TWEEDE BLAD Kunst en Kennis Gemengd Nieuws. Sport en Spel Medische Praatjes FEUILLETON De wedergevonden dochter BI NNRNLAND Orde en Arbeid ZATERDAG 29 JANUARI 1921. Dezen morgen vtooeg ik1 hem welken ka til hij cp zou gaan, en iiij antwoordde mij: „Wat gaat u dat aan?" Nu vraag ik' u, is dat passend na twintig jaren van een ge lukkig huwelijksleven':' Ongetwijfeld be greep hij dat hij mij pijn deed, want hu voegde er bij: „Op u ben ik niet boos"' Diat geloot ik wel, wat heb ik hem ook in Een deskundige over de crisis dcat weg gelegd? Toen hij wegging riep nij mij toe: „Ik ga langs het ravijn d'er voce len. „Goed", viel de jonge man haar in de fedc, ik zal h'em daar vinden. Zorg voor het komijn, Sirr.one „Mijnheer de burggraaf kan gerust zijn. Antcnin wuifde haar vriendelijk vaarwel, en ging de richting in, djc zij" hem had aan gewezen. Weldra kwam hij aan een zijweg die midden door een heerlijk boschgedeelte ging. Ontzaggelijke eiken, reusachtige pla- taanbtomen, wier bladeren rosachtige tin ten vertoonden, heerlijke ahomboomen, strengelden hun takken door elkander en vormacn een prachtige laan, waar de zonne stralen nauwelijks door drongen. Daarna veranderde plotseling liet woud geheel van aanzien zonder eenigen overgang. De weg werd smaller en liep met andere voetpaden te samen Eindelijk' verhieven zich hooge rotsen in de open plekken vian het bosch, met groenachtig mos bekleed en omringd van varens met bleekgroene randen, groei end tusschen somber klimop en geurende kamperfoelie De reusach ige steenklompen pen waren dcor een omwenteling, wier herinnering: zich verloor in den naclit der eeuwen, in on .vettende wanorde over el kander gerold, en na in hun val reusaebti Nederland en België Binnenlandsch Nieuws. PROF. Mr. VERAART. We lezen ia bef* „Patroousbjad" „Prof. Mr. J. A, Veraart is afgetreden als Directeur van bet Nationaal Hanze- Bureau en is ook geen economisch advi seur der R.K. Middenstands-federatie ge worden zooals oorspronkelijk gemeld werd Naar aanleiding van een artikel van Prof. V. in „De Tijd", waarin nogal aanvecht bare meeningen werden geuit, werd ons door eenige Lezers gevraagd, of Prof. V. nu nog voorzitter inlijven kan van den XI. K. Centraler! Baad van Bedrijven? Kun nen zeker, dunkt ons, of Zijn Hooggol. dat ook doen zal en hoe lang, weten wij natuurlijk ook mot. Zoover wij weten, staat Prof. V. titans geheel buiten eenige directe aanraking met welke katholieke vakorganisatie ook- ge hoornen le hebben afgeknot,, hadden zij; in de tusschen gelegen open ruimten slechts armzalig struikgewas doen opschie ten, cl boomen wier samengedrongen wor tels geen ontwikkeling toelieten. Alles was steen a'e granietblokken hadden het woud overweldigd. Een ordeiooze chaos verving ov eT een grooten omtrek het heerlijke woud. Maar bet woeste voorkomen van streek was niet inindter grootsch dan de plekken met olmen, platanen en eeuwen oude eiken I Op Je verbazing', door dit gedeelte van het woud van Songy veroorzaakt, volgde een zekere bekoorlijkheid. Die vreugde- looze natuur deed pijn aan het hart, maar maakte zich meester van d'cn geest van hero, die haar in hare droevige naaktheid vertastte. Niemand kan ongevoelig blijven voor dat toon eel, waar het ontzettende met het verhevene vereenigd was. Men vorschte na tengevolge van welken aardschok die rotsblokken 'uit een krater waren uitge braakt of van een bergwoud' waren losge rukt. Antonin had in zijn jeugd