eerste blad binnenland Kunst en Kennis Rechtzaken Haarlemen de economi- sche crisis. Gemengd Nieuws WOENSDAG IZ JANUAR9 1921 44ste JAARGANG No I538Q PER KWARTAAL i3.25 PER WEEK .......J..:.... f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÈN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen ii. Koiwlen wij in een vorig artikel hot verheugend feit constateeren dat de intre dende malaise in Haarlem mog niet) sterk merkbaar is, toch valt er voor werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling veel te doen. Én dat er ook inderdaad nuttig werk wordt verricht, moge blijken uit de volgende bijzonderheden. Laten wij eerst even eonige cijfers ge ven van de uitkeeringen, die door cle sremeento ;aan de 'werkloozon worden ge daan. In de week va,n 1520 November wa ren ingeschreven 222 workloozen tezamen 857 arbeidslooze dagen tellende. Van de ze 222 kregen 193 uitkeering over 701 arbeidslooze dagen, tezamen een bedrag van f 2178.51. In de week van 1318 December wa ren er 634 werkloozon mot 2601 arbeid» looze dagen, waarvan 514 uitkeering ont vingen over 1888 dagen tot een totaal bedrag van f 6145.76. Dit groote verschil mot do correspen deer ende week in November vindt zijn oorzaak in het feit dat in do week van 1318 December de vorst viel. Vooral de bouwvakken worden hierdoor getroffen Daarom zij hier even apart geinemorcerc iwat aan d o werklieden in de bouwvakken over deze weken werd uitgekeerd. In de week van 15—-20 November vva ren er in de bouwvakken 95 werkloo- zen met 438 dagen, waarvan 79 uitkee ring kregen over 344 dagen, tot oen be drag van f 1155.40. In de week van 1318 December steeg dit aantal tot 441 [werkioozen met 1942 werklooze dagen, waarvan 356 uitkeering kregen met 1386 'dagen, tot een bedrag van f 48007.82. Wij willen nu nog oven de aandacht vragen voor een paar speciale puntten. Allereerst voor den toestand, waarin de ■sigarenmakers zich. bevinden. Zooals men wéét ontvangen werklooze arbeiders uitkeering uit de werkloozon- kassen. Doch slechts gedurende een be paalden tijd. Ia die tijd om, dan raken zij wat men typisch noemt „uitgetrok ken," en ontvangen niets meer. Zo moeten adn feitelijk, als ze geen andere middelen van bestaan kunnen vinden, aan de Armbesturen vervallen. Die toe- Bta-nd dreigde voor vele sigarenmakers ir te treilen, door de aanhoudende malaise in het sigaren makers v akEin ook in vele iWerkioozenkassen begon door de aanhou dende uitkoeringen de bodem van de geld kist door de dubbeltjes te kijken. 'Poen1 heeft de Minister van BinnenL Zaken bevorderd dat er èen commissie kwam. Deze commissie geeft nu uitkeering via do organisaties. Van de kosten vergoedt liet Rijk 70 pet. De rost wordt door de gemeente bijgedragen. Voor Haarlem is dit bedrag nog maar een paar duizend gulden geweest gelukkig. Deze regeling ■zou va.n kracht blijven tot einde 1920 doch waar d e crisis in het sigarenmakers vak nog lang niet uitgewoed heeft, is door den minister deze steunverleening, verlengd tot 29 Januari. Maar ook dan zal de d esolate toestand nog wel niet veel verbeterd zijn. Verschillende kasser zijn geheel uitgeput en het gaat er slech uitzien als de minister vóór dien datunr niet ingrijpt. Oc noodzakelijklieid doet zich dan ook ge roeien te zien of niet op andere wijze kar worden ingegrepen en zoo komen wij van zelf tot liet onderwerp-of het niet moge -lijk is bepaalde personen een ander vak te doen leeren dan zij tot op heden had den, een vak, waarin werkkrachten te ko-rt zijn, zooals b.v. in de