TWEEDE BLAD Kerk"en School Wat de Pers zegt BUITENLAND Gemengd Nieuws FEUILLETON De weuergevonden dochter DONDERDAG 13 JANUARI 1921. DE TOESTAND IN IERLAND .fEMENttHü BU1TEHL BERICHTEN, GRO.QT ONGELUK VOORKOMEN. Dinsdagmiddag werd aam den Kanaal dijk tie Eindhoven ontdekt, dat het wa ter met etroomen door dén. dijk ylo:eide in den berm aan de overzijde .van den dijk. Onmiddellijk werd kjet Bureau van Gemeentewerken gewaarschuwd, dat men een ploeg arbeiders enkele uren inspan nend moest laten werken om den dijk te hiersitellen. Ware deze doorbraak in den macht geschied, zouden de ongeluk' ken niet te overzien zijn geweest, aan gezien .in de laagte langs hpt Kanaal konderden woningen gebouwd zijn. DE KREEFTENGANG. De sociaal-democratisch» „Centrale Bond van (Transportarbeiders" keeft over 1920 een aanmerkelijk verlies aan leden te boeken. I I i 'i i Op 1 Januari telde deze bond 29.241 ledeii; op, X December 20.550 dit' is een teruggang met pl.m. 9000 leden of bijna 30 pet. L i i'i .1 Bet orgaan van den bond wijt dit ver lies aan de groote staking eu de door voering der verhoogde contributie. AANRANDING. CE KT.A ARJdCBTBN DAG. Op den weg tusschpn Oostelibeere en Oirschpt (N.B.) werd op. klaarliohiten dag zekere jui'fr. v, M. uit eerstgenoemde plaats door. een individu aangehouden. Verschrikt sprong zij van haar rijwiel en gaf direct kaar zilveren taschje over. Dit bleek echjter niet de bedoeling van sinjeur, die blijkbaar andere plannen kad. Mej. v, M. trachtte zich los te rukken en riep, luidkeels om kuiP> waarop een paar keeren, die enkele 100 meters voor haar fietsten terug keelden. Bet individu zette 't toen op. een loepen. Be rijkspolitie, die direct werd gewaarsckuwd, kreeg na een hjalf uurtje den aanrander te pak ken, die zekere T. uit' Schjijndel bij CiS- terwijk bleek te zijn. Mej. v. M. bekwam slechts enkele lick- te kwetsuren door de worsteling en ge havende kleeren. De bandiet is reeds ter beschikking der justitie gesteld. EEN GEVAARLIJKE KNAAP. ;Te Deventer kregen een tweetal knapen ruzie, die zoo koog liep, dat' de 14-jarige A. 0. G. een klein kaliber revolver trek en daarmede den 1G-jarigen J. B. be dreigde. De politie bracht den gevaar lijken knaap (naar het' bureau, .waar de ge deeltelijk geladen revolver ia beslag werd genomen. i 1 - i i i Uit Zevenaar wordt aan bjet „Hbld." ger sch,reven: Ondanks den last, die ondervonden wordt door, de paseenformaliteiten, onder vindt het verkeer Nederland-Buitschiand een merkbare opleving. Van lieverlede is dit verkeer toegenomen en thans zóó druk, dat (talrijke zakenmeinschem over en weer de afgebroken h&ndeterelaties zïenderoogen helped uitbreiden, 't Is zeeij druk met (h.et reizen. Ook h,et goederenverr keer tusschen beide landen neemt toe, waarbij het te betreuren is, dat daarin zoo'n ontzettende vertraging wordt on dervonden. Het komt voor, dat goederen treinen hier arriveeren met een halven dag vertraging, wat zich ten slotte over h,et ge heele spoorwegnet wreekt. 