H. PREIJDE Gemengd Nieuws. EERSTE BLAD Vi Indrukken van den dag BINNENLAND H.H. Winkeliers S DINSDAG 18 JANUARI 1921 44tffl JAARGANG No 13850 >E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AOENTSCHAPPENt PER KWARTAAL 1 3.25 PER WEEK f 0.25 I PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALINQ f 3.571/, FRANCO I BOBEAUXt MASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN S5 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen ZE STAAN HEELEMAAL ALLEEN. Binnenlandsch Nieuws i VERKEEK EN POSTERIJEN Alléén verkrijgbaar bij Jansstraai 57 - Haarlem De gemeente 's-Heerenberg en bet grootste gedeelte barer bevolking ia arm over 't algemeen, zelfs in meer dan 1100 gezinnen wordt zware armoede geleden. De parochie telt 4000 zielen, waarvan het grootste gedeelte in het nabij liggen de-Emmerik werkt, waar zij Duitsch geld ontvangen;; het weekloon wordt hierdojr voor de imeestia; i f 7 A 9. Reeds bijna vijf jaar duurt) deze toe stand: de gemeentekas kan geen bijzon' deren steun verleenen;; de belastingen kunnen niet wmorden geheven, wijl deze door dezelfde arbeiders moeten betaald worden. De markentoeslag (van f 7 tot f 9) schijnt ook al vrij ongeregeld uitbe taald te worden, soms om de vier weken voor één werkweek. Een en ander bracht deze, zoo bloei ende arbeidersparochie, tot groote ellende en armoede;; groote gezinnen, die hier vooral worden aangetroffen, lijden jam merlijk gebrek. Tallooze kinderen smeeken om brood;; de moeders kunnen het hun niet geven. Een ILK. bestuurder van een werklie den organ Lat ie constateerde, uit een door hem zelf gehouden onderzoek, in enkele gezinnen sterfgevallen door ontbering; in één gezin zelfs twee volwassenen in eenige dagen. De boeren in de naaste omgeving worden overstelpt door de door den bonger bedelende bevolking, en velen zijn de wanhoop nabij gekomenl Zulke toestanden maakte men in deze s&reken nooit mee. MUIZENPLAAG IN FRIESLAND Reeds in defl nazomer begonnen in den Frieschen Greidhoek de veldmuizen,' zich in do weilanden bedenkelijk te ver-, menigvuldigen. Men vond ze vaak bij me nigte onder wat lang te velde staande, oppertjesi hooi. Begunstigd door den daarop gevoJgden drogen herfst en voor- winter, nam hun aantal zoozeer toe, dat men zoo langzamerhand volkomen 'naai waarheid kon gaan spreken van een wa-i re muizenplaag. De meeste weilanden vei?' toonen aan do oppervlakte een warnet' van de grilligste muizeoriilen en zijn ala' het ware geneel doorzeefd met ontelbare muizengaten, alsof een reuzen-mitraiiieuf se er haar „zegen" over beeft uitgestort. Het begon er bang genoeg uit to zieü met het oog op bet naderend voorjaar en' het vooruitzicht op den volgenden oogstf Gelukkig eek,ter is in deze dingen eeij belangrijke wending ten goede gekomen1 dank zij tie, ter oestrijding en ver dei? ging van dit lastige en zoo uiterst scha*' ueüjke muizenvolkje, zoo bij uitstek gun* stige weersgesteldheid van den allerlaat* sten tijd. Door de vele regens, die er den laaft sten tijd vielen, is de kleibodem gekieej verzadigd en houdt nu den steeds wee/ vallenden regen op, zoodat die de rnuizem gaten tot boven toe vulde, waardoor reeds veel opruiming gemaakt werd onder dit lastige ongedierte. En nu het daarbij nog is gaan vriezen ook, is er inden daad groote kans, dat de nog overig» uie de wyk he o oen genomen maar hoon ei gelegen landerijen en rondakkerig land na ook de tol aan den dood zullen mo ten betalen. VERDUISTERINGEN AAN EEN BANB* Aan bet bijkantoor te *s Hage van 'jf Amsterdamsche bank zijn verduisteringen ontdekt. Hoe groot het ontvreemde be< drag ia, kon ons nog niet worden met< degedeeld, maar wel staat reeds vast1,' dat geen dei* cliënteel© schade zal lijk den, wijl 'het