feuilleton Wat de Pers zegt Gemengd Nieuws. BUITENLAND De wectergevonden dochter WÖENSDÜ8 12 JAHUARi 1921. Ontoöiaatiiare gezinnen. J In ide Hoofdstad des Rijks geschiedt .veel wat ia de pogen van fatsoenlijke lie- 'dea ontoelaatbaar is. Men denke maar sens iaan de fameuze scheldpartijen in Laar onvolprezen Raad. Zco bezit Am sterdam ook het twijfelachtig voorrecht, Sen groot aantal „ontoelaatbare gezinnen' te bezitten, waarmee ze zit opgescheept, ïnaar die toch, onder dak moeten gebracht worden. In Amsterdam zijn al zooveel proeven op allerlei gebied genomen, proeven, dis meerendeela mislukt zijn, dat Let op een proef meer of minder, niet aankomt. En daarom kebben B. en LW. na overleg met )de commissie van advies bij h,efc beheer der gemeentewoningen besloten,, een voor stel bij den Baad in te dienen tot hot inaken cener inrichting voor „ontoeüaat- jbare gezinnonaan het Lee burgerpari. i LWat zijn dat eigenlijk, „ontoelaatba re gezinnutt". Bat zijn gezinnen die abso luut .ongeschikt zijn, om in een behoor lijke woning te huizen. Daarvoor zijn. ze ,te vuil, te onhandelbaar en te. bandeloos. (Maar B. en ,W. van Amsterdam zijn, zoo- lals men weet erg optimistisch, Zij ho pen, dat ld.oor nauwkeurig tjoezicht en hijstand met raad en daad, door een wo- ïiingopzichteres zulk een gunstige invloed lop de „ontoelaatbaren"- zal iworden uitge oefend, dat ze na een tijdelijk verblijf in de jeclasseer-iniiehtingen weer jn ge- |wone gemeentelijke woningen onderge- hrach,t kunnen worden; m.a,w. dat zo van „ontoelaatbaar" in „toelaatbaar," zullen tverande.ru w orden. Vv ij hjeipen het, Burge meester «ïellegcn en zijn stal hppen. Au een en .ander over. de .verblijf plaats der „ontoelaatbare" gezinnen lü. en ,\v. zij a voornemens, in .verschil lende deelen der stad, vier tot zee dezer inrichtingen te bouwen, te zaaien. voor ongeveer' .200 gezinnen. Zooals gezegd, meenen zij al vaat een geschikte plaats gevonden te naboen aan het ook aan niet- Amsterdammers wel bekende Zeeburger- pad. ,i i i i ,.t, i i i Baar staan thans een twintigtal houten barak woningen, waarin ook nu reeds ge zinnen zijn gehuisvest, wier verblijf in de gewone woningen moeilijkheden zou opleveren. Bat deze Routen woningen daartoe weinig geschjkt zijn, behoeft geen he toog. Daarom stellen B, en JV, voor, 'deze .woningen te verplaatsen en op het vrij kom enne terrein eengezins-hjUisjes te bouwen. Deze bevatten, behalve wopn- kamer en ncuaen, twee tot vjer slaapka- mers en zijn in groepen v,an .vier en vijf Stuks .ontworpen, met op afdoende wijze geluilkeerenue lusachpn waaiden. Be daken zij n plat gehouden ter .voorkoming van do te verwachten veelvuldige beschadi ging van goten en pannen bij toepassing y.-ui een pannendak. Om dezelfde reden zijn ijzeren ramen en buitendeuren toe gepast en is het zichtbare houtwerk be perkt. De vloeren zijn als gebruikelijk .uitgevoerd. Of ook op dit punt .bijzon dere voorziening geëischit wordt, zal de ervaring moeten uitmaken. In plaats van voortuinen nomen er klinkertrot'toirs en eveneens .een ruime klinkerhand iangs den achtergevel, een en ander ter Wille van de reinheid. De inrichting wordt om geven door hekwerk met één toegang, zoodat toezicht op in- en uitgaanden mo gelijk is. I In Ook het bouwen van een administratie gebouw voor de „ontoelaatbare" gezin nen ligt in 't plan van B. en „W, Natluuriijk komt dit alles niet zonder geld tot stand. Den