meermalen dit woeste gedeelte van het woud door kruist, maar Iwoit had het zulk een diepen inaruk op hem gemaakt. Hij stond een oogenblik onbeweeglijk die ontzaggelijke ■Mee"blokken te beschouwen, tojen ging hij Luchtverkeel Verkeer en Posterijen Do Commissie van Advies voor do Spoorwegen. In verband met h,et be danken van mr. Limburg en mr. Men- dels zijn, naar wij vernemen, in hun pla.ate aangewezen mr. Dresselh,uys, lid van de Tweede Kaarteer en de heer A. Harms, te Den Haag, lid van den Ge meenteraad te Den Haag. (Tel.) La onze oost. Jhr. 15. W. J, van Riemsdijk Met in gang vad 1 Jan. 1Ö22 is op verzoek eer- voL ontslagen onder bijzondere dankbe tuiging voor de vele en langdurige dien sten jh(T. B. W. J, v, Riemsdijk, als hoofd directeur Rijksmuseum, tevens directeur Museum van Schilderijen te Amsterdam. KONINKLIJKE GIFT. H.M. de Koningin hoeft aan den heer L. Verhoeven te Dordrecht, als secreta ris van heet NedorlandschSteuncomité voor Beeldende Kunstenaars, oen bedrag van f 5C0 uit particulieere fondsen doen toekomen, als blijk van waardeering van den arbeid van dat comité. KORTE BERICHTEN langs een steil voetpad naar beneden. Een tweevoudig geruisch deed zich hoorenin de hoogte van den wind die de bladeren der jonge hoornen bewoog, en in de diepte ver beneden hem', van water dat over de steenen stroomde en murmelende water vallen vormde. Eensklaps hield de bodem' op voor de voeten van den wandelaar, een robs, zoo hjoog als de hogsite rtsen aan de kust van den oceaan, daalde af tot den half uitgedroogden stroom. En daar tegen over verhief zich een tweede muur gedeel telijk' van gladde steenen en gedeeltelijk van grillig oip elkander gestapelde notsstee- nen gevormd. Het ravijn bestond slechts uit een opeenhooping van rotsen van ver schillende grootte, bespat miet het schuim van de kokende wateren. Maar als t egenstelling mét de troosteloos h'aid van het steenachtig pad, dat Antonin was afgekomen, ontplooide de natuur ron dom het ravijn der vogelen alle bekoorlijkhe den van een weergalooze vruchtbaarheid. De groote boomen verhieven zich fier en tirotsch in 'de lucht en vormden een prachtig vergezicht van groen in de versehillenue sc'hakeeriingen waarmede de herfst het ge tooid had. Op de donkere pijnboomen sta ken heerlijk af de eiken met bun roestig gc- bladert e, de platanen toet hun goudbruin loof, de populieren toet hun schitterend zilver. Uit een grond', die een sterken geur. van aardveil en een fijne lucht van bonkbesf sen uitwasemde, schoten de laatste klok- bloemen op, te midden van nabloeiende margarieten en Viooltjes, die zich nederig in het groen verscholen. De wilde wijngaard strenge idle zijn tronen door de bladeien der! struiken en voor de rosachtige banen der huist. Het wais onmogelijk' toets te onderscheiden in die Verwarring). Alles te samen vormde een afgrond Van rotsen, bloemen, groend en water. Het leven ontsprong uit den schoot d;er harde met een bewonderens waardige kracht. Alles leefde des te vuriger, daar de eerste koude die schoonheid weldra! zou aangrijpen om ze te doen verwelken. De aarde haastte zich schoon en weel derig* te zijn en don mensch te bekoren- voordat zij voor eenigen tijd als dood en kleurloos zou zijn. De vogelen, die met luide kreten door de takken vlogen, be dekten den grond tact noten, kastanjes en eik éls De oogst voor den arme en voor de vogels lag opgehoopt op het groene mos, (Wordt vervolgd-) de KANKER. II. Den