verlies door verzekering is gedekt Eon van de chefs, de schub dige, is in hechtenis genomen; een anü der 'is in ver,Wui,d jnet deze. yerJuiste.rinj ontsiagW, JC^yp.O. ia 147. DE JUISTE TIJD? Professor Veraart heeft in een der laatste Hummers van „De Tijd" een merkwaardig ar tikel geschreven over de hcerschende en drei gende economische crisis en de vraagstukken, .ivelke zich daarbij van zelf naar voren dringen. Wij vinden daarin vele vragen gesteld en beant- jvoord, die gedurende de laatste maanden ook bij ons opkwamen en welke wij te dezer plaatse behandelden. Zoo hebben wij kort na de arbeidsconflicten in Italië, zich uitend in bezetting van fabrieken, gepaard gaande met bloedige opstanden, de .vraag gesteld, of het geen lyd werd, dat de anooie orrganisatie van R.K. Bedrijfsraden hier te lande zich wat bereeder ontplooide; de eigen leden nog met wat meer kracht lot uitvoering der statuaire bepalingen dreef en ook trachtte andere, niet-KaUiolieke werkgevers en werkne- mersgroepen tot het bedrijfsradenstelsel te be wegen. Het bleek ons n.m. voortdurend, dat .vooral in werknemerskrimgen nog zoo weinig yan den levenden geest van het bedrijfsradensy- steem bemerkt werd, terwijl zij over de letter zooveel lazen en hoorden spreken. Nu komt prof. Veraart ons mcedeelen, dat in en bij enkele groepen van groote en kleine Katholieke werkgevers een pijnlijke inzinking van het enthousiasme valt waar te nemen, het welk de deelnemers van het eerste bedrijfsra- dencongres van Juli 1910 bezielde. Van de edelmoedige uitvoering der beslui- len kwam in verscheiden gevallen niets terecht, al moet hier aanstonds worden bijgevoegd, dat de zoo ruimschoots aan de arbeiders-leiders ge- ischonken gelegenheid tot iniatief in de Bedrijfs raden vaak onbenut bleef, en ook: dat de vol strekte afzijdigheid van het overgroots deel van het niet-Kalholieke volk onze werkgevers en .werknemers wet in hun vaart moest stuiten". En in het Katholieke Patroonsblad kwam nog voor kort de ook door ons besproken mededee- üing voor. dat er uit enkele kringen van Katho lieke palroons tegenstroomingen tegen het be- drijfsradensysleem worden verwekt, geheime ondermijning, die terecht verderfelijker dan openlijke bestrijding werd geacht. En over de kans, dat de toch zoo noodzake lijke medewerking van niet-Kath. Patroons- en wcrkl&edenorganisaties met het Katho lieke bedrijfsradenstelsel in de naaste toekomst ie verwachten is, doet prof. Veraart uitvoerige mededeeüngen, die ook al weinig hoopvol stem men. De somberste daarvan is wel de klacht over. de totale onverschilligheid in de kringen der proteslantsch-christelijke vakorganisatie. Van deze zijde toch, diie principieel met ons den klassenstrijd- verzaken en het beginsel der soli dariteit der standen voorstaan, had wat meer sympathie voor het stelsel der bedrijfsraden mogen worden verwacht .Niet zonder grond schijnt prof. Veraart hier te vragen: is het de vrees voor de macht van Rome, die hier tegen houdt? „Ondanks al die teleurstellingen schrijft profa Veraart op onzen weg van weldra twee jaren, en juist om de inzinking, die het orga nisatieleren bedreigt, willen wij ons uiterste best doen, dat onverwijld aan de publiekrechter lijke bedrijfsorganisate worde begonnen. Wij willen niet rusten, voor wij haar hebben bereikt en dat wel in den kortst mogelijken tijd." 