en ander zal een goede f 2(10.000 kosten, die..,, Amster dam niet bezit. Maar geen nood; en W, zullen het oedrag ais, voorschot bij het Jlijk aanvragen. li Den mooi en genereus plan zooals men ziet en het vindingrijk vernuft van B. en W. onzer Hoofdstad volkomen waardig. Maar wat zal moeten geschieden met die „ontoelaatbare" gezinnen, .welke na hun proeftijd onvatbaar .voor „toelaat,-; baarheid" blijken tie wezen? Bat is een. kwestie van. later zorg. Het vindingrijk vernuft van Burgemeester ffel-i leen en zijn medebestuurders is nog lang niet uitgeput. Ze zullen niet nalaten ads- dun weer een splinternieuw prachtplan aan den Baad voor te stellen. DE TOESTAND IN IERLAND GsaENüöE buiïeml. emcHTES,. TWEE MEISJES GESTIKT. Terwijl de familie Bosman, wonend te Amsterdam, Kastanjeweg 18, drie hoog, Maandagavond afwezig was, hebben twee meisjes, respectievelijk vijf en zes jaar oud, die in een alcoof te slapen waren gelegd, vermoedeiijk met luciters gespeeld, met het gevolg, dat het beddegoea üe brand geraakte. Door den rook" zijn def kinderen bewusteloos geraakt. Nadat zij tij familie aan den overkant van de straat waren gebracht, hebben twee doctoren, de he eren Meijer en Roos, geholpen door brandweerlieden, gedurende twee uur met een zuurstofapparaat getracht de levens-, geesten op te wekken. Helaas zonder suc ces. De arme kinderen waren gestikt. Het binnenbrandje had niet veel te be- teekenen en was spoedig gebluscht. EEN NEDERLANDER GEMOLESTEERD. „Welk een zonderlinge ontmoeting,' Jijernam Laurent, „ik dacht dat gij te Parijs waart." „En ik dacht dat gij Peru ontdekt h,ad" „En ik ga er heem" „Naar Peru?" „Neen, naar Parijs." „Dat is een beter idee," antwoordde Laurent. Een weinig gerustgesteld ten opzichte van den reiziger, deer te hporen dat hjj oen Bekende was van een Jb^er kian- ten, bezorgde Janicotte weldra het avond- jeten voor Let meisje en toen het kind gegeten h.ad, bracht zij het in h,a,ar eigen bed. „Wie is; dat kind?" vroeg P,aul Avène. „Bjjna een ween," antwoordde Laurent „Waar brengt gij h.et heen?" „Naar mijne moeder". „Gij moet veel te vertellen hebben," zeide Paul;; „als uwe verbalen meer be langrijk zijn, zijn zij waarschnlijk al niet vroolijker dan de mijne. Maar wie weet of wij samen niet een goed plan voor de toekomst kunnen. Ala gij mij vertrouwt dan moet gij, inplaats: de kanier te nemen die Jani cotte u zal geven, de mijne met mij dee len; wij denken toch, beiden nu niet aan slapen en wij zullen met elkander pra ten, totdat gij op weg gaat naar Mé- zières." j j „Aangenomen," zeide Laurent1. Toen de weduwe Janicotte terugkwam kreeg zij bevel h,are eerste schikkingen te veranderen ea legde lakens op bet t weetik beu van de blauwe kamer. Een oogenblik daarna waren de jongemannen alleen. Paul Avénè een weinig jonger dan Laurent, echpen nog meer vermoeid door den strijd cm hpt bestaap, Dc stem pel der ondeugd was nog duidelijker af gedrukt op zijri gelaat, zijne Banden beef den als van de koorts. De hartstochten van zijn geest toonden zich, in zijne oogen. Zijn mond was scherp, zijn oog somber. De gouddorst' en de lust naar verlagend genot konden hem in den al- grond werpen. Laurent verborg mis schien even slechte neigingen maar een zeker aangeboren beschaving hield ze be dekt. Hij bezat meer heerschzucht dan ondeugd. Gevormd door zijn reizen, dik wijls in gezelschap van leden die .ver boven hem uitstonden, verschillende