Wat de Pers zegt BUITENLAND BINNENLAND Kerk en School ilan'dei en Nijverheid «AADAG 31 JANUARI IS2l 44ste JAARGANG No 13724 PER KWARTAAL 1 3-25 PER WEEKf 0 25 I PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALIK6 f 3.57V, (FRANCO! rEERSTE BEAD j £Mt nummer bestaat uit 2 bladert) Yooze argumenten. BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- r D£ TOESTAND IN IERLAND. DE CONFERENTIE TE PARIJS 6EMENG0E BU1TENL. BERICHTEN. Binnenlandsch Nieuws. Nederland en België - VGJ&KSEJt KM POSTKRUKN BOOMSCELE STUDENTENDAG. J Te Delft is Zaterdag de 5e Boomschje studentendag gehouden. Als sprekers traden op de heer Joost Drost en Dr. J. van Ginneken S. J De conclusies van den heer Drost over het onderwerp „Apostolaat" luidden alt' volgt: 1. Leekenapostotaat is medewerken van ieeken bij de verbreiding van Let Gods rijk. 2. De katholieke studenten zijn meer dan anderen tot dit apostolaat geroepen, wegens de bijzondere omstandigheden, waarin zij zich gedurende en 11a hun stu die zien geplaatst. 3. Het is daartoe niet voldoende, dat zij in woord en daad alles vermijden, waardoor het Godsrijk in hen zelf of ii anderen kan worden geschaad. 4. Zij zijn verplicht ook daden te stel' len, waardoor het Godsrijk in hen zei;, of in anderen wordt bevorderd. 5. Het is de taak der katholieke studen- tenvereenigingen, de apostoLaatsgedachtt) ander h,aar leden te versterken en ift krachtige actie om te zetten. De conclusies van Dr. v. Ginneken S.J, waren de volgende: Zoowel de mannelijke als de vrouwe lijke student heeft te overwegen: a. il hoever hij ol zij tot het Apostolaat is ge*, roepen; b. welke de heele of halve vijan den Gods zijn, die hij of zij tegenovei zich vindt; c. in hoeverre hij of zij hel offer heeft te brengen van eigenliefde of wereldzin; d. of de liefde voor Go4 en menschen in hem of haar werkelijk brandt als een Laaiend vuur. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOS HAARLEMENttüENISCHAPPEN t 1 J als bij ons zegt het „Centrum", een belangstel ling, die gerust wat minder kon zijn. nr Eindelijk, na maandenlang talmen, heeft het college van B. en W. der Hoofdstad uitspraak gedaan inzake de al of niet bestraffing der poli tieke stakers van 8 Juni j.l. De meerderheid van het college heeft zich vereenigd met de bekende uitspraak van het ge meentelijk scheidsgerecht en besloten aan de [werklieden, die staakten, straf op te leggen. En de minderheid? Deze, die uit de socialis tische Wethouders Wibaut en De Miranda be staat, heeft in een afzonderlijke nota aan den Gemeenteraad voorgesteld, om van het voorne men tot strafoplegging af te zien. Waaraan de bedreiging is toegevoegd, dat, wanneer de raad "dit voorstel verwerpt, zij als wethouder zullen aftreden. De kabinetskwestie dus. Bezien we de nota der twee roode hoeren na der, dan lezen we daarin al direct, dat „de sta king van 8 Juni een politieke manifestatie was, teen poging, om overhaaste aanneming der toen {dreigende anti-revolutiewet te voorkomen." Wat wil dat zeggen? Eenvoudig dit: dat twee wethouders, dlus handhavers der wet, een bedreiging zien in een [wetsvoorstel, ingediend tegen de revolutie; een bedreiging' dus in een voorstel, dat zij krachtens het wezen van het door hen vrijwillig aanvaarde ambt, als plichtgetrouwe ambtenaren, in bescher ming behoorden te nemen. Er komt in de toelichting op de nota der hce- ren Wibaut en De Miranda een kostelijke pas' sage voor, die wij niet aan onze lezers wenschen 4e onthouden. „Voor ons zeggen de beide heeren staat vast, dat de arbeiders, die aan de po litieke manifestatie deelnamen, de overtui ging hadden, dat door de