TWEEDE BLAD Wat de Pers zegt De weuergevonden dochter Gemengd Nieuws. PiiUlLLlilUJN BUITENLAND Sabotage der steunregeling. DONDERDAG iO JANUARI 1921. DE VREDESCRISIS. DE TOESTAND IN IERLAND HOOFDSTUK III i VERLATEN. «UH£NGII£ BUITERE. BERICHTEN, 'Le werd feggJsJgR, daj hjj den vqJgeiRlen De Bossche Wethouder Krijgsman schrijft onj In vervolg op het artikel van gisteren: Wij hebben nu ongeveer anderhalf jaar zit- tin" in het dagelijksch bestuur van een niet onbelangrijke gemeente. Bij onze tweeledige taak. als Wethouder van de Gemeentebedrijven en van sociale zaken, hebben wij in de laatste kwaliteit niet onbelangrijke ondervindingen op gedaan. Dit vooral niet, (al getuigt de incdedeeling al licht van een weinig onbescheidenheid), waar xvij onze taak niet in den zin van een eerc- «mbt hebben opgevat. Wij hebben in dien tijd naar beste weten met het geven van al onze kracht bestuurd en ge leid in een aangenaam overleg met hoogst be kwame ambtenaren, die ons terzijde stonden; .ook hun meening en ondervinding tot volle uiting latende komen. Met dankbaarheid wordt dit door ons sleeds gomc;noreerdomdat wij anders reesden met het weinige wat dezerzijds is bereikt, niet zoo gemakkelijk te zijn geslaagd. Spoedig werd het voor ons duidelijk, en naar de mate dat de moeilijkheden toenamen, werd het ons duidelijker, dat er meerdere patroons .waren, waarvan met vrij groote zekerheid ver moed kon worden, dat zij, staande voor een beslissing tot het geven van ontslag, door de overweging dat voor vele werklieden de zeker heid op werkloosheidsuitkccring bestond, hoogst waarschijnlijk eerder lot dat ontslag overgingen dan zij zonder die zekerheid zouden hebben gedaan. Men zij cellier gematigd in zijn oordeel bi. een eventueele veroordeéling. Wanneer moei lijkheden komen, wat ongetwijfeld bij dc crisisen het geval was in niet geringe male, dan is het men-sehelijk, dat de verzekerdheid der uit- keering voor verzekerden spoedig het oog in die lichting doet vallen. Trouwens, omdat men in de fornieering der fondsen niet bijdraagt, ge voelt men niet, dat door verhooging van het werkloosheidpercentage, de te betalen premie moet worden opgevoerd. Daarvoor zorgden en zorgen immers de ver Zekerden en de Overheid 1 Men heeft toen perioden van wachtgeld en steunregeling gekend. Een tijd van wachtgeldregeling maakten wij mee in de sigareninduslrie, waarbij de werk gevers wèl indirect waren geïnteresseerd, omdat de fondsen werden gevorm-d, mede door een bedrag te halen uit of te leggen op de grondstof. Ook bij dezen vorm van steun hebben zich niet denkbeeldige moeilijkheden voorgedaan. Men moest toen een verklaring overleggen, dat men sigarenmaker was geweest. Maar wij zouden niet gaarne durven getuigen, dat al die Verklaringen volgens letter en bedoeling der jrcgeling werden gegeven. Die eerder wel eens een omblad en binnen goed hadden gezien, maar het overwegend deel van hun leven scharrelaars in lompen of iets dergelijks waren geweest, liepen met een ver klaring op zak van gewezen sigarenmaker. liet was of men ook hier dacht, als de ge- Dieenschap (in deze de consumenten) betaalt, is de bron gelijk aan de van ouds bekende hoorn yan overvloed. De laatste periode, het tijdperk hetwelk wij thans beleven, is de periode der steunregeling. Nadat de Bossche sigarenfabrikanten hadden verklaard, dat zij in een wachtgeldregeling niet konden deelnemen, kreeg de Overheid de groep Werkloozen ten hare laste. Na aanwijzingen van de departementen van Arbeid en Binnenlandschc Zaken, moest deze regeling uitgaan van het criterium „behoefte". Men concipieerde de regeling zoo, dat niet te Sterk het karakter van armenzorg domineerde. Ook deze steunregeling bracht haar eigen aardige moeilijkheden. Eenerzijds, dat door haar de werk gevers van geheel het kwade risico af waren. Waarbij het menschelijk is te noemen, dat men dan pas de boel weer op gang zal helpen als althans minstens vast staat, dat quitte is te spelen', dat men, vooral bij den export waarop J grootste deel der afname is gebaseerd, weer concurrentievaardig is. Anderzijds, kwam het na de daling van het moreel bij de arbeiders, mede het gevolg van de langdurige werkloosheid en oorlogsontaar- ding, niet zeiden voor, dat tegen letter en geest van steunregeling in werd gehandeld. Arbeid ,was voor de gesteunden natuurlijk geoorloofd en zeer wenschelijk, men verplichtte zich echter het geld, met dien arbeid verdiend, op te geven. Niet zelden werd dat opzettelijk vergeten; in •enige maanden tijds moest van een 50-tal ge- steunden de uitkeering worden ingetrokken, om dat van hen bewezen was, dat zq in het geheim ihuis werkten en een alienszins redelijk week geld vei dienden, hetwelk nooit was opgegeven. Onverminderd nog degenen, die hetzelfde doen, maar met te betrappen zijn, omdat het ambacht zich bijzonder Teeni om ihuis' werk* hf verrichten, en men steeds meer geslepen wordt om de controleurs bij onderzoek bot te doen vangen. Naar onze meening zou een bevoegdheid van de gemeenteraden, om ook de patroons te dwin gen tot eenige betaling in die steunregeling voor hun arbeiders verstrekt, er loc bijdragen, de werkloosheid van het over-abnonnale tot het strikt noodzakelijke terug te brengen. Want het is wel leekenend, dat vanaf het oogenblik, dat voor de sigareninduslrie was bepaald, (op grond' van een clausule in het collectief contract), dat, in verband met de indexcijfers, 5 en later 10 op het loon moest worden bijbetaald, ook het werkloozen-cijfcr geweldig in stijgende lijn bleef gaan. Werkloozenkassen en SleuJlcomité's kregen gelijktijdig een drukke klandizie. Die over-ahnormaie werkloosheid had naar onze mccning niet weinig het karakter van een strijd om de toonhoogte, een strijd, die van uil- sluilings-lendenzen niet vrij was te pleiten. Toch krijgt de Overheid de consequinties, maar voor haar rekening en zij moet maar weer zien, hoe een uitweg in den dolhof te vinden. 's-Bosch. M. KRIJGSMAN. DE LIBEBALE IDEE, De „Tijd" merkt aan, dat de opkomst van dc liberale partij in de staatkunde en de opkomst van het materialisme in de wijsbegeerte geen toevallig samentreffen was, zooals de heer Treub wil deen gelooven. „Het materialisme bij de volksmassa is eene nawerking van het liberale regime, een weerslag van het ikzuchtig individualisme der liberalen. Nu hebben de liberale intellectuce- len de ondervinding opgedaan, dat daar in het ongebreideld egoïsme, in hun ideaal, het ware geluk der menschheid niet te vinden is. Zij zien thans met ontsteltenis, dat het ma terialisme in de levenspractijk van een volk een gevaar is voor de maatschappelijke orde. Daarom moet de propaganda van het mate rialisme in liberale kringen worden stopgc- gezet; maar in één adem wordt tevens ver kondigd, dat door den wetgever aan het winstbejag, aan de ikzucht, aan het mate rialisme der liberale ondernemers in geen geval mag worden geraakt!. Dat de nieuwe liberale partij een poging wil doen om aan het onvruchtbaar en afbre kend anti-clericalismc in liberale kringen een einde te maken, noemt het blad een verheu gend verschijnsel, waarvan de practisclic uitwer king door de