Orde en Arbeid kunst en Kennis Kerk en School EERSTE BLAD Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws 151 IN IN tUN L,AiN U UIT ONZE OOST 'tZl Siapte in Handel en Bedrijf. MAANDAG 17 JAGUARS 1921 44ftte JAARGANG No 13854 be ABÓnÏÏcMêNTSi'KIJS BE9RAAGÏ VOOR KAARLF.M EN&3EX»T.>CilAl'FLN PER KWARTAAL 3.25 P£R WEEK I 0.25 PSARCÖ PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALINQ f 3.57 BUREAUX! HA3SAUIAM 40, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 174a ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING* Dit nummer bestaat uit 2 bladen tEHntLHöïcL. B£ OüORM&.RöCrl BÖ03 LilflBUHS IN 1918 Binnemandsch Nieuws. SPAARFONDS VOOR BODEMCULTUUR. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. TIJDKLOK® AFWIJKINGEN van de miimtiewet. In haat' Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag dor Forste Kamer, her haalt de itegeeriag niet moeste stelligheid de verzekering, dat de vredesorganisatie intact zai worden gehouden tot tijd en wijle, dat over de reorganisatie van het leger een beslissing zal zijn gevallen. Wat de organisatie betreft, da minis ter herinnert er aan, dat in December 1919 aan de militaire autoriteiten opdracht Is gegeven, om, waar mogelijk, de dienst plichtigen der lichting 1920 ten aan zien van welke lichting de verkorting van den oeieningstijd reeds is toegepast te doen oplekten bij minder oefenings- eenhfiden dan voorheen het geval was. Ten opzichte van die lichting is dus ge- ge au in do rich,ting van een concentratie oer Op lei.üng, maar deze werd nog geens zins zoover doorgevoerd als bij h,ofc in do Memorie van. Toelichting ontvouwde stelsel het gevat zal zijn. Het ligt in het voor nemen het nieuwe stelsel in 1921 in toepassing te brengen, voor zoover zulks bij het intact laten van cle bestaande vredesorganisatie mogelijk is. Bij de nieuwe wijze van opleiding en oefening zal ook reeds in 1921 een zooda nige verbetering in de opleiding worden verkregen, dat upt dienstplichtigen in den verkorten ce.enijgetijd voldoende geoe- ïendneii zal ■worden bijgebracht. Uiteraard mag women verwacht, dat de resultaten van het nieuwe stelsel in volgende ja- reu nog beter zullen zijn. Do keuze van het drieploegenstelsel grondt zint in hoofdzaak op de noodzaak om te kernen tot beperking van lasten. Het driep 1 c-egansteIsc 1 maakt het moge lijk in het algemeen toe te kernen met twee-derde van het instructiekader, van de legemiimte, van de oe.engc egenheid en van de leermiddelen, weike bij opkomst ia ploeg noodig zouden zijn- Bij den bouw van het driepioegenstelsel is niet uit het oog verloren, dat dienten gevolge ook gedurende de wintermaanden: geoefend moet worden. Na de opneming va. do wet) in het Staatsblad zai een. besluit worden uitge lokt, waarbij- de steriele der lichting K21 nader voorloopig wordt bepaald op 13.001 man met een gelijk overschot, aLs is be paald ia h,et koninklijk besluit, waarbij de sterkte op Z3.00U man. Hit nieuwe besluit zal derhalve nadat eene nadere beslissing over die Hehitagssterkte zal zijn gevallen 011 in eik geval vóór 1 September 1921 moeten worden gevolgd door een definitief besluit. Om bij de .ianstplichjigen zelf S'öon ruimte te laten voor onzekerheid ligt hot in het voorne men die burgemeesters uit te noodigen aan ieder der 10.C0J voorwaardelijk van inlijving bij de militie vrijgeblsven lo- telingen eene persoonlijke kennisgeving toe te zenden, vvaaroij zij