vorig en keer ben ik geëindWi met een grootc belofte te doen: u n.l. het een en ard nader mede te doelen aangaande de oorzaae van den kanker. Jarenlang heeft men zich met dit probleem beziggehouden, een heirleger van me dici werkt nog dag in dag uit, niet alleen in ons land, doch ik mag wel zeggen: alle landen del- wereld, zonder dat nog één tot op heden ten dagen in staat was een tipje var den sluier op te lichten, waardoor het misschien mogelijk zou worden een veel grooter percentage, ja wie weet hoe groot wel niet menschen aan den dood te ontrukken. Zonder twijfel mogen wij toch een eèrcsaluut brengen aan die noeste werksters en werkers in Laboratoria en ziekenhuizen, die, naar ik vertrouw, wel eens de voldoening zuilen smaken „het grootc" gevonden te hebben. Hoe veel dank zijn we aan deze vrouwen cn mannen der wetenschap verschuldigd! Zij zijn het, die aciiter de coulissen blijven. De hui dokter, de specialist zij allen maken gretig gebruik van de goede uitkomsten van hun werk, oogsten den dank van velen hunner lijderessen en lijders, waarvan toch ook wel een deel, zoo niet het grootste gedeelte, naar mijn mccning toekomt aan die stille werksters en werkers, die het pu bliek niet eens -bij naam kent. Men heeft dan langen tijd gedacht, dat bij de kanker één of andere bacterie, zooals we dat bij zoovele ziekten reeds gezien hebben, in 't spel was. Tot op lieden heeft men echter het bedoel de micro-organisme niet kunnen ontdekken, zelfs niet met de fijnste microscopische methoden van onderzoek' en de gevoeligste kleurstofreactics, die ons ten dienste staan en de bewuste boos doeners ons voor oogen zou moeten brengen. Hoewel het ontstaan der kanker op deze wijze wel niet geheel en al te verwerpen is, zijn er toch ervaringsfeiten, die dit alles minder waar schijnlijk maken. We vinden n.l., dat de kanker betrekkelijk zelden hij man en vrouw voorkomt. Hadden wij dus met één of andere infectieve ziekte te doen, zooals wij bijv. bij de tuberculose gezien nebben, waarbij de bewuste bacterie van den één gemakkelijk op den ander overgaat, tenzij men bijzondere voorzorgsmaatregelen neemt, dan zou het veel en veel vaker voorko men, dan wij thans zien, dat de echtgenooten elkander wederkcerig infecteerden, dus m.a.w. beiden ten slotte stierven aait kanker. Al is dit ailes dus tot heden ten dage op niets uitgeioopen, toch heeft men wel eenige belang rijke feiten in den loop der jaren, zij 't dan ook met groote moeite, kunnen vaststellen. Het is n. een zeer typisch verschijnsel, dat wij de kan- Julst op -die plaatsen aantreffen, waar het weefsel in meerdere of mindere mate aan een prikkel is blootgesteld. Zoo zien wij nog al eens kanker aan de onderlip, bijv. oude heertjes, die gewoon zijn hun pijp in hun mond te houden, of liever te laten hangen op de onderlip. Ze hebben meestal geen tanden meer, waardoor ze in staat zijn hun pijp vast te houden, zoodat de lippen hiervoor alleen gebruikt worden. tiet mcrlüw aardige is n.u, dat bij vrouw «in kan ker van <ïe onderlip zeer weinig voorkomt. De kanker komt vervolgens ook voor op die plaat- sen vooral in ons lichaam, die aan beschadiging in den ruimsten zin van het woord, zijn blootge steld. Meestal zijn die plaatsen gekenmerkt door dat zij eigenlijk te nauw zijn. Slechts een enk'el voorbeeld zal u doen inzien, hetgeen ik bedoel. Zoo komt bijv. kanker in de maag bij voorkeur voor aan het begin en uiteinde van dit orgaan, dat, zooals