't Is op deze conclusie, dat wij even de aan dacht willen vestigen, omdat zij ons van groot belang lijkt. Langs welken weg komt de schrijver van het artikel in „De Tijd" tot dit besluit? Op de eerste plaats waarschuwt hij tegen de reeds aangeheven leus: „de loonen moeten omlaag". Ook onzerzijds is reeds eenige weken op dit punt tot voorzichtigheid gemaand, toen wij ons artikel „Niet te haastig" schreven. Prof. Veraart gaat verder en wil, dat geen enkele loonsver laging zonder medezeggingschap van de-vertrou wensmannen der werknemers worde goedge keurd. „Wij aanvaarden het zoo maar niet schrijft 'hij van de werkgevers, dat de loonen naar beneden moeten. Wij willen door de oogen van onze vertrouwensmannen zien, of het wel moei. En wij willen er eens terdege op letten of er niet iets anders kan worden gevonden,, b.v. een stevige vermindering van de winst, misschien zelfs een tijdelijk schrappen vau het dividend, in compensatie voor de dividenden van de ver- loopen oorlbgsjaren." Zijn andere motief is de werkloosheid. Ook hierbij heeft meent de sehrijvcr de vakor ganisatie der werklieden een hartig woordje mee te spreken, wanneer het cr om gaat Cen labriek ie sluiten. „Of denkt men soms vraagt hij dat het maar aangaat, dat een fabrikant het risico van zich afschuift in. deze dagen van malaise en dat hij zich verder niet bekommert om hen, die in dagen van voorspoed bij d« productie heipén?" En hij besluit: „Wie met ons nog maar alleen de vraagstuk ken van loonsverlaging en werkloosheid be schouwt, gevoelt dat zich juist in deze tijden van crisis aan ons opdringt deze eisch: dat onverwijld de medezeggenschap der arbeiders- ori/anisaliën in het bedrijfsleven op wettelijken grondslag worde tot stand gebracht." Het doel zeker goed aan te zien, dat in deze woelzieke en gevaarlijke tijden, in ons land wetenschappelijke mannen gevonden worden, die de zwakste der maatschappelijke klassen bijstaan met hulp en voorlichting en die zoe ken en streven naar een nieuwen bedrijfsvorm om ie komen tot socialen vrede. Wij hebben onze voldoening over deze pogingen al her baalde malen uitgesproken, zoodat wij niet ver dacht zullen worden van te weinig sympathie voor het instituut der R.K. bedrijfsraden, wan neer wij tot voo wichtigheid manen bij het nemen van die laatste conclusie. Ook ons lacht als einddoel van het werk van den R.K. Centralen Raad van bedrijven toe de publiekrechterrlijke erkenning der organisatie. Maar is het nu wel het juiste oogenblik om daarop aan te dringen? Prof Veraart geeft zelf toe, dat de vakvereenigingen verslappen onder den druk der malaise; dat er van onder en van boven af aan de vakorganisatie wordt geknaagd. Nu hebben wij ons steeds den gang van zaken zóó voorgesteld de natuurlijke ontwikkeling der vakorganisaties groeit langs den weg der collectieve contracten en het vrijwillig aanvaar den dor werkgevers van de medezeggenschap der werknemers (volgens de statuten der R.K. bedrijfsraden) tot de wettelijke erkenning van een in het vrije leven ontstanen toestand. In dezen gedachtengang kan dus de vakorga nisatie slechts veilig ais wettelijk orgaan optre den, wanneer de macht, welke men haar geven wil, reeds vrijwillig door het grootste en beste deel der vrije maatschappij is aanvaard. Nu sohijnt prof.. Veraart den anderen kant uit te willen. Het is, alsof hij aldus redeneert: nu de groei van de vakorganisatie eer stilstaat dan vooruitgaat, nu zij zich door de tijdsom standigheid niet wil of kan ontplooien tot den bloei, dien wij van haar verwacht hebben, nu zullen wij de gewenschte ontwikkeling forceeren door aan de vrije maatschappij een wettelijke sanctie der vakbeweging op te dringen. Is dat niet gevaarlijk? Zullen wij dan geen kasplant krijgen, die straks in den storm des levens knakt? Is de geleidelijke én natuurlijke weg niet veel verkieslijker, n.m. opnieuw le wer ken aan den bloei der vakorganisatie en aan hare verdere volmaking door verdeeling van de macht tusschen werkgevers en werknemers in de bedrijven zelf, opdat de publiekrechterlijke organen als van zelf groeien uit het