TWEEDE BLAD Wat de Pers zegt -buitenland aptst en Kennis; Trekken uit Kennemerland. FKUlLLblUiN De weuergevonüen dochter VR1JIDAG 21 JANUARI 1921. VREDESCRISIS. «EtëËNfiBS. BUITËHL. BSR1CHTEN. UIT BOEK EN BLAD DE WINTER BIJ ONS. Men noemt ons, Bevervrijkers, wel 'ns botters. En we laten ons dat aanleunen, als liet zo mert en de aardbeien over onze veilingen stroo- men, en de duizenden badgasten door onze plaats trekken, en we zclven naar de zee kun nen al naar ons believen zonder een enkelen nacht buiten eigen hok te toeven. Daarenboven zijn ook wij nog altijd liever benijd dan be klaagd. Maar blijf ons, met die betitleling, met uw afgunst van het lijf als, gelijk deze maanden zooveel het geval is, de zee ons bui op bui over de bibberende huid smijt; als de winden melancholisch langs onze vensters gieren en slechts een sporadische hond langs de huizen snuffelt. Dan zijn we geen boffers, maar doodgewone buitenlui, die ten naaste bij het leven leiden van Eskimo's in het dooiseizoen. Hoe Frits plots zoo zwaartillend is geworden? Vraag het aan dien vervelenden wind. Of lie ver vraag het aan de dappere VVarmenhuizers, die driemaal in deze week hier optreden met het bijbelsche tooneelspel van professor Fren- cken, dichterlijke ziel, die geen winter kent. En wie heeft er niet ooit gehoord van dat dorpje door dorre vaklen omgeven, waar het barre dialect van West-Frisia domineert? Wel nu als daar de winter over boven gequalifi- ceerdc vlakten blaast, dan roept de kunst de menscbeu bijeen en rijpt ze voor de waarde volle vertolking van prachtstukken als „Gekrui sigd." En, menschenkinderen, ik heb ze zien spelen wie heeft ze niet bewonderd waar tocli Zon dagavond alleen reeds 850 toeschouwers met hun gezicht naar het tooneel zaten? en ik hebhen benijd, hen de acht en veertig lie den uit Warmenhuizen, met hun kunstzinnigen en energieken kapelaan. Zoo'n priester maakt het Roomsch-zijn tot een dubbel geluk. Want ik geef bet u op een briefje, dat, de Warmenhui- zers, die Caïphas, Annas, de Pharizeeën, Sadu- ceeën, priesters, schriftgeleerden, allen leerende zich te ontroeren in gevoelens, die by het Gol- gothagebeuren passen, dat ze Roomsch zijn met trots en genot en dat hun hart klopt van liefde voor hun godsdienst op onovertreffelijke wijze. Door hen op te kweeken tot arlisten maakte die kapelaan hen gevoelig voor alle mooie dingen in het leven en wierp in Imnne harten een drang tot schoone daden en lot veredelende actie die louterend en gelukkig-makend om zich heen zal grijpen en van Warmenhuizen een waarlijk gezegend gebied zal maken. Men moge mij van idealisme beschuldigen. Een utopie is het in geen geval. Dc zaak, waarloe ik wilde komen, is deze: waarom kan ier op tooneel- en ander gebied alles gebeuren tot in het kleinste dorpje en geschiedt er hier in het florissante Beverwijk niets'? O zeker de Katholieke Sociale Actie bloeit ar. Pr ach lig' Maar lééft de mensch van strijd alleen? En hee'ft hij nooit eens behoefte aan gepaste ontspanning? Zien wij eens naar de andere zijde. Tooneel- vereenigingen, zangverenigingen, een, twee, drie, en allen florissant, ne vous en deplaise. Een ieder tusschen andersdenkenden, die zich tot hel diletlantismeN voelt aangetrokken, die ook wel eens wal anders wil voelen, dan de in drukken van hel sleurleven bij gebrek aan zomer en zon, kan zich aansluiten. Aan onze zijde voelt men voor die dingen heel veel, maar doet men er niets voor. Want l.ebben we zangers, zij zingen alleen het kerk lied, een kwartet daargelaten. En hebben we een enkel tooneelgezelschap over, het is te klein «n heeft