bouwvakken Dezen zomer begon de gemeente Haar lem reeds met een poging om in het tekort aan metselaars te voorzien, dooi flinke opperlioden daarvoor op te leiden [Wij hebben daarover toen uitvoerige me- dedeelingen gedaan en het uitstekend vooi beeld van Haarlem heeft zoo aanstekelijk gewerkt dat tal van andere gemeenten tot de stichting van eenzelfden cursus ziju overgegaan en dat nog vele gemeen te besturen Haarlem om inlichtingen vra gen daarover. Naar de heer Vader ons mededeelde is de ondervinding, op gedaan met dezen cursus, wel van dien aard dat het. gemeentebestuur van Haar lem het inrichten van een nieuwen overweegt. Men zal daar nog eenigen tijd mede wachten, juist om te zien of niet andere vakarbeiders in de bouwvak ken overgeheveld kunnen worden. Wij ge- Aooven dat id.it kans van slagen heeft. Zouden b.v. niet vele meubelmakers, na eenig onderricht, geschikt kunnen worden voor timmerman in dte bouwvakken? En het gemeentebestuur vraagt zich af oi met de jonge, frissche krachten onder de sigarenmakers een vak in het bouw bedrijf zouden kunnen leeren. Temeer daar naar deskundige berekening, er te vee Sigarenmakers zijn, Misschien wel dertig procent. De jongeren zouden dan een an der vak kiezen, opdat straks, als de cri- Bis wat opklaart, de ouderen en de licha melijk niet-valide krachten weer werk kunnen vinden. Over den afgeloopen cursus had de heer tVader voor den betoonden ijver en' leer lust der cursisten niets dan lof. Rij .den aanvang van Gen cursus waren er 27 deelnemers. 'Een zestal viel daarvan af om allerlei redenen, zoadat' twintig den cursus ten einde brachten en nu prac- tisch werken, t erwijl zij des avonds nog tec ken Les genieten in de ambachtsschool. Hun tewerkstelling leverde echter eenige moeilijkheden. Vooral het te betalen loon. Want uit pi en aard der zaak leverden de nieuwe metselaars niet zulk goed werk als hun oudere collcjga'B en dat was voor vele patroons wel een bezwaar hen aan het werk te stellen. Echter is daarvoor nu een regeling getroffen en binnenkort zullen ook de nieuwe metselaars geheel voor hun werk staan, naar vertrouwd woixlt. Eenige moeilijkheden werden ook ondervonden van de andere metselaars, die niet allen met de jongeren wensch- ten samen te werken, daar zij vreereu dat op den duur deze aanwas van het getal metselaars van invloed zal zijn op den loonsibandaard in het vak. Maar tenslotte i3 ook dat in orde gekomen. Het tekort aan woningen is nog zeer groot, zoodlat wij waarlijk meenen dat die vrees der andere metselaars tot jn lengte van jaren zeker ongegrond is Zelfs zouden wij de vraag willen opperen of niet eon regularisatie van het werk in de bouwbedrijven mogelijk is, waar door spoediger dan tjot nu toe de aan vulling van het groote woningtekort tot stand komt. De woningnood, wij ver tellen geen nieuws is verbijsterend groot en 'n dergelijke maatregel als nu in het schildersbeurijf genomen zal worden, verdient eek wel eens de aandacht voor de bouwvakken. Ls het' b.v. niet mogelijk het type der huizen wat te stabiliseer én zoodat massa-bouw mogelijk is. Thans houdt elke architect er zoo'n beetje zijn eigen liefhebberijen op na. Wellicht dat stabiliseering van het woningtype ook van invloed kan zijn op de kosten van den bouw, doordat aankoop van mate rialon |in 't giroot mogelijk zal zijn. Deze vraag verdient zeker de aandacht. Voor ,al nu B. en tW., door de aanneming van het amendement-Kuiper, Hazevoet e.a. bij de behandeling der Woninguoodwet, het recht krijgen, liet oprichten, uitvoeren