DERDE BLAD Wat de Pers zegt Ëlck wat wils. Gemengd Nieuws. BUITENLAND ZATERDAG 29 JANUARI 1921. DE CONFERENTIE TE PARIJS DE TOESTAND IN IERLAND. «EHE180E BUITENL. BERICHTEN. TREKJES CLXXV VRIJHEID VAN HET WOORD. Het „Vaderland" herinnert ei aan, dal sinds lang de communisten in den Amsterdamschen gemeenteraad aiie behoorlijke afdoening van Anken onmogelijk maken en dat hun optreden cmecae afkeuring wekt.' „De man op de tribune die bij hel ont ruimen daarvan de zaal verliet, en den nog aanwezigen - als pijl der Parthen toe schreeuwde: „En aan zoo'n stelletje is het wd en wee van meer dan 700.000 menschen toevertrouwd," heeft zeker naar het hart van tienduizenden gesproken, die jammer genoeg het Communistische zestal, met Wijnkoop aan het hoofd, voor den Raad aanzien. Terwijl hel toch duidelijk is, dat de Raad voor dit niet te qualificeeren op treden niet verantwoordelijk is. Eén per' soon is in staat door lawaai maken het heerlijkste concert in de war te sturen, en de stemming totaal te bederven, zoodat de uitvoering moet gestaakt worden, totdat hij met den sterken arm is verwijderd. En zelfs één schurftige hond kan, in de kerk bin nengeslopen, en zijn gejank op het plech tige ogenblik beginnende, elke stichting aan een welgeslaagde godsdienstoefening ontnemen. Zoodra men echter dit heeft beleefd, neemt men maatregelen om zooiets te voprkomen, en zoo zullen dan ook nu, zij het dan misschien ook wal laat, maatrege len genomen worden, om aan de stelselmati ge kwajongensachtige, en om aan de vrouwe lijke leden van de fractie geen onrecht te doen, zeggen wij ook kwajemeidsachtige berrie van Wijnkoop's stelletje een einde te maken. Dit is geen zuiver Amsterdamsch belang, maar een algemeen belang, zegt het Haagsche blad. „Het is een van de programpunten van de Communisten, om de vergaderingen der vertegenwoordigende lichamen door hun optreden absoluut onmogelijk te maken} om te zorgen, dat er zoo min mogelijk wordt afgedaan,.om dan verder uit dat feit de onmacht van het „kapitalistische" stel- sel, om eenige verbeteringen in deze wereld aan te krengen, te demonstreeren. Allen dus, die begrijpen, dat het in deze in waarheid Haat om den strijd tusschen revolutie wel wat groote naam voor zoo misselijk 0<" en democratie zullen met genoegen veraomeii hebben, dat aHe fatsoenlijke raadsfracties, d.w.z. alle, behalve de Coin- mumslisehe, zich voorloopig vereemgd heb ben met eene wijziging van het reglement van orde, die den voorzitter den macht zal geven, waarover hij zal moeten kunnen be schikken, wil hij nog de orde in de vroed schap van de hoofdstad kunnen handha ven." Het „Vad." doet dan een paar Bffifhptingfn uit êen artikel ran den heer Wijnkoop In „De Tri- bune", geschreven naar aanleiding van de orde maatregelen, die de Amsterdamsche Raad be raamt, en knoopt daaraan eenige beschouwin gen vast, waaruit het blad concludeert, dat de communistische partij, wier tijdelijk levenssap de ontevredenheid was over den oorlogstoestand, zelve voelt dat haar wortel in dorre aarde is komen te staan. nieuwbouw nagenoeg onmogelijk is, zooals steeds een zekere inkrimping waardoor ar beiders werkloos worden. Dit wordt nog eenigszins verergerd door den onvoldoenden voortgang van den opbouw. 3. Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit dat er wel veel ruwe, ongesohoolde ar- beiderskradhlen zijn, doch veel te weinig vaklieden, met name metselaars. Deze laatsLen vinden volop werk er zijn echter niet voldoende, om den opbouw snel te doen geschieden. Dit is ook de oorzaak van de werkloosheid onder de genoemde onge schoolde arbeidskrachten, grondwerkers, betonstorlers en opperlieden, enz. 4e. Verklaring voor deze verstoring van het noodzakelijke evenwicht tusschen ge schoolde en ongeschoolde arbeidskrachten is te vinden: a. in de gelijkstelling van het loon voor beide groepen, waardoor cte prik kel om een vak te leeren wegvalt; b. in de langdurige mobilisatie, waardoor ook aan veel goedgezinde werkkrachten de gelegen heid werd ontnomen zidh in het bijzondér voor een of ander vale te bekwamen. 