geen prestige, De enkele goede krach ten, die er bij gebrek aan anders zijn toegetre den, niet te na gesproken. Dal is de winter bij ons, de winter in vol- Strekten figuurlijken zin voor hen, die behoefte hebben aan zich-geven op een of audere wijze. Daarloe bestaat gewoonweg geen gelegenheid. En vraagt men nu aan wie de schuld? En of het nooit geprobeerd is? Dan antwoord ik grif, dat die schuld bij ons zeiven ligt en in ons zeiven. Wij klagen te veel en doen niet genoeg. Wij zijn niet in staat gebleken te volharden in de voor stelling tegen kleine materieele hinderpalen en kleinzieligheid van sommigen onzer. Omdat wij nooit getoond hebben de taaie op-de-tanden-bij- ^toide wilskracht, die zegt: Het zal, het moetl wR daarbij de hielen tegen elkaar doet klappen. En omdat wij elkaar mistrouwen en ons verlie zen in afschuwelijken bedilzucht. Een ander droevig feit en heuscli, ik over drijf niet. Vormt gij een tooneelgezelschap, een zangclub, een orcheslje en speelt ge in de K. S. A., ons gebouw toch, ons eigen milieu, tien tegen één, wanneer gij entree heft en hoe kunt gij anders? dat ge de kosten niet dekt. Is het omdat er geen dansje na vergund wordt, Naar het Fransen vau RAOUL DE NAVEKV. bewerkt door L. M. VAN P1NXTEREN, R,-K, Pr, 20. Minder door de lucht dan wel door zy,n eersten blik geleid, liep hjj op het koffer tje aan, nam hel op en draaide het nieuws gierig naar olie kanten. „Welk een fraai werk, van waai; kna dat afkomstig zyn?" „Van China. Die dwergen van het Hernel- Bche rijk hebben een bewonderenswaardig geduld. Maar daar zij slechts eenige korrels rijst voor dagelijksch voedsel noodig hebben, kunnen zij ook den noodigen lijd er aan besteden." „Ik ben blij u terug te hebben," zeide 'Avène, plotseling van onderwerp veranderend, ■„en zou er wat voor over hebben als gij hier bleeft. De eenzaamheid is niet goed voor mij en om mij te verzetten drink ik sommwijlen en verbeeld xnij dan te vergeten. Gisteren avond, gij zult het misschien bemerkt hebbeu was ik min of meer onder den invloed en dan zag ik somwijlen dingen, die het maar goed wat misschien wel zeef verstandig is? IS het omdat velen onder ons, vooral de zich beter dan-de-resl-voelenden, den neus ophalen voor dat gebouw van Jan en alleman? Dan ant woordt ik dat beide motieven aanwezig zijn. Ja, de jongelui zijn hier nog zoo dat vijftig-procent van hen slechts door het banale „bal na" naar uitvoeringen getrokken wordt. En er zijn er nog zooveleu, die niet naar de K. S. A. gaan, om datnou ja, omdat het de K. S. A. is. Nogmaals ik fantaseer niet en noem het een schande. En dan vragen wij, ik spreek in naam vau allen, die mijn gevoelen deelen wanneer de sterke man zal komen, die meer invloed heeft dan wij en ons de gelegenheid geeft Roomsch Beverwijk met de nabije gehuchten en plaatsge deelten op te voeren niet alleen in strijd, maar ook in Roomsclie kust en Roomsche ontspan ning? Hij zal de eer en de verdienste hebben alle Roomsche standen van deze plaats tot een intiem blok samen te brengen, vrij van wan trouwen, vrij van jalouzie en blij te zijn Be- verwijker in. den winter als in den zomer. Thans schamen wij ons in onzen achterstand. In een volgenden trek hoop ik hierbij terug te komen. FRITS. WOORDEN "ËN FEITEiNL Dat de heeren sociaal-democraten de bolsje wistische „cultuur" in bescherming zouden nemen, vindt „Het Volk" eene belachelijkheid, waaraan het niet eens een woord wil verspillen. Een vrij eenvoudige manier om de waarheid te verzwijgen, zegt de „Tijd". I „Toch zou het interessant zijn te verne men, waarom de S. D. A. P. zich zoo warm maakt