I Eerste Blad. binnenland. Wat de Pers zegt. Binneniandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Korte Berichten. Vragenbus. Verkeer en Posterijen. Kerk en School. Kunst en Kennis. DONDERDAG 3 FEBRUARI! I82I 44ste JAARGANS No IS7A3 PER WEEK f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALIN8 f 3.57*/, NASSAULAAH 48, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 174a ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer óestaat uit 2 bladen. MOEDERSCHAPSZORG. DB SALARISHERZIENING DER AMBTENAREN. Hl de j.l. gehouden vergaderin gen der Centrale Commissie voor G ©organic© :ri Cvcrleg in Ambtena renzaken werd besloten a.s uit gangspunt van de salarisregeling te nemen, een z.g. grondtoon n.l de wedde voor den laagist beizoldigde van een bepaalden leeftijd, die in zijn functie een volle dagtaak vindt, bij de vaststelling van de wedde voor dien laagst bezoldigde dient de fac tor „behoefte" overwegend te zijn; besloten werd de bepaling van hpt cijfer voor het grondtoon mede in band met de wisselende economi sche toestanden tot het Laatst uit te stellen. Er werd aangenomen, dat uan ge- Ruwden en aan ongehuwd.on, zoo wel aan mannen als aan vrouwen, voor gelijken arbeid loon behoort te worden toegekend, evenwel met dit voorbehoud, dat het laagwt mini mumloon voor vrouwen niet hetzelf de behoeft te zijn als voor mannen. De kwestie der kindertoeslag, waaromtrent de commissie reeds vroeger haar afwijzend standpunt aan de regeering Itod kenbaar ge maakt, werd als afgedaan be- schpuwd. De commissie bleek van oordeel, dat het laagst minimum dient be- jKoaLd tie worden naar de behoefte van den ambtenaar, die op of om streeks 21-jaxigen leeftijd huwde, onder normale omstandigheden eeai- ge jaren later con gezin van dri,© kinderen kan hebben tie onderhou den. Bij den opbouw op hiefc grond toon van de overige salarissen zal rekening worden gehouden met de eiscli,en van aanstelling en met de prestatie in den dienst, dit Laatste in ruimen zin opgevat; als bijkom stige factor dient de kans op pro motie daarbij ia overweging te wor den gebracht. Het beginsel van classificatie der gemeenten werd aanvaard. Verder werd besloten, het huidige stelsel (3 klassen met 4 pot. en 8 pet. ai' trek) te behouden, maar de classi ficatie zelve nader ernstig onder de oogen te zien. De vraag of de „woon plaats" dan wel de „standplaats" voor de bepaling van het saLaris in aanmerking dient te warclon ge bracht, werd beantwoord in dien zin, dat, gelet op. eventueel© reiskoeten, forensen-belasting e.d., de plaats met den minsten aftrek daarvoor in aan merking moet komen. DE STEUN AAN DE WERKLOOZE SIGARENMAKERS. De drooglegging der Zuiderzon. Men meldt uit Wieringien: In October zijn de werkzaamhev den (demping van het AmsteLlldiepj .'volbracht en daarmede de werk- zaamheden aan het westelijk gedeel te van eiland voorloopig weer afgeloopem. Thans wordt daarmee aan het oostelijk gedeelte van het eiland opnieuw begonnen. Maandag zijn in de haven aan den Oever de eerste 2 tjalk lad tngien rijs hout aangekomen, voor de aldaar nieuw te maken gjroote iwerkhaven. Dit rij&hout wordt door kipkarren over werkspoor vervoerd naar den Btonteldijk en aldaar buitendijks op- gtesla&eix. itezo aiet erg betrouwbaar, daar bij hjoog water en stormweer, zooals in den laatsten tijd, het rijshout kan wor den weggeslagen. derenwagens stonden. Hij ging infor- meeren hoe het kwam, dat die goe derenwagens daar eigenlijk zoo een zaam stonden. Toen bleek het, dat de wagens afkomstig waren van een goederentrein, die om 1.10. des nachts het station Utrecht verlaa. Een koppelstong