Orde en Arbei jc-EKSTE blau in en um i laar ie in BINNENLAND DONDERDAK 27 JANUARI l»2i 44s«* JAARGANG No 13720 per weekf 0 25 FHANCC PER POST PER KWART. Bil VOOHlHTBrr A1-1N8 f 3 57'/, BOREAOXi HASSAULAAN 49, HAARLEK. TELEFOON 1478, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING D»t nummer bestaat uit 2 bladen HET AANTAL STAATSAMBTENAREN Binnenlandsch Nieuws BIJDRAGE AAN DE WERKLOCZENKASSEN DE WONINGNOOD. Verstrekking van hypothecair houw er cd iet. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging en verhpo ging van h.et hoofdstuk „Financiën" der Staatsbegrooting voor 1920. -Daarin wordt o.a. medegedeeld, dat de minister van Financiën gehouden over leg met zijn ambtgenoot van Arbeid van meening is, dat de woningnood en de meer economische voorziening daarin door het pardculieie bouwbe:.r,af voldoenden grond gevea om een proel' te nemen met het ver strekken van hypothecair bouwcrediet op nader te bepalen voorwaarden. Er wordt met nadruk op gewezen, dat scherp zal worden gewaakt tegen ver slechtering van den woningbouw. Alleen deugdelijke pLansen voor goede woningen, welker uitvoering door een deugdelijk' bouw- en woningtoezicht behoorlijk wor den gecontroleerd, zu.len voor steun door hypothecair bouwcredieit in aanmerking! komen. In gemeenten, waar een beh,oorlij k bouw- en woningtoezicht niet bestaat, zal deze steun niet verleend worden. In 't geheel wordt voor deze voorschot ten voor woningbouw met premie aange- van dakpannen opgeheven. Uitvoer van dakpannen. Met ingang) van 29 Januari is het verbod van uitvoer dan dakuannen onneheven Verkeer en Posterijen Luchtverkeer Werkver&chiüf iag. Het gemeentebe stuur van. Eindhoven is voornemens om de uitgebreide woeste gemeentegronden door werklooae arbeiders te laten ont ginnen DE ABONNtMcNfSfWJS BEOXAAbT VOOrf HAARLEM EN AflENTSCHAPPÊN PER KWARTAAL 3.25 UIT DEN GEMEENTERAAD. Wie heelt er uiet eens dagen ,dut hem alles tegenloopt; dai hij alles ten achlersle voren aanpakt; dat hij ontevreden is over z.ch zeil? Zoo'n vervelende dag had de Kaad van Haar lem gisteren 't Begon al met de ingekomen stuken, waarover gewoonlijk weinig of niets wordt gezegd en aie nu aanleiding gaven lot een uitvoerige discussie. Er waren een paar adressen met verzoek om herziening der wmkel- sluilingsverordening. De gewone weg bij zulke verzoekschriiten is de prullemand of in meer parlementaire termen; „stellen in handen van B. en W ter afdoening" Bij dingen van beteekenis zooals hier wordt wel eens voorgesteld: „te stellen in handen van B. en W. om praeadvies. De Raad zwijgt dan en be rust, afwachtend de schriftelijke meening van B. en W. Nu echter werd voorgesteld een commissie te benoemen onder voorzitterschap van den burgemeester. De Raad stond hierover natuurlijk verbaasd. Wanneer er dan toch een commissie over moet beslissen, laat het dan de winkelsluitingscommissie doen, die nog bestaat Jn waarvan mr Bruch voorzitter was meenden de heeren Reinalda en v Liemt, terwijl de heer Wolzak den gewonen weg wilde volgen, a.m. praeadvies van B en W. Mr. Bruch, die zich de zaak het meest moest aantrekken, ver dedigde juist het zonderlinge voorslel van B. en W. Toen de commissie onder zijn leiding op crad, ging het om een onderzoek naar de wen schelijkheid van de verplichte winkelsluiting Thans gaat hel om de uitvoering van een be staande verordening, dus om een politioneel! zaak. Zelf was hij er daarom voorslander van geweest om een commissie in te stellen onder voorzitterschap van den burgemeester. De Raad legde er zich ten slolte "bij neer, of schoon hem de zaak waarschijnlijk evenmin klaar werd als ons. Achtte men hel noodig om den burgemeester als hoofd der politie in de commissie op li nemen, wie zou zich daartegen hebben ver klaard? En feitelijk gebeurde