of vernieuwen, van bouwwerken te weiger ren, i»ls de voorziening in den woning nood daardoor geschaad wordt. en dat- het gemeentebestuur, een goede daad deed met daarvoor een speciaten dienst [in het leven te roepen. In een volgend nummer stellen wij ons voor eenige bijzonderheden te vermelden omtrent de 'toestand in enkele speciale fabrieken. DE GEHUWDE VKOÜW IN UVEflHEIDS- DltHbT. Juffrouw üuze Groeneweg. Binnenlandsch Nieuws. bruinbrood. Verkeer Posterijen Uit onze Oost. DE ACTIE TEGEN DE iWERKLOOSHEIDl Maandag-morgen hebben de werkioozen bouwvakarbeider» te Amsterdam, opnieuw gepoogd op verschillende bouwwerken on gevraagd aan iitofc werk te gaan. Een gtroep van een 20-tal timmerlieden die trachtte eeai bo-uwwerk ïn de Lutmastraat zoo genaamd te „bezetten" werd door de po litie weggejaagd. POGING TOT M'OORUL Bij de justitie te Utrechjt is, volgens het) „U. IV- .aangebracht een boerenar beider uit d>e omgeving van Kamerik, die getrach|t heeft een kameraad, het Le ven te benemen door dezen ander water te duwen in een sloot, om ten slotte, toen de bedreigde pogingen aanwendde om zich tegen den kant op te werken, nogmaals hiet hoofd van zijn slachtoffer met zijn voet onder water te duwen. Slechts aan omstandigheden, onafhankelijk van des daders wil, is biet den man. in het water nog mogen gelukken zich zelf te red den. Nijd schjijnt in dit geval de drijf veer tot de misdaad geweest te zijn. BRAND. TE WORM ER, Te Wormer is Maandagavond tusseh]ein 10 en 11 uur brand ontstaan bij Ja cobus Fontijn, rijwielhandelaar aldaar. Tengevolge van den Revigen wind stond de woning in korten tijd in lichter laaie. De brandweer, die spoedig met drie spui ten benevens die ld'er koninklijke papier fabriek „De Eendracht" het blusschingis- werk begon, wist de belendende gebou wen allen te behouden, EDUARD VERKADE WEER IN HET LAND. Eduard Verkade draagt hedenavond den Haagschen Kunstkring, tooneelen uit Macbeth voor. j BEDlUEGrvLUKE BANKBREUK™ Omstreeks een jaar geleden, werd een kruidenier te Hilversum failliet verklaard; Weinige dagen te voren, toen hjet request tot faillietverklaring nog niet was inge diend, doch 's mans zaken er reeds zeer slecht voorstonden, maakte h.ij, xu over leg met zekeren V.an V., een gefingeerd koopcontract op, waarbij hjj zijn geheelo zaak met toebehparen voor f 1905.40 aan dien Van V. overdroeg, met bepaling» dat van den koopprijs, 1500 gulden zou strekken ter (voldoening van zij n (failliet's) schuld aan Van V.; de rest zou hij later, wel penis in contanten ontvangen. De curator bevond don dag na de fail lietverklaring dat Van V. in den winkel was .getrokken. Hij vertrouwde de zaak; niet en gaf ze bij de politie aan, alwaar, de failliet weldra bekende gefraudeerd te he bo en. Maandag stond de man wegens be drie- ge li.jke bankbreuk voor de rechjt'bank te Amsterdam terecht. Hij bekende votledigy doch beweerde geheel op inblazing van, Van V. aldus gehjandcld te hebben. Mr. Van Lier, de officier, eischic een jaar gev.angc niss traf Landoouw en Visscnerij DE EIERPRODUCTIE. Wanneer Nieuwjaar achter den rug is, begint weer de leg der, kippen. Januari doet de eieqiroductie geleidelijk stijgen, want begin Februari is de helft van den hoenderstapel weer, op zijn best aan de leg. iDie overgangstijd levert eigenaardige moeilijkheden op, zoowei voior den kip-» penhouder als voor den eierhandel. Vat; Asperen Verwenne licht die moei.ijkheden in zijn jongste kroniek in »Avicmtura« ioe< Het gevolg van de grootere productie is natuurlijk een daling