4e. Van sabotage van den woningbouw door de aannemers is bierhij, evenmin als te Groningen, sprake." WERKLOOSHEID IN DE BOUWVAKKEN „De Aannemer", orgaan van den Ned. Aanne mers bood, schrijft over de werkloosheid in de bouwvakken en het tot de aannemen gerichte verwijt van sabotage o. m.: „Ie. De werklooze bouwvakarbeiders te Amsterdam zijn voor het meerendeel schil ders, grondwerkera en opperlieden. Van werkloosheid onder de categorieën metse laars en stneadoors in de week van 36 Dec. 1920 tot 1 Jan. 1921 was bij de Gem. v Arbeidsbeurs aldaar niets bekend. 2e. Het schildersbedrijf ondergaat in dit vochtige jaargetijde, waarin de uitvoering van buitenschilderwerk en met name in Donderdagavond heeft Lloyd George, na de verklaring betreffende de Fransohe voorstellen inzake de Duitsche schadevergoeding, in een belangwekkende rede het Britsche standpunt uiteengezet. Dit standpunt kan aldus worden samengevat, dat het de feiten erkent, zooals zij zijn en niet zooals zij moesten zijn. Engeland staat evengoed als zijn bomdge- noolen er op, dat Duitsdhland tot den laatsten cent betaalt, wat het betalen kan, want Enge land krijgt 22 pet. van de. schadevergoeding. Het eigenlijk^ verschil was ontstaan over het dwingen van de Duitschers om aan hun ver plichtingen te voldoen. Dit kwam voor uit de moeilijkheid om betaling te verkrijgen buiten de rijksgrenzen van Duitschland. Duitschland kon vrijelijk genoeg betalen binnen zjjn gren zen, maar kon zijn bosschen, spoorwegen en landerijen niet over de grens uitvoeren en ben aan de geallieerden overhandigen. De eenige manier waarop Duitsdhland terug kon betalen, was door middel van uitvoer. Eenige van zijn voornaamste markten in Rus sisch en Centraal-Europa waren niet meer van Duitschland, en als het te veel uitvoerde naar de geallieerde landen, beteekende dit den onder gang van hun nijverheid en werkloosheid voor het volk. Niettemin was er een werkelijke marge, die Duitschland in staat zou stellen om te be talen. Wat het plan van Doumei den Franschen minister van financiën betrof; het was zedelijk te rechtvaardigen, maar onuitvoerbaar. Geen deskundige geloofde dat bet effect zou kunnen hebben. Op sommige dingen moest men echter blijven staan en de geallieerden moesten het eens wor den over Duitscbland's betaal vermogen en al hun gezag volgens het tractaat gebruiken, oen Duitschland te dwingen zichzelf in een toestand te brengen, waarin het betalen kan. Het deed dat niet. Zijn begroeting was fantastisch, zijn inkomsten benaderden zelfs niet zijn uitgaven. Het legde geen belastingen op in een omvang, die op dien wan de belastingen bij de gealiieer- dea leek. De geallieerden moesten onverwijld zorgen dat Duitsohiand op zijn minst een erven zwaren last op ztyii onderdanen legde als die van tie geallieerde landen dragen en moesten ook zor gen, dat Dtritsohland dezelfde bezuinigingen in- voerde als de geallieerden. Hij was van meening, dal het op drie dringen aankwam: lo. op het vaststellen van het be drag van de schadevergoeding en de wijze van betaling; 2o. hierop dat men van de Dnitschera moest verlangen dat zij hun financiën en belas ting in orde brachten; en do. op het honden van een bijeenkomst als die van Spa waarin over het heele onderwerp definitief kon beraad slaagd worden. De Belgische en de Italiaansche gedelegeer den steunden Ltoyd George door er eveneens op aan te dringen, dat de geallieerden niet moesten afevjjken van de overeenkomsten van Boulogne en Brussel. Briand