TWEEDE BLAD Fluillbton srwsJtó s? Wat de Pers zegt BUITENLAND "1,!E w* VernieuWinj. De weaergevonden dochter f WOENSDAG 19 JANUARI 1921. Maiiancu durfde niet aanstonds haai jiuis binnengaan, Uare vreugde benam haar Lie gewone kalmte. Zij nam de kralen van haren rozenkrans ter baud, en herhaalde voortdurend tot joscpha: Dezen avond .weldra zai hij komen. Zij dacht er*aan dat de stiiipbreukding hanger en koude -zou hebben, daarom gaf tij joseuha last een avondeten klaar te maken, zocals in langen tijd niet meer op bare tafei geweest was. toen alles gereed was en het vuur vlamde m den haard, viel zij op een bankje neder CU luisterde naar alio geluiden van den weg. liet weer- kitiiken au een vluggen stap °P "e uen, deed baar sidderend uitroepen: Hij is hei hu mei geopende armen liep zij tiaar de deur Laurent zag baar, zette Dolores, die hy »n den arm dioeg neder en drukte zijne moeder niet wam teederlield z.iiu nart. DE TOESTAND IN IERLAND SEttËNKIE tiUlitfii. flfcfliCöïEH „Eindelijk ziijt gij er, sprak zij." Hoe koud Laurent ook was, hoe on verschillig de strijd otm het bestaan hem ook gemaakt had, een oprechte aandoening maakte zich van hun meester. Hij begreep op dat oogenbiik de bewonderenswaardige opoffering zijner moeder, hij zag hare armoede, die zijn werk was en beschul digde zich zeiven dat hij haar zooveel tranen had doen storten. Hij bracht zijne moeder vol bezorgdheid naar binnen terwijl Dolores, in dat eerste oogenbiik vergeten, du kleine hand van Joeepka greep. Een oogenbLik later stak de doof stomme de lamp aan en Mariano u nam naast liaar zoo-n plaats aan tafel. „Daar heb ik u nog niet van Dolores gesproken, zeide Laurent, het kind van een passagier, mij door liare moeder toe- w.., ouwel, toen het echip ging zinken. „Kn gij hebt het kind gered? Dat is br„ .i", mum d- ulin A:lartanou stak hare tiaiul uit cu legde die op het voorhoofd van Dolores. „Aiovrouw, vroeg tloze, zal ik .weldra mania terugzien?" De wijze waarop Laurent de hand zijner moeder drukte, deed deze begrijpen dafc zij bet kind moest geruststellen, en zii antwoordde dus: ,..7a spoel to 'Poen het maal geëindigd was bracht Josepha het kind weg en legde het in haar eigen bed te ruste. Laurent en zijne moeder waren alleen. De schrikbeelde# van den vorigen nacht waren verdwenen, de schaduw van den duivel ontvluchtte het huis der brave weduwe. Als er in den geest van Laurent nog eenig spoor der noodlottige raadge vingen van Paul Avène was overgebleven, dan werd dit nu uitgewischt. Alarianou bracht een langen avond door met luisteren naar de verhalen van haar zoon. Zij trachtte in den geest de land streken te zien, die hij haar met een ze kere welsprekendheid afschilderde. Zij beefde als hij verhaalde van zijn gevaar lijke jachtavonturen, als hij berekende hoeveel duizend voet hij in de inge wanden der aarde was doorgedrongen, en welk een massa water boven zijn hoofd stond toen hij te Guayaquil naar parelen visehte. Dat alles is voorbij, en schijnt mij ver weg," zeide de blinde^, „maar uwe schipbreuk is van gisteren." „Wie had u de ramp van de Terrible medegedeeld „De pastoor had juist van morgen een brief van een zijner vrienden uit een oom van Gaspard waarin de tijding hem vnnd-tt ik één oogenbiik, maar aat mij een eeuw toescheen, meende u voor goed jkW en^daa/voor kan ik Paul Avène niet dankbaar genoeg zijn," „Paul Avène? Hoe kwam hij hier?" „Hebt gij hem niet ontmoet in de her berg van Janicotte?", „Ja", antwoordde Laurent op bijna som beren