't Is .overigens enorm, welke hoeveel heden van uit Duitschland naar ons land! worden vervoerd. De schjer onafzien bare treinen zijn het bewijs, dat Duitsch land's energie tdte industrie weder om hoog voert. .Want schier alle branches; ia de Duitsche nijverheid exporteeren weer naar Nederland, vandaar de toene mende bedrijvigheid op de spoorwegen. Korte Berichten, Een groot aantal schipbreukelingen was gedood, en onder hen bevond zich zonder twijfel do gravin de Flessigny. Met veel moeite en voorzorgen, begunstigd dooj de duisternis verliet ik de sloep, kroop naar het strand en bereikte de kust. Dolores was in zwijm gevallen. Zoodra ik door de schaduw der poteen gedekt was, ver zamelde ik m.ijne krachten en liep weg. Ik kwam ongeveer een mijl van het (pa neel der ramp voorbij een dorp, waar Sk oen oogenbtik er aan dacht te vertellen wat ik. gezien had, maar de vrees dat mijn handelwijze verkeerd zou worden uit gelegd weerhield mij. Ik had een kind en een koffertje bij mij, niemand kon mijne woorden ondersteunen en getuigen dat ik als passagier aan boord van ue Terrible geweest was, ik kon met bewe zen dat mevrouw de Flessigny, mij hare dochter haid toevertrouwd. Do iwaarheiü was bijna onwaarschijnlijk. „Gij kunt er ook zeker van zijn, dat de" overheid u niet zou geloofd hebben. „Ik Verwijdende mij dus verder van de kust, en besloot zelf graaf de Flessigny te onderrichten van de gebeurtenissen, die den dood zijner echtgenoot© vergezeld hadden". „Gij hpoptet dus dat graaf de Fles signy uit dankbaarheid uwe fortuin op vaster grondslag 2011 vestigen.? Ja", antwoordde Laurent, „als ik naar het Koningseiland terugkeer, zal ik er het doel bereiken, dat ik zoo lang begeerd heb". „Is graaf de Flessigny rijk?," „llij kent het bedrag van zjjn eigen rijkdom niet, daar een deel zijner bezdttin gen in zijne koffers berust. Maar hij moet li/oor aankoop en ruiling meerdere jniUi- oenen aan diamanten en parelen bezatten Avóne dacRt na en zeide na n «ogen blik van stilzwijgen: „Weet gij waarom) zijn echtgenoot© naar Frankrijk gekomen is?" „Voor een familieomstandigheid. .Ven der weet ik het niet; mevrouw de Flessig ny vereepde mij met hare bescherming maar niet met haar vertrouwen". „Is de gedachte niet bij u opgekomen te onderzoeken, wat dat koffertje bevat?" „Neen", zeide Laurent met eenig© ver warring. „Gij liegt," hernam Avénè. „Men bezif geen koffertje mot het erfdeel van een meisje welks vader millioenen rijk is, zonder zich af te vragen wat er wel in kan zitten. Gij spraakt haar straks van ongelukken, maar het kan wel zijn dat het u aan handigheid ontbreekt Gij hebt misschien nooit de gelegenheid aan-» gegrepen als zij zich aanbood. „Wat wilt gij dan?" 1 „Met u den inventaris .van het kof- antwoordde Laurent met kracht, „dat zou sohandehjk zyn, yew raad. jegens de doode. Gij hebt haar Rteti gekend, mevrouw de Flesagny WBfi d« sachtheld en de goedheid zelve." Wie spreekt van haar te verraden?,* Dl" denk alleen Ban het voldoen mjijnejf nieuwsgierigheid. (Wordt vervolgd! DE TIJDEN ZIJN VOORBIJ, In een artikel in een katholiek blad staat o.m te lezen: „De tijden zijn voorbij, dat de heiligen levens en een „Katholieke Illustratie" onze eenige lectuur vormden.'' Jammer genoeg is dit zoo. „Men moge dit niet misverstaan," schrijft het ^Huisgez.": „Er is reden lot ernstig beklag, dat bet lezen van heiligenlevens uit den lijd is. Niet dat men naast heiligenlevens nog iets anders leest, is een grief, maar dat men den smaak voor het lezen van heiligenlevens heeft verloren, liet geslacht vóór het onze, of moet men nog verder teruggaan, wist wel, welke lec tuur het meest voldoening schonk en de beste vruchten opleverde voor de zedelijke en godsdienstige vorming. Hoe ver staat onze wufte, materialistische tijd, ook in zijn lectuur, van de heiligen levens en de innerlijke volmaking af! Niet alleen begeerte, zooals de socialisti sche zegswijs luidt, maar ook een verkeerde Vrijheidszucht beeft de massa