Roorasch-Kalholieken op tijd en stond zal worden gewaardeerd. „Maar wanneer de liberalen het nega tieve deel, liet anti-clericalisme, uit hun pro gramma schrappen, is daarmee nog niet alles in orde; vooral het positieve deel van een politiek beginsel-program heeft een stevigen grondslag noodig. Tusschen materialisme, ongebreidelde ikzucht en Christelijke zelfver loochening bestaat geen plaats voor een doo- dende neutraliteit. Vasthouden aan het in dividualisme is de verloochening van Chris tus' Hefdeleer. En alleen de toepassing van deze leer bevat de duurzame oplossing van het sociaal-probleem, waar de liberale econo misten tevergeefs in een andere richting naar zoeken. HET STOPZETITEN VAN FABRIEKEN] Over Let stopzetten van fabrieken we-: gens de prijsdaling, schrijft „de Gids" van h:et' Cfar. Nat. Vakverbond. „De fabrikanten willen blijkbaar voor hun afzet die prijsdaling nog niet mee maken, daar dit kun een grooten strop zou bezorgen. En de handel wil niet) meer koopen tegen die hooge prijzen, Dus worden de fabrieken maar stop gezet. De productie wordt daardoor in gekrompen en dat zal ten slotte de prij zen wel weer doen stijgen! En de prijsdaling der ruwe katoen zullen de planters en de bankiers wel tegen gaan. Reeds besloot men voor h|Ot ko mend seizoen den aanplant tot 50 pet te beperken. Opvoering van productie is het eeni ge middel, waarvan wij steeds hebben getracht de arbeiders te overtuigen Maar wanneer nu op deze wijze de pro ductie-verh,ooging expres wordt tegen gehouden ,dan verliest de opwekking tot de iarbeiders om aan productie-ver hooging mede te werken, toch wel eenige be teekenis? Overproductie is ei ook in deze industrie nog allerminst. Hoevelen zijn er, die wat graag zou den koopen om h,un linnenkast met katoen] aan te vullen. Die kast is bij h,eel velen totaal leeg. Men - had reeds eenige hoop. De prijzen zouden .wel wat dalen. De ruwe katoen daalde reeds! belangrijk'. En nu dit. De hoop ,wordt zoo weer dc bodem ingeslagen. Door deze en dergelijke maatregelen wordt zeer duidelijk gedemonstreerd, dat de beslissing over zulke maatre gelen tniet 'uitsluitend aan de belangheb benden kan worden overgelaten. Hier wordt door enkelen beslist ,over een maatschappelijK belang. Dat kan niet duurzaam worden getolereerd. De maat:-' sch.appij zelve zal bij de beslissing over .aangelegenheden .als inkrimping der, productie, 't !zij dan van de ruwe grond stof of van bewerkte artikelen, een woord moeten meespreken." In Engeland, De depressie in dc nijverheid houdt aan. Drieduizend kolendelvers in het district Swan sea zijn wen-kloos, terwijl 50 pet. der anderen een korten werktijd hebben. Slechts 30 pet. van de anthraciet-kolendelvers in Wales hebben ar beid. De „Evening Stand." verneemt dat eerst daags volgens de bestaande overeenkomsten een verlaging der loonen bij de spoorwegen zal moeten plaals hebben ten gevolge van de da ling der prijzen en de vermindering dus van de kosten van levensonderhoud. De spoorweg arbeiders zouden op 31 Januari e.k. dus weke lijks 2 shilling minder ontvangen. Hij meent te weten dat dit zal beleekenen een totale loons- besparing van drie milliocn pond sterling per jaar. Volgens de „Daily Mail" zal uit de offi- cieele cijfers van het ministerie van arbeid blij ken, dat de levenskosten voor de gezinnen der arbeidende klassen in December met vier of vijf punten gedaald zijn. In de Ver, Staten. Reuter meldt uit Washington, dat de arbeids- loonen in talrijke industrieën zijn verlaagd, met name in de textielindustrie met 22)4 pet. De arbeiders berusten