voor de bolsjewistische volkscom missarissen, die wegens medeplichtigheid aan tal van moorden, volgens de regelen van 't strafrecht, werden veroordeeld en waarom Hongarije moest worden geboycot, terwijl Rusland en „kameraad" Tsjitsjerin werden beschermd tegen Polen, terwijl het schrikbe wind van Bela-Kun en van de roode terreur in Moskou nooit een boycot enz. beliepen. Dagelijks bemoeit „Hel Volk" zich met de binnenlandsche aangelegenbeden van Hon garije en wanneer de boycot van Fimtnen tegen dit land een avcrechtsch succes is ge worden, dan is dit geenszins, omdat „Het Volk" en de S. D. A. P. deze bespottelijke don Quichotterie van het I. V. V. niet geest driftig hebben gesteund. Maar zoohaast er sprake is van de bestrijding van het bolsje wisme in Rusland door buitenlandschc in terventie, roept „Het Volk" om de direcle actie, om algemeene .slaking en zoo meer. Komt deze dubbelhartigheid, ja, dan neen, per slot van rekening niet ne%r op een be scherming van de bolsjewistische „cultuur?" Het Amslerdamsche orgaan wijst er nog op, dat de heer Schaper het in 't „Volk" opneemt voor moederschapszorg, omdat dit is, het liooge en heilige belang der menschengemeenschap, en gaat dan voort: „Maar weel de redactie van „Het Volk" dan niet, dat elke poging van Roomsche of Christelijke zijde, om door kinderbijslag en andere maatregelen het gezinsleven te be vorderen, door de sociaal-democraten hard nekkig wordt bestreden? Is dut dubbelhar tigheid of wat anders?" DË TOESTAND IN icKLANO. Een gevaarlijk rapport. De „Daily Muil" verneemt door zijn poüticken medewerker, dat alles wordt gedaan oui de openbaarmaking van bel rapport van generaal Strickland over de branden ie Cork in December j.l., in den doofpot in duwen, naar het heet om dat hel de schuld van het gebeurde wijt aan de „Black-and-Tans" en het bovendien zéér conr- proiüitteerend is voor den minister voor Ierland, Sir tl aar. ar Greenwood. Het zal dus moeien blij ken ol de regeering aan die geruchten voedsel zal durven geven door de publicatie van het rapport tegen te houden. liet parlementslid Thomas heeft in een te Cardiff gehouden redevoering gezegd, dat de publicatie wordt tegengehouden, omdat men zéér goed .weet dut het een veroordeêlend stuk is. Ue moordpartijen. Het officieel relaas tut Dublin over den moord op den politieagent Boyd is een bewijs van ue wreede wijze, .waarop tegenover den politiebe ambte is opgetreden. Boyd zat in een dorpsher berg, rustig een glas bier te drinken, pratend met twee vrouwen, toen eensklaps vier schoten klon ken, welke hem op slag doodden. Een yrouw werd aan het been gewond. Niemand zag de moordenaars, die ontsnapten. Naar aanleiding van dezen moord zijn alle markten en openbare vergaderingen in verschil lende districten van het graafschap Tinnerary verboden. De houding der Erigelsche arbeiderspartij. De Labour Party (arbeiderspartij), heelt Maan- is dat alleen door een vriend gehoord wor den." „Was dat het?" zeide Laurent. „Ik vond dat gij zeer opgewonden waart en mij de afschuwelijkste raadgevingen deed hooren." „Ik hoop, dat gij ze niet zult opvolgen „God beware uitj er voor." „Gij zijt er toch niet boos om?" „Neen, want ik ben zelf niet zonder fou ten." „Geef mj, dan de hand, Laurent, want ik was eee beetje beangst hier gekomen." Leurent drukte hem de hand en een oogeu- blik late" gingen zij naar beneden. Het maal was vrooiyk. Marianou was opge ruimd en schertste somwijlen mede, alxeen Dolores scheen zich af te' vragen, hoe men kon lachen en vroolijk zijn, terwijl zij riep en weende om hare moeder. Dolores en Joseplia konden het