TWEEDE BLAD BUITENLAND Gemengd Nieuws. "het stembiljet. Nationaal Congres van den Nederiandschen Boerenbond, DINSDAG I FEBRUARI 1921. DE CONFERENTIE TE PARIJS De JOeMMte AUtmu 29*.» couattweil fa EEN JAPANSCH-RUS8ISCHE 00RL08 TE WACHTEN? QE^ENÖDE BUITEfSL. BERiC-HTEK, De Brusselsche „Standaard" verneemt, dat op initiatief van een hoogleeraar aan de (Fran sche) universiteit te Gent een tijdje geleden een referendum werd gehouden onder de studenten van enkele faculteiten over de vervlaamsching van de Gentsche universiteit. Geldswaardig papier moet zóó zijn, dat hel namaken met zooveel moeilijkheden gepaard gaat, dat de moed ontbreekt er aan te begin- nen. oe grooter kans €r Is een papiertje na e ma en, hoe meer liefhebbers er zullen zijn die er zich aan wagen. 425' STA ATSTiOTElW. GEVAL VA'N OPRUIING. Op een vergadering van do vrijden* kersvereeniging „De Dageraad" is door (ie politie aangehouden de 20-jarige 11. V. "wonende Jacob Maria.-;traaf te s Huge, schriften, waarin tot dienstweigering wordt aangespoord. -Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. AANRANDING TE BUSfJüM. Toen Haterdagavond de vijftienjarige .T. v E. zich naar een feestje in de (Jooi- sche Hoogere Burgerschool te Bussum Le gal' en bij op den 13rediusweg bij den hout handel van den heer Jongeneel op zijn moeder liep te wachten, werd hij plotse ling door een man bij den keel gegrepen en tegen een h,ek gedrukt. Natuurlijk schjok het jongmensen geweldig en het individu kneep zijn keel zoo dicht, dat hij niet schreeuwen kon. Gelukkig lind hij nog zooveel tegenwoordigheid van geest dat hij zijn aanrander een flinken slag toediende. Le man liet daarop los en ging, er van door. Het geval is bij de politie aangegeven, doch deze kou weinig hoop geven, d,at. ze den dader zou vinden, daar de jongen slechts een zeer va-ge aandui ding' van hem kon geven. Het is op som mige plaateen in Bussum erg duister, faii donker weerl - (Ingezonden.) Meu is den laatslen tijd op zoek naar een een voudig stembiljet en, het moet gezegd, ..De Maasbode" beeft al heel wat vereenvoudiging ge- jonden. - Toch is het niet je! Al zou het vereenvoudigd worden, zooals „De Maasbode" dat wil, dan blijven verscheidene moeilijkheden bestaan. Wij hebben over de zaak ook eens nagedacht jn een nachtelijk slapeloos uurtje. Verworpen hebben we allereerst hel stembil jet, waarop al die namen staan, soms over de honderd. Gevonden hebben we een stembiljet, zoo een voudig en pracliseh, dal men er waarschijnlijk Biet aan zal willen ou> z'n eenvoud. Ziehier onze jongste uitvinding. De kiezers en kiezeressen worden Opgeroepen per kaart en ontvangen daarbij levens een biljet, waarop al de lijsten en namen voorkomen. Dit biljet is vrij groot. Iedere enndidaat heeft daarop een ruimte 1100- dig van ongeveer 2—6 c.M. Het geheel ziet er uit als een vel postzegels op het postkantoor, echter nicl gegomd. Op den bepaalden dag gaal de kiezer met zijn oproepingskaart en zijn éénen candidaat, die hij van het vel afgescheurd heeft, naar het stembureau, ontvangt van den voorzitter een. leege enveloppe, ongeveer 410 c.M., tegen overgave van de oproepingskaart, doel in het stemhokje zijn candidaat in de envelop, sluit dezen en werpt hem in de stembus. Klaar is Kees. Ziellier de voordeelen: Geen ongeldige stemmen meer; geen potlood meer noodig: geen hulp aan analphabeten noodig; reeds thuis kan de zaak in orde gemaakt wor den; dc kiezer kan zjch met het overschot van bet geperforeerde vel desnoods verantwoorden, het stemopnemen gaat vliegensvlug. Alleen liet openen der enveloppen eischt wat lijd. Of er geen bezwaren zijn tegen dit biljet? Wij kennen er niet één. Of vreest men voorkeurslennnen? Wij niel! Wie dezen wil uitbrengen, doet hel op elk Stembiljet, boe slechl ook. Wij bevelen onze nieuwe stemwijze ten zeerste ter overweging aan. Hoofddorp. P- HEILKER. Naschrift.