aangeraakt. Men haalt den neus op voor „vrome" en Stichtelijke lectuur. Een goed verhaal vindt men al gauw flauw en kinderachtig. Men wil gepeperden ko>t en pikante lec tuur of vermeit zich in het genre der detec tive-romans, die een ongezonde verbeelding prikkeied. Wat was men, hiermee vergeleken, in den tijd, toen heiligenlevens en de „Katholieke Utustr^ie" voldeden en volstonden, goed af." Het ware geen verkeerd en onnoodig werk, indien men den smaak van het groote publiek weer in gezonde banen kon leiden. Indien zij, die met de leiding en het toezicht op de jeugd zijn belast, deze weer belangstelling kon doen opvatten voor lectuur van hooger zede lijke en meer vormende waarde dan de prikkel- of minst genomen waardelooze lectuur, die voor velen het eenige geestesvoedsel vormt. Voor het onderwijs hebben wij in den laatste halve eeuw veel gedaan en doen wij nog veel. Doch wij verrichten slechts half werk, indien het lectuur-vraagstuk niet eveneens, niet enkel negatief maar ook positief, onze volle aandacht heeft Er is een groot zedelijk, godsdienstig en ont- wikkelingsbelang mee gemoeid. Een doodvonnis. In de Victoria kazerne te Cork heeft de krijgsraad het doodvonnis uitgesproken over Joseph Murphey, een steenhouwer, die be schuldigd was van moord op een soldaat, die met anderen den 8sten Oct, toen zij in een vrachtwagen door Cork reden, overvallen •verd. Murphy hield vol, dat hij op het oogen- Jlik van den aanval in bed lag, doch vier sol- gaten verklaarden onder eede, dat zij hem aan den aanval hadden zien deelnemen. Duitschland en Sinn Fein. In verband met bet Zaterdag gepubliceerde witboek, heeft De Valera een mededeeling be ttend gemaakt, waarin ontkend wordt dat in 1918 eenig Duitsch complot bestond. Het eeni ge doel met de publicatie der documenten, zegt hij, was het doen herleven van yooroor- declcn en baat uit den oorlogstijd. Parlementslid gearresteerd. Lynoh, bet door Sinn Fein gekozen parle mentslid voor Kerry en tevens lid van het Icrsche parlement, is te Dublin gearresteerd. De vredeskansen. Naar in Londen verluidt zou de reden dat het onderhoud tusschen O'Flanagan en Lloyd George geen resultaten heeft opgeleverd, gele den zijn in het feit dat de geestelijke niet kon panloonen, dat hij machtiging ontvangen had jom voor de Sinn Fein-be weging als geheel te «preken. In ieder geval echter beeft bet on derhoud dit goede gevolg gehad, dat O'Flana gan nu aan de overige leiders kan mededeelen Wat Lloyd George's inzichten .zijn. Een ander bericht meldt reeds dat hij on- iniddèllijk na het onderhoud met den premier naar De Valera vertrokken is. De regeering maakt haast met de toebereid- Zelen voor de verkiezingen in Zuid-Ierland, doch het zal zeker nog wel twee of drie maan den duren voor die gehouden kunnen worden, DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND, In een gecombineerde vergadering van het parlementaire comité van lief Engelsche vakver- eenigingscongres en het hoofdbestuur der Labour Partij is de quaestie der werkloosheid- besproken. Tijdens de beraadslagingen, die niet! openbaar waren, verklaarde Henderson, dat del arbeidersbeweging geen zitting kon nemen in de door de regeering voorgestelde, commissie! voor de werkloosheid, omdat de regeering ge weigerd had een onderzoek in te stellen naar alle kanten van het probleem. De conferentie besprak het regeeringsvoor- stel, dat de arbeiders korter zouden werken en ook de quaestie van het overleg met de werk gevers hieromtrent, onder