ta len sprekend, iwat hij ver boven zijn ouden makker verhjeven. Rij vond hem terug met een zekere vreugde, want de herinneringen der eerste jaren wor den moeilijk uitgewischt, maar ook met een gevoel van onbestemde vrees. Het was ech ter zoo lang geleden dat hjj ziju hart eens had kunnen uitstorten aan een wezen, dat de helft van zfjn vroegste geheimen bezat, dat hij werkelijk oprecht was, toen hij aan Paul Avène herhaalde, wat hij hem reeds gezegd had in de zaal der herberg; „Ik ben blijde u te zien." H\Vat wilt gij? Het schijnt npj toe, dat ik nooit een tooueel mijner waardig gevonden heb. Ik heb mijn krachten verspild aan nie tigheden eu ik ben bekwaam voor de ge- waagsle cnuernemingen." „Men waakt zich dergelijke illusie*," ant woordde Laurent, „men gelooft zmb alU]d geboren tun rgoQie. iff} le speren. Ik ken dat ook. Twintig jaren oud ben ik getrokken naar het land mjjner drooinen, naar Amerik\ waar het goud mij voor het oprapen, scheen* Ik heb aan alle rivieren goud gewasschen. Mijne begeerige handen gestoken in hun gol ven, die geel waren van het goudzand. Ik ben afgedaald in de diepte der mijnen, zoo diep, dat men zou meenen in de ingewanden der, aarde door "te dringen. Eens verzamelde ik een hoop goud en den volgenden dag verloor ik het bij het spel. Weken lang voerde ik het leven van een millioiiair en een maand later moest ik bedelen. Ik heb twintig am bachten beproefd en ben voor geen enkel geschikt. Ik had slechts éen wensch, rijk te worden, en ik kom terug als bedelaar." Nu verleden week in den Haarlenuchen Raad bij de algemeene beschouwingen over de be groeiing het vraagstuk der ontoelaatbare gezin nen ook ter sprake is gebracht, leek het ons goed op deze Amslerdamsche proef even te wij zen. Het is nu voor ons dubbel zaak om eens af te zien, wat er in Amsterdam van te recht kant. HET GEORGANISEERD OVERLEG. In het vrijzinnig-democratisch weekblad „De Opbouw", schrijft het lid der Tweede Kamer, Mr. Marchant, liet volgende commentaar op het ongelukkige debuut van het „georganiseerd over leg"; „Het karakter van dit instituut is ten eenenmale misverstaan. De vergadering van de commissie voor georganiseerd overleg "neemt besluiten bij meerderheid van stem men. De besluiten worden gepubliceerd, en de belanghebbenden beschouwen daarmede de zaak als afgedaan. Regeering en volks vertegenwoordiging van tand en gemeente hebben, zoo meent men, zich daarnaar te- gedragen. Dit is een vergissing. Men is bij ue instel ling van deze organen uitgegaan van de ge zonde gedachte, dat regelingen betreffende hel personeel niet n. eten worden getroffen dan nadat het personeel zelf er aver is ge boord, dus na overleg met het personeel Om te voorkomen, dat dit „hooren" van het personeel lukraak geschiedt met willekeurig aangewezen leden van het personeel, heeft men het overleg „georganiseerd", dat wil zeggen men heeft waarborgen geschapen, op dat alle elementen cn richtingen onder het personeel zich kunnen uitspreken. Dat is alles. Daarom is èn het nemen van besluiten door deze organen èa het streven, daaruit voortvloeiende, naar evenredige vertegen woordiging der verschillende organisaties, op baar aantal leden gegrond, een onding. De bedoeling is nooit geweest, en de bedoeling kan niet zijn, dat het personeel met ver tegenwoordigers van de regecring voor zich zelf regelingen vaststelt. Hel resultaat van het overleg behoort slechts te zijn, dat