- wij zien toch wel één bezwaar, 11.1. dit, dal het eigenlijke stemmen niet meer op het stembureau maar thuis geschiedt. Wanneer de wetgever daarover heen wil stappen, lijkt ons het systeem van den heer Heitker inderdaad de oplossing. REDACTIE. vraagstuk Is er een van godsdienstig, zedelijken aard en kan niet opgelost worden door neutrale organisatie. Er beslaan nu reeds 800 plaatselijke konden, waarin 8000 boeren zijn opgenomen. Spreker vergeleek den liuidigen toestand met dien van vóór 25 jaar. 't Is nu haast alles licht. Reeds studeeren in Wageningen thans 40 katho lieke studenten. De rede werd daverend toege juicht. Hierna kreeg de minister van landbouw het woord en huldigde den B. B. voor alles wat hij voor den boer heeft gedaan. Dan merkt de mi-, nistev op, dat de geestelijken de beste propa gandisten zijn voor 't onderwijs. In verband hier mede zcide Z.E. namens de regeering allen steun toe voor den verderen uitbouw van het bijzon, der vakonderwijs, zoowel voor jongens aJs meisjes. Dan doet de minisler onder luide instemming mededeeling dal H. M. de Koningin den voor zitter heeft benoemd tot ridder in orde van voor den Nederl. Leeuw. De bisschop heeft het rid derkruis op de borst van den president. Aan het eind zijner rede, deelde Z.Exc. inede, liet H. M. de Koningin haid be haagd den hoogst-verdienstelijken voorzitter van dé groote Katholieke Boercn-Contralc te be noemen tot Ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Ouder onbeschrijflijke geestdrift van de verga dering, spelde de Minister daarop den heer J. Th. Verheggen liet Ridderkruis op de borst. J'cn slotte voert Z. D. H. Aartsbisschop het woord, wekt op lol eendrachtig samenwerken, en zeide, dal de katholieken geen separisme zoe ken. Zij wensohen slechts in eigen kringen dc levensregelen vast te stelten, en willen wel dege lijk met anderen samenwerken. Daarna zegende hij de vergadering. Met een opgewekt woord sloot dc voorzitter dc vergadering. Gisteren, Maandag, hadden zich uit alic streken •Van ons land, de boeren naar Utrecht begeven, om- het zilveren feest mee te vieren van den Ned. Boerenbond, de organisatie, die zij in een kwart eeuw tot grootheid en macht hebben gebracht, maar die ook wederkeerig aan den boerenstand aanzien en zelfbewustheid heelt geschonken. Zondaguvond reeds werden de feestelijkheden ingeluid met een bijeenkomst in de bovenzaal van hotel „l'Europe", waar men een paar uurtjes doorbracht in gezelligen kout, zich nieuwe ken nissen maakte of oude vriendschapsbanden weer aanknoopte. Maandag echter kwam eerst de groote stroom Her landbevolking naar Utrecht, zoodat het er in de morgenuren geleek op 'u drukken jaar beursdag. Vele afdeelingen der boerenbonden iiadden met hare bestuursleden ook hare advi- seurs ten congresse afgevaardigd, terwijl verder honderden belangstellenden en geuoodigd-en den jubeldag van Neêrlands grootste boeren-organisa- lic kwamen meevieren. Met een plechtige H. Mis in de kathedraal werd het feest naar Roomsche wijze geopend. Een groote schare boerenbonders had zich hier vereenigd, om op de eerste plaats eere te geven aan God. Na dc H. Mis begaf men zich naar het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, aan de Mariaplaats, waar om half elf in vier zalen Iegelijk de afdeetingsvergaderingen aanvingen. De sectie-vergaderingen, die alle druk waren Bezocht, werden geleid door de hceren L. F. J. M. baron van Voorsl lot Voorst, 1ste afd., A. C. jvan de Ven, 2de afd. N. Dekker, 3de afd., en W. N. de Vrankrijker, 4de afd. Al de sectie-vergaderingen werden met een pnkel woord van welkom geopend. Nadat nog enkele mededeelingen waren gedaan over dc middagvergadering, werd vervolgens in de afdeelingen hot woord gevoerd door de in leiders. i Van de door dezen behandelde onderwerpen, gaven we reeds in ons nummer van gisteren, een uitvoerig verslag. 