TWEEDE BLAD buitenland Wat de Pers zegt bEUliLLE PUIN He weJêrgevonaen dochter DONDERDAG 27 JANUARI I92U Het werk van Katholiek Nederland voor Weenen'8 kinderen. De correspondent van Idlej ;>Maasbo!clei« te Weenen schrijft d.d. 20 Januari 1921: In de stad mijner inwoning zijn weer 6 of 8 Roomsche kinderen uit Weenen bij Protestanten ondergebracht, van welke twee er de brui van geven de kinderen naar de Katholieke Kerk te laten gaan. Waarom zorgt het Katholiek „Comité te Weenen niet, dat Katholieke kinderen niet. aan een liberaal Comité worden toever trouwd? Dit is een fragment uit een brief van een 'goed vriend in het dierbare vaderland. Eerlik gezegd gaat mijn vriend wel wat ver. Er zijn grieven tegen het sub-comité van het Hollandsche R. K. Huisvestings comité vele Hollanders,d ie hier de zaken met open oogen hebben bekeken, weten, dat het werk menschelijk, erg mensche- lijk is. Er wordt geklaagd over protectie, willekeur, weinig voorkomendheid en nog minder beleefdheid. Dit laatste schijnt zijn oorzaak te hebben in een bevel of in een voorbeeld van het hoofdtoomité. Maar al zijn er grieven, toch ware het onbillijk, het sub-comité voor, alles aansprakelijk te stellen. Niet het comité in Weenen heeft schuld aan gebeurtenissen met Roomsche kinderen als bovenbedoeld. Wie dan Nu om het ineens te zeggen, de goede Katholieke pleegouders in Hol land. Er zijn er zooveleg, die kunnen of willen het maar niet inzien,, hoeveel na deel aan de goedé zaak wordt berokkend, door het telkens weer laten komen Van 'dezelfde kinderen. Mag Ik u enkele na deden opsommen? Kinderen, die in het begin door een of andere protectie naar Holland zijn geko men, maken nu onophoudelijk dat reisje. Zij ontwennen aan huis, krijgen, voor ge heel hun leven misschien, een onweer staanbare zucht tot reizen en trekken. Zij wennen aan het goede, dat men hun in Holland doet, en zijn er, op slot van reke ning niet eens meer, dankbaar voor. En terwijld uizent en kinderen de weldaap van een kort verblijf in het goede Holland hooglijk zouden waardeeren, namen zij het aan alsof het zoo hoort en alsof de wereld eigenlijk dankbaar moest zijn hun die weldaad te mogen bewijzen. Die weldaden worden verkwist aan kin deren, die het veel minder noodig hebben, dan duizenden, die in Weenen moeten blij ven. Iemand, die zeer. juist op de hoogte is van het werken van het Comité, zeide mij dezer dagen: Het is tegenwoordig bijna onmogelijk, kinderen, die het wer kelijk noodig hebben, door het R. K. Comité naar Holland te sturen. In de maand December van het jaar 1920 is, bij een geneésur.kdig onderzoek voor de kin deren die door het R. K. Comité naar Holland zouden worden gezonden, het vol gende geoeurd. Een Weensch geneesheer, met het onderzoek belast, schreef op een lijst: iDiesem Kinde hst ein Aufenthalt in Holland nicht zutraglich wegen Fotleibig- keit. En toch is dit meisje op het oogen- blik in Holland. Zulk een kind geniet nu de weldaden van een verblijf in Holland, terwiji er duizenden, die deze weidapér: zoo broodnoodig hebben, ze niet ontvan gen. Ja nog meer, zulk een kind, dat een plaats krijgt in den trein en een goed plaatsje heeft in Holland, berooft, omdat zij uit; J. is, een ander kind van deze weldaden. En wijl het nu bekend is, dat door hel R. K. Huisvestingscomité bijna uitsluitend «itgenoodigde kinderen worden getrans porteerd, is den ouders geen weg te ver oor. naar dat land te brengen, dat over vloeit van melk en honing. Daai is meer voor noodig dan kracht cn Overtuiging, dan waarover een gewoon Weensch burger heeft te beschikken, om liever met zijn huisgezin