in den prijs der eieren en een groote daling zelfs. iDeze daling zou niet zoo groot en niet zoo. plotseling zijn, indien de vraag naar en liet gebruik van versche eieren gelijken tred hielden met de productietoename, dit is evenwel niet het geval. Na October, als de versche eieren schaarsch en duur, worden, verdwijnen in de meeste gezinnen de eieren van de ont bijt- of koffietafel en het verbruik wordt beperkt tot de meer gegoeden, alsook tot zieken en zwakken; ook in de hotels ia het gebruik van eieren na October gering en bakkers en industrieënn gebruiken ge conserveerde in plaats van versche eieren; Nu is het een merkwaardig verschijnsel, dat zich teikenjare weer herhaalt, dat het gebruik, niettegenstaande dikwijls groote prijsverlaging, niet zoo snel weer terug komt, men schijnt het.eiereten ontwend en eerst langzamerhand wordt de .vraag en het gebruik grooter. Gelijk ieder zal begrijpen, is dat een, moeilijke periode voor den eierhandelaars Aan de eene zijde weinig vraag en aan de andere zijde een ruimer aanbod, met uitzicht op nog grooteren aanvoer en ais gevolg daarvan een sterk dalende markt, dat is op zich zelf al slim genoeg, doch' bovendien geen kans om »stroppen« weg te werken, aangezien in Januari de prij- zen nog niet zoo laag loopen, dat men to,t conserveeren kan overgaan, wat bijv. in Maart en April wel het geval is. iDe handel kan in Januari dus niet, zoo als men het noemt, »zij,n stroppen in de kalk laten zakkenoc en de voorraden, die worden gekocht, moeten onherroepelijk! onmiddellijk van de hand \vorden gezet, daar ieder oponthoud verlies beteekent.; Men dekt zich dus alleen voor de loopende orders, want wat men vandaag te veel koopt, blijkt morgen te duur en het gevolg van een en ander is, dat de koopman,' zich erg traag toont in het koppen. Voor den producent is het natuurlijk ook geen prettige handel, en op de mark ten gaat het als volgt toe. Ben kippen houder komt aan de markt met een mooie mand met eieren en begint natuurlijk met den prijs der, vorige week te vragen: koopman wroet eens in de mand, maarj gaat zonder een woord te spreken voor bij; een volgende koopman doet net zoo, bij een derde wordt de vraagprijs al wat verminderd, 't helpt niet. Koopman no. I is op zijn tweede ronde en toont zich wat toeschietelijker, -de vraagprijs wordt nu aanmerkelijk verminderd, doch is blijk baar nog te hoog, hij krijgt echter eert tegenbod en eerst thans weet onze kip penhouder, wat hij als uitersten prijs voor zijn mandje kan bedingen. Toch loopetf ze hard in Januari, onze kippenboertjes, geen markt zuilen ze overslaan en alles gaat mee, zelfs worden de eieren warm uit het nest gehaald, voor ze naar d« markt gaan, want ze weten wel, dat do volgende week de prijzen weer lager zul len zijn. Met dat al is Januari echter; eeif maand vol leven en beweging in het kip- OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN» Uit dit ,u I js blijkt welk oen omvang rijke taak voor den dienst der arbeids bemiddeling iïii-er ter stede is weggelegd In het jongste nummer van „R. K. Gemeente politiek" schrijft de heer A. li. Michielsen Over net volgende onderwerp: „De Katholieken staan op het standpunt, dat aan de gehuwde vrouw als regel de toegang tot de scholen, de bedrijven, de ziekenhuizen, de bureaux, kortom in het alge meen tot (tie plaatsen waar het overheidsperso neel werkzaam is, moet worden ontzegd." De schrijver onderzoekt de vraag ot dergelijk optreden tegenover de gehuwde vrouw toelaat baar en wenschelijk is te aohlen, en komt dan tot de volgende nader toegelichte conclusies; f. De herhaalde afwezigheid der vrouw be nadeelt het gezin. 