u wellicht weet, den vorm heeft van een wijde zak, die naar boven vrij nauw toe loopt en verbonden is aan den slokdarm en naar beneden op dezelfde wijze eindigt en met den darm correspondeert. Het voedsel, de spijsver- teringsgassen etc., prikkelen hier voortdurend den wand van dit orgaan in hooge mate. Nu gaan de overige dealen echter niet geheel vrij •uit, maar we zien hierbij toch veel minder kan ker optreden dan bij de zoo juÏ9t genoemde plaat sen. Hetzelfde verschijnsel zien wij bij den darm. Waar deze rechthoekige bochten maakt en wat nauw is, komt de kanker veel vaker voor dan hij de overige gedeelten. Ook menschen, wier beroep met zich meebrengt, dat zij veel met chemische stoffen in aanraking komen, hebben soms meer te duchten dan ieder ander. Zoo zien wij bijv. kanker van de huid optreden, vooral bij menschen, die in parofïne-fabrieken werken, terwijl ook het beroep van schoorsteenveger nog al eens van zich doet spreken. Het roet schijnt een bijzonderen invloed te hebben op sommige organen, zoodat kanker hierin meer optreedt dan bij ieder ander. Wij willen u den volgenden keer nog enkele nadere bijzonderheden vermelden, terwijl wij dan ook een woord zttllen wijden aan het merkwaar dig verschijnsel, dat de kanker juist een ziekte is, die bij voorkeur bij ouden van dagen pleegt ivoor komen. MEDICUS. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVKRY. bewerkt door L. M. VAN PINXTEREN, R.-K. Pr. 32. Sjnionc zag den jongen man verwonderd aan en antwoordde: „Het is toch wel ver nederend voor mij niet meer inee te tellen iii het leven van mijn man. Vroeger als hij thuis kwam wreef hij zich in de handen, sprak mij over de wilde zwijnen, wier leger 'hij gevonden had, over de oude konings- herten ,die in den herfst zouden opgejaagd worden, over de wolven, waarvan men de slreek zou zuiveren. Ik stelde belang in zijne ontdekkingen en plannen; maar "sedert drie weken is hij geheel veranderd, lö. l Zóó moeilijk is de kwestie, die we kunnen bestempelen met den naam: oorzaken en oplos sing van dc economische crisis, dat de meest betoogde deskundigen, ook na ernstige en amoele gedachtenwisseling, het met elkaar niet eens kunnen worden over sommige hoofdoor zaken, evenmin als over de geërgerde middelen om uit hel diepe moeras te geraken. Dat mag ons echter niet weerheuden, hel oor te luisteren te leggen, aan de meening. die erkende mannen van gezag, na zorgvuldig wik ken en wegen, ten besle geven. Als een deskundige van den eersten rang noemen we den President der Nederlandsclie Bank, Mr. 0. Vissering. Aan een medewerker van „Het Volk", gaf hij een overzicht van zijn denkbeelden, uil welk overzicht eep zeer belangrijk stuk wij een paar grepen doen. Voorop stellend, dat de tegenwoordige econo mische crisis zoowel in Amerika als in Europa zeer ernstig is, wees dc heer Vissering erop, dat niettemin verschillende elementen onderscheiden moeten worden. „Er is bijv. ieder voorjaar een malaise in zaken. Er is voorts seizoenslapte. Deze ver schijnselen moeien niet worden verward met de thans heersohende algemeene crisis, waarhij overigens nog moet worden gecon stateerd, dat deze in het eene land heftiger is dan in het andere, en dat eenzelfde economische oorzaak in verschillende lan den een verschillende werking heeft. De lage stand der valuta in Duitschland b.v. maakt het voor de Duitschers moeilijk, zoo niet onmogelijk, in Amerika aankoopen te doen. Gevolg 111 Amerika: slapte en werk loosheid. Maar dezelfde lage stand der valuta, maakt het een aantal takken der Duitsche industrie mogelijk, sterk te con- curreeren. Gevolg", in Duitschland druk werk in bepaalde industriegroepen. Wil men het probleem zuiver stellen, dan moet men met al deze dingen rekening houden. Toch is er in dit alles een algemeene lijn waar te nemen. De algemeene oorzaak van de crisis is, dat als gevolg van den oorlog Duitsch land, Oostenrijk, Rusland en eenige kleinere zanden in het Oosten van Europa niet meer als koopers van beteekenis op de wereld markt komen. In de landen, welker produc tie normaal is gebleven of weer geworden, zijn van allerlei belangrijke artikelen groole voorraden ontslaan, voor welke geen afzet te vinden is. Nu is het een vaste economische wet, dat als hel aanbod veel grooter is dan de vraag, de prijzen gaan dalen. Zoo was het al maanden geleden in Amerika. Natuurlijk heeft men van alles geprobeerd om de crisis te keerenof althans de nadeden op anderen af te schuiven. Ik noem u een enkel voorbeeld. Er zijn in Amerika ontzaglijke voorraden spek, ge reed gehouden voor de levoring aan Duitschland en Oostenrijk, zoodra die lan den in staat zouden zijn tot koopen. Toen die mogelijkheid uitbleef, ging men het langs een anderen weg zoeken. Men kwam b.v. herhaaldelijk bij Nederland met het volgende aanbod: Amerika zou groote hoe veelheden spek leveren aan Duitschland cn Nederland, zou daarvoor aan Duitschland de noodige credieten verleenen. Voor Neder land zou dan het voordeel zijn, dut het spek naar Duitschland zou worden ge bracht over de haven van Rotterdam. Wij konden op dat aanbod niet ingaan, want wij zouden daarbij niets anders heb ben gedaan, dat het risico overnemen van de Amerikaansche spekhandelaars en daar was geen reden voor. Dat een groote economische crisis doorwerkt in alle landen die deelnemen in het internatio nale handelsverkeer, is echter onvermijdelijk. Men heeft het gezien: toen in Amerika de prijzen van grondstoffen en fabrikaten gedaald waren, konden die artikelen ook in Europa niet op de oude prijzen gehandhaafd worden, en dit proces "wordt nu voltrokken, eerst in Engeland, ver volgens in de andere landen van Europa. Men neemt dus overal waar: daling der prijzen, slapte in handel en industrie, werkloosheid. Er bestaan echter, naast deze crisis-factoren die voortvloeien uit te geringe koopkracht, onder-consumptie, nog andere factoren die men tot over-productie kan terugbrengen. Deze zijn berwering, wordt door Mr. Vissering als volgt verduidelijkt: „In Amerika zoowel als in Engeland heeft, óók na het beëindigen van den oorlog, de industrie zich zéér eenzijdig ontwikkeld, b.v. de soheepsbouw en de fabricage van auto mobielen. Op dit gebied heeft men met een po-ritieve overproductie te rekenen. De ban ken, die in Amerika en Engeland de scheepsbouwwerven en automobielenfabrie- •kec financieren, hebben dat begrepen en zij beperken nu de productie door een beper king van de le verleenen credieten. Zij doen dat niet alleen door een directe weigering van h-t'; verleenen van geld, maar ook door het eisohen ran feen ho'ogere rente voor ieder nieuw millioen, dat voor deze indus trieën wordt gevraagd. Zoo zijn er fabrie ken en werven, die voor hun bedrijfskapi taal een rente moeten belalen, hooger, dan hun bedrijf lijden kan. Bij dalende prijzen heeft deze maatregel natuurlijk inperking der productie tot gevolg, hetgeen weer tot