honger te lijden, dan-zulke groole weldaden aan te nemen, zij het uit ae hand van een liberaal comité. Ach, als gij eens die zes eindeloos lange jaren van nood en ontbering had meege maakt, zooais de Weensche burger ze heeft doorstaan Bovendien stelt hij zich gerust mét de gedachtetie mensehen in Holland zijn «ÏSk-sLm5?" ™ld(-n Ê€e« blik af vrccind-corYo Y- elj')lüni> waarin het had Hetrii yezen..fe'i toevlucht gezocht LrS(A'flrerl!,ke aandrift, hetzij uit T zoo godsdienstig en zoo vröom. Hij weet V niet, dat er, naast dé vele goede katholie ken, zoovele fanatieke niet-katholieken in Holland wonen, dïe wel het lichaam van het kind willen goed! doen, doch in ruil daarvoor eischen dé ziel van het kind. Ik weet wel, dat er, zeer groote bezwaren zijn verbonden aan de oprichting en het onderhoud van kindertehuizen hier in Oostenrijk, iets, dat feitelijk dé allerbeste hulp voor. de kinderen zou zijn. Doch als dat niet mogelijk is, laat dan toch in Naam van den Goddelijken Kindervriend, niet enkel zulke uitgenoodigde kinderen, zulke kleine wereldreizigers, de weldaden van 'n verblijf in Holland genieten. Neen, open uw. harlt en uw huis voor hen, die toch ook tot de kleinen behooren, die de Goddelijke Zaligmaker tot zich riep, die misschien mee/ dan de anderen recht hebben gere kend te worden tot de geringste der Zij nen, van wie Jezus eens beloofde, dat Hij alles wat men hun doet, zal beschou wen alsof men het Hemzelf had gedaan. Wij nemen dit stukje, op verzoek, gaar ne over, omdat wij weten dat ook in Haarlem en omstreken vele pleegouders meer, hun goede hart laten spreken dan hun gezond verstand en daardoor 't werk, ook van het Haarlemsche Comité, zeer be moeilijken. Misschien dat bovenstaand stukje hen een zijde van het vraagstuk doet zien, die zij nog niet bekeken. IN FRAAI GEZELSCHAP. ,We lezen in de „Tijd": „De offervaardigheid en zelf ven- loochening vari onze religieuze ve$ pleegsters is den anti-clericalen steeds een doorn in Reb oog geweest. Deze onbaatzuchtige inspanning uit liefde Gods, en ben bate der medemenschen is immers de meest sobere en tegelijk de meest indrukwekkende manifestatie van de zedelijke kracht der Roomsche we Jee door b,are bed ionaren zulk' een verbeven levenspractijk doet aan vaarden. Vrijwillig hebben onze zusbars h|et kloosterleven, met de rinn.ra^.n ver bonden inspanning en zeli'verloocn,e ning, aanvaard en in haar heiligen een voud vragen zij niet1 beter, dan in alle stilte ongestoord het goede te moger doen, om het goede zelf. De bron val geluk, welke in de zelfverloochening te vinden is, hebben onze materialis tten nooit vermogen ie' ontdekken, en daarom ontbreekt h,un ook elk criterium om de levenswijze onzer relegieuzen te beoordeelen en be waardeeren. De actie van h,et Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeied tegen de religieu ze verpleeg-inrichtingen is, bekend. Thans hébben de directrices uitgevon den, dat in de religieuze verpleegin richtingen de verpleegsters, ook'dus on ze zusters, zooveel als worden afge beuld. Ja, de religieuzen zouden zich over haar werk hebben beklaagd. Dat leekeaverpleegsiters tot genoemd Bureau in verbinding staan, is goed mogelijk; maar waar hal®11 deze vrij- zinuigTgetimte dames, uit Den Haag hfet recht vandaan, om onze religieuzen op een lijn te stellen met de ontevreden leek en verpleegsters Waarom kunnen de dames: van het' Bureau niet begrijpen, dat het onzin nig zou zijn, het vervullen van een hooge re geestelijke roeping, welke be- berust op persoonlijke offervaardigheid en die ten goede komt aan de mede- menschen, door wettelijke