in kennis wor den gesteld met hunne verhouding tot den dienstplicht. iDe Regeering meent te mogen vertrouwen, dat deze mededeelin- gon de noodige bevrediging zullen ge ven. Noch do huidige stand der moderne arbeidersbeweging, noch de tegenwoordi ge po.itie in den Volkenbond wettige ij tiaar het oerdeel der Begeering een ver zwak king der weerkracht. Hierin staat de Eerste Kamer blijkbaar geheel aan. de zijde der Begeering. evenals zij deel' in de meening, dat aan de ingezetenen geen zwaardere personaele 0f ii i.ancieeH lasten voor de verdediging des lands mo-' zakelijk zijn. vERKiEft m P08terusw Onlangs is door een der bladen meege deeld, dat er met 15 Januari een nieuwe dienstregeling op de spoorwegen zou ver schijnen, Dit is niet geheel juist, schrijft het „N. v. d. D" In hoofdzaak blijft,, naar het blad verneemt, alles zooals in het thans bestaande spoorboekje is ver meld, echter zijn sinds 25 October enkele kleine wijzigingen op loca&lbaanvakken ingevoerd, en ook eenige veranderingen gemaakt, betreffende den loop der werk lieden-treinen. Deze zullen in het nieuwe boekje vermeld worden. Het publiek zal wai kiuuTc» volstaan jufti de ouha diei»x- regeling, naar bij informatie gebleken is. Op de stations zullen de veranderingen op biljetten bekend gemaakt worden. 9Ë ftiiJaDALiNG. OVERLEDEN AAN HONDSDOLHEID. Korte Berichten Sedert 11 Januari wordt te ningen uit een aange&eekenden brief, uii Vaassea naar Benkum verzonden, ver mist een bankbiljet van f 200, serie A.B, 001.126. Vrijdagmorgen heeft men uit he* Eindhovensch Kanaal nabij Geldrop het) iijk opgehaald van den heer H. L. t.a Eindhoven, vroeger eigenaar van de Exportslagerij te Boxtel. Toen men hjenf uit het water haalde was hij aan han den en voeten gebonden. Te Maastricht hebben zich bij een vrouw en eon jongen twee ziektegevallen voorgedaan, beiden met doodelijken aN loop, die in alle opzichten de symptom men van „noria" (slaapziekte) vertoon den. - Door de politie, te Venlo js aan gehouden zekere L. G„ 28 jaar, van btw roep wever uit München-Gladbach (IX) verdacht van diefstal van een rijwiel op 5 Januari 1.1. ten nadeele van den heer H. Gerritz te Tegelea gepleegd. De verdachte bekende later in 't ge heel ongeveer 15 rijwielen te hebben onb- vreemd in de maanden November en De* cember LI. voornamelijk in de gemeentia Tegelen. Hij is in de gevangenis te Roermond opgesloten- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Mr. A. J. M. Leesberg schrijft iu „Ons lilad" De beieedigws van Kapelaan Bilars hebben berust m 't vonnis der Aisniaarscüe Rechtbank waarbij zij zijn veroordeeld, en hebben afgezien van hooger beroep. „Zij hebben hiermee hun schuld erkend". Past hel kwalijK. zoolang een zaak in 's Rech ters handen is, er iu hel pub bek over te schrij ven, nu deze zaak wat den rechter betreft, ai Is, een kort woord. Het overgroole deel van 't publiek, zoo an dersdenkend alsKatholiek, heeft terecht iu c!e handelwijze dezer beklaagden gezien een laak bare aantasting van een ieders burgerrecht, om zich niet zoo maar ten gerieve var. eens anders politieke propaganda te behoeven beleedigen la ten; aan een dergelijk optreden staat ieder bloot, 't Was een flinke daad van Kapelaan Bilars door 't doen van strafrechterlijke klacht daar Merk tegen in te gaan. Maar nog meer was deze zaak oen staaltje van ergerlijke anh-papisme en priesterhaat. De keuze van Mr. Tideman tot verdediger, die