particulier initiatief? Met het omgekeerde zou men o.i. de goede zaak, welke men voorstaat, wel den slechtsten dienst bewijzen. Nu de ramp der werkloosheid haar intocht in alle deelen der wereld doet, wordt overal door de regoeringen, zoowel als door de vak organisaties naar middelen gezocht om aan de crisis het hoofd te bieden en het volk tegen armoede te behoeden. De oplossing of lie ver de middelen om de gevolgen der crisis te beperken, want van een eigenlijke oplossing kan men nog niet spreken wordt in drie rich tingen gezocht: 1. de ongemotiveerde produc tie-beperking zooveel mogelijk tegengaan; 2. werk verschaffen door het ter hand nemen van werken tot openbaar nut en het omvormen van arbeiders naar beroepen, waarin geen werkloos heid heerscht; 3. steun aan werkloozen en wachtgeldregelingen. Wat dit derde punt betreft, is het noodza kelijk, dat de Regeering bij het verleenen van sleun rekening houdt met de behoeften der werkloozen, dat wil zeggen: de vaders voor groote gezinnen moeten ruimer gesteund wor den dan pasgehuwden, en deze laatsten moeten meer ontvangen dan de ongehuwden. Hiermee gaan de Sociaal-Democraten, die aan het gezinsleven niet het minste belang hechten, natuurlijk niet accoord. Zoo schrijft „Het Volk" in een hoofdartikel: „De Minister van Arbeid heeft thans be kend gemaakt, dat hij de werkloozenkassen in de vakken met crisiswerkloosheid tot 29 Jan. a.s. fonds perdu aan middelen zal helpen om de reglementaire uitkeeringen te doen en dat hij bereid is ook nadien op de zelfde wijze hulp te verleenen, wanneer de kassen, die deze extrahulp behoeven, de uit keeringen voor de ongehuwden, niel-koslwin- ners, verlagen en een maximum stellen voor de uitkeering van resp. 3, 2.50 en 2 per dag naar gelang de gemeente waar de uit keering geschiedt, is ingedeeld in een der drie klassen van het Bezoldigingsbesluit. Het moet beslist worden afgekeurd, dat op deze wijze aan het verleenen van extra-hulp de eisch tot besnoeiing van het bedrag der uit keering voor sommige groepen wordt verbon den. Waarom zouden deze groepen nog eens in het bijzonder moeten boeten voor de ont reddering van liet economisch leven?" De groote gezinnen moeten dus in ellende gelaten worden want om een ieder volop te geven zijn er geen middelen om de onge huwde een ruimer leventje als werkloozen te laten genieten! Dat is sociale gelijkheid naar socialistische opvatting! Zeer ter snede, wijst de „Tijd" er op, dat, zooals wel meer gebeurt, de Hoilandsche sociaal democraten met deze dwaze opvatting heelemaal alleen staan. In vele landen wordt het door onze Regee ring aangenomen beginsel aanvaard. Ook door de socialisten. Zoo heeft de Algemeene Raad der Belgische Arbeiderspartij verleden Woens dag een motie aangenomen, waarbij gevraagd wordt de uitkeering aan werkloozen uit de cri sisfondsen als volgt vast te stellen: 5 francs per dag voor den werklooze, 1.50 franc voor zijn vrouw en 1 franc per kind. Voor een gezin mét vier kinderen komt dit voorstel tot 10.50 fres. per dag, welke som bij den huidigen stand der valuta een koopwaarde van plus minus 2.20 vertegenwoordigt. De Belgische socialisten bevelen dus het be ginsel aau, dat de „Volk"-redactie meent te moeten verwerpen en in Brussel neemt men met heel wat minder genoegen, dan onze Regéering tot dusver heeft gegeven,'!' Maar het is waar: bij onze Zuidelijke buren zitten de heeren sociaal-democraten zelf aan de regeeringstafel..,, Het Kamerlid Kruyt en het Predikbeurten blad. De „Blijde Wereld" brengt het eigen aardige bericht, dat het bolsjewistisch kamerlid Kruyt een der eigenaars is van het Predikbeur tenblad van Amsterdam, en dus zijn inkomsten trekt uit een der meest conservatieve organen in ons