's Middags om 3 uur werd de Alg. Vergade ring geopend door den heer J. Th. Venheggcn nadat Z. D. H. Aartsbisschop van Utrecht en de Minister van Landbouw met daverend applaus waren begroet. De voorzitter huldigde de Konin gin en zeide dat de katholieke boeren pal zullen staan om liet wettig gezag te handhaven. Pater Tan den Eisen was niet aanwezig; zijn gezond heid laat het reizen -niet toe. Medegedeeld werd, dat in de morgenuren tele grammen zijn gezonden aan Z. M. den Paus en de Koningin. De ingekomen brieven en telegram men van verhindering met daarbij gevoegde felicitaties, werden door Mr. Haastert voorgele- j zen: Daarbij was een telegram van Mr. Van i Rappard, waarnemend voorzitter van het K. N. L. C. Op het podium hadden vele voornamen uit de katholieke boeren-, politieke en sociale orga nisaties, plaats genomen; Prof. Mr. Diepenhorst en Mr. Goedbloed, voorzitter en secretaris van den Chr. Land- en Tuinbouwersbond, en T)r. H. Molhuysen, secretaris van het K. N. Landbouw- Comité waren mede aanwezig. Alsnu sprak Dr. L. N. Deckers, secretaris van den B. B. de feestrede uit, waarin hulde werd gebracht aan vele met name genoemde mannen die den B.B. hebben groot gemankt. Het boeren- Volgens den diploniatieken medewerker van Havas zijn de volgende besluiten der Conferen tie aan Duitschland medegedeeld: Met betrekking tot de ontwapening is het rapport van Foch met eenige onbeteekenendc wijzigingen aangenomen, Duitschland zal zijn wetgeving in overeenstemming moeten brengen met dc bepalingen van het vredesverdrag en zijn overtollige officieren moeten ontslaan. Het ministerie van oorlog moet vóór 15 April het overtollige oorlogsmateriaal uitleveren, vóór 28 Februari de burgerwachten intbinden, vó-r 30 Juni de reserveschepen ontwapenen, vóór 31 April de in aanbouw zijnde oorlogsschepen sloo- Februari de burg -rwachten ontbinden, vóór 30 Juli de in 1919 vemeilde Zeppelins moeten ver goeden. Het moet afzien van de vorming eener luchtpolitie en de bepalingen der geallieerden aanvaarden inzake de onderscheiding tusschen civiele en militaire luchtvaart. 1 Dc door de geallieerden getroffen regeling in zake de schadeloosstelling zal aan dc commissie voor de schadeloosstelling worden medegedeeld, die den Duitschen uitvoer zal controleeren. Duitschland zal den geallieerden bons verstrek ken ter waarde van het hun toekomend deel der annuïteit, In de sancties is voorzien, n.l. bezetting van nieuwe gebieden, verlenging van de bezetting van het Rijngebied, uitsluiting van Duitschland -van den Volkenbond. De pre-mie van twee goudmartken voor elke ton kolen van goede kwaliteit, is gehandhaafd. Lloyd George, door Fransche journalisten ge ïnterviewd, verklaarde zijn volkomen tevreden heid over de conferentie. Hij geloofde niet, dat de controle op de Duitsche uitvoer.belastingen ernstige moeilijkheden zou opleveren, omdat de Duitsche ambtenaar, die met die controle belast is, aan de .goedkeuring van de commissie vari herstel is onderworpen en omdat door de sta tistieken van invoer der geallieerden en neutra, len gemakkelijk de waarheid der Duitsche cijfers kon geverificeerd worden. Lloyd George verklaarde tevens, dat deze controle oen andere is dan een eventucele sanctie, die bestond in direct toezicht op de Duitsche douanen door de geallieerden. Hij voegde er aan toe, dat de conferentie vermeden had om van een beslaglegging op de douanen te spreken, om Duitsche gevoelens niet te kwetsen. De geaili. eerden zullen de Duitschers niet vernederen, maar slechts hetgeen hun toekomt, opeisch-en. Het voorstel van Curzon om de moreele sanctie n.1. het niet_toelaten van Duitschland tot den Vol kenbond zou onmiddellijk toegepast worden, in. dien