zijn weening in dit opzicht zelf ruchtbaar heeft ge waakt, is er een onoinstootelijk bewijs van. Met genoegen conslateeren wij dan ook, dat de Rechtbank, als tegenhanger ecner dergelijke agitatie, in haar vonnis zet, dat het opzet van beklaagden gebezigde woorden „die in 't bijion der voor een R.K. geestelijke" zeer kremtend waren. Ook mag zektr uit het vonnis naar voren gebracht word dat de Rechtbank, aangevend, dat Kapelaan Bilars teil met verzoek heeft ge daan een vrij onderzoek naar zijne handelingen toe te staan, vaststelt dat geenszins zijn bewe zen de door beklaagden aan kapelaan Bilars ten laste gelegde feiten." Er is bereist, wat met de vervolging is be oogd, nX een ernstige waarschuwing voor an deren om meer eerbied te hebben voor den goe de naam en eer van den medemensch, speciaal van den priester. Het geestelijk leed, hetwelk Kapelaan Bilars door de beledigingen heeft doorslaan, zai de oppervlakkige menigte wel niet peilen. Zij, die daartoe wei in staat zijn, zullen hem er des te Iiooger om achlen. Den eerbied voor den Priester Bilars heeft de behandeling dezer zaak opgevoerd; immersr zij deugd is gelouterd door ,,'t Zalig zijn zij, die vervolging lijden om Mijnentwil." in oe juunari-atleveiiug van „De Militaire Spectator" wijdt de hoofdredacteur van dit tijd schrift, de majoor van den gcneralen staf, P. H. A. de Ridder, een zeer belangwekkend en goed geuoeumeerd artikel aan den doorinarscb van Duitsche troepen door Limburg, in Novem ber 1918. Uit deze beschouwing blijkt opnieuw zeer duiuelijk, dat de Nederlandsche legerleiding ter dege haar maaircgelen had genomen tegen id le mogelijke eventualiteiten. Uit het talrijke feitenmateriaal, dat de des kundige schrijver aanhaalt, vermelden wij dal ingeleverd en geinterneerd werden: 53,654 ge weren en karabijnen, 3435 revolvers en pistolen, 552 mitrailleurs 458 geweer-mitrailleurs, 59 bommenwerpers, 3 loopgraatmor- ticren, 12 veldvuurmonden, en 12 cais sons, 21 kanonnen van 3,7 c.M., 4 luchlafweer- kanonnen. 7 op auto's (c. q. aanhangwagens), gemonteerde vuurmonden, 237 lichtpistolen, het materiaal eener verlichtings-afdeeling, eener pon- tonafdeeling en eener draadlooze installatie. Verder groole hoeveelheden munitie, een aantal kisten met instrumenten en werktuigen, een hoe veelheid pioniergereedschap, gasmaskers, leder goed, enz. De schrijver vermeldt nog, dat de troepen slecht hun persoonlijke bagage (ransels) en een hoeveelheid levensmiddelen voor eenige dagen moeiden meevoeren, alsmede de keukenwagens, teneinde in staat te zijn de levensmiddelen te bereiden. Na veel lezenswaardigs te hebben medege deeld, waaruit duidelijk de juiste toedracht der zaak blijkt, komt de schrijver tot de slotsom, dat het sprookje „dat het gehcele 4de Duitsche leger door Limburg is ontkomen," door zijn beschouwing waarbij een kaartje is gerepro duceerd voldoende is weerlegd. V HET ONBEWOOND LATEN VAN WONINGEN. f £>e wettelijke maatregelen. In de Memorie van Antwoord op het voorloo pig verslag der Eerste Kamer, betreffende het wetsontwerp, dat maatregelen bevat tegen het onbewoond laten van woningen, zegt de Regee ring. dat het geenszins de strekking is van het ontwerp om den reëeien handel in huizen tegen te gaan, maar wel om paal en perk te stellen aan het laten leegstaan van woningen, zoolang, tot dat zich een gegadigde opdoet, die, in het voor uitzicht anders dakloos te worden, ten einde raad