de j-egeering nauwkeurig voor zich ziet, wat de wenschen en inzichten van het personeel zijn, opdat zij bij het vaststellen der regeling daarmede rekening zou houden. Ontaardt het georganiseerd overleg in het nemen van besluiten waardoor regeering cn volksver tegenwoordiging worden vastgelegd, dan legt men bevoegdheden in handen van niet Verantwoordelijke personen, die ons staats recht daaraan ten eenenmale vreemd laat." Het optreden der Sinn-Feiners Sinn Feiners hebben op de Charlemont-brug bij Dublin Maandag een militaire auto over vallen, waarin een dame en twee officieren zaten. Eén der officieren is gewond, de auto zit vol kogelgaten. De „Evening Standard" geeft nadere bijzon derheden over dit geval. De auto met de beide officieren en de vrouw van één hunner was op weg naar Dublin, toen op de brug die ongeveer iy2 K.M. buiten het centrum van Dublin ligt een knal werd ge hoord. Daar men dacht dat er een band ge sprongen was, werd gestopt. Toen de chauffeur ging kijken, klonken echter weer twee schoten en daarop ging de auto er in volle vaart van door. Op het hoogste punt van de brug zag men echter weer twee mannen met revolvers, die onmiddellijk begonnen te vuren, terwijl van den anderen kant van den weg een man op de tree plank sprong cn schoten 'op de dame loste; de kogels gingen door haar kleeren, doch lieten haar ongedeerd. Eén der officieren werd gewond door een scherf van de versplinterde voorruit. Even verder op den .weg stond zoowaar nog een partij aanvallers gereed, waar men zoo hard mogelijk langs reed - de man op de treeplank was er toen al afgesprongen tdoch niet zonder dat de auto nogmaals door de noodige kogels werd getroffen. Zoo werd ten slotte tooh veilig Dublin bereikt; de dame on dervindt echter onaangename gevolgen van den schok dier benauwde minuten. In de heele omgeving van Dublin is bet overigens weer zeer rumoerig geweest. De Sinn Feiners hebben bruggen in de lucht laten vlie gen en wegen versperd. De vredes-onderhandelingen. De „Evening Stand." meldt, dat nu wel vast staat dat Vader O'FIanagan, waarnemend pre sident van Sinn Fein, de vorige week te Londen is geweest en een onderhoud heeft gehad met Lloyd George. De bijzonderheden van dat on derhoud worden strikt geheim gehouden en had blijkbaar niet plaats in Downing Street O'FIanagan toefde van Woensdagochtend tot Vrijdagavond te Londen. Gedurende dien tijd wist hij zijn verblijfplaats geheim te houden en vermoedelijk is hij de gast van een priester ge weest in een der Londensche voorsteden. Het heet dat de premier niet voldaan was over de vraag of O'FIanagan wel voor Sinn Fein kan optreden en zoolang Dail Eireann niet vergaderd heeft, blijft twijfel dienaan gaande bestaan. Men zegt ook dat O'FIanagan een lijst kreeg van die Sinn Feiners, aan wie het Kabinet geen vrijgeleide zal kunnen geven. In verband met het onderhoud met Vader O'FIanagan zegt de correspondent 'der .Daily Chionicle" te Dublin nog, dat de Sinn Feiners voornemens zijn candidalen te stellen voor het Zuid-Iersche parlement en als dat zoo is, lijdt het geen twijfel of zij zouden door de even redige vertegenwoordiging een flinke meerder heid krijgen. Sinn Fein zou door die verkiezingen zijn kracht willen toonen in het land. Na aldus te hebben gewonnen zouden de Sinu Feinsche parleinenlsleden liet werken onmogelijk inaken door boycotten van het parlement, waardoor den onder-koning niet anders