voorwaarde, dat de loonen op behoorlijk peil zouden blijven. Naar de sprekers betoogden zouden de loonen vermin derd worden tot beneden de noodzakelijke kos ten voor levensonderhoud, wanneer het plan der regeering verwezenlijkt werd. De conferentie herhaalde den eisoh, dat de werkloozen door den staat onderhouden zou den worden. Dr. Macnamara, minister van arbeid heeft Maandagavond in een openbare vergadering te Aberdeen een rede gehouden over bet werkloos heid-vraagstuk. Zóó groot was de toeloop van werkloozen naar het vergadergebouw dat bere den politie de orde bij de ingangen moest be waren. Toen de minister op het spreekgestoelte ver soheen werd hij met gejuich en ook met gejoel ontvangen en de herbaalde onvriendelijke uit roepen maakten hem bet houden eener rede erg moeilijk. In de zaal zong men herhaaldelijk de „Red Flag" en deed men alles om den minister het .spreken onmogelijk te maken. Dr. Macna mara liet zich echter niet afschrikken en hield zijn rede, waarin hij in het licht stelde, dat men de regeering zeker niet van de werkloos heid de schuld mocht geven; deze was een natuurlijk gevolg van de wereldoorlog en de ellende in vele andere landen. Hij verzekerde dat de rogeering deed wat zij kan om de werk loosheid te helpen lenigen. Den onruststokers riep hij toe, dat zij degenen waren, die van de werkloosheid gebruik wilden maken om onrust te verwekken. „Dat zijn nu degenen", riep hij, „die beweren dat zij eens het land zullen bestu ren. 'Moesten ze niet liever beginnen te trachten zich zeiven le beheerschen?" Na afloop der vergadering werd de minister onder bescherming van detectives naar zijn logies begeleid. DE RIJNSCHEPEN. Over de uitspraak van den Amerikaanschen scheidsrechter Water Hynes in zake de Rijn tonnage, den 8en Januari gedaan, worden van gezaghebbende zijde nog de volgende bijzon derheden meegedeeld: De scheidsrechter heeft beslist, dat aan Frankrijk afgestaan moet wor den; lo. 250.150 ton aken, 23.761 paardekracht aan sleepbooten; 2o. de inrichtingen van de „Badische Aktiengesellschaft für Rheinsohiffahrt und Seetransport", die deze maatschappij den len Augustus 1914 in de haven van Rotterdam bezat; 3o. 76 procent van de aandeelen der Rqnsclieepvaartmaatschappij voorheen Fendel in Mannheim; 4o. de scheepsruim te en sleepkracht van Fendel zijn inbegrepen bij bet onder 2o. ge noemde. 'j De scheidsrechter is van de overweging uitge gaan, dat voor de schadeloosstelling ten hoogste 14.34 proc. scheepsruimte en 2.2 proc. paarde- kracht van d« sleepbooten afgegeven mochten worden. DE STEMMING OVER DE SPOORWEG STAKING IN RIJNLAND. In de Dinsdag te Essen gehouden bedrijfs- radenvergadering der spoorwegbeambten van Rjjnland-Westfalen waren 247 gedelegeerden aanwezig. Daarvan stemden 177 voor en 70 tegen de staking. De gematigde vertegenwoordi gers hadden yoor de stemming de vergadering verlaten, HET COMMUNISTISCH PLAN MISLUKT. De stakingspropaganda in het Rijnsch-West- faalsche industriegebied is met een volkomen fiasco geëindigd. Bij Thyssen Is zoowel in de zmelterijen als in de mijnen het grootste deel der arbeiders weer aan het werk gegaan. Binnen enkele dagen zal de staking waarschijnlijk ge heel geëindigd zijn. De conferentie der bedrijfs- raden heeft zich met groote meerderheid tegen de algemeene staking verklaard. De pogingen om de staking naar andere deeien van het .wes telijk industriegebied over te brengen zijn vol komen mislukt ROOKEN IN HET WITTE HUIS. Na 4 Maart