algemeen in den nieuwen toestand, daar zij beseffen, dat anders het eenig alternatief is: sluiting van de fabrieken. Noch tans hoort men eenige heftige protesten. De Vereenigde Staten tellen meer dan twee mil liocn werkloozen. De strijd tegen Sinn Fein. Generaal Strickland heeft verklaard, in ant woord op een brief van den loco-burgemeester van Cork, waarin deze zijn invloed had ver zocht om den slaat van beleg, welke de orde lijke burgers drukt, te verlichten, dat hij tot elke consideratie voor de burgers van Cork be reid is, doch in verband met de voortdurende moordaanslagen op de politie gedwongen is de drastische maatregelen te nemen, welke noodig zijn om de dienaren van de kroon tegen laf hartige moordaanslagen te beschermon. De passieve houding der bevolking kan den vrede niet bevorderen. Drie van de mannen, die beschuldigd worden in verbinding Ie staan tot de vermeende sa menzwering om de Vacuum Oilworks in Wandsworth in brand to steken, zijn gisteren te Londen voor het gerecht verschenen. De zaak is tot Vrijdag verdaagd. De Labour-commissie heeft zijn rapport over Ierland herzien, wat betreft den z.g. „Slag bij Tralee", welke eenige weken geleden heeft plaats gehad toen er van een zuivelfabriek uit op de politie zou zijn geschoten, en een groep journalisten eveneens door Sinn Feiners zou zijn beschoten. Na een onderzoek heeft de commissie ver klaard, dat „het relaas omtrent een hinderlaag klaarblijkelijk afkomstig is uit de verbeelding van hen, van wie de staatssecretaris voor Ier land zijn inlichtingen heeft gekregen." In Kilroe (graafschap Galway) werden elf politiebeambten in een hinderlaag gelokt. Een officier en vijf cadetten werden gewond, doch de aanranders werden op de vlucht gejaagd. In Cappagh White (Tipperary) werd een offi cier doodgeschoten; in Cashel (Tipperary) een sergeant gedood. DE ELLENDE D§R DUITSCHE KINDEREN. In het voorjaar hebben geneeshecren, juristen en paedagogen te München besloten een syste matische studie te maken van de ellende door den oorlog veroorzaakt onder de Miinchenei jeugd. Thans zijn de resultaten van deze studie meegedeeld in een zeer sterk bezochte vergade- ring. Een geneesheer berichtte, dat nog nooit in de ziekenhuizen zooveel gevallen als thans gecon stateerd zijn van verwaarloosde diphterie, van infectie door vuil, van sohurft en syphilis. En toch worden openbare sanitaire inrichtingen cn hospitalen gesloten, omdat de kosten niet meer betaald kunnen worden. Het komt bijna dage lijks voor, dat zeer zieke kinderen naar huis gezonden worden, omdat de ouders het geld nie hebben voor de verpleging. Een kinderverpleegster vertelde dat b(j 305 bemiddelde en onbemiddelde huisgezinnen met 2800 personen, waar zij een onderzoek instelde, meer dan de helft van het aantal gezinsleden in één kamer moest slapen, vaak drie in één Raar het Fransen van RAUUL DE NAVEBY, bewerkt door L. M. VAN PiNXTEREN, R.-K. Pr 25. n^ood, mijn zoon, goed", zeide de blinde ",1J bobben ten opzichte van Dolores tuseeüea twee besluifcetj te kiezen, of houden, terwijl ik de be slissingvan haar vader afwacht, of wel toS U\°ÜU kL°08ter te plaatsen" „Aarzel niet, Laurent. Zeker Dolores sou Iner bemind worden, maar ohm ara moede zou haar tegenstaan. i>e brief van kaar vader kan zes maanden, oen taar wegblijven, het meest gepaste naar m'ijne mooning zou zijn, het arme schepseltje hij de zusters in Mèzieres te brengen" „En net koffertje?" „Dat moet gij aan de overste geven, tegelijk met Do.orees, een vreemde naam" „Een Epaauscho naam, die herinnert aan de smarten van onze