werktijdre gelingen aan banden te legen? Intusschen wordt de actie van het Bureau bijzonder getypeerd door de hulp, welke haar van zekere zijde spon taan wordt geboden; een Kamerlid heeft aan den Minister van Arbeid ge vraagd, of deze bereid is, in verband' met de actie van het Haagsche Bureau een onderzoek in be stellen. De politieke beschermheer van heb dames-comité is... de Hollandsche bolsjewiek Wan Ravesteym Fraai gezelschap... DE CONFERENTIE TE PARUS DE TOESTAND IN IERLAND. «EtóENBiiE BUITL.NL. BEBiCHÏElt, *25* STAATSLOTERIJ, NIETEN. doen als zij de gasten in de geiegenhe^ stelden haar te z.en. Zij namen toortsen plaatsten zich rondom den boom waar he vreemde schepsel zich verscholen had, er verschrikten haar door dat licht te bewegen daarop deed zij zonder eenigen overgang op het vogelengezang een wilden kreet vol gen, die een plotselingen schrik veroor zaakte. Daarna verscheen zij staande o» een der takken van den lindeboom deed een sprong en wierp zich in een nabu^eer eik. Zij ging zoo van boom tot boomhof liever men 7™, 1 vog ten derscheiden men zou gezegd hebben, dat' zif als een vogel tusscben het gebladerte vloog l"L;n..haar weWra «iet meer kon on- Welnu." vroeg mijnheer d.Epinoy, aan zijn scnoonbroeder, „gelooft gij thans aan net bestaan van het wiid,e meisje?" loof 'het."W00rd<le Antonin emstig, „ik ge- kl-mkara,?'? Hem had niet meer detizelfden klank als toen hij onder den inrimo 'Cl mtaal van T hem achtereenvnk meisje", herinnerde a uereenvolgens aan de hmvnnprc dei; .verzengde luchtstreken, die hü geS had, en het wezen, dat als een vogel van tak tot tak scheen te vliegen, en wiens muzikaal gehoor op oewonderenswaardige wijze den zang der vogelen had overgeno men, geleek irf mets op die donkerkleurige vrouwen, die hij m verre landen gevonden hao. Zeser was hij nog vast besloten die jacht te onaeinemen, maar hij begreep thans heter ue tcedere gevoeligheid van E'üennette, toen zij hem verzocht dat schep sel, diooi wreede gebeurtenissen of een vreeselijk ongeluk uit de maatschappij ver wijderd, als een ongelukkige te behandelen. Op zijn kamer gekomen trachtte bij hart geschiedenis zie'1 voor te stellen. Misschien was zij ontsnapt uit de tent van een kermis- leiziger op de markt-Saint-Germain te Parijs. De financier Law had de Indianen ia de mode gebracht, en sedert eenigen tijd werd men te Parijs uitgenoodigd tot de vertooningen van een troep wiiden, die van de oevers der Missisipi gekomen wa ren. Zij die zoowel het bestaan van het iiidianenlaiid als van de goudmijnen loo dienden gingen daarheen en kwamen terug als deelnemers aan zijn systeem. Er was niets onmogelijks in, dut een indiaansen meisje ontsnapt was, en van bosch tot bosdi in net woud der Ardennen gekomen was. En todi voldeed die verklaring niet aan d.en bu.ggraai de Lannoy. Hij slieo ten laaste in en vei volgde in den droom de gedachte die hem bezig hield. Vronen, die duidelijk met elkander sa menhingen, en. op ae vooridurende werk zaamheid van zijn geest om de oplossing van het raadsel te vinden wezen, verschenen beurteiings voor zijn oogen. Hij zag eersi op den bodem van een afgrond, waaromheen woedende wolven huilden, een jonge vrouw gekleed in pracn- tige kieeren, maar die duor de doornen in flarden gescheurd waren. Dat tengere en bleeke sdiepsel, op den grond neergeknield, verhief hare met tranen gevulde oogen ten hemel, en als een bespotting van naar sprakeloos gebed vloog boven den afgrond een raaf met uitgespreide vleugelen, die een schitterenden gouden ring in den bek droeg. En een s lem -riep door de eenzaam heid: „Ida vau Toggenburg, ziedaar