zes, den dag dat Harding zijn nieuwe taak zal aanvaarden, zal voor het eerst in 20 jaar weer in de kamer van den President in het Witte Huis gerookt worden. Harding schijnt namelijk doof te blijven voor de smeek beden van enkele fanatici, om althans in het Witte Huis niet te willen rooken. Toen Roosevelt in 1901, na den moord op Mac Kinley, President werd, begon de langdu rige „rooklooze" periode. Onder het bestuur van Taft schitterde de tabak in de presidentiee ls werkkamer ook ai door afwezigheid en Wil son schijnt bij het overpeinzen der vele proble men dia hem hebben bezig gehouden, al even min behoefte gehad te hebben aan den kalmee renden invloed van' pijp, sigaar of sigaret, AANVAL OP. EEN MINISTER. Grant, dg minister van Onderwijs van Onta rio, werd .voor het parlementsgebouw: door twee bandieten aangevallen. De minister be werkte. de roovers, ondanks zijn zestig jaren, met zijn wandelstok en maakte zich meester van een revolver van één hunner. De minister kreeg een paar slagen in het gelaat, doch begaf zich naar zijn bureau toen de dieven de vlucht hadden genomen. De finantieele commissie van den Oosten- rijkschen Rijksdag besloot bet regeeringsvoor- stel tot het inwilligen der eischen van de staats ambtenaren aan te nemen. Hierdoor zuilen de uitgaven stijgen met 4040 millioen kronen, Jie opgebracht zullen worden door verhooging der zout- en tabakprijzen, door belasting op alcohol en verbooging der spoorwegtarieven. De Beigische ministerraad heeft Maandag de douanepolitiek van het land bestudeerd met het oog op de crisis in enkele Belgische indus trieën met name de automobiel-nijverheid. Een verhooging der tarieven werd in uitzicht gesteld Bij de Oost-Pruisische landbouwers beerscht toenemende zorg over de runderpest in Polen, omdat het gevaar voor besmetting beel groot is. Vooral over de Litausche grens waar het verkeer niet belemmerd .wordt. In verband met de melkschaarschte is in Frankrijk een verbod uitgevaardigd tot uitvoer van melk in welken vorm ook. De Fransche staat heeft in Pantin (bui tenwijk van Parjjs) gronden gekocht, waarop een nieuwe gevangenis zal verrijzen, ter vervan ging van de bekende, geheel verouderde yrou- wen-gevaugenis St. Lazare. Een brand in het departement van Hande' te Washington vernielde kostbare papieren om. alle cijfers der volkstelling sedert 1790 behalve die van 1920. Volgens een bericht uit Breslau aan den „Lokal Anz." liet de magistraat aldaar hetstond- beeld van Ferderik den Grooten wegnemen van het Kaiser Freidrichplein, om het niet opnieuw bloot te stellen aan vernieling door de Polen. i De „Lokal-Anz." meldt, dat dezer dagen het eerste Poolsche oorlogsschip, dat Pilsoedski gedoopt werd, van stapel is geloopen. DE KNAAP EN ZIJN MUIS, r In een cel in het huis van bewaring schrijft v. M. in het blad van het Genootschap tot Ze delijke verbetering van gevangenen trof bij een 16 jarigen knaap aan, die daar al acht maanden zat als passant, in afwachting van een open plaats in een opvoedingsgesticht. Toch scheen hij mij merkwaardig opgewekt. Ja mijnbeer, ik heb het nu. erg pleizierig, ik heb een muis gevangen; nu verveel ik mij nooit meer; nu heb ik den geheelen dag bezigheid. Ik had een muis achter de verwarmingsbuis weg zien komen. Ik besloot toen het beestje te van gen. Ik stelde mijn houten bakje op den grond als een vogelknip, met een stokje .waarom een draad. Er onder legde ik wat boter met papier. Als ik het papier hoorde ritselen trok ik. Ik heb