overigens best met elkander vinden. Toen Josepha haar warm ingewikkeld had, bleef zij bij haar bed zitten tot zij sliep. Avène liet in dien Lijd Laurent zijne geschiedenis vertellen. Maria nou sidderde van angst bij de gevaren die haar zoon geloopen had, „Verlaat mij nooit meer," zeide zij. „Alleen morgen om naar Mézières te aaan Toen Avène heenging schudde hg Laurent de hand en zeide: „Wij zulien ontbijten bij dagavond ts BïSmlnjgfïh'fö haar campagne "ge opend ten gunste van vrede met Ierland. Het Lagerhuislid Arthur Henderson, de secretaris der Labour Party, voerde het woord. Hij zeide, dat, daar de regeering met Sinn Fein praten moest, de Labour Party er op aandrong dat zij het thans deed, en beschuldigde er dé regeering van een unieke gelegenheid te hebben laten voor bijgaan om vrede te sluiten. De Britsche Labour Party stond de volgende politiek voor; schenk vertrouwen aan het Iersche volk; trek de gewa pende troepenmacht terug en laat de verantwoor delijkheid voor het handhaven van wet en orde over aan de plaatselijke autoriteiten. Naast Henderson voerden Arthur Greenwood, de secretaris van de Labour Party-commissie voor Ierland, en het Lagerhuislid Glynes het woord. De vergadering nam een motie aan, welke de door de Labour Party geformuleerde Iersche politiek goedkeurde. De arbeiders in verschillende kleinere indus- triën in Eneland hebben dezer dagen een loons verlaging aanvnard, of de verhoogingen, waarop zij recht hadden, laten varen, ten einde het mogelijk te maken den arbeid op gang te hou den. Het voorbeeld is gevolgd door die mijn werkers in Furness, die er in hebben toegestemd op loonen te werken, die gebaseerd zijn op de huidige prijzen van November en' December. Zij hopen dat dit de heropening van verschillende mijnen mogelijk zal maken. Naar wordt verwacht zal de quaes tie even eens op de a.s. conferentie tusschen werkgevers en werknemers in het metaalbedrijf worden be sproken. De Palmer scheepsbouw- en ijzeroiulerneining deelt mede, dat zij genoodzaakt zou kunnen zjjn om haar ijzer- en staalwerkeri geheel of gedeel telijk te sluiten, en alle arbeiders in de hong- evens ervan in kennis te stellen, dat zij van 1 Februari af slechts per dag zullen worden aan genomen, indien noodig. Enkele onbeteekenende mijnen in Zuid-Wales zullen op gang worden gehouden. Verscheidene duizenden arbeiders worden hierdoor getroffen. TEGEN DE GEMEENTELIJKE GELDVER SPILLING. De Londensche „Municipal Society" heeft dezer dagen een campagne ingeleid tegen ge meentelijke geldverspilling. Zij is voornemens deze campagne uit te breiden tot liet geheete land en zou daartoe gisteren te Londen onder presidium van Lord George Hamilton een bijeen komst houden met het doel een program tot bezuiniging op te stellen. De woordvoerders tegen de verspilling zullen dan in de naaste toe komst in verschillende deelen fles lands pleiten voor een beperking van de uitgaven door de gemeentebesturen. De campagne zal o.m. ge richt zijn tegen de ongebreidelde vernooging van de salarissen van de plaatselijke ambtenaren en tegen de overtollige ainntenaren. Het doel van de campagne is: iiet verkrijgen van lagere be lastingen. DE ACTIE DER WERKLOOZEN IN DU1TSCHLAND. De werkloozen in Duitschtand onder com- munislischen invloed worden steeds bedrij- viger en zijn er op uit relletjes te verwekken in de gemeenteraden. Zij hebben hun macht la ten voeien in Berlijn. Dresden, Leipzig en nog audere plaatsen. En dezer dagen te Rostock en ttalje. De communisten hadden in den gemeente raad van Rostock voorgesteld den werkloozen een hoogcre uitkeering le