Stadsnieuws EERSTE BLAD In en om Haarlem. BUNNEN LAND DONDER&AG 13 JANUARI §921 DE ABONNEMËNrSFfiUS BEDRAA8T VOOaHMS&MEKAêËOT^HAFPeM» PER KWARTAAL 3.25 PER WEEK i f 0.25 PRAHCO PER POST PER KWART. Bil V00RÜ1TBETAL1H6 f 3.57V, BOBEAOSt MASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EM 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REQEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Nog eenig- debat' leverde het voorstel va li B. en W- op om aan Bloeni eiiclaal en Zand voort gas etn electriciteit te le veren. Voor ons het merkwaardig ste van dit debat, dat wij er uit ver namen hoe nu de Haarlemsche ambte naren leidingen gaan Leggen, meters zet ten enz. bij onzen deftigen buur. Het heeft iets v.an een „vreedzaam binnen dringen" en wanneer dit kan bijdragen tot een kalme annexatie, dan is deae overeenkomst dubbel toe te juichen. Na een geheime zitting begonnen wij t'oen maar weer aan de begrootingv Nog honderd posten restten ons van do Uitgaven; dan zouden npk fctom- stefl. komen. Hot stemde dus weinig be moedigend, dat mr. Bomans begon meifc heropening der besprekingen te vragen over een al lang goedgekeurdiein po&tt Het was hot subsidie voor de Haarl. Vereeniging voor Tuberculosebestrijding. He Wethouder dieekle mee, da/t er een. verzoek was ingekomen tot verhooging van subsidie met f 5000 over 1921. Aam het formeele was nu voldaan en B. en W, stelden voor het gevraagde bedrag te verleenen. Bovendien stelde de Wet houder namens liet college voor om ook nog f 4900 over 1920 te geven. Het klonk verwonderlijk uit den mond van onzen zuinigen .schatkistbewaarder. En de Baad. applaud hoerde in dankbare verbazing. Dit punt was dus spoedig aJgedaam. Maar toen kwam de heer v. d. Kamp vragen om nog een eindje terug te ga,an naar pos;t 132. En dat oponthoud zou wat langer duren! De heer v. d. Kamp was kwaad, omdat de commissie voor de bezwaarschriften over aanslagen in de plaatselijke belastingen van B. en W. een wenk hadden gekregen om maar te bedanken. Nu moest de Raad maai' eens uitspreken hoe hij er over dacht. De lieer Poppe kwam daar nog wat' bij doen. Be commissie heeft nog een stapel bezwaarschriften af te doen; er zijn er nog bij vaai 1919! Maar zooatsi de commissie nu door de ambtenaren be handeld wordt, is er geen doorkomen aan. De commissie krijgt adviezen van dit soort: „klager houdt er 'n hondje op na en schijnt het dus zoo kwaad niet te hebben"; of wel: „de vader van klager zit er warmpjes bijenz. Be heer Vis ser kwam dit' alles onderschrijven en men voelde, dat1 de Raad zijn commissie zou handhaven. Zou men de arme belasting-' betalers, wien men toch al het vel over de ooren haalt, zonder behoorlijke ge legenheid lot beroep aan de ambtenaren overleveren? Mr. Bomans vertelde 1)pc deze geschie denis in de wereld was gekomen: de nieuwe belastingwetten zullen waarschijn lijk do commissie voor de bezwaarschrif ten overbodig maken, wanneer de ge- heele controle komt aam 't Rijk. (En pas sant kregen wij te hooren, dat er bin nenkort voorstellen zullen komen om 100 pet. op de RijksinkomstembCilasting te heffen, ten bate der gemeente, voor wel ke mededeeling de burgerij natuurlijk li,oogst dankbaar is!) Daarom wilde de Wethouder .aanvankelijk piaeadvies over de motie-v. d. Kamp uitbrengen. Wan neer de Raad zich eoliter wilde los ma ken van de toelichting en in de motie geen afkeuring aa,n de ambtenaren wil de lezen, die zich hier niet konden ver dedigen, dan wilde de Wethouder ze wei aanvaarden. Daarmee was ook deze zaak uit en gingen wij eindelijk door met post 268. Telkens werd ter gestopt op plaatsen, waar oponthoud totaal overbodig was1. Zoó speelde de heer Peper bij de afdeeling armenzorg