uw trouwring, wiens verlies u door uwen ja- loersclicn echtgenoot ter dood deed vei- oordeeien. De gedaante van Ida van Toggenburg lostte zich op in een grijzen nevel en de jonge man nteenae zien verplaatst aan de oevers van de Neckar. in de verte weer klonken ide geluiden van een woedende jacht. De bonden die hun prooi roken, sprongc-n in ae struiken en steeds luidei klonken de horens en steeds sneller hepen de jagers. De koning geleidt zelf den jacht steel en naast hein rijdt Samon, de gewe zen koopman, die zich tot prins gemaakt heelt en die een gestolen kroon op zijr liooid wil hevesUgen door tot echtgenoote te nemen de dochter van Nautilde de Hei lige, de zachte Nothburga, die haar maag delijkheid gewijd had aan het Lam zonder vlek. Luider, de horens vlugger, de hon den- Koning Dagoberi wil met 111 eer luis teren naar °de raadgevingen van Eligius, zijn gouosmid, van den heiligen Ouer en Léger, geleerde Bisschoppen, die hem op den weg naar den hemel zouden geleiden, üagebert zet een misdadige en vreesciijka jacht voort, en later zal ae Heer hem de nel doen zien om hem op te wekken tot boetvaaiuighéid, ter uitboeting van dezen misdaad,* Een wilae vluchl doet zich hooreu, de struiken worden doorbroken, de takken tril- ien, een opgejaagd dier doorstoimt liet hout- «esvas. Het is het witte hert, dat geen jager zou geschoten hebben, want men beweert ten wonderbaar kruis tusscbeii zijn gewei te heb ben zien schiRemi. Een heiden zou nooit zijn witte vacht met bloed durven bezoede len, maar Satuou durft hek-en koning i>ua bert,, doof voor den raad vau uuu- dienaar, vreest niet bet le vervouy'. (W Naar het 1 rauseli vau HAUliL ü'L NAVLKV. bewerkt door L. M. VAN HNXTEKtiN, R.-K. Pr. 80. 5 htaL iv,tren met d2 Holen die ui de bloemen speelden, liet het vreemde Schepsel plotseling heerlijke tonen als parelen rollen. Haar zuivere stem bootste den zang der vogelen na. Zij liet de trillers van den naciuegaal Tiooren met bewonde renswaardige zuiverheid. Als men haar hoorde zou men denken dat vinken, nach tegalen en leeuwerken met elkander een concert gaven in het gebladerte. Nooit had men iets dergelijks gehoord. De gasten dachten eerst aan een nieuwe verrassing door mevrouw de burggravin hun bereid. Toen zij de waarheid vernamen, bleven zij zwijgend cn vol bewondering voor dat on verwacht concert staan.üngelukkigorwijze meenden de bedienden, toen zij den naam van het wilde meisje hoorden, goed te IS LOONSVERLAGING NOODIG? Het orgaan van de Ned. R.-K. Ver. van Handelsreizigers „St. Ghristoffel" bespreekt de crisis en prijsdalingen en zegt o.m.: „Meent men dat een industrie „kapot" is als er geen 60 of 100 pCt. dividend wordt uitgekeerd, dan ja, dan zullen er veel in- dustriën kapot gaan, maar dan zeggen we: gelukkig. Is men echter de meening toegedaan, dat 10 pCt. dividend ook winst is, en dat 10 pCt. vóór den oorlog een zeer goede, tot tevredenheid stemmende winst was, dan moeten we weer naar het met minder- tevreden-zijn terug. Dat is de weg. Een schande noemen we het, dat zoo vele industriëu, die schatten verdienden, hun „werkbijen'-' nu op straat zetten. Want bij ons staat het vast dat dit in vele gevallen gebeurt om drie redenen: 1* om door een meer of minder lange werkloosheid de gegroeide macht der organi saties te breken; 2. om den werknemer „murw" te maken en bruikbaar voor lagere loonen en liefst ook voor lagere uren te willen werken; 3e. om door minder productie meer vraag dan aanbod en daardoor weer de „zalige" oorlogswinsten te kunnen opstrijken: Neen, eerst de winsteischen lager, veel lager gesteld en dan indien noodig