brak af en de trein reed door, zonder dat iemand iets van het gemis van de wagons be merkte. Een locomotief hee.t de war geaa later opgesleept. JEUGDIGE BOEFJES AAN HET (WERE. Bij de Wed. W. te Souumeisdijk (Z. H.), is ingebroken en voor een bedrag van f 1000.ontvreemd, De vermoedelijke daders (een drie tal jeugdige boefjes, waarvan een 6 maanden tuchtschool achter den rug heeft) zijn reeds ingerekend en in voorloopig arrest gesteld. Door de groote verteringen die zij maakten is men de daders op het spoor ge komen. i EEN TELEFOONTJE Haag 9779, Juffrouw. Hallo, met wie? Goedenrnorgen Loes! Je sfprcekt met! Dol.y. Zeg, kom je vanmiddag bij me theedrinken? ELlen, je weet m'n nichtje uit Amerika, logeert voor een maand met oom en tante in Centraal. Zalig hè, zoo'n langen tijd in een groot hotel, ik zou het, best willen. Ze komt vanmiddag bij oms, en daarom vraag ik jou, want je zult wel graag kennismaken met „Miss America!" Graag hoor Doll! Maar er is één bezwaar, ik kan niet vroeg ko men, je weet, vanmiddag is het mijn beurt om zieken te bezoeken en ik ruil niet graag met een ander als het niet heel noodig is. Kwart over vier kan ik al bij je zijn. Ik zal dubbel genieten van mijn bezoek, ais ik het eerste deel van den mid dag zoo nuttig besteed heb. Wat sta ik mezelf weer op te kammen, hèl Dus is het goed, dat ik wat laat kom? Nu goed en goed is twee. Jouw potl!vaste principes, vooral waar het je werken op sociaal gebied geldt, in aanmerking nemende, zal ik er GEEN BOTERNOOD IN AMSTERDAM.wei genoegen mee moeten nemen, HET VOORJAAR IN AANTOCHT? Van meerdere zijden komen 8®" gegevens binnen, waaruit mèn tot een vroeg voorjaar zou kunnen be sluiten. Zoo werd te Goederaca (Z.H.) en Haarlem de Leeuwerik ge hoord, te Eindhoven werd een mei kever aangetroffen, elders beginnen de iepen te botten, terwijl op ver- schiliende plaatsen zelfs de peievaai zou gesignaleerd zijn! VERLOREN GOEDEREN WAGENS. In den nach.t van Maandag op Dinsdag, omstreeks 2 uur, schrijf' het „U. D.', ontdekte een hoofdagent van politie dat op de spoorlijn tus schen d ©Jerem ie brug en de Laan van Soesbergen ongeveer twintig goe- vreas ik. Zeg, Ellen is eon snoes, een echt Engialsch type, leuk ge kleed en ze spreekt zoo aardig ge broken Hoilandsch I Vertellen dat ze kan, daar sta je versteld vanl Ik ben nog heel zwijg zaam bij haar vergeleken en dat zegt wat h|è? Ik zal je nog gauw iets vertellen, wat ik éénig vond. Je weet het dienstbodonvraagstuk (ik lijk Moeder wel met dat ijselijk gewichtige woord!) is daar zóó, dat de meeste dames er geen meisje op na kunnen hioudén. Natuurlijk wil len ze toch wel eens graag uit, voor- ai de jongeren, ik bedoel naar schouwburg of bioscoop. Maar wat te doen met de baby's? Jouw zuster zegt: „Naar Moeder of de zusjes brengen," maar iedereen kan niet over de weelde van zoo'n toevluchtsoord voor haar kindertjes beschikken. Daarom hebbem sommi ge theaters daar., een Kinder bewaar plaats! Hoe vind je dat? Leuk hè? Baby krijgt' eeu nummertje om z'n halsje gehangen en Mama krijgt hetzelfde nummer en dan neemt een nurse het kindje inee. Dus zoo iets als bij oms een garderobe, waar je hoed. en mantel afgeeft en daarvoor een nummertje krijgt. Maar weet je wat het verschil is? Baby's zijn woL eens lastig! Zelfs in Amerika schijnt het voor be komen, dat ze kuilen. Dan houdt de film even op met draaien of ze wachten een vol gend bedrijf af en er verschijnt een bericht op het doek, dat baby no. zooveel huilt en dat Mama verzocht wordt even te komen. Daarna gaat alles z'n gang als waren er geen kin dertjes, die eenvoudig afgegeven war reti als ©en