over zou blijven dan het te ontbinden en in zijn plaats te stel len een adviseerendea Raad, hetgeen zou bc- teekenen terugkeer tot de bestaande toestanden. De Valera's beloofde proclamatie werd giste ren (Dinsdag) verwacht en de algemeene ver wachting is, dat hij zal aandringen op volledige onafhankelijkheid van Ierland. Lord Deeies heeft in ecu brief verklaard, dat iiij rich beschikbaar zal sletljn als candi- daal voor een der zuidelijke districten, omdat de Home Rule-wet ue lersche situatie geheel beeft 'gewijzigd. Hij beveelt aan de wet in werking te stellen en daaruit alte mogelijke voordeden te halen en vraagt de leren zijn voorbeeld Ie volgen, opdat (en slofte één enkel parlement voor Ierland zal ontstaan. K RASSIN. Krassin heeft gisleren een conferentie met Home gehad over de voorgestelde Engelsch- Rcssische handelsovereenkomst en zou heden naar Rusland vertrekken. De „Matin" meldt, dat Krassin door België naar Rusland zon teruggaan. Hij heeft van de Belgische regeering het visum op zijn paspoort gekregen op uitdrukkelijke voorwaarde, dat bij zich niet in bet land zou ophouden. DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Ook in Frankrijk wordt de oplossing van bet vraagstuk der werkloosheid steeds urgenter. De laatste dagen heeft de regeering zich inzonder heid met deze aangelegenheid bezig gehouden, en heeft zij uitgezien naar maatregelen, om de crisis zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Een medewerker van bet „Journal des Debats" is er op uitgetrokken om in de verschillende ministeries «r naar te informeeren, hoever het overleg thans gevorderd is. Vernomen werd, dai de regcering niet van plan is allerlei tijdelijke arheidsgciegenbeden te scheppen van twijfelachtige waarae en bctce- kenls. lu beginsel is besloten den aanvang te be spoedigen van werken, die in elk geval en in alle omstandigheden moeien verricht worden en waarvoor reeds gelden zijn uitgetrokken. Zoo zullen de werkloozen in de eerste plaats aan den arbeid gezet worden lot het verbete ren der talrijke wegen, die dit dringend noo- dig hebben, het ophouwen van in elkaar ge schoten stations, huizen, hel opruiuien der ver nielde bosschen enz. De regeeriug maakt zich niet de illusie, dat de werkloosheid door een en ander geheel is weg le nemen dit kan slechts geschieden door het einde van de eco nomische crisis, welke haar veroorzaakt heeft. Maar zij streeft er naar, den werkloozen de ge legenheid te geven zelf hun levensonderhoud te verdienen, met .vermijding van ondersteuning. DE WEDEROPBOUW VAN FRANKRIJK. Voigens de „Voss. Ztg." zijn te Berlijn voor stellen ontvangen van de Fransche regeering, waarin voor de eerste maal sprake is van een actief meedoen van Duitschland aan den we deropbouw van Frankrijk. DE ONTWAPENING DER BEIERSCHE BURGERWACHTEN. Naar het „Berk Tagebi." verneemt, zijn on langs weder besprekingen gehouden tusschen de leiders der vakvereenigingen en de rijksre- geering omtrent de kwestie der ontwapening van de Beiersche burgerwachlen. Hét is de rijksregecring daarbij gelukt, de vakvereenigin gen van de noodzakelijkheid der door haar ge dane stappen te overtuigen. DE STRIJD TEGEN DE SOVJET. De te Petrograd verschijnende „Krasnaja Gazela" geeft zeer karakteristieke artikelen over den toestand in de Oekrajine, die de Sovjet- autoriteiten zeer verontrust. Sprekend over de detachementen opstandelingen, noemt het blad 25 namen