voor klachtenoverbrenger van eenige ontevredenen uit b,et Armenhuis; de opzichter schold de menschon uit; het eten was eentonig en slecht; de zalen waren somber enz. Wethouder Heerken® Thijssen zotte on zen communist gevoelig neer. Be heer Peper schijnt niet te weten zei hij dat liet Armenhuis: niet wordt bewoond door eerzame arbeiders, die daar hun laat ste dagen slijten, maar meeremdeels dooa maatschappelijke wrakken, die hun vcr- bijf aldaar aan eigen schuld te danken hebben. Toch hebben die menschen niets te klagen: eten en ligging zijn goed. Dagelijks komen er leden van het Burger]. Armbestuur waarbij men des- gewenscht zijn klachten kan indienen, klachten, die zorg vu lig worden onderzocht, maar meestal ongegrond blijken. De aangeklaagde opzichter is een uitstekend ambtenaar, die met grooten tact en beleid met de steeds mopperende en ontevreden verpleegden omgaat. Het komt dus niet te pas, om zoo'n ambtenaar in publieke raadsvergaderingen aan te vallen, de klachten van deze toch al niet gemakkelijke mensehen hier te brengen en aldus voedsel te geven. Nsea, j Cïfljfisteesdfi BU, Stogeabeis; ik heb. fiinnenlandsch Nieuws. Luchtverkeei BEGROOTINGSPRAATJE NO. 4. Woensdagmiddag zullcu wij de bcgrootings- debalten voortzetten en voleindigen, zei de burgemeester verleden weck; vooraf zullen wij dan een gewone raadsvergadering houden met een korte agenda. Inderdaad is over de agendapunten wening gesproken. Maar de ingekomen stukken waren nu weer de schuld, dat de „gewone vergade ring'' bijna haar gewone lengte kreeg. Er was een adres ingekomen van da afd. Haarlem van den Ned. Bond van Overheids personeel (de moderne organisatie van gemeen tewerklieden) met verzoek 0111 de loonregeling te herzien. Een deel der voorgeschiedenis van deze zaak is onzen lezers bekend. De heer Dijk wist eenige maanden geleden tegen het advies van mr. Bomans in door le drijven, dat de vraag, of er aanleiding was om de lootten der ge meentewerklieden te herzien, in de commissie van Overleg behandeld werd. Naar aanleiding van de daar gevoerde be sprekingen stelden B. en W. aan den Raad voor, om de zaak te laten zooals zij was. En de Raad ging hiermede veertien dagen geleden zonder stemming accoord. De soc.-dem. raadsfractie was dus toen ook blijkbaar van mcening, dat er voor loonsver- hooging geen aanleiding was; anders had zij wel een voorstel ingediend. Maar nu komt er een adres van de haar verwante organisatie van gemeentewerklieden en...... natuurlijk dient de heer Dijk een motie in tcu einde B. en W. te dwingen de herziening der looncn in studie te nemen. Wat bcleekent dat „herzien" vroeg de lieer V. d. Kamp. Natuurlijk is herzien gelijk aan verhoogen, antwoordde de heer Dijk. Dan verklaar ik mij daar pertinent tegen, riep de heer v. d. Kamp met gerechte veront waardiging. In onze gemeente, waar een zeer goede loonschaal bestaat is er nu, bij alge- meene prijsdaling, absoluut geen aanleiding om tot loonsverhooging over te gaan, Daar brak de heer Peper lost Prijsdaling? Nog niet van gehoord! De kolen prijzen zijn sinds 1 Januari weer met 50 pet. gestegen beweerde onze commu nist tot verbazing van alle deskundigen, die liet tegendeel weten. De lieer van Liemt, die over prijsbeweging wat meer weet dan de roode kamergeleerden, vroeg of men nu ziende blind was, om te ont kennen, dat op het oogenblik de markt dalende is; en dan gaat men toch de lootten niet ver hoogen. Wethouder Bomans stond dan ook zeer sterk in zijn korte, maar krachtige bestrijding. Men kan trouwens van dezen wethouder door gaans zeggen, dat hij sterker in zijn schoenen staat, naarmate zijn redevoering bondiger is. Het algemeen belattg zoowel als het gemeente belang verzet