anti-revolutiewet de arbeidersbeweging, zooals zij deze nood zakelijk' achten, ernstig zou worden be dreigd, en dat het des hun plicht was te trachten, dit kwaad alsnog af te wenden. Het daartoe aangewezen middel achtten zij te zijn de politieke manifestatie om geduren de 24 uur het werk neer te leggen. Indien aldus meenden zij, deze politieke manifesta tie zeer grooten omvang zou hebben, zou zij aanneming der wet wellicht kunnen voorkomen. Aan deze potitielloc manifestatie waren alle bij bedoelingen vreemd. Het protest te- Keil de anti-revoiufciewet was de werkelijke en eehige bedoeling van de manifestatie." De proteststaking, het verzuim van dienst zonder verlof, het uit wandelen gaan der hee ren stakers op 8 Juni, het plichtverzuim waar- lan zij zich hebben schuldig gemaakt, worde loor de socialistische „handhavers der wet" in het college van B. en W. verdedigd als het uit vloeisel eener „meening". Heel aardig, maar ook heel naief gezegd Alsof, het er op na houden van een „meening «en vrijbrief voor plichtverzuim zou kunnen wezen. De wijze waarop, en door. welke elementen die „meening" aan de stakers werd opgedrongen, houden de twee stimmetingenf wijselijk' voor zich zelf. Hun bewering, dat aan de 24 urenstaking van 8 Juni, alle bijbedoelingen vreemd waren, is een voudig een brutaliteit zonder weerga, waarvan niemand de dupe zal worden. En wat een kinderpraat is de onderstelling, 'dat de aanneming der wet „wellicht" zou zijn voorkomen als de politieke manifestatie een zeer grooten omvang zou hebben genomen. Neen, de rcvolutionnaire leiders, die tot de staking ophitsten en daarbij zeer zeker hun „bij bedoelingen" hadden, wisten heet goed, dat een staking van 24 uren, geen invloed zou uitoefe nen op de aanneming of verwerping der anti- revolutiewet. Zelden kregen wij dan ook een toelichting op een nota onder de oogen, die zoo'n jammerlij ken indruk maakt door de zwakheid, de vcios- ibeicl aan argumentatie, als die der beide roode wethouders van Amsterdam, inzake de bestraf fing der stakers van 8 Juni. Intusschen, de heeren hebben het gezegd:: v. ordt hun voorstel, om die plichtvergeten sta kers ongestraft te laten, niet aangenomen, dan gaan zij heen. De meerderheid van den Amsterdamschen ■Raad, zal, naar wij vertrouwen, nog moed, merg en pit genoeg in 't lijf hebben, om als haar „meening'' uit te spreken, dat plichtsbetrachting tegenover de Overheid, een der pij-Iers' ia, waarop de maatschappelijke orde moet rusten. Waaruit dan zal volgen, dat zij plichtverzuim de ver diende straf niet zal onthouden en de revolution- naire, socialistische wethouders Wibaut en De 'Mirandastilletjes zal laten gaan. Die booren als .handhavers der wet" in een besturend lichaam ais het college van B. en W., allerminst thuis. „Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat er in 't geheel geen standen zouden moeien zijn, of dal een natuurlijke organisatie van stan den uit den booze ware. Maar min hoedt zich voor al datgene, wat kunstmatig is, fictie of inbeelding, en make niet allerlei afscheidingen, die geen recht, of reden van bestaan hebben. Wanneer men spreekt van maatschappe lijke standen, dan heeft men daarbij voural te denken aan maatschappelijke functies. En wanneer men hel heeft over stand als maatschappelijke positie, dan blijkt maar al te dikwijls, hoe moeilijk 't voor som migen of misschien voor velen is, alleen dat onderscheid te maken, hetwelk rede'ijk en natuurlijk mag lieeten. De standskwestie neemt een al te groote plaats in onder ons. Zij dreigt zulks althans te doen. En dit kan op den duur een gevaar wor den voor onze partij en voor onze