Lieve Vrouw. Gij 8t) !i.T,m0^cr'-,.swu ik doen. Binnen twee dagen ga ik naar Mèzieres. En dan zal ik het antwoord ViU1 b der afwachten," „En dan?" „Vraag mij niet meer, moeder. Ik weet niets van de toekomst, ik leef slechts voor het oogenblik. Ik bemin u, ik voel dat gij mijn goede engel zijt, en dat ik om wederom braaf en deugdzaam te worden mij nooit meer van u moet verwijderen", „Blijf dan altijd bij mij, Laurent".; De jonge man kuste de handen zijner moeder en besproeide ze met tranen. Het was middernacht eer Marianon aan risten dacht. „Ga. (hans slapen, zeide zij, slaap wel in deze armoedige woning waar gij met de teederste en vurigste liefdie bemind wordt." „Gij zijt een heilige," antwoordde Lau rent Een oogenblik later wierp hij zich op zijne legerstede en zijn laatste gedachte was: Waarom heeft mijne moeder Paul hem"9 uit9eiM)|odjg<l Jk, ben bang vpior vervu'lden b'nmf moF&? biï ziin ontwaken, vervulden blijde gedachten den geest van Laurent; de gedachte bij zijne. n^Ser te ziin bed. In meer dan de helft van de bedden Öïif- braken matras cn stroozak, in 144 gevallen dekens. Het ongedierte neemt steeds toe, is niet uit te roeien. De kinderen moeten veel te lang in te kleine manden, wiegen of bedjes liggen. Zij zag twee kinderen van vier en zes jaar in een koffer slapen, één kind van een jaar in een hoedendoos. Keukenpannen -worden gebruikt voor de kinderwasch. Negen tiende van de moe ders hebben niet meer dan twee of drie luiers. Vroeger kostte de eenvoudigste zuigelingenwasch 167 mark, thans 2993. Een familie met vier kin deren moet alleen voor melk 171 mark per maand uitgeven. Een stadsgeneesheer deelde mee, dat in één kamer gemiddeld vier tot vijf personen huizen.' Bij een enquête in 1907, werd een gemiddelde van 1.8 reeds beschouwd als overvulling. Bij 165 van 900 onderzochte gezinnen werd tuberculose geconstateerd. Van deze patiënten hadden er 69 geen eigen bed. Slechts zeven procent van de schoolkinderen is behoorlijk gekleed, 42 procent heeft geen hemd of broek aan het lichaam. Kousen ont braken bij 37 procent, schoenen bij 11 procent. In één gezin van elf kinderen was er één hemd in huis. Het aantal patiënten aan rachitis is sedert 1913 met zetten procent gestegen, aan krop gezwellen met 10 procent. Zeer sterk ls ook toegenomen het aantal oogkwalen. VERMOEDELIJK GEEN SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. Het bestuur van 't „Dputsclie Eisenbahverband" heeft het resultaat der onderhandelingen van de commissie van zestien met de rijksregeering in een geheime stemming met 51 tegen 20 «temmen, die vóór de staking werden uitgebracht, aange nomen. De rijksvakvereeniging van Duitsoh spoorwegpersoneel heeft na langdurige bespre kingen zich eveneens voor het aannemen van de voorstellen verklaard, terwijl ook de vakvereeni- ging van Duitsohc spoorwegbeambten heeft be sloten zich aan de overeenkomst met de re geering te houden. De beslissing van het „Alge- meine Deutsche Eisenbahnerverband" is op het oogenblik weliswaar nog niet bekend, maar waarschijnlijk zal zij zich eveneens bij de be sluiten van de andere organisaties neerleggen. Daarmede zou de loonstrijd in het rijksverkeers wezen geëindigd zijn. STORM EN SNEEUWVAL. Ook in Engeland heeft de storm de paar laatste dagen heel wat schade aangericht. Zoo lezen wij in de Engelsclie bladen dat de pier te Southend aan de Theems de langste pier in Engeland gehavend werd doordat er een los geslagen schip tegen op dreef. De telegrafische en telefonische verbindingen op den pier zijn beschadigd en het personeel