zich op het oogenblik tegen loonsverhooging voor de gemeentewerklieden. En ook de S. D. A. P. zou niet met een motie gekomen zijn, wanneer deze haar om redenen buiten het gemeente- en algemeen belang om, opgedrongen was, zei de wethouder. Hoe toch staat de zaak? In Mei 1920 is een loonregeling vastgesteld, waarmee alle verte genwoordigers van de organisaties in de Com missie van Overleg zich vereenigden. Op dat oogenblik werd de loonregeling dus goed ge acht. Daarna is een kleine, niet noemenswaar dige stijging van den levensstandaard gekomen in November, die echter ook weer is terugge gaan. En onmiskenbaar leven wij nu iu een da lenden tendenz. Wanneer B. en W. nu kwamen met voorstellen tot loonsi>£rifl<7'n&' zou men hun kunnen verwijten den toestand uit te buiten. Maar daar denken zij niet aan. Evenmin als aan loonsverhooging, want daarvoor is het nu even min de tijd. Maar de Raad moet nu niet blijven draaien, doch de motie-Dijk in den strengsten zin nemen; zij beteekent dat B. en W. met voorstellen tot loonsverhooging zullen komen. Daarover moet de Raad zich nu uitdrukkelijk uitspreken. De Wethouder waagde het er dus op, de zaak op de spits te drijven. Maar hy won het, want de xnolie-Dijk werd met 14 tegen 17 stem men verworpen. Wanneer de Raad geweten had, dat aan de Haarlemsche afdeeling van den Gemeentewerk- liedenbond van buiten af, n.m. door het hoofd bestuur te Amsterdam, was voorgeschreven om« dit relletje op touw te zetten, om Haarlem als proefkonijntje te gebruiken, waren de debat ten wellicht nog korter geweest. Men begrijpt nu wellicht ook, waarom mannen als de heeren Klein en de Braai niets van de motie-Dijk moes ten hebben! De eer Wolzak onderschreef dit betoog van den wethouder en daagde den beer Peper uit om nu eens de namen van die klagers te noe men. Dan kon de zaak worden onderzocht. Maar de heer Peper paste daar natuurlijk voor en gaf voor de zooveelste maal het be wijs, dat al zulk gepraat door hem niet kan worden gemist als propaganda-materiaal voor zijn kleine communistische partij. Wij herinneren ons, hoe een 15 jaar geleden in Amsterdam het vrijzinnig-democratisch raads lid Piet Nol ting, bij de jaarlijksche begrooting als pleitbezorger voor de belangen van de ar menhuisbewoners opkwam. Later namen de so cialisten dat karweitje over; en weer later ei genen de communisten zich dat toe. Het schijnt prachtig propagandamateriaal voor opkomende politieke partijen. Zou de Raad daarom niet beter doen om aan zulken praat wat minder aandacht te wijden? De heer Poppe had de onhandigheid om nog maals terug te komen op de salarieering van den heer Sorgdrager, vroeger Directeur van de Arbeidsbeurs, thans hoofdcommies bij den Dienst der Werkloosheidsverzekering. Gelukkig verklaarde de heer Reinalda, dat de andere heeren der roode fractie het met hun collega len deze niet eens waren. Even leefde er een opgewekter stemming op, toen het subsidie voor Haarlem's muziekkorps aan de orde kwam. Men weet, dat de Raad verleden jaar besloot het bedrag van 15.000 op f 30.000 te brengen. B. en W. stelden nu echter voor jveer pp £15,000 terug te gaan. Een minderheid van het college, n.m. de wethou ders mr. Heerkens Thijssen en mr. Bruch hiel den aan f 30.000 vast Mr. van Toulon van der Koog had de dankbare taak de handhaving van 30,000 te verdedigen, daarbij waan ge steund door de heeren Groenendaal, dr. v. d'. Berg, mr. Heerkens Thijssen en den heer van Liernt, welke laatste het niet onaardige betoog opzette, dat 30.000 geven in plaats van ƒ15.000 een..,, bezuiniging was. Van ƒ15.000 kon n.m. Haarlems Muziekkorps niet leven. Verdween het, dan moest de gemeente zelf hier muzikanten naar toe halen. En dat zou