zoowat een maand op hem geloerd, toen had ik hem. Toen stopte ik alle gaten dicht, zoodat ik hem vrij kon laten rondloopen; meestal kruipt hij dan achter mijn kastje, maar daar jaag ik hem dan weer weg met wat water. Gewoonlijk heb ik hem onder mijn waschblik; daar voer ik hem ook, hij eet al het brood dat ik hem geef. Hij vertelde mij nog, dat hij zich te .voren zoo verveelde; hij had niets te doen dun lezen en boonen uitzoeken. Maar nu was het best uit te houden. Zoo onder het spreken viel mijn oog op een aantal silhouetten van schepen, die de knaap gemaakt had, door de verf van den wand te krabben; een mooie driemaster met volle zei len, groote vrachtschepen en een oorlogsschip. Die had hij allemaal gezien,toen bij een reis naar "Engeland had gemaakt Hij had er een standje voor gekregen van den directeur; na tuurlijk, je mag de verf niet beschadigen. Een dag of vijf later was het uit met de vreugde van den knaap; zijn muis was dood; en kunstvaardig silhouetten van schepen krabben op den muur, dat mag ook niet meer. Geluk kig zijn er veel boonen, en misschien vangt hij nog wel eens een muis. En dan zijn er nog boe ken. Genoeg om den 16-jarigen knaap nog maandenlang te verzoenen met zijn tegenwoor dig bestaan. Hy WAS ER ACHTER. ,,'t Is een mooi uur, om thuis te komen," zei een vrouw tot haar echtgenoot „Drie uur in den nacht, en dat voor een huisvader en een zoogenaamd achtenswaardig burger." ,,'t Is geen drie uur; 't slaat daar juist één; ik heb het hooren slaan. Ik ben op een vergade ring geweest en die duurt altijd tot één uur, zooals gij weet." „Man, je bent dronken. Het is drie uur." „Ik zeg je, vrouwlief, dat het maar één is. Ik heb het één hooren slaan juist toen ik den hoek omkwam, en dat wel twee- of driemaal na elkander." Zijn gade stond .verstomd en.... ging direct slapen. MIJNONGELUK. In de Staatsmijn Emma, te Nuth (Limb.), heeft gisterennacht een instorting plaats gehad. Ver schillende arbeiders zijn min of meer ernstig ge wond. Een Duitsche opzichter en een mees ter- bouwer werden onder het yallend puin bedolven en omniddeliyk gedood. OPGRAVINGEN. In* een stuk bouwland, onder de gemeente Rolde (Dr.), zijn Dinsdag op zeer geringe diepte een aantal urnen gevonden van verschillende grootte, waarvan vier ongeschonden. O. W.'ERB IN MOFJ.LTJ KHFJXEN. In Kerkrede weigeren, hetzij door on macht, hetzij dooa- kwaadwilligheid, iem- kele personen, |die in Iden oorlog', op twelke wijze da,n ook, memschem in bonus waren geworden, oorlogswinsUbelasting te beta len. De fiscus laat echjter hun heele heb ben en houden verkoop en. Zoo komt: b.v. onder den Kamer de inboedel met auto vau den Buitschor F. J., die tijdens den oorlog in Kerkrade kwam wonen en in den loop der jaren aanzienlijke, zaken ging drijven, een viertal bioscopen ging exploiteer en, b|et electrisohe met aan Kerki rade verkocht en betrekken was bij de krach van de „Stolberger Bank. J. is gedetineerd, daar zijn uitlevering door dei Duitsche Begeering is verzocht. BET VERKEER AAN DiE DEUTSCHE GRENS. •RELLETJES VAN BOUWVAKARBEIDERS. Wij vermelden reeds een paar malen dat ■wenkelooze bouwvakarbeiders daartoe door hun leiders aangespoord de bouwwerken te Amsterdam bezoeken, naar het heet, om werk te vragen. Als hun gezegd wordt, dat de aan nemer het werk wel af kan met de arbeiders door hen indiepst gesteld, „protesteeren" zij daartegen, met beroep op .groote werkeloos heid" en niet zonder bet inroepen van de hulp der politie gelukt 't dan de