bemeente neemsteae H. PREIJDE EERSTE BLAD Inarukken van den dag BINNENLAND H.H. Winkeliers! Kunst en Kennis O J JDERöAt 20 JAHUJIRI 1921 44mtm JAAR&ANG »o 13357 DE ABONNEMENTSPRIJS BÊOKAAÖT VOOS ÖAAKLEMEN A8ENTSCHAPFENs PER KWARTAAL 3*25 FEB WEEK 1 ,'rtANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57»/, BUREAUX* NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EK 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Aanvragen voor Militaire Wollen Oenens a i 2lo per stuk kunnen lot en mei Maanuag 24 Januau a s. scnrmeüjK woruen opgegeven aan net Dismouneoureau, Acnter- weg i1*- n motion Dekens zijn met be- schiKoaar. iöio Bli DE nijpende werkloosheid. EEN ONTDEKKING. DE SLUITING DER PUST KAHT0REN IN DE MIDDAGUREN. Op de vragen van het Kamerlid, den heer van Sla,»ete, inzake sluiting van postkantoren in de middaguren heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, da; hem bekend is, dat op last van de leiding van hot Staatsbedrijf van P. en een aantal postkan/toren in de middaguren (van halt' ééu tot 2 uur) voor het pu bliek gesloten is, doch het niet juist is dat het voornemen bestaat dezen maat regel uit te breiden tot allo postkan toren. Uü maatregel berust op de overweging dat het met liet oog op bet zeer belang rijke nadeeligo saldo, da,t de dienst op levert, zeer noodig is de exploitatiekosten tot het mogelijke te beperken. Aange zien de ervaring leert, dat op tal van kantoren de toeloop van het publiek tus- echen halt één en 2 uur zeer gering is, ligt liet vcor de hand, dat voor bezuini ging op de exploitatiekosten, in de eerste plaats is gedacht aan het sluiten der kan toren uitsluitend voor don postdienst ge durende uit gedeelte van liet etmaal. Aan den maatregel was reeds een be gin van uitvoering gegeven vóór het tijdstip, waarop tot instelling der Com missie van Advies werd besloten. liet lieeït niet in de beuoeiing geleger tot den bedoelden maatregel over te gaan, a,Ivoren de daartoe bevoegde lioha men om advies zouden zijn gevraagd Boor een misverstand is op sommige plaatsen aan die bedoeling geen üitvoe ring gegeven, althans niet in den vorm welke gewenscht was. Wanneer de maatregel mocht zijn in gevoerd op plaatsen, waar luet verkeei op 't I der in aanmerking komende gedeelte; van den dag iet den gedachten gerin- geu omvang heeft, die uit een expioita- (ie-oogpunt sluiting zou wettigen, dan zal aldaar tot ophef.ing van den maatregel worden overgegaan. binneniandsch Nieuws- NAIIOKAAL COkGRES VAn DEN NECERLANDSCHtiï BOERENBOND, Aan een desbetreffend, door ons ont vangen program, ontleenen wij, da.t de Nederlandse li© Boerenbond, onze groote Katholieke Bóeren-Centrale, 31 Jan. a.s. zijn 25-jarig bestaan viert. Het Hoofd bestuur hee.t gemeend die belangrijke ge beurtenis te moeten vieren door het hou den op dien dag van een Nationaal Boe- rencongres. Het congres heeft plaats te Utrecht, dat om een dubbele reden daartoe is uit gekozen. Ten eerste omdat in .die stad vijf-en-twintig ja-ar geleden de oprich tingsvergadering, waaraan namen ai3 die van Bidder tde van der Scltueren Jan Truyen, Pater van den Eisen, Scheep man, Baron van Wijnbergen, Pauwen e.a verbondon zullen blijven, plaats had. Ten tweede, omdat Utrecht zóó buitengewoon gunstig gelogen is in het midden van het Land, dat alle Boeren bonders zonder be zwaar daarheen kunnen komen om het Comgres bh te .wonen» Het program vermeldt "a morgens oen plechtige H. Mis van dankzeggiug in de Kathedraal en daarna een viertal afdee lingsvergaderingeu waar de volgende on derwerpen zullen worden ingeleid: 1. He sociale vrede ten plattelande dooi Prof. L. van Aken, Qrd. Praem Voorzitter van den Algemeenen B.K. Landbouw-Be drijfsraad, te Amsterdam. 