parapluie of lijoed. Zeg ik zou reusachtig in spanning zijn als er zoo'n oproep verscheen en ech,t opgelucht als ik zou mer ken, dat het niet voor mij was. En jji? Nu ik geloof niet, dat ik er ge bruik van zou maken, daarvoor denk ik nog te Holllandsch over Moe derplichten 1 Hat in bewaring geven van kin deren is anders niet zoo iete heel bij zon-deus. Wist je niet, dat derge lijke bewaarplaatsen hier in den Haag ook bestaan of bestonden, maar dan niet bij theaters, maar bij kerken? Of het erg opgenomen heeft weet ik niet, ik geloof zelfs van niet. En dat zou ik booh jam mer vinden, want er zijn veel moe dertjes, vooral in armere gezinnen, die 's Zondags niet naar de kerk kunnen door de kleine kinderen. Maar de Hollandsohe Moeder schijnt in dit punt nu eenmaal anders te denken dan de Amerikaansche. Nu ik houd bet met de Hoilandschei, ik zou er ook niets van houden om mijn kroost zóó op te bergen; ze ker niet, om mijn eigen vermaak te gaan zoeken I Maar nu hang ik den h,aak op. Tot vanmiddag 1 Denk er echter aan, niet te veel douches ais ik enthousiast ben voor Amerikaansche toestanden. De tem peratuur is daar niet naar 1 Hag. (Vera in de „Msbl") Werrklooznbetooging te Wrmerveer Te Wormervcer had vóór de raadsver gadering een groote betooging van werk loozen plaats. De raad stelde 5000 be schikbaar om in de eerste behoefte te voorzien, besloot tot uitvoering van stra tenaanleg tot een bedrag van 115,000 en tot het leenen der gebruikelijke subsidie ia de wachtgeldregeling der werkgvers. VAN DEN STEIGER GEVALLEN. Te Baarn v.e., de aannemer B. a.i den steiger bij de in aanbouw zijnde Openbare Voorormdenue School Zwaar inwendig gekneusd is hjj per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. i Te Eemnes (übr.) heerschte in zoodanige ma e de kindcrmazellen dat de christelijke en de R.K. scho len bijna out vinkt zijn. Reeds kwa men 2 sterfgevallen voor. WEER AAN HET «..K GE STELD. Te Rli,enen is op de sigaren fabriek der firma Spaan en Berttam het geheele personeel weder aan het werk gestald. Nabij Berkhout keerde de heer J. Broer:.es, met rijtuig huiswaarts. Nabij z.jne wcmi.ig ac rok he,, paard, en geraakte met den wagon te wa ter. He vrouw van den heer B. ver dronk. Een uitzondering! Er zullen niet veel gemeenten zijn, die over 1920 een saldo boekten. Westwoud. (N.-H.) is een van de gelukkige, met een voord eelig slot van 207.66. Bedreiging en afperking. Te Nibbixwoud (N.-H.) kwamen Maan dag vier iun.i.ut;-. p-er auto, met de bedoeling, het oude echtpaar v. d. Gracht te bestelen. Onder bedrei ging met een revolver, wisten ze van de oude vrouw, die alleen thuis was, het aanwezig zijnde geld af te per sen. De Bisschop van 's Bosch naar Ro me. Woensdagmorgen om half ne gen heeft Z. D. H. Mrg A F Bie- pea, bisschop van Heu Bosch, ver gezeld v;an zijn secretaris den Zeetr- Eerw. heer W. Muteaers, de reis naar Rome aanvaard. Monseigneur zal op de heenreis een bezoek brengen bij Z. D. H. Mgr J Schuit©, aart»- bisschop van Keulen en hoopt Za terdagmorgen in Rome aan te ko men. De reis zal vermoedelijk ruim 14 dagen duren. Slapte in Handel en Bedrjif DC ABONNEMENTSPRIJS BEDKAAÜT VOOK HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN 1 PER KWARTAAL 1 3'25 DOSEAUXt DE BUITENLANDSCHE SNOEPREIS VAN DUYS C.S. De „Standaard" bevat een raak stukje over de reis van den Zaandamschen wet- hot.der Duys en de leden van de ticht- 1 commissie, welke de gemeente Zaandam Op enkele duizenden komt te staan. Nu kan het inderdaad zijn nut hebben, dat Nederlandsche deskun digen zich naar hel buitenland bege ven, om van cenige inrichting of in