het goede tijd stip om in de boomgaarden na te gaan, of daarin de zwam voorkomt, die de lood glansziekte veroorzaakt. Deze zwam toch' Stereum purpureum genaamd, die in het h,out van loodglansziekte boomen leeft maar ook in dood hout (in takken in boonenhout, heiningpalen, euz.) kan le ven, brengt in het late najaar, gedu rende den winter en ook nog wel in een deel van het voorjaar buiten op liet hout een zeer mooi paarsg-ekleurde', en korstvoxmige zw.amwoekering te voor schijn, waarin zij hare sporen vormt. Daar nu de zwam Stereum purpureum de boomen (Uitsluitend met behulp van deze sporen, die als onzichtbare stof in de lucht zweven, besmet, zijn het deze a-ra- gek leurde zwamvormingen, waarin het groote gevaar voor de verbreiding .van de loodglansziekte gelegen is. Nu ontstaan deze zwamvormingen niet op het levende hout van loodglanszieke boomen, maar uitsluitend ,op de doode takken van stammen. Daarom is het zeer gewenscht nu reeds alle doode takken uit' de vrucht boomen te verwijderen Zijn de boomen door de loódglansziekte reeds aahjgetast, dan maakt men het dc in het hout levende zwam onmogelijk, haar spo ren op deze doode takken te vormen; ia de boom nog gezond, dan beneemt men de zwain een voedingsbodem, want ook in dood hout kan zij leven en daarop later haar sporen voortbrengen.. Het is echter niet voldoende, dat men liet snoeihout uit de boomen verwijdert; men moet het ook uit den boomgaard brengen, want de sporen worden voort gebracht op het hout, onverschillig of dit in den boom zit of op den grond ligt- Het uitgesnoeide hout moet dus ver wijderd en zoo spoedig mogelijk verbrand worden. Is nlit onmogelijk, dan kan men het ook onder water bewaren, als men dan maar zorg draagt, dat er niets boven het water u)ksteekt. Men lette er op, dat dit opruimen ook geldt voor de gerooide stammen. Zijn deze van loodglanszieke boomen afkomstig en laat men ze in den boomgaard liggen of gebruikt men ze voor omrastering, dan kan tmen er zeker van zijn, spoedig de paarse zwamwoekering te zien optreden, waarin de zoo gevaarlijke shoren ger vormd worden. Takken en stammen moe ten dus allen worden opgeruimd en .ver nietigd.' Tevens zij hier de aandacht er op geves tigd, dat thans ook de zwam, die de kan kerziekte der appel- en pereboomen ver oorzaakt, hare sporen op de boomen vormt. Dit ig eschied op de kanker wonden zelf.; Het is dus gewenscht, zoo spoedig mogelijk het door kanker -aangetaste hout te verwijderen cn te verbranden, of alle kankorwonden met een carooii.i-ciunuplos- sing van ten minste 500 pet. sterkte in te smeren. In verband met het bovenstaande stelle men dus de s noei werkzaamheden in de boomgaarden piet uit tot het voorjaar. Keu voorstel tot werkverdeeling.. Te Maarssen lip eft de vereeniging van vak- patrooas in Ide bouwbedrijven aan de huis eigenaren ,cen circulaire verzonden, waar in wordt verzocht den arbeid in do bouw bedrijven zooveel mogelijk over liet ge- heele jaar te verdeden, waardoor ophoo ping van werkzaamheden in bepaalde tij den ka,n worden voorkomen. Alles kan dan op tijd geschieden en het kan goed kooper worden uitgevoerd, omdat men geen werkkrachten van elders behoeft te nemen. R.K. .VER-BOND VAN /WERKCEjVERSi- V AK V ER EE NIG IN G EN. Op een 5 Jan. j.l. tie 's Bosch gehou den vergadering van bovengenoemden bond werd besloten, overleg te plegen met de andere centralen der werkgevers en mot de vakcentralen dér .arbeiders om te trachten de heerschende crisis en do daaruit volgende economische en so ciale gevolgen dcor voortdurend overleg tusscheu de onmiddellijk belanghebben de groepen te bezweren. Men kwam tot overeenstemming om trent de richting waarin de oplossing moest worden gezocht. Aan ,het Bestuur werd opgedragen do onderhandelingen met de werkgevers!