geven. Alle burger lijke partijen verklaarden zich hier voor. Doch zij wenschlen, alvorens het definitieve besluit te nemen, door een commissie, waarin ook com- munislen zilling zouden hebben, te doen bepa len op welke wijze dekking verkregen kon wor den voor de kojgen. De communisten wilden hiervan niets hooren, maakten lawaai en de zitting moest gesloten worden. Plotseling drongen werkloozen de zaal binnen, dreigden de raadsleden met handtaste lijkheden. De zitting moest, onder de pressie der werkloozen, heropend worden. Toeu na een paar uur onderhandelen er nog geen besluit genomen koii worden, sloot de voorzitter de vergadering opnieuw. Met heel veel moeite kon den de leden de zaal verlaten, omdat de werk loozen de deuren hadden gebarricadeerd en niemand er uil wilden laten. In Halte eischte een deputatie van werkloo zen toegelaten le worden in de raadsvergade ring, om daar haar Wenschen kenbaar le ma ken. Dit werd natuurlijk geweigerd. Toen hield een communistisch raadslid een woeste schctd- rede tegen den magistraat. Op de tribune ont stond een woest lawaai. De communisten dreig den met strantoproer. De voorzitter was echter mans genoeg de tribune te laten ontruimen eu daarna de zitting te sluiten. DE FRANSCHE REG EERINGSVERKLARING. In de verklaring .gisteren namens de nieuwe Fransclie Regeering in de Kamer en in de Se- naat afgelegd, werd o.a. gezegd, dat de regeering met het parlement le zamen een politiek van ver trouwen en samenwerking met de arbeidende klassen wil volgen, dat zij de ontwerpen van liet vorige kabinet inzake vermindering van den militairen diensüijd wit doorvoeren, dat de se- .lamcoue, ik zul hel gelag bestellen.'' „Goed," antwoordde Laurent, Al zijn wan trouwen was voorbij en iiij was blijde den vriend zijner jeugd te hebben weergevonden. De afstand van zijn dorp naar Mézières was niet grool en Laurent behoefde dus niet vroeg op te staan. Hij vond Dolores reeds geheel gereed en ongeduldig om te vertrek ken. Marianou nam liet kiud iq hare armen. „God zegene u, mijn engel!" Laurent liad) het kollcrtje in een doek geknoopt en zoo aan een stok gehangen. Dolores, die geheel wa suitgerust, zeide dat zij alleen zou loopen. Zij ging reeds vooruit, zoo verlangde zij naar hare moeder. Het laud was in feeslooi. De bostsehen zaaiden, doe - een koei windje bewogen, hun gouden en purperen bladeren over den grond. De hemel was zacht blauw cu in harmonie met de rust van hjet bosch. De strec, die Laurent doortrok, was. zeer uoschrijk en ter wijl hij langs den zoom van een groot' woud ging, kon hij zich niet weerhouden te den ken aan de rooversverhalen, die Janicotte hem gedaan had. „Gelukkig," dacht hjj, „zal ik vóór den nacht van dit koffertje ont last zijig üe bandieten doen wei een moord voor minder dan dit." Tejieu clcn middag was de herberg van gëërmg zin 'streven haar rentrnvoeneggmg van het Vredesverdrag en daarbij geen geweld zal gebruiken, wanneer Duifschland blijk geeft zijn verplichtingen te willen nakomen. Voorts zal er in gewezen worden op de noodzakelijkheid van het voortbestaan der bondgenootschappen en dat Frankrijk zijn in het Oosten verkregen rechten zal handhaven. Wat Rusland betreft zal de Sovjet-regeering niet erkend worden, voordat zij waarborgen heeft gegeven de vrije wilsuiting van het Russische volk te zullen eerbiedigen, en de verplichtingen van vroegere Russische regee- ringen te zullen nakomen. DE FRANKFORTER MESSE. De Esperanto-dienst der Frankforter Mcsse bericht ons: De Internationale Jaarbeurs te Frankfort a. Main is een groot succes geweest voor alle in- dustrieele