2. De zwakkere vrouw wordt dubbel belast, door haar huiselijke taak, na den inspannenden arbeid overdag, 3. Het geiuelijk gewin, hetwelk wordt nage streefd, is ten decle slechts schijn. 4. De opvoeding der kiuueren zal schade lijden. 6. De aantrekkelijkheid van het gezin vermin dert. 6. De arbeidsprestatie, der gehuwde vrouw zal in den regel geringer zijn dan die van an deren. 7. Ook uit een medisch oogpunt behoort de gehuwde vrouw niet in loondienst. 8. Do veelvuldige vervanging schaadt den dienst. 9. De arbeid der gehuwde vrouw werkt het systeem der kinderloosheid cn kinderbeperking in de hand. Als toelichting op de twee laatste punten, geeft do heer Michielsen merkwaardige cijfers; Reeds in 1911 en sindsdien zjjn de cijlers nog on gunstiger geworden waren er in Amsterdam van de 96 gehuwde klasse-onderwijzeressen, 01 zonder kinderen. Over het verlof vragen van ge huwde vrouwen in overheidsdienst geeft volgend statistiekje van een Inspecteur van het L. O. een sterk sprekend overzicht. Het statistiekje gaat over Sl/2 jaar: Er waren 153 klasse onderwijzeressen. Daarvan 122 onge huwd en 31 gehuwd. Die 122 verzuimden in 3% jaar 6651 schooltijden of 54 y, per hoofd. De 31 gehuwden verzuimden 3122 schooltijden of 100 per hoofd. En hier was het zwangerschapsverlof niet onder begrepenl De schrijver concludeerf: „Het voormalig Ka merlid Roodhuijzen heeft dan ook terecht ge zegd, dat de overheid aan de gehuwde vrouwe lijke ambténaar eigenlijk de invitatie doet het huwelijk te maken tot den carricatuur. „Zoolang men aan dé Overheid nog eenige zedelijke plichten toeschrijft, zal dat absoluut on geoorloofd moeten heeten..,." „Ons bericht over een aanstaand heengaan We lezen in de .Maasbode"; als raadslid van mej. Suze Gróeiieweg werd door het Rotterdainsche orgaan der S. D. A P. tegengesproken. „Uit de beste bron kunnen wij mededeelen," aldus de „Voorwaarts," „dat dit bericht uit de lucht gegrepen is. Waar schijnlijk is het. dat men in kringen, (lie de „Maasbode" nader zijn dan ons, Suze Groene weg gaarne uit den Raad. ziet verdwijnen, zoo- zal bij het „Maasbode"-bericht .de wensch we der de vader van de gedachte is". Op gevaar af van belweterij beschuldigd te worden in eene zaak, als deze, waarin de „Voorwaarts" voorlichting uil de beste bron heet te hebben geput, zien wij na deze tegen spraak nog geen reden onze mededing als on juist te bekennen en wij vragen: Heeft Mej. Groeneweg even voor de behandeling der be grooting 1921 in de S. D. A. P. raadsfractie haar aftreden aan de orde gesteld, ja, of neen? En heeft zij toen gevraagd welken men den ge- schikste tijd daarvoor ducht, ja of neen? Als de „Voorwaarts" op (leze twee vragen een „juist" antwoord heeft ontvangen van haar beste bron, moet zij eens verder zien te komen met al-of-niet-juistheid van onze medcdeeling. Naar het „N. v. d. D." verneemt, is- dezer dagen in een der bladen ten onréchte gemeld, dat de bruinbrood-voorziening ook na 1 April bestendigd zal blijven. Deze voorziening zal zooals reeds door den Mnister van Landbouw in de Kamer werd medegedeeld met 1 April ophouden. Dezer dagen zal een crediet van 1 millioen gulden worden aangevraagd, teneinde de bruinbroodvoorziening tot dien datum te kunnen doen vortduren. Minister De Visser. Minister de Visser heeft zijn werkzaamheden aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen her vat. ALGEMEEN E BOND. De voorzitter van den Algcmeenen Bond van R.