verscherping der crisis leidt. Hoe lang de crisis duren zal? Dat kan Mr. Vissering evenmin zeggen als elk ander deskun dige afzonderlijk of alle deskundigen te zarnen. Voor zoover de crisis bepaald wordt door „onder-consumptie" is er z. i. op een langen duur te rekenen. Men kan niet optimistisch zijn ten opzichte van de vermeerende koopkracht bij de volken van Midden- en Oost-Europa in den eerst-volgenden tijd. Die volken kunnen ziüh zeker niet, zooals kort geleden nog wel aange nomen werd, uit eigen kraeht herstellen. Zij zullen geholpen moeten worden door een krachtige, hoewel omzichtige crcdielverleening van de zijde der landen die daartoe bij machte zijn. Hierover zegt do President der Nederlandsche Bank: „De kansen daarvoor staan beter dan b.v. een half jaar geleden. Toen was men nog vrij algemeen van oordeel, dat Duitschland zich maar zelf moest helpen, ja, dat men er nog wel een en ander van halen kon. Het keerpunt in deze opvattingen wordt ge vormd door de Conferentie van Brussel. In Amerika neemt men eenzelfde stem ming waar. Ook daar ontwerpt men plan nen tot cred'iet-verleening aan industrie en handel voor de levering aan Duitschland, Oostenrijk, Polen, Rumenië, enz. Een van de meest merkwaardige plannen is dat van senator Edge, om speciale banken voor dat doel te stichten, diP obligaties zullen uitge ven lot een gezamenlijk bedrag van 1000 millioen dollars. Hoe eerder nu al die plannen tot wer kelijkheid worden, zooveel Ie spoediger zal Europa weer op (]c been komen en kan de crisis worden bezworen. Onder de veie besluiten, die uit een en ander te trekken zijn, dringt zich de volgende aan ons op: De wereldoorlog van 1914—1919, was een oorlog, waardoor de moderne maatschap pij zich Dim' Sezelimoord heeft. Een nieuwe wereldoorlog zou onvermijdelijk den economi- schen dood van Europa len gevolge hebben. De volkeren hebben elkander hard noodig. Daarom moet aan alle gevoelsargumenten het zwijgen worden opgelegd. Hier is hot vóór alles zaak, om de noodlottige crisis te boven le kun- neu komen. Daarom moeten zoo spoedig moge lijk als i maar eenigszins kun, de internatio nale betrekkingen weer worden aangeknoopt. We maakten onlangs gewag van een artikel in de „Etoiie Beige", waarin dc houding van Nederland jegens België in Augustus 1914 werd besproken. Daarin toonde dit blad aan, dat België aan Nederland in 1914 niets te verwijten heeh. „De Schelde", dagblad uit Antwerpen, brengt (Ie „Eloile Beige" huiac voor zijn moed ën ini- lialief om deze waarheid Ie verkondigen en be sluit, clat door deze waardevolle openbaringen voor goed cn voor allen „het hatelijke vertelsel- tjen, dat Nederland den Duitschen inval in Bel gië in Augustus 1914 op eenige wijze zou begun stigd hebben, als een gemeene leugen is gebrand merkt." EEN NIET ALLEDAAGSCHE BOND. Te Steenbergen (N. B.) is opgericht een bond van wanbetalers van den hoofdelijken omslag. Er zijn ruim 200 leden toegetreden. DE REIS VAN DE BEDrUVEN-COMMISSIE TE ZAANDAM. Donderdag zijn de leden van de commissie voor de bedrijven van de buitenlandsche reis te Zaandam teruggekeerd. De R. K. Kiesveree- niging heeft een algemeene vergadering uitge schreven, waarin de be.de Roomsche leden der commissie de heeren Beumer en Lombert, zijn uilgenoodigd om inlichtingen te verschaffen over de noodzakelijk van hun deelnemen aan de reis. Vereeniging der vier Langedijker gemeenten. De zoogenaamde Dubbele Raad te Broek op Langendijk (N.