- cn werknemers-cen trale ten spoedigste te openen. DC FKljöDALiNU. Hette affwerkiwq Vluggo aflevering Fabrreka Tel. 426-1046 :abriek van Dameshandwerken. PLISSEER-IHRICHTING. tolhuizen 4 (N. Gracht). Telefoon 170 AJOURIftlRICHTIüG 15 cents per Meter. van oil a 2 Woptelboer's Pillen en gij zijt spoedig weer hersteld. JAC0BA MARIA W0RTELB0ER te OUDE PEKELA '4 (OPGERICHT 1847) Heldere wasch. Neemt p** Tariefj>p_ aanvraai êtatis vetfkrijgbaaffj BEZUINIGING OP HEI' LOO. Ook op bel Loo bij Apeldoorn heeft als ge volg van de tijdsomstandigheden cu de daarmee gepaard gaande loonsverhoogingen, een vermini dering plaats gehad van het aantal geëmployeer den aan de verschillende departementen: enkelen «iju ontslagen, waardoor het tuinpersoneel sterk verminderde, of overgeplaatst en anderen ge pensioneerd, doaii uiet meer vervangen. EEN INGEWIKKELDE KWESTIE. Op 9 Dec. j.!. kwam in de Rotterdamsche haven liet Russische stoomschip „Dnepr", gela den met graan voor de cargadoors J F. Schel len. Dit vaartuig is het eigendom van de vroegere Russische regeering van generaal Wrangel. De «chuldcischcrs van deze oude Russische regee- jring hebben nu beslag op dit vaartuig doen leg gen, door tusschenkomst van den deurwaarder Fouteyne. De Sovjct-regeering beweert, dat zij reoht heeft pp dit schip, daar alle staatseigendommen, die onder de regecring van Wrangel bestonden, vol gens haar zijn overgegaan aan de Sovjet-rëgee- ring- In Maart zal bet proces betreffende de „Dnepr" voor do Rotterdamsche rechtbank wor den behandeld. Tot zoover de „Tel." Do „Tribune" vestigt er de aandacht op, dat fle Russische Sovjet-regccring alle koopvaardij schepen van Wrangel als Russisch staatseigen dom beschouwt. Het zal goed zijn do handelingen der „neutrale" hollandsche regeering in deze met opmerkzaamh Ad te volgen, zegt het blad. Deze voorstelling van zaken, is echter onvol ledig en tendentieus, verzekert dc „Maasb." De Dnepr" is eigendom van de Russian Steam Navigation and Trading Company te Mar seille, een voor den oorlog reeds bestaande firma. De boot is een tijd lang verhuurd geweest nan liet gouvernement van Wrangel. Of men het nu nog als een schip van Wrangel beschouwt of niet, heeft met het vasthouden in deze haven niets te maken. Op vordering van een Italiaansclie finna, de Banco di Roma, is de „Dnepr" in de haven van Rotterdam aan de ketting gelegd. De redenen wan het vasthouden zijn dus zuiver van particu lieren aard en met het schip wordt gehandeld zooals met elk ander schip, van welke nationali teit ook, in gelijke omstandigheden gehandeld zou worden. Hoe de „Tribune" er dus toe komt om te zeggen: het zal goed zijn om de handelingen der „neutrale" Hollandsche regeering in deze met opmerkzaamheid te volgen, zal haar zelve wel even onbekend zijn als aan ons. DE DOOD VAN EEN PARACHUTIST, Te Mcdan (N, Indië) heeft de Amerikaan- Uclie parachutist Eadon het kunstje willen ver- toonen om achtereenvolgens met drie parachu tes uit zijn balon te springen. De man heeft het leven gelaten bij deze rockclooze waaghalzerij. De „Deli Ct." vertelt het ongeluk aldus: De ccrsite parachute was open en statig sweefde de luchtvaarder naar beneden. Nog maals herhaalde hij het experiment en alweer ging een gejuich op, toen de tweede parachute open ging. Intusschen was de parachutist vervaarlijk dicht de aarde weer genaderd.... Nogmaal liet hij de parachute tos en daalde met de derde pa- raclulle naar beneden; te laat echter, dan dat liet valscherm zich nog kon openen.,.. Even meenden wij te zien, dat het toegevouwen scherm zich opende.... Het openen ging ech ter niet sucl genoeg cn met nagenoeg gesloten parachute schoot Eadon naar beneden en, kwam met een geweldigen smak op het dak van dc woning van den militairen apotheker te recht.... De man had een hersenschudding opgcloo- pen, zijn wervelkolom gebroken en den linker- itnu verbrijzeld. Even voor zijn dood is Eadon nog bij kennis geweest en heeft in de korte spanne lijds, die hem nog scheidde van den