-K. Rijkskieskringorgauisaties in Nederland, mr. A. baron van Wijnbergen, heeft onlangs aan de voorzitters der Kieskringbesturen den wensch kenbaar gemaakt, een vergadering van het Kieskringbestuur te mogen bijwonen met het oog op de voorbereidende werkzaamheden- voor de verkiezingen in 1922. In de kieskringen Zeeland, Groningen, Fries land, Limburg, Den Helder, hebben reeds zooda nige bijeenkomsten plaats gehad, die gebleken zijn groot nut af te werpen. De Invaliditeitswet. Van bevoegde zijde word opneming verzocht van het volgende: Het is in het belang van de krachtens de Inva liditeitswet verzekerden, dat bij faillietverklaring van den werkgever, de Raden van Arbeid spoe dig bekend ziju met het faillissement; vooral in dien door den patroon nog zegels moeten wor den geplakt voor zijn personeel. Daarom wordt den werknemers aangeraden bij eventueel fail lissement van hun werkgever daarvan onmiddel lijk kennis te geven aan den Raad van Arbeid, waarbij zij zijn ingeschreven. De Rijkskolendistributie. Zooals we bereids meedeelden, heeft de comm. van advies in zake de Rijkskolendistributie, deu Minister van L., N. en H. verzocht, zoo spoedig mogelijk de Rijkskolendistributie op te heffen, omdat, waar de kolenprijzen steeds dalen, niet op denzelfden voet kan worden voortgegaan. De Rijkskolen distributie staat echter in nauw verband met het Cenlr. Verrekenkantoor voor brandstoffen, een naaml. vennootschap die door de industrie is opgericht met een kapitaal van 120.000. Uit den aard der zaak was echter dit kapitaal bij verre na niet toereikend voor de groote voorraden steenkolen, welke de vennootschap bij voortduring ter barer beschikking moest hebben, zoodat zy vele ""Hioenen heeft opgeno men in 's Rijks schatkist. Wanneer dus deze vennootschap tot liquidatie overgaat, kan dit niet anders geschieden dan in gemeenschappe lijk overleg met den Slaat. Het zal dan wellicht blijken, dat er een aanmerkelijk verlies is, in welk geval een déeling met den Staat zal moe ten worden getroffen. De opheffing der Rijkskolendistributie hangt grootendeels af van de afwikkeling van zaken van liet Centraal Vérre ken kantoor. PREMIES VOOR WONINGBOUW. Voor den bouw van woningen zullen premies worden toegekend, die per woning een zeker bedrag per M2 bebouwd oppervlak bedragen. Het bedrag zal voor iedere gemeente, waar men op dezen voet wil bouwen, voor eene be trekkelijk korle periode worden vastgesteld. De bedoeling is, dat de premies in opeenvolgende periodes geleidelijk zullen dalen. De premies zullen in de eerste plaats worden gegeven aan de particuliere bouwnijverheid, maar ook vereenigingen> die niet duurder dan deze bouwen. De pennies zullen al» regel zonder nadere voorwaarden worden verstrekt; men zal dus in zijn. Desnoods zal door eene enkele voorwaarde verkoopen en verhuren van de woningen vrij evenwel eenige beperking worden gemaakt. Daar de ervaring getoond heeft, dat de bouw van de particuliere nijverheid economischer is dan de aanbestede bouw, worden de premise belangrijk lager dan de subsidies, die krachtens het Kon. besluit van November 1919 tot dusver werden gegeven. Deze premies worden geheel voor rijksreke ning genomen. De regeering zal zorgen, dat voor dezen bouw met premie, zoo noodig het rijk hypotecair crediet verleent, in dien zin, dat de gemeente met het rijksvoorschot hypitheekhoudster wordt. Het rijk zal het crediet geven tegen een rente, welke aan de hand van den geldenden rente slandaard zal worden bepaald. Voorshands