TROUWE BEGELEIDER WYBERT-TABLETTEN. GEMEENTERAAD. (Vervolg) zooals feitelijk In het Raadsbesluit van Haar lem voorkomt, ongeoorloofd is, Nu hebben de heeren van de Kamp, Kingma, Klein en Jonck- bloedt een motie ingediend, waarbij werd voor gesteld, des Zondags een tapverböd van sterken drank tot 12 uur des middags te laten gelden. De commissie stelt nu voor, een dergelijk ver bod vast te stellen. Hij verdedigt die subsidie. Het korps werkt zich op tot een hoog peil en wordt gewaardeerd. Ook mag de positie der orkestleden wel eens worden versterkt. Spr. prees de presta ies van het korps b.v. op het Dinsdagavond gehouden Bachconcert. had kutnun worden door de tuinen af te dam men, zooals ook dc straten afgedamd zijn. in weei en wiad zijn de beroemde Wybert- TabkHen. Zij beschutten U tegen hoest, h«e»ahheii{, keelpijn. Onmisbaar voor Zangers en Redenaars. Vraagt alleen Blauwe blikken doozen a 80 cl met nevenstaand fabrieksmerk De imer BOMANS meent dat het voorstel Dijk wordt ingegeven door motieven, gelegen buiten het gemeentebelang. De heer DIJKDat is een bedenkelijke Insinuatie. De heer BOMANS ik zal die motiveeren. In de vorige raadszitting deden de soc. dein. feen voorstel en nu is het adres van den Ned lond voldoende motief een voorstel te doen, zonder dat er iets veranderd is in de tijdsom standigheden. Spr. wijst er op dat de prijs stijging nu gedaald is tot beneden die in Mei 1020, het tijdstip waarop de huidige loonen wer den goedgekeurd. Er is daarom geen reden om de loonen te verhoogen, vooraf nu de prijzen In dalende richting zijn. Spr. hoopt dan ook dat de Raad dat voorstel za! verwerpen. De heer DIJK repliceert. De heer BOES merkt op dat wel gesproken wordt van prijsdaling, maar daarvan is in de huishoudens nog niet veel te merken. fntus- •chen is er een dalende tendenz, waarvan wi, niet weten waar ze heen gaat. Daarom geeft spr. den heer Dijk in overweging zijn moric nog «ven in te trekken en als dat noodig'fs, later weer in te dienen. De heer BOMANS is daartegen. De raad moet aan die draaierij nu maar eens een eind maken. Het voorstel-Dijk werd verworpen met 1714 stemmen. Voor de heeren soc, dem. en de hecrcn Peper en Boes. De heer M. J. Verhuist heeft met ingang van 1 Januari )32l ontslag aangevraagd als tijdelijk leer aar aan den vervolgcursus der Bur ger Avondschool. De heer W. B. Groetteveid verzoekt cervoJ ontslag als leeraar in het machineteekenen aan de Burger Avondschool alhier met ingang van 1 Januari 1921. Het ontslag werd aan beiden eervol verleend Naar aanleiding van een opmerking van Gedeputeerde Staten stellen B. en W. voor, te besluiten van den bij raadsbesluit d.d. 20 October vastgesteiden staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven" der bc grooting voor den dienst van 1920 af te voeren het bedrag ad 22.792.90 wegens vergoeding over 1919, ingevolge art. 59 docics der wet tot regeling van het lager onderwijs, aan besturen van bijzondere scholen in deze gemeente, en aizoo den staat nader vast te stellen in totaal op 16.715.32%. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor te aanvaarden een schenking van 250 van den heer J. C. Laan, te Blotinciibaa", om uit de interest het onder houd tc b:sU.jdv.i van iset eigen graf nr. 137 gelegen op de Algemecne Begraafplaats, ten name van wijlen mevrouw de Wed. A. Crok geb. Honig. Goedgekeurd, De vereeniging tot uitbreiding der verza meling van kunst en oudheden in het Frans Hals-museum biedt dc gemeente een schilderij „Landschap", door den Haartemschen meester Jan Wils (161016£0) ten geschenke aan. li, co W. stellen voor dit schilderij onder betuiging var, erkentelijkheid te aanvaarden. Goedgekeutd. Naar aanleiding van ingekomen adres Stellen B. en W. voor den termijn van verhuur van de voormalige villa van Jhr. Van de Poll op het terrein aan den Zijlweg aan het bestuur van het Christelijk Lyceum met één jaar te ver