op den pier is ge ïsoleerd. In de Theems-vallei werden ettelijke boomen ontworteld en in de vallei van de Wye in Kent kreeg men de ergste overstrooming, die men daar de laatste dertig jaar gekend heeft. Te Chippenham sloeg een muur van een cinema in, waardoor het dak van het gebouw instortte en de gebeclc zaal vernield werd. Van persoon lijke ongelukken van beteokenis wordt tot dus verre geen melding gemaakt. De sneeuwval van de laatste dagen en de stormen, die met name in Zuid-Duitsehland en in het Westen hebben gewoed, hebben het tele fonisch verkeer ernstig doen lijden. Een geheele reeks verbindingen is gestoord. De telefonische verbinding met Weenen, mei Zwitserland, Frankrijk en den Elzas is volko men gestaakt. Ook vele Duitsche plaatsen zijn langs den directen weg niet te bereiken. Het schijnt, dat ditmaal de lijnen zeer ernstig be schadigd zijn, zoodal men vreest, dat het her stel niet zoo spoedig zal kunnen geschieden. DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIë. De Duitsche Nationale Volkspartij, de Beier- sohe Volkspartij, het Centrum, de Democraten en de Sociaal-Democraten hebben bij den Rijks dag de volgende interpellatie indiend: „Wat denkt de Rijksregeering te doen tot herstel der openbare veiligheid in Opper-Silezië, dife door het concentreeren van Poolsche troe pen aan de Opper-Silezische grens gevaar loopt, en om de volksstemming te vrijwaren van p,a- deelige invloeden?" f.' EEN ONTPLOFFING, In het hart van Louden, in Pantonstreét en Whitcombstreet bij Haymarket, werden Dins dagochtend omstreeks half zeven de bewoners door geweldige ontploffingen opgeschrikt. De asphalt-bedekking daar ter plaatse werd uit elkander geslagen, een groot aantal winkelrui ten werden versplinterd en een club-gebouw da nig beschadigd. Gelukkig waren op dat vroege morgenuuur nagenoeg geen menschen op straat, zoodat persoonlijke ongelukken niet te betreu ren zijn. De ontploffing is vermoedelijk te wij ten aan een lek der onder de slraat liggende gasbuizen. EEN ERNSTIGE STAKING. Ilford, een der Londenscbe voorsteden, wordt behalve door werkloosheid thans ook nog door een staking in de electriciteitsbedrlj- ven geteisterd. Geen electrisch licht, geen trams, vele bedrijven stop gezet, en de winkels meeren- deels gesloten. In de straten ziet men 's avonds ïï'grS3êESj Voorzichtig !as!en3 langs *<fe Eu zen, of voorzien yan zaklantaarns, den weg naar hun woningen zoeken. In de kerken tracht mea met behulp van kaarsen en olielampen den dienst te doen doorgaan, doch het kerkbfis' zoek is schaarsch. De gemeenteraad vereenigde zich gisteren in bijzondere zitting om over den toestand te bei raadslagen, en besloot de looneischen der ac^ beiders niet in te willigen. Vele werkloozen' hebben zich opgegeven om de stakers te vervans gen, en het gemeentebestuur denkt er over om! van hun diensten gebruik te maken voor het op gang houden der voornaamste diensten. Indien de staking aanhoudt zuilen 10.000. schoolkinderen noodgedwongen vacantie moeten krijgen, daar het personeel der scholen heeft: geweigerd voor het onderhoud der gebouwen zorg te dragen. Het eerste passagiersschip van den ges) meenscliappelijken dienst van de Holland-Ames rikalijn en de United America Line is te Harm burg aangekomen. Het is de „Mount Clay," het vroegere Duitsche stoomschip „Prinz Eitel Frie* drich." Hei schip is in zijn nieawe gedaante een voorbeeld van een speciaal landverhuizers, schip. Voor de reizigers der 3de klasse zijn all a salons, het promenadedek, enz. zonder bepcry kende bepalingen ter beschikking