-H.) heeft zich met algemeene stemmen uilgesproken tegen vereeniging der 4 Langedijker gemeenten. Een adres is geleekend door 1200 ingezetenen aan de regeering verzonden, met het verzoek, hel wetsontwerp om de 4 Langedijker gemeenten te vereenigen, in te trekken. Te Oudkarspel is een volksstemming gehouden over de vraag, vóór of tegen genoemde veree niging. Er waren 900 stemmen tegen en 100 stemmen voor. Belasting op waardevermeerdering van onroe rende goederen. Naar wij vernemen, is het wetsontwerp tot het heffen van een belasting op de waardevermeerdering van onroerende goederen ten behoeve van de gemeenten bij den Raad van State aanhangig. De snelheid van passagiersvliegtuigen. Een vliegtuig dat de verbinding onderhoudt tus- sch Londen en Birmingham heeft den afstand van 302 K. M. nl. de route heen en terug, afge legd in 90 minuten, dus met een snelheid van 230 K.M. per uur. Reizen van onderofficieren in Indië. „Het Midden", orgaan van den Bond van Ma rine-onderofficieren ontving van den gouv.-gen. van Ned.-Indië antwoord op verzoekschriften van 16 Nov. 1916, 14 Jan. 1918 en 15 April 1920, waaruit blijkt, dat de onderofficieren in Indië van 1 Juli a.s. af per spoor in de tweede klasse zullen worden vervoerd. Dr. A. Diepenbrock. De toestand van dr. Diepenbrock was Donderdagavond hoogst zor gelijk. Bezoeken worden bij den patiënt niet meer toegelaten. De daling van de cierprijzen. Met de da ling der prijzen van dc eieren op de grootere markten was de prijs der hoendereieren in Wcsterwolde (Gron.) Dinsdag 68 per 100 stuks. De werkloosheid in de diamant-industrie Het aantal werkloozen in de diamant-industrie bedroeg in de week van io22 Januari 7926 tegen 7755 in de vorige week. TEGEN HOOGE MELKPRIJZEN. Aangezien de melkprijs in verschillende plaat sen daalde, doch in Den Bosch onveranderd bleef, zal de Duurtecommissie aldaar, wanneer haar de prijs onredelijk blijkt, het publiek adviseeren het verbruik tot de helft te beperken. Dit advies zal 's avonds te voren voor den volgenden dag worden aangegeven, zoodat de melkinrichtingen er met hun inkoopen geen rekening mee kun nen houden, DIEFSTAL VAN EEN MONSTRANS. Volgens de „Tel." is te Kerkrade door de Heerlensche recherche aangehouden een tweetal personen, een Hollander en een Duitsoher, ver dacht van diefstal. De betrokkenen boden te Heerlen in een café een goudklomp te koop aan en toonden daarvan een monster. Toevallig was een agent van politie daar en werd afgesproken, dat bij de grens de klomp zou worden overgeno men voor 2500. Daar werden de 2 mannen door de politie gevangen genomen. In hun be zit werd gevonden een k'iomp goud, vermoede lijk een monstrans uit de 16e of 17e eeuw en van groote waarde en vermoedelijk uit een Duit sche R -K. Kerk gestolen. Valsche zilverbons. Al zijn de vervaardi gers der valsche rijksdaaldersbons te Rotter dam gepakt, het blijkt dat hun fabrikaat toch in vrij groot aantal vooral in Den Haag in om loop is. Treinroof. Een controleur van den goede rendienst bij de Nederlandsche Spoorwegen heeft den spoorwegarbeider K. in arrest laten stellen. De man heeft 2 postduiven, eeu houten balk en eenige rijwielpedalen ontvreemd. Prijsverlaging van den borrelt Ook le VVeesp bracht de verhoogde prijs van 20 ct. per glas een zoodanige vermindering van het ge bruik, dat de caféhouders het voortoopig met een prijsverlaging van 2 cent per plas zuilen probeeren. Treurig voorval. Woensdagavond was er