Duitschland weigerde om aan het huidig accoord zijn instemming te betuigen. De geallieerden wklen met de sancties niet ver. kwistend omgaan; zij zullen Duitschland niet hij elke inbreuk dreigen, maar de sancties bloc toepassen, wanneer het oogenblik gekomen is. Lloyd George verklaarde, dat de commissie van herstel haar werk zal vervolgen am het to. taal der vordering van de geallieerden, overeen, komstig den wenscii van Frankrijk, vast te stel len, volgens het vredesverdrag. In het geval, dat Duitschland weigerde om de huidige schikking der geallieerden te aanvaarden, zouden zij het verdrag van Versailles letterlijk toepassen. De Engelsche minister bevestigde, dat Enge land zich voorstelt om de kwestie der interge- allieerdc schulden, in den meest verzoenenden geest te regelen. Volgens belofte, zal Engeland afstand doen van zijn recht om zijn deel in de Duitsche schade, vergoeding te kapitaliseeren uit vrees aan de de Entente-staten heeft berokkend. De meening der Duitsche pers. De Duitsche bladen, verklaren eenstemmig, dat Duitschland dc vastgestelde sommen nooit zal betalen, omdat liet ze niet betalen kan. Er is niet eens een poging gedaan om te bewijzen dat de thans gevorderde sommen in overeen, stemming zijn met de schade, die de oorlog aan de Entente.staten heeft tiegevoegd. De „Frankfurter Ztg." bestempelt het voor. stel van de commissie en de uitvoerrechten als onaannemelijk en onuitvoerbaar en acht het be. ter, van fantasie tot werkelijkheid terug te k'ee. ren. Het voorstel van de commissie uit den Op. persten Raad vormt geen geschikten grondslag voor Brussel en kan voor Duitschland niet bin. dend zijn. Alle Duitsche blud.en zijn het er over eens, dat 't besluit van den Oppersten Raad over de schade- vergoeding onuitvoerbaar is. In het algemeen acht men Briand s overwinning een bewijs, dat het chauvinisme in Frankrijk nog overheerscht en aile moeite die de Duitsche regeering zich geeft tot mislukking doemt. het Duhsche voBc ttW-stelling óver bet feit, dat Italië zich bü de FmoKbe op vetting heeft aangesloten. Berichten uit Trjjta toonen dat «r wijzi ging komt in de politiek van de Russische re publiek in het Verre Oosten t*-" opzichte van Japan en China. Het heet dat Moskou aan de regeering te Tsjita last gaf tot offensief optre den, ten eerste omdat die toestanden in Sovjet- Rusland geen verder uitstel van de opening van handelsrelaties toestaan, ten tweede omdat de Sovjet-regeering een nieuwen oorlog het eenige middel acht ter voorkoming van ont binding van het leger. In verband met een en ander gaat het ge rucht van een juist gesloten overeenkomst tus schen Semenoff en de Japansche militaire au toriteiten aan den oenen kant en Tsjang-lso-lin, den machtigen Chineeschen toechoen aan den anderen kant, voor de herwapening van de troepen van de generaals Kappel en Semenoff, vooropgesteld dat de laatsten de witte vlag weer hijsclien, tegen de rooden met steun van Japan. Het effect van deze geruchten is, dat de mo gelijkheid van een oorlog (usschen Japan en Sovjet-Rusland in dit voorjaar, druk besproken wordt. Bovenstaand telegram uit Charbin stemt in zekeren zin overeen niet de dezer dagen door de „Morningpost geleverde beschouwing over de positie in het Verre Oosten, dat Japan niet zou dulden, dat de Sovjet althans te Wladiwostock dc lakens zou uitdeelen en de Sovjet vrijwel geheel negeerde. Een dezer dagen door den Amerikaanschen consul daar ter ste de tegengesproken mededeeling van de Japan sche regeering, dat het consulaire corps le Wla diwostock de Japanners verzocht had daar wet en orde tc handhavcu, wijst daarop ten over vloede. Het zou daarom niet behoeven te ver wonderen, indien Japan inderdaad bezig was met het voorbereiden van een gewapende actie het heeft, zooals nicn zich herinnert, reeds een expeditie naar