lengen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot 31 December 1921 de thans bestaande regeling, volgens welke in het Noorder Buitenspaarne, behalve dc vaargeul voor kleinere schepen, de door de gemeente in 1££3 gebaggerde geul ter diepte van 4.2'i plus A.P. door het Rijk, de pro vincie Noord-Holland, het Hoogheemraadschap Rijnland en de gemeente Haarlem met eene doorloopende bodembreedte van minstens 25 jM. wordt onderhouden met dien verstande, dat de daaruit voortvloeiende kosten met in begrip van die voor het Zuider Buitenspaarne In 1921 niet meer zuilen bedragen dan /2500. zoodat de bijdrage der gemeente Haarlem het fcijfcr, dat tot dusverre daarvoor op dc be grooting werd gebracht, niet zal overschrijden. Goedgekeurd. B. en W, stellen den raad voor ter hunner beschikking te stellen een bedrag van 11000, voor het doen aanbrengen van verschillende verbeteringen aan de gemeentelijke zvyem- en badinrichting aan dc Houtvaart. Goed|bkeurd. Gaslevering aan Zand- voort en Bloemendaal. De heer WOLZAK vraagt of Haarlem van die gaslevering voerdeel zal hebben. Dat blijkt Biet uit de stukken. De heer MEER KENS TH1JSSEN gaf daarop «en bevestigend antwoord. Na nog eenige niededeelingen en inlichtingen werden de overeenkomsten goedgekeurd. Naar aanleiding van een adres van het bestuur der verceniging „Kinderverzorging en Opvoeding" stellen B. en W. den Raad voor I. Op het verzoek om subsidie voor het jaar 1920 afwijzend tc beschikken II. aan voormeld bestuur voor het jaar 1921 «er. bijdrage van 30% in de netto-kosten, inge volge art. 25 der Nijverheidsonderwijswet, voor het loganiseereu van cursussen tot het an-gj vangen van onderwijs in verzorging en opvoe ding van kinderen, toe te zeggen, voor zoover deze cursussen onder de Nijverheidswet zijn te brengen, en mits a. aan de andere gemeenten, uit welke leer lingen die cursussen bezoeken, een evenredig deel der netto-kosten, in mindering der gemeen telijke bijdragen zal worden gevraagden b. verkregen wordt, dat de provincie 1/3 der netto-kosten, welke ten slotte ten laste der gemeente Haarlem zouden blijven, aan die ge meente restitueert. Goedgekeurd. Ingevolge het bepaalde in de Warenwet zal «en reorganisatie moeten plaats vinden van den hier ter stede bestaanden Keuringsdienst van Voedingsmiddelen enz. B. en W. doen daartoe de noodige voorstel len. üoedgekeuiv Door B. en VV. wordt voorgesteld goed te keuren ecu verordening op de keuring van waren De verordening gelijkt aan het te dier zake voor gestelde ontwerp van den Minister van Arbeid. De voorstellen worden goedgekeurd. In het Raadsbesluit van 30 Juni 1920 was «en tapverböd voor den geheelen Zondag uit gezonderd van 12--2 uur, opgenomen. Vo'igens een schrijven van den Minister van Arbeid aan Gcd. Staten van Friesland, achtte deze een te ver doorgevoerd tapver'ood ontoelaatbaar. Naar aanleiding daarvan heeft de Commissie tot hel. ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, zich tot ge noemden Minister gewend, om zijn oordeei te vernemen over bovenstaand Raadsbesluit. In antwoord daarop deelde Zijne Excellentie me de, dat een bepaling, welke practised neerkomt oo sluiting gedurende den gebwden Zondag, De heer POPPE zai genoegen nemen me deze verordening, maar merkt op dat de Raad reeds besloten had tot het tapverböd voor den Zondag, dus reeds een besluit had genomen. De heer TOULON v. d. KOOG antwoordt, dat een dergelijk bes uit niet gesanctioneerd zou worden door de Kroon waarschijnlijk De verordening werd goedgekeurd Op de aanbeveling voor lid der commissie van toezicht op het Frans-Hals-museum zijn geplaatst dr. C. Hofstede de Groot en dr. M C. A. Bijleveld. Benoemd werd de heer dr. C. Hofstede de Groot. Op de aanbeveling voor Regentes van de Barbara-school zijn geplaatst de damesP, J. Wilfekes Macdonald. Reijnvaan en W. Scr né. Benoemd werd mevr. Wiilekes Macdonald. Tot tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor handelsonderwijs werd benoemd de heer Hellinga. Tot directeur van den Gemeentelijken Keu ringsdienst werd benoemd de heer C. J. Mieras met 25 stemmen. Tot makelaar werd benoemd dc heer M, Scheer. De Gemcentebegrooting Hierna werd voortgegaan met de behande ling van de Gemeente-bcgrootiiig. De heer BOMANS vroeg heropening ever den post: subsidie aan de verceniging tot be strijding der tuberculose. De heer Bomans decide mede dat de vereeniging tegemoet is getreden aan de formeele bezwaren van B. en W. en stelt nu voor aan de vereeniging over 1921 een subsidie van 7500 tc geven en over 1920 een aanvullende subsidie van 5000. De Raad keurde deze voordrachten goed onder applaus. De heer V. D. KAMP vroeg heropening der discussies over punt 132 en bracht de opheffing ter sprake van de commissie voor de bezwaar schriften inzake de plaatsel. belasting en wil den Raad doen uitspreken, dat de commissie moet blijven bestaan. De heer BOMANS vraagt deze motie in handen tc stellen van B. en W. om prae-advies, De heer POPPE wil nu een uitspraak van den Raad, een ruggesteun dat zij er is met goed keuring van den heefen Raad. De heer V.D.KAMP verwacht vaneen uitspraak zulks in verband met de rijksregeling omdat de ambtenaren vlugger en beter werken. Dat laat nu alles te wenschen over. De heer VISSER wijst op de wrijving tus schen ambtenaren en de commissie en acht ee steun van den Raad zeer noodïg. De heer POPPE wijst op de tegenwerking der ambtenaren. De commissie krijgt b. v. ad viezen als dezeiemand raakt in September zijn betrekking kwijt en komt ten laste van zijn vader, Het rapport luidtde aanslag is goed, gezien de toestand van zijn vader. Een andere aanslag moest goedgekeurd omdat die man zich „de weelde permitteert van het hou den van een hondje". De heer BOMANS wil voor de motie stemmen als daaraan alleen de beteekenis wordt gehecht, dat dc Raad de commissie steunt. De moti v. d. Kamp wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij post 174 uitte de heer PEPER verschil lende beschuldigingen over de behandeling van de verpleegden in het Buitenhuis en voor- ai over den opzichter Clusener, die niets doet dan schelden en verwenschen. De heer HEERKENS THIJSSEN wees er op, dat een groot deel der verpleegden wrakken zijn en geen arbeiders, die recht hebben op welverdiende rust na een welbesteed leven. De opzichter Clusener is een man, die met tact zijn moeilijke taak vervult. Zijn er klachten, dan komt het bij de Commissie van het Burger lijk Armbestuur en die worden met zorg onder zocht. Er zijn zeker ontevredenen, die nooit tevreden zijn, en die zullen het wel prettig vin den den heer Peper als klachtenbur. te kunnen gebruiken, die ze dan wel zonder onderzoek in den Raad brengen zal. Spr. moet daartegen protesteeren, want anders is het eind der klach ten weg. De heer WOLZAK neemt de beschuldigingen van den heer Peper onjuist. Ook het eten is niet zoo slecht. Spr. vraagt den heer Peper, wie die beschuldigingen heeft geuit, opdat die persoon zijne beschuldigingen ook tegenover het Armbestuur waar make. Wel hecht spr. niet veel aan dc beschuldigingen van den heer Peper. Wat er van overblijft is gebleken in het geval van dr. v. Konijnenburg. Dat wil zeggenbitter weinig. Maar in dit geval zou spr. het toch willen onderzoeken. De heer ïOPPE protesteert dat de heer Heer- kens Th ijs sen alle verpleegden wrakken noemt. Dat is niet zoo. Er zijn zeer fatsoenlijke men- schen bij. De heer HEERKENS THIJSSEN: Ik' sprak niet over allen, maar van een groot deel. (In stemming.) De heer PEPER handhaaft zijn beschuldi gingen. Het is er zoo goed, dat de opzichter Hoogerbeets zich haast, er zoo gauw mogelijk van daan te komen. Dat is weïtigt voor het B. A. een vingerwijzing. De heer V. D. KAMP verwijt den heer Peper, die klaagde over het brood, dat hij, als deskun dige, niet even naar het Armenhuis fis gegaan en gevraagd heeft dat