het huis koopt tegen een vaak te hoogen prijs. Anders gezegd, het ontwerp bevordert, dat be staande woningen niet aan hare bestemming worden onttrokken, door ze te laten leegstaan. Daar een verhuring van een leegstaande wo- ging door de huurcommissie voor den eigenaar onaangenaam is, zal de preventieve wet van be- teekenia wezen. De veronderstelling, als zou voortaan het hebben van twee woningen niet meer mogelijk zijn, wordt door de regeering weersproken. Indien een gedeelte van het jaar de eene woning wordt bewoond en op anderen tijd de tweede woning, kan zeer wel iu de wer kelijke bewoning van beide woningen op ern stige wijze zijn voorzien. Slechts dat is hetgeen de wet vordert. Ook voor „buitenplaatsen" geldt hetzelfde als voor „buitenhuisjes". Naar de meening van de Regeering, kunnen ook buitenplaatsen, ook al worden deze slechts 's zomers bewoond, niet worden verhuurd door de huurcommissics. Zou een huurcommissie niettemin daartoe willen overgaan, dan kunnen zoowel B. en W. als de kantonrechter, ingeval op dezen een beroep wordt gedaan daartegen vtaken. Omtrent de bestem ming van een woning, welke men opzettelijk iaat leegstaan, is overleg tusschen B. en W. en Cc Huurcommissie noodzakelijk. Zijn B. en W. namelijk van pian een voorstel tot onteigening der woning te doen, dan heeft verhuring door de Huurcommissie geen zin. Daarom is voorge schreven, dat de Huurcommissie toestemming van B. en W. behoeft, en in het ontwerp tot aanvulling der Woningnoodwet, dat B. en W., alvorens aan den gemeenteraad een voorstel tot onteigening te doen, de Huurcommissie moeten hooren. Deze instelling (hoofdkantoor te Leiden) heeft, onlangs aangekocht het bekende landgoed „Kinderbosch" met cenige aangrenzende boer derijen en weilanden, gelegen onder de gemeente Boxtel, ter gróótte van ruim 153 H.A. Het ligt in de bedoeling dit complex in cul tuur te brengen tot kleine boerderijen (812 H. A.) en dezen uit te geven aan eigengeërfdc land bouwers. Deze gronden worden tot ver in den omtrek geroemd om hunne goede hoedanigheid, zoodat het „Spaarfonds" in de gelegenheid zal zijn om den lanubouwers puike hofsteden aan te meden, tot prijzen, die het mogelijk maken om behoorlijk den kost te verdienen. Urschoou de krachtige financieele positie van het „Spaarfonds" reeds veel vroeger het aan» xoopen van groote complexen veroorloofde, is steeds het streven er op gericht geweest om al leen goede gronden tot billijke prijzen te koo- pen. Deze voorzichtige en deskundige wijze van beheer, a.sook de hooge winsten, wajke van den aanvang af gemaakt worden, zijn waarborgen, uat net gestelde doel bereikt zal worden. Momenteel wordt over den verkoop van nog meerdere groote landcomplexen onaerhandeld, zoodat binnenkort het Spaarfonds voor Bodem cultuur de leiding zal hebben bij de uitbreiding van den eigengeèrfden boerenstand. Verschenen is het Voorloopig Verslag (Tweede Kamer) betreffende het ontwerp „WettelUjke voorzieningen tiaar aanleiding van de ophet- ling van de departementen van Marine en van Oorlog en van de instelling van een departement van Defensie." De burgemeester van Leiden. De toestand van jhr. De Gijselaar, burgemeester van Leiden en lid van de Eerste Kamer, blijft steeds vooruit gaande. Zoo nu en dan mag de patient voor korten tijd hel bed verlaten. EEN VOORBEELD TER NAVOLGING. De firtna Spakler en Tetterode te Amsterdam heeft, nu de suikerraffinaderij moest