2. Be organisatie der xi.K. boerenjeugd en de ontwikkeling van h,et Katholiek landuouw-, tuinbouw- en Landbouwhuis houdonderwijts door Hector J. H. B-ijs, It. K. Pr., Geestelijk Adviseur van den Limbargschen Land- en Tuinbouw bond te Haelen (L.) 3. Het Pacht vraagstuk door Mr. Oh. M. J. Witiox, advocaat en procureur, lid van de Staatscommissie vcor hief, Pacht vraagstuk te 's Hertogeabosek. 4. Be Sociale Verzekering en de Land bouw door G. H. J. Peters, Birecteui tier Boeien-Herverzekering to 's Hage 's Middags keelt er een groote Feest- vergadeiing plaats, waarop o.a. de Aarts- oisscltop van Utrecht en Z. Exc. H. A van ijsselstoyn, Minister van L. N. cd 11. zullen tegenwooruig zijn en waar Br.. I,. N. Beckers, Lid van ue Tweede Kamer der Staten-Generaal en Secretaris van den jsiederlaadEchen Boerenbond de Feestrede zal uitspreken. Alle Buercnbondors worden door het Hoofdbestuur van don Nederlandschen Boerenbond uitgeooouigd om aan 't Con «•res deel te nemen. Kaarten en program ma's zijn op aanvraag kosteloos verkrijg baar bij het secretariaat van den A.B.T B. te Arnhem. UE STORft, ÜiUii GEZANT BIJ DEN H. STOEL. Do Baad van Arbeid. Tot voorzitter van den Baad van Arbeid te Botterdam, i3 benoemd de heer C. v. d. Burg, inspec teur der ageatenien van de Bijksverzeke ringsbank. i 1 Voor houders van mollevellm Dé handelaren olio sq©S Uioileyellon in voor Alléén verkrijgbaar bij ianssïraaf iï - haarlem raad Lebbon kunnen daarvan mede.deti ling doen, vóór 22 Jan. a.s. aan den inspecteur Hooid van de pn vtopalholü- gisclton dienst te Wagcningen, onder nauwkeurige opgave van de grootte der voorradige partij. Boor den Minister van L. N. en TL wordt namelijk overwogen, om ben in de gelegenheid te stellen, bun voorraad van 't vorig vang-seizoen van de Jhja,iict te doen. ONZE KAAK UIT VOER Be ka&sexporteurs liiar te lande bob ben, volgens een bericht in de „Tel." van den voorzi.ter van Let Zuivelkantoor een schrijven ontvangen, waarbij wordt medegedeeld, dat hot iu do bedoe.ing van den minister van Landbouw ligt om „zoo dra zulks mogelijk geacht wordt, do be staande regeiiug voor don uitvoer vau kaas op te hed'en, on een voorloopig© dispensatie van hot uitvoerverbod to verlecnen. Bo keuze van bot tijdstip, waarop dit zou kunnen geschieden, is echter afhan kelijk van verschillende, niet van te vo ren te bepalen iactoren, zoodat bet nisi mogelijk is den overgang van bet be staande stelsel in de nieuwe regeling reeds nu aan te kondigen. Iu veroanj biermede wordt vóermopig nog voortge gaan met hiet beschikbaar steden van uiivoeroons voor kaasbereiders, die ge controleerde kaaa maken en een melk-. verplicnting heohou aanvaard. Op bet tijdstip, waaro-p ue dispensatie verleend zal worden, vervallen de dan iu omloop zijnde bons, alsmede het dan nog. overolijvenue saho exp or ..reent. Aanvra gen om vergooaiag van scaaue voor hier- ooor ge.