deelnemers. Bijgevolg zal de deelna me aan die 4e Intern. Jaarbeurs, te houden van 10 lot 16 April a.s. zeer groot zijn. Zij zal de vertegenwoordigers van de beste Duitschic industrie en producenten vereenigd zien. Voor den buitenlander zal er green betere gelegenheid tot informatie naar een en ander beslaan, dan deze voorjaarsbeurs, waartoe wel het meest zal bijdragen do groepsgewijze in deeling der inzendingen. Hierdoor wordt voor den buitenlandschen kooper veel tijd bespaart, en kan deze zich beter oriënteeren. Dit is vooral voor {te niet of weinig Duitsch spreken de bezoekers^van groot nut. Deze maand zal waarschijnlijk nog een voor- loopige katalogus verschijnen met een veel- tallig register (waaronder ook Esperanto). Dit register zal de namen bevatten van de deelne mers welke tot eind December waren inge schreven. Belangstellenden kunnen gratis alle drukwer ken en informaties verkrijgen, aan liet Messamt (Esperanto Fako) Frankfort a. Main. DE MISLUKTE AANSLAG IN LONDEN. Uit de verslagen in de EngeJsche bladen blijkt dat de Londensche politie een zeer goe den slag heeft geslagen, toen zij eenige dagen geleden bij de Vacuum Oilworks in Wands worth e ige verdachte individuen in hechtenis nam. Men herinnert zich dat zij eenige perso nen in de nabijheid der petroleumwerken zag rondslenteren, die, naar later bleek, compromit- tëerende brieven bij zich hadden en het in brand steken der fabrieken beoogden. Ware de toeleg gelukt, de ramp zou een grooten om vang hebben verkregen, daar er voor twee ja ren voorraad petroleum aanwezig was. Gedurende de laatste dagen heeft de politie .niet stilgezeten, en tal van huiszoekingen on dernomen, die nieuw licht op het beraamde complot hebben geworpen. De eerste huiszoe king had plaats in Zuid-Londen, door gewa pende officieren, die twee mannen in hechtenis narnen. Later werden in eèn ander huis nog vier mannpn gearresteerd, allen onder verden king, met den aanslag in verband le staan. De autoriteiten bewaren het diepste stilzwij gen aangaande de identiteit der gearresteerde lieden. Toch is reeds bekend dat zij in verbin ding staan met de Sinn Feinterroristen iii Ier land en met de leden dier organisatie in Lon den. In iiun woning werden stapels brieven ge vonden, dio door detccüven zorgvuliJg wor den uitgezocht. EEN VERWAARLOOSD EILAND, Een correspondent van de in Kaapstad ver schijnende „Cape Argus" heeft naar wij in de „Daily Telegraph" lezen, dezer dagen een be zoek gebracht aan bet in den Atlantischen Oceaan gelegen eilandje Tristan da Cunha, 'een Britsche bezitting. Hij acht bet eilandje de dwaaste bespotting van alle Britsche Domini ons. Het eiland ontvangt jaarlijks het bezoek van één Brilsch schip, dat het de mail, de noodzakelijke levensbehoeften en geschenken voor de inboorlingen brengt. De eenige andere verbinding met de buitenwereld is het zeldza me geval wanneer een voorbijvarend stoom- of zeilschip de haven aandoet. De inboorlingen, "die van landbouw- en vee teelt leven, lijden een vrij eentonig bestaan, en zij waren dan ook ten zeerste verheugd toen de correspondent uit Kaapstad hun eenig nieuws van daarginds mededeelde. De oudste bewoon ster is een 61-jarige vrouw, die op Tristan da Cunha is geboren, doch korten tijd van haar leven in Kaapstad heeft gewerkt. In het geheel telt 't eiland twintig families, te zamen Ut) per sonen. De leden dier families zijn bijkans allen onder elkaar gehuwd, hetgeen het pliysieke en geestelijke peil der bevolking niet ten goede is gekomen. De correspondent dringt er bij de Britsche regeering op afan om de eilandbewoners naar elders