heel wat meer kosten. Mot vijven deden de heeren hun best om een waagwijd open deur in te loopen. De meer derheid vóór f 30.000 was er n.m. al vóórdat er één woord was gesproken. Toch moest mr. Bomans de meening der meerderheid van B, en W. verdedigen, 't Is het noodlot van dezen wet houder, dat hij de aatstc maanden en vooral bij deze begrooting, Voor hopelooze zaken wordt gesteld. Er is echter één goede zijde aan, dat hij daardoor geprikkeld wordt tot oniplooiing van zijn kracht als debater. De rede, waarin hij de toekomst van Haarlem's muziekkorps schil derde als een pseudo klein Mengelberg-gezel schap tintelde van zulk een kostelijke ironie, dat het jammer was, dal zooveel redeneerkunst niet aan een betere zaak werd gewijd. Het was het mooiste, wat we in deze begroolingsdagen te hooren kregen. En de Raad genoot er zicht baar van.... stemde nochtans met 23 tegen 6 stemmen voor 30.000 subsidie! Do avondzittiug geeft weinig stof tot napraten. Op de vraag van den heer Dijk, waarom B. en W. zoo scheutig waren met het geven van een subsidie van 2000 aan de Zusters Clarissen aan den Zijlweg,l.ield Wethouder Bruch een warm getint speechje, waarin hij het uitnemen de werk van de zusters ten bate der verwaar loosde jeugd heluür in het licht stelde. De ar beid der liefdezustrs is zóó ovrtuigend. mooi en in het belanp van de verwaarloosde jeugd, dat den Wethouder de hoogste lof hierover be reikte van den kant der onderwijzers der school voor zwakzinnigen, die toch een andere godsdienstige richting zijn toegedaan als de- Katholieke Zusters. Do Raad toonde zich dan ook geheel voldaan en stond gaarne liet subsidie loe. Met ongedachts snelheid zijn de overige pos ten er door gehamerd en half tien was de be grooting vastgesteld op ruim 25.260.000. Dr. v. d. Berg hield de gebruikelijke toast met dank aan B. en W. en de ambtenaren, met de wen- schen van sterkie en beterschap en wist er dit maal heel aardig in te vlechten, dat wij spoedig een lageren gasprijs mogen krijgen en Minister Ruijs zijn belofte houdt ten opzichte van de anneenatie. Wij zouden toen naar liuis zijn gegaan in de prettige stemming van rusl na volbrachten ar beid, wanneer de rondvraag deze niet was ko men bederven. Of liever, niet de vraag die kwam zeer juist van pas maar liet antwoord was weinig verheffend. De heer Jonckbloedt, later bijgesprongen door de heeren Van Liemt. Visser en Reinala, in formeerde hoe men er toch toe gekomen was de verkeersborden in de stad te plaatsen op de manier waarop dit is geschied. De verkeersborden! Laat ik u even vertellen, wat mij vanochtend overkomen is. Ik liep de Groote Mnrkt over naar de Houtstraat Daar hield mij een kennis aan: „Kun je mij ook zeg gen of de Koningin vandaag in de stad komt'" Ik zette een verwonderd gezicht „Ja, zei hij, ze hebben den heelen boet afgezet!" En hij wees naar een paar agenten, die bezig waren aan den ingang onzer hoofdstraat onschuldige fietsers op te vangen en naar de groote, hei-kleurige paién en borden, die daar zoo brutaal midden op de trottoirs staan. „Kijk, zei mijn kennis, „nu hebben ze van die groote, ijzeren palen ingeslagen, rood-wit- blauw geschilderd en de heele Houtstraat staat vol agenten. Ik denk dus, dat de koningin straks komt en dat dan alles weer weg gaat 't Schijnt maar voor een oogenblik te zijn, want de hoopjes zand liggen er nog naast" En hij wees op een hoopje zand aan den voet van den brutaalsten paal, die met zijn kop naar Brinkmann staat te kijken. Lees vanavond de courant maar eens, zei ik, de zitting van den gemeenteraad. Bij het Verwulft had ik gelegenheid om de nieuwe verkeersmaatregelen verder te bewon deren. Het was tten uur en zoo stil als in een