niets anders. Want aan 't slot benoemde de Raad de oude commissie opnieuw met den burgemeester. Uit stekend, maar waartoe die omweg, die aanvan kelijk tot misverstand aanleiding moest geven? Er kwam intusschen bij de discussie nog het een en ander naar voren,wat ons meer belang inboezemde dan deze vormkwestie. De heer y. d. Kamp riep niet onjuist; de heele beroering in de stad komt hier vandaan, dat de winke Hers in den tijd van voorbereiding der verorde ning geslapen hebben. Nu de toepassing er is. gaat hun de oogen openl DU was reeds een jaar geleden onze raeening, toen wij schreven, dat een sluitingsuur van half acht wei verzet zou uitlokken, wanneer de kleine winkeliers en het publiek maar eerst aan den lijve de betee kenis hiervan hadden ondervonden. Ook iets anders begint zich te wreken, n.m. het schrappen der uitzonderingsbepalingen, waartegen wij ons van mee» af aan hebben ver zet. Nu hoorden wij zelfs de voorzitter der winkelsluitingscommissie, mr. Bruch, al zinspe len op de mogelijkheid om bepaalde winkels weer in de avonduren open te stellen. Zal het verzet der winkeliers nog meer be keerlingen in den Raad maken? Wij hopen het; verkeerde theorieën opstellen is niet prijzens waardig, maar star vast houden aan wat on deugdelijk blijkt is veel erger. En zoo hardnek kig is gelukkig onze Haarlemscho Raad niet. De Raad heeft verder besoten een crediet toe te slaan van 29.000 lot stichting van een penbare leeszaal. Ook al weer een besluit, vaarmee de Raad zelf maar half content kon zijn. \er het principe willen we thans weinig zeggen, de boginselvraag was eigenlijk al een vorige maal uitgemaakt. Mr. Thijssen bepaalde er zich dan ook loe naar de discussies, bij die gelegenheid gevoerd, te verwijzen: de gangbare Katholieke meening, die tegen openbare leesza len en dus tegen subsidieering daarvan door de Overheid is. Er zijn er echter ook in onze kringen, die daar anders over denken. Wij her in neren aan en groot opgezet debal in de pro- vinciaie staten van Zuid-Holland eenige jaren geleden. Die afwijkende meening slaat pok mr Hagemeijer voor. Deze acht hel beter aan de stichting van openbare leeszalen - waaraf toch eenmaal met te ontkomen is mee werken, om a'.s Katholiek medezeggingschap te kunnen uitoefenen bij het aanschaffen van "lec tuur en 2de om vrijmoediger te kunnen komen «u l een aanvraag om subsidie voor een Kalho e,ke leeszaal. mi j niet veei l<!„ 1,1 l'-dezeggingschap verwachten wij bekenden' Je,,da.ClltlR een'Se Publicaties van den terug in Bom!eleapater A' hielen, eenige jaren En wat'het ®nsc^ouw" verschenen, slond o.i. 0p et'!^ e punt betreft: mr. Bomans te redeneeren: i|f ,Juisler standpunt door aldus zaal; besluit ue R. n 'c^en een openbare lees- dan stem ik htrak-aa^,-daar'oe inmiddels ,och> iieket °r subsidie aan een katho Maar, niet zoozeer het be*- i middag aan '1 woord, als wel'T was.8lsteren voerbaarheid. Haarlem, aldus herin^raC/lS?he uit" d mner«ie de lippr Reiualda, is de eenige groote slad, welke no °Penbare leeszaal nrsf. ZaJ nu deze gem g ,n daartoe meewerken in dezen dAren tijd? De •hissie van voorbereiding had daarmee blijkbaar rekening gehouden en stelde voor om de wacht kamer vóór de Raadzaal en eenige daarachter Kgende lokaliteiten met de stadsbibliotheek voor leeszaal in te richten.Dan was men voor J -JOOO klaar. Inderdaad een koopje! Mr. Bo mans, onze minister van bezuiniging, was er ook zeer mee ingenomen. Dat wordt een 011 Wnnuwnte '""chin,g, zei hij, en hJj 1 zyn collega mr Bruch, die voor zoo weinig geld 1 nog zooveel lot stand wist te brengen. Moet er I een permanente" leeszaal kouien, dan kost dat I allicht f 290,0„0 in plaats van f 29,000 en kan I mij dus uit een oogpunt van bezuiniging niet j tegen dat voorslei verzetten, zei onze oolijke schat