een gezellig avondje ten huize van een barbier in de van Hogendorpstraat. Juist waren de gas ten weggegaan, toen de vrouw van den barbier door een beroerte werd getroffen en dood op baar stoel bleef zitten. Griezelige vondst. Te Lage-Zwaluwe bij den Moerdijk is het geraamte gevonden van een vermoedelijk 12-jarigen knaap, die in de Amer schijnt verdronken te zijn. Treurig. Donderdagmorgen wilde de land bouwer v. Grinsven te St. Michiels-GesteJ een niet hout geladen kar lossen.Hij wierp den wagen achterover, niet wetende dat zijn zesjarig kind er achter aan het spelen was. De kleine werd onder het hout bedolven en is dientengevolge overleden. Een veelbesprokene. Mej. G. v. d. M., zich noemende „Anny Pascal", die kort geleden te Nijmegen wegens oplichting gearresteerd werd en naar het Huis van Bewaring te Arnhem werd overgebracht, is thans weer opgenomen in 't Rijks Krankzinnigengesticht te Grave. De grenscontrole. Hoe streng op de passen wordt gelet, blijkt volgens „De Geld." wel hieruit, dat de politie te Winterswijk een Duitsch meisje uit Gladbach heeft aangehouden, die hier reeds een paar jaar als dienstbode werkzaam was, doch wier pas niet in orde bleek. VOETBALOVERZICHT. Zondag wordt gespeeld: Westelijke Af deeling. le Klasse. Blauw WitH. V. V., W. Eijmers Jr. V. V. A.—D. F. C., C. J. Groothoff. Haarlem—V. O. C., Mr. E. G. van Bisselick. SpartaSpartaan, H. A. Tromp. A. F. C.Ajax, M. Bos. H. B. S.U. V. V., Th. van Zwieteren. Overgangsklasse. StormvogelsQuick. FeyenoordR. C. H, •t Gooi—Hermes-D. V. S. S. V. V.—H. F. C. D. E. C.—R. F. C. A. D. O.—W. F. C. Reserve le Klasse A. U. V. V. II—Ajax II. Spartaan II—'t Gooi II. H. F. C. II—A. F. C. U. 2e klasse A. Alc. VictrixE. D. O. Rapiddtas-Ainstet (op nader aan te wijzen terrein). Z. F. C.Purmersteyn. HollandiaZ. V. V. 3e klasse A. D. W. S.Btocmendaal. St VoorwaartsHelder. Oostelijke Afdeeling. le Klasse. Be QuickZ. A. C. HengeloEnschede. Go Ahead—Theole. VitesseU.D. Zuidelijke Afdeeling. le Klasse. Bredania-B. V. V. Willem IIMiddelburg. N. A. C.N. O. A. D. D. O. S. K. O.—V. V. V. Wilhetmina—M. V. V, Noordelijke afdeeling. le Klasse. Be QuickAchilles. ForwardAlcides. H. S. C.G. V. V. VelocitasVeendam W. V. V.Frisia. De eerste klasse. Aan den Schoterweg kunnen we morgen op een spannenden strijd rekenen. V. O. C., dat 't schot schijnt gevonden te hebben, komt bij de rood-blauwen op bezoek. De Rotterdammers hebben in de laatste twee weken geleerd om doelpunten te maken, zoodat zij er thans alles op zullen zetten om de 70 nederlaag in Rotterdam ongedaan te kunnen maken. De roodbroeken hebben 't zoet der overwin ning in 1921 nog niet gesmaakt, zoodat zij alle moeite zullen doen om thans weer eens een over winning te behalen. We voorspellen een 21 uitslag in 't voordes! der Schoterwegnxenschen. Blauw Wit ontvangt de Groote Haagsche. Indien de zonen van den Wassenaarschen Leeuw volledig zijn, dan beloofd dit een vin- nigen strijd te worden, want met de Gebr. Kessler in hun midden, is de Haagsche tot alles in staat. 't Terrein-voordeel zal tenslotte Blauw-Wit da overwinning wel bezorgen. De Ajaxieden gaan een bezoek brengen b(j A. F. C. Dit is voor Jan van Dort c.s. altijd een laa- tigen wedstrijd, 't Zou ons dan ook niets ven wonderen als A. F. C. Zondag voor de verras sing zou zorgen. SpartaSpartaan is een strijd waarvan zeeti weinig van te zeggen valt. Spartanen tegen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5