woestijn. Een paar agenten vochten met een niet-begrijpenden fietser, die van de Boter markt kwam, de Koningstraat niet in mocht, maar ook niet langs de Noordzijde van het Verwulft mocht rijden. Hij moest met zijn ooren terug. Terwijl ik stond te bedenken, hoe zelfs ia een wereldstad een rijverbod door de drukke straten slechts geldt voor bepaalde uren van den dag, had1 ik het gezicht op het tweede deel van de Groote Houtstraat. In één lijn zag ik een groot verkeersbord tegen een gebogen spie gelruit van Vroom en Dreesman en schuins daarachter nog een grooten ijzeren paal. Van de straat zelf was niets meer te zien. Juist kwam er een paard en kar uit een zij straatje rijden: het paard stootte met zijn neus tegen het bord en bleef staan met den kar ach ter zich. Het verkeer was gestremd. Toen be greep ik, dat die tweede paal was tegen het verkeer uit het zijstraatje! Over die palen dan is gisterenavond het een en ander gesproken. De burgemeester zei: ja, ik weet er niet veel van. De Commissaris van po litie heeft de punten aangewezen en Openbare Werken heeft voor de plaatsing gezorgd. van al die palen niets geweten, vóórdat ik er met mijn neus tegen aan liep. En hij riep zijn collega's tot getuigen, dat de zaak niet in het college behandeld was. Dat bleek zoo te zijn, zoodat niemand van de tafel van B. en W. den heer Jonckbloedt een fatsoenlijk antwoord op zijn vraag kon geven, 't Was erg, om niet le zeggen ergerlijk. Toen den burgemeester er attent op werd gemaakt, dat de borden tocli aan de gevels der huizen konden worden aangebracht, antwoordde hij, dat de eigenaars dat misschien niet zouden goed vinden. Dat was dus niet onderzocht! Maar de lieer Visser deelde mee, dal de heer Maas zioh reeds in dezen geest had uitgelaten: liever een bord aan mijn gevel dan een paal voor mijn deur. Wij willen ons niet in het conflict Burge meesterWeihouder Slingenberg mengen. Vast staat in ieder geval, dat een zoo gewichtige zaak niet in goede samenwerking is behandeld. Waarschijnlijk hebben ambtenaren van Open bare Werken buiten den Wethouder om, ge handeld. Maar nog één zoo'n grap en Haarlem is hot Kampen van Noord-Holiandt WIJZIGING DER WONINGWET', In haar Memorie van Antwoord aan dc Eerste Kamer, meent de Regeering, dat men zich de bepaling van artikel 8a (aanstelling van ambte naren voor bouwtoezicht) te zwaarwichtig voor- Stelt, indien men denkt, dat de regeering, met die bepaling gewapend, lot de aanstelling van een vrij groot korps ambtenaren zal gaan dwin gen. Er moet een behoorlijk bouwtoezicht zijn. Is het opgedragen aan een ingezetene, die het als bijbetrekking goed volbrengt, dan geeft de wet geen grond om daarin verandering te bren gen. Maar waar de hand wordt gelicht met de cischen van soliditeit en de eischen van de bouwverordening als niet geschreven worden beschouwd, daar moet ingegrepen kunnen wor den. Dat een toezicht, als hier bedoeld, van bouwen zou afschrikken, is hoogst onwaar schijnlijk. Dat artikel 9 (instelling van een woningbeurs voor gemeenten met meer dan 20.000 inwoners) oorzaak zal worden van de aanstelling van honderden, ja duizenden nieuwe ambtenaren, is hier overdreven voorgesteld. Met do instelling van woningbeurzen zal, voorzoover van de regeering afhangt, niet verder worden gegaan dan noodig is. Deregeering erkent ten slotte, dat er voor het denkbeeld om aan fabrikanten de zorg op te dragen voor woning bouw ten behoeve hunner arbeiders, goede ar gumenten zijn aan te voeren. Maar er zijn ook bezwaren, waar als de voornaamste wordt ge voeld, de afhankelijkheid van den werknemer van den werkgever. SLUITING DER POSTKANTOREN. Thans begint zich ook van de zijde der ge meentebesturen verzet te openbaren