stituut, uil eigen aanschouwing ken nis Ie nemen. Het is echter vrij nutteloos, dat niel-d skundigen naar elders trekken, om ter plaatse studie te maken van nieuwe vindingen en technische bij zonderheden. tets mi-dadigs komt er in, wan neer een groote commissie van niet- deskundig°n, die bovendien de vreemde talen niet verstaan, een du re reis 0111 half Europa doet op een tijdstip, dat de kas, waaruit hun tocht belas moet worden, in ellendigen toestand verkeert. En zoo staat het met de kas der gemeente Zaandam. lui isschen vergete men niet, dat de reis van' den heer Duys en zijn toeht- genoolen een symploon is. Er is in veter financieele politiek heden ten dage iets onzinnigs. Men schijnt te mcenen, dat de publieke kas tot het publiek dornijn behoort en dat zij onuitputtelijk is. Blijkt het dan, dat dit toch met de gemeentekassen niet het geval is, dan is in ieder geval de Rijkskas overal goed voor. En zoo slapelt men de eene dwaas- hcid op de andere." We komen hier te staan voor een nieuwe wijze van uitbuiting, die uitvloei sel is van de valsche democratie, waaraan zich een groot deel onzes volks in den laalsten tijd vergaapt. ONWAAR. tiet „Volk" schreef deze weeks „De anti-revolutie-wet is een wel bewuste poging, om den strijd der arbeidersbeweging voor een betere wereld te knotten. Deze bewering is onwaar. Steeds heb ben de sociaal-democraten den indruk willen vestigen, da' de anti-revolutse-wet gericht was tegen de actie der vakorgani saties. De practijk heeft intusschen aange toond, antwoordt de „Tijd" terecht, dnt de Regeering er niet aan denkt den ceonomischcn strijd voor de lotsverbetering der arbeiders ook maar in 't minst te belemmeren, zoo lang deze strijd met wettige midde len wordt gevoerd. Na de invoering van de anti-revolutiewet heeft de Re- geering zelf de revolutionnaire agi tatie ongehinderd haar gang laten gaan. Toen Edo Fimmen te Amster dam in 't geheim vergaderde met Russische Bolsjewiki, aan wie de toelating tot verblijf in ons land werd ontzegd, heeft men niet inge grepen. Door den communistischen bouwvakarbeidersbond wordende ar beiders opgewekt tot bezetting der bouwwerken; de bolsjewiek L. de Visser komt de arbeiders opruien om de burgers uit hun woningen te jagen en deze in beslag te nemen, en toch worden deze agitators heele- maal niet verontrust. Eerst wanneer ze tot revolutionnaire daden over gaan zullen zij de overheid op hun weg ontmoeten, om de orde te hand haven. De anti-revolutiewet heeft derhalve geen ander doel dan onzen democratischen constitutioneelen Staat tegen de krankzinnige plannen van Wijnkoop en de.vergissin gen van rnr. Troelstra in bescher ming te nemen." Door liet Bestuur der Vereeniging „Voor Eer en Deugd in Nederland", is een adres aan den Voorzitter van den Mi nisterraad en den President der Tweede Kamer gezonden, waarin namens de Ver eeniging, die ruim 30,000 leden vertegen woordigt, dringend verzocht wordt, geen gehoor te willen geven aan de motie om trent moedcrschapszorg, ingediend door bet lid der Twcele Kamer Mevrouw Suze (jroeneweg in de vergadring der Tweede Kamer 26 Februari 1010. Dar.r in deze motie ge n onderscheid gemaakt wordt tusschen de gehuwde en de ongeh_wde moeder, zou de uitvoering ervan beteekenen een stilzwijgende erken ning van de prostitutie door de Overheid en leiden lot miskenning van de eenliqjd en onverbreekbaarheid van het huwelijk, van de rechten en plichten van den man als hoofd der echtvereeniging en tot on dergang van het gezinsleven. Het bestuur isvan oordeel, dat de onge huwde moeder medelijden verdient en dat de zorg voor haar, voor zoover die voor