land, een blad dat met' zijn lange adverten tie-kolommen een goudmijntje gelijkt. Het leven blijft toch maar de fijnste humorist en consequentie de moeilijkste deugd. Kolen uit Duitschland. Van 17 dezer af Icopen voor het vervoer van steenkolen, cokes en briketten van Duitschland naar Nederland over Zevenaar en Winterswijk gedurende zes werkdagen per week over Zevenaar twee en over Winterswijk één trein per dag. Elke trein ver voert 55 wagens van 20 ton elk. N. R. Ct. HET ARBEIDSGESCHILLEN-ONTWERP. Over dit ontwerp schrijft het liberale „Hbld." „De wet, waarover al zooveel jaren gepraat was, is dan nu in ontwerp verschenen. En wij gelooven wel, dat de minister van Arbeid er een gelukkige greep mee heeft gedaan. De hoofd gedachte: een officieel geregelde bemiddeling in cont'ilcten, maar zonder eenigen dwang om cr gebruik van te maken, heeft onze volle sympa thie. Zij is in overeenstemming met ons volks karakter, dat tegen dwang toch liefst dwars ingaat." - WIJZIGING HUURCOMM1SS1EWET. In hare Memorie van antwoord op het Voor- Ioopig Verslag der Eerste Kamer, zegt de Regee ring, dat de strekking van dit ontwerp dezelfde is als die van .het oorspronkelijke, n.l. de onna tuurlijk lage huren langzamerhand tot normaal peil te doen rijzen. Verschil is ér alleen in zoo ver, dat de wetgever de lijn meer in handen heeft gehouden, waardoor het voordeel ontstaat, dat schokken worden voorkomen. Terugkeer tot normale verhoudingen is reeds aangevangen. Gaat dit proces door, dan zal de tijd aanbreken, om de rem nog losser te zetten, kan het zijn geheel weg te nemen. De Regeering geeft de verzekering, dat zij met verder gaande voorstellen niet langer zal wachten dan nood zakelijk is. De huurcommissies zijn naar liet gevoelen van de Regeering instellingen, die niet langer, dan noodzakelijk is, moeten worden bestendigd. De regeeiing meent evenwel, dat het oordeel, dat in het Voorloopig Verslag over deze commissie wordt uitgesproken, aan de billijkheid te kort doet. De Regeering betwijfelt of het vereisehte van goedkeuring in de Huurcommissie cen reden zal zijn om hel onderhoud van woningen te ver- waarloozen. Zij heeft de grens van 50 pCt. in het wetsont werp opgenomen, omdat zij wilde vermijden, dat op de huurders in korten tijd te zware lasten zouden worden gelegd. Zij erkent, dat in de toekomst wellicht verder zal moeten worden gegaan, doch ook thans is reeds de gelegenheid geopend tot aanmerkelijke .verhooging, ook om dat de grens van 50 pCt. kan worden over schreden. De Regeeriug betwijfelt ernstig, of het bou wen wel goedkooper zou worden, als men een grooler formaat baksteen had. De formaten van steen, die worden gebruikt, zijn ontstaan in en door de praclijk. Het zou onvoorzichtig en gevaarlijk zijn, daarin van bovenaf in le grijpen. Verschillende nieuwe procédé's worden onder zocht, met eenige worden proeven genomen. Waf deugdelijk blijkt, zal worden bevorderd. EEN IRAAlE BOEKHOUDING. Aan het verslag dei Algemeene Rekenkame. van de werkzaamheden over het jaar 1919 ont- leenen wij het volgende: Bij de vaststelling van dit verslag waren nog niet goedgekeurd de balansen onder genoemden datum van de Rcgeeringscommissarissen van Noord-Brabant, Gelderland en Noord-Holland. In eerstgenoemde provincie was voor de uit betaling van het aan de landbouwers verschul digde ter zake van de ingeleverde granen ge bruik gemaakt van een te 's-Hertogenbosch ge vestigde bankinstelling- De Commissie, door de Kamer met het onder zoek belast, trof in de deswege aangehouden rekening-courant foutieve boekingen aan tot 'n vrij aanzienlijk bedrag. Naar aanleiding hiervan wenschte de directie van bedoelde bankinstelling de te haren kantore gehouden rekening aan een geheel nieuw onderzoek te onderwerpen. Ia de administratie van den Regeerings- commissaris voor Gelderland bleken vele posten van uitgaaf of in het geheel niet, óf door on voldoende bewijsstukken te zijn gestaafd. Bovendien werden in de met de gemeentebe sturen aangehouden rekening-courant zeer vele fouten geconstateerd. Ten aanzien van den Re- geerings-commissaris voor N.