actie, naar binnen en naar builen. Men vergete niet, dat hel deelnemen aan de openbare zaak thans veel meer alge meen is geworden dan voorheen. Dat wij dus elkander, ook veel meer nog dan voorheen, noodig hebben, en de koli- dariteitsgedachte. welke van ohristelijken, van katholieken huize is, vooral in dezen democratischen tijd volle toepassing vor- eischt. Wij komen op voor een gezonde organi satie natuurlijk. En een dwaze nivelleering kunnen wij niet willen. Maar het ligt evenmin op onzen weg, in het steeds vermenigvuldigen der „standen' ons heil te zoeken, en allerlei staketsels le plaatsen tussohen menschen, die ook sociaal bij elkaar behooren. Op die wijze roept men abnormale tegen stellingen in het leven en een verbrokkeling, welke niet bepaald bevorderlijk is aan onze eenheid cn onze kracht. Wij wraken tereoht de maatschappelijke klassen-verdeeling en den klassenstrijd, zoo als die door de socialisten en andere re- volutionnairen wordt gepredikt." Maar wij hebben ook met nadruk af te wij zen een verdeelen en onderverdeelen van ons volk, van onze partij in allerlei groepen en groepjes, kringen cn kringetjes, waarvoor geen andere factor gelden kan, dan een futiel of denkbeeldig yerschil van positie, aanzien en voornaamheid. Een verschil, dat als een caricatuur is van en een persiflage op de besohaving. van het forfait, dat Frankrijk er aan bloot stel de om Duitschland op een zekeren dag te zien, voorspoedig en bevrijd van een te gematigde schuld, die vastgesteld zou zijn op een oogen- blik, dat daarom het minst gunstige was, het te zien bespotten, terwijl het zelf verarmd zou zijn. Dit systeem zal worden goedgekeurd door economisten, financiers en juristen. Inderdaad is niets gemakkelijker dan het aan te passen aan het verdrag van Versailles. Dit gaat vanzelf en de commissie voor de schadeloosstelling zal al leen vóór 1 Mei 1921 de g-eheele Duitsche schuld hebben vast te stellen. De vergrootbare belas ting op den Duitschen uitvoer zal van toepas sing zijn op geheel het deel van de schadeloos stelling, dat niet voldoende wordt gedekt door de vaste jaarnjkschc belastingen. Het militaire communiqué uit Dublin deelt mede, dat Vrijdag een afdeeling van een Man- chesterseh regiment een troep lieden verraste, die in cen hinderlaag lagen te Coachford (graafschap Dublin). Eén gewapende burger werd gedood en 10 werden gevangen genomen, waarvan 5 gewond. Een hoeveelheid wapenen 011 munitie werd achtergelaten. De militairen le den geen verliezen. -1 STAND EN STANDEN. Wordt er niet te veel gesproken en geschre ven en reredeneerd over stand en standen on der ons Katholieken? Verheldert men er dei" inzichten wel door, en is het resultaat, dat er meer eenheid, en meer samenwerking komt, of het gevoel van saarn- hoorigheid wint aan kracht? Is het bovendien wel mogelijk, met juistheid de grenzen te trekken van 7.00 velerlei standen, als men schijnt noodig te aclileu, of wenscht le fornieeren? Wij gelooven niet, dat in eenige andere par tij aan de behandeling van dit onderwerp zoo veel tijd en zooveel bolangiieUhuï wordt besteed, De Opperste Raad is dan toch Zaterdag tot een beslissing gekomen in zake de ontwapening van Duitschland en het stelsel van schadevergoe ding. Omtrent dit laatste, voornaamste punt, had de speciale commissie voorgesteld betaling door Duitschland van 200 milliard mark in goud in 42 jaarlijksche aflossingen en wel: twee jaar drie milliard marken in goud; drie jaar vier milliard; drie jaar vijf milliard en één en der tig jaar zes milliard. Verder zal Duitschland aan de geallieerden twaalf en een half procent moeten betalen