brood te proeven. Hij zou dan ondervonden hebben, dat het best is en zelf zelden beter zai proeven. De heer KOPPEN vraagt advies over zijn motie om de bezoekgelden voor het Groote Gasthuis af te schaffen en het toegang verlee- nen tot het Gasthuis menschel-Ijker te doen geschieden. Tevens bracht hij het rapport van Regenten ter sprake om het Gasthuis aan de Gemeente in eigendom over te dragen. De heer RE1NALDA bepleit uitstel van be handeling van dit rapport. Dit wordt goedge keurd na eenige discussie. De heer HEERKENS THIJSSEN ant woordde den lieer Koppen op zijn vragen. Daaraan zal aandacht worden geschonken. Bij post 265 brengt de heer KLEIN ter spra ke de pensioneering van die personen, die tot nu toe verzuimd hadden daarin te voorzien. De heer BOMANS zegt, dat dit een zeer moeilijk vraagstuk is, maar wil wachten tot de Rijksregeling er is. Het Rijk heeft deze zaa ook in onderzoek. Het is natuurlijk, dat wannéér thans zich gevallen van pensioncering zouden voordoen, de rnenschen ni'i niet meer zouden mogen boeten voor nalatigheden van vroeger. De heer v. TOULON v. d. KOOG houdt een uitvoerig en weisprekend betoog om aan Haar lem's Muziekkorps een subsidie van /3000Q. te geven. Het voorstel werd mede gesteund door de heeren Groenendaal, v. d. Berg en v. d. Kamp. De heer GROENENDAAL ondersteunde dit voorstel warm. Ook de heer v. d. BERG sprak warme woor den om liet voorstel aan te bevelen. Ook de heer v. LIEMT ondersteunde h e voorstel v. d. Koog. De heer HEERKENS THIJSSEN zegt dat hij behoort tot de minderheid in het college van B. en W„ die wel 30900.— wil geven. De heer BOMANS bestreed de subsidie van 30000.uit een oogpunt van zuinighei Wanneer men moet bezuinigen, moet dat het eerste gebeuren op luxe uitgaven, zooals mu ziek. Dit laatste kan een nuttige uitgave zijn, maar een noodzakelijke is het niet. De heeren wijzen er op, dat het korps zoo goed wordt. Dat is juist het gevaar. Men zal willen dat het een klein Mengelberg-orkest wordt. Dan gaat het boven de sociale taak der gemeente uit. Voor spr. zijn goede volksconcerten voldoende. Spr. vreest dat het subsidie steeds hooger zal worden en dat het ten slotte zal uitloopen dat het een stedelijk korps wordt. Bij stemming werd het voorstel om j 30000. subsidie te geven, aangenomen met 236 stemmen. Tegen de heeren Bomans, Slingenberg, Hage meijer, de Braai, Visser, Wolzak. AVONDVERGADERlNG. In de avondvergadering, die om kwart over acht aanving, waren afwezig de heeren Ger- ritsz, Hagemeijer, v. Toulon v. d, Koog, Loosjes, Peper en mevr. Wiilekes Macdonald. Dc heer POPPE vroeg of de vereeniging van Nederlandsche gemeenten niet een inter local brandverzekering zou kunnen oprichten De VOORZITTER zegde toe die zaak in de bedoelde vereeniging" ter sprake te zuilen brengen. De heer JONCKBLOEDT vroeg welk profijt dc gemeente heeft gehad van de aansluiting bij de Centrale Bouwmateriaten-maatschappij, De heer SLiNGENBERQ kan daar niet di rect op antwoorden, doch zai het doen nagaan. De heer DE BRAAL zegt, naar aanleiding hiervan, dat het voor hem uiet op de eerste plaats gaat om de voordeelen, die de gemeente er van gehad heeft, maar voor hem is het zeker dat de Centrale goed werk doet en een lageren prijs bedingt dan de particuliere handel. Hij zet dat nader uiteen met voorbeelden. De gemeente heeft er belang bij, bij de Centrale aangesloten te blijven. De heer JONCKBLOEDT bestrijdt het be toog van den heer de Braai. De heer SLINGENBERG gelooft zeker dat de Centrale in den crisistijd prijsregelend ge werkt heeft. Maar bovendien is de gemeente aan de Centrale gebonden en kan er niet af. De discussie is dus vrij nutteloos. De beer M1ZERUS zegt dat ook dc qualiteit van het geleverde in aanmerking moet worden genomen. Als men ziet wat voor steenen hier voor het postkantoor worden gebruikt, dan zou men daarover een niet malsch oordeei vel len. Spr. zegt niet, dat ze niet goed