Siberië gezonden en hel dezer dagen lot een botsing kwam. STAGNATIE IN DE FOOLSCH-RUSSISCHE ONDERHAN DELl N'GEN. Volgens een bericht uit R;ga aan de „Frankf. Ztg. zouden de '''lolsch-Russische vredesonder handelingen op het doorte punt zijn gekomen. Men kibbelde nog steeds over het goud1. Polen wilde /0 miliioen gouden-roebels hebben. Jof- fe wil maar .,0 miliioen geven en weigert ver der te marcliandeerenDe zitting van de vredes- conferenlic is geëindigd zonder dat de datum voor een nieuwe vergadering is vastgesteld. Het heet dat Dombski nu -weldra zal vertrek ken. Dat ziet er erg uit, m^,. jn hetzelfde be richt staat dat Dombski wel door een ander gevolmachtigde niet nieuwe instructies zal wor den vervangen. Hieruit mag men opmaken, dat men dus nog wel weer eens met elkaar zal gaan praten en sjacheren. DE TOESTAND in IERLAND. De strijd tegen Sinn Fein. Een officier en acht manschappen zijn Zater dagnacht in een hinderlaag gelokt bij Terenure (graafschap Dublin) en gewond. Verlichtiny van straf. Aan Paler Douienic, de geestelijke, die wij len Mae Swiney, den burgemester van r^rlc heeft bijgestaan, ei» aie tot vijf jaar dwangar beid was veroordeeld, wegens hel in bezit heb ben van bepaalde documenten, js twee jaar van zijn straf kwijtgescholden. NA DEN DOOD VRIJGESPROKEN; Het Parijsche Hof van Cassatie heeft uit spraak gedaan betreffende het verzoek tot re visie van hel doodvonnis van zes soldaten die in Dec. 1914 zijn gefusilleerd wegens het verla ten van hun post voor den vijand. Het vonnis is vernietigd; de nagedachtenis van de zes ge- fusilleerden is ontdaan van het onlcerend von nis. Tevens is aan elk der weduwen een pen sioen toegekend van 2000 frs., vanaf 3 Dec. '14 benevens een jaarlijksche ondersteuning van 1000 frs. tot aan de meerderjarigheid, aan de kinderen van de veroordeelden. In zijn pleidooi heelt de verdediger van de zes ..gcfusillecrden van Vingré" 0.a. een brief voorgelezen, indertijd door den onderluitenant Paulet geschreven aan den broer van korporaal Floch, een der slachtoffers. Daarin schrijft hij onder meer: lk heb gezegd, dat korporaal Floch, evenals de andere veroordeelden, onschuldig was. Uw ongelukkige broeder maakte deel uit van de beide escouades in eerste linie, die in hun loop- graai verrast werden door de plotselinge komst der Duitschers na een heftig bombardement. De onderluitenant zet dan uiteen, dat de luis terposten overvallen werden en geen alarm konden maken. Ziedaar, verklaart hij, de voornaamste oor zaak van de paniek: overval van de twee escou ades door de plotselinge komst der Duitschers, zonder waarschuwing door de schildwachten met bet gevolg, dat de menschen instinctief zijn teruggeweken. Het incident had gedurende vier of vijf dagen verder geen gevolgen. Totdat er een bevel van hooger hand,kwam, om een afdoend voorbeeld te stellen. Toen heelt men de zes ge kozen onder de mannen, die zich het dichtst hadden bevonden bij de plaats waar de Duit schers in dc loopgraaf waren doorgedrongen. Uw broer was helaas onder het aantal dier ongeluk- De verdediger wees erop, dat den zes mannen geen tijd is gelaten voor een behoorlijke verdedi ging en het bewijs van hun onschuld. Zij zijn het slachtoffer geworden van de snelheid der rechtspleging in die bijzondere periode van den oorlog. De uitslag was: In de technische scholen verklaarden zich 35 procent der siudenten voorstanders van de vervlaamsching. Onder de studenten in de rechten waren 50 procent vooj dê yervlattaschipg; in de fesultgit vu® geneeskunde waren 80 procent deze oplos sing genegen. Aan dezen, uitslag werd geen ruchtbaarheid gegeven, zegt „de Standaard", om wel te begrij pen redenen. Ware de uitslag echter tegen de vervlaamsching uitgevallen, wij zouden stellig niet lang moeten wachten op de triomfkreet van den heer Destrée. Te