van het totaal van zijn uitvoerhandel. Hoe meer geld Duitschland maakt, hoe meer de geallieerden van Duitschland zullen ontvangen. Dit voorstel is door den Oppersten Raad aan vaard. De vergadering' van de conferentie begon om kwart over drie. De overeenkomst over de ontwapening is geteekend om kwart voor 4. De militaire deskundigen verlieten onmiddellijk de zaal. Barthou vrklaarde daarbij, dat de kwestie van de ontwapening tot onderlinge voldoening van de geallieerden is geregeld en met het oog op de veiligheid van hun landen. De Raad heeft de rapporten der deskundigen voor leger, vloot en luchtvaart aanvaard. De be schikkingen, die deze behelzen, zullen worden be kend gemaakt aan Duitschland tegelijk met de schikking nopens de schadeloosstelling. Men weet dat het rapport van de geallieerde commissie te Versailles over de ontwapening bevat een uitstel voor elk van de nog niet uitgevoerde maatrege len. Het uiterste uitstel, is 1 Juli. De conferentie heeft de volgende sancties goed gekeurd, voor het geval dat Duitschland de maatregelen over de ontwapening niet zou uit voeren: ie opschorting van 't uitstel voor de ont ruiming van het Rijnland door de geallieerde troepen; 2e. bezetting van nieuwe gebieden; 3e. invoering van douane-maatregelen in het Rijn land. Curzon stelde voor, dat de geallieerden zich zullen verzetten tegen de opneming van Duitschland in den Volkenbond. In de „Liberté" spreekt Jacques Bainville zijn voldoening uit over het feit. dat men uit de onzekerheid verlost is. Schuldeischers en schul denaren, iedereen moest weten, waaraan hij zich had te houden, zelfs de landen, die niet on middellijk bij de schadeloosstelling zijn bitrok ken. Dit was sinds lang het denkbeeld, waarop Lloyd George aandrong. Te Boulogne is Mille- rand begonnen met dit standpunt in overeen stemming te brengen met het Eransche. De ver binding m^t Boulogne is te Parijs tot stand gekomen. Het systeem, dat aanvaard is, is niet alleen vernuftig, men kan zeggen, dat het sierlijk is. Het bestaat uit wederzijdsche concessies. liet com bineert vaste jaarlijksche stortingen niet ver grootbare. De beweeglijke schaal van de rechten van 12 Y, procent op den Duitschen uitvoer vergoedt de vermindering van de stortingen in gouden mar ken Bovendien verhelpt het 't grootste bezwattr Het officieele bericht uit Dublin over de week die 24 dezer geëindigd is, deelt mede dat er in dien tijd in Ierland 42 tanvallen op politieagenten en militairen zijn gedaan. Gedood werden elf polilie-agenten, van wie vijf in koe len bloede, de anacren uit hinderlagen. Er wer den vijftien anvallen op politie-kazernes ge daan, van welke er twee verwoest werden; de dertien andere aanvallen werden afgeslagen. In hechtenis genomen zijn 131 menschen we gens wandaden en politieke vergrijpen. Zaterdag is een districtscommissaris die met een geleide van zes politie-agenlen in twee au to's op weg was, bij Castle Island (graafschap Kerry) aangevallen. Een agent werd gedood, de commissaris zwaar gew ond en de overige beambten kregen licAte kwetsuren. De aanval lers gebruikten twee machine-geweren. EEN RUSSISCH VOORJAARSOFFENSIEF? De Evening Standard meldt, dat de bolsjewi- ki 30 millioen zandzakken besteld hebben uit het overschot van de Britsche legervoorraden en dat enkele Britsche uitvoerhandelaars oor logsbenoodigdheden op groote schaal aan Rus land leveren. Men acht dit cen onheilspellend voorteeken, dat Rusland nieuwe aanvalsplannen voorbereid.t. Het heet, dat ter betaling Russisch goud wordt gebezigd, dat betaald wordt door bemiddeling van een bank te Stockholm. Een niet nader gensemd vertegenwoordigd