toon. „Welnu, de goede jongen wilde dat twee uren vroeger blijde kon zyn, om iT hij door de velden gaande m willi hebt gelijk gehad hem niet uit te "moedigen, moeder", „Zeker, van ayioud is het beten /flat wij samen zijn. Maar morgen ie het wat anders. Hij heeft mijne uitnoodigmg voor morgen aangenomen „Zo? Went, ,M wil zftine poging hor ha len „Wat bedoelt gij?" Wel moeder, Avène boezemt mij geen sympathie en vertrouwen in. „Gij overdrijft zijne fouten"- J Tk schrijf hem zelfs ondeugden toe"- „Als hij u niet bevalt, behoeft gij niet met hem om te gaan, maar ontvang hem mptrgen goed uit liefde voor mij ïk beloof het u moeder". "En spreek mij thans eens over het Amvdtïe dat <rü hebt meegebracht wirA mLder is bij den storm omge- LoSST lïïf haar vader woont op net ÏÏSeüLnd. Hij zou dat eiland binnen kort verlaten, de tijd van zijn terugkeer, naar Erankrijk hing af van een tijding zijner echtgenoot© omtrent een zaak die ik niet weet, maar .die op een ernstige familieomstandigheid betrekking heeft „Dus zal dat kind rijk zijn?" „MiUioenen, de gravin heeft koffertje toevertrouwd mat woord. Ziehier het erfdeel van Dolores Hebt KÜ dat koffertje geopend?' meendd toet er het recht toe tg hebben"* u (Wordt .vecvolgd.ï Gelijk de voorbereiding op den prooien we- tdoorlo;; een voorbereiding was van vele ja- i i, zouden ook de gevolgen van die vreeselijke .v i ing in dc menschelijke samenleving, van langdurige werking zijn Alliid duidelijker bleek dc oorlog een keerpunt der geschiedenis. De crisis werd niel opgelost door het tcckenen van den „vrede". Schijnbaar had het recht gezegevierd op de macht. Doch weldra bleek dat 't was gelijk voorheen: „macht is recht". Geen „incnschelijkheid" waarmee zoo veel was geschermd, maar ailijd weer: „gebruik van dc macht". De wereld, zoo was luide ver kondigd, zou voortaan worden beheersclil door den geest en niet meer'door de slof, dal is: de stoffelijke macht van 't zwaard. En toch, in werkelijkheid bleef alleen liet zwaard gebie den. Het schijnt, alsof in het staalkundig leven der groole naties de strijd tussvhen geesl en «tof feitelijk is beslist len gunste van dc stof. Wat dan zeggen wil: blijvende strijd en nieuwe oorlogen voor de toekomst. Is cr dan geen redding mogelijk? Alleen dan, wanneer dc maatschappij een Innerlijke vernieuwing ondergaal. Geen schijn bare vernieuwing door een wereld-revoiulie, een wereld verwoest ing. De wereldorde kan al leen worden hersteld, wanneer de orde in lede ren rnensch afzonderlijk is hernieuwd. Alle her vorming der maatschappij, die niet steunt op de inwendige hervorming van den afzonder lijken niensch baat niels. Ken duurzame bouw moet worden opgetrok ken uil daartoe pasklaar gemaakt materiaal. Alle onderdeden moeten afzonderlijk worden oewerkt. Zoo ook bij den opbouw eeuer geor dende maatschappij. De verschillende karakters (ter menschep, waaruit de maatschappij moet vorden opgebouwd zijn gelijk aan onbewerkte Sn scherpe, hoekige s te enen of rotsblokken. Ze kunnen onmogelijk een welgeordend en duur zaam geheel vormen, wanneer niet eerst de tcberpe hoeken en kanten worden afgeslepen, Het materiaal moest worden pasklaar gemaakt. Wilt ge de maatschappij hervormen, bervorm dan eerst den rnensch, herstel de ware verhou ding van icderen rnensch tot zijn evennaaste. Zonder deze ware verhouding, die steunt op de verhouding der menschen tot God, is een orde lijk samenstel der maatschappij onmogelijk. Zon der deze geestelijke vernieuwing van den mensch ook