©,.on vcr.iezen, zullen noen cnx r aOf departement vau La,nu bouw, ixich door het ZuiveJkantoor in benandeiing genomen worden. Ten. slotte 'kan a.og wuruon me^egedee-dj dat eventueel adeen dispensatie vau het uitvoerverbod zaï woruen verleend voorn gecontroteerdo kaas." verweer cn Posterijen Luchtverkeer 6. .ENISCHE COURANT 148. EEN VERGETEN PLICHT. Een simpel berichtje in een dagblad kan soms op eens oen boei probleem opwerpen. Zoo lazen wij hedenocblend ergens verscho- i n in een hoesje van een courant: „ln de te Almelo gehouden vergadering van den Kring Ovcrijsel van den H.K. Algem. Boeren- en Tuinaersbond braebt oea der af gevaardigden den noodtoestand ter sprake, waarin veie geestelijken verkecreu. Hij bad er gezien met lappen op de schoenen zoo groot als een vuist en een jas aan, die een arbeider niet zou willen dragen. LigL het, vroeg hij. niet op den weg van den boeren bond een onderzoek in le stelten naar den fiuancieelen toestand der geestelijke advi seurs? De voorzitter zeïde, dat bet zorgen voor liet onderhoud der geestelijken een oud ge bruik is, dat niet mag vcrllauwcn. Do geeste lijken helpen krachtig den boerenstand op te werken. De geestelijke adviseur sloot zich hierbij aan. Sommige pastoors zijn in moei lijkheden geraakt en het oude gebruik, den geestelijke van levensmiddelen te voorzien, dient zooveel mogelijk te worden hersteld. Is dit eigenlijk niet al te gekl? Het zou ons een schok geven, wanneer onze aandacht voor het eerst in deze richting ge trokken werd. Maar op den laatslen algemec- nen Katholiekendag te Utrecht is het vraagstuk van den nood der geestelijken ai aan de orde ge weest. In Limburg heeft men verleden jaar een steunaclic voor de katholieke priesters op touw gezel met schitterende resultaten. Sinds dien hoorden wij er niet veel meer van, terwijl toch de nood eer steeg dan afnam. Onlangs hebben wij nog eens een tipje van den sluier opgelicht, welke den uoodstand der inlelicclueelen bedekt, toen wij uit een proies- tantsch-cliristelijk Zondagsblad een roerend briefje overnamen, waarin een predikantsvrouw liet uitkomen, dat haar gezin het met minder «noest doen dan dat van den eenvoudigslen daglooncr. Wij hebben nu een organisatie van inlelicclueelen gekregen, waarin ook de predi kanten vertegenwoordigd zijn. Zullen wij spoe dig een actie om tractementsvorhooging van die zijde beleven, o, wondere tijd, waarin wij leven I Onze katholieke priesters doen echter aan dit alles niet mee. Van hen zeif zal men niet licht hooren welken invloed de veranderde tijdsom standigheden op hun dageiijksch leven hebben En wie er wat van ziet of bemerkt spreekt cr liefst niet over, zeker niet in het openbaar. Lr is een gevoel van kiescbheid, dal ons daarvan terughoudt. Maar ontleden wij dat gevoei, dan komen wij tot de conclusie, dat, wal ons hier terug houdt, niet anders is dan schaamte over een groot tekort aan onzen kant. Hel heeft van den eersten tijd van het chris tendom af lot een der van zelf sprekende plichten der christenen behoord, om hun gees telijke voorgangers te onderhouden. Let wel, hot geldt hier geen liefdadigheid of goedgunstigheid, maar een plicht, die met evenveel woorden door Sint Paulus wordt voorgeschreven. Natuurlijk klemt zulk eeu plicht alleen, watt neer er geen andere bronnen van inkomsten voor dc priesters zijn. Zoo werd er in het al gemeen weinig aan dien onderhoudsplicht ge dacht in den tijd vóór den oorlog, toen het leven zooveel gemakkelijker was. Maar nu de levensstandaard met 200 tot 300 pel. is gestegen en de vaste inkomsten onzer priesters in 'l geheel «iel of maar luttel zijn vemeerderd. nu laat die al oude verplichting zich weer in volle kracht gelden. Ln wij kun nen ons niet voorstellen, dal eenige parochiale gemeenschap zicli aan die verplichting 7.n\ oni- trekken, wanneer deze haar in een bepaald ge