der bolsjewiki zeide, dat deze ziel» wiet bezorg-d' maken over den uitvoer van Russisch goud, daar Rusland nog over tienduizenden kilo's pla tina beschikt. PESSIMISME IN OOSTENRIJK. De berichten van de bijeenkomst van den op persten raad hebben te Weenen ter stede een zeer gedrukte stemming teweeggebracht. Een bericht, dat uitgaat van de leiding der christe lijk sociale partij zegt, dat bij een achterwege blijven van steun in den vorm van credieten, binnenlandsche verrassingen te Weenen moge lijk zijn. Dit wordt opgeval als een aankondi ging,dat de regeeriug m dat geval zal aftreden. DE BEIERSCHE burgerwachten. De Vossischc Zeitung meldt, dat het lands bestuur van de Beiersche burgerwachten de pa ragrafen 9 en 10 in zijn statuten heeft ge schrapt, waarhij bepaald werd, dat de Beiersche landscommandant verplicht is voeling te hou den met de brigaden van de Rijksweerbaarheid Hiermee is iedere samenhang Van de burger wachten met de R'jksweerbaarheid verbroken. DUirSCHE CONCURRENTIE. De Temps verneemt uit Madrid: De Spaan- sche spoorwegmaatschappijen hebben in Duitsch land 119 locomotieven besteld. De Duitsche aanbiedingen waren gunstiger dan de Aineri- kaansche, Engelsche en Belgische. Frankrijk had maar een heel klein aantal aangeboden. De Duit- schers zullen de locomotieven in 8 maanden le veren en de maatschappijen betalen niets zoo lang elke locomotief niet 6 maanden lang be proefd is. Het resultaat dezer aanbieding zoo meent hel blad bij dit bericht te moeten opmerken heeft in Engelsche, Fransche, Anierikaansche en Belgische kringen ontsteltenis gewekt omdat Duitschland bezwaren maakt nopens levering volgens het vredesverdrag. Men gelooft dat het betrokken materiaal aan het toezicht der geal lieerde commissies is ontsnapt. De Famis Hodbarron ijzermijnen te Mil- low (graafschap Camberland,) die naar men zegt de grootste der wereld zijn, zijn Zaterdag voor onbepaalden tijd gesloten. 2000 arbeiders zijn hierbij betrokken. De Duitsche afgevaardigde Breitscheid had dezer dagen in den Rijksdag beweerd dat de Deutsche Bank 40 millioen Poolsche marken had opgekocht en ze daarna goedkooper aan de markt had gebracht om den koers van de Pool sche valuta te drukken. Na telefonisch inlichtin gen te hebben ingewonnen, had Helfferich dit in dezelfde vergadering tegengesproken, doch Breitscheid verklaarde zijn mededeeling uit zoo goede bron te hebben, dat hij deze tegenspraak moest wraken De directie van de Deutsche Bank deelt nu mede dat de uitlating van Breit scheid allen grond mist. De Bank heeft geen manipulaties in Poolsche marken gedaan. Te Passau op de Duitscli-Oostenrijksche grens is de secretaris van het Turksche consu laat le Weenen aangehouden, omdat hij trachtte 8 millioen goud-kronen 0"e# t1» grens te smok kelen Het luchtschip R 34 is, volgens een be richt van het Engelsche luchtministerie, na zijn avontuurlijken tocht Zaterdagmiddag veilig en wel te Howden, in Yorkshire, waar het zijn basis had, geland. Men weet dat het luchtschip op een oefentocht onklaar geraakt was en in den nacht van Donderdag op Vrijdag boven de Noordzee gezwalkt heeft. Gelukkig bleef het weer kalm. Hel luchtschip R 32 werd uitgezon den 0111 het le zoeken en tegelijk liepen twee torpedojagers uit, om het zoo noodig hulp te bieden. Vrijdag kwam daarop bericht dat de R 34 bij dag gezien was tussclien Aldeburgh en Hornsea, aan de kust van Yorkshire, met den steven naar zijn bestemming gewend. Om elf uur 's ochtends zag men haar boven Partington, ongeveer 30 K.M. van Huil, met een langzame vaart en laag bij den grond. Een correspondent te Withersea zag het lucht