Vollezele zijn opnieuw talrijke gevallen van veepest voorgekomen. Negentig beesten moesten worden afgemaakt. Het Belgische koningspaar is Zondagavond naar Spanje vertrokken, vergezeld door den mi nister van buitenlandsche zaken en den Spaan- schen ambassadeur. Het werd door een geest driftige menigte uitgeleide gedaan. Te Anderlecht is Vrijdag de fabriek de „So- ciété anonyme Beige de Couleurs el de Vernis" verbrand. De schade wordt op plm. 500,000 fres geraamd. Een der opvarenden van den onderzeeër K 15, heeft, te Devenport teruggekeerd, omtrent het zinken van de K 5 op 20 Januari j.l. nog het volgende medegedeeld aan de „Daily Mail". „Wij behoorden tot dc „Roode Vloot" en voerden manoeuvres uit tegen een schijnaanval van onderzeeërs en groote schepen. De vijf on derzeeërs doken onder, de K 5 het eerst, toen onze boot. Toen wij weer boven kwamen, ver scheen de K5 niet, doch wij manoeuvreerden nog een half uur. Wij kregen geen antwoord op ons draadloos telegram en meenende dat op de K 5 de ontvanger gebroken was, signaleerden wij om te vragen om een rook-signaal. Dat bleef ook uit en toen de schepen vruchte loos 111 den omtrek gekruist hadden om de K. 5 le zoeken, vervolgde Ua vloot haar weg." Mannen van dc K 9 zeiden dat zij twintig minuten 11a hel oogenblik van onderduiken een gerommel hadden gehoord, doch daaraan geen beleekenis hadden gehecht. Later vond men een olielaag, ongeveer een kwartmijl in oppervlakte, en ook een stuk wrakhout. Verondersteld moet worden dat een ontploffing in dc K 5 het onge luk veroorzaakt heeft. DE VALSCHE ZILVERBONS. De heer C. Immig Jr. vertelt in „Het Tarief" bijzonderheden over de valschè rijksdaalder bons. Drukker Fuykschot le Rotterdam, kwam op zekeren dag bij een privaat-lithograaf opioopen met het verzoek voor hem een ziiverbou van een rijksdaalder te graveeren. Hij had opdracht om die als reclame in het groot te drukker, voor een kantoor, waarvan hij den naam niet kon mededeelen, omdat hij deze zelf nicl wist. De opdracht was hem gegeven door een paar hecrcn. Doordat de lithograaf van de fotografie geen gebruik kon maken, moest hij alles op ruitjes zetten. Dan kon, walmeer de gravure gereed was, deze met de panlograaf vergroot en de kleuren ingevuld worden. Dat was voor hem de gemakkelijkste manier. Hij maakle de gravure dus op de ware grootte, maar bij het afleveren van den sieen, zei hij, dat men inder daad ook zorgen moet safe te zijn en een advocaat geraadpleegd moest worden. Zonder diens advies deed hij er verder niels meer aan. Dat zou geschieden. Maar de drukker maakte van. de gravure, die maar voor de helft was gemaakt, omdat de tweede zijde gelijk is aan de cerslo en men toch een originaai moest maken, oen originaal steen. Natuurlijk was er een scheiding te zien, die weggewerkt moest worden. De lithograaf weigerde dit bcslisl; hij moest eerst weten of er ook kwaad achter kon steken. De drukker meende toen dat het maar beter was den steen uit te slijpen, wanl vertrouwen had hij niet in de zaak, die de bestelling gedaan had. De lithograaf moest dc kosten maar opgeven, doch deze. begaan met -en drukker, die er een verliespost aan le boeken had, wilde voor die gravure niets aan nemen, en kreeg nogmaals de verzekering, dat de steen vernietigd was. Toen dan ook de me dedeeling in de couranten verscheen, dat er valsche bons in omloop waren, nam de litho graaf aan, dat deze drukker niet de maker was daar hij geen kleursteenen had en zonder deze de namaak onmogelijk zou zijn. Verder daclit hij over deze aangelegenheid niet na en ik sta er borg voor dal zulks ook zoo kan worden aangenomen. Intusschen was de gravure en originaalsteen niet uitgeslepen, doch heeft de drukker waar schijnlijk de kleursteenen zelf er bij vervaar digd. Hoewat deze steenen er uitzien als door een leek