zijn, maar ze konden veel beter zijn. De lieer v. d. KAMP stelt voor „het vrij wo nen" voor den inspecteur der lichamelijke op voeding in te trekken. De heer BRUCH wijst er op dat het salaris van dezen ambtenaar te laag is. Het is een zeer verdienstelijk en ijverig werkend ambtenaar. De heer v. d. KAMP trok zijn voorstel in op de medcdeeling dat de inspecteur aangesteld is op een salaris met vrij wonen. De iuspecteur werd gebracht in de salarisklasse 4000-—/ 6000. De heer DIJK drong aan op eeti waschgele- genheid op het sportterrein aan de Kleverlaan en op een speelgelegenheid in het Amsterdam- sche kwartier. De heer BRUCH wijst er op dat de wasch- gelegenheid zal komen ais de zweminrichting in werking wordt gesteid. Het is de kwestie van een paar maanden. Met voorstelten voor speel terrein in het Amsterdamsche kwartier zal niet lang gewacht worden, temeer daar het Rijk toegezegd heeft, daarvan 40% te vergoeden. Dc heer JONCKBLOEDT vraagt of het per soneel der zwemschool in de arbeidsreserve is ingedeeld en ofhet verzekerd is dat wij in de a.s. zomer geoefend personeel zullen hebben. Spr. vraagt ook of de commissie voor de overdekte zweminrichting niet omgezet kan worden in een commissie voor lichamelijke lopvoeding. De heer BRUCH merkt op dat wij een goe de commissie voor de lichamelijke opvoeding hebben, die dat belang beter behartigt dan een raadscommissie zou kunnen doen. De heer BQMANS antwoordt dat het perso neel der zweminrichting bij verschillende tak ken van dienst is te werk gesteld. Mevr. MAARSCHALL vraagt het subsidie voor het tehuis voor schoolgaande kinderen. „Het Warmoeziertje" te verhoogen van 500 tot 1000. Het voorstel werd goedgekeurd rnet twee stpmmpn tpcrpn De heer DIJK maakt bezwaar tegen het voor gestelde subsidie van 2000, ten behoeve van het Tehuis voor onverzorgde en veriaten kin deren aan den Zijlsingel no. 6. Juist met het oog op de bezuiniging. De heer BOES vindt dat het gebouw aan den Zijlsingel er zoo somber uitziet. Het maakt meer den indruk van een gevangenis, dan van een opvoedingsgesticht. De heer BRUCH zet het doel der stichting uiteen en bepleit het toestaan van deze sub sidie. Er is van geen winstbejag sprake en er wordt uitmuntend werk gedaan. Eeii 140 kin deren krijgen er in den winter warm voedsel, en behalve dat dcet zij nuttig W k. Men helpt alle kinderen, niet alleen R. K- maar ook van andere gezindten. Ook dc onderwijzers van de achterlijke school aan de Ged. Oude Gracht zijn zeer enthousiast daarvoor. Maar het kost veel geld en daar is moeilijk aan te komen. Het httis ziet er niet vroolijk uit, maar als men gaat verbeteren, dan kost het veel geld. Wcl_ wil spr. een wenk geven, maar het gevaar is altijd, als die wenken van B. en W. komen, dat de rnenschen automatisch de hand ophouden. De heer DIJK is overtuigd van de wensche- iijkheid der subsidie. De heer BOMANS verdedigt ook voor kort het toestaan van de subsidie. Hiermede waren de uitgaven afgehandeld. Over de ontvangsten werden geen opmerkin gen van veel belang gemaakt. De eindcijfers luidden ontvangsten en uit gaven totaal 25.260.665.26%onvoorzien 194.119.44% de post dir. belasting 4823000. De begrooting werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer v. cl. BERG bracht de gebruikelijke woorden van hulde aan B. en W. en de ambte naren. Degronslag van de begrooting stond in het teeken van bezuiniging. Wij hebben uit stapjes gemaakt op economisch, sociaal en geo grafisch gebed, maar ten slotte is de begrooting dan toch met algemeene stemmen aangenomen. Spr. hoopt dat binnenkort de gasprijzen mogen verlaagd worden, dat de belastingen verlaagd zullen worden en dat weldra Haarlem groot- Haarlem moge zijn. De VOORZITTER dankte voor de woorden van hulde. Rondvraag. Mej. V. VLIET vraagt, of niet voorkomen had kunnen worden dat de tuinen nabij het Teylerplein onder water liepen door het op spuiten der gronden daarachter. De