tegen de na-middagsluiting dei postkantoren (van I2|^ 2 uur). Zoo hebben zich B. en W. van Bussurn lot den Directeur-Generaal der P. en T. gewend met verzoek die sluiting op te heffen. In hun schrijven wijzen B. en W. er op, dat liet hun bevreemdt, dat een dergelijke, in het maatschap pelijk leven te Bussum diep ingrijpende maatre gel is getroffen, niet alleen zonder dat daarover met hen overleg is gepleegd, maar zelfs zonder, dat zij daarvan langs officicelen weg kennis heb ben gekregen. Echter, niet tegen die h. i. minder juisie han delwijze, maar tegen den maatregel, als zoo danig, meenen B. en W. vooral een protest le moeten doen hooren. Het zal volgens B. en W. niet onbekend zijn, dat groote groepen der bevolking gewoon ziju juist in bovengenoemde uren liunne zaken ten Posikantore af to doen, omdat zij veelal op andere tijden daartoe niet de gelegenheid heb- hen, b.y. de ambtenaren en werklieden. Die zul len voortaan hun werktijd moeten benutten, om van de diensten van het Postkantoor gebruik te maken. Moge in gemeenten van geringen omvang van dergelijke maatregel wellicht te handhaven zijn, Burg. en Weth. meeneu de verzekering te kunnen geven, dat het in de gemeente Bussum niet het geval is, hetgeen blijkt uit de vele h. i. gerechtvaardigde klachten uit de burgerij, welke hen reeds hebben bereikt. Het protest van liet dagelijksch Bestuur der gemeente Bussiun, zal zonder twijfel weerklank vinden in die gemeenten van „met geringen om vang," waar de o.i. onverstandige maatregel zal ingevoerd worden. EERSTE KAMER. OORLOGSBEGROOT1NG 1920. In de afdcelingen spraken enkele leden er hunne afkeuring over uit, dat het ooriogsbud- get voor 1920 nu bij suppletoire begrooting met niet minder dan ruim 18 millioen gulden staat te worden verhoogd. Gewezen werd ook op het zonderlinge beleid der Regeering inzake den aankoop van vliegtuigen. De 190 vliegtuigen toch, waarvoor laatstelijk is gecontracteerd, komen het Rijk op 42,000 gulden per stuk te staan, terwijl dezelfde machines bij advertentie in de couranten zijn aangeboden voor 2000 gul den per stuk. LANDSTORM-VOORZIENINGEN. Dit wetsontwerp ontmoette geen bezwaren. Het werd als noodzakelijk erkend, zoo de wij ziging van de Militiewet tot stand kwam, maar ook zonder deze wenschelijk geacht. Men vroeg hoedanig thans de rechtspositie is van degenen, die zich in 1914 verbonden hadden bij den vrijwilligen landstorm en hoelang de aangegane verbintenis moet worden geacht voort te duren. HEI' GESCHIL MET SERVIE. In een onderhoud met een vertegenwoordi ger der -N, CrL'U deelde de yxpegeni consul !e Belgrado, de heer Rapaport mede, dat eefi door de Serviërs gezonden en gemaakten brief een schrijven blijkt te zijn aan een Nederlands sclien journalist, geschreven onder Oostenrijks schen drang. NED, SPOORWEGEN. Naar de „Msb." verneemt, zal de heer jhr, J. A. van Krelschinar van Veen, met ingang van 1 Juli a.s. uit de Directie der Ncderlandseha Spoorwegen treden. STAGNATIE IN DEN INVOER. Van een grensplaats wordt Dinsdag aan het „Hbld." gemeld: „Reeds den heelen dag is van Duitsclilana hier geen eukcle goederentrein aangekomen. Ook de sleenkolenaanvocr slaat vandaag ge heet stil, wat te merkwaardiger is, daar de per-, sonenlreinen uit Duilschland zonder noemens waardige vertraging allen aankomen." DE LIQUIDATIE DER GRAAN- BLOEM- Eiv MEELVOORRADEN. Het weekblad „Granen en Meststoffen' hul gemeld, dat alle Atnerikaansche tarwebloem, van de regecring naar het buitenland verkocht zou ziju. Naar aanleiding van dit bericht, meldt hel „Hbld.' dat nog zeer belangrijke hoeveelheden grondstof voor de broodbereiding, die 15 De cember niet meer aan de gemeen ien worden verslrekt, aanwezig