val scherp voor oogen staat. W anneer hier of daar onze geeslclijken door den druk der tijdsomstandigheden niet over eenkomstig de waardigheid van hun beroep kunnen leven, dan komt dit o.i. voornamelijk, omdat de aandacht der geloovigen niet vol doende gevestigd wordt op den onderhouds plicht. Vandaar een herinnering bij deze! Fabrieken en bedrijven worden stopgezet. Duizenden en tienduizenden zijn zonder werk. ,Dat heleekent achteruitgang der gezinnen, het beleekent zedelijke verslapping, het be- teekent toename der ontevredenheid. De wer-I helooslieidskassen zijn op zulke crisis niet bere kend. De uilkeeringen van het Rijk en Gemeen te overschrijden ver betgeen geraamd was. Fa brieken en machiueriën staan renteloos. Dat beteekent economische achteruitgang van over heidslichamen en industrie, achteruitgang, welke zicli zal verhalen op alle leden der maatschappij. Allerlei middelen worden aan de hand gedaan. Werkverschaffing, wachtgeldregeling. Gezamen lijk dragen van het risico door werkgevers en werknemers, intense doorvoering van het Be- drijfsradenstelsel, het klinkt ideaal. Maar één middel werd nog weinig genoemd, schrijft dc WeiEerw. heer Sicking in de „Msb." i l „Ik mocht liet nog nergens ontmoeten: In den Gilden tijd had ieder Gilde zijn altaar, en Mees ters en Gezellen trokken te zamen ter kerke om den zegen van den Heer van den Arbeid af te .smeeken over het gansche bedrijf. Moet dat mid del ongebruikt blijven? We bidden voor de vruchten der aarde, bij langdurige droogte worden openbare gebeden uitgeschreven. Zou 't nu ook niet gewenscht zijn, dat onder de auspi ciën der geestelijkheid H.H. Missen werden op gedragen, gebedsoefeningen werden georgani seerd? Wanneer patroons en werklieden, directeuren, opzichters en werkmeesters, Rezamenlijk Gods zegen gingen vragen, zou dat zijne uitwerking niet missen en 't zou den weg banen voor onder ling overleg, 't Was echt Roomseh." In d« „Msb'" wordt dc aandacht gevestigd op de Kon. goedkeuring van Uen verderfeiijlten Nieuw- MalUiusiaarischen Bond. Deze goedkeuring, zoo wordt er aan herin nerd, werd verleend bij Kou. Besl. van 30 Jan. 1895, aan de verocniging, die volgens art. 27 harer slaluten werd opgericht voor den tijd van 29 jaren, ingaande op 2 November 1881. De rechtspersoonlijkheid, gegeucn door ue Koninklijke goedkeuring is dus geëindigd op I Nou. 1910 en is sinds dien tijd niet hernieuwd. Of die hernieuwing gevraagd is en door de P.egecring niet werd gegeven, weten wij niet. Dat doet in de gegeven omstandigheden ook niets ter zake. Hoofdzaak is voor ons Ie we ten en te puhlicecren. dat do Nicttw-Mallhusi- aanschc bond geen rechlspersoonijkheid meer heeft en dat dus alle aanleiding verdwenen is om le meenen, dat de Regeering dezen hond niet alleen zou dulden, maar daadwerkelijk er kennen en hem door de koninklijke goedkeu ring een krachtig propagandamiddel in die hand zou geven. Deze ontdekking stemt tot vreugde. Jammer alken, dal ze zoo laat gedaan is. TE AMSTERDAM. Persoonlijke ongevallen heeft de Noord westerstorm daar niet veroor zaakt. Wel is een groote schuur, staande in den polder langs den Amstelveenscheweg, door een rukwind opgenomen en een 100 M. verder ge slingerd. Vau de geheeïe schuur bleef slechts een hoop hout en puur over. Verder is een geladen puinbak van het Stads- waterkantoor in het IJ, ter hoogte van de Graan silo gezonken. De bak werd gesleept en de hooge golfslag was oorzaak van dit ongeval, dat zonder persoonlijke