dood verleid, hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. De parachutes zijn met dunne touwtjes aan (elkander bevestigden ditmaal had Eadon de draden te vast gebonden met het gevolg, dat hij bij het overgaan van de eene parachute in de andere te veel lijd verloor en hij bij den laalstcn overgang in de derde reeds te dicht den grond was genaderd. Op alle mogelijke manieren heeft hij nog getracht deze laatste letter open te doen gaan door met (te becnen te trappen en te slaan; het mocht echter niet balen. ONDANKBARE KOSTGANGERS. Bij v. d. W., wonende in het zoogenaamde klokkenhuis in de Hoogebrugstraal te Maas tricht, was sedert geruimen tijd een Duitsch echtpaar in de kost. Bij de telling der vreemde- ligen werden beiden, als zonder middel van bestaan, Wcr de grens gezel. Donderdag kwa men ze evenwel terug, ze hadden nog iets ver gelen. Vrijdagmorgen waren beiden evenwel verdwenen en de kostbaas merkte al gauw, dat mot hen een bedrag van 200 aan geld en voor een waarde van ruim 300 aan kleding stukken verdwenen was. Beiden hebben zich waarschijnlijk over de grenzen uit de voeten ge maakt. Dezer dagen liep door de pers het nieuwtje, dat het hoofd der school te Valthermond, den arrondissemeuls-schoolopziener de school had uitgejaagd. Bedoeld hoofd der school heeft thans meegedeeld, dat het de districts-schoolop- zieuer, de heer Wielinga was, die hem wegens een grove belecdiging zijn woning uitjoeg, in tiet hijzijn van den arrond. schoolopziener. De districts-schoolopziener cn hot hoofd der school boden elkander wederkeerig hun excu ses aau. Later heeft de heer W. met B. en W. een schoolbezoek gebracht, waarbij gecon stateerd werd dat de school „ver'beneden peil" was. Aan het hoofd der school is een paar dagen later door den veldwachter aangezegd, dat hij wegens verregaand plichtverzuim, geschorst' was, EEN DWAZE TOESTAND. De „Gooi en Eemlander" vetclt: Een inwoner van Hilversum, die zijn huur huis moest verlaten en daarom een pand kocht aan de Albcrlus Perkstraat, dat verhuurd wordt voor 36.50 per maand, aldus door de Huurcomraissie vastgesteld, mocht bij gra tie dier commissie hij dezen huurder inwo nen voor 43.75 per maand, zoodat de eige naar van het pand nog méér huur moet be- om 1,1 z'jn eigendom te mogen wonen dan de oorspronkelijke huurder. De politic te Zulphen heeft op verzoek van de Amsterdamsche politie een 2-tal personen M S. en G., wonende te Amsterdam, waarvan de eerste uit Zutphen afkomstig, aangehouden. Zij waren een paar dagen geleden naar Zulphen ge reden met den auto van G.'s patroon. M. S probeerde dien auto nu in Zutphen te verkoopen, Het voertuig is in beslag genomen en naar Am sterdam teruggebracht. De Inbraak te Schoonhoven. Als verdacht medeplichtige te zijn van den diefstal met inbraak bij de firma Van Kempen te Schoonhoven, waar bij 30 a 40.000 aan goud en zilver werd ge stolen, is te Vlaardingen gearresteerd zekeren A. B. uit Rotterdam. Hij was aldaar ruim één jaar op een scheepswerf werkzaam onder den naar Kees de Kievit. Als eene bijzonderheid mag worden meege deeld, dat op 6 dezer, den dag der inwerking treding van de verhooging op 't gedistilleerd, in alle café's te Steenderen geen druppel jenever meer te verkrijgen wasl KRUISBESSENMgELDAUW. De aandacht van de kraisbessentelers in ons land, zoo schrijft de Phytop. dienst te Wngenin- gen, wordt gevestigd op het voornemen der En- gelsche regcering, bij den invoer van kruisbes sen in Engeland een verklaring van den plan- tenzieklenkundigen dienst in Nederland te eischen dat de vruchten vrij zijn van eten Amerikaan- schen kruisbessenmeeldauw. Zij, die hun kruisbessen in verschen toestand naar Engeland willen verzenden, zullen dus goed doen met nauwgezetheid de bekende bestrijdings maatregelen tegen deze ziekte uit te voeren (snoeien, verbranden van liet snoeisel, omplag- gen van den grond onder de struiken), op