heer SLINGENBERG zegt, dat de oor zaak daarvan is, dat de tuinen veel te laag aangelegd zijn. Mej. V. VLIET betoogt, dat het voorkomen De heer MIZERUS zegt, dat afdammen niet zou geholpen hebben. Het water zou er onder door gekomen zijn. Men moet nu wachten tot het water weggezakt is. Dat zal binnen eeni ge weken het geval zijn. De heer JONCKBLOEDT wijst op de iee- lijke borden in dc Groote Houtstraat en elders, ten behoeve der verkeersregeling en vraagt wiens werk dat is. Ze zijn leeiijk en boven dien onpractiscli en hinderlijk. De VOORZITTER zegt, dat de plaats is aangewezen door de politie, maar de plaatsu g en vorm behoorde onder Openbare W*>ken. Wellicht dat de Wethouder er nadere niede deelingen over kan doen. De heer SLINGENBERG, wethouder van Openbare Werken, zegt, dat hij de verantwoor delijkheid van die borden geheel van zich af schuift. Hij is er onkundig van gebleven en werd er evenzeer door verrast: als alle anderen. Hij vindt de plaats zeer ongeschikt. Oc heer JONCKBLOEDT vindt het nu te mal worden. Wie is verantwoordelijk voor de plaatsing der borden, vraagt hij. De VOORZITTER zegt, dat de Commissaris van Politie alleen de plaatsen heeft aangewe zen, niet den vorm en de wijze van plaatsing. De heer V. LIEMT vraagt of die borden er tijdelijk staan. De VOORZITTER: Neen, ze blijven voor goed. De heer V. LIEMT vindt het dan te gek en vraagt welken ambtenaar nu toch op het idee komt, die palen midden op het trottoir te plaat sen. Verschillende Raadsleden roepen, dat zij er a! tegen aan gcloopen zijn. De heer V. D. KAMP Er komt nog prikkel draad ook om. De VOORZITTER zegt dat de Raad den wethouder van Openbare Werken kan ver zoeken, een andere plaats er voor te zoeken Als de eigenaars genegen zouden zijn die bor den aan de huizen te hebben, dan zouden de borden voor de huizen wellicht kunnen verdwii nen. De heer RE1NALDA verwondert zich er over, dat hier niet uitgemaakt kan worden, wie aansprakelijk is voor de plaatsing van die borden. Het heele College is verantwoordelijk maar in 't bijzonder toch de voorzitter, als hioofd der Politie. Hij vraagt dat, in de vol gende vergadering de schuldvraag die de heer jonckbloedt stelde, beantwoord zal worden. De heer VISSER betoogt, dat aan de eige naars zelfs niet gevraagd is of zij de borden aan hun huis wriden hebben. De heer Maas heeft zich daartoe zelfs bereid verklaard en plotseling zag hij een bord voor zijn deur. De heer SLINGENBERG stelt vast, dat hij geheel onschuldig is aan het gebeurdedat hij van alles onkundig is gebleven en dat het een zaak der politie is gebleven. Als de Raad hem zulks verzoekt, dan wil hij wel overwegen of er een andere plaats voor de borden moge lijk is, cn hij kan wel verzekeren dat dit ook inderdaad gaan zal. Deze opdracht wordt dan aan den heer Slin genberg gegeven, nadat de heer Bomans, on der ontkenning van alle zijden, de noodzakelijk heid van dc verkeersregeling in een stad als Haarlem bestreden heeft. Om 10 uur werd de vergadering gesloten. Onder de mededeelingen was o.m. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies een verzoekschrift van de Jansstraat-Vereeni- ging om toe te staan, dat de E. N. E. T. het in de Jansstraat gelegen dubbel spoor verandert in enkel spoor en om de noodige herstellingen aan de rails en de bestrating te doen aanbrengen. een schrijven van de N. V. Maatschappij „Ons Gemeenschappelijk Bezit" tot exploitatie van Onroerende Goederen, houdende verzoek om mede te deelen, of de gemeente bereid is (en zoo ja, tegen weiken prijs) te verkoopen het stukje gemeentegrond, gelegen achter het aan bedoel de Vennootschap in eigendom toebehoorend perceel Saenredamstraat 108. een verzoekschrift van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose om een extra-subsi die over 1320 van f4919, 33 en voorts, wanneer deze extra-subsidies voor het vervolg moeten vervallen, voor 1921 de subsidie, buiten die