-Holland teekende de Kamer in haar verslag over 1918 reeds aan, dat de administratie van den op 1 Januari 1919 afgetreden functionaris zoodanig verward was geraakt, dat zij door een daartoe aangewezen accountant moest worden bijgewerkt en In orde gebracht. UITVOER VAN KAAS. De Minister van L. N. en H. heeft bepaald dat het voorschrift in zijne beschikking van 19 Juli 1920, dat met 4 September 1920 geen kaas ten uitvoer zal worden toegelaten dan voorzien van een der daarvoor voorgeschreven Rijksmerken, voortaan niet van toepassing is op gekruide kaas met een gewicht boven 15 K.G., op zachte of gemalen kaas in blik en verder ouder nader le stellen voorwaarden op zachte, rechtstreeks uit melk bereide kaas, verpakt in staniol tot een gewicht van ten hoogste X K.G. per stuk. Nog heeft Z. Exc. bepaald dat Je N. U. M. consenten zal kunnen endosseeren voor uitvoer van 50 pet. .yan de kaas voorzien yan het rijks- merk, gedurende het tijdvak van 5 December 1920 tot 2 Januari 1921 bereid door producen ten, die zich schrifteijk hebben verbonden tot nakoming der hun met betrekking tot de bin- nenlandsohe melkvoorriening opgelegde ver plichtingen. De schoenfabriek „Maas en Waal" te Druten, van de firma Van der Wielen en De Bruyn, is Zaterdag stopgezet. Oud-Minister Bosboom. De gep. luit-gene- raal, Bosboom, oud-Minister van .Oorlog, die zich na zijn langdurige ziekte weer heel goed gevoelt, heeft zich dezer dagen tot volledig her stel van gezondheid naar het Zuiden van Frank rijk begeven. De nieuwe Zomerdienstregeling. Naar de „Tel." verneemt, zal de nieuwe Zomerdienst regeling op 1 Juni a.s. worden ingevoerd. Op dien datum zal op het geheele Europeesohe con tinent een nieuwe spoorwegdienstregeling wor den ingevoerd, waartoe op de laatstelijke ge houden internationale spoorwegconferentie t< Bern werd besloten. KEEPER cn u> TWEE KWARTJES SCHADE. Het gebeurde in een kleine Hervormde Ge meente in Noord-Holland boven het IJ, zegt het „Hbld." Een rijke boer ouderling, een der hoogst aangeslagenen in den hoofdelijken omslag der burgerlijke gemeente, was in den kerkdijken omslag twee gulden verhoogd. Dit vond de man zoo verschrikkelijk, dat hij uit protest daartegen een huurstoel in de kerk van f 2.50 per jaar opzegde. Want: „dan hebben ze er nog twee kwartjes schade van DE KACHEL GESPRONGEN. Te Groningen is de vulkachel van den heer U. H. Meijer J. Gzn., koekfabrikant „Tusschen de beide Markten", met een hevigen knal uit elkaar geslagen, zoodat de stukken ijzer over den vloer vlogen en een schilderij vernield werd. De eigenaar snel le naar het vertrek, waar de ontploffing geschiedde, en bluschte den brand. De schade is vrij aanzienlijk en vermoe delijk door een dyamietpalroon veroorzaakt. MISDADIGERS GEVAT. In het begin dezer maand werd de landbou wer SI., te Kerkwijk, op een avond onverhoeds aangevallen en werden hem érnstige verwon dingen aan hel hoofd toegebracht. De politie is er in geslaagd, de vermoedelijke daders van dezen aanslag op te sporen en aan te houden, Ais verdachten zijn gevankelijk te Tilburg bin nengebracht zekere J. v. d. W. en H. v. O. beiden hit Kerkwijk, die na verhoor door den rechter-cominissaris, naar het Huis van Bewa. ring zijn overgebracht. NIEUWE POSTZEGELS IN EEN JAAR. In. het jaar 1920 zijn ongeveer 2600 nieuwe postzegels verschenen?. Europa met de vele