geen ware vernieuwing der maatschappij. Zoo heeft het Christendom den opbouw ver staan eener ordelijke meuschelijke samenleving. Bij iedere ineenstorting van den wereldvrede bleek, dat dc verwoesting hare oorzaak vond in het afwijken van Christus. Christus is de sluitsteen, die het gebouw der wereldorde moet samenhouden. Zakken de muren uit, dan is dc ruïne nabij. Builen Christus is voor de door Christus herstelde wereld geen duurzaamheid mogelijk, is hel terugvallen in het ergerlijke heidendom onvermijdelijk. Alleen de terugkeer naar Christus kan dc maatschappij nog redden, sprak nog onlangs ?aus Benediclus. Vernieuwing, geestelijke ver nieuwing door Christus is dringend, dringend noodzakelijk. Gelukkig dal zich daarvan de Ka tholieken diep bewust zijn. Hoe groole belee- ieuis van het devies: „Alles herstellen door Christus" is sinds Pius X steeds heler begrepen. Ook de geloovige Protestanten zien duidelijk Is, dat alleen van Christus de redding komen kan. Maar met ontzetting ontwaren zij de ver woesting, die het ongeloof int het protestantis me heeft aangericht. Velen ging reeds het oog voor de volle waarheid open. Zij zagen duidelijk in, dat het protestantisme niet bij machte is het voortwoekerend ongeloof met gevolg en duur zaam te bestrijden. Openlijk bekenden zij door hun bekeering, dat terugkeer der maatschappij lot Christus alleen mogelijk is door den invloed der Katholieke Kerk. Juist door dc steeds meer naar voren treden de scherpe tegenstelling tusschen Geloof en on geloof wordt het voor de ware Katholieken al tijd duidelijker, dat het vooral nu vóór alles aan- iomt, niet op den naam, maar op de zaak. Wat haat het Christus belijden, wanneer men Chris tus niet navolgt? Het wezenlijke van het Ka tholicisme de Christus-navolging treedt steeds meer op den voorgrond. Van welken machtigen invloed op de samenle ving de ware Christusnavoiging is, zelfs op hen, die Christus niet kennen of Hem schandelijk ver lieten, blijkt wel overduidelijk nit de ontzag lijke Franciscus-vereering, die zich gedurende dc laatste jaren verbreidde in alle kringen. Zijn zcdelijk-hoogstaand karakter wekte algemeene bewondering en waardecring. De 11. Franciscus is echter die groote iinpo- neerendc Heilige geworden, juist door zijn ccht- katholieke, daadwerkelijke Christus-navolging. Al werd zijn geloofsleven door velen niet begre- Naai het Frausch vau KAOUL DK NAVERl bewerkt door L. M. VAN HNXTEREN, R.-K. Pr. 24 pen en zelfs geheel verkeeril verstaan, zijn ka rakter-grootheid wekte hoogachting en liel'Ue hij allen. Gelukking wordt onder de Katholieken steeds dieper beseft, dat zij in Franciscus een uitmun tenden leidsman bezillen in de ware navolging van Christus. Een heugelijk teeken voor de gees telijke vernieuwing die gaat doorbreken. Een heugelijk teekenl De aaneensluiting van duizenden Katholieken onder hel vaandel van St. Franciscus is een imponeerend verschijnsel. Een optrekkiu in massa naar het hoogheilig katho- lieke doel: de geestelijke vernieuwing van het in dividu en daardoor van geheel de maatschappij- De groole Derde-Orde-beweging heeft zich een breeden weg gebroken in 't openbare katholieke leven. Zij dringl uoor met het bewustzijn van de onoverwinnelijke innerlijke kracht der overtui ging. Reeds werden de jubeltonen gehoord, die haar zevende eeuwfeest aankondigden als een groolschc propaganda en een wapenschouw over de breede gelederen. Het is den Taftiarissen-crnst, hun zedelijke kracht tot geestelijke vernieuwing, in