van de meest bekende aanvoerders der opstandelingen, die krachtig gesteund wor den door de groote massa der bevolking. Die detachementen tellen soms een groot aantal strijders en worden zoowel door anarchisten ais socialisten gesteund. De heele Oekrajine wordt doorkruist door hun agenten, die de bevolking opzetten tegen de sovjets, proclamaties ver spreiden en een beroep doen tot vereeniging van alle opstandelingen in een nationaal repu- blikeinscb leger. De boeren organiseeren vooral ▼ereenigingen, die zorgen voor de distributie van levensmiddelen, lu geval van gevaar ver bergen de boeren de opstandelingen en bun wapens. De recruten onderhouden betrekkingen met Oekrajiensche organisaties in het buiten land om de Oekrajine te bevrijden van de Sov- jet-overheersching. Een telegram uit Lemberg dalo 5 Januari meldt nog het volgende: Heel Podoiië is in vollen opsland; rondom Kamenets wordt een verwoed gevecht geleverd lu&schen boereu cn rooden, die paarden gcrcquirteiii hadden. De Joodsehe 'bevolking neemt dcc! aan den strijd tegen de rooden. Dc slad Dcenajeftsl staal in brand. De rcoJen hebben ougcv eer duizend burgers weggevoerd uit midden- ci> OoM-Podo- lië, waar het signaal voor den opstand in deze streken gegeven weid. Üratsiaf is bezel, waar hij een roode divisie vernietigd werd. Meer naar het nooiuen werd Lubur bezet. De bolsjewistische bevelhebber beeft de ver sterking bevolen der spoorwegknooppuntcn Yap niarka, Smerinka en Kalinofka. DE HIK ZIEKTE. De hikrieklc komt thans ook in Londen voor. In het Charing Cross hospitaal werden twaalf personen, lijdende aan de kwaal behan deld, doch kenden allen na eenigen tijd als hersteld vertrekken. Een dokter van het hos pitaal zeide tot een vertegenwoordiger der „Morning Post" dat Ue ziekte iets „nieuws" is en dat nauwkeurige onderzoekingen noodig zijn om den oorsprong er van na te gaan en -uapuiA af ozfi.wsajuaB afsinf op EEN DUUR STADHUIS. Bij Westminster Bridge te Londen is in aan bouw het nieuwe gebouw voor den London Cuonty Council, dat men het „stadhuis" voor Grooler Londen zou kunnen noemen. Met den bouw werd reeds begonnen in 1908 en men haa gehoopt dat hot gebouw in 1916 in gebruik zou worden genomen. Toen kwam de oorlog en de bouw werd voor eenige jaren gestaakt Aanvankelijk waren de kosten geraamd op 870.000 p.s.; verleden jaar is de begrooting echter nog met 750.000 p.st. verhoogd en voor het gebouw over een paar jaar door Londen's vroede mannen betrokken zal kunnen worden, zullen de totaal-kosten zeker wet tot twee mil- ïioeu pond sterling gerezen zijn. Dezer dagen is le St. Assise (bij Melun) de eerste steen gelegd voor een draadlooze installatie, dat het grootste der wereld moet werden. Dit nieuwe station, hetwelk in- 18 maanden voltooid moet ziju, krijgt 16 masten van 250 M. Er moeten acht telegrammen tegelijk uit gezonden kunnen worden en zeven of 14 tege lijk ontvangen kunnen worden. In 24 uur zullen meer dan twee miliioen woorden verwerkt kunnen worden. In den toestand der industrie in Swansea is eenige verbetering gekomen. Er zijn weer twee tinfabrieken en andere fabrieken geopend, waardoor duizenden weer werk hebben, In de eerste week van het nieuwe jaar is het aantal werkloozen in Denemarken van -18484 tol 52711 gestegen. Het dagelijkse!) bestuur van Kopenhagen heeft bij d engemeenteraad een voorstel inge diend om ter bestrijding der werkloosheid ge meentewerken te doen