betoogde, dat de Fransohe openbare meening Dmtsohland met 'zijn betaling wensoht te zien beginnen. Frankrijk is redelijk; het wenscht de herkrijgbare annuïteiten vastgesteld te zien. Het totaal van de schuld moet door de commissie voor de schadevergoeding vast gesteld worden. Indien blijkt, dut Duitsdhland' niet hij macMe is het totaal te betalen; kan later een voorwaardelijk cijfer vastgesteld worden. Maar de overeenkomst van Boulogne voldoet de openbare meening in Frankrijk mek Briand stelt voor dat men, ingevolge de overeenkomst van 11 December in vier tempo's te werk blijve gaan: deskundigen-conferentie te Brussel; con ferentie met de Dirilschera te Londen tegelijk met de conferentie, die het oostersohe vraagstuk moet regelen; vervolgens vaststelling door de commissie voor de vergoedingen; ten slotte vaststelling door de geallieerde ministers van de dwangmaatregelen. Ten einde het Fransche met het Engelsche standpunt te verzoenen stelde Jaspar (België) voor een bijzondere commissie te belasten met het opstellen van een overgangstekst, waarmede zonder uitstel te Parijs een oplossing verkregen kan worden. Een onderhoud met de Valera. Het Fransche blad „L'Oeuvre" heeft een in terview gehad met den „president van de Ier- sche republiek". De Valera, die zich „ergens ia Frankrijk" bevindt. Er schijnen intusschen goe de redenen te zijn om aan te nemen, dal hij zich te Parijs ophoudt Het Fransche blad verhoovaardigt er zich met gepas ten beroepstrots dat een zijner re dacteuren geslaagd is in iets wat aan de detec tives van Scotland Yard en de geheele politie van het Vereemgd Koninkrijk met was gelakt. De journalist vroeg aan „Monsieur le prési dent", waarom hij uit de V. S. vertrokken was. Het antwoord luidde, dat hij het als zijn [dicht als leider van de vertegenwoordiging des lands beschouwde, onder zijn landgenooten te zijn nu de Engelschen door een politiek van niets ont ziend terrorisme het Iersche volk vrees wknja gen teneinde zijn moreele kracht te breken. Hij zei ie verder uiteen, dat het Iersche volk het recht opeisebt om over zijn eigen lot te be schikken. Het wenscht vry te zijii m, geen ty rannic meer te dragen. En Ulster dan? vroeg de interviewer, waarop De Valera antwoordde: Als Groot-Brittannië ons recht erkent, zullen wij geen moeilijkheden meer met dat land hebben en dan zal terzelf- dertijd ons geschil met de minderheid in het Noord-Oosten van Ulster ophouden. Als deze minderheid om autonomie vraagt in den Ier- schen staat, dan zijn wij bereid die toe te staan. En op de opmerking, dat Ulster Protes- tantsch was, antwoordde tic president der Ier sche republiek, dat de Iersche republiek aan alle burgers godsdienstige en burgerlijke vrij heid verzekerd. Maar, zoo vroeg de interviewer ten slotte, beeft de beer Lloyd George u niet, "volgens de Engelsche pers, zekere vredesvoorstellen ge daan? De Valera haalde de schouders op. Wat de beer Lloyd George aan de pers verteld heeft, doet er hert weinig toe, antwoordde hij. Die voorwaarden, dat aanbod, hebben weinig waar de. Wat Lloyd George vandaag zegt, zal hij zonder bet minste bezwaar morgen tegenspre ken aki dit in zjjn kraam te pas komt. SCHANDAAL IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG Bij de behandeling ran begrooling van justitie ri het eergisteren tot ergerlijke schan daalscènes in den Rijksdag ytnm-n. Een on afhankelijk afgevaardigde had het sein hiertoe gegeven door een professor, die het voor de Marburger studenten in verband met het be kende Mechteratadter-proces had opgenomen „laagheid" te verwijten. Toen de voorzitter hem hiervoor tot de orde riep, aehreenwde hIj de zaal ia, dat wonwoi tM mu uit nood ver knopen, professoren, echter int winstbejag, dat professoren dus nog lager staan dan prosti