kislbe waarder. Anderen vonden juist in deze goedkoope op lossing een aanleiding om tegen te slenimen. De heer van Liemt vond hel zonde-g ld voor een tijdelijKe opiossiug. De liter van de Kamp noemde zich voorslander van een openbare leeszaal, maar voor dit „prulsen" wilde hij geen 29.000 geven. En de heer Miezérus leide: laten we de zaak nog wat aanhouden, lot wij een betere oplossing kunnen vinden! Non tali auxilio, niet zulke hulp hebben wij noodig lachte mr. Brucli. Wanneer de heer iiezv i „s denkt de zaak op die manier van de baan te krijgen, moet hij vroeger opstaan. De Raad slond met slechts zes stemmen legen liet gevraagde subsidie tue; en toch ui eigenlijk niemand wat hij hebben wilde liet meeste pleizier van alles had misschien nog mr. Bomans, die, hoewel tegenstander, voor dit noodzakelijk kwaad niet meer dan 29,000 be hoeft uit te trekken, wal andere gemeenten ton nen gouds kost. Het amendement van Mr. Slingenberg op het voorstel der commissie voor de strafverorde ningen, betreffende de slraatcoiporlage lokte nog eenig debat uit Men zal zich den loop van zaken herinneren. Met hel oog op eenarresl van.den 11 oogen Raad shide de commissie een wijziging der betreffende bepaling van de poli tieverordening voor, waardoor de bepaling zelf weer in stemming kwant. De stemmen slaakten zoodat mogelijk bij een tweede stemming de geheele bepaling was komen te vervallen. Nu kwam Mr. Slingenberg tusschen deze twee stemmingen in zeer origineel, dit moe ten wij het met den heer Klein bekenren! met een amendement, waardoor uitsluitende schan daal colportage verboden werd. Natuurlijk was de heer Peper hier tegen. Maar ook de heer Gerrilsz, welke laatste zeide: ik zou liet met mr. Slingenberg eens zijn, wan neer de kantonrechter zijn uitleg aanvaardde en alteen schandaal-colportage zou strafbaar stellen. Maar de rechter houdt zich aan de let ter van wel en verordening en straft in dit ge val alle openbare politieke propaganda. Mr. Slingenberg ontkende dit met mr. Hage- ireijer: de rechterlijke macht houdt wel dege lijk rekening met het gesprokene in parlement en raadszaal. Niettemin stemde de heele soc. dem. fractie met den heer Peper tegen. Wat niet verhinderde, dat het voorstel toch werd aangenomen en het luidkeels venten met ge schriften door vrienden van den heer Peper gelukkig verboden blijft. Daarna zat de Raad plotseling in een zware kunstbeschouwing. Zooals men gelezen heeft is aan 't gemeente bestuur verzocht twee schilderijen van Frans Hals voor een tentoonstelling te Parijs tijdelijk af te staan en B. en W. wilden den Baad hier over laten beslissen. De Burgemeester meende, dat dit niet ging zonder advies van den direc teur van liet Halsmuseum en van de Gommis ie van Toezicht. Maar het college meende van wel en zoo kwam het voorslel in den Raad. Rooze tongen zeggen nu wei, dat de wethouder van financiën met zijn eene oog zou lachen en met het an dere zou weenen, wanneer de twee Halsen voor twee iniltioen verzekerd op reis om hals gingen, maar de waarheid is, dat de meer derheid van liet college deze meening van mr. Bruch deelde: de schilderijen zijn gemeente- eigendom. De Raad moet dus eerst in beginsel eslissen of dat eigendom wordt uitgeleend. Eerst daarna komen technische vragen van ver zending, risico enz. aan de orde. zi n6 MaakHble0k echter niet zo° eenvoudig te f f1"" H"Semeijer, lid der commbsie van toezicht, vertelde, dat onderzocht diende te worden of onze schilderijen wei legen tempera tuurswisseling konden, of de trilling bij de ver zending geen barsten zou veroorzaken in het nog versche vernis. Zelfs bestaat volgens dan di recteur de mogelijkheid, dat er een blauwe gloed over het doek komt. Toen werd het den Raad te benauwd en be sloot hfl maar eerst de adviezen der deskundi