uitvoeren ten bedrage van 3 5 4 miliioen kronen (aanleg van tram lijnen, bouwen van huizen, enz.) De ranlsoeneering van en de maximum prijzen op steenkool zijn thans ook in Dene marken ingetrokken. De snelle daling van den kolenprijs bedreigt de bruinkoolwinning, die tij dens den oorlog Ioonend was, en waarin 1500 mensclien werkzaam zijn. Toen het Duitsche s.s. Elfa dezer dagen de haven te Londen binnenliep om kolen in te nemen heeft een volksmenigte een betooging tegen de Duitsche vlag gehouden ,die ten slotte moest worden neergehaald. Votgens de statistiek der huwelijken in Duiischland is het aantal echtscheidingen sedert den oorlog reusachtig toegenomen. Ook trou wen de mensclien vooral door de hooge Ioonen ouder de arbeiders op zeer jeug digen leeftijd. Men treft 15-jarige huisvrouwen aan, en weduwen van 16 en 17 jaarl KRASSIN NAAR ONS LAND? In regeeringskringen is niets bekend van een bezoek, dat Krassin voornemens zou zijn aan ons land te brengen. De vraag is, of hij even tueel hier toegelaten zou worden. Toen eenige maanden geleden sprake is geweest van een dergelijk bezoek, bestond het voornemen hem den toegang te weigeren. Hbld. Naar de „Tel." verneemt, is het geheele per soneel der firma Van Houten Co. te Weesp tegen 1 Maart ontslag aangezegd. Het ingenieurspersoneel zal op een wachtgeld gesteld van 30—50 procent van het huidige salaris, de werklieden zullen geen wachtgeld, doch een uitkeering ineens van 100 ontvtn- gen. Uil Berlijn wordt aan de „Msb." geseind, dat op 31 December, in een der voornaamste ho tels van Liibeck, zich een tooncel heeft afge speeld, dat waarschijnlijk nog een naspel zal hebben. In de feestzaal hadden de feestvierenden „Deutschland, Deutschland über alles", laten spelen, en daarbij ook den consul van Peru, een Nederlandsch staatsburger, uiigenoodigd op te staan. De 75-jarige oude heer weigerde met het oog op de heerschende stemming, hieraan ge volg te geven, temeer daar er gelijktijdig ook gedanst werd. Ook andere gasten bleven zitten. Ten tweede male werd de consnl echter door een groep opgewonden personen verzocht van zijn stoel op te staan, en, toen hij het niet deed, werd hij bij den kraag van zijn jas over zijn stoel getrokken, en liep ook zijn zoon, dia te halp snelde, een pak slaag op. Toen de consul ten laatste de zaal kon ver laten, duurden de handtastelijkheden nog tot in de vestibule van het hotel voort, tot het door tusschenkomst eener dame gelukte, den ouden heer te bevrijden. De consnl beeft het geval in behandeling gegeven bij het Nederlandschc consulaat in Lübeck. BLOEBIGE TWIST. In het gezin van den timmermtn J. G., te Willemsoord, ontstond Zondagavond tusschen een paar halfbroers een hoogloopende twist twist, welke in een vechtpartij eindigde, waarbij het mes en een bijl gebruikt werden. De ou ders wilden tuSschenbeiden komen en werden daarbij ernstig gewond. Vooral de toestand der moeder, die een paar bijlslagen op het hoofd ontving, is zeer ernstig. MISDAAD? Op last van de Justitie is te Tilburg opge graven, op vermoeden van misdaad, het lijk van zekeren B,, vroeger kellner te Boxtel, en in November van het vorige jaar overleden Gisteren werd het lijk geschouwd. RUIM EEN MJLLIOEN VERSCHIL. „Het Hbld." meldt, dat de boerenhofstede „De Hooge Boomen" aan den Amstelveeasche- weg verkocht is voor 460,302, terwijl deze verleden jaar werd opgehouden voor 1,594,00, De gemeente Amsterdam