volle sterk te Ie doen inwerken op hel geestesleven van on zen tijd. Daar leeft in die duizenden Franciscus- kinderen een zucht, om naar het voorbeeld van hun groolen Vader ile lijden werkelijk te her vormen door haar in le storten: den echten ka tholieken gecsl van Christus. Een allergelukkigste gedachte mag het heden, dat het secrelariaal der Derde Orde. in hel Min derbroederklooster Ie Weert, haar propagan da begon met de uitgave van een schoon „Jubi- lt-bock der wereldlijke Derde Orde van Sint Franciscus 12211921". Daaruit spreekt samen werking en heerlijke eendracht om de bereiking van het hoogc doel. Mild droegen de Tartiaris- sen bij om dit degelijk boek onder dc betrok kenen gratis te kunnen verspreiden. Broederlijk vercanigden zich vooraanstaande Derdc-Ordelin- gen uit alle standen, om liun heerlijke overtui ging uit te spreken in de groole kracht der Derde Orde Ier geestelijke vernieuwing. Met groole zorg en toewijding rangschikken de Min derbroeders die artikelen en voegden ze met an dere bijdragen te zaïncn Ij! een geheel, dat een imponcerrnd eereteeken zal Wijven voor dc Derde-Orde-beweging. Vol lof over hetgeen de Derde Orde reeds deed spoorl Z. D. H. de Aarlsbisschop in een inlei dend schrijven de Tertiarissen aan, hun heer lijke roeping steeds ijverig te blijven vervullen, om de „herstelling der maatschappij in Chris tus le bespoedigen". Dr. A. C. M. Schacpman pleit met overtuigende bewijzen voor de nood zakelijkheid, dat ieder priester deDerde Orde moet hoogschatten. Ch. Ruys de Becrenbrouck wekt de hoogere standen tot toetreden op en een artikel, dat als onderteekening de haam Aalberse draagt, wijst op de voortreffelijkheid der Derde Orde als het geneesmiddel voor amen tijd. -A. v. Wijnbergen leidt uit de juiste ver houding der Derde Orde tegenover het Vereeni- gingsleven de onschatbare waarde af van die nooit genoeg le waarcleeren instelling voor het behoud van beginselvast katholicisme in het Verenigingsleven. Dr. L. Deckers wijst op het sterke leger der Tertiarissen tegenover het veld winnend zedenbederf. A. H. J. Engels loont de slerke kracht, die de Derde Orde biedt aan den Katholieken arbeider. Deze artikelen, allen geschreven in het licht van overtuigd inzicht in het wezen der Derde Orde, oefenen ongetwijfeld een krachtige pro paganda uit. De bijdragen der medewerkende Minderbroe ders, over de geschiedenis der Derde Orde, de uitspraken der drie laatste Pausen, de beteekenis der Derde Orde voor de jeugd, verdienen aller aandacht. In het bijzonder zij echter gewezen op de duidelijke en zakelijke uiteenzetting van het wezen der Derde Orde door Fr. Paulus Slein O. F. M. en op de zeer instructieve beschrij ving van de actie der Minderbroeders voor de Derde Orde in Nederland gedurende de laatste tien jaren, door Fr. Petrus Nielen O. F. M. Op waardige wijze wordt de artikelen-reeks besloten door een nauwkeurige samenvatting van de godsdienstige en sociaai-charilieve Ar beid der Derde Orde in Nederland. Er gaat zulk een overtuigende kracht uit van de hier verza melde gegevens, dat we gerust durven verklaren: wie ook slechts dit slot-artikel van het Jubilé- boek aandachtig heeft gelezen, moet met de Derde-Orde-beweging sympathiseeren. Wij twijfelen er niet aan, of het Jubilé-boek zal zijn doel schitterend bereiken: „bij de pries ters in de zielzorg en verder ook bij de leeken, <lie in onze katholieke beweging leiding geven, de kennis van St. Franciscus' Derde Orde uit te breiden." En waar de