word er. stopgezet, bij de „Nationale" een lijfrenteverze kering afgesloten voor haar personeel en wel voor werklieden boven 35 jaar 1 per week, met de jaren opklimmende tot een maximum van 15.per week. In totaal moet hiermede volgens de „Tel." een bedrag van 1.300.000 gemoeid zijn geweest. NEDERLANDSCHE HULP VOOR OOSTEN RIJK. Aan het Ncd. TeL Ag. wordt uit Parijs ge seind De voedselvoorziening van Oostenrijk zal ver zekerd zijn tot April a.s., dank zij een levering door Nederland van 60.000 ton graan. De Oos- tenrijlceche regeering zou bovendien een Neder landsche batik hebben gevonden, die bereid is naar een voorschot te geven vati 8 millioen gul den, op onderpand van verschillende buitenland- sche effecten. Men meent te weten, dat met dit voorschot, toegestaan door de Rotterdamsche Bank, de Oostenrijksche regecring tot Juli a.s. gered is. DE WERKLOOZEN-VERZEKERING. Als „De R.-K. Vakbeweging" goed is inge licht, bestaat bij tie Regeering, mede op advies der verzekeringscommissie, het voornemen, om de werkloozenkassen haar taak op afdoende wij ze mogelijk te maken. DE FUSIE DER VRIJZ. PARTIJEN. In de Zaterdag gehouden algemeene vergade ring van den Economischen bond, werd met al gemeene stemmen een motie van het hoofdbe stuur aangenomen, waarin het hoofdbestuur ge machtigd werd, namens den bond toe te treden tot de nieuw te vormen partij op den gronslag van het ontwerp-program, dat met medewerking der hoofdbestuursleden der verschillende vrij zinnige partijen is voorbereid. Ook de Liberale Unie heeft zich Zaterdag voor de samensmelting uitgesproken. Directeur Post-chèque en Girodienst. Naar wij vernemen, heeft de heer M. G. de Bloeme, directeur van den postchèque en girodienst we gens het bereiken van den gestelden leeftijd te gen 1 Maart a.s. ontslag uit die betrekking aangevraagd. Mr. R. 1. H. Patijn. Het Haagsche cor respondentiebureau verneemt, dat het bericht van „Het Vad." als zou mr. R. J. H. Patijn bestemd zijn oan mr. Dijckmeester op te volgen als commissaris der Koningin in Zeeland, van allen grund ontbloot is, Du yigf vulling van de vacature zal nog wel eenigen tijd op zich doen wachten. De Regeering merkt op, dat, aangezien het naar hare meening met 't oog op de financieele lasten alleen mogelijk zal zijn over een paraat, met alle technische hulpmiddelen uitgerust kern- leger van beperkte sterkte te beschikken, het geen zin zai hebben daarloe jaarlijks aan 23.000 jongemannen den volledigen eerste oefenings- plicht in het leger op te leggen. OPENSTELLING HULPKANTOREN OP ZATERDAG. Vanaf 22 Januari a.s. zullen de hulppostkan toren voor den postdienst op Zaterdag niet la ter zijn opengesteld' dan 6 uur nam. Na dit uur zal, tot het op de overige werk dagen geldende sluitingsuur, voor de busrecht houders de gelegenheid blijven opengesteld, om, zonder betaling van verhoogd recht, stukken af te halen. De bepalingen betreffende den telegraaf- en telefoondienst blijven onveranderd'. OER1NGE WIJZIGINGEN IN DE DIENSTREGELING. Onder communisten. Een broer van den communistischen leeraar H te Soerabaja, heeft zich, zoo meldt de „N. Soer. Crt," schul dig gemaakt aan diefstal ten nadeele van.,., zijn eigen broeder. Hij woonde bij hem in en heeft toen kans ge zien zich een nogal aanzienlijk bedrag toe te eigenen. Daarvoor is hij thans door de politie iu verzekerde bewaring gesteld. GEEN 8LAP1E. Men meldt uil Nijmegen: In tegenstelling met de