ongelukken afliep. TE ROTTERDAM. De Maasstad is niet aan het hooge water ontkomen. Dinsdagavond om öl/2 uur was de was al goed inerabaar, maar hel water kwam in dc haveus, op de laatstgeic- geu gedeelten, eerst tegen tienen over den wal. Kwart over elven was de hoogste stand, 3.20 meier boven Roitepell, bereikt. Toen spoelde het water op de Leuvenhavea tusschen de l'vvee Leeuwen- en Schiidersteeg op verschillende ge deelten tot tegen het trottoir. Zot» ook op dc Spaauschckude en in de Open Rijstuin. In de Boompjes, op de Wijnhaven, de Blaak, de Nieuwëhaven en den Haringvliet, vloeide het over den kant tot de boomenrijen, hier en daar zelfs verder. De Ooslerkade stond geheel blank, cn het Maasslation was van die zijde niet meer bereikbaar. Ook op den Middensteiger was het blank water. Daar cn ook op de Noordblaak red en de trams er door. De Oude Plantage liep ouder. De kelders van dc bruggen liepen vol cn zul len eerst leeggepompt moeien worden, vóór men de bruggen openen kan. I11 menige kelder stroomde hel water met groot gertiisch binnen. Bij een wandeling langs de havens bleek wel dat men op een hoogen waterstand gerekend had, want koopmansgoederen zag men heel weinig op den kant opgeslagen. Kwart vóór zeven was de stand van het water, volgens de peilschaal op de Vlasmarkt, 2 meter boven Roltepeil. Hoogheemraden van Schiciand waren in Schiellands huis op de Korte Hoogstraat ver gaderd. Om tl uur was al duidelijk merkbaar, dat de val intrad. UIT KAMPEN wordt gemeld: De peilschaal leekent 2.40 boven A.P. Het Kampereiland is onder, water. De polder „Broeken en Malen"' is op het punt van inloopen. De wind heeft neiging tot krimpen. Het zeewater te DE LEMMER (Fr.), is door den storm buitengewoon hoog gestegen, ruim 20 d.M. boven A.P. mot zee. Door de sluis kan niet worden geschut. Te WESTKAPELLE is een 21-jarig meisje in aanraking gekomen met een door den storm al- gebroken eiectrischcn draad en onmiddellijk ge dood. Geen direct gevaar voor Waterland. Vijf jaar was het op 14 Jan. geleden, dat de zee het 10.000 H.A. groote Waterland binnen stroomde. Nadat de doorbraken gestopt waren en het waler jn 3 maanden tijds aan de Zuider zee teruggegeven was, werd vanwege hel provin ciaal bestuur in die 5 jaren gearbeid om de dijken, die hij een waterstand van 2,00 M. boven A. P. overliepen, tot een hoogte van 3,80 M. -F A. P. Ie verzwaren, welk werk dezer dagen ge reed kwam. Het laatste gedeelte, te Durgerdam, was hel lastigst, omdat men daar rekening moest hou den met de haven, alsmede met de aanlegplaats; eeu vlakke strook langs den dijk van phn. 500 nieter lang en gemiddeld 20 c.M. hoven A. P. Om de kracht van den bo-dem te beproeven, werd die strook verleden jaar tijdelijk voor zien van eene zandbeiasting. Meermalen zonk de slappe bodera daaronder weg en zoo bleek hel nut van deze proef. Later werd het zand verwijderd en de dijk met klei verhoogd. Te dezer plaatse vertoonde de kruin van den afgewerkten dijk nu sedert een paar maanden eene verdachte inzinking, totdal Dinsdagmid dag, juist op hel oogenblik dal de hevige storm hel zeewater tol 1*2; M. beneden A.P. deed da len en de havenwal geen drukking van het water ondervond, de vost ym den dijk ais-mede het genoemde vlakke veld, plotseling over een leng te van 75 meters, 180 c.M. diep naar beneden zonk, terwijl de havenbodem met de visschers- schuiten opgeheven werd. Een paar uur laler vulde de opkomende vloed de inzinking met zeewater. Gelukkig bleef de kruin