kennis van dezs heer lijke instelling eenmaal is verbreid, daar kan hooge waardeering niet uitblijven. OPPASSEN GEBODEN. Eenigen tijd geleden namen wij uit de „Metaal bewerker St. Eloy", onder het hoofd: de Uool- hof, een artikel over, waarin de oplossing voor bet duurtevraagstuk en de heerschende werk loosheid, gezochf werd in loonsverlaging en verlenging van arbeidsduur. Wij deden zulks, omdat het vinden van zulk een pleidooi in een orgaan voor werknemers, ons zeer curieus voorkwam. Achteraf blijkt ons echter, dat door een onoordeelkundige samenstelling van het bewus te nummer, hel door ons geciteerde artikel was overgenomen uit „Humfelds Financier" en dat dc Redactie van „St. Eloy" bedoelde, het be toog van dit beursblad te bestrijden en te weer leggen, o.in. op de volgende wijze: „Als gevolg van deze lijden van depres sie zijn er veel georganiseerde!», vooral in liet socialistische kamp, die de organisatie den rug toekeeren. Dat gebeurt dan meeslal onder allerlei gezochte motieven. Hoofdoorzaak is wel ,'t egoisme". De organisatie brengt volgens bun beweren momenteel geen directe voor deden, daarom..,, haar maar weer verla ten. Zc loopen weg, de egoïsten, dc sufferds, omdat zij meenen voor 'hun conlributie geen tegenprestatie te ontvangen. Zij schijnen niet te begrijpen, dat juist in dezen tijd vasthouden aan den bond, gebiedende eisch is, om te voorkomen, «jat de met zooveel moeite, tijd en geld verkre gen verbeteringen weer teniet zullen worden gedaan, zoo gai^w als de reactie daartoe maar even do kans zal krijgen. Propagandisten, leden van onzen Bond, trekt er óp uit en vraagt dien wegloopers en den ongeorganiseerden, of zij het op hun verantwoording durven nemen, zich zelf en hun gezinnen en ook u in het ongeluk te slccpen. Vraagt hun of dc kreten van de werk gevers, om loonsverlaging toe te passen niet tot hen doordringen. Loonsverlaging, terwijl in de metaalindu strie in tal van gezinnen de armoede nog heer en meester is! Juist de zucht lot zelfbehoud moet voor hen een aansporing zijn, zich in de rijen van het organisatielegcr te scharen, en dit leger onder geen enkele voorwaarde le verlaten. Doen zij «lat, dan wordt ienminste die zucht lot zelfbehoud een „deugd", omdal dan gewerkt wordt aan het algemeen maat schappelijk belang, aan het dienen van de welvaart van eigen huisgezin, terwijl daar naast de naastenliefde beoefend wordt door elkanders lasten te dragen." Üe strijd tegen Sinn Fein. De parlementaire medewerker van «le „Times" meldt, dat cr een nieuwe commissie zal worden benoemd voor liet instellen van een onderzoek naar de branden in Cork. Volgens de „Times" is in Waterford de com mandant der hulppolitie tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens diefstal van 75 pond. Er zijn zes man gearresteerd, verdacht van poging tot brandstichting in Wandsworth. De omsingeling van een stads wijk in Dublin. Veertig uren heelt, naar m«*i heeft gelezen, de omsingeling van een bepaalde stadswijk in Dublin geduurd. Zij veroorzaakte groote stoor nis in liet dagelijkseh leven der stad, en een niet geringe ontstemming en ongerustheid onder de bewoners. Terwijl wachtposten de bruggen bezet hielden, die tot de wijk toegang geven, patrouilleerden pantserauto's en tanks door de straten. Huis aan huis werd doorzocht om daarna met ijzer- draad te worden afgesloten. Bij het vallen van den avond werd het cerdon om de stadswijk wat nauwer toegehaald. De melkleveranciers waren de eenige personen, die tot het