dat de vruchten zoo weinig mogelijk door den meeldauw worden aangelast. Bovendien kan na deze bewerkingen een be- spuiling met een 6 pCt. carbolincum-oplossing (voor het midden van Februari worden aanbe volen. Hoewel door de maatregelen die de En- getsche regeering voornemens is te nemen, het toezicht op den uitvoer van kruisbessen zal moe ten warden verscherpt, zal liet onzen handel niet moeilijk behoeven te vallen, aan de nieuwe eischen te voldoen. Immers werd reeds in de Engclsche havens in de laatste jaren scherp toegezien, dat geen kruisbessenzendingen, waar in mceldauwzieke bessen .voorkomen, .werden ingevoerd. De controle, dia vanwege de Neder- landsche plantenzickenkundigen dienst in onze haws van uitvoer werd uitgeoefend, had reeds vrijwel tot het gewenschle doel gevoerd. Het is echter gewensoht, dat telers en handelaars hun aandacht niet laten verslappen. PLUIMVEE-TENTOONSTELLING. De Ned. Vereeniging „Avivultura" houdt op 14, 15 en 16 Januari a.s. haar 36e internationale tentoonstelling van hoenders, watervogels, duiven en konijnen in de zaal van den dierentuin te 's-Gravenhage. Aan deze tentoonstelling is ver bonden een zangwedstrijd van Kanarievogels, terwijl goedkeuring is aangevraagd voor het hou den van een loterij. Zaterdag 15 Januari onIvangt de 500ste bcla- lende bezoeker een toom hoenders. Op de eieremnarkt te Emmen (Drente) daal de de prijs der eieren lot tien cent per ei. DE MIDDENSTAND EN DE PRIJSDALING. In een te Utrecht gehouden vergadering der Utrechtsche Handelsvcreemging, waarin de heer M. Kropveld een rede hield, werd na uitvoerige gedachlenwisseling met algemecne stemmen on derstaande motie aangenomen: De gecombineerde bestuursvergadering, waarop vertegenwoordigd 31 vak- en stands-organisaties, gehouden op 5 Januari 1921, in hotel de l'Europe lo Utrecht, en uitgeschreven door de Utrechtsche Handelsvcreeniging ter bespreking van den moei lijken toestand waarin de handel wegens de ge forceerde prijsdaling is geraakt, gehoord de inleiding van den heer M. Krop veld, Rijksiniddenstands-adviscur, gehoord de daarop gevolgde besprekingen, spreekt als haar meening uil: dat het nood zakelijk is, dat dé industricelc'en handeldrijven de middenstand zich krachtig organiseerd, zoo wel in stands- als vakorganisaties; dat het gewenscht is, voor zooverre goed ge organiseerd in vakvereenigingen, de prijsdaling onder de huidige omstandigheden aan een ern stige bespreking, te onderwerpen en deze, waar mogelijk, door te voeren en in overeenstemming te brengen met den marktprijs der artikelen. vestigt er de aandacht op, dat het thans méér dan ooit te voren uitkomt, dat de middenstands- credietbanken de instituten zijn, waarvan dc mid denstand zich moet bedienen, dringt er daarom met klem op aan, dat de geheele middenstand zijn eigen instituten als crodielbanken, borgmaatsohappijen, bureaux voor adviezen, krachtdadig steunt om in staat te zijn, vele middenstanders voor een ramp te behoeden. HALFWEG. De laatste uitvoering. De laatste uilvoering van 't Weinaclits Oratorium was uitgebreid met 'n vijftal nieuwe tafcreelen De mooiste hiervan leek ons de „Waarschu wing van den Engel aan Joseph" In de pauze ging liet doek jvédcron» open en aanschouwde het publiek de levensgroots beeltenis van Frans Vos de in den afgeloopeti' week overleden kunstenaar, die de levends' beeldengroepen nog voor zijn dood had' gearij rangeerd. Het goed gelijkend portret door de heer F. Meijer geleekend, was omgeven door, de pauselijke wimpel met zwart overdekl. Ge kruiste wapens met de zouaven-kepi lageu voor het portret, terwijl de verschillende pau->; selijke orden, aan de overledene toebehoord hebbend mede hel portret versierde. Een ongc-l- figuur met palet en penseeten, verbeeldde de. schilderkunst terwijl andere engelen „een groep om het portret vormde, symboliseerende de hoop dat de overledene reeds door dc