schip in een rookwolk. Het richtte telkens den voors leven naar de aarde en bracht zichzelf dan weer in de goede positie. Hoewel het er meer malen dreigend uitzag, heeft het bericht van de landing, waaraan werd toegevoegd dat de ge- hcele bemanning gezond en wel was, aan alle bezorgdheid een einde gemaakt. Op het laatste gedeelte van zijn tocht moest het luchtschip nog tegen een sterken tegenwind optornen. Het aantal werkloozen te Londen bedroeg verieden week Vrijdag 151,400, de week te vo ren 141," 16. Het fonds van den Lord-Mayor lot steun van de werkloozen is nog niet grooter dan 700 p.st. Er zal nu een nieuw beroep op het pu bliek gedaan worden. De Western Daily Mercury, een blad te Plymouth, dat sedert 1860 bestond, houdt op te verschijnen, omdat het haar kosten niet meer kan bestrijden. Van heden af zal zij opgaan in haar concurrent de Western Morning News. In een afscheidsartikel vermeldt het blad het feit, dat het den eigenaars in zijn heele bestaan nog nooit een stuiver dividend had opgeleverd in alle 60 jaren van zijn bestaan zijn integendeel de kosten altijd grooter geweest dan de inkom sten. Met 100 als index-cijfer voor 1914, waren de kosten in 1920 als volgt geworden: loonen 300, salarissen 270, papierprijs 500, waar aan ont vangsten in 1920 tegenover stonden: abonnemen ten en verkoop 192, advertenties 330. Naar men seint uit Kristiania is uit de volkstelling in Noorwegen gebleken, dat de be volking 2,646.000 zielen bedraagt. Dit wil zeg gen, dat zij sedert 1910 met ongeveer 10.5 pet is vermeerderd. Sir Ernest Shackleton heeft, volgens Sjoe- fcrlstidingen een bijzonder schip gekocht voor een op 4 Juni te beginnen expeditie in het ge bied ten N. van Canada. Het schip dat 204 ton meet, is van hout, en voorzien van een motor van 183 P.K. Men verwacht te Santander (Spanje) een algemeene uitsluiting in de melaal-industrie. Er zijn al 4000 arbeiders buiten werk. De bank van Barcelona zal 1 Februari haar werkzaamheid hervatten. Kunstenaars uit Zuid-Rusland hebben Weenen met vlektypbus besmet. Er zijn bijzon dere voorzorgsmaatregelen getroffen. Den löen Maart gaat de zomertijd in Frankrijk in. Den 25en October keert men tot den normalen tijd terug. TWEEDE KAMER. De leden der Tweede Kamer zijn bijeengeroe pen op Dinsdag 8 Februari te 1 uur. HET R. K. VAKBUREAU EN DE CRISIS. Naar het „Centrum' meldt heeft het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, de hoofdbestu ren van de aangesloten bonden uitgenoodigd tot een spoedvergadering op Dinsdag a.s., in ver band met de door de regeering bekend gemaak te regeling, inzake uitkeering aan werklooze arbeiders. DE BESTRAFFING DER 8 JUNI-STAKERS. Het „Hbl." verneemt, dat in Amsterdamsche raadskriugen liet voornemen beslaat, een bemid delingsvoorstel in te dienen, met het doel, als nog de geringste straf op te leggen die het Werkliedenreglement voorschrijft, n.l. de schrif telijke berisping. Zulks op grond van de over weging, dat beide soc-dem. wethouders blijk baar bij oplegging van de lichtste straf geen aanleiding zullen vinden, hun ontslag in te dienen. UITKEERING AAN DE WERKLOOZE DIAMANTBEWERKERS. Vrijdag hebben eenige bestuursleden van den A. N. D. B. in Den Haag geconfereerd met den Minister van Arbeid, omtrent de regeling van de uitkeeringen aan de werklooze diamantbe werkers. Naar wij vernemen, heeft de Minister mede gedeeld, dat ten behoeve van reglementair recht hebbenden gelden beschikbaar gesteld zullen worden, op dezelfde voorwaarden, waarop dit voor de werkloozen der andere vakorganisaties geschiedt, zoodat na 3 Februari aan de werk loozen wederom uitkeering zal worden verstrekt. Ten opzichte van de andere werkloozen, de z.g. „uilgelrokkenen" vergaderde Zaterdag de commissie van Advies. De volgende week zal de Minister op advies dezer commissie een beslis sing nemen. 