afgezette gebied toegang hadden. Zij werden evenwel van een geleide voorzien. Na de Mis van elf uur, werd aan alle man nen in de kerk bevolen le blijven zitten; terwijl Je vrouwenziel gebouw moesten verlaten. De mannen werden daarop grondig onderzocht. Meer dan anderhalven dag bleven de troepen, voorzien van veldkeukens en tal van materiaal, in de straten gelegerd. Het doel van hun optre den is evenwel niet met juistheid bekend gewor den. Men vermoedde aanvankelijk dat zij op zoek naar De Valera waren; later werd ge zegd, dat er naar een geheim arsenaal moest worden gezocht. DE DUURTE IN duitschland. Het persbureau van de stad Dusseldorf heeft de loffelijke taak op zich genomen, te onder zoeken of en in welken omvang door de ge deeltelijke opheffing van de ranlsoeneering van een groot aantal producten van dagelijkseh gebruik in Duilschland de levensslandaard is verlaagd. Hel resultaat bewijst, dat degenen, die reeds dadelijk na de ineenstorting in het jaar 1918 de opheffing van elke soort van dwang eiscliten, ongelijk hebben gehad. Ook wanneer men in aanmerking neemt, dat Dusseldorf als een van de duurste plaatsen in Duitschland geldt, zijn de door hel genoemde bureau ver- I zamelde cyfers zeer interessant. Voor de bere keningen is als basis genomen het normale ge bruik gedurende vier weken van een uit vijf per sonen bestaande familie, waarbij wordt aange nomen, dat in de behoeften zooveel mogelijk wordt voorzien door de van overheidswege ge distribueerde levensmiddelen. De bedragen kun nen natuurlijk niet als absoluut juist worden aangenomen; in het algemeen zal het totaal der behoeften veel grooter zijn, maar zij geven toch eenige houvast om het gemiddelde cijfer te welen te komen. Volgens deze statistiek was het bedrag in December 1919 450 mark, in Mwsurt 1920 838 mark, in Mei 1020 mark, in Juni 980 mark, in Augustus 905 mark, in October 935 mark, in November 1027 mark, om in December den hoogsten stand van 1930 mark en daarmede het dubbele van het Juni-bedrag en meer dan vier maal het bedrag van het eind van 1919 te bereiken. Het teruggaan van het bedrag van Mei tot September werd veroorzaakt door bet dalen der prijzen in den vrijen handel als gevolg van den grooteren aanvoer van enkele produc ten, zooals fruit, groente enz. De daarop vol gende snelle toeneming van het bedrag is niets anders dan het gevolg van dc gedeeltelijke op heffing van de distributie. DE SJAH VAN PERZIë TREEDT NIET AF. Uil een telegram nit Britsche ol'ficieele bron te Teheran, gedateerd 15 Januari, blijkt dat, in tegenstelling met de hardnekkige geruchten, de Sjah niet heeft geabdiceerd. Hij is, naar ge meld wordt, thans besloten een stevige regee ring te vormen om hel bestuur des lands te voeren en in het bijzonder om de verhouding tot het buitenland te regelen, met inbegrip van het bolsjewistisch vraagstuk. Ter uitvoering van dit besluit beeft de Sjah zijn eersten minister en andere leden van liet kabinet, dat eerst se dert November optreedt, uit hun functie ontzet. Het telegram voegt hier aan toe, dat de Sjah ervan overtuigd is, dat hij in staat zal zijn de mannen te vinden, die de bekwaamheid bezit ten, het werk van nationale reconstructie ten uitvoer te leggen. EEN INTERNATIONALE ARBEIDSCONFE- RENT1E. Naar uit New-York aan de Engelsche bladen wordt gemeld, heeft Gompers de uitnoodigingen verzonden voor de Internationale Arbeidscon- ferenlie, welke den 23en Februari in Washing ton zal worden gehouden. Het voornaamste onderwerp der