is thans koopster ge worden. De koop geschiedde in verband met de uitbreidingsplannen-Zuid. EEN GEMOEDELIJKE RAAD. In een raadsverslagje uit het „Eindhovenscü Dagblad" van Stiphout bij Helmond lezen wij aan het slot: Als eigenaardigheid teekent onze verslag gever hierbij aan; De heeren wethouders en leden zaten allen rustig bun pijpje te rooken, met gedekte hoof den. In de raadszaal speelden een paar hond jes tijdens de zitting en maakten somwijlen een verschrikkelijk lawaai. Opnemen verslag ging dus moeilijk. De Vroede Vaderen, bewust van hunne waar digheid, hadden in een wip de geheele begroef ting goedgekeurd." f DE STORM TE AMSTERDAM. De storm veroorzaakte Maandag in den voor avond heel wat consternatie in het Centraal station te Amsterdam op het vertrekuur dec forensentreinen. De wind had op eenige ruiten in de kap vat gekregen en rukt deze los. Het kippengaas, dat terbeveiliging boven in de kap is aangebracht, scheurde, of was misschien op enkele plaatsen reeds stuk. In elk geval groote stukken glas vielen daardoor op de waggons van de gereedstaande treinen en op het twee de perron, dat op dit uur steeds overvol is. De reizigers stoven verschrikt uiteen. De dienst doende chef plaatste dadelijk waarschuwings- posten bij den tunnelopgang, die den reizigers den raad gaven langs de treinen te loopen. Ge lukkig werd niemand gewond door het neerval lende glas. BLOEDVERGIFTIGING. Toen de heer v. d. W., chef-commies bij de Ned. Spoorw. te Roosendaal, wonende te Breda, Maandagmorgen zich een puisje aan den hals openkrabde, ontstond daardoor een bloedver giftiging, welke zoo ernstig bleek, dat onmid dellijk geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Toen de dokter, die spoedig ter plaatse was,- kwam, was de heer v. d. W. reeds overleden, i BEUZENBRAND TE TILBURG. In den nacht van Maandag op Dinsdag, heeft een geweldige brand een groot complex vat gebouwen gelegen in het midden van Tilburg RECTIFICATIE. iVegens een misstelling in het feuilleton van gisteren, is het laatste gedeelte heden opnieuw geplaatst Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY, bewerkt door L. M. VAN P1NXTEREN, R.-K. Pr. 19 ,Het is tien jaren geleoen, dat gij het land verlaten hebt," imm Avène. '^ij zijl weder de hela geweest van menig belangrijk «vontuur?" „Dat is waar en ik ben slecht afgekomen van het laatste; maar daar mijn geschiedenis zeker langer zal ziju dan de uwe, zoo verhaal m ij eerst wat gij sinds mijn vertrek beleefd hebt." Het zou beter zijn mij te vragen wat ik niet beleefd heb. Vooreerst het kleine erfdeel van tmijn grootvader is zoo snel weggesmolten, dat ik het mij nauwbjks meer herinner. Na balen Zwitsersche zijde verkocht te hebben, ben ik aan smokkelarij op de grenzen gaan doen. In het gure jaargetijde heb ik ge stroopt. Een maand geleden wilde ik, ten einder aad, soldaat wordendaarna was ik van plan de herberg van de weduwe Janicotte te huwen. De politie heeft meer dan eens twist met mij gehad en ik begrijp dat het tijd is mij te vestigen." „Dus," zeide Laurent, „gij zqt wet £e- slaagt! „Onze geschiedenissen gelijk in menig op zicht op elkander," zeide Paul Avène; „gi| hebt in bet groot gedaan wat ik in het klein beproefde. Wij hebben geen van beiden ge luk gehad en toch ontbrak het ons geen yaa beiden aan verstand noch &Nog aan durf," voltooide Laurent. {Wordt .vervolgd}.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5