treurmare over ma laise komt uit Oss het gelukkige bericht, dat daar in alle takken vau nijverheid nog zulk een bedrijvigheid heerseiit, dat alle Usscne arbeiders aan het werk kunnen blijven en zelts werklie den van buiten Oss daar werkgelegenheid vin den. De gestolen Rembrandt. De maatschappij, welke de le Hamburg geslolen Rembrandt („Landschap met altrekkend onweer"I verze kerde voor 2 millioen Mark looft een bedrag van 50000 Mark uit om het werk terug te vin den. De schilderij behoorde vele jaren tot de col lectie- Sayn-Willgenstein in Berlijn, geraakte in 1919 te München en werd daar door den grooten kunstenaar Bode als een echte Rembrandt er kend. Hel stuk was eerst enkele maanden le Hamburg. Dr. Aijhons Diepenbrock. Naar wij ver nemen, was de toestand van dr. Alphons Die penbrock, die reeds twee maanden ernstig onge steld is, heden iets meer bevredigend. DEivEN E. C. X. MoSMANS. 'I' Zondag 16 Januari is de Hoogeerw. heer F. C. X. Mpsmans, Deken en pastoor van Zoeter- -,»ude, zacht en kalm overleden, ilij was gebo ren 27 Juli 184Ü en priester gewijd 15 Aug 1866. Achtereenvolgens was hij kapelaan te Zie- rïkzee en Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart), sinds 30 Sept. 1883 pastoor de Den Burg op Texel en sinds'20 Februari 1890 Deken en pastoor van Zoeterwoude. Hij was als Deken, de oudste in dienstjaren in het Dekenaat Haarlem. R. I. P. 811JG1NU DER KAASPRIJZEN. Men meldt uit Alkmaar aan de „Tel.": De kaasprijzen liepen Vrijdag weer met 3 per 50 K G. omhoog, zoodat voor gemerkte kaas met 100 I'LL bon3 75 per 50 K.G. besleed werd. De gemiddelde prijs was 75. Deze prijs stijging vindt haar oorzaak in de groolere af nauie in Duitschland. Nu Duitschiand bij dezen lagen markenstand zulke prijzen kan besleden, staat bet le voorzien, dat bij het omhoog gaan van de marken de kaasprijzen zeer zulten op- toopen. HOUTPR1JZEN. Men schrijft uit Barneveld: Zelfs in de oorlogsjaren werden niet zulke hooge prijzen besleed als dit jaar. Naar bere gening wordt voor gewoon winlerhout tot zelfs 12 per vim (104 tossen) op stam betaald. Deze abnormale prijzen worden hoofdzakelijk toegeschreven aan de omstandigheid, dat den laatsien tijd zooveel wallen en bosschen van opgaand hout zijn uitgerooid, waardoor de hout- voorraad geweldig verminderd is. Te Hengelo (O.), is de prijs der eieren op de markl in één week gedaald van 1417 lot 10—12)4 per 100. De vleeschprijzen. De slagers te Delft heb ben met ingang van heden de prijzen van het rund- en varkensvleesch met 20 cent en die van het rundvet met 50 cent per kilo verlaagd. De varkensslagers te Steen wijk hebben de spek- en vleeschprijzen met gemiddeld 20 en 15 cent per pond verlaagd. De firma H. ten Gate Hzn., en Co. te Almelo heeft, volgens de „N. R. Ct., bekend gemaakt, dal haar fabrieken gedurende deze week stil zuilen staan. De N V. Stoomschocnfabriek De Horizon te Kaatsheuvel (N.-U.j, heeft de werkzaamheden hervat. De werklieden hebben genoegen geno men met de door de directie voorgestelde loons verlaging. Te Drunen zijn alle mandenmakers werkloos. De schoenfabrieken werken maar halve weken, sommigen mei verminderd personeel. Onder de handwerkers heerscht minder werkloosheid. DE EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. Dj» directeur xtól hst iujbxuiulisbjufsnu der Nederlandsche vereeniging „Landverhuizing" l» 's-Gravenhage vernam vau zeer. betrouwbare zij Ut, te Sydney in