lastige indringers te verwijderen. Maandag was hun aanvoerder; het communistische gemeenteraadslid Colly, die in een der raadszittingen dreigde, dat ais de gemeente niet afdoende de werkeloosheid be streed, de arbeiders „zich zeiven wel zouden weten te helpen." Het bestuur van het N.A.S. heeft zich naar, aanleiding van deze relletjes, in allen ernst tot den minister gewend met een telegram van den volgenden inhoud: „Het bestuur van het Nationaal Arbeids-Se-, cretariaat protesteert met kracht tegen het ver wijderen van werkwillige bouwvakarbeiders van de bouwwerken te Amsterdam door de politie en geeft de vrijheid van arbeid te waar borgen. De woningnood eischt dat het bouwbedrijfi niet gesabboteerd wordt door aannemers en bouwondernemers om financieele belangen, ter- wyi duizenden menschen samen wonen in hok ken, een groot gevaar voor de gezondheid der. geheele Nederlandsche bevolking." Een onbeschaamd telegram, dat wel niet den door het bestuur van het NA.S. gewenschten indruk op den Minister zal maken. Dinsdag ochtend waren een 15-tal werklooze bouwvak arbeiders by een werk in de Kraaipanstraat, in de Transvaalbuurt, Zy werden door de po litie verspreid. r—. Reeds geruimen tijd heeft te Zevenaar een gezin zijn intrek genomen in het lijkenhuisje op een oude begraafplaats. fe Zevenaar passeeren thans zeer vele Hon garen, Slowaken, Polen, Caliciërs en Duitschers voor emigratie naar Argentinië. Vooral jeugdige gewezen officieren van Oostenrijk passeeren veel vuldig met hun yrouwen op weg naar Zuid- Amerika. Door de Gemeente- en Rijkspolitie van Veen (N.-B.), Zuilicbem en Ammerzoden is ge arresteerd en in het arrestantenlokaal te Zui< Uchem opgesloten een 62-jarige alleenwonende man, die verdacht wordt van wel een honderdtal diefstallen van waech- en ondergoederen. Een tweehonderdtal diverse kleedingstukken, gedu rende de laatste jaren ia de omgeving ontvreemd, werd in beslag genomen. Het is niet onmogelijk, dat de man, die grootendeels bekende, aan klep tomania lijdt. MGR. BOS NAAR BORNEO TERUG. Vrydag a.s. zal Z. D. H. Mgr. Pacificus Bos, O.C., zich naar Romeo inschepen om naar zijn Missie-gebied terug te keeren. Met Mgr. Bos ver trekken o.a. pater Cassianus, O.C. en Br. Sergius, O.C., en eenige Eerw. Zusters van Veghel; ver der vyf Broeders van Huybergen, n.l. Br. Cani- sius (overste), Br. Leo, Br. Serafinus. Br. Mater* nus en Br. Longinus. Naar Simpelveld. Maandag zijn de Eerw. Pater* Damianen, die na het verbranden van hun kloos ter te Grave, tydelijk gehuisvest waren in het klooster Notre Dame der Fransche Paters aldaar, naar Simpelveld (Limb.) vertrokken, om aldaar de Studiën met hunne leerlingen voort te zetten. DE KLEEDINGINDUSTR1E. Zooals blijkt uit het in de laatstverschenen aflevering van het Maandschrift van het Cen traal Bureau yoor de Statistiek opgenomen voorloopige overzicht van den stand der ad- beidsmarkt gedurende November, vertoonde d« kleedingindus trie een belangrijke inzinking,, welke, hoewel deels ook door inkrimping van personeel werd overgegaan, in het bijzonder geleid heeft tot sterke verkorting der arbeids-. tyden voor de atelierwerkers en weinig werk voor de thuiswerkers. Vooral de verwachting. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVEKY, bewerkt door L. M. VAN P1NXTEREN, R.