gesteld. Het rijkskabinet is thans, naar de „B. Z. a. M." verneemt, met het wetsontwerp Inzake de verhooging van het porto voor brieven enf postpakketten gereed gekomen, en het ontwerp_ zal thans aan den Rijksraad en daarna aan! den Rijksdag worden toegezonden. De nieuwe posttarieven zullen 50100 procent hooger zijn' dan de tegenwoordige. ji De Parijsche bladen maken melding van; het optreden van een „steker." Zonder eenig' motief heeft dezer dagen een slecht gekleed in, dividu op den boulevard Bessières een jongen' van 12 jaar en een jonge dame met messtek**: verwond, I f ||l|i 'llTil#' De politie, die gelooft met een krankzinnige^ te doen te hebben, is er nog niet in geslaagd den man te grijpen. Het referendum in de Zwitsersche soc, partij over de Moskousche voorwaarden heeft tot resultaat gehad: 3420 stemmen tegen aan,) neming der 21 voorwaarden voor toelating lot de Derde Internationale, 912 stemmen voor. r— Brussel gaat dit jaar weer carnaval vieren, De gemeenteraad van Brussel heeft op verzoek' van handelsvereenigingen en philantropische ln, stellingen besloten toestemming te geven tol het vieren van dit feest. Aleen het gooien met confetti in de stralen is verboden. OVER INBREKERS. „De Politiegids" van 15 Januari heeft eert artikel, getiteld „De inbreker", waarvan de con, clusie is, dat ook op technisch gebied voor den politieman nog veel te leeren valt en dat dien* opleiding in den tegenwoordigen tijd nog ge brekkig is, daar hij over *t algemeen over, induslrieele uitvindingen, die toegepast worden ter bescherming van het leven en de eigen, dommen der burgers, niet onderricht wordt, 't geen toch hel geval zou moeten zijn, vooE zoover hij hiermede in de practijk in aanraking; kan komen. De schrijver bespreekt uitvoerig de „gevallen" van de verschillende soorten inbrekers: den primitieven inbreker van het platteland, den technisch meer ontwikkelden gelegenheddsinbre, ker, en den echten beroepsinbreker van del groote steden, die, met de modernste werktui, gen uitgerust, op de meest geraffineerde wijzes zijn inbraak pleegt Onder dezen zijn speciali, teiten in beroepskeuze, zij, die in het bezit zijn van een voorraad fijn afgewerkte en voob kunstsloten aan Ie wenden „loopers," breek,' ijzers, vijlen, boren, handzagen en schroeve, draaiers van allerlei soort, benevens een elec< trische zaklantaarn, lucifers, waskaars en revolver. Dan wordt verteld van de brandkaslinbre- kers, die bjj ontdekking op heeterdaad niet voort het dooden van een menschenleven terugdeinzen; en bij de uitoefening van hun „beroep" van dq nieuwe vindingen der industrie gebruik maken; die drilboren en andere boren, staalschroeven, inbrekerstangen, steekvlammen, ijzeroxyde en; Fouche-branders tot hunne beschikking hebben; die met loopers, boren, zagen, breekijzers de spagnoletsluitdng van serredeuren en de sloten forceeren, die raampennen uitsteken en dan door de opengeschoven ramen binnenklimmen; die gaten in plafonds en vloeren breken, bonden' vergiftigen, dienstboden omkoopen. Van den onderzoekenden politieman wordt bij het opsporen van de daders van inbraken'; veel gevergd. Naast vakkennis en menschenken, nis vorderen deze misdrijven zenuwen en eeni groote dosis geduld. Nooit zal de politieman zijn onderzoekingen mogen staken, alvorens zich rekenschap te hebben gegeven, alles gedaan te hebben wat in zijn vermogen was, om de zaak tot klaarheid te brengen. Aan het slot van zijn artikel zegt de schrijver! „Veel ls reeds over vakopleiding van de politie ontspande zijne zenuwen en verruimde zijn hart. Alle hoogmoedige