geanaakl doen deze in den afdruk het juiste effect. Daar evenwel de gravure handwerk was, heelt de lithograaf enkele fou ten gemaakt, waarvan de regeering er een heeft gepubliceerd, terwijl de andere fouten niet zijn openbaar gemaakt. De namaker heeft toen die fout dan ook hersteld in plaats van op tc hou den met het verdér in omloop brengen van de ze valsche papiertjes. Zelfs heeft hij er iemand van zijn personeel mee betaald, doch deze gaf dien „nieuwen rommel" terug en had maar lie ver oude. Het schijnt, dat de drukker in groo te geldverlegenheid zat, anders is het betalen aan eigen personeel niet te verklaren, tenzij men aanneemt, dat in elk geval een stommiteit moest gebeuren om gesnapt te worden. Doch dat geval schijnt geen aanleiding te hebben gegeven tot de ontdekking, evenmin als tot het opbonden van de verdere uitgifte. Daar het geheele namaaksysteem op hand werk berust, vraagt men zich onwillekeurig af, of het niet onverantwoordelijk van de regeering is om papier in' omloop te brengen, dat zelfs met gebrekkige hulpmiddelen valt na te maken. De bons zijn zóó merkwaardig nagemaakt, dat ook wij, drukkers, er mede ingevlogen zouden zijn. Men moge in vroeger jaren gemeend heb ben, dat een watermerk een goed kenteeken was om de valsche van de echle te onderschei den, deze methode heeft zich overleeft, ntet al leen omdat men ook langs kunstmatigen weg een watermerk na kan bootsen, maar omdat niemand op de tram of in winkels eerst rich overtuigt of er in het papiertje wel een water merk aanwezig is. liet is dikwijls gebleken, dat een namaker uit aardigheid begonnen is te probeeren of het ver- valschen mogelijk was en als hij eenmaal een exemplaar had dat van de ecble weinig le Vijfde Klasse. Negende Lijst. Trekking van 81 Januari. ƒ50.000, No. 6665. f 2000, No. 16842. 1000, No. 11437, 21114. i 400, No. 9018, 9200, 17453, 18356, 21539. f 200, No. 5821, 6862, 7516, 10488, 12126, 13309, 16369, 17265, 20251. 100, No. 6453, 14601, 15937, 17760, 21929. r PRIJZEN VAN 70. 10 2890 6674 2818 12533 14686 17296 19988 I 100 3348 5807 9840 12563 14728 17305 19996 112 3351 6035 9844 12689 14774 17388 20058 117 3392 6114 9882 12704 14845 17724 20150 228 3718 6324 9902 12790 14855 17730 20261 407 3726 6369 9919 12869 14926 17865 20294 461 3741 6459 9983 12925 14926 17886 20316 621 3791 6465 10037 12926 14977 17951 20402 668 3795 6476 10086 12998 14990 18001 20458 10-55 3801 6635 10193 13117 15029 18156 20793 1070 3824 6822 10266 13177 15038 18205 20841 1179 3844 6979 10368 13198 15076 18224 20862 1212 4002 7068 10440 13244 15079 18257 20865' 1227 4082 7072 10655 13282 16527 18340 20899 1272 4136 7167 10692 13331 15566 18187 21006 1395 4192 7310 10730 13345 15604 18602 21078 j1455 4209 7551 20816 13429 15858 18746 21106 i 1514 -1223 7763 10843 13443 15859 18756 21116 I1519 4326 7939 10952 13465 15866 18810 21248 11587 4531 7958 11061 13558 15960 18846 21414 1627 4549 8156 11083 13588 16025 19015 21702 1691 4640 8291 11130 13622 16058 19076 21773. 1710 4694 8432 11385 13698 16137 19269 22065? 1744 4695 8614 11444 13725 16270 19275 22090 2133 4902 9026 11449 12837 16314 19310 22147' ,2267 4942 9228 11630 13941 16455 19394 22166 i2388 5108 9392 11636 13996 16491 19437 22421 12544 5330 9439 11722 34033 16517 19155 22552 2570 5331 9550 11862 14065 1681.5 19600 22680 2632 5416 9562 12086 14275 16825 19636 22834 2637 5438 9955 12109 14345 16875 19882 22864 2665 5437 9695 32445 14410 16948 19934 22986 2697 5662 9718 12446 14437 j- NIETEN. 