-K. Pr, 20 „ik ben den strijd moede en weet niet of Ik nog den moed zou hebben om opnieuw te beginnen." „Dus zult gij vrouw Jauicotte huwen?" „Het is mogelijk. Hare landerijen en baar berberg zouden mij doen leven en ik heb het pooit verder kunnen brengen dan bijna te Sterven van honger. Maar, ft propos, zijt gij gehuwd?" „Ik, welk een idee," antwoordde Laurent. „En dat meisje dan?" „Do ores.... Ja, inderdaad, dat had gq kun nen .enken.... Dat kind behoort my niet.... fit breng het by mijne moeder in afwachting San wat verder gebeuren zal. Het is een halve 'h&is, een doode heeft het mij toevertrouwd." ■„Dat i» dus een geschiedenis?...." „Een droevige geschiedenis.... Maar dank «R dit kind, blijft my misschien nog een kans Ap fortuin over." Paul schonk zijn vriend een glas in. „De helder van Jauicotte is goed voorzien, als gij >en geschiedenis te verhaten hebt, luister ik." „Toen ik het schip betrad, dat mij naar Frankrijk zou t£rugv««*ea. bezat ik juist bet geld voor mijn overtocht. Bijzondere schik kingen met den kapitein lieten mij eenige goudstukken besparen, waarmede ik mijn reis van de Bretonsche kust naar Mérières kon betalen. Op de Terrible bevond zich de echt- genoote van een rijken grondbezitter van het Koningseiland. Familiezaken riepen haar naar Frankrijk, zij nam slechts een mulatier en het kind, dat gij zooeven gezien hebt, mede. Gedurende den overlrocht had ik het geluk Dolores bij een ernstig ongeluk te red den. Uit dankbaarheid daarvoor beloofde de gravin mij de bescherming van haar echtge noot. De overtocht was buitengewoon voor spoedig; wij deden binnen drie maanden die lange zeereis, en waren dicht bij do haven, toen rukwinden, die spoedig tot een storm overgingen, de Terrible- aangrepen en den kapitein noodzaakte de sloepen uit té zet ten. Ik bereikte een van de eersten de sloep. Mevrouw de Flessigny had mij hare dochter toevertrouwd, mij bezwerend haar te redden. Terwijl zij een kostbaar kistje beueden ging halen, wierpen alle verschrikte passagiers zich in de sloep, op gevaar af haar te doen zinken en toen zij terugkwam, kon zij bij ons geen plaats meer vinden, daar de sloep overvol was. Zij had slechts den tijd mij het kistje toe te werpen met de woorden: „Ik vertrouw u het erfdeel mijner dochter toe." De duisternis liet my niet toe te zien of zij in de tweede sloep plaats vond; ik veronderstelde het, maar gij zult weldra begrijpen, waarom ik onkundig ben ge bleven omtrent het lot mijner ongelukkige mede reizigers. Een bedriegelijk licht had ons in een val gelokt; de storm dreef ons naar de strandroovers, moordenaars wachten ons op aan de kust en naarmate mijne lotgenooten aan land kwamen, werden zij door een mis dadige hand gedood. De eerste doodskreet deed mij de waarheid gissen. Ik had vreeselijke ge schiedenissen over de strandroovers gehoord, die ik als overdreven beschouwd had, maar nu geloofde ik er aan en zou ongetwijfeld in hel lot mijner medereizigers deelen, toen een toeval mij redde. Terwijl de anderen zich haastten om het touw te grijpen, dat ons naar het strand voerde, zocht ik op den bodem der sloep naar het kistje van mevrouw de Flessigny. Belast met het kind en met dien schat, besloot ik de sloep het laatst van allen te verlaten en toen ik be greep welk drama er op het strand werd afge speeld, was de sloep half in het zand gevaren, maar zij was gevuld met kisten en de duivels, met hun akelig bedrijf bezig, hadden geen tijd om naar den bodem ervan te zien. Ik zag in het halfduister gewapende handen zich ophef fen, ik hoorde verwenschingen en woeste kre ten. Ik vreesde mijn bezinning te verliezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5