gen af te waohtcn. Dan kwam de groote verrassing. Een zonder linge samenloop van omstandigheden maakte, dat thans nog een voorstel op de agenda stond onder den naam van den lieer Nagtzaam al sinds anderhalf jaar geen lid meer van den Raad en juist dezer dagen overleden. De geest van Nagtzaam leeft niet meer in den Raad. Wij hebben dat al meer geconstateerd en het bleek gisleren opnieuw. Hoe langer hoe meer breekt de meer practische geest van den heer Gerritsz baan. En wij hebben daar geen spijt van. De heer Gerritsz heeft als regent van het Groote Gasthuis ervaringen opgedaan en evenals Wi- baut m den Amsterdamschen Raad een ander is als wethouder dan als raadslid, zoo zal ook de heer Gerritsz uit ervaring hebben meege deeld, dat hel iets anders is in den Raad over een zaak te praten en iets anders er praclisch mee te doen te hebben. Uit het korte speechje van den heer Gerritz viel voldoende op le ma liën, dat hij van een gemeentelijk Gasthuisbeheer een duurdere exploitatie vreest. Juist ook ons grootste bezwaar tegen annexatie. De soeiaul-dem. tractie hielp dan ook het voorstel-Naglzaam verwerpen! Bravo, heeren «at heet nog eens ernstig samenwerken. de rondvraag, die geheel door Mr. Slingenberg in beslag werd genomen voor een debat, 't welk eigenlijk niet bij de rondvraag thuis behoorde. Maar onze wethouder van Openbare Werken gaat eenige weken naar Scandinavië, kan de volgende raadszitting niet bijwonen en had nog iets op zijn hart, wat hij er toch gaarne wilde afschudden, alvorens don vreemde in te gaan. 't Betreft natuurlijk weer den woningbouw en wel den bouw van de gemeentewoningen aan de Slachthuisstraat, waarover een jaar geleden zulk een warm debat in den Raad gevoerd is. Men herinnert zich misschien, dat de bedoeling was van gemeentewege woningen te zetten van het allereenvoudigste type, voor een huurprijs van plm 2.50, om daar dan de sociaal-inva- i liden onder te brengen. De woningen zouden ver huurd worden beneden den koslenden prijs en men hoopte daarbij op een extra bijdrage van het Rijk. Nu moest mr. Slingenberg echter mee deden dat op die extra-bijdrage vermoedelijk niet te rekenen viel. De Raad moest dan maar zeggen wat hij wilde. Deze mededeeling was natuurlijk aanleiding tot allerlei bespiegelingen over den woningbouw, een onderwerp waarover men nooit raakt uit gepraat. Het algemeen gevoelen was wel, al zei- de men het niet ronduit wanneer wij thans voor de eerste beslissing stonden, zouden wij ons nog «el eens tweemaal bedenken; maar de zaak is te ver gevorderd om terug te keeren. Dus maar doorgaanl Dat was zelfs de meening van Mr. Bomans, de grootste opposant bij de eerste behandeling ven de voordracht, die niet kon nalaten er aan te herinneren, hoe hij van den aanvang af neeft gewaarschuwd, dat deze woningen niet zouden worden betrokken door degenen, voor wie ze bestemd waren. Toch zouden we den Raad willen adviseeren niet zulke benauwde gezichten te zetten bij het hooren van mededeeliugeu uil Den Haag over noodzakelijke bezuiniging op den woningbouw, 't Wordt inmmers met den dag duidelijker, dat de Overheid zich hier verstrikken gaat in fuxanci- eele moeilijkheden, waar geen uitweg meer mo gelijk is. De thans beloonde voorzichtigheid komt misschien al te laatl Om vier uur werd weer eeu geheime zitting aangekondigd; dit schijnt een vast nummer van liet program te xyn geworden. Daarna kwam In Mei 1917 had de „Midd. Ct." uit de posten der Staatsbegrooting een ruwe schatting opge maakt van het aantal staatsambtenaren hier te lande. Die telling bre i^ een cijfer voort van ongeveer 60,000, dat eerder te laag dan te boog werd geaoht, omdat de saxn-enstelling van ver- schillende plaatselijke bureau's niet kon worden nagegaan. De erisisambtenaren werden niet mee geteld. Het