beraadslagingen zai zijn de toestand, die uit den grooten oorlog is voort gesproten. EEN WAARSCHUWING AAN HET FRAN- SCHE VOLK. Prof. Scelle van de rechtsfaculteit te Dyon bespreekt in de „Progrès Civique" den toestand in de wereld en komt tot de conclusie, dat er in 1920 meer aanleidingen tot oorlog zijn dan in 1914. Na een opsomming van al de moeilijkheden en onnatuurlijke verhoudingen, welke tot bot singen kunnen leiden, keert prof, Scelle zich tot 't Fransche volk en verwijt 't zijn apathie Dat alles, schrijft hij, is jullie schuld. Ge stelt niet het minste belang in de buitenland- sche politiek. Ge weet er niets van. En laat u blindelings lijden door uw geheime diploma tie. Niets doet ge om den oorlog te voorkomen, welke u meer bedreigt dan in 1914. SNEEUW IN BERLIJN. Een sneeuwval zooals die in Berlijn nog bij na nooit is voorgekomen, begon Maandagavond1 laat en duurde den geheeien nacht voort. In zeer korten tijd was hot sneeuwkleed een bal ven meter dik, zoodat een groot aantal wagens op slraat moesten blijven staan en niet naar huis konden rijden. Ook de sneeuwploegen konden niet vooruit komen. GisterenocJitend lag de stad onder een dikke witte deken be graven, zoodat de tram eerst niet kon rijden. In den loop van den ochtend konden enkele lijnen den dienst hervatten. Het verkeer stond overal stil. Opmerkelijk is het feit, dal van de ongeveer 50 tot 60.000 werkloozen, «lie in het gevolg van de communisten bijna elke week demonstree- ren, omdat ze door den honger worden ge plaagd, zich slechts 1300 hebben aangemeld voor het opruimen van de sneeuw. Het spoorwegverkeer kon vrijwel volgens de dienstregeling worden gehandhaafd. De uit bet Oosten komende treinen kwamen meestal met ongeveer een kwartier vertraging aan. Het in tercommunale telefoonverkeer heeft sterk gele den; de verbindingen met het zuido«)sten van het rijk zijn zwaar beschadigd. De lijn Berlijn Weenen lijdt aan hetzelfde euvel, zoodat het telefoonverkeer Berliju-Weenen gestaakt moest worden. Eenige dagen geleden hebben wij mel ding gemaakt van de hongerstakende juffrouw Sadie Harrington, de vrouw van een slager, die een drukbeklante zaak heeft te Danville m den staat Illinois. Jurfrouw Harrington achtte het voor het zielebeil van haar man noodzakelijk, dat deze zich Ms evangelist zou aansluiten bij baar kerk genootschap, en bovendoen het vloeken, den borrel én bet sigaartjezou laten vuren. Slager Harrington dacht er niet aan, en om heoa l| dwingen ondernam zijn vrouw een hongersta» king. Zij heeft het 47 dagen volgehouden (misschien niet al te streng maar ten slotte/ heeft zij, nog voor liet te laa twas, afgezien! van haar pogen. Er was met manlief ook geen eer te behalen. Deze toch stelde zicb op hel standpunt, dat, in«iien zijn vrouw van hongeaj wilde sterven, dat haar zaak was. Hij zou en zijn drie maaltijden daags niet om laten staan,' Van l«>etreding tot dc kerk van zijn vrouw, wilde hij niet weten; „eerst moet ik mijn for< tuin gemaakt hebben en dan zullen wij nog wel eens zien" was het standpunt, waarop hij bleef staan. Toch hebben de publiciteit en de verveling, die bij van 't geval had, slager Harrington wel aangepakt, hij is gedurende de hougersta- king van zijn vrouw in gewicht afgenomen, en de indiscrete belangstelling van bui lens taanden maakte hem af en toe «lol. Een ondernemende bioscoop-opnemer dig hem kwam filmen, werd voor de moeite allcr- onvriendelijkst bejegend. Harrington sloeg het toestel stuk, en beschadigde den demtuur van