aan het Lighalfonds van f2500,- op f7500,- te bren- gen. gesteld worden in handen van Burgemees ter en Wethouders ter afdoening een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem van den Nederiandschen Bond van Werklieden in Overheidsdienst om de loonen der gemeente werklieden te verhoogen in overleg met de des betreffende organisaties. Naar aanleiding van een door de Schietvcr- eeniging „Generaal van Merlen" tot Burgemees ter en Wethouders gericht verzoek wordt beslo ten aan die Vereeniging voor een door haar te houden schietwedstrijd in verband met haar 25 jarig bestaan, eene verguld zilveren medaille te schenken en daarvoor een bedrag van ten hoogste f 15.beschikbaar te stellen. WAAR GAAN WIJ IIEEN? Vacantie-Kolonies. De Haarlemsche Tooneeklnb zal a.s, Don derdag opvoeren „Gaby" len bate der vacan- tie-kolonies. DE FILM „CHRISTUS" Woensdagmorgen hebben wij het proefdraai en van bovenhtaanden film bijgewoond en moeien erkennen, dat de gunslige recenties, daarover reed* verschenen, volstrekt niet over dreven zijn. De vertooning heeft van het begin tot liet einde iels verhevens, iets ontzagwek kends, terwijl veletafereelen diep ontroeren. Zoo o.m. de looneelen „O, Kerstnacht, schooner dan de dagen," de „Kruisigingen de „Hemelvaart." Den geheelen film door wordt tevens liet godsdienstig karakter trouw bewaard, terwijl voorts over het geheel die wijding ligt, welke jegens den Christus-figuur in adht genomen be hoort te worden. Hedenavond draait de première. liet Sehouwfo,oaieel Ia den Haarlemsclfon Stadsschouwburg zal Het Sclijouwtoonecl, Directie Adr. van der Horst en Jan Musch a.s. Vrijdag 14 Januari de eerste opvoering geven van De Hof Hoge, blijspel in drie bedrijven van Rudolf Loth-ar, vertaald door J. C, van der Horst. In dit) stuk treden op de dames Stine van der Daag, Jettio van Dijk—Biecker, Willy Kaart—von Salter en de heeren Frits Brouwmeester. M. van. iWarmelo en Ko Bakoorti. De regie Is van Adr. van der Horst). ONZE WINKELSTAND. De verplaatsing van de slagerij van den heer Hartel van Groofe Houtstraat 19 naar Zijlstraat 8(i mag ecu goede verbetering genoemd wor den. Hierdoor toch heeft de heer Hartel de beschikking gekregen over een flink, perceel hetwelk hij geheel naar de eischen des tljds heeft iaten inrichten. Granieten .«'loer en loon- bank, alsmede de. uit witte ieges beslaande wandetJ, geven een indruk" van rfftiUqiRHp' weke vooral in slagerijen zoozeer betraehf moet worden. Ook de verdere installatie van den winkel Iaat niets te wenschen over, zoodat de heer Hartel zich met deze verplaatsing w«f geluk kan .wenschen EEN NIEUWIGHEID. Dinsdagavond was het weder een uitvoering van de Haarleinschc Baclivereeniging fa dg Soc. Vereeniging. Bij een dergelijk concert is hei aitjjd oen zeer druk verkeer op Groote Markt en aan* grenzende straten. Aanhoudend komen dan auto's of rijtuigen aanrollen. Doch nu de nieu- we verkeersregeling weldra in werking zal tre den, trok dit op de groote Markt bijzonder do aandacht. Terwijl een tweetal extra verkeersagenten op de groote Markt 't verkeer in goede banett leidden, stonden de de nieuwsgierigen met ver bazing te kijken naar „Haarlem op weg naai; eer. wereldstad.*' GOUDEN ECHTPAAR. Dinsdag herdacht liet eehlpaar L. de Graaf- G. J. v. Schoten, wonende aan da Camph.uijs- Hraat, den <lag waarop zij vóór vijftig jaar iit den echt werden verbonden. De Camphuijsstraat was door ijverige buren met vlaggen cn groen versierd, toen het gouden paar des avonds met een rijtuig naar hun wo ning reden, nadat zij den dag bij hun kinderen hadden doorgebracht. Bij de cerc-poorl v cvilen eenige liederen ge zongen terwijl 't gouden echtpaar daarna door een buur allerhartelijkst werd toegesproken. Toen de oudjes liun woning binnentraden, herkenden zij haast hun eigen huis met meer, dat door rappe handen in een ware lusthof van bloemen was herschapen. 