de hoogste loonen herzien. Maar nog eens indien noodig en aan die noodigtieid twijfelen we in liooge mate, Ais men weet, welke loonen Amerika vóór den oorlog betaalde, zéker 150 pCt. meer dan hier te lande, en men weet da"n tevens, dat Amerika best kan concurreeren in Europa, dan blijkt het geschreeuw, dat de hooge loonen een maatschappelijk kwaad zijn, eeu economisch absurditeit. Vooral onze zakenmenschen moesten daar niet aan mee doen. Als de groole massa een goed loon ver dient, en goed kan koopen, dan is dat een groot voordeel voor den zakenman. Daarom, laat ons niet me. breeuwen in het koor der misère-zangers maar rileewer- ken aan een betere distribueering vau maat schappelijke rijkdom." Omtrent het verdere verloop der conferentie te Parijs meldt de corr. van het „Hbl." onder meer nog het volgende: Ook de militaire deskundigen zijn het Dins dag onderling eens geworden en hebben hun gezamenlijk rapport bij den oppersten raad in gediend. Ziehier den korten inhoud. Erkend wordt, dat Duitschland eeu aanzienlijk deel van zijn wapenen heeft vernietigd of inge leverd; die, welke het nog heeft, kunnen geen gevaar meer voor den vrede opleveren; trou wens de geallieerde commissies gaan door met de vernietiging er van krachtig na te streven Ernstiger gevaar levert op het voortbestaan van militaire .organisaties van oud-strijders. Het zijn actieve centra van revanchistische propaganda. Daarom stellen de deskundigen voor, verschil lende termijnen tot in Juni toe vast te stellen waarop die organisaties ontbonden moeten zijn. Over sancties wordt niet gesproken, omdat de deskundigen dit uitsluitend lot het ressort van den oppersten raad achten te behooren. Het rapport zou door dezen waarschijnlijk gisteren besproken worden. Verder komen eindelijk de schadevergoedin gen aan de orde. Ten opzichte hiervan is het optimisme der verwachtingen veel minder groot, hoewel de particuliere gesprekken de besprekin gen al aanmerkelijk hebben voorhereid. Men krijgt den indruk, dat de standpunten hier nog zeer tegenovergesteld zijn. De Fransche regeering oordeelt, dat de cijiers van Boulogne onvol doende zijn en dat de vaststelling van een globaal bedrag Ihans niet wenscJielfjk is. Alle overige allies schijnen eclHer aan de cjyl'ers van Boulogne en voorat aan het principe van het forfait te witten vasthouden. Zij wenschen, dat de som thans eens voor ai zal worden vastge steld. Het zal voor Briand uiterst moeilijk zijn de Fransche opvatting in dezen te doen triom- teeren en de overigen er in te doen toestemmen, dat nog lange jaren zai worden rekening ge houden met de toenemende welvaart, die men in Duitschland verwacht, 0m de som, aan de aliiés te betalen, te verhoogen. De pers publiceert talrijke artikelen, waarin de billijkheid van de Fransche opvatting be toogd wordt. Zoo bevat de „Echo de Paris" een beschouwing, waarin de gepubliceerde üuitsehe cijiers van hetgeen reeds aan de aliiés zou zijn betaald, onjuist worden genoemd. Duitschland schatte dit op ruim negen milliard mark goud, het rapport der financieele deskundigen te Brus sel bewijst, dat hiervan wegens voorschotten door de aliiés aan Duitschland gedaan voor levensmiddelen, wegens onderffoua der bezet tingstroepen enz. zooveel moet worden afgetrokken, dat slechts ruim een half milliard mark overblijft. Dit wordt aangehaald als be wijs, hoe aanhoudend Duitschland op de vingers gekeken moet worden en hoe noodig het is, sancties vast te stellen, voor het geval het zich niet aan zijn verplichtingen houdt. Be hulp aan Oostenrijk. De „Daily Chronicle" merkt in een hoofd artikel op, dat het met