den man, die daartoe den plicht heeft, wordt verwaarloosd, behoort tot de taak der sociale vereeniging. Het Bestuur acht liet tie liggen op den weg der Overheid deze vereeniging te steunen en acht het slechts slaatspiicht deze zorg uit te oefenen indien en voor zoover die vereenigingen te kort schieten. Dinsdagmiddag hadden de R.K., Chris telijke, moderne en onafhankelijke werk nemersbonden in de tabaksindustrie een onderhoud met minister Aalberse over de steunverleening aan de werklooze siga renmakers. De minister deed mededeeling van de voorstellen van de onlangs ingestelde commissie van advies, welke eohter nog niet voor publicatie geschikt zijn, aange zien ze nog in den Ministerraad behan deld moesten worden. De algemeene in druk is dat de voorgestelde steunregeling landelijk bezien een goede verbetering bè- teekent. Aan deze regeling wordt echter vastge koppeld, de onlangs gepubliceerde rijks regeling voor de werkloozen die regle mentaire uitkeering ontvangen, waarte gen door de organisaties bezwaar werd gemaakt omdat deze een verslechtering inhoudt. De minister kon in deze geen toezeg ging doen, maar beloofde nogmaals de zaak te overwegen. Hij waarschuwde te gen het opwekken van verwachtingen. Wel deed de minister de toezegging dat voor deze week de reglementaire uitkee ring voor de niet-uitgetrokkenen zal kun nen plaats hebben. De regeering zal des noods het geld verstrekken. In de nooden voor de uitgetrokkenen voor dit jaar zal worden voorzien. INBRAAK TE RpTTERDAM. Het bureau van den Centralen Bond van Transportarbeiders in de Pelikaan straat te Rotterdam, heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag bezoek gekre- gen van een drietal inbrekers, die zich hadden laten insluiten. Op de derde verdieping, waar zich het kantoor van den penningmeester bevindt, werd gepoogd de brandkast te forceeren. Echter zonder succes. Het bureau van den penningmeester werd opengebroken en alles nagezocht, doch niets gevonden. Het gebeurt wel, dat de penningmeester hier geldswaarden bergt, doch den vori- gen avond was juist alles in de brandkast gesloten. Uit de wijze en den tijd waarop de in brekers z|jn te werk gegaan, valt af te leiden, dat de inbrekers geen onbekenden zijn. Woensdagavond moest de uitkeering uit de werkloozenkas plaats hebben. Een groot bedrag aan contanten moest du3 in de brandkast geborgen zijn. KACHELONTPLOFFING. Woensdagmorgen half 12 had ten huize van mej. T. Gutleiing, v. Miereveltstraat te 's-Hage, waarschijnlijk omdat zich tus schen de kolen een dynamietpatroon be vond, een kaohelontplofling plaats. Het fornuis in de keuken sprong uit elkaar, waardoor mej. Gutteling licht ge wond werd. In de keuken werd alles kort en klein geslagen. De brandweer rukte uit, doch behoefde geen dienst te doen, daar geen brand ontstaan was. Naar aanleiding van de mededeeling in de „Tei." ook door ons overgenomen. dat er boternood in de Hoofdstad zou zijn, schrijft bet „N. v. d. D.": Er gaan in de stad alarmeerende be richten, alsof wij voor een boternood zouden staan, waardoor de prijzen enorm zouden oploopen. Van een boternood is evenwel heelomaal geen sprake; er is bo ter genoeg. Wel is Februari ieder jaar een maand waarin minder boter wordt geproduceerd. De kalfkoeien staan zoowat allen droog voor de bijlevering van regeeringsmelk voor de groote steden is nu ook heel veel melk noodig. Dan zijn de kaasprij- zen buitengewoon hoog, zoodat er meer gekaasd en minder geboterd wordt. Al les bij elkaar -wordt er dus inderdaad wol minder boter gemaakt in <leze maand, maar dat is een kwestie van 1% of 2 weken. De prijzen loopen dus