over te brengen, daar zij onder hun te genwoordige levensomstandigheden geheel ont aarden. Van immigratie kan geen sprake zijn, daar het eiland geen grootcr bevolking kan herbergen. Op vraag 31 van de Entente: „Hoe hoog wordt ongeveer het bedrag geraamd van het Duilsche papierengetd in het buitenland en van de eredieten in het buitenland aan Duitschtand gegeven'" lieeft de Duitsche regeering geant woord, dat zij geen nauwkeurige cijfers kan ge ven. Zij kan alleen schatten. Het bedrag aan JauicoUe in liet gezicht. Ongetwijfeld had Avène, volgens zijne belofte, aan de weduwe bevolen een zeer dijn maal gereed te maken, een kuiken werd over een helder vuur ge braden, de dienstmaagd klopte eieren in een schotel en een mandje met ai het Iruit, dat het jaargetijde opleverde, stond midden op tafel. Toen hij dc loebreidselen zag, had Avène slechts een enkele bemerking: „Wij zullen boven eten," zeide hij, „en evenals eergisteren zult gij U met het kind bezig houden." i Zoodra hij Laurent op den weg zag aan komen, liep hij hem tegemoet „Mies is klaar," zeide hij, „ik heb een razenden honger en ben blij met den vroo- lijken ochtend, die op den gezelligen, avond van gis Leren volgt." Janicotte was een goede vrouw, zy sprak met het kind in die eenvoudige taal, die de kinderen zoo spoedjg inneemt. Laurent en i'aul spraken boven over hun jeugd. „üe mijne is voorbij," zeide Paul; „als men alles beproefd heeft, begrijpt men ein delijk, dat het geluk dichtbij was en men het miskend heeft." Onder het gesprek vulde hjj het glas van Laurent voortdurend met zeer zwaren wijn Duitscn gein m net mmenmna en aan cremeren door het buitenland gegeven zal, zeer bescheii, den en voorzichtig geraamd, 70 milliard mark' zijn, niet inbegrepen de effecten van Duitschflj afkomst in het buitenland, waarvan de waardal getaxeerd wordt op 25 milliard mark. De vroe- gere raming op eind Augustus 1920 van het passief van de Duitsche handelsbalans. 50 milliard mark, is thans veel te laag. Ze mag stellig op 70 milliard gerekend worden. In den Saksischen Landdag werd Woens-: dag het voorstel der communisten behandeld, den rooverhoofdman Hölz en zijn spitsbroeders amnestie te verleenen. Alle partijen, met uit- zondering van de communisten, stemden tegerf tiet voorstel. De minister van justitie verklaar de, dat de verzoeken om gratie en amnestiei den laatsten tijd in verbazingwekkenden om vang toenamen. Dikwijls waren er 200 per dag ingekomen. Inbrekers in een boerderij te Auchlnleck in Ayrshire drongen de kamer binnen, waar zij de dochter van den pachter slapende vonden. Zij knipten haar het haar af en lieten dit met de schaar, achter op een bord, dat zij bij het1 bed plaatsten. Verder namen zij mede een grooi te waarde aan geld en kostbaarheden en hadden zich vóór hun vertrek blijkbaar aan een goeden maaltijd te goed gedaan. De Daily Mail meldt dat het classificeeren der uitkomsten van de volkstelling in Engeland, die in April e.k. zal worden gehouden ongeveer twee jaren zal vorderen en dat de kosten voor de volkstelling worden geraamd op 500,000 pond sterling. Twee kooplieden, Abraham Oberman eni Phineas Zomerplaag zijn voor de Londensche rechtbank gedaagd, beschuldigd van het smoki kelen van 62 pond saccharine. Deze was ver-! pakt in een aantal „Teddy Bears". V vt -11 mm•mmrntmmfy HET RIJK VAN HET H. HART VAN JEZUS, Het maandschrift, op welks omslag boven staande, veelzeggende titel prijkt, is zijn 20stert jaargang ingetreden, vergroot en inwendig ver nieuwd. Het is er aantrekkelijker en boeiender door geworden. Moge het er ook in bloei door toenemen. In do