onmogelijk schijnt, dat de geallieerden in de behandeling van Oostenrijk hun aanspraken op toekomstig herstel en schade- vergoedTng moeien prijsgeven, daar hel anders moeilijk schijnt de neutralen in het algemeen en Amerika in -het bijzonder te nopen hun aandeel te nemen in den last voor steun aan Oostenrijk De strijd met Sinn-Feln. Bij banden is een boer vermoord; in Cork is een gendarme door gewapende en gemaskerde mannen weggevoerd. Tusschen Kingstown en Dublin is een vrachtauto met politie in een hinderlaag gevallen. In een volgend gevecht werden .vele aanvallers gewond. Gisteren heeft een vrouw voor den krijgsraad te Cork terechtgestaan, die een bundel had la ten vallen waarin een Lewis-geweer was. De vrouw droeg een stalen wapenrusting onder de kieeren en had bovendien een revolver, een repeteerpistool en ammunitie bij zich. De uit spraak volgt iater. De Valera. Naar Reuter uit Philadelphia verneemt, wordt de wijze waarop de Valera is teruggekeerd waarschijnlijk verklaard door een verhaal in de bladen, meldend dat de kapitein van een vrachtboot, die juist uit Engeland was terugge keerd, het porlret van De Valera herkend heeft als dat van den stoker op zijn jongste reis naar Engeland, welke den lOden Dec. deser teerde toen het schip in de haven van Londen lag. EEN AANKLACHT TEGEN ROEMENIë. De Hongaarsche pers bespreekt met groote bezorgdheid een verordening van de Roemeen- sche regeering, waarvan bet doel blijkbaar is de Hongaarsche bevolking van Zevenburgen uit te roeien. De Roemeensche regeering heeft na- m cl ijk het Fransche vreemdenlegioen recht ge geven onder de Zevenburgsche Hongaren voor dit legioen te ronselen terwijl aan de Canardlijn verfof is verleend te propageeren voor de land verhuizing. De „Magyar Hirlap" schrijft, dat alie beschaafde volkeren kennis moeten nemen van deze systematische wreedheid. De door het vredesverdrag gewaarborgde bescherming van de Hongaarsche minderheid kan onmogelijk bestaan uit een deportatie van de Hongaren naar de Afrikaansche woestijnen en de Ameri- kaansche kolenmijnen. DE KOSTEN VAN HET BEZETTINGSLEGER, De gewezen generaal graaf Montgelas geeft in het „Beri. Tagebl." op grond van informaties ter bevoegder plaatse, een opsomming van de bedragen, die Duitschland moet betalen voor het intergeallieerde bezettingsleger in het Rijn land. De intergeallieeerde mogendheden geven maandelijks gemiddeld milliard in papieren marken uit voor dit leger, een som die Duitsch land moet terug betalen. Duitschland betaalt zt f uit de rijkskas reeds 556 millioen papieren marken per maand.' Totaal dus per jaar meer dan 24 milliard mark. Als oorzaak van dit fantastische bedrag noemt graaf Montgelas de bovenmatige sterkte er bezettingstroepen en de bovenmatig hooge salarissen. In het Rijnland staan totaal 136.000 man entente-troepen, terwijl in 1914 daar niet meer dan 65.000 Duitsche soldaten waren. De Fransche troepen in Elzas-Lotharingen meege teld, bewaken ongeveer 200.000 man een 470 kilometer lange grens. De Duitsche Rijksweer 90.000 man, de noncombattanten inbegre pen moet 2000 kilometer grens bewaken te gen Polen en Bolsjewiki. Voor de vreemde bezettingstroepen betaalt Duitschland, in Duitsch geld berekend, 50 pet. meer dan in 1914 voor het geheele leger. HET VERBRUIK VAN GENOTMIDDELEN IN DUITSCHLAND. De Duitsche regeering is de vraag voorge legd door de Entente hoe hoog jaarlijks in Duitschland het verbruik is van genotmidde len: suiker, thee, tabak, koffie, bier, brande wijn, wijn en hoeveel daarvoor nu jaarlijks wordt uitgegeven. Uit het antwoord blijkt, dat het verbruik, vergeleken bij