blad heeft nu zijn raming bijgewerkt: Na dien tijd zijn gekomen: een afzonderlijk departement van Onderwijs, met uitbreiding van verschillende ambtenaren, die onlangs nog werden aangevuld door de be noeming van het nieuwe korps inspecteurs en schoolopzieners met hun bureel-ambtenaren; uitbreiding van 't departement van Arbeid, dat heele straten in Den Haag in beslag heeft geno men, en dat buiten Den Haag is vertegenwoor digd, o.a. door de inspecties van de volksge zondheid, en niet te vergeten: door de Raden van Arbeid met hun grooten stoet bureau-be ambten; en verder ooi. door de nieuwe arbeids inspectie, met districtshoofden en hun beambten, noodig voor de contioie van de wet op den arbeidsduur; de arbeidsbeurzen, enz.; een nieuwe keuringsdienst, die gedeeltelijk in uitvoering is, evenals de dienst voor de handels registers, en een aanzienlijke uitbreiding van het rijkspoli tiekorps, speciaal aan de grenzen. Zouden we ver mis zijn als we het aantal nieuwe ambtenaren voor die en nog eenige an dere diensten, ramen op een 10,000? Dan komen we in 't geheel tot eeu 8©tal van een 70,000. Het bestuur onzer provincie (Zeeland) met liaar 240,000 inwoners, heeft meer aan 160 ambtenaren in haar dienst. Dat mag gevoegelijk aangenomen worden als een maatstaf voor de anderen. Maar laten we het stellen op 150 per 240,000 inwoners. Dan wordt de raming van het aantal provincial ambtenaren voor het ge heele land met zijn 6,800,000 inwoners ruim 4000. In de gemeente Middelburg, met zijn 18,000 inwoners, telden we 165 ambtenaren voor secre tarie, gemeentewerken, bedrijven, enz. Als we dien maatstaf aannemen voor het heele Rijk, zullen we niet zoo heel ver mis zijn, want de verhouding moge op t land kleiner zijn, in de grooie gemeenten als Amsterdam en Rotterdam tnet haar eigen tram en tal van uitgebreide be drijven, is de verhouding grooter. Rekent men dat uit voor een bevolking van totaal 6,800,000 inwoners, dan komt men op een totaal gemeen teambtenaren van 62,205, zeg 60,000, om niet te hoog te worden. Dan hebben we er samen voor Rijk, provin cies en gemeente 134,000. Daarbij zijn nog niet meegerekend de 30,000 onderwijzers l.o. Daarbij zijn ook niet meegerekend de zeker op 40.000 te ramen ambtenaren van de spoor wegmaatschappijen. En we hebben ook nog niet m» -teld de ambtenaren die de 8000 pokie«„ nserschap- pen in bun dienst hebben. Dat is bij elkaar meer dan 200,000. j En als we dan rekenen dat op de totale be volking van 6,800,000 inwoners ongev. 1,600,000 mannen boven de 25 jaar geteld worden, dan kan men zeggen, dat op iedere 8 werkende man nen boven de 26 jaar er één een ambtenaar is. (We weten wel dat er op de bureaux ook meis jes zitten, maar dit wordt gecompenseerd door de mannen boven de 26 jaar, die door ouderdom of om andere redenen niet meer werken). Naar wy vernemen, heeft de minister van Ar beid in de Dinsdag gehouden conferentie met de vertegenwoordigers der vakcentraleu over de werkloosheidscrisis medegedeeld, dat de Re geering heeft besloten, tr de voorloopige re geling van de rijksbijdrage aan de uitgeputte werkloozenkassen 29 Januari zou attoopen, thans voor het geheele jaar een voorloopige regeling te treffen. De Rijksbijdrage is vastge steld op 3 in de eerste klasse, 2.70 in de tweede en 2.40 in de derde klasse. De gehuw den zullen 100 procent, de ongehuwden die buiten het ouderlijk huis wonen 80 procent, en de ongehuwden die in het ouderlijk huis wonen 60 procent ontvangen. Aan kassen, die verder uitgeput mochten ge raken, zal bijzondere steun alleen worden ver strekt, voor zoover zij uiterlijk van af 1 Maart a.s.. boven bedoelde regeling hebben toegepast. De bijzondere sleun zal worden gegeven voor de helft 6 fonds perdu, voor de helft als renteloos voorschot, dit laatste om te