van de dijk intact, zooodat er geen water door of over kan komen. Wel loonen eenige scheuren in de straat dat ook de kruin eene neiging heeft om te bewegen, dooli de verzakking heeft zich nog niet voortgezet, zoodat er voorloopig voor een doorbraak geen gevaar meer bestaat. lntusschen toont liet ongeval, dat Water land achter zijn hoogen dijk, zelfs bij zeer laag water nog geenszins veilig is. Nader wordt uit Durgerdam nog gemeld, dat buiten de üraujesluizcn, gisteren, Woensdag, de waterstand, den gehcolen dag gemiddeld 2 M. boven A. P. bleef. Omdat de sluizen voortdurend gesloten bleven, hadden een aantal Zuiuerzcebooten groote ver traging. De buitenpoiders, alsmede het eiland Marken, zijn overstroomd. De beide gezinnen op het vuurtoreneiland bij Durgerdam nebhen een angstigen nacht doorge bracht. De golven sloegen over de kustbatlerij, zoodat de menschen hun toevlucht zochten in den vuurtoren. Volgens den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat te Haarlem, geeft de dijkverzukking geen reden lot ongerustheid. Uit SPAKENBURG wordt vernomen, dat het water zakkende is, doordat de wind is gaan liggen. Men hoopt dus dat verder wassen van het water zal uitblijven. Ue huizen zijn allen vrij. hoewel de wegen onder water staan. Vooral in Bunschoten staat het water nog zeer hoog. Uit ZWOLLE: De hevige noord-wester storm heeft het Zwarte Water zóó sterk opgestuwd, dat het gisternacht in de straten der stad vloeide. In vele straten staat nu het water tegen de huizen aan, waardoor de bewoners hun wonin gen niet kunnen verlaten. Enkele scholen cn een paar fabrieken zijn gesloten. Te OUDESCHJLD (eii. Texel), heeft de sionn een gat in den dijk bij 't Hornlje geslagen. Uit IJMU1DEN wordt nog gemeld, dat het vuurschip „Doggersbank Zuid" van zijn anker is gesiagen. Naar het „Centr." uit hoogst betrouwbare bron verneemt, zal als opvolger van Jhr. van Nispen tot Sevcnaer tot Nederiandsch gezant bij den li. Stoel worden benoemd Jhr. F. E. M. 11. Michiels van Vcrduijnen, gezantschapsraad te Londen. De heer Michiels van Verduijneu was vroeger reeds gezantschapssecretaris te Rome. WIJZIGING DER GENEESKUNDIGE STUDIëN OVERWOGEN. Naar de „Tel." verneemt, worden in het ont werp van den Onderwijsraad voor een nieuw Academisch Statuut, dat thans bij de faculteiten ciiculeerl, o.ra. wal de medische opleiding be reft, belangrijke wijzigingen voorgesteld. Zoo wil men weer verschillende bevoegdbe den gaan instellen, in dien zin, dat de genees- kumiige, die laler een meer administratieve positie zal bekleeden, van de praclische examens wordt vrijgesteld. Degenen, die bestemd zijn voor de tropen, zouden bij het doctoraat-examen in plaats van de inwendige geneeskunde, hoofd zakelijk in de tropische geneeskunde worden ge ëxamineerd. De psychiatrie zou een belangrijke plaats gaan innemen hij het praclischeartsexamen, ten koste van de neurologie. In verband verband met de ongelijkheid die er aan verschillende universiteiten bestaat, in de toekenning van hel „cuni laude" (met lof) praedicaat, zijn er verschillende stemmen voor algeheele afschaffing van dit praedicaat opge gaan. In den Erigelschen adelstand. Naar de „Haagsche Cri." verneemt, is de heer H. W. A. Deterddng, directeur-generaal van de Ko ninklijke Petroleum-Maal schappij, in den E11- gelseheu adelstand verheven, wegens zijn ver diensten jegens 'Engeland gedurende den oorlog. DE RUMOERIGE AMSTERDAMSCHE RAAD. Op de bijeenkomst, die Woensdag op uilnoo- diging van