nu wel wat op, doch dat kan hoogstens een 20 5 25 et per K.G. zijn; over een paar weken da- len zij van zelf, maar van boternood is geen sprake. Daarvoor -wordt er te veel boter in ons land gemaakt, en voor het inslaan van boter is heelemaat geen re den. EEN SCHEIDSRECHTER GESTEENIGD. Te Gorinchem Zijn Zondag na afloop van den voetbalwedstrijd ongeregeldhe den voorgevallen. Een gedeelte van hel publiek -was het niet eens met den scheidsrechter, dien men met steen en wierp. Ook de inspecteur van politie werd getroffen. Een paar straten werden door de poli tie afgezet, waardoor de scheidsrechter in veiligheid kon gebracht worden. Een der belhamels werd gearresteerd. Uittocht uit Den Haag. Volgens de „Maandcijfers" van het Statistisch Bu reau der gemeente 'sGravcnhage zijn in de maand October 1920 van daar naar andere plaatsen in 't binnen- en buiten land verhuisd 281 personen met een to- taal belastbaar inkomen van 664.575. Een 6-tal personen vertrok naar Brus sel; 8 naar Parijs; 54 naar Indië, en naar bet overige buitenland 46. Pater Teissling naar Rome terug. Op het eind van deze maand of in het begin van de volgende, wordt de Hoogeerw. pater Theissiing, Generaal der Dominicanen, in Rome terug verwacht Zijn Hoogeerw. is op het oogen-blik in Freiburg en was voornemens op zijn te rugreis naar Rome nog eerst een bezoek te brengen aan den bekenden Pater Weisz, die in Zwitserland ernstig ziek ligt. Zooals uit een schrijven van Pater Teissling blijkt, heeft hij zelf te kennen gegeven dat hij, hoewel van zijn laatste ziekte in Holland hersteld, toch wat zijn gezondheid betreft, zich niet dezelfde ge voelt van vroeger. („Cenlr.") Nederlandsche kunst naar Parijs. Uit 's-Graveniuige verneemt het „N. v. d. D." dat de vereeniging tot het vormen eener openbare verzameling van hedendaag- sche kunst te Amsterdam, met algemeene stemmen besloten heeft, een zevental schil de rijen alle aanwezig in hel Stedelijk Mu seum aldaar, voor de tentoonstelling te Parijs af te staan. Opgelegde schepen. In de Rotter- damsche haven* zijn tot nu toe 73 sche- pen opgelegd, waarvan 61 Nederlandsche. In de haven van Amsterdam, zijn een 3 tal schepen, in 't Oosterdak opgelegd. De jutefabrieken der firma Ter Horst en Co- te Rassen worden van des Vrijdagsavonds 4 uur tot 's Maadags- morgens stopgezet. Van 1 Febr. af is het Joon op Carps' garenfabrieken te Helmond verminderd met 15 pOt. voor de mannelijke en 20 pet voor de vrouwelijke arbeiders. In verschillende plaatsen der Gron. en Drentscbe veenkoloniën liggen naar schatting eeu 800 schepen, waarvoor1 geen vracht is te krijgen. Werden in den drukken tijd, on. te Compascuum per dag zestig schepen be vracht, thans worden gemiddeld aldaar tt vrachten in de schepen gebracht VR. Ik ben aangeslagen voor de rijks inkomsten- en verdedigingsbelasting naar een inkomen van f 2400 per jaar, boa- veel gaat hier af voor noodzakelijk le vensonderhoud? Daar ik aangeslagen be© vaar ruim f 62 wilde ik gaarne weten hoe dat berekend was? ANTW. Deze aanslag is goed. VR. Mijn dochter is in betrekking; mijnheer en mevrouw zijn voor vier wa ken voor pleizier naar buitenland en wil len haar geen kostgeld geven. Heeft z|j recht op kostgeld, op hoeveel? Zij ontr vangt haar geld om de week en verdient 5.per week en is voor dag en nacht Waar moet ik mij vervoegen als de pa troon niet toe wil geven? ANTW. Uw dochter heeft recht op kostgeld. Het bedrag wordt in onderling overleg geregeld. Tegenwoordig worcft veelal 80 a 95 cent per dag gerekend. Wendit u als het noodig is tot het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat elke Dins