85 2806 6440 9343 12638 15293 18023 20503 121 2866 6442 9370 12652 15320 18037 20510 158 2916 6456 9423 12666 15330 18057 20528 173 2954 6172 9435 12706 15374 18099 20576 186 3016 6490 9437 12749 15375 18134 20578 209 3021 6557 0138 12750 15378 18348 20626 222 3075 6032 9518 12752 15416 18297 20648 241 3099 0646 9522 12838 15447 18307 20658 257 3145 6652 9586 12367 15459 18312 20675 260 3154 6681 9652 12882 15.511 18321 20690 29-4 8175 6723 9722 12910 15707 18327 20707 305 3185 6823 9736 12967 15725 18347 20810 341 3226 6853 9796 12970 15739 18373 20318 395 3280 6859 9811 18040 15775 18378 20S20 442 3301 6S90 9812 13062 15880 18479 20873 454 3310 6914 9846 13086 15884 18502 21018 458 3352 6938 9849 18088 16920 18536 21023' 617 3402 6973 9866 13099 15921 38546 21034 5215 3532 7030 9867 13120 15927 18560 21061» 569 3614 7032 9009 13135 15933 18589 21067 692 3622 7057 9947 13373 16956 18629 21072 609 3661 7094 3.0004 13185 15078 18651 21112 615 3788 7097 10086 13212 16026 18696 211ob 631 3802 7118 10096 13242 16046 18703 21lus 679 9668 7125 10114 13304 16049 18706 21193 682 3932 7133 10115 13325 16059 18764 21197. 766 3941 7178 10144 13327 36083 18765 21287-. 789 403! 7253 10151 13375 16090 38769 21302. 796 4311 7335 10152 13464 16098 18781 2131.» 807 4157 7363 10220 13523 16108 18840 21363 808 4158 7399 10269 13529 16111 18857 71360 861 4164 7439 10275 13514 16159 18859 2186s 895 4250 7440 10277 13576 16177 18871 21110 899 4275 7494 10284 13617 16396 1S899 21420 909 4301 7523 10317 13020 16198 18919 21430 945 4327 7605 10341 13644 16211 18929 3442 965 4336 7736 10367 13643 16232 19012 21457 103 1 4359 776S 10386 13679 16233 19044 21481 1018 4483 7791 10487 13697 10240 19108 21520 1022 4506 7901 10570 13700 16266 19166 21519 1Ó34 4519 7944 10587 13710 16282 19174 21o92 1133 4336 7967 10615 13742 16283 19187 r1594 1205 4 551 7984 10618 1374-1 16391 19192 21590 1273 4570 8ÖSS 10706 13762 16409 .19200 215'-* 1355 4663 8140 10740 13773 16157 19219 21022 1369 4678 8231 10753 137 77 30530 19227 2160 1433 4686 8232 10770 13782 16606 10284 21630 1458 4571 8283 10819 13848 16617 19307 21016 1478 4770 8292 10865 13808 16636 19343 21715 1573 4834 8329 10892 13891 166-47 19355 217; 1624 4871 8352 11037 13900 16653 19365 2170' 1631 4891 8376 11063 13967 16662 19366 21770 1635 4903 8412 11102 13980 10708 19135 21789 1645 4911 8418 11112 13994 16732 19488 21819 1674 4962 8442 11122 14002 10884 19509 2Vl- 1681 5029 8458 11127 14019 16952 19546 21911. 1685 5061 8472 11221 14020 16950 19614 22104 1738 5090 8475 11225 14021 16961 19638 22 U/5 1802 5125 8498 11260 14020 16965 19662 22112 1822 6134 8511 11230 14080 16978 19670 22120 1851 5184 8615 11319 14095 16999 19706 2214 4 1865 5215 8528 11334 14115 17041 19718 221 ik; 1882 5271 852S 11356 14156 17119 19/28 22167 1883 5274 8546 11360 14185 17126 19762 22-'; 1936 6281 8550 11364 14192 ,17i80 19/76 22210 2005 5373 8564 11415 14221 1719S 19841 2V.2S 2048 5408 8609 11482 14308 17204 19840 22H. 2067 5417 8631 11574 14318 17206 19901 222.: 4 2077 5121 8640 11656 14359 17327 19912 2230-s 2089 5431 8642 11751 14360 17351 19986 22!'S 2189 5435 8650 11753 14428 17392 19992 22192 2214 6634 8688 11793 14450 17463 19994 25539 2265 5724 8706 11793 14532 17467 20005 2254.5 2268 5819 8716 11820 14661 17531 20013 22582 2278 6824 8838 11839 14681 17543 20072 22608 2360 5885 8935 11848 14684 17563 20077 22661 2416 5928 8993 11995 14718 17-565 20142 22685 2418 5946 9034 12060 14754 17578 20215 22697 2458 6017 9044 12075 14847 17634 20219 22731 2476 6029 9045 12172 14863 176-39 20232 22745 2488 6116 9047 12-236 16095 17714 20273 2283* 2492 6121 9106 12383 15131 17733 20317 22S4G 2505 6151 9116 12387 15186 17734 20327 22879 2632 6169 9146 12404 15141 J785! 20407 228"" 2611 6314 9301 12417 1 5183 17859 20435 2664 6334 9332 12427 15252 17901 20445 2747 6382 9338 12504 15264 In de vorige lijst stond1732. m. z. 1734 5349, m. z. 5340 8242, m. z. 8243. onderscheiden ws, dan is hem de lusl bekropen het uil te geven. Daarom is voorkomen beter dan genezen, ook in dit opricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5