re voluties, volksstemmingen, bezette gebieden enz. leverde het leeuwenaandeel dezer enorme pro ductie, n.l, 1825 Verschillende postzegels; voor rekening van de nieuwe staten in Centraal- en Oost-Europa komt ruim de helft van dit aantal EEN VERSCHIL VAN 50 JAAR. Onder zeer groote belangstelling werd Zater dagmorgen te Sneck het huwelijk voltrokken tusschen een 67-jarig man en 'n 17-jarig meisje De bruidsstoet werd geopend en gesloten door een groole schare, welke door 'allerlei liedjes van zijn dielangstelling" deed blijken. Een 6-lal agenten geleidde den stoet, ter bewa ring van de orde, welke na afloop der plech tigheid toch nog dreigde verstoord le worden, daar eenige opgeschoten jongens dé loopplank van het scheepje, waar het bruidspaar zijn verdere dagen hoopt te slijten, hadden in het water geWorpen, wat den vader van het bruid je zoo in woede deed uitbarsten, dat hij met een bijl gewapend op de jongens losstoof. Ge lukkig wist de politie erger te voorkomen. DE TOESTAND ,TE 's HEEREN BERG. .Uit den GeLderschen achterhoek wordt, aan het „Hbld." geschreven, dat de toe standen in (d'e grensplaats 's Heerenberg, met den dag erger worden. EEN DIEVENBENDE OP T SPOOR, Twee leden gearresteerd. Zondagavond om half 10 uur, vertelt de 'el." werd door den nachtwaker der N?S. Spoorvyei gen te Heerlen ontdekt, dat was ingebroken ia oen bagagewagen, terwijl de daders zich nog ïq den wagon bevonden. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd waarop de hoofdinspecteur met eenige agenten zich derwaarts begaven en 't terrein afzettend r wagon werd geopend, waarbij bleek, dat alles, wat zich daarin bevond, was opengebroken. On* der een bank verstopt werd aangetroffen de 1(>. jarige H. M. uit Dusseldorf, die verklaarde me( een vriend te hebben ingebroken en zich doo„ het stukslaan eener ruit toegang tot .den wagon te hebben verschaft. Zijn vriend had zich vóór 't terrein werd of; gezet door de vlucht gered, dooh werd later" door spoorwegmannen gegrepen. Dit was de 15 jarige H. F. eveneens uit Dusseldorf. De beide gearresteerden verklaarden, dat A door 3 volwassenen tot dezen diefstal rijn aan* gezet en de goederen uit het raampje aan deze** hebben aangegeven. Zij beiden waren in het ben zit van verschillende gestolen goederen ,o.a. siga* ritten, worst en ham. De recherche heeft deze zaak verder in onder\ zoek. Dank zij de activiteit van den nachtwake* der Ned. Spoorwegen is hier de band gelegd ogj een paar leden der beruchte bende, de den laat; sten tyd het Zuiden van Limburg onveilig maakt te. AL WEER WAT NIEUWS. Jn het lokaal der militaire vleeschfourage vaq het abattoir te 's Hage, is door een paar fou* riers, naar de „Vee- en Vleeschhandel" berich^ een coöperatief bedrijf van officieren en onder* officieren ter verkrijging van goedkoop vleeschi opgericht. De leiders van het bedrijf laten huik loopjongen in de stad bij gegradueerde gehuw* de militairen vragen en bezorgen, drie dagen La de week, neimen ook bestellingen per abattoir) telefoon aan en.,., maken goede zaken. lm* mers de Jiéeren hebben heel weinig bedrijfsoa* kosten, belasting in 't geheel niet* hun slagerij hebben ze met militaire vrijmoedig heid zonder eenige kosten gesticht in het mooi* abattoir, dat den Haagschen stagers toch zooveeR geld kost. Het weekblad schrijft nog, dat de leiders dit zaakje willen drijven tot in de lengte der dagen, tot.... ze binnen zijn, en vraagt, hoe laag hel zaj duren, voor men van hooger hand „veeg uit" gelast? De stagersvereeniging „De Een* dracht" was Vrijdag j.L bij den minister vaat Oorlog, om een sluitingsbevel voor den eerrstesi Haagschen militairen slagerewinkel aan te vrar gen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1