tuees. De meerderheid ging hierop zoo te keer, dat de spreker minutenlang moest ophouden. Daarna sprak, hjj van de „schandelijk,, vonnis sen der justitie". Toen na een repliek van den minister waar in hij vertelde dat in I919 hij de Pruisische rechtbanken alleen IX millieen strafzaken aan hangig waren gemaakt de onafhankelijke af gevaardigde dr. RosenfeM wilde spreken, werd' hij door de conservatieven gehoond, die zijn spreektrant nabootsten. Rosenfeld sprak steeds door, aonder dat iemand mts kon verstaan. Na hem wilde de communist Koenen het woord voeren. Toen verlieten alle burgerlijke afgevaardigden demonstratief de zaal. De com munisten en onafhankelijke!! kregen het met de meerderheids socialisten te kwaad. Zoo erg, dat het bijna tot handtaslelijkheden was gekomen. Toen de socialist Hörsing eoi tusschenroep Het hooren, brulde de communist Hoffmann: „H5r- jnng is bezopen!" Hoffmann werd tot de orde geroepen. Hierop reageerde hij met een „Laat liever dien bezopen kerel er uit smijtenl" Zoo ging het een poos door. Tot de burger lijke afgevaardigden terugkeerden en voorstelden het debat te sluiten. En dit voorstel werd nar Umriijh onmiddellijk aangenomen, Alleen de schreeuwers stemden tegen. TROEBELEN IN ITALIë. Uit Rome wordt gemeld: Enkele afgevaardigden hebben de regeering geïnterpelleerd over de incidenten te Modena, Ferrara en Bologna. Giolitti verzocht uitstel tot Maandag, wanneer de resultaten bekend zouden zijn van het onderzoek. De socialisten keurden (fit goed, de communisten niet Ten slotte nam de Kamer hel voorstel aan. Een groep fascisten, die was doorgedrongen op bet plein van het hoofdbureau der posterijen en telegrafie, werd door de beambten gehoond. Met het gevolg, dat het tot een kloppartij kwam en de politie moest optreden. Tengevolge van deze betoogingen en de in terventie van de openbare macht hebben de be ambten van de P. T. T. het werk gestaakt. De „Daily Chron." verneemt uit Milaan, dat de bureaux van een soc. blad te Florence zijn bestormd en verbrand door de nationalisten met het resultaat dat de algemecne staking is afge kondigd te Florence, waar alles is duisternis is gehuld; er rijden geen trams en er verschijnen geen couranten. UB verschillende deel en van Italië worden anti-socialistische excessen ge meld1. EEN LYNCH-SCHANDAAL, Uit Oscela, in den staat Arkansas, wordt het volgende gemeld over een lynch-geval: Een neger bevond rich ia hechtenis op de be schuldiging een man) vrouw en dochter te heb ben vermoord. Een woedende menigte bestorm de de gevangenis, haalde hun er uit, bond hem aan een paal en verbrandde hem. Voordat de brandstapel werd aangestoken, werd den neger gevraagd of hjj nog iets te vragen had. Hij vroeg toen óm eten; daarna verzocht hij zijn vrouw en kinderen te mogen zien, waarna een roerend afscheid plaats vond. Voor zijn dood verklaarde de neger 'dat hij dronken was ge weest, toen hjj de daad pleegde. Daarna werd hij verbrand. Volgens de „Mfinch. Augsb. Abend Ztg." zjjn in Beieren ongeveer 26.000 ton munitie voor artillerie, pioniers, vliegtuigen, en 13 millioen schokbuizen vernietigd. Bovendien zijn 113 millioen K.G. buskruit verbrand, 2220 ka nonnen, 156.000 geweren en 107,000 blanke wa pens zijn uit elkaar genomen. Een bijzonder groote plaats in den vernietigin g sarbeid neemt de vernietiging van het vliegtuigmateriaal in. 2013 vliegtuigen en 2593 vliegtuigmotoren moes ten volgens de aanwijzingen van de Entente- commissie vernietigd worden. 