dagavond zitting houdt in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haarlem. VR. Ik ben in de Rijksinkomstenbe lasting en Verdedigingsibelasting II, be lastingjaar 19201921 aangeslagen over f 13.68 na toepassing van kinderaftrek ten bedrage van f 444. Belasting over een vol jaar f 13.50, opcenten 25 v. h. Rijk en 12 v. d. Provincie 4.99, totaal 18.49, Verdedigingsbelasting II 2.60 Nu wilde ik vragen hoe dat berekend wordt. Ik heb drie kinderen beneden 18 ja-ar. Is de loonberekening geschied over het jaar 1919 of over het jaar 1920? Antw. Uw aanslag is goed en berekend naar een belastbare som van f 1350— 1400. De berekening loopt over het afgeloopen kalenderjaar, dus 1919. Vr. 1. Hoeveel moet iemand verdienen per jaar en week, die in de Rijksinkom sten - en Verdedtigingsbelasting is aange slagen voor de inkomstenbelasting tot een bedrag van f 36.99 en voor Verdedigings belasting van f 5? 2. Wordt ook van diens inkomen nog een som afgetrokken voor noodzakelijk levensonderhoud, een zg. onbelastbaar gedeelte? Hij u onge huwd. 3. Bestaat er gelegenheid, den In specteur der directe belastingen te spre ken te krijgen, zonder dat daarvoor eerst een bezwaarschrift behoeft te worden in gediend? 4. Wordt de belasting berekend over het tijdvak wat op het biljet ver meld stat of over het jaar daarvoor? Antw. 1. 1800; 2. Neen; 3. Ja, KL Heiligland 84, kamer 12; 4. Over het af geloopen kalenderjaar. Vr. Gaarne zon ook ik van uw vragen bus wel eens gebruik willen maken. Eï zal voor verschillende mensohen mis schien uit die vragen nog wel iets te toe ren vallen. Daarom verzoek ik n deze twee vragen te beantwoorden: 1. Wat is Godsdienst in het algemeen? 2. Wat ie liefde? Antw. 1. Volgens pater Nieuwham it Godsdienst de ware dienst van God. Het geheel der waarbeden en plichten, welke uit de volstrekte afhankelijkheid der menschen van God en uit de openbaring voortvloeien. Het woord Godsdienst wordt ook wel gebezigd in algemeenen zin, voor alle (ware en valsche) Godsdienst vormen. 2. Liefde is een door God inge storte deugd, waardoor wij God om Hem zeiven en om Zijn oneindige volmaakt heid boven alLes beminnen, ons zeiven en onze naasten ter vitte van Hem. Meer in 't algemeen is het die toestand des gemoeds, waarin men een innig welge vallen heeft aan iets, zich in het bezit of genot daarvan verheugt en 't welbeha gen in een persoon, gepaard met een Ijve rig streven om diens welzijn te bevorde ren. Vr. Ik heb 4 weken geleden jonge kip pen gekocht. Ze zitten vast in een ruime ren. Nu komen er bulten op den neus eis in de hoeken van den snaveL Weet u mij ook te zeggen, wat dit is en wat ilk moet doen om ze beter te maken? Antw. Raadpleeg een deskundige. Het kan de snotziekte zijn en ook de pokken. U dit laatste het geval, dan de puisten insmeren met vaseline, laten afkrabben^ dan met jodium tinctuur insmeren. Vr. Kimt a mij een adres geven in Haarlem of Amsterdam van een Ziekte- verzekering voor dienstpersoneel? Antw. Dergelijke adressen kunnen wij niet opgeven in deze rubriek. Er zijn vela verzekeringen, (tie zich daarmede belasten Ook stuiten de ziekenhuizen in Haarlem overeenkomsten af. In hoeverre deze ig u bevredigen, weten wij echter niet Vr. van A d, R. te H. Antw. U moet ach vergissen of uw aanslag verkeerd opgegeven hebben Komt u zelf of zend uw aanslagbiljet even naar ons bureau. Vragen over loten. Antw. Geen enkel is uitgeloot» Vr. van S. v. T. te H. Antw. In 1938. Maatregel opgeheven. Ook aan de post kantoren te Gorinchem en Ie Goes is de sluiting van 12l/2—2 uur opgeheven. i-l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1