deu bioscoopman. Onverrichterzake nam deze den volgenden trein huisloe. Alle vecht-eskaders van de Engelsche vloot voor den Atlantschen Oceaan zijn gisteren uit Portland naar Spaansche wateren vertrokken. Het was de grootste vloot, die sedert deu oorlog, zee koos. Zij bestond uit de Queen Eli zabeth (vlaggeschip van Sir Charles Madder) en het eerste en tweede eskader linie-schepen; het eskader linie-kruisers, gevormd uit de Hood, de Repulse en de Tiger; vijf lichte kruisers; driq flotieljes torpedo-jagers en twee flotieljcs duik* booten. De vloot zal twee of drie maanden van huül blijven. De Spaansche regeering besloot wegens do houding van de ambtenaren van financiën geen rekening te houden met hun positie. De regee ring zal met de noodige energie handelen. De staking breidt zich over geheel Spanje uit, op twee provincies na. Er zou besloten zijn dade lijk na terugkeer van den koning dezen het onlslag van het kabinet aan te bieden. De boerenopstand in Britsch Indic heeft tot resultaat gehad, dat, aldus meldt Rente» uit Allahabad aan de Engelsche bladen, «le provinciale regeering besloten heeft, onverwijld een wetsontwerp in te dienen tot het verzeke ren van stabiliteit in de pacht en het wegnemen van nog andere bestaande grieven. De hoogere waterstand van den Rijn heeft nieuw leven gebracht in de havens van Duit burg en Ruhrort, waar thans een buitengewone drukte heerscht. Er zijn ook weer verscheiden» Nedcrlandsche schepen aangekomen. Tijdens het lage water war.en die geheel weggebleven. Het werd trouwens tijd dat er wat schot itt het verkeer te water kwam. Tal van mijnen H* het Roergebied konden hun voorraden steenkool haast niet meer opstapelen. In de staatsmijn Bergmann's Glück zijn 10.000 ton steenkool, tengevolge van den langdurigen opslag aan het broeien geraakt en in brand gevlogen. De mijn werkte reeds een week lang met hol- ve kracht, omdat devoorraden te.groot wareu. De conducteurs en wagenbestuurders der Berlijnsche electrisclie trams zijn met nieuwe looneischen voor den dag gekomen. Zij verlan gen hoogere betaling voor den dienst na 6 uur 's avonds zoowel op week- als op 2ondag«a», zelfs indien de avonduren binnen den achtuur- schen werkdag vallen. Door deze eischen zal het budget der trammaatschappij met meer dan 3 millioen mark worden belast. Verscheiden duizenden arbeiders in de staalfabrieken in Wales hebben met 28 dagen opzegging gedaan gekregen wegens gebrek aan opdrachten. De arbeiders der kelelfttbrieken in Swan sea en andere plaatsen hebben in een loonsver laging van vijf percent toegestemd, ten eindel het sluiten der fabrieken te voorkomen. Vrijdag hebben de mijnwerkers in ver scheiden mijnen aan de noordoostkust gedaan gekregen. In de scheepswerven wacht honder den arbeiders hetzelfde lot. De bladen melden dat volgen* een offi- cieele statistiek er in West-Vlaanderen, 216 mili taire begraafplaatsen zijn, waar 480.000 Engel sche soldaten liggen. Bij Yperen liggen 19,000 Franschen en te Poelcapelle 1000 Amerikanen- De Deensche commissie van prijszetting, welke op 8 Augustus 1914 was ingesteld, is met ingang van 15 Januari opgeheven. Volgens thans gepubliceerde statistieken! bestonden er in Zweden in 1920 47,561 verschil lende familienamen. De koning en koningin van Belgie vertrek ken 31 Januari uit Brussel naar Spanje. Jaspar, minister van bultenlandsche zaken, en markies De Villabar, gezant van Spanje te Brussel, zul len hen vergezellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5