Nieuw-Zuid-Wales het volgende over de toestanden in Australië eu de kansen van slagen daar te lande voor Nederlanders: „Wij moeten Nederlanders ten sterkste ont« raden zich op goed geluk hierheen te begeven, aangezien het voor hen zeer lastig, zoo niet on mogelijk zal zijn, om hier een goede betrekking te krijgen. Voor vreemdelingen in het algemeen zouden wij het volgende als stelregel willen aangeven( „Kom niet naar Australië, tenzij men u een po sitie gegarandeerd heeft," omdat; le. het aantal werkloozen in Australië zeer groot is. 2e. de voorkeur wordt gegeven aan van het front terugkeerende soldaten. 3e. bet leven zeer duur is. 4e. men vreemdelingen niet al le gunstig gei zind is. Wij hebben de laatste maanden verschillende landgenooten aangetroffen, die zonder werk zijn en gaarne naar het vaderland zouden terug- keeren; zij hebben ontdekt dat Australië niet het eldorado is, dat men zich in Europa vaak denkt." De directeur voegt aan het bovenstaande toe. dat het slechts bij zeer hooge uitzondering mogelijk is zich reeds vóór aankomst in den vreemde le verzekeren van werk in het land van vestiging, daar de werkgevers slechts zeet zelden personeel in dienst nemen zonder voor-, afgaande persoonlijke kennismaking. GLADIOLUS PR1MULINUS MET KERSTMIS. De heer G. Wouters le Nijkerk zond ons be-, gin Januari een bloemstengel van oen Gladiolu» .prionulinus, welke met Kerstmis, met vele air deren, in vollen bloei si end. De heer Wouters had de knollen tot September droog laten lig» gen, toen opgepot en 2e half October in de kaa gebracht. Van halt October tot November gaf hij een temperatuur von 5060 gr. Fahr. en va half Nov, lot December 70 gr. Fahr. met het resultaat dat de Gladiolus met Kerstmis prach tig bloeiden. Voor den handel zijn deze mededeelingen mis schien van groote waarde. (Floralia), Een vrouw van Hollandsche afkomst, Juliana Gieseler, is te Parijs overleden aan hondsdol heid. Zij was acht maanden geleden gebeten door een dollen bond, maar zeer zorgvuldig be handeld aan hel instituut Pasteur, en vertoond® geen enkel verdacht verschijnsel. Zeer plotse- ling is echter dde ziekte uitgebroken, met doo d-el ijk verloop in drie dagen. KERKDIEFSTAL TE 's-HAGE. Op aanwijzing van den koster, zijn Donderdag avond in de R.K. kerk aan den Bezuidenhout- schen weg te 's Hage een tweetal personen ge arresteerd, zekere K., afkomstig uit Arnhem, e» zekere L., wonende in Den Haag, die zich daa* schuldig maakten aan het ledigen van offer blokken. K. werd bij zijn arrestatie nog op heeterdaaal betrapt en wierp, toen hij zich onfdekt zag, hei geld weg en trachtte nog te vluchten. Zij werden echter beiden gearresteerd en in verzekerd® bewaring gesteld. Zaterdagavond kwam een motorrijder door het uitwijken voor een boerenwagen op den Amstelveenschen weg bij de Hoofdstad met zulk een vaart tegen een boom, dat de bestuurder over het stuur sloeg en bewusteloos Weef lig gen. Hij werd in een woning binnengedragen, Hij bleek een hersenschudding te hebben. Ziiot loestand is zorgelijk. Een werkman van de R. T. M. te Hello— vo-etshiis had het ongeluk bij zijne werkzaam heden bekneld te geraken tusschen een sleep- schi.p en een steigerpaal in de Tramhaven. Hij werd daar voorloopig verbonden en naar het hulpziekenhuis, Bergweg, Rotterdam, vervoerd. - Zijn toestand is sect ernstig. Z(ju gezin woont j te Bruini&s»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1