vredestijd voor al deze artikelen, behalve sigaretten, aanmerkelijk is gedaald. De consumptie bedroeg in 1913 per hoofd aan bier 103.3 liter, in 1920 41 liter; aan bran dewijn 10.5 en 1.8 liter; aan wijn 4.6 en 3.3 liter; aan sigaren 120 en 66. stuks; aan sigaret ten 180 en 246 stuks; aan rooktabak 0.398 en 0.246 kilo; aan suiker 19,2 en 14.1 kilo; aan koffie 2.5 en 0.7 kilo; aan thee 0.065 en 0.033 kilo. Deze statistiek geeft eeu goed antwoord op de bewering van hen, die in de Duitsche hoofd sleden niet verder kijken dan in de deftige hotels, waar zij logeeren, dat er nog zoo goed geleefd wordt. Minister Simons heeft de begrootingscom- missie van den Rijksdag meegedeeld, dat de dure pasvisa levendige ontstemming hebben ge wekt in binnen- en buitenland en dat een ont werp tot verlaging der prijzen spoedig bij den Rijksdag zal worden ingediend. Het rijksministerie van arbeid in Duitsch land deelt mee, dat het aantal ondersteuning genietende werkloozen van 15 December tot 1 Januari is gestegen met 43.000 tot 409.000. Het aantal slachtoffers van het mijnonge luk te Oelsnitz is tot 52 gestegen. Volgens hel „Beri. Tagebl." is de brood voorziening van Duitschland tol begin Mei ver zekerd. Het dalen van den dollarkoers heeft het inkoopen in het buitenland tegen een lage- ren koers dan tot nu mogelijk gemaakt, o.a. 244 2933 860 2976 414 3256 720 3503 722 3507 920 3533 938 3729 1013 8793 1036 3849 1091 4007 1208 4262 1317 4274 1379 4313 1381 4373 1390 4574 1392 4632 1521 4675 1552 4913 1797 6080 1869 5110 1974 6357 2035 5414 2342 5420 2373 5430 2377 5517 2405 5609 2562 5711 .Vijfde Klasse. Zevende Lijst. Trekking van 26 Januari. 1000, No. 847, 16572, 19126. 400, No. 4442, 5920, 18565. 200, No. 6824, 13828, 16746, 17800. y 100, No. 4161, 8390, 12853, 14948, 15118, 16141,16676.17804,18206/ 20255, 22571. PRIJZEN VAN 70. 5978 10346 13733 16563 18583 21024 6186 10457 13875 16602 18801 21038 6330 10484 13918 16607 18880 21048 6365 10518 14056 16655 18983 21099 6705 10540 14083 16694 19004 21153 6729 10705 14336 16776 19215 21232 6730 10736 14420 16824 18294 21244 6767 10899 14679 16841 19347 21262 6781 10933 14640 16859 19459 21276 6812 10940 14903 16863 19563 21338 6820 11C71 14937 16908 19634 21598 6870 11126 15007 16909 19724 21711 7039 11473 15033 16922 19789 21805 7140 11847 16042 17140 19889 21846 £614 12112 15140 17329 19923 21864 12132 15152 17528 19941 21869 7949 12164 15618 17632 20130 21888 8095 12321 15627 17931 20392 21907 8739 12330 15736 17954 20394 21932: 8758 12542 15842 17987 20559 22115 9246 12671 15892 18132 20582 22412 9406 12716 15928 18175 20595 22440 9433 12792 16973 18109 20598 22522 9434 12373 15996 18233 20670 22641' 9719 12881 16003 18266 20697 22670 9791 18110 16163 18301 20708 22678 9881 13111 16300 18324 20741 27796 2758 5717 10184 13153 16417 18354 20961 22803 2762 6762 10200 13486 16619 18431 20987 22812 2864 5913 10278 13634 9 3456 6303 9083 12290 14922 17153 20117 54 3477 6371 9084 12344 14939 17195 20146 73 3496 6418 9114 12357 14941 17244 20190 94 3505 6463 9124 12368 14998 17272 20224 122 3512 6467 9176 12369 15067 17274 20252 140 3543 6514 9185 12386 15071 172S5 20268 219 3684 6622 9298 12410 16144 17325 20351 828 3690 6527 9313 12437 15187 17441 20362 410*3716 6528 9314 12547 15234 17520 20395' 437 3724 6533 9319 12552 15237 17575 20137 441 8815 6609 9328 12615 15321 17586 20456 457 8873 6631 9455 12661 15323 17609 20462 604 3883 6639 9474 12737 15344 17621 20479 521 3895 6670 9485 12763 15372 17668 20512 686 3902 6743 9535 12818 15426 17696 20520 604 3946 6768 9545 12892 15430 17706 20550 622 