zijn. Misschien zal een deel daarvan aan de regeering van Tsjecho Slowa kije worden geleverd, welke verkoop gepaard zou moeten gaan met een credietverlcening op korten termijn. Tsjecho-Slowakijc heeft de Ne- derlandsche regeering faciliteiten op dit punt verzocht. Aankoop van boerderijen of yronden in bet buitenland. In verschillende dagbladen ko< men weer advertenties voor, waarin boerderijen of land in het buitenland le koop wordenaan-i geboden onder voor oppervlakkige beoordee- laars aanlokkelijke voorwaarden. De Nederlandsche vereeniging „Landverhui- zing" raadt een ieder dringend af daarop in te gaan alvorens (kosteloos) inlichtingen l« hebben ingewonnen bij liet Informatiebureau der vereeniging, Bezuidenhout 30, 's Graven* hage. GIFTEN. Wij ontvingen nog voor de weesjes van pa? toor Graber 5. EEN VEiLIGHElDSWEDSTKIJD. Het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft een verslag bekend gemaakt, over den wedstrijd voor ontwerpen van vliegtuigen en luchtschepen die veilig en gemakkelijk moesten zijn voor hei vervoer van reizigers. Gedurende .Ien oorloy zijn aanzienlijke verbeteringen aangebracht in den bouw van oorlogsvliegtuigcn, maar voos het handelsverkeer bleven nog veie vragen op to lossen. Een groote vooruitgang is de vinding,' waardoor het voor vliegtuigen met 2 üiaehinei mogelijk wordt gemaakt in gang te blijven, als er slechts een machine werkt, waardoor het ge-, vaar van mankementen aan de machines tot eer, minimum wordt teruggebracht. Een andere ver< betering is de vermindering van het gevaar vat. gedwongen landingen door het loopen van üq machine op den grond le bcperkc i door hef aanbrengen van wielremmea. VAN DEN HOOGEN RAAD. In cassatie deed de I-looge Raad lütspraan op het beroep van J. YV. D., W. A. D., en H, P. S., tegen een vonnis van de rechtbank la Haarlem, waarbij zij veroordeeld zijn wegens overtreding van de Loterijwet, door den ver- koop als leden der firma J. D. te VVonnervcet. van doozen Delta-zeep, waarmede zij de koo- pers daarvan deden mededingen naar prijzen. Het cassatieberoep werd verworpen. Verworpen werd het door cassaliemiddeleu gesteunde beroep van Is. den B. te Haarlem, tegen een arrest van het Hof te Amsterdam, hem voroordeelende tot vier maanden gevauge, nisstraf wegens diefstal. Behandeld werd een verzoek om revisie van J. H. B., een eervol ontslagen spoorwegbeamb te, (sainwachter) der H. S. M. te Haarlem, door het Hof te Amsterdam veroordeeld we gens diefstal van een rol seinkabel uit loods aan een spoorwegüjn. Advocaat-generaal mr. 1 Uk, requireerde niet-ontvankelijk verkla ring van het verzoek, op grond dat geen wer kelijk nieuwe omstandigheden waren aauge- voerd, die 'srechters oordeel ander» hadden kunnen doen luiden. Het tegendeel werd uitvoerig bi-pleit door; mr. P. Tideman, advocaat te Haarlem, die e< allereerst op wees, dat nader kan worden be wezen, 1«. dat de tijd waarbinnen B. het feit zou hebben gepleegd nog kleiner was dan doof den rechter was aangenomen; en 2e. dat hel tangetje, hetwelk in deze een belangrijke rol had gespeeld, voor gansch andere doeleinden op het seinhuis aanwezig was geweest en uif andere oorzaken zwart had gezien, dan int hoofde als het vonnis van den eersten rechter, aannam, terwijl verder met overgelegde stuik* ken bewezen was, dat B. 23 jaar had gediend bij de H. S. M. zonder straf op te loopen zijn» dc vroeger telkens tevergeefs om overlegging van een staat van dienst gevraagd; ten slotM dat B. door het scheidsgerecht der deskundig* spoorwegmannen was vrijgesproken en mei eervol ontslag d« hoogste uitkeering had gC kregen. Uitspraak ia ftl deze zaken 1 Februari, .V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1