doen uitkomen, dat een rechtsplicht van den Staat om uitbetaling der uitkeeringen met Rijksgeid te verzekeren, niet bestaat. ZIEKTEVERZEK ERING. De algemeene vergadering der Nederl. Ver. van Aardewerkfabrikanten, die op 25 dezer te Amsterdam gehouden is, heeft besloten, de po gingen, die reeds gedaan worden om te komen tot een uitvoering der ziektewet door belangheb bende werkgevers en werknemers, dus vrij van ambtenaren, krachtig te steunen. Zij is bereid dit te doen op de basis van de uitkeeringen, genoemd in de Ziektewet met wijziging van 70 pet. van het dagloon, in 80 pet. en het ne men van de kosten voor rekening van den werkgever. BELGISCHE PASSEN. Het zal volgens de beschikking van hel Mi- zijn aan consuls van België in Nederland, pas poorten te viseereu die in zulk een slechten toe stand zijn, dat daaruit de echtheid niel meer kan worden vastgesteld en evenmin paspoorten waaraan tussclienbladen of aanhangsels beves tigd zijn. Personen, die een visum voor of door België op hunne paspoorten verlangen, en wier paspoorten in een toestand zijn als hierboven aangegeven, zullen dit visum niet kunnen ver krijgen, dan nadat zij zich vast een nieuw pas poort voorzien hebben. WETTELIJKE ARBEIDSBESCHERMING BIJ DEN LANDBOUW. Daar de Arbeidsbescherming bij den land bouw, hoofdschotel zal zijn der 3e Internatio nale Arbeiedsconferentie, die door het Bureau van den Volkenhond tegen Maandag 3 April 1921 te Genève is samengeroepen, heeft de Nederlandsehe Vereeniging voor Wettelijke Be scherming der Arbeiders besloten, aan dit vraag stuk een bijzondere ledenvergadering te wijden, die op Zaterdag 26 Februari a.s., v.m. 11 nur, te Utrecht zal plaatsvinden. Dr. W. H. Noiens, voorzitter der Vereeni ging, za] in die bijeenkomst een uiteenzetting geven van den stand der Internationale Arbeids wetgeving. Het vraagstuk der landbouwbeschenming zal worden ingeleid door 6 sprekers (3 werkgevers en 3 werknemers), die hun standpunt vooraf schriftelijk door middel van praeadviezen zullen uiteenzetten. Als praeadviseurs zullen optreden de heeren: J. Bakker, lid van de Tweede Kamer; A. J. Loerakker, te Haarlem; J. A. Knetsch, tè Utrecht; dr. J. Oortwijn Botjes te Oostwold; J. Hiemstra en P. J. Rutten, te Wanssum. NEDERLAND EN DE H. STOEL. Wegens de aanhoudende ziekte van Mgr. Ca- roli, die bestemd was voor de vertegenwoor diging van den Paus bij het Nederlandsehe Hof, en den te vreezen langen duur zijner ziekte, zal thans, naar de „Tijd" verneemt, mgr. Ro bert Vicentini, prelaat en advocaat der Rota te Rome, voor het ambt van internuntius van een nuntiatuur schijnt afgezien in aanmer king komen. De benoeming van Mgr. Vallega tot Aartsbis schop van Smyrna is op verzoek van dezen uit gesteld tot de spoedige verwachte benoeming van den nieuwen vertegenwoordiger van den H. Stoei te Den Haag. Het standbeeld van prins Willem III. Het „DEI. v. N.-Brab." meldt, dat de onthulling van het standbeeld van stadhouder Willem 111 in Breda eerst in Augustus of September kan worden tegemoet gezien. Volkswarenhuizen. De „N. R. Ct." meldt, dat de maatschappij tot exploitatie van volkswaren huizen te Rotterdam haar eerste huis heeft gekocht, dat als warenhuis zal worden ingericht. Het is een groot perceel aan den Rechler-Maas- oever. Pauselijke onderscheiding. De heer J. B. van Dijk te Amsterdam, lid der Tweede Kamer en voorzitter der R.