rijen der engelen mocht zijn opgenomen. De heer Bergman, voorzitter der Commissie, sprak cenige gevoelvolle woorden, herinne rend aan het werk van den heer Vos, waar van hij het succes niet mocht zien evenals Mozcs indertijd het beloofde land. Maar laten we, aldus den spreker, hopen dat de heer Vos reeds het beloofde land is binnengegaan^ Daarna sprak de heer Meijer, plaatsvervan ger en leerling van den heer Vos. Hij herdacht z'n oude vriend als tuensch en schetste hem in geheel z'n levensloop. Hoe de beer Vo,' gestreden had te Mentana en Monte Libretti tioe hij in Amsterdam directeur was van de Iu dustrieschool, oprichter van den Vriendeukrii* van het II. Sacrament, voorzitter jarenlang d» broederschap der Pauselijke Zouaven enz. Oos de lieer Meijer verzoekt evenals de vorige spr.. den heer Vos te gedenken in onze gcbcdeu. .Vervolgens trad de lieer Jac. de Jong naar vo ren cn schetste hoe „Oome Frans" groot was in zijn eenvoud cu grooter nog in zijn christe lijke vergevingsgezindheid, waarvan de overle dene zooveel schoone bewijzen bad gegeven. Hij meende dat straks een collecte zou worden ge houden om eetie II. Mis te laten lezen voor den lieer Vos, een cereplicht was. Toen viel het doek en was deze ontroerende plechtigheid voorbij. De verdere uitvoering liep vlot van stapel, cn het overtalrijke publiek liief een donderend ap plaus aan. Toen trad Mevrouw Bergman voor liet voet licht en huldigde in welgekozen woorden den heer Meyer, die door zijn eenvoud, de harten van alle medewerkenden had veroverd, en boos hem, onder daverend applaus een prachtige lau werkrans aan. Niet alleen van 't publiek, snaar ook van dc levende beelden, de verstarde beel den van daarstraks, warén enthousiaste men sehen geworden. Dc heer Meyer dankte allen voor hun sympa thie en medewerking, speciaal Mevr. Bergman en de heeren Graman cn v. d. Helm. Vervolgens betrad de secretaris van de zang- Yereeniging St. Ceacilia, de lieer Heemskerk, het tooneei, om dank te brengen aan alles, maar speciaal aan den directeur ,de heer Jac. de Jong. en bood liem namens allen een bIoem< stuk aan, in kristallen vaas op zilveren voet. met toepasselijke inscriptie. Zichtbaar geroerd dankte de heer dc Jong den secretaris en in hem zijn kooi'. De heer Bergman dankte tenslotte nog het publiek voor dc voorbeeldige wijze waarop liet zich gehouden had aan alle voorschriften, die een goede uitvoering mogelijk hadden gemaakt en riep liet een tot weerziens'toe."" Toen sloot het doek zicli voor goed. De collecte voor een H. Mis voor den heet; Fr. Vos bracht 38 gulden op. Mooi! LISSE. Het certificaat voor niachineschriji ven, volgens Wery's Tienvingersysteem (blind-. schrijven) werd o.m. behaald door den heer W P. H. ten Hogen, alhier. i 1 VELSEN. Ziekenauto. Door de Ken nemer Auto-Maatschappij zal binnenkort een ziekenauto worden aangeschaft, ingericht volgens de eischen des tijds. De tot nog toe in gebruik zijnd'e ziekenwagen was in zijn soort wel goed, maar kon toch uiet voldoen aan de eischen, die men tegenwoordig stellen mag. Voor de uitgebreide gemeente Velsen enl vooral ook oor de omliggende plaatsen zal d« nieuwe wagen welkom zijn. ZAANDAM. Geldleening. De Zaandam- sche lecning is niet geslaagd. De inschrijving la onvoldoende. PRIJSVERLAGING V!*\v neem dan s morgens, 's middags en des avonds een weinig van de vanouds beroemde, geneeskrachtige Beter en goedkooper huismiddelen bestaan er niet. Duizenden hebben er reeds baat bij gevonden en zullen ook U helpen. De Wortelboer's Kruiden en verdrijven gal, slijm, koortsigheid, maag- en hoofd pijn, wekken den eetlust op. bevorderen de spijs. vertering, regelen den stoelgang, zuiveren het bloed, maag- en ingewanden, enz. Wortelboers Kruiden 60 cent per pakje. Wortelboer's Pillen 60 cent per doos, 3 doozen f 1.70. Overal verkrijgbaar. naar d* van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6