92 vliegtuigen en 225 motoren moesten aan de fat"»'» worden uitgeleverd. Uit de volkstelling, den len December in Zwitserland gehouden, is gebleken, dat het aan tal inwoners 3,856.825 bedraagt. In 1910 was dit cijfer 3*753,298. De vermeerdering bedraagt dus slechts 2.6 proc., terwijl deze in het tijd vak 1900—1910 13^ was. in de 25 steden met meer dan 10,000 zielen woont 27 proc. van de bevolking. Thans telt Zwitserland vier steden met meer dan 100.000 inwoners: Zurich, Bazel, Genève en Bern. Uit Stockholm wordt aan de Fransche bladen geseind, dat de beide Kamers het wets ontwerp hebben aangenomen, waarbjj de vrouwen hetzelfde kiesrecht wordt toegekend als aan de mannen. r—Van de Russische grens wordt bericht: In verband met den economischen nood maakt de sovjet-regeering bekend, dat stakingen in de toekomst met gevangenisstraf en intrekking der levensmiddelenkaarten zullen worden gestraft In de mijn „Weslend" (Duisburg) werd Dqpderdagmiddag tengevolge van een instor ting een aantal mijnwerkers waarschijnlijk elf, bedolven. Hef. reddingswerk is onmiddellijk be gonnen. Gisteren kwamen te Berlijn in twee trans porten ongeveer 700 - teruggekeerde krijgsgevan genen uit Siberië, die voor een deel zes jaar weg waren geweest, te Hamburg aan. Een telegram uit Grimsby meldt, dat de nationale vereeniging van Britsche visscherslie- den besloten h?eft, den arbeid neer te leggen. Aan geen enkel visschersvaartuig zou worden toegestaan na het getij van gisterenavond uit te varen. De staking is het gevolg van het besluit der trawlereigenaars om de loonen met veertig „Haar Offer.'* De lezeressen en lezers, die meenen, dat hier aal volgen een schetsje naar het leven met den Atel„Haar offer," zullen zich vergissen. En degenen, die wéinig of niets gevoelen voor het Katholieke dilettanten-tooneei, zullen het dan voor deze keer zonder 'n eigenlijk Trekie moeten stellen. De wetenschap, dat het Roomsche toonee1 nimmer genoeg waardeering en steun kan onder vindenen dat de Roomsche Pers aan dit doel een goede en gastvrije plaats biedt, deed mij besluiten eens van de gewone schetsen-sleur af te wijken en iets te vertellen van een opvoering *an „Haar Offer,", tooneeispel in vier bedrijven Pater Servatius, 'n paar weken geleden *®n'ge malen opgevoerd door de tooneelclub »ot. Theresia" in het meisjespatronaat aan den KI. Houtweg. Om het eerlijk te zeggen kochten we de toe gangskaarten meer om de club te steunen, dan •ra een avond van kunstgenot te hebben. Als Je zoo'n Jaar of twaalf achtereen uit den maar keiden bevredigenden „dilettanten-pot" hebt gegeten, waarin je slechts 'n heel enkele maai n beetje pikant smaakje ontdekte, wordt je fltoo zachtjes aan wel net zoo gaar als de kost «elf. Daar kwam nog bij, dat we van 'n stuk voor enkel meisjes en jongedames geen groote ver pachtingen hadden. Diverse andere stukken »i dat genre kwamen ons voor den geest en brachten ons minder prettige ervaringen in het- •eheugen. pe naam van den bekenden, eminen- «n schrijver gaf dan ook eigenlijk den doorslag. Ik laat hier nu maar direct op volgen, dat we •os den gang naar en van het patronaat, door *torm en regenvlagen, niet hebben beklaagd. Wat nog niet wil zeggen, dat we de prestaties >an deze jonge, wakkere club A prioro zullen ophemelen. Ik heb me nooit begeven op het siroop-kleverige pad der „loftuiterij," omdat ™S hoe aangenaam bet ook klinkt iu de om-en pCt. te verminderen, wegens vermeerdering van de bedrijfskosten. Volgens een telegram uit Bilbao aan do bladen in Madrid zijn de syndicalisten, die we gens het vennoorden van den direcleur ecner hoogoven-maatschappij gearresteerd zijn, tot de hongerstaking overgegaan. EEN SMOKKELZAAK. In den laatsten tijd is men zeer groote smok- kelpartijen van kali en stikstof over de Neder- iandsche grens op het spoor gekomen. Aldus verneemt de „Msb." uit Berlijn. Welk een omvang deze smokkel-alfaire lieei't aangenomen, kan hieruit blijken, dat op het o ogenblik in Maastricht niet minder dan AU wagons chloorkalium en 20 wagons stikslul' aan wezig zijn, die over de grens werden gesmok