-K. Werkgeversvereniging, is door Z. B den Paus benoemd tot ridder in Ue orde van den H. Gregorius den Grooie. Een spoorwegcongres. Te Utrecht zal op Zon dag 30 Jan. a.s. in de groote zaal van Tivoii, een spoorwegcongres gehouden worden, ter be spreking van „Onze Pensioenen", „Dienst- en Rusttijden" en „Medezeggingschap in het be drijf." Nieuwe Spoorboekjes. Met het oog op de vele wijzigingen, die sedert 25 October 1920 in de bestaande winlerdienstregeling moesten wor den aangebracht, is een nieuwe tot 15 Januari 1921 bijgewerkte uitgave verschenen die van Donderdag 27 Januari af overal verkrijgbaar zal zijn. DE CHAOS BIJ HET SPOOR. Maandag 24 Januari had een deputatie uit den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „Sb Raphael", bestaande uit de ma" cbinisten Haen, Huffener, Wigman, Drost en Hulst een langdurige bespreking met de hee ren Hoekstra en Klein, resp. Chef van den Dienst van Tractie en Chef van den Locoinolief- dienst by de Ned. Spoorwegen, naar aanleiding van de door de Directie der Spoorwegen aange vraagde ontheffingen van de artikelen 87b en 91 van het A. R. D. en de daarover op 3 Jan. gehouden buitengewone vergadering van het in St. Raphaël georganiseerde locomo'iefpersoneel aangenomen motie. De ontheffingen zijn, volgens de mededelin gen der beide hoofdambtenaren noodig, omdat de Maatschappij nog niet over het noodige be voegde locomotief-personeel beschikt, om de dienst- en rustlijden volgens de voorschriften te kunnen toepassen. Nog een 200-tal machinisten komt men tekort! Bij een maximum diensttijd van 13 uren per etmaal, zou, zonder dat het toegestane maximum van 102 uren in de twee kalenderweken werd overschreden, veel kunnen worden bereikt. De zoozeer door het locomo tief-personeel gehate overnachtingen zouden voor het overgroote deel direct kunnen verval len, terwijl ook het groote voordeel zou wor den verkregen, dat de meeste locomotieven weer door 2 vaste personeelen zouden kunnen wor den bereden. Aan het bezwaar tegen de verkorting van de nachtrust buiten de standplaats tot 8 uur zal tegemoet gekomen worden, door op deze rust te laten volgen een rif direct terug naar de stand plaats, waar opnieuw rust zal gegeven worden. In de kolenpositie is aanzienlijke verbetering ingetreden, doordat men de beschikking heeft gekregen over grootere hoeveelheden buitcnland- sche kolen, n.I. Cardiff- cn Dultsche. Ook wordt thans een proef genomen met Emma-stukkolen, welke goed schijnen te voldoen. Aan behoor lijke vermenging der steenkolen wordt de mees te zorg besteed, zoodat te verwachten is, dat men de brandsfoffenmisère spoedig geheel te boven zal zijn. Een groote verbetering in den treinenloop is reeds ingetreden, en kan voor wat den loop der personentreinen betreft, gezegd worden, dat verrassingen uitgesloten de dienst normaal marcheert. Omtrent de positie der afgekeurde machinis ten, welke thans soms op betrekkelijk jongen leeftijd met pensioen worden ontslagen of met minderwaardige werkzaamheden worden belast, werd toegezegd dat nogmaals ernstig overwo gen zal worden om als overgangsmaatregel -de afgekeurde machinisten weder in den ran geerdienst te plaatsen en voorzoover zij daar voor geschikt zijn, hen te belasten met het toe zicht in de kolenparken. Gegronde klachten omtrent den loc. en per- soneeldienst zullen welwillend onderzocht wor den en waar mogelijk zal verbetering worden aangebracht. De deputatie heeft uit deze besprekingen de overtuiging gekregen, dat er van Directie zijde ernstig naar gestreefd wordt aan „den chaos bij het spoor" een einde te maken, een streven waarin men eerder en beter slagen zal, naarmate de Directie meer partij trekken gaat van de aangeboden medewerking van het goed willende personeel. EEN RECORD-VLUCHT Een kleine personen-vliegmachine van do Handley Page Transport Mij. heeft Maandag een recordvlucht gedaan. Het is nl. met passa giers en goederen in 46 minuten van Londen naar Birmingham gevlogen. Een sneltrein doet over dezen afstand van 116 mijl twee uur. Er vordt gemeld, dat waarschijnlijk binnen een maand een volkomen intercommunale vliegdienst in Engeland zal werkzaam zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1