1 5 DR. P. J. H. CUYPERS. In den toestand van dr. P. J. H. Cuypers schijnt een gunstige wijziging ge Ir eden. DE HAVENS VAN ROTTERDAM EN ANTWERPEN. De „Deutsche Woobenzeitung für die Nieder- lande herinnert aan de scherpe mededinging in de jaren vóór den oorlog van de havens Ham burg Antwerpen en Rotterdam, een concurrentie de in de oorlogsjaren en nog eenigen tijd darna in het voordeel van Rotterdam omsloeg, maar nu, door den hoogen stand der valuta in Ne derland cn den lagen in België, weer ten gun ste van België overslaat. Die invloed gaat zelfs zoovre, dat overzeesdhe goederen, die bijv. voor Bazel bestemd waren, via Antwerpen per spoor goedkooper het doel konden bereiken, dan' langs den gewonen weg over Rotterdom en den Rijn. Zoodra echter de normale toestanden weer zullen zijn teruggekeerd, zal Antwerpen liet zwaar te verantwoorden hebben tegenover de superioriteit van Rotterdam als Rijnhaven ei^ in verband met haar voortreffelijke haveninstal latie. Een RijnSdheidekanaal zai Antwerpen niet baten. Die haven zal wel de stukgoederen die op het continent en baantransport kunnei verdragen, tot zich blijven trekken, maar hei belangrijker verkeer der massagoederen zal on der alle omstandigheden den natuurlijken Rijn en daarmede de Nedenlandsohe Rijnmondhaven toestroomen. Daarbij komt de zooveel betere haveninstallatie, die in veiliger en gemakkelijker bereiking van de ligplaatsen door de grootste schepen, in elevators, in dokgelegeniheid enz. enz. de haven van Antwerpen ver voorbijslreeft. Nederland aidus besluit het weekblad kan derhalve alle Belgische pogingen om Ant werpen een duurzamen voorrang boven Rotter dam te verzekeren, mt kalmte tegemoet zien. DE M1DDAGSLUJTING DER POSTKANTOREN. De middagsluiting op het postkantoor te Mid delburg is ingaande heden. Maandag, opgehe ven. (De Tijd.) Treindienst Den HaagAmsterdam. In gaande 31 dezer, zal, iii verband met druk rei zigersverkeer een voortrein loopen van trein 184 van Den Haag naar Amsterdam (vertrek 12.03 's middags). VERHOOGING DER REIZIGERSTARJEVEN. In verhand met de geruchten over de ver- hooging der reizigerstarieven, verneemt de „Msb." uit goede bron, dat er inderdaad dien. aangaande iets aanhangig is. Omtrent de door de „Tel." genoemde cijfers staat echter nog ab. soluut niets vast. Het zal nog wel een poosje duren eer een beslissing wordt genomen. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be. noemd tot Deken van het Dekenaat Gouda, en pastoor der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart te Gouda, den ZeerEerw. Heer P. Stroomer en tot Rector van hel St. Bemardusgesticht te Am sterdam, den WelEerw. Heer J. G. Jansen, ka pelaan te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste). Tol Deken van het Dekenaat Soeterwoude en pastoor te Soeterwoude, den ZeerEerw. Heer J. G. F. Jansen; tot pasfoor te 's Gravenhage (H. Hart van Jezus) den WelEerw. Heer L. J. J. Smeele en tot pastoor te IJmuiden, den WelEerw. Heer B. A. Lasance, die kapelaan was te Lisse. Verhooging van den bolcrprijs. Ten gevol gc van 't weder openstellen der grens voor kaas- uilvoer is de prijs der boler door de Eldrikschi boterfabriek te Angerlo (Geld.) weder met 10 ct. per K.G. verhoogd, terwijl de directie bet voornemen had, juist den prijs per K.G. met 10 ct. per K.G. te verminderen. Een verschil dus van 20 ct, op een K.G,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1