keld. Deze smokkelarij men schat, dat voor één millioen is gesmokkeld heeft slechts kun nen plaats hebben met .behulp van ontrouwe spoorweg- en douane-ambtenaren. Overigens bedienden de smokkelaars, die met Belgische officieren in verbinding staan, zich van eenige personen, die bij den commissaris voor in- en uitvoer te Berlijn, uilvoerconseulen wisten los te krijgen. Bij de kolenfirma Muuk, Schwarz en Co., die verdacht werd bij het smokkelen te zijn betrok ken, heeft een huiszoeking plaats gehad. In een geheim boek werd een post van 350.000 Mk. ontdekt voor het verkrijgen van uitvoercon- senten. De Berfijnsche vertegenwoordiger der tinna is gearresteerd. Het bij hem gevonden- materiaal was zoo bezwarend, dat de autoriteiten het ver zoek om den gearresteerde op vrije voeten te laten, ofschoon de Keuische firma een borgstel ling wilde storten van 1 millioen Mk., niet heeft ingewflfigd. Om aan deze smokkelarijen eenigszins paal en perk te stellen is nu langs de grens een Neder- landsche auto-controledienst ingesteld, waardoor reeds een aantal pogingen tot smokkelen konden verhinderd worden. Niet minder dan 30 smokkelaars zijn den laatsten tijd aangehouden. POLITIE DIE SUCCES HEEFT. Uit Loosduinen wordt gemeldt, dat de mare chaussee en gemeentepolitie deze week succes hadden. Iemand uit Den Haag met een nieuwe damesfiets aan de hand vraagt een agent in burger, of hij niemand weet die een fiets wil koopen. O, ja wel, ga maar mee. In de dorps straat komen ze een anderen agent in uniform tegen en nu wordt ons mannetje gratis logies gegeven. Een poosje later kwam een vraag uit Den Haag om iemand op te sporen die een da mesfiets had gestolen. De marechaussee snapte een ander handelaar uit Naaldwijk ook bij een poging tot verkoop en den volgenden dag onze politie weer een. Donderdagavond nam een ma-, rechaussee een man uit Den Haag gevangen, toen deze een weggestopt pak met schoenen, kleeren, oliezeüen enz. dacht mee te nemen. De marechaussee had zich verdekt opgesteld. Uit wel vijf tuinen waren allerlei voorwerpen ge stolen; men zoekt naar de medeplichtigen. VERVAARDIGING VAN VALSCHE BANK BILJETTEN. Naar de „Msb." uit Brussel verneemt is daaf een Nederlandsch politie-reoherchcur aangeko men, om opsporingen te doen, in samenwerking met de Brasselsche politie, naar personen, die zich in Nederland hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen van valsche bankbiljetten van 25 gulden 0 EEN GOEDE VAANGST. In verband met de eenige dagen geleden er- melde ontvreemding van goederen uit een tent, staande op het H. V. V.-lerrein le 's-Gravenhage, heeft de politie thans aangehouden als verdacht van heling van deze goederen, den 28-jarigen zadelmaker C. A., zonder vaste woonplaats. Als daders van den diefstal zijn in verzekerde be waring gesteld den 25-jari 'e W. C. en iemand, zich noemende De Vriend, die echter alle ver dere mededeelingen weigert. De Haagsche politie schijnt hiermede een goede vangst te hebben gedaan, want ook de burgemeester van Voorburg had* aanhouding verzocht van denzelfden W. C., schrijver van be roep, als verdacht van diefstal van een fiets, gepleegd te Voorburg. der betrokkenen, absoluut vetkeerd werkt. De fouten, die bijna immer aan een liefhebberij- uitvoering kleven, moet men willen zien, om ze te kunnen verbeteren..