be draagt zij tot 1 Mei 1921 6 pet. De afiossmg moet egschieden. in 15 jaar. De faciliteiten zullen alleen owrden verleend voor deugdelijke, eenvoudige woningen, zoowel voor den kleinen middenstand, als voor arbei ders en in gemeenten waar eene goede houw- politie deugdelijk toezioht houdt. De gevels van de woningen moeten voldoen aan redelijke eisohen van welstand. Aangezien de regeering alleen steun verleent ter verruiming van de woningmarkt en zij door een aanvulling van de Wonignoodwet tracht tegen te gaan, dat woningen aan hare bestem ming worden onttrokken, zullen in het vervolg premies of subsidies alleen worden gegeven voor woningbouw in gemeenten, welker besturen aan de toestemming tot onttrekking van wo ningen aan hare beslemming de voorwaarde verbinden, dat dc woningen, waarvan de bestem ming veranderd wordt, op kosten van den be langhebbende worden vervangen door andere. PEST TE PARIJS? In verband met de geruchten over het voor komen van gevallen van pest te Parijs wordt medegedeeld, dat de Dienst van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht, is toegerust voor onderzoek op pest. De Minister van Arbeid zendt den hoofdin specteur voor de bestrijding van besmettelijke ziekten en den voorzitter van den Gezondheids raad naar Parijs, om zich daar op de hoogte te stellen van de getroffen maatregelen. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 11 Januari. De Kamer heeft lieden besloten onmiddellijk een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken. Donderdag a.s. te 2 uur zal een aanvang ge maakt worden met de openbare behandeling van het nieuwe Wetboek van Strafvordering. DE MIDDAGSLU1TING DER POSTKANTOREN Het Tweede Kamerlid dc heer Van Stapele heeft aan den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op last van de leiding van het staatsbedrijf van Posterijen en Telegrafie een aantal postkantoren in de middaguren (van lialféén tot 2 uur) voor het publiek gesloten is en is het juist, dat het voor nemen bestaat dezen maatregel uit te breiden lot alle postkantoren? 7.0o ja, kan dc minister dan ook mededeelen: a. Welke motieven tot het nemen van dezen maatregel hebben geleid; b. Waarom niet is gewacht totdat de bij kon. best. van 28 Sept. 1920 ingestelde com missie van advies haar oordeel heeft kunnen zeggen; c. Waarom, indien bovenstaand niet mogelijk was, dan met de adviezen van de daartoe be voegde bestaande lichamen (Kamers van Koop handel, Nijverheidsraad, Bestuurdersbonden e. d.) zijn ingewonnen? Is de minister bereid te bevorderen, zonder dat daardoor de belangen van het personeel, indien dezen er bij mochten zijn betrokken, worden geschaad, dat dc hierbcdoelde voor het publiek zeer hinderlijke en veel ongerief ver oorzakende maatregel wordt ingetrokken? DE SLUITING DER POSTKANTOREN. De „Breda'sche Courant" verneemt, dat deze week, op last van het hoofdbestuur der poste rijen, aan het postkantoor te Breda zal worden opgeteekend het aantal bezoeken tusschen hall één en twee uur n.m. Indien blijkt, dat dit aantal „niet voldoende" is, zal ook te Breda het kan toor tusschen half één en twee uur gesloten wor den. lieslag gelegd op bolsjewistische lectuur. Naar do „Locomotief" meldt, hebben de dou anen en politie te Semarang beslag gelegd op kisten, afgezonden door den communist Snee vliet en geadresseerd aan „Waworoentoe Se marang". De kisten bevatten boeken en droe gen etiketten van het Instituut voor Tropische Hygiëne, te Amsterdam. ii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1