burgemeester Teilegen op 't stadhuis in de Hoofdstad plaats had, waren al de raads fracties, met uitzondering van die der commu nisten, door haar voorzitters vertegenwoordigd. Hel ligt in de bedoeling, de voorgestelde wij zigingen der Amsterdamsehe bepalingen, met die van het reglement der Tweede Kamer in overeenstemming te brengen. Art. 74 van dat reglement luidt als volgt: „De voorzitter kan aan de Kamer voorstel len aan een lid, die, door zijne gedragingen de geregelde behandeling van zaken belemmert, voor de eerste maal voor den dag, waarop het besluit genomen wordt, en bij herhaling ge durende den loop der zilting voor een bepaal den tijd den toegang lot het Kamergebouw te ontzeggen. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming daarvan is het lid verplicht, hel ge bouw onmiddellijk te verlaten. De voorzitter zorgt, dat hij, zoo noodig, hiertoe gedwongen wordt en dat hij, het gebouw gedurende den ge stelden termijn binnentredende, daaruit wordt verwijderd." We zien de behandeling van het voorstel in den Amsterdamschen Raad, met- belangstelling tegemoet. MEC9 RIEPEN LH UT Ur liet onderzoek naar de spoorweg-misère. De Directie der Nederlundsche Spoorwegen heeft per dienstorder aan het personeel opgedragen aan de commissie, belast met het instellen van een onderzoek naar ue oorzaken der onregel matigheden, welke zich bij de uitvoering van da dienstregeling der Nederlundsche Spoorwegen in den laatslen tijd hebben voorgedaan, enz., zoowel als aan elk harer leden, alle gevraagde inlichtingen te verstrekken. De treinvertrayiugcn. «De directie der Ned. spoorwegen heelt, meldt de „Prov, Gron. Ct.", voorgeschreven dat men voor de sneltreinen ea de snelst loopende andere treinen Cardiff-ko- len n voorraad zal hebben en dat deze ko.ea voorlaan uitsluitend voor de betrokken machi nes zulen worden gebruikt. Volgens deze me thode, die nu na de nieuwste gebeurtenissen op de kolenmarkt mogelijk is geworden, hoopt men althans- dit euvel voorlaan te zullen kun nen vermijden. DE LUCHTDIENST TUSSCHEN ENGELAND EN HET VASTELAND. Het Ministerie voor Luchtvaart te Londen, publiceert het totaal cijfer van de vluchten, ver- Irek en aankomst van den luchtdienst naar eu van het vasteland, sedert de opening van den eersten dienst op 26 Augustls 1919 tol ullim& 1920. 2131 maal hadden opstijgingen plaats, 2022 keer landingen in Engeland, lotaal 4153. Van dit laatste aantal waren het 3321 keer Engelsche machines, 721 Fransche, 104 Belgi sche en van andere nationaliteiten 7. De totalen van de drie maanden October lot December 1920 overtroffen die van de 6 maanden October 1919 tot Maart 1920. Gedurende de vorige perio de bedroeg hel aantal vertrekken en aankom sten eiken keer 406, terwijl daarentegen gedu rende de laatste periode deze 388 en 346 be droegen. Een tentoonstelling van gewijde kunst. De kunstkring „Ons Zuiden" houdt te Tilburg een groote tentoonstelling van werken van gewijde kunst, van 10 Februari a.s. tot en met 3 Maart. De tentoonstelling zal bestaan uil schilde rijen teekeningen, grafische kunstwerken, beeld houwwerken, teekeningen en ontwerpen van bouwkunst, werken van sierkunst en gebruiks kunst (edelsmeedkunst, woefkust enz.) Onder gewijde kunst wordt verstaan alle kunst op godsdienstig gebied zoowel kerkelijk als niel-kerkelijk. Van verschillende kunstenaars uit alle stre ken van ons land en uit Vlaanderen komen d4 toezeggingen in tot deelneming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1