3973 6784 9682 12906 1,5446 17874 20608' 670 3979 6825 9706 12933 15449 17895 20653 688 4027 6842 9741 12961 15509 18116 20659 778 4028 6875 9746 13011 15510 18244 20789 791 4142 6967 9758 13029 15512 182-55 20797 809 4168 7005 9762 13089 15521 182,58 20828 850 4214 7185 9792 13095 15-528 18264 20843 954 4228 7229 9815 13112 15,531 18298 20846 956 4230 7243 9819 13169 15567 18314 20897 962 4247 7259 9824 13231 15670.18426 20906 983 4248 7365 9918 13258 15598 18435 209371 1024 4320 7384 9921 13261 15620 18456 20999 1028 4321 7398 9946 13263 1.5616 18467 21039 1051 4360 7404 9955 13323 15663 18486 21053! 1093 4889 7413 10011 13337 15768 16518 21031' 1214 4456 7421 10050 13340 15772 18554 21063 1216 4495 7434 10087 13374 1.5805 18592 21091 1222 4507 7460 10090 13377 15896 18C09 21122 1308 4515 7468 10091 13451 15929 18655 211.14. 1391 4576 7514 10108 13471 15941 18661 1207 1406 4601 7515 10125 13541 15952 18710 21211 1436 4613 7545 10126 18557 15958 18721 21233 1461 4638 7549 10174 13618 16008 18733 21240 1528 4641 7596 10201 13645 16019 18762 21255 1537 4698 7600 1024,5 13651 16070 18767 21296 1586 4732 7608 10288 13655 16073 18770 21322 1633 4740 7651 10313 13668 16109 18786 21375 1641 4794 7668 10405 13674 16113 18802 21383 1658 4812 7682 10423 13675 10173 18804 2X404 1675 4935 7709 10448 13689 16189 18818 21406 1694 4937 7743 10476 13723 16246 18845 21421 1732 6067 7785 10478 13333 16263 18862 21473 1803 5072 7790 10510 13873 16317 18895 21504 1824 5077 7804 10610 13937 16348 19014 21.675 1902 6088 7812 10028 13990 16366 19032 21677 1937 6152 7818 10799 13993 16380 19095 21696 1960 5166 7915 10805 13998 16392 19103 21713 2022 5192 7986 10839 14003 16398 19151 2X804 2039 5260 8022 10S69 14004 164.33 19X56 21841 2102 5312 8090 10885 14114 16451 19225 21990 2108 535S 8149 10908 14162 16584 19246 22000 2155 5388 8163 10936 14182 1G612 19249 22023 22.39 5390 8222 10945 14184 16621 19306 220.34 2311 5413 8260 10946 14227 16644 19312 22050 2334 5449 8285 11004 14228 16648 19321 22061 2435 5528 8315 11070 14262 16649 19331 22083 2441 5529 8316 11142 H 305 16713 19407 22098 2467 5611 8349 11194 14366 16735 19449 22118 2502 5639 8.389 11224 14380 16745 19458 22145 2541 6668 8392 11247 14882 16801 19470 22146 2549 5721 8469 11358 14394 16810 19525 22189 2610 5723 8545 11362 14463 16818 19540 22193 2613 5727 8578 11365 14488 16822 19554 22219 2616 5804 8701 11389 14489 16830 19592 22245 2676 6869 8744 11440 14500 16855 19597 2896.3' 2713 5926 8748 11479 14574 16891 19781 22382 2720 5975 8770 11545 14648 16898 19782 225.30 2722 5990 8782 11549 14679 16907 19«R4 22565 2757 6025 8796 11576 14743 16916 19886 22601 2774 6074 8842 11646 14772 16970 19944 22634. 2951 6110 8849 11672 14782 16981 19965 '22050 3003 6117 8877 11729 14786 17013 19978 22656 3006 0149 8887 11802 14891 17022 19991 22674 8029 6153 8892 11818 14802 17025 20010 22754 8036 6198 8896 11840 14S1R 17061 20012 22757 8093 6229 8929 1185.3 14823 17090 20028 22842 8950 6252 8945 11882 14856 1 7104 20033 28863- 3290 6253 8968 11891 14843 17105 20067 22883 8344 6263 8998 12032 14883 17107 20081 22964 3370 6271 9010 12034 14885 17114 20113 22982 3411 6301 9022 12074 14922 17139 In de vorige Kjst stond17948, m, e, 17998. in Argentinië en Australië. Voor een crisis lit de broodvoorziening, zooals verleden jaar, be hoeft men dus in elk geval niet te vreezen. In een vergadering van de democratische linkerzijde heeft Charles Dumont, algemeen rap porteur van de finanticele kamer-commissie, o.m. verklaard, dat het aantal ambtenaren in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5