aansporing der Redactie om het voortreffelijk maandschrift te lezen en lo steunen, lezen we o.m.: „Lezers, zoo mijn stem te zwak is, luistert dan naar 't smeekend geluid, dat van uit 't Congoland, over den Oceaan, door de negers, wordt uitgestoolen. Ik vraag u slechts vijf minuten op de^ mooie foto van de eerste bladzijde te staren, 't Is geen namaak, 't is authentiek, vcrsch uit de Missie toegezonden. Beziet, bekijkt 't. Eerstyzult ge lachen, omdat 't zoo leuk is, maar dan zullen u de tranen in de oogen schieten. Want die negers weten, dat 't Rooie Boekje hun gebeden, geld en missiona rissen belooft. Wij zwijgen nu, we laten da negers reklame maken. Wie uwer kan aan dia reklaine weerstand bieden?" Wo maken deze aansporing gaarne tot da onze. Het tijdschrift wordt uitgegeven door da priesters Van ligt H? Hart le Bergen-op-Zoom, DE STANDAARD VAN MARIA. Orgaan der geest, leer van den Zal. L. M. de Mcntfort. Uitgave der Paters van het Gezelschap van Maria. Inhoud vau afl. 1: Commenlaur der War® Godsvrucht. Dr. H. M. Gebhard. Mariaver ering in de Catacomben. (Vervolg.) P. Giuseppe, Dogmatische Mariavereering. Dr. E. J. M, Poppe. Virgo quem genuit, adoravit. (Bij dei plaat). Dr. J. Bemetraans. De teer van Mont- fort in liet Katechismusonderricht. H. Clemens. De Zalige L. M. Grignion de Montfort. Jog M< Bonsel, „Wij moeten de Moeder terughalen", J. L. Jansen. -Vragen en Antwoord. H. Cle mens. Maria-Kroniek. Dr. M. Hupperts. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Maandschrift voor Liturgie, Jan.Febr. 1921 Inhoud: P. Constantinus, Kap., Kruisoffer-Misoffer I. W, Poelman, Huysmaus. P. G. A. M., O.P., Het Pax-tnfeitje. Dr. D. Stoet, Iets over den tijd van het Paaschfeest Tarcisiusblaadjes. W. V. K., Ge- bedsregel-geloofsregel.. P. H., Lerstoet der Li turgie aan de Gregoriana. Past. H. Roes, Oude kazuivels. W. v. K., Zieken-coinmunie. Dr, Lampen, O. F. M., Van een onbekende Litur gie. Over boeken. St. Claverbom'. Jan. 1921. Inhoud: Mea; Maxima Culpa, door L. Steger S. J. Comae Koemoal, door Zuster N. Bij de Bandjir-foto's,; door L. van Miert S.J. Wedstrijd. Korte Bench-' ten. Uit het verleden der Wereld-missie. 9, Isaac Jogues, eerste Apostel der Irokeezen, door II. J. J. Janssen S. J. Uit het lieden der We reld-missie, door J. van Rijckevorsel S.J. Platen: Cosmas Koemoal. Bandjir op Java, 1. Vóór dc ramp. Bandjir op Java. 2. Na de ramp. Bandjir op Java. 3- Weggesla gen spoorbrug. Wie maakt een mooi versje hier- by? en deze dronk zonder er aan te denken, dat lry dronken kon worden. Langzamerhand echter veranderde zijn gemoedstoestand, da geesten van den wijn wekten den ouden mensch in hem weder op; in plaats van te spreken 'over Marianou en bet kalme leven dat nij voorlaan bij haar. zou leide^ had lii| het over zijn vroegere reizen en over de forluin, die de vader van Dolores hem zon schenken voor het redden van zjjn kind. Wel verre van hem tegen te houden op dien weg, dreef Avène hem steeds verdeo' daarop en hernam zijn gesprek van den, eersten avond met nieuwe stoutmoedigheid, Laurent hoorde hem eerst ai hoofdschud dend aan, later luisterde hij aandachtig en eindigde met in te stemmen. j Opnieuw vervulde de schaduw van <lcu duivel de kamer en hoe meer de walmen den) dronkenschap zijne hersenen omnevelden, deg le meer verheugde hij zich in de beelden' van genot door zijn vriend opgewekt. Hij beschouwde zelf zijn goede besluiten aiï kwakheid en besloot dat zijn gevoelig nart toch niet al zijn kansen op forluin macht ter neer slaan, fWordt vervolgd.) A - A.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5