't Was een on verge tel ij ken dag voor de oud jes. ONZE VLOOI'. Door de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" zullen in 1921 de volgende bijeenkomsten worden ge houden: 23 Fcbr. Voordracht met lichtbeelden en bi oscoop. Spreker Z. Ex. C. J. Snijders, Generaal b. d. Oud-Opperbevelhebber van Land en Zee macht. Onderwerp: Indrukken van mijn Indi sche reis" 30 Maart. Voordacht met lichtbeelden. Spre ker J, W. Baron van llacrsalte, Oud-Luit. t. Zee. Onderwerp: „Onze oordzeevisscherij". In Juni zal dc Jaarlijkscbe Algemeene Ver gadering tc Middelburg plaats hebben, terwijl in December nog een lezing zal worden ge houden. „DOOR EENDRACHT STERK." Dinsdagavond had in café „Monopote" hef jaarfeest plaats van de biljartclub „Door Een dracht Sterk." Te 8 uur was de feestzaal geheel gevuld mef leden en begunstigers van de biljartclub. Het dubbelmaimenkwartct „Aurora", directeur; dc heer N. Zwager, verleende haar medewer> king, terwijl de heer Scheffen Westerhoven, den dcclamaten, die was weggebleven op uitstekende wijze vervangen. De gezellige avond slaagde uitstekend, zoo dat 't dan ook reeds laat was toen men huis waarts keerde. PERSONALIA. Bij Kouinkl. besluit van 4 dezer, zijn voor bal tijdvak van 1 Jan. 19211 Jan 1923, benoemd in den Raad voor de Scheepvaart, o.ui. da heeren D. Hubert, oud-gezagvoerder der koop vaardij, te Heemstede, tot plaatsvervangend lid, voor de vaste leden, J. Prins, dir. van de Z«a- vissehcrij-Mij. „Praseis" te IJmuidcn, tot buiten gewoon liden S. M. D. Volstar, dir. ran da Kon. Ned. Stomob. Mij. ie Bloemendaal, tol plaatsvervangend lid voor de buitengewone leden. Bij Kon. besluit van 8 dezer is aan dr. J. F- ld. Sterck, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van lid van Vel Alge meen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en Opvoedingswezen, ondei) dankbetuiging voor dc als zoodanig beweaeu diensten. R. K. ESEER AN TO -V EKE EN i 1 NG »ABB£ R!CHARDSON«. .Op de jaarverg. van bovengenoemde vereeniging, gehouden op Maandag 10 Ja nuari, werden bij acclamatie herkozen da heeren O. Hoogeveen en Joh. van Balen, resp. voorzitter en secretaris en Mej. H. v. d. Veldt, 2e secretaresse. Besloten werd in de toekomst niet meer te vergaderen op .Vrijdag, maar des iDonderdags om d«f veertien dagen. iDe eerstvolgende bijeen komst werd bepaald op Donderdag 20 Jan.: a.s. Aangenomen werd ook het voorstel van den voorzitter, om een abonnement te te nemen op »Espero-Katoiica« (Interna tionaal Katholiek Maandblad). iDe heer W. M. de Boer, eerclid der ver eeniging', hield een vurig pleidooi ter be vordering van de internationale correspon dentie, welke een dankbaar applaus mocht verwerven. Medegedeeld werd, dat gedurende deza maand nog gelegenheid bestaat, dat nieu we leden den cursus in zijn geheet kun nen volgen. Na een opwekkend woord van den voor zitter, om vooral getrouw, de vergaderin gen bij te wonen, werd de vergadering met gebed gesloten. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit van 10 dezer is als blijk vatf goedkeuring en tevredenheid de bronzen eere penning voor jnensditievend hulpbcleon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: M. R. <1« Bruviie, 2de-luüenant bij het 10e regiment in fanterie, wegens de door hem met ievemrgevaa* verrichte redding van een werkman, wiens klee ding in brand was geraakt. GARNIZOENSBER1CHTEN. Bij Kon. besluit van 8 dezer is, te rekeneBf van 1 dezer: aan den kapitein op nor.acliviieif G. A. de Brauw, van het wapen der infanterie* op zijne aanvrage, met de verplichting om of den voet van het bepaalde bij de wol voor hof reserve-personeel der landmacht 1Ö05, tev bw schikking te blijveD, onder toekenning van pen* sioen, eervol ontslag uit den millitairen diensf verleend en benoemd bij het resarve-personeef der landmacht, tot reaerve-kapiten bij hei wapetf der infanterie .en wel hij het JOds regiment.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2