gedachten waren uit zyn geest verdwenen, een gevoel van rust maakte zich van hem meester. Vroeg opge staan, vond hij de kleine Joseplia In den tijin. Deze was reeds de vriendin van Dolores geworden. Het duurde lang, eer de dochter van mevrouw de Flessigny kon begrijpen, dat Joseplia niet op hare kinderlijke vragen kon antwoorden; toen zij het begreep toonde zij door liefkoozingen haar medelijden. Laurent onderzocht het wankelende huis en vergeleek dit met de schoone boerenwoning, die Maria- nou vroeger bewoonde; hij bewonderde de goedheid zijner moeder, die hem niets ver weet en die zich toch bitter had kunnen be klagen. Laurent was dien morgen toprecht in zijne gevoelens; hij begreep het nietige van zijn hoogmoed en zeide tot zich zeiven. dat het geluk aan dien eenvoudigen haard kon gevonden worden env dat de Reide voor zijn moeder de droomen van vroeger vervangen zou. Hij was nauwelijks dertig jaren oud en kon zijn leven <jpnieuw beginnen. De pastoor zou hem helpen. Een dergelijk besluit bevat in zich reeds een bron van vreugde. Hij omarmde zijne moeder en zeide haar: „Ik zei uw oog eu gij mijn geweten zijn." dag Dolores naar Mézières zou brengen. „Mevrouw," vroeg deze, itwanneer zal ik toch mijne moeder zien?" „Ja," antwoordt) het kind. „lederen avond het mijne moeder mij bidden voor mijn groot vader en vragen dat Zijne Engelen mij onder hunne vleugelen mochten beschermen. Kent gü mijne moeder niet? Zij is zoo goed; ieder een thuis hield van haar. Ik heb haar in lange niet gezien, sinds zij npj jn de armen van uwen zoon legde, toen ik" vreesde dat de zee mij zou doen sterven." „Arme kleine," zeide Marlanou, j,gij hebt nog eene andere Moeder." „Ja, in den hemel," antwoordde zij. De blinde haastte zich het gesprek een andere wending te geven en Josepha kwam haar daarbij te hulp. Den votrigen avond had Laureuti gedacht dat er niet het minste genoegen in gelegen kon zijn, zijn arm dorp terug te zien; maar een heilzame verandering bad in hem plaats gehad; hij doorliep nu met vreugde de eenige straat, waar de rieten hutten en de kerk, waar hij als kind gebeden had, waren ge legen. Hjj trad de kerk binnen en een aan doening, waarover hij geen meester, was, deed een traan aan zjjue oogen ontvloeien. Zelfs bedorven menschen hebben van die uren. liet is de itenado. ,van God. die aan hun hart klopt, de laatste poging van den Engelbewaarder, die de ziel, hem toever trouwd, tot God wil terugvoeren. Als dio genade, die neiging 091 tot het goede terug te kcereu, begrepen worden en aangenomen, ais de mensch zich daardoor voelt aange spoord om een mannelijk besluit te nemen, dan is hij gered; als hij dat uur iaat voor bijgaan, dan komt het meestal nooit terug. Marianou gevoelde alles wat bij haar zoon omging. Een christelijk verlangen vervulde haren geest, zij hoopte dat Jiaar zoon haar geheel zou teruggegeven worden en haar nooit meer verlaten zou. Paul Avène kwam vroeg en deed zich geheel anders aan Laurent voor dan in da herberg. Een vriendschappelijke rondborstig- heitL, hadden zijne somberheid vervangent zijne woorden hadden al hun bitterheid ver loren Hij tr.ad de kamer van zjjn vriend binnen, zag ze met een enkelen blik rond en bemerkte op de tafel het koffertje, dat Lau rent was toevertrouwd. „Wel," zeide hij, „mij dunkt dat gij duivelsch koppige odeurs van Panama heb. meegebracht JJw kamer riekt als een bloemperk." „Dat zal het sandelhouten koffertje zijn." „Op die eilanden is het hout zelfs ge parfumeerd," (Wordt vervolgd.}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5