™ ea de spelers elf z en ze bijna nooit. Daarom is het de taak van den eerlijk-willenden criticus, ronduit zijn mee ning te zeggen. Ik heb mij door deze gewoonte (en veien mèt mij) al menige onaangename be jegening op den hals gehaald. Meestal geschied de dit echter door personen, die hierdoor wer den verhinderd in het door „eigen-verliefdheid" etaleeren van hun zeer twijfelachtige talenten. Er bestaan maar weinig stukken voor enkel vrouwenrollenen die weinige zijn meeren- deels producten van het verouderde, lijzige soort, waarin aan de eene zijde overvloedig veel braafheid en aan de andere zijde akelig veel boosheid wordt gedemonstreerd. Het publiek van thans verlangt degelijk, modern werk brokken leven, die de toeschouwers boeien, zonder veel te vergen van de verborgen hersen cellen der oude historiën. Pater Servatius heeft dit met „Haar Offer" heel goed gezien. De taal is natuurlijk en in „populairen trant" gehouden, zouden we kun nen zeggen. Natuurlijk heeft de schrijver zijn toevlucht moeten nemen tot trucjes, die het ge mis der andere sekte eenigszins aannemelijk maken, evenals de schrijvers van enkel mannen- stukken dit doen. Maar in dit stuk heeft de auteur zich door deze moeilijkheid kranig heengewerkt, wat op zich zelf al een groote verdienste is. De inhoud Is een varium op een oud thema en komt, zooals het programma het kort en duide lijk vertelde, op het volgende neer „Mevr. van der Sloten en haar dochter Eiise, zijn Katholieken die hunne plichten niet meer waarnemen, terwijl Henriette zeer goed Katho liek is evenals xde Vermeeren's, een zuster van Mevr. van der Sloten. Heel het huisgezin der Vermeeren's is trouwens voorbeeldig. De ongelukkige toestand waarin zich haar moeder en zuster bevinden doen Henriëtte be sluiten zich zelf als offer aan God aan te bieden. Op Kerstdag zal er bij de Vermeeren's een echt Katholieke Kerstviering rond de Kribbe plaats hebben- terwijl Mevr- van der Sloten, exnrea om dat 't niet behoort, een bal greft op dien zelfden dag, en verlangt dan Henriette danst met een Protestantschen jonkheer, die verliefd is op 't meisje, en dat wel met 't uitgesproken doel dat Henriëtte haar jawoord zal geven. Zij weigert en gaat Kerstmis vieren bij de Vermeeren's, wordt gedwongen 't bal mee te maken, krijgt een bloedspuwing en moet bediend worden. Ook Eiise krijgt zu k een schrik dat ze in levensge vaar is. Zij bekeert zich. Mevr. van der Sloten, Gods straffende hand erkennend, verzoent zich met God. Henriëtte sterft. God heeft aangenomen Haar Offer." Die vooraf bekendgemaakte inhoud is m. .i. verkeerd gezien. Zoo iets is aan te bevelen bij opera's, operette's en dergelijke zangstukken, waarbij veel van de taal verloren gaat. Nu weet het publiek van te voren hoe net stuk eindigt en maakt onder het spel reeds zijn eigenaardige conclusies. Toen Jettie vertelde, dat zij naar het kloost r ging, hoorden we al mo!T)pe'en ,,'t Zal niet gaan." De spanning wordt voor een groot deel weggenomen bij deze bekendmakingen op een programma. Voor historische stukken zouden we het nog kunnen plaatsen. Als we de balans van het spel gaan opmaken, moeten we aan de debetzij de - de rol van mevrouw v. d. Sloten bovenaan plaatsen. Deze jongedame viel op door beschaafd, correct spel en we konden moeilijk aannemen dat zij een nieuwelinge was. Zij hoede zich echter voor ai te dik-opleggen, waartoe deze rol zoo licht aanlei ding geeft. De slot-sctne moet zij bij een vol gende gelegenheid wat meer natuurlijk dan theatraal geven. Dan volgt Eiise, die pittig de brutale, ver moderniseerde, geheel bedorven dochter speel de en van haar niet groote rol iets werkelijk goeds maakte. Het „jij-en en „jou-en" tegen haar moe Ier, goed bedoeld door den schrijver, klonk toch wat banaal. Henriëtte had nog wat moeite met haar (zeer moeilijke 1) rol, doch haar spel hield een belofte in voor de toekomst. Als de regisseuse deze jon gedame nog eens goed onderhanden neemt, kan zij nog veel diensten aan de club bewijzen. Zii moet losser van houding en gebaren worden en wat luider gaan spreken. Het gevoel was er bij haar voorzeker, maar dit moet in haar spel ook tot uiting komen. Op verschillende momenten heeft ze de toehoorders niettemin geroerd door haar eenvoudige, lieve taal. Mevrouw Vermeeren was een goed moedertje, 'n echt braaf mensch, vol Roomsche overtui ging en van degelijk-christelijke beginselen. Haaf wil ik alleen den raad geven, zich met bijzondere aandacht toe te leggen op een zuiver der uitspraak der Nedertandsclie taal en speciaal van eenige medeklinkers. Het spel der kinderen was lief en natuurlijk, evenals de groepeering in de verschillende huishoudelijke tafereeltjes. De kleinste dochter moet den toon van haar nieuwjaars- en verjaardagversjes nog wat leeren vergeten..™ toch had zij spoedig aller harten gewonnen. De kamermeisjes waren goed.,.ze vormden in het la stste bedrijf een echt, stiekum-pratend stel en gkigen goed om met de niet alledaagsche requisiten Mevrouw Galema moet ik eerst nog eens in 'n grootere rol zien, waarin wat meer van haar wordt gevraagd nu was ze nog wat geforceerd natuurlijk. De kleeding was goed, alleen het balcostume van Henriëtte deed het wat „prentenboekerig." Dat had een modern costume moeten zijn en geen pakje voor een kinderoperette zooals Asschepoetster e.-d. De regie was uitstekend.... voor zoover het de spelleiding betrof. Die nauwgezetheid bij de instudeering der rollen had dan ook eenige din» gen over het hoofd doen zien, die niet direct, doch wel indirect het spel raken en in 't vervolg verholpen moeten worden. Zoo was in de eerste acte het gelaat van mevrouw van der Sloten voor een deel der toeschouwers geheel verborgen ach ter den rug van *n stoel, die pal tegen het voet licht was geplaatst. Aan het rangschikken der meubels moet extra zorg worden besteed en in géén geval mogen ze vóór de speelruimte ge zet worden. Deze fout werd hier trouwens een dubbele hindernis, want de te veel naar voren geplaatste meubels kwamen na elk bedrijf in coatiiu met de tooneelgordijnen, zoodat de actrices telkens genoodzaakt waren zelf het etv vel te herstellen. Een echte spiegel op het tuo- neel is absoluutverboden, zou ik willen zeg gen ten eerste zal in de meeste gevallen, het glas onmiddellijk beslaan en als dit met (teneur1 vermaken de achterste toe chouwers in een n et te groote zaal zich met hun eigen beelu en dat van anderen. Hët openen en sluiten der deuren bezorgde de speelsters nogal wat hoofdbrekens, Ten slotte stond in het laatste bedrijf het rustl bed van Henriëtte in de verkeerde richting- Niet alleen was er van haar gelaat weinig of niets te zien, doch ook haar stem, die toch al zwak moest zijn, ging door het naar binnen spre ken geheel verloren. Het spreken naar de zaai toe is een hoofdvereischte voor elke dilettant. Het voor 't geheele publiek zichtbaar overloopen van een der stille helpers achter de coulissen,' van de eene tooneeizijde naar de andere, is een dood zonde op tooneelgebied. We nemen echter gaar ne aan, dat ze niet met volle kennis en vrijen nu' is bedreven. Het is een uitvoering geweest, zoo goed ais wij er nog nimmer een van een damesclub zagen en na afloop moesten we bekennen, dat we een genoeglijken avond hadden doorgebracht. au dit genoegen werd veel vergald door het onbe schofte gegiegcl van een clubje toeschouwers achter ons, die, óf van het gebouenc geen flauw idee hadden, óf het er speciaal op hadden gezet eens lekker „klet" te maken. Zulke creaturen moesten de zaal uitgebonjourd worden. Als ze met alle geweld lol willen hebben moeten ze naar „Schellevisch-Mie" gaan en niet naar een avond van goed, ernstig tooneelwerk, dat recht heeft op ernstige waardeering. Ik hoop met dit stukje